moeten lezen: dat buitensporigheden als van die f 54000 tot de gewoonte behoo- ren Ook al beroept men zich dan op een jurist, die van de aanneming weimg verstand heeft. Wordt dezerzijds nu het opzet-sy- stccm ontkend? Integendeel, wij erken nen en verdedigen zelfs dit systeem, maar op' andere-wijze toegepast dan in de uiteenzettingen der laatste we<cen ais regel woi'dt aangegeven, dan nog bin nen redelijke grenzen, al houden wij vol, dat, in onze dagen de toepassing van dit systeem geenszins algemeen is- En nu moge het velen vreemd klin ken, na al wat zij over de aannemers- praktijken te hooren kregen, maar wij vinden bij onze verdediging van hot op- zet-system geleerde juristen en vrome moralisten aan onze zijde. Wij schreven het reeds hierboven, de kwestie is ai dikwijls op het tapijt ge bracht. Zoo heeft; de Hooge Raad op 22 No vember 1918 ook een uitspraak gegeven in een soortgelijke kwestie en daarbij uitgesproken, dat een z.g. opzet-contract niet in strijd was met de goede zeden en wel op de overwegingen: a. dat toch, terwijl eenerzijds de aan- besteder beproeft zijn werk zoo goed- koop mogelijk uitgevoerd te krijgen, door gebruik te maken van de mededin ging (icr aannemers, er anderzijds geen grond is, waarom dezen niet zouden be proeven. den best mogelijken prijs voor dat werk te bedingen: b. dat het dan ook noch bij de wet verboden, noch met de goede zeden in strijd is, wanneer aannemers zich met. elkander beraden en er voor waken, dat hun onderlinge mededinging hun belan gen niet schaadt of hun wellicht verlie- zen bezorgt; c. dat zij, aldus handelende en on derlinge overeenkomsten treffende om trent den prijs, waarvoor zij zullen in schrijven, niet alleen ten onzichte van elkander de beginselen van goede zeden niet schenden, maar dat evenmin doen ton aanzien van den aanbestede!*, die immers niet gehouden is eenige in schrijving, die hem te hoog voorkomt, aan te nemen; d. dat hieruit volgt, dat van eigen be voordeeling ten koste van een derde geen sprake kan zijn, daar deze van een te hooge inschrijving geen slachtoffer behoeft tc wezen. De advocaat-generaal Tak had in zijn conclusie, deze zaak betreffende, ook reeds opgemerkt, dat het van zelf spreekt, dat men er op bedacht is het risico van te lage inschrijving zooveel mogelijk te bezweren, hetgeen noodza kelijk is in verband met de steeds groei ende bedrijfsexploitatie en daarmede gepaard gaande groote onkosten. Ook mr. Tak wijst erop, dat den aan bestede'!* voldoende middelen ten dien ste staan, om zich tegen excessen te verweeren. En wat zegt nu de Redemp torist mr. W. Duynstee van deze argu menten? In het maandschrift „Nederlandsehe Katholieke Stemmen", jaargang 1919, bladz. 214:217, dit arrest besprekend, schrijft hij letterlijk: „Zooals men ziet, voeren de Hooge Raad en de advocaat- generaal juist dezelfde argumenten aan, waarop zich de moralisten, die de geoorloofdheid van dergelijke bedingen staande houden, beroepen. En al zijn nu de leden van ons hoogste rechtscollege wel geen theologen, hun oordeel heeft in ieder geval deze waarde, dat het om trent deze overeenkomsten de apprecia tie doet kennen van hoogstaande lee- ken." Waar juristen en moralisten aldus samengaan in de verdediging van een systeem, mag de smaad, den aanne mersstand in 't algemeen aangewreven, naar aanleiding van een exces door en kelingen begaan als onverdiend worden teruggewezen. Hooge Raad en Advocaat-generaal be zien de kwestie nog maar uitsluitend als dekking tegen risico. Wij zouden nog kunnen wijzen op den opzet als zeer wel geoorloofde vergoeding voor kosten en tijdverlies, welke de aannemers zich voor elke besteding moeten getroosten, maar zien daarvan af, om deze beschou wing niet té uitvoerig te doen worden. Laat raon zich toch hoeden voor over drijving en liever uitsluitend de buiten sporigheden bestrijden, dan zal men de georganiseerde aannemers aan zijn zij de vinden, omdat deze de buitensporig heden kennen als hun grootste vijan den." Asphaltwegen. Naar men ons mededeelt heeft de Ce- ment-IJzerfabriek „Wittenburg" te Am sterdam, van de gemeenten Den Haag en Amsterdam opdracht gekregen voor het maken van Dr. Dammannwegen, te den Ilaag op de Koningin-Emmaka.de en 'te Amsterdam op de Stadhouderskade. Prof. Ir. G. H. de Vries Broekman schrijft in „de Ingenieur" het volgende t omtrent het construeeren van Asphalt wegen volgens het Dr. Dammannsy- steem: Eenigen tijd geleden vernam ik, dat m Essen straten tegen betrekkelijk lage kosten van een deklaag voorzién wor den, welke een groote gelijkenis met stampaspkalt vertoont. De urgentie, waarmede de straten in onze steden en onze buitenwegen verbe tering vragen, deden mij besluiten daar omtrent een nader onderzoek in te stel len. Het materiaal staat bekend onder den naam Dammann-Asphalt, naar den uit vinder Stadtbaurat Dr. Dammann, die reeds sedert 13 jaren wetenschappelijk en zeer zorgvuldige proeven op het ge bied van kunstmatige bereiding van stampasphalt heeft genomen en die ten .slotte een procédé heeft gevonden, dat voor den wegenbouw van groote hetee- kenis belooft te zijn. 'Hij heeft er in DUitschland en in En geland patent voor verworven, terwijl het in meerdere landen is aangevraagd. Het materiaal is eenvoudig samenge steld uit gemalen steen of slakken en bitumen (teer of asphalt), doch het bij zondere van het procédé bestaat daarin dat de hoeveelheid bitumen buitenge woon klein is, dat bitumen en steenma teriaal aan bijzondere eischen moeten voldoen en dat de menging op zeer be paalde wijze moet geschieden. Volgens de theorie van Dr. Dammann wordt de vastheid van de deklaag niet verkregen door aan de bitumen de grootst mogelijke bindkracht te geven, doch door deze op de beste wijze de rol van dichtingsmateriaal te doen vervul len. Feiten zijn: dat in verschillende plaat sen te zamen reeds meer dan 80.000 M2. gelegd zijn, en dat in een der drukste' straten in Essen, de Limbeckerstrasse, nu voor r,uim 2 jaren onmiddellijk op de keibestrating een Dammann-Asphalt deklaag is aangebracht, welke steen hard en zelfs voor een vakman nauwe lijks van stampasphalt te onderschei den is. I Evenals hij stampasphalt is 't opper vlak effen, geen geraas veroorzakend, stofvrij, gemakkelijk te reinigen en niet onderhevig aan invloeden van regen en sneeuw, terwijl het beter bestand is te gen hoogere temperaturen. Gezien de betrekkelijk groote hellingen, welke in de Limbeckerstrasse voorkomen, 1:16, is het minder glad dan stampasphalt. Niet alleen, dat het materiaal op zich zelf veel goedkooper is dart stampas phalt, ook het aanbrengen is beduidend eenvoudiger. De aanvankelijk niet samenhangende massa wordt, zonder eenige verwar ming, zooals zij op de opslagplaatsen bewaard wordt, in een laag van 7 18 c.M. dikte op de onderlaag uitgespreid! en vervolgens met een handwals koud gewalst en langs <Je kanten van den weg gestampt. De weg wordt dan dadelijk in gebruik genomen en de verdere samendrukking geschiedt in eenige dagen onder den in vloed van het verkeer. De eenvoudige en snelle afwerking brengt met zich, dat de weg slechts kor ten tijd behoeft afgesloten te zijn. Het materiaal kan in de vriie lucht ongeslagen en bewaard worden en is, eensrezien het weinig bitumen bevat. en. nipt aan de wanden kleeft, geschikt om in onen spoorwagons en in schepen ver voerd te worden. Het spreekt vanzelf, dat, on slapnen bodem een hechte fun- deering'noodig is. Bii voldoend vasten ondergrond, zooals bijv. in Essen, kan een goed vastgereden weg als grondslag dienen. Voor voet- en riiwielpaden kan het materiaal onmiddellijk op den geëffen- den, vasten grondslag aangebracht wor den. {- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Op de Kamer van Koophandel liggen ter inzage de Speciale Tarieven Nos. 27 en 27a voor het vervoer van levende, planten en boomen enz. Door de invoering van deze Speciale- Tarieven komt voor het vervoer dier goederen als ijlgoed een vrachtsverla ging tot stand van 25 in binnen land sch verkeer en nog van 20 bo vendien bij verzending naar buiten- landsche stations. De Eerste Internationale Tentoonstel ling van Decoratieve Kunst te Monza (bij Milaan) duurt voort tot October 1923. Inlichtingen en prospecti worden kosteloos verstrekt door de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. Van 28 September 1923 wordt te "Weenen de 5de Internationale Jaar beurs gehouden, in aansluiting op de Herfst-Jaarbeurs te Leipzig. Inlichtingen en prospecti worden kos teloos door de Kamer van Koophandel Kruisweg 70, Haarlem, verstrekt. Goederen-snelvervoer van Noord- en Zuid-Holland naar Engeland (via Hoek van Holland). Men verzoekt ons belanghebbenden er op te wijzen, dat er gelegenheid bestaat tot een zeer snel vervoer van aan be derf onderhevige goederen alsmede van alle andere goederen als ijlgoed in het bijzonder van Noord- en Zuid-Holland naar Engeland via Hoek van Holland. Als voorbeeld, dat inderdaad een zeer snelle verbinding wordt verkregen, mo ge dienen, dat behoudens onvoorziene omstandigheden b.v. zendingen, wel ke des avonds ten 6.27 namiddags van Amsterdam, Centraalstation worden verzonden, reeds den volgenden middag te Londen kunnen aankomen, terwijl zulks eveneens het geval is voor zcndin- Överzonden van Helder ten 12.40 mid. verzonden v. Beverwijk ten 6.27 snam. verzonden v. iJmuiden ten 6.18 verzonden v. Alkmaar ten 5.28 verzonden v. Uithoorn ten 5.37 Desgewenscht worden nadere inlich tingen omtrent de verzending van ande re stations in Noord- en Zuid-Holland, alsmede omtrent de verschuldigde vracht, enz. verstrekt door het Handels- agentschap der Nederlandsehe Spoor wegen te Amsterdam, de Ruyterkade 46, Amsterdam en door de Hoofdadmini stratie der Nederlandsehe bpoorwegi n (e Utrecht. Een zeilsloep omgeslagen. Donderdagavond omstreeks hall tien zag men van de boot van de reederij Fop Smit en Co., die om 8 uui van Hoek van Holland was afgevaren, tusschen Vlaardingen en Schiedam, op ongeve 500 meter afstand een zeilsloep omslaan Naderbij gekomen, zoo meldt de N. K. Ct zag men vijf personen ie water lig gen die men, door hun dreggen, wepp- lijnën en reddingsboeien toe te werpen, te hulp trachtte te komen. Met veel moeite gelukte het twee van de drenke lingen binnen boord te halen; n derde, die zich aan het omgeslagen bootje had vastgeklemd, werd gered door een roei er die met zijn roeiboot te hulp was ge schoten. De twee andere personen, meis jes, zijn in de diepte verdwenen en nog niet gevonden. Nader verneemt De Tel. hieromtrent nog het volgende: Twee dames waren omstreeks 9 uur aan het roeien op de Maas, terwijl in een zeilbootje drie hee- ren aan het zeilen waren. De dames werden uitgenoodigd, ook mee te zeilen. Daartoe werd eerst de roeiboot wegge bracht, waarna het vijftal van wal stak. Nauwelijks echter waren ze een 50 M. van den kant of het bootje sloeg door een rukwind om. Hoewel alle vijf goed konden zwem men, verdwenen de dames v. d. W. Hl van den B. dadelijk in de diepte. De heeren wisten boven te blijven, twee van hen de gebroeders B., werden spoedig aan' boord gehaald van de stoomboot Merwede, die juist voorbij vaarde. De heer v. d. M. werd later geheel bewus teloos opgehaald. Door toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het aan dr. Hinzel de levensgeesten weer op*te- wekken. Ontslag aan leden van hat personeel der Hanzabankeu. De Bossche Crt. verneemt hieromtrent het volgende: Er is op het oogenblik en ook in de volgende maand in verband met het onderzoek der deskundigen nog volop werk doch daarna, wordt een groot deel van het personeel overbodig. Mochten de reorganisatieplannen verwezenlijkt worden, dan zullen diegenen van het personeel, die men geschikt acht en wenscht in dienst te houden, gehand haafd worden. In dat geval worden 135 personen door den genomen maatregel getroffen. Aan geen enkelen directeur of procu ratiehouder is ontslag aangezegd. On der de ontslagenen zijn weinig gehuw den daar de ongehuwden het eerst ont slagen worden. Het wethoudersambt te Zaandam. De heer J. C. Fermie (Midd.) heeft hij den gemeenteraad een voorstel inge diend om het salaris der wethouders van f 2500 terug te brengen op f 1000 en het pensioen te laten ingaan op 60-jari- gen leeftijd. Tevens stelt, hij voor het pensioen te bepalen op 40 procent van het salaris en het toe te kennen, wan neer een wethouder vier achtereenvol gende jaren die functie heeft bekleed, terwijl tevens is bepaald, dat een wet houder die voor pensioen in aanmer king wenscht te komen, daartoe bij den Raad een aanvrage moet indienen. Waarschuwing. Ter voorkoming van teleurstelling geeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam in overweging aan han- deldrijvenden geen relaties aan te knoo pen met J. J. v. Baarle, wonende te Rot terdam, alvorens omtrent hem inlich tingen in te winnen aan het hoofdbu reau van de politie-afdeeling Centrale Recherche, Haagscheveer. F. E. B. Ten laste van het Prov. Electr. Bedrijf zal de provincie Noord-Holland een leening aangaan van f 59.000 tegen ten hoogste 6 pCt. rente, met een jaarlijk- sche aflossing van f 1475. I Nieuwe postzegels. Thans zijn in de circulatie gebracht en bij de postkantoren verkrijgbaar ge steld, postzegels voorzien van een over druk. De oude zegels met de beeltènis der Koningin van 3, 5, 12'/a, 17','a en 22'/2 cent zijn van een overdruk 10 cent voor zien, en de zegels van 1 en 1 '/a cent met een overdruk 2 cent. BEVERWIJK. Door den landbouwer B. alhier zijn 14 kippen vermist. Hiervan is door hem aangifte bij de politie gedaan. Het eerste zeeschip in Beverwijk. Deze week nam de Ned. Schoener Jantje", kapt. Schothorst een lading aardbeien in, bestemd voor Londen. Restauratie St. Laurenskerk to Alkmaar De raad der gemeente Alkmaar be sloot 26 Juli met algemeene stemmen voor de restauratie van de St. Laurens kerk f 31.500 beschikbaar te stellen. De geheele restauratie is op i 500.000.ge- aamd. j Het Rijk zal hierin voor 50 bijdra gen. De 561/2-urige werkweek bij Wilton te Rotterdam. De actie van de Metaalbewerkers. Naar men verneemt is de bespreking tusschen den Metaalbond (de werkge vers in het metaalbedrijf) en de orga nisaties. der werklieden in zake de ver lenging van de arbeidsweek bij de fir ma Wilton te Rotterdam, vastgesteld op Dinsdag a.s. De verdwijnende halve cent. Na het inwerking treden van bet Gi- •obesluit 1923 zullen storting, over schrijving en uitbetaling van bedragen met een halven cent niet meer zijn toe gelaten. Als in de biljetten een halve cent voorkomt, zal deze worden ver waarloosd. In verband hiermede wordt vanwege den Postchèque- en Girodienst aanbe volen reeds nu het gebruik van halvé I centen te vermijden, tenzij daarmede wordt beoogd, saldo's welke op een hal ven cent eindigen, af te ronden. Een vreemde vrucht. Er heeft zich te Hollum een eigenaar dig geval van vergiftiging voorgedaan. Eenige jongens vonden aan het strand een vrucht. Zij deelden deze vrilcht, die veel geleek op notemuskaat met hun ze venen. Twee hunner aten hun gedeelte op, met het gevolg, dat zij begonnen te braken. Zij vielen bewusteloos neder. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde vergiftiging en diende den kinderen een braakmiddel toe. Een der gelijke vrucht zal worden opgezonden ten onderzoek. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 19 t/m. 25 Juli 1923 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 21 Hollandsche-, 1 Engelsche stoom trawler, 4 motor-, 32 zeilloggers, 2 Deen- sche-, 1 Duitsche motorkotter, 3 sloepen, 4 zeil-haringloggers,. 1 stoomtrawler v, d. Deenscbe visscherij en 129 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1232 tot f 4672; Engelsche stoomtrawler van f tot f 384; motorloggers van f 175 tot f 597; zeilloggers van f 201 tot f 1109; Deensche motorkotters van f 1081 tot f 2320; Duitsche motorkotter van f tot f 862; Sloepen van f 846 tot f 1771; zeil-haringloggers van f 558 tot f 3603 stoomtrawler v. d. Deensche visscherij van f tot f 2573, terwijl de kustvis schers totaal f 7002 besomden. De aanvoer bestond uit 184.925 K.G. trawlvisch, 18012 K.G. beugvisch en 548 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 88556.05. Be visschersstaking te Hamburg. De scheidsrechterlijke uitspraak van een door het Rijksministerie v. Arbeid ingestelde commissie, teneinde tot op heffing van de zeevisschersstalcing ie geraken, is door de vertegenwoordigers van de werkgevers aanvaard, doch door de vertrouwensmannen der werkne mers afgewezen. Dientengevolge duurt de staking, welke reeds op 28 Mei j.l. uitbrak, nog steeds voort. Tel. VOETBAL. Het dreigend coniiict in den N. V. B. ivien K.CHL ae gescmeaems: up ue laatst gehouden vergadering van den i\. Vb. werd besloten tot Uet instellen van twee eerste mas afdeelingen en het niet weaer invoeren van ae promotie- en aegraaatie-Aveastrijden, iets waarop, zooals later zou blijKen, de eerste klas-' ssers bijzonder gecnarmeerd waren.. Xeneinae onze lezers eens een kijkje te geven op wat men zou kunnen noe men voetnaipolitieü, hennen wij ons om inlichtingen gewena tot den heer Jac. ue INobel, die naartoe volgaarne bereid was. i De twee eerste klas aldeèlingcn zijn eigenlijk een idee van de eerste Klassers zeive zoo zeide de heer de iNobei. in ïyiü zijn zij het geweest, die met de le mas a en le klas 13 op dé proppen kwa-/ men. Van vermenging van beide aidee- nngen wilden ae 1 A.ers eenter niets weten. Later verdween de „margarine'- eerste klas (1 B) en kwam daarvoor de overgangsklasse in de plaats, wat voor de 113.ers en ook voor ae nog lagere ai- deelingen dus een degradatie beteeken- de. Ter wiiie van den lieven vrede heb- iien dezen daarin echter berust. De commissie voor een nieuwe com- petitie-indeeiing stelde nu voor om twee eerste klas af deelingen in te stel len, en de promotie- en degradatie-wed strijden niet in eere te hersteilen. Kon den de eerste klassers met het voorstel, zij 't dan ook noodgedwongen, meegaan", met het tweede konden zij zich niet ver eenigen. Toen dit ten slotte toch met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen, verklaarden de eerste klassers, dat zij zich alle rechten voor behielden om al dan niet in te schrijven. En thans is het reeds zoo ver, dat enke le besturen van eerste klassers machti ging hebben gekregen, om zich eventu eel af te scheiden. Dat de Overgangers en 2de en 3de klassers, hoewel pricipiëel tegen promo tie- en degradatiewedstrijden, ter wille van de eenheid in den N. V. B. toch niet voor die wedstrijden hebben gestemd, meende de heer de Nobel te moeten toe schrijven: le. Aan de slechte verdediging van den woordvoerder der eerste klassers ter algemeene vergadering. 2e. Aan het feit, dat de eerste klas^ sers niet vóór de alg. vergadering ver klaard hadden, dat de promotie- en de gradatiewedstrijden en 't instellen van twee eerste klas-af deelingen voor h*n met elkaar in een onverbreeklijk- ver band stonden. Toenadering achtte de heer de Nobel slechts mogelijk, als de eerste klassers de eerste stap deden, hun dreigement introkken en wat de promotie- en degra datiewedstrijden betreft met reëele voorstellen kwamen. De jeremiade van den heer Lamey, dat de eerste klassers, die toch 80 van de gelden van den N. V. B. inbracht ten, zoo weinig te vertellen hadden, achtte de heer de Nobel zeer misplaatst. In zijn eigen vereeniging kende de heer Lamey aan de spelers van het eerste elftal toch ook niet meer rechten toe? Het stemrecht wordt toch niet bepaald door het bedrag, dat men inbrengt? Aan welke zijde Stormvogels zich zal scharen, aldus de heer de Nobel, zal de alg., vei g. uit moeten maken. Ik voor mij zelf sta natuurlijk geheel aan de zijde der N. V. R. Mocht de alg. verg. zich dan ook tegen dit lichaam verkla ren, dan zal dit tengevolge hebben, dat ik als voorzitter aftreed. SPORT. SLINGERBAL. T. V. IJ. I Kampioen der K. T. K. Zondag j.l. is het T. V. IJ. I gelukt, voor de eerste maal het Kampioenschap te behalen van de Slingerbal-competitie Dit is werkelijk een aardige prestatie, daar Concordia van Haarlem, T. V. IJ.'s zwaarste tegenstandster, al minstens 4 jaar achtereen kampioen van de afdee- ling is geweest. v T. V. IJ. komt nu binnenkort uit te-/ gen de kampioenschappen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de gisteren alhier gehouden verkooping ten overstaan van notaris Boerlage werden verkocht: --A Een heerenhuis met tuin, staande aan de Kennemerlaan alhier, aan den heer F. J. Kochx, te Velseroord voor f 6225. De overige perceelen zijn aangehou- den. 'j Voor het M. U. L. O.-diploma A slaagden deze week onze plaatsgenoo- ten H. Klok en J. van Veelen, leerlingen van de Groen van Prinsterer school al hier. - v De heer A. van den Berg heeft zijn scheersalon verplaatst van de Visse ringstraat naar het Willemsplein. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: E. SchongRaspoort, z.: M. Horio—Mulder, d.; G. Baart—v. d.' Meulen, z. f Ondertrouwd: K. Zwaan en W, Terhorst; J. G. Meuldijk en J. Zwaan; H. Jansen en L. Buding; L. Venus en M. E, v. d. Kolk; E. Uitenbroek en G. E. Lette- meyer; Th. J. Kleppers en J. Tol; G. de Boer en P. M. Vreeling; A, Minneboo en< H. J. van der Kolk. Gehuwd: A. Dekker en J. Hane- kroot; J. Jaspers en L. Post; J. Luit en A. J. Uiterwijk Winkel; J. Suiker en F. M. Goos; J. H. J. v. d. Zant en T. Troost. Overleden: Theodorus Oudendijk, 3 maanden.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6