IJmuidet Courant Zaterdag 28 Juli 1923. 2e blad OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente en brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, Sectie B, No. 2074, een waterreinigingsgebouw te mogen oprichten, waarin gebezigd zal worden een draaistroommotor van 5 P.K. voor het aandrijven van een pomp, door hen is toegestaan. Velsen, den 25 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: De heer R. Posthuma van Schagen, Schaalcollecte. 5 uur: De heer Tismeer. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. GEEN DIENST. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Preeklezen. 5 uur: idem. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtmeeting (Velseroord). 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leider: Stafkapt. Beekhuis van Amster dam, bijgestaan door het Haarlemsche Muziekkorps. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: de heer A. van Dijk, zend., van Heemstede. GEREF. KERK. 10 uurDs. G. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. J. D. J. Idenburg, van Am sterdam. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel, bevestiging nieuwe lidmaten. H. Avondmaal. 5 uur: Dezelfde, dankzegging. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. '10 uur: de heer Samberg, Cand. tot den H. D, Leiden. Lokaal BETHEL. 10 uurDe heer J. B. Würtb. EVANGELISATIE. 10 uur: De WelEerw. heer D. Scholz te Amsterdam RAADSOVERZICHT. Zitting van 24 Juli 1923. La rémède pire que le mal M'n respect voor den raad is na de I zitting van Dinsdag 24 dezer niet wei- nig toegenomen. Ons gemeentebestuur, dat volgens den Voorz. de afspiegeling i is van de burgerij, heeft ruggegraat ge- toond en bewezen van tijd tot tijd bold nog wel eens wijze besluiten te kunnen nemen. De geheelonthouders hadden i den raad gevraagd om een tapverbod I gedurende de komende Oranje-jubi leumsfeesten, en B. en W., ofschoon i geen eigen advies op het verzoek geven de, hadden bij voorbaat een verordening pasklaar gemaakt, om voor het géval een tapverbod door den raad zou wor den goedgekeurd, het zaakje meteen voor elkaar te zetten. Op gevaar af, dat van 14 raadsleden i gedacht zal worden, dat zij niet afkeerig van een spatje zijn, hebben deze leden f tegen een tapverbod gestemd. Wij prij- t zen hen voor hun ruim inzicht a1 laden de kans op onze schouders verdacht te worden ook wel van een >orreltje te houden of e,en trouw café szoeker te zijn. De geheelonthouders willen nuchter feestvieren, 't Is geen kunst zegt Schil ling nuchter te blijven als er niets te krijgen is. Waarom, vraagt hij, willen de geheelonthouders toch zooveel an dersdenkenden en anders willenden hun wil opleggen, om zich gedurende die dagen van bier en alcohol te ont- ïouden op bevel. Waarom willen ze zoo- reel neringdoenden in hun zaken bena deel en? Hij vindt 't bovendien een be- leediging aan de geheele burgerij te veronderstellen dat ze zich allemaal of grootendeels zullen bedrinken en daar om een tapverbod vragen, opdat nie mand boven zijn bier zal kunnen gera ken. Bovendien zou een tapverbod den verkoop bij de maat of per flesch of li ter of krüik niet gering in de hand wer ken en met den Voorzitter vragen wc ons af, of misschien het middel niet ern stiger gevolgen zou hebben dan de kwaal. Het doel van de geheelonthouders is den heer dchniing öyrupaLhieü. inj, maai in hun ïanaiieüen ijver stooicn zij meer goedgezinuen van zien ai, uan zij VOO! Üuuiaeo wiiiuuii. Oxxl,o^exiZöggUiJ.j£k; Waar en gOen gezugu, noen eenx^n^ vreeruu Miineuu iu ucn iuuuu een mei, mmuer „lanaUen öciïjuer vuur een anaer, uour nein negeei a uoui, Jde neer öemiimg zegt uat de mugc- meezter de nevoeguneia neeit ut emu a Le aoen sluiten, waai* dronnen menschen vertoeven oi waar hen drain*. gesenun- ken wordt. De Burgemeester zegt van die be voegdheid ongetwijfeld en zonder par don gebruik te zullen maken. De heer Tusenius zegt, dat een tap-, verbod in deze gemeente een grove be- leediging voor de ingezetenen zou zijn, die steeds getoond hebben op nette en ingetogen wijze feest te kunnen vieren, In allerlei toonaarden wordt door di verse raadsleden eenzelfde lied gezon gen en het klonk ons welluidend in de ooren. Niet omdat wij het niet zouden betreuren als we op die dagen dronken menschen zagen, evenzeer als op ande re dagen, doch prefereeren de geheel onthouders feest te vieren met zure kwast en zoet hout, het sta hun volko men vrij, doch zij laten het evenzeer vrij aan anderen het met minder onschul dige dingen te doen. Op gevaar af, dat wij onder ingezonden stukken van de geheelonthouding zullen bedolven wor den, heeft naar onze meening de raad verstandig gedaan op het verzoek van een tapverbod afwijzend te beschikken. Drie leden stemden vóór een tapverbod: de heer Davidson, die leelijk uit zijn slof schoot, door te spreken van „schun nige" bestrijding van het verzoek; de heer Vermeulen zonder commentaar on de heer Wardenaar, die alle „kroegen" gesloten wilde hebben. Misschien als de heer Wardenaar eens in een ander milieu terecht komt, dan waar alleen „kroegen" zijn, dat hij een minder stuitend woord zal gaan gebrui ken. Dagteekenen de „herbergen" al niet van vóór Christus geboorte, meneer Wardenaar? Al bestond Schiedam toen nog niet. De heer Schilling beweerde nog, dat de vakbeweging het drankgebruik en misbruik meer en met meer succes be streed, dan de geheelonthouders. Hij gaf hen in overweging, dit eens te be denken. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de gelegenheid tot muziek maken in de café's zeer beperkt zoti worden gedu rende de komende feestdagen. Dit vond de heer Peek niet goed. Muziek verhoogt de vreugde en wij hopen met den heer Peek, dat we niet gedwongen zullen worden met puriteinsche geheelonthou- dèrsgezichten te moeten zingen: 't Is Oranje, 't Blijft Oranje, 't Is Oranjeho ven Houdt er den moed maar in en al le Socialen in een Harington. Gut, 't le ven is toch waarachtig zoom lolletje niet de laatste jaren. Een paar dagen of een dag echte leut, verzet van zinnen, kan een mensch ten goede komen. „Aan- neme Jan! Geef mij nog een alcoholvrije Oranjebitter toet een klont. Die zijn schuld betaalt, verarmt niet! Langdurig is gesproken over de con versie van een leening van 1 millioen gulden. Gesloten tegen den koers van 99 en tegen 7 procent in èene van f 800.000 a pari tegen 6 procent met be taling van 1 procent boete wegens ver vroegde aflossing. Niet zoozeer over de conversie, dan wel of 850 duizend of 800 duizend geleend zou worden. De gemeente heeft nog een slordige vijftig mille ter beschikking als extra uitkeering van het rijk uit de Oorlogs winstbelasting. B/en W., gedachtig aan het Hollandsche spreekwoord: „die zijn schuld betaalt; verarmt niet", vullen die vijftig mille benutten tot extra-af lossing van bovengenoemde leening. De heeren Dalmeijer en Vermeulen rede neerden: „die zijn schuld betaalt, ver armt niet, doch raakt zijn centen kwijt". Zij beschouwen de zaak meer Kaufman- nisch. Waarom meer schuld betalen, dan je verplicht bent. Beroof je niet van bedrijfskapitaal. Wie weet hoe spoedig je er weer om verlegen bent. Ergo, houdt die vijftig mille als appeltje voor den dorst. „Dorst" zei de heer Dunnebier; geen sprake van. We kunnen wel in de appel tjes zwemmen. We hebben ruim geld en ruim -kasgeld, dus vooreerst geen krimp. Waarom zullen we dus niet met een breed gebaar meer aflossen, dan noodig is. Dat verhoogt je crediet en komt er onverhoopt krimp, dan stroomt het geld naar je toe, want dan zeggen ze: „Dat zijn toch zulke fatsoenlijke menschen; die betalen hun schuld vóór den vervaldag". Uit het finantieel debat, waaraan na tuurlijk ook onze wethouder van finan ciën deelnam, hebben we de overtuiging gekregen, dat we er lang niet slecht! voor staan met onze gemeentefin ancien en onwillekeurig begon het bij ons te kriebelen toen we bedachten dat we on ze laatste penningen van de Spaarbank hebben gehaald om te voorkomen, dat we nog bij de aanmaning en de waar-' schuwing een „In naam der Koningin" zouden thuis krijgen en we ónze vacan- tieplannen aan den kapstok hebben ge hangen, omdat we voor den fiscus drie maanden in het jaar moeten werken. Als we den heer Handgraaf met cij fers hooren goochelen de beruchte millioenenrede haalt er niet bij dan begrijpen we niet, dat de regeering nog moeite heeft met de benoeming van een nieuwen minister van financiën. In onze gemeente is de man met den natten vinger aan te wijzen. Moge zijn uitnemend financieel beheer, waarvoor onze burgemeester niets dan lof heeft, ons ten slotte eens een verlaging van ons belastingbiljet doen geworden. Of moet de gemeente rijk en de burgerij arm worden? Een eenigszins vermakelijke discussie tüsschen den Voorzitter en den heer Schilling. In Velsen zegt men niet „Boer pas op je kippen", doch „Ageïit pas op de konijntjes". Zóó bedoelde 't de heer Schilling, doch de Burgemeester bedoel de: „Agent, pas op de naaktloopers" en het is zeker het blonde hoofd van den heer Tusenius geweest, dat oorzaak was dat 2 hoofdagenten hem de duinen hebben uitgewerkt. Misschien ook is de groote sympathie van het hoofd van po litie voor genoemden heer overgeslagen op de hoofdagenten, dat zij den heer Tu senius zoo welwillend in bescherming hebben genomen tegen aanrandingen. „Ik wensch geen stap terug te treden" sprak met "gloed de Voorzitter en wijk niet voor de belachelijke praatjes van den heer Schilling. Ik wil de duinen veilig hebben van ongure individuen en konijntjes zijn er voor de jacht en niet voor de stroopers, maar daarvoor zijn onze agenten niet in de duinen. De burgemeester deelde nog mede, dat reeds 4 personen gearresteerd zijn r-n "hef, moet den ouders -gerustheid geven, dat. zich daar geen ongure personen be vinden, die kinderen meelokken of croo- te menschen aanranden. De heer Tuse nius zal voortaan een pet opzetten en een toegangskaart tot de duinen dienen te koopen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bovenstaande vereenigma: had op 10 Juli LI. hare iaarliiksche algemeêne le- d'mivergadering uitgeschreven in „Tha lia". welke echter ingevolge de buitan- e-ewone hitte dermate slecht bezocht was. dat de vergadering door den voor zitter werd verdaagd tot. na. de vacantie. nadat door de aanwezige leden, aan bet bestuur machtiging was verleend, vóór 't. a.s. winterseizoen de loopende onder handelingen met de diverse tooneelge- zelschappen in den lande ten einde te voeren. Naar wij thans vernemen, heeft het Bestuur eene overeenkomst aangegaan met de N. V. Het Schouwtobneel te Am sterdam voor het geven van 3 voorstel lingen in den komenden winter, n.l. op 10 October'en 11 December 1923 en op' 22 Januari 1924. Voor de openingsvoorstelling is de keuze gevallen op 't tooneelspel „Mara", waarin de H. H. Jan Musch" en Co Bal- foorfc. zoowel als Mevr. van der Horst de hoofdrollen zullen vervullen. Bovendien zal later worden gegeven het tooneel- spel „de Wedloop met de Schaduw" het hliisnel „Z. B. B. H. H.", ofschoon wat, het laatste stuk betreft, overeenge komen is. dat het. Bestuur ovtl. uit het repertoire van het „Schouwtooneel" een ander werk daarvoor zal kunnen kie zen. De voorstellingen, door het Schouw tooneel in- vorige jaren, voor de leden van „Onder Ons" gegeven, warer, steeds welverzorgd, en waar het. tlïans het Be stuur gelukt is, ook een stuk te doen op voeren, waarin een der grootste Neder- laudsclie acteurs, de Heer Jan Musch, zal optreden, gelooven wij te mogen aannemen, dat den leden van „Onder Ons" in het a.s. seizoen eenige genot-, volle en kunstrijke avondven zullen wor den geboden. Gevonden voorwerpen; Een hond, (doberman pincher); een geel-zwarte badmuts; zvvart-lederen mantelceintuur; een paar kinder schoentjes; postduif; scheerapparaat mot kwast en zeepbusje; dames-rijwiel; deksel van melkbus; goud. broche met ingelegd haar; broodzakje; portemon- naie met inhoud .en e.en paar kinder- schoentjes. In een café in de Breesaap is ge vonden een scheerapparaat met seheer- benoodigdheden. VELSEROORD. Woensdagmorgen is het gezin van zekere S. uit de Reinier Glaeszciistraat, alhier, uit hun woning gezet, wegens overtreding van een artikel der Bouw- verèeniging. De meubelen clie den gan- schen dag in de regen gestaan hebben, zullen er wel niet beter op geworden zijn. Het beddengoed is zoolang in een overdekte steeg geplaatst. Onze plaatsgenoot de heer O. P. Lootsma is te 's Gravenhage geslaagd voor den 3en stuurman groote vaart. VELSEN. Een partij groenten op de markt te Beverwijk aangebracht door den tuinder R. alhier, is afgekeurd, vermoe delijk doordat het teveel bestoven was door het „zwart" uit de schoorsteenen van de papierfabriek. Voor den tuinder is dit zeker geen klein schadepostje. Het Bieren-AsyL Uit de busjes van: De lieer T. te IJmuiden f 4. De heer N. te IJmuiden i 2.30 Do heer B. te IJmuiden f 1.305 Dc heer D. te Beverwijk f 2.02 De heer N. te Velsen f O.S?5 Voor veel dingen zal de regen, die Woensdag viel, wel zeer nuttig geweest zijn, maar zeer onwelkom was hij den Amsterdamsehen oudjes, die door be middeling van Liefdadigheid naar Ver mogen met een extra boot naar Velsen gevaren zijn. In optocht met het vaan- del,_ waarop de drie letters L. N. V. prijkten, voorop ging het onder de op wekkende tonen van eenige muzikan ten naar het landgoed „Waterland" van Jhr. Boreel van Hogelanden, waar ze onthaald zouden worden èn een heerlijk dagje onder het lommer hoopten door te brengen. Nu moesten ze helaas binnen in de oranjerie .blijven, waardoor hoogstens de helft van het genot overbleef. J. S. alhier had het ongeluk te Be verwijk met zijn rijwiel onder don sproeiwagen te komen, en het liep bij zonder goed voor hem af, doch zijn kar retje was geheel vernield. Op de Woensdag 18 Juli j.l. ge houden vergadering van de Commissie ter viering van het Jubileum-Kinder feest te Wijkeroog is men met de voor bereidende werkzaamheden gereedge komen. Aan verschillende sub-comm. is:de re geling der verdere aangelegenheden op gedragen. Het feest wordt gevierd den Sen Sept., met de kinderen van de scho len op Wijkeroog en dorp Velsen. Voor- middags een ommegang met muziek door Wiikeroog naar het park van Con cordia. Hier worden door de kinderen der hoogste klassen een aantal Vader- landsche liederen gezongen, begeleid door de Harmoniekapel „De Eendracht" onder leiding van den heer A. Smit uit den Haag. 's Middags op het landgoed Velserbeek kinderspelen. Het landgoed is door den eigenaar daartoe welwillend afgestaan. Behalve de prijzen beschik baar voor de wedstrijden zal elk kind een herinnering ontvangen. Medewer king der, drie plaatselijke Muziekvcr- eenigingen:. De Eendracht, Juliana en Caecilia is verzocht. Dit belooft dus iets moois te worden. De staat der financiën is echter minder mooi. De inzameling, die gehouden is met lijsten langs de huizen, heeft onge veer f 500 minder opgebracht dan cle raming was. De lijsten gesteund door eenige belangrijke giften brachten f 900.op. Feestvieren uit bekrompen beurs ia niet gemakkelijk en ook niet prettig. Het adres van den Penningmeester is L. W. Kuiper. Rijksstraatweg 62. Wie alsnog een bijdrage wil geven, zal bij den penningmeester hartelijk welkom zijn. Hetligt verder in de bedoeling der commissie om 's avonds den 7en Sep tember een concert ter houden en feest programma's te verkoopen mede ter ondersteuning der geldmiddelen. Woensdag en Donderdag zijn weer tal van- kinderen met boot en spoor te Velsen aa.ngekomen om een prettigen dag te Wijk aan Zee door te brengen, Eén ding betreuren wij daarbij, n.l. dit, dat we zoovelen terug zien komen met bundels van onze mooie blauwe zeedis tels. Op deze wijze zal die mooie plant uitgeroeid worden en dat zou zeer jam mer zijn. Daar door het bedanken van den heer A. Smit de zangvereeniging „Zang Veredelt" zonder Directeur is, heeft de heer K. IJ. Kerklioff, tijdelijk het Di recteurschap op zich genomen tot de Vereeniging er in geslaagd is. een nieu wen te benoemen. SANTPOORT. Hedenavond, om 8 uur, wordfhet Nat. Concours voor Harmonie- en fan fare-corpsen geopend. De feestvierende vereeniging geeft dan in sarnenwerking met Santpoorts gemengd koor „Vox Hu mana" een concert op het concours-ter- rein. Aan hen, die voor een bijdrage ge- teekend hebben, worden twee vrijkaar ten verstrekt, terwijl men ook tegen en tree toegang kan erlangen. „Wilhelmina" brengt acht nummers en „Vox Humana" zes nummers ten ge- hoore. Zondag a.s. vangt om 11 uur de marsch-wedstrijd aan, waarvoor 13 vereenigingen zijn ingeschreven. Om half een begint het concours. Voor de 3de aid. B, fanfare zullen zich laten.hooren: Haarlems Tramfanfare,- Wittenburgs Fanfare Amsterdam, Haarlemsche Politie-muziekvereeni- ging, Kunst na Arbeid, Grootebroek. Voor de 3de afd. A, fanfare: „Zuider- woude" te Zuiderwoude, Concordia, te A bb e kerk -Lamb er t s chaag. Voor de 2de afd. fanfare: Kunstkring te Spaarndam,' Christiaan de Wet te Groot-Schermer, Olympia's fanfare te Monnikendam, Nieuweramstels fanfa recorps, De Larcnschc Harmonie, Cre- xendo te Spaarndam. Voor de eerste afdeeling Harmonie: Excelsior te Amsterdam, Laurens Jansz Koster, te Haarlem. Voor de afd. Uitmuntendheid, fanfare: Eensgezindheid te Halfweg, Excelsior te Oostzaan, Éxcelsior te Beemster. Des avonds om half 8 vangt de eere wedstrijd aan. BINNENLAND. Procedure betreffende een opzet van f 54.000. Omtrent de door een procedure bekend geworden overeenkomst yan een tiental aannemers, betreffende een. bedrag van f 54.000.als „opzet" op een aanneem- som van f 326.000.(welke wij in ons blad van 30 Juni uit de Tel. overna men), beschouwt de heer J. C. Berger dit geval nader in een ingezonden stuk in „De Tijd", waarvoor men ons plaats verzoekt, en wij het hier in zijn geheel* laten volgen: „De aannemers moeten het in de laat ste dagen wéér duchtig ontgelden. Zoo nis de beroemde zeeslang periodiek aan de oppervlakte komt, zoo verschijnen de verontwaardigde beschouwingen over het opzetsysteem telkens weer in onze dagbladpers. Zoo ook in de laatste we ken. Het rechtgeding om een uitkeering van, f 54000 heeft de meer dan gewone belangstelling gevestigd op de „verdor ven aannemers". Zoo lang- men zich nu nog bepaalde tot critiek op, ja, felle afkeuring van het geval in kwestie, kon geen redelijk mensch daartegen bezwaar maken. Ze ker met de georganiseerde aannemers, die zelf bëel goed weten, welke schade lijke gvolgen voor hen uit d excessen voortkomen en daartegen in eigen kring hardnekkig strijd voeren, clan de bui tenwereld wel veronderstellen durft. Maar waar wel bezwaar tegen ge maakt moet worden, dat is tegen de aansche verkeerde uiteenzettingen en beschouwingen, welke aan dit feit wor den vastgeknoopt. Zoo is het beslist on waar vooral in deze dagen van ma laise ook in bet bouwbedrijf dat men onderling maar uitmaakt voor welk be drag het werk gemaakt" zal worden. Teder, die eenigszins aandachtig en met kennis van zaken de aanbestedingen volgt, zal den laatsten tijd hebben waar- aonomon een wilde jacht naar werk door oen groot aantal aannemers en als aevoler zeer lage dikwijls te lage inschrijvingen, waarbij de hevigste con currentiestrijd wordt gevoerd. Dat de laagste inschrijvers dikwerf stukken be neden de begrooting van den architect blijven, is toch wel een afdoend bewijs voor onze stelling, dat het met die op-i zeties zoo'n vaart niet loont. He aantal faillissementen in de aannemerswereld, dat toch werkelijk niet zoo gering is, geeft eveneens stof tot dcTiken en bevat zeker een aanmaning tot voorzichtig heid bij 't beschuldigen van den aanne mers stand. 1 Trouwens, wanneer het als regel zoo de spuigaten uitliep bij aanbestedingen, dan zouden architecten en pricipalen al lang van publieke bestedingen hebben afgezien. Dan staan hen nog wel andere middelen ten dienste, maar de meerder heid prefereert de publieke aanbeste ding als het meest economische. Het doet dan ook zeer grievend aan, bij 'allen strijd, die in de georganiseerde aannemerswereld wordt gevoerd tegen de excessen van het bestedingswezen te

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5