BADPAVILJOEN aan ZEE WIELBIJDEHSKAABTEN 'ET Q Boekhandel P.F.C.ROELSE Oliehandel „DILO" Boekh. F. F. C. Soeise. fl O) A w O) GO u O) J* J* 2 Q u in O) 33 ederen avond muziek van 7-11 nnr Zondags van 3 tot II uur Zaterdags en Zondags versterkt Orkest R meublementen WAMEl's MÉUBELM AG AZIJN 52 Spaarnwouderstraat 52 Reparatie aan aiie Motoren, Het adres voor alle soorten Smeerolie, Gas Motor- en Lichtolie. Benzine - Benzol enz. LOS BAMESKAPPERSZAAK N ooi dhollsndsch L ar dbouwcrediet ,.DE IRIS" N.V. IJ muider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, WF» BLBESK Timmerman - Metselaar en Aannemer VELSEROORD TELEF. 284 In de laatste jaren is een aanzienlijke stijging ingetreden in het aantal stoom- ',<n motorschepen van 4000 ton en groo- tcr. In 1914 waren er 3608 van zulke schepen en thans bedraagt dit aantal 5636, waarvan er 350 stuks 10.000 ton of grooter zijn, waaronder 33 stuks van 20.000 ton en grooter. Van genoemde 350 schepen waren er 196 onder Britsche vlag. De visscherij-inspectie in de IJsland- sche wateren. Onder de kwesties, welke zullen wor den behandeld op de jaarlijksche bij eenkomst van het Deensch-IJslandsche scheidsgerecht, waarvan de IJslandsche leden thans te Kopenhagen zijn aange komen, bevindt zich de kwestie der vis scherij-inspectie in de IJslandsche wa teren. De wet in zake de unie tusschen De nemarken en IJsland legt aan Dene marken de verplichting op, één inspec tie-schip naar IJsland te zenden gedu rende tien maanden van het jaar, maar beide partijen zijn het er thans over eens, dat dit onvoldoende is. Denemar ken heeft voorgesteld, den dienst uit te breiden, terwijl IJsland den wensch te kennen heeft gegeven, de inspectie zelf ter hand te nemen. Het scheidsgerecht zal thans deze aangelegenheid bespre ken, in het bijzonder wat betreft de wij ze, den duur en den omvang, waartoe IJsland bereid zal zijn den dienst te ver zekeren. Onder de andere kwesties welke door het scheidsgerecht zullen worden be handeld, bevinden zich ontwerp-over- eenkomsten tusschen de beide landen, waarvan éénbetrekking heeft op ar beidersverzekering. De hitte en de haring. De hitte van de vorige week brengt achteraf nog leelijke tegenvallers voor de haringhandelaars te Vlaarding^n Verschillende partijen haring toch, die in die dagen waren verzonden, zijn tij dens de verzending totaal bedorven en door bestellers niet geaccepteerd. Centr. Adm. Bureau. Aan het jaarverslag van het Centraal Administratie Bureau van het Vissche rijbedrijf en aanverwante vakken ont- leenen wij het volgende. Werd aan de voorafgaande jaarver slagen uit den aard.der zaak eenige uit gebreidheid gegeven, dit jaarverslag kan beknopt zijn, omdat in het boek jaar 1922 geen bijzonderheden naar vo ren kwamen. Wel werd in December 1921 de loon grens. in de I. W. verhoogd tot f 3000. - waardoor in het jaar 1922 het getal ver- zekeringsplichtigen vermeerderde. Werd in het vorig jaarverslag mei ding gemaakt van het uitlokken ermer principiëele uitspraak omtrent het ze- gelplakken boven het loon van f 1200. in de periode van'3 tot 24 December 1921 eri dat hierin Mr. Hellema, na overleg met Mr. Dr. Noback te Haar lem, (als Secretaris van Centraal Over leg) als rechtsgeleerde zou optreden, in dit verslag moeten wij onze leden er mede in kennis stellen, dat ons Bureau in deze aangelegenheid in het ongelijk werd gesteld. In Bestuur-, zoowel in Ledenvergade ringen werden besprekingen gehouden om met. de arbeidsinspectie tot samen werking te komen omtrent het verlee- nen van overwerkvergunningeu. Overigens kenmerkte dit boekjaar zich door een zeer regelmatig verloop de aangesloten ledënwerkgevers zonden eenigszins meer regelmatig hun loon gegevens in, zoodat daardoor het werk ook regelmatiger kon worden af ge werkt echter wil het Bestuur er nog eens den nadruk op leggen, dat die op gaven, zoowel wat bedragen als datums betreffen, zoo nauwkeurig mogelijk be- hooren te zijn, ter voorkoming van mo gelijke geschillen. Dezelfde subsidies, die het Bureau in 1921 mocht ontvangen, werden ook in 1922 ons Bureau toegekend. Echter is in dit jaar bericht van de gemeente Vel sen ingekomen, dat de subsidie van de gemeente in het vervolg niet meer kon \worden toegestaan.^ e Deze opzegging hield verband met het innen der gemeente-belastingen door f het Rijk. Om tegemoet te komen aan deze sub sidiederving werden door het Bestr. po gingen in het werk gesteld tot het ver krijgen van hoogere subsidie van den Raad van Arbeid te Haarlem cn verhoo ging der subsidie van het Ministerie van Financiën. De tegemoetkoming in de exploitatie kosten van het Bureau zou dan in dit geval op hetzelfde peil blijven. Hoewel de verhooging van den loon grens het getal der verzekeringsplich- tigen deed stijgen, het verplakte zegel bedrag, zoowel voor het losse personeel als dat voor groep III, de opvarenden, bewoog zich, in vergelijk met dat van Het voorafgaande jaar in dalende lijn, hetgeen zeer zeker in verband staat met den slechten toestand van het vissche- ïjbedrijf en aanverwante vakken. In het Bestuur kwam geen verande ring; de aftredenden, de heeren A. F. C. Bückmann en R. S. van der Veen wer den herkozen en namen hun benoemin gen aan; de laatste bedankte echter in den loop van het jaar voor zijn bestuurs functie, welke vacature nog niet is aangevuld. Ook in de Financiëele Commissie kwam geen verandering, doordat de af tredende heer J. C. Slis weder als zoo danig herkozen werd en zich de benoe ming weder liet welgevallen. Hetzelfde kan gezegd worden van de Commissie van Toezicht; de heeren C. Gouda en A. Blom namen na Herkozen te zijn weder zitting; wel ontstond in deze commissie een vacature door het bedanken van den heer R. J. Dijk. Werd in 1921 de berekening van ze gels en onkosten ten behoeve van groep III, de opvarenden, omgeslagen naar het aantal zeedagen nog scherper en juister werd deze omslag in 1922, door het ne men van het aantal piandagen voor de ze berekening. Ook werd in het vorig jaarverslag reeds op de onbillijkheid gewezen be treffende den omslag voor los personeel voor het kolenbedrijf. Om hieraan tegemoet te komen, had daarom ook de omslag voor dit bedrijf plaats naar het aantal mandagen. Ten slotte vul het Bestuur er gaarne den leden nadrukkelijk op wijzen, dat de exploitatie in dit jaar zeer voordee- lig is geweest. Hoewel tot de geheele afschrijving van inventaris kon worden overgegaan (dit bezit werd op de balans op f 1 ge steld) waren de zegelbedragen en on kosten van dien aard, dat de omslag per mandag voor beide groepen (los personeel en opvarenden) op f 0.10 kon worden gesteld. Eenige leden bedankten voor hun lidmaatschap, waartegenover staat, dat ook eenige werkgevers als lid toetraden echter zij opgemerkt dat het voor de volle ontplooiing van het Bureau ge wenscht is, dat zoo mogelijk alle werk gevers in het bedrijf lid worden en dat benutting van de gegevens van het Bu reau voor andere sociale en andere doeleinden gewenscht is. Meer centralisatie in de uitvoering van alle sociale wetten komt den on kosten aan ons Bureau verbonden zeer zeker ten goede. Ten laatste kan worden medegedeeld dat in 1923 op het verzoek aan Zijne Exs den Minister van Financiën gedaan om verhoogde subsidie een gunstige be schikking werd verkregen en met 1 Jan 1923 deze subsidie is verhoogd van f 1500 op f 3000. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de" wijkzusters en tevens gebruik van vei - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. BINNENLAND. Esperanto en de Volkenbond. Aan het Internationaal Arbeidsbu reau van den Volkenbond is verbond een affzonderlijke Esperanto afdeeling, welke de in- en uitgaande brieven in deze taal behandelt. De afdeeling geeft vlugschriften uit, die door middel van de vertegenwoordigers -Van dep Inter nationalen Esperanto Bond in de ver schillende landen vertaald en verspreid worden. Esperanto-Congres te Neurenberg. Voor het van 28 Aug. a.s. te houden internationaal Esperanto-Congres heb ben zich reeds meer dan 4000 deelne mers opgegeven. Het Eerevoorzitter- schap is aanvaard door den Rijkspresi dent Ebert. De Minister van Binnen! Zaken v. Duitschland heeft bij een of ficieel schrijven aan het binnenlandsch Bestuur de aandacht gevestigd op het congres en aangespoord het te bezoeken om een indruk te krijgen van de waarde van den internationale hulptaal. De Beiersehe Regeering heeft besloten aan de deelnemers van het congres een kor ting van 75 te verleenen op de vreem delingen belasting. De Minister van On derwijs in Nederland zal op het congres worden vertegenwoordigd door den heer Ir. J. ïsbrücker uit den Haag. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigënde 20 Juli in Nederland uitgesproken 64 faillissemen ten tegen 60 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Juli 1923 2262 faillissementen tegenover 1617 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. NIEUW JUBILEUMLIED. Ik weet wel wat, 't zal beduiden, Das ich so frölich bin, Ik had ook hooren verluiden Van 't feest onzer Koningin. Een prijsvraag werd uitgeschreven Voor een jubileum-lied, Wel heb ik van mijn leven, 'k Doe mee, waarom zou ik niet? Dus sloeg ik er fluks aan 't rijmen, De wijs nam ik er al bij, 'k Kan rijmen als oude Sijmen Op de wijs der Loreley. 'k Liet spreken „duizenden" mDnden, 'k Nam „duizend" menschen, heel vrij, Maar mijne vrienden die vonder.: Er kunnen meer nog er bij. Dus nam ik nog „duizend" handen En „duizend" vrouwen, ha, ha! En ook, vanwege de banden, Nog „duizend" mannen, ja, ja! 'k Liet z'allemaal 't'zelfde, de men schen, ,'k Liet spreken, zingen z'één woord, 'k Liet z'allemaal 't zelfde wensch en Wie heeft het ooit zoo gehoord? Ik liet door die handen wuiven (Dóór duizend) éénzelfden groet, En, 't is haast om van te huiv'ron, Ik liet ook spreken het bloed. En toen ze daar allemaal stingen In 't zelfde bloote hoofd, Liet ik ze 't Wilhelmus zingen En heb ik 't mooi zoo geloofd. Eerst had ik den prijs biet verworven O, o, wat was ik toen kwaad; Maar de winner heeft het verkorven, Heel Neerland was disperaat. Dat was toch geen lied om te zingen Geen mensch begreep er wat vari, En ik rijmde duizende dingen, Die ieder wel.vatten kan. Hoera! 'k heb den prijs gewonnen! Nu zingt straks ieder mijn lied! Maar goed dat ik ben begonnen, Al weet je 't vooruit ook niet. Nu kunnen we 't best ook gaan zingen Op de wijs der Loreley, Maar dan is, dit wil ik bedingm, De vleugel ook fijn voor mij! '-t Vosje, de Rijmer. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Huurders-Vereeuigmg „Huurders Belang;. Op Vrijdag 20 Juli had de 8ste iaar- lijltsche algemeere vergadering plaats van de Huurdersvere -niging „Huurders Belang" in de bovenzaal van Cycloop. De Voorzitter opende om 8 i&r de ver gadering, welke in vergelijking met an dere jaren, matig was bezocht. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd en met een woord van dank aan den Secretaris, goedge keurd. Uit het jaarverslag bleek dat het le dental flink is vooi uitgegaan De penningmeester bracht daarna verslag uit, waaruit bleek dat de ver- eeniging er finantiee! ook flink voor staat. De pennngmeester verwierf dan ook een hartelijk applaus. De Controle-Commissie bracht verslag uit van hare bevindingen en had kas en- hoeken in orde bevonden. Een nieuwe Controle-Commissie werd weder benoemd. Wegens bedanken van der- lsten secretaris werd met meerder heid van stemmen de heer Stam in zijn! plaats benoemd. Door het bestuur werd voorgesteld, aangezien er enkele huiseigenaren zijn die, trots, de uitspraak v. de Huurcom- missie, het hun huurders tocH steeds erg lastig maken met allerlei dreige menten, die huiseigenaren eens op hun plicht te wijzen om die huurders met rust te laten, daar zij anders tot het ne men van maatregelen zal moeten over gaan, wat met algem.eene stemman werd goedgekeurd. Door een lid werd de vraag gesteld of het ook goed was om een advertentie te plaatsen, om reden er nog enkele huur ders, die geen lid onzer vereeniging zijn op te roepen om lid te worden, waar al len mee instemden. Alvorens tot sluiting over te gaan richtte de Voorzitter nog een krachtig woord tot de leden, om wanneer er bij Ontvangen Bladen. Het Geïll. Gemeenteblad, uitg. II. C. Pons in den Haag, JulLnr., bevat ar tikelen over Dordrecht, Amstelodamia- na; Ontginning van gemeentegronden,1 geval eens ingegrepen zou moeten wor- Oud-Nieuw-Groot 's Gravenhage; Bre- den, om allen hunne medewerking te da en omgeving en Bosch- en Buiter- ztdlen verleenen. Ten ongeveer^ 10 uur scholen. 4 sloot de Voorzitter de vergadering. •pH f-H •pH ?h f-Ö p^ M 2 u D De grootste sorteering en de laagste prijzen, vindt men in Solied- en verlrouwbaarste adres te HAARLEM z.a. Scheeps, stationaire en Automotoren. Verder aan alle Automobielen en Machines. Machinefabriek GEBR. TAAT, a/d. VIsschershaven IJmuiden. J TEL. 415. WILHELMINAKADE 23. thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT 69 TEL. 883 HAARLEM Agentschap D. BAIS JZN. Verstrekt handelscredieten onder diverse zekerheid als HYPOTHECAIR-VERBAND, BOROSTELLINO ENZ. Spaarboekjes, rente 4%. Kantoor Kerkstraat 5. stoom ververij chem. wasscherij fabriek en kantoor burgwal 38-40-42 HAARLEM TELEFOON 2778 Een der grootste Inrichtingen o. d. gebied te Haarlem Depot v. Lochem-v. d. Wielen, Kanaalstr.,IJmuiden STOOMT - VERFT ALLES Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratiën Voor de levering der Studieboeken en verdere leermiddelen voor de H. B. S. te Velsen, houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Wij houden die in voorraad en kunnen dus voor spoedige incorrecte levering instaan. Wij verleenen onze tusschenkomst voor het aanschaffen dezer boeken 2e hands. Wie deze uit 'n vorige klas van de hand wil doen of ze voor de volgende lilas 2e hands wenscht te betrekken kan zich ook hiertoe tot ons wenden. Tevens bevelen wij ons aan voor Studieboeken c.a., ev. voor het aan andere inrichtingen voor 't middelbaar of hooger onderwijs te volgen onderwijs benoodigd. KANAALSTRAAT, HOEK ORANJESTRAAT, IjMUIDEN.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3