ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 80Zaterdag 4 Augustus 19SS ge Jaargang Verschijnt "WoeEstlsga Zaterdags IJ M USD ER COURANT Abor nementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abor nementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentle- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 8 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgavfe van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeioade mededelingen 40 cte. per regel Advertenties van 1 t, en m, 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertentiea van 1 t. en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooiuitbeta- 7sn 1 tot en. met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. By niet oontante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen NUMMER BESTAAT UIT TWEE EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi| VOORUITBETALING slechtsl5 Gent per regeL DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en hel nieuwe adres, NIET aan de» looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. Het communisme, dat zichzelf opheft. Het communisme in ons land lijdt aan de royementsziekte. Er is groot ver schil tusschen de Russische en de Ne- derlandsche ziel. De Rus is gewoon, om te dulden en te bukken; dat heeft hij' gedaan onder den Czaar, dat doet hij ook onder Lenin. Maar de Nederlander wil vrij en zichzelf zijn. Hij is niet ge-> schikt voor een dictatuur, wel om de baas te spelen, maar niet om bebaasd te worden. Het Bolsjewisme vertegen woordigt waarschijnlijk eon minderheid in de Russische natie, maar zijn tegen standers zijn te moedeloos en te ellen dig, om zich te verzetten en bovenal zij' zijn Russen. Maar het Bolsjewisme is gedwongen, om al meer water in zijn wijn te doen; het vuurrood is dan ook al lang rose ge worden. En de kleur gaat nog meer ver schieten. Rusland is economisch ver lamd geworden. De Sovjetregeering heeft daarom de particuliere industrie te.hulp moeten roepen, het buitenland- sche kapitaal in de gelegenheid stellen, om de rijkdommen van Ruslands bodem te gaan exploiteeren. Het heeft zoo drin gend geld noodig, dat het steeds meer graan uitvoert, hoewel er nog steeds door velen honger geledon wordt. Zoo verzwakt het Bolsjewisme zichzélf steeds meer. Krassin heeft thans aan de regeering voorgesteld, om de oude Rus sische schulden te erkennen, de annu leering dus ongedaan te maken, om de rechten op particulier eigendom voor Russen en buitenlanders, die aan den wederopbouw van Rusland willen mee werken, uit te breiden. Dat alles is noo dig, om den handel met het buitenland weer goed aan den gang te krijgen. Er za.1 tegen dit voorstel van Krassin wel veel gesputterd en getoornd wor den, maar toch zal Rusland gedwon gen zijn, om er aan toe te geven. Dan zal er een streep gezet zijn door het communisme. Deze maatsch'appijvorm is schoon en rechtvaardig, doch kan ker niet in stand gehouden worden met een bevolking, die in vele opzichten nog zoo achterlijk is als het Russische. Wie in Januari boonen poot, moet niet rekenen op eenigen oogst. Öp zijn best komt er een enkel mager blaadje' een paar dagen boven den grond, maar ten slotte mislukt alles. Men kan gerust zeggen, dat het conmmunisme in Rus land ook te vroeg gezaaid is en daarom onmogelijk heeft kunnen gedijen. Dultschlands betaaTkracht. In de Ec. Stat. Berichten wijst Prof. Bruins op een merkwaardig oordeel van den Engelsche economist W. T. Layton. Duitschland heeft volgens hem noodig een financieele controle niet van de zijde der geallieerde maar een neutrale of internationale controle. De lust, om te sparen, zal bij het thiitsehe volk te rugkomen, als het vertrouwt, dat nor male toestanden niet meer ver weg zijn. 'Als men het eens werd over de Roer en de schadevergoeding, dan zou de Murk zich al spoedig gaan herstellen. Duitsch land heeft geen moratorium noodig, geen termijn van uitstel van betaling. „Mits er geen verdere gebiedsdeelen van Duitschland worden afgenomen en de bestaande grenzen van het land on geschonden blijven en aan het land een vast uitzicht geboden wordt op een vol ledig herstel van zijn souvereiniteit, zal de wereld verbaasd staan over het be drag, dat Duitschland zal kunnen en willen betalen." Het zou zeker alle partijen kunnen bevredigen, wanneer eerst een onpartij dige en bekwame commissie vaststelde, wat Duitschland finantieel vermag. Er zouden zekere voorwaarden gesteld kunnen worden, waardoor de finanti- eele gezondwording van Duitschland bevorderd werd. Een bepaalde controle zou in Duitschland nog minder geduld worden, nog meer tegenzin verwekken als in Oostenrijk. Als Duitschland maar precies weet, waaraan het toe is en een kans krijgt, om zich door eigen inspan ning er boven op te werken, dan geloo- ven we met Layton zal de wereld ver baasd staan over de energie van het Duitsche volk, dat niet met de vechten de maar de werkende hand weer tot een der groote en sterke staten van Europa zal worden. Wie wenscht niet, dat aan Duitschland deze mooie kans gegeven werd, waardoor de welvaart en rust van heel ons werelddeel gebaat zouden zijn? Men kent het antwoord op de vraag: Poincare, Millerand, Tardeu, Daudet en hun vele aanhangers, die waarschijn lijk nog steeds de meerderheid der Fransche natie vormen. Zij houden het herstel van Duitschland en daarmee van Europa tegen. Of het Engeland ge lukken zal dien tegenstand thans ie overwinnen? De komende weken zullen deze gewichtige vraag beantwoorden. NATUURWANDELINGEN. 2e Serie. XII. „Heïloo". Alhier heeft volgons overoude be richten, de groote Wilfred of Willebrord gepredikt op zijn merkwaardigen tocht langs den sedert verdwenen en ver zandden Rijnarm, die waarschijnlijk noordwaarts door Kennemerland stroomde, om zich hij Petten in zee te storten. Daar breekt de riuinenreeks plotse ling af en is de uitmonding geweest. De Hondsbossche-zeewering neemt de plaats in van den voormali gen rivier mond. In die richting van zuid tot noord liggen de vijf overoude kerken, door Willebrord gesticht: één te Vlaardingen ééQ te Oegstgeest, één te Velsen en ver der één te Heiloo en één te Petten. Die eerste Evangeliepredikers waren van Engelsche bloede en hoog edele af komst, het moeten kloeke en moedige mannen geweest zijn, die hier in het laatst der 7e eeuw hun Evangeliepredi king begonnen. Zij kwamen uit het Groene Erin (Ier land), het eiland waar tal van kloosters er, kweekplaatsen van vroomheid en wetenschap in dien tijd bestonden, en het den naam van „Eiland der Heili gen" deed verwerven. Wilfred, en de zij nen kwamen niet naar onze landen als vreemdelingen, doch als stamverwan- ten en spraken ze onze taal. Want, inn uiers ook van hier waren de 1 andver- huizers gekomen, die onder den naam i van Angel en het eiland der Britten kwamen bevolken, en evenals het Boe- ren- of Landelijk Frïesch nog groote overeenkomst vertoont met het En gel sch, zoo blijkt ook uit vele woorden en plaatsnamen door geheel ons vader land, de nauwe verwantschap der beide volken. Tot stamverwanten kwam dus VVnle- hrord met de zijnen. Aanvankelijk on dervonden ze tegenstand, straks vonden ze gehoor, later werden ze als heiligen vereerd. De kerk te Heiloo werd aan St. Willebrord gewijd. Hier staat ze nog, gelegen op een heu vel, als van ouds te midden der bos- schen en heeft met haar ouden uit duif steen opgetrokken toren, de stor men van vele eeuwen getrotseerd. Ze is niet meer de oude Willebrordskapel. Reparatiën in latere tijden bedierven den ouden vorm. Portlandcement en witpleister bedekten de muren en be roofden het eerbiedig gebouw van den stempel, die honderde jaren er op had den achter gelaten. In het „Sparrenbosch" is een met kreapelhout begroeiden wal, dien de overlevering nog de „preekstoel" van Willebrord noemt. Nadat de Hervorming in Nederland haar intrede had gedaan, ging de Wil- lebrordskerk in handen der Protestan ten over en is ze tot op den dag van he den het bedehuis voor de Hervormden. Een tweede kerk verrees. Volgt men den Stationsweg en ook die verder naar de Egmonden leidt, dan ziet men daar de kerk der Roomsch-Katholieken met ha re twee torens, op wie de naam van den Heiligen Willebrord is overgegaan. De put van Heiloo was van ouds een druk bezóchte bedevaartplaats en aan het water wordt de kracht toe geschre ven om longziekte van het vee te gene- zen. Maar nog meer bezocht werd en is de Runksputte, gelegen een half uur zuid waarts nabij den Spoorweg. Een net van zandwegen voert er van af den Rijks straatweg heen, hoewel de meeste be devaartgangers met den trein her waarts komen. De Spoorwegmaatschap pij heeft er flinke lange perrons doen aanleggen. Ds. Craarïdijk. zegt, in zijne „Wandelingen door Nederland" dat de ze put of bron in 1713 plotseling ont stond, doch ook is het waarschijnlijker dat door een of ander toeval een oude gewijde put wederom werd geopend. In ons artikel over Beverwijk roerden wij deze zaak reeds aan, en meldden daar bij dat de bron van „O. L. Vrouwe ter Nood" reeds bestond, vóórdat Beverwijk zijn ontstaan verkreeg als Stedeke. In ieder geval blijkt uit de geschiede nis dat er reeds vóór 1713 steeds een groote toeloop van volk naar de Runks putte is geweest. In den eersten tijd na de Hervorming werden de bedevaarten zelfs op straffe verboden, eerst door plakkaten van Prins Maurits, later nog in 't begin der 18e eeuw. Ze waren ech ter niet gemakkelijk te verhinderen Een bezoek aan deze bron is ook voor niet-Roomsch Katholieken, wel de moei te waard. Er is een zeer fraaie tuin an nex en een groote nieuwe kapel is eoni- ge jaren geleden aldaar verrezen. Voorts een paar logementen. F.en m ander vormt een schoone oase in deze zand woestijn, daar dit gedeelte van Heiloo tot de schraalste en droogste gronden moet worden gerekend. Heiloo en zijn omgeving waren ook meermalen het tooneel van een anderen strijd dan met geestelijke wapenen. Hoe wel Kennemers en West-Friezen na met elkaar verwant waren, vrienden waren ze niet. Daar waar de hooge geestgrond bij Alkmaar eindigde, begonnen de lage baast ontoegankelijke mot water en moeras doorsneden gewesten der West- Friezen. Deze landen waarover Plinius srhreef, dat ze wel tweemaal daags dooi het zeewater werden overstroomd ou waar landbouw en veeteelt vrijwel onmogelijk waren, waar men van visch- vangst een kommervol leven moest lij den, waren er ook nog lang daarna, slecht aan toe. Voor de bedi'ijven des vredes waren ze weinig geschikt en door roof en plundertochten gewende men zich daarvoor eeuige vergoeding te zoeken in de beter gelegen en aangren zende hoogere streken. Voortdurend werden de betrekkelijk welvarende dor pen en hoeven van Kennemerland door de West-Friezen bedreigd Ook waren, ze van nature vijanden,! sedert de Graven va.n Holland hun ge bied ook over West-Friesland wilden uitbreiden. Niettegenstaande dat het bestuur der Graven krachtig en gere geld werkte en daarduor de welvaart hij den dag toenam, toch wilden de Friezen er niets van weten, en bleven zich eeuwen lang verzette.:. De grensoorlog woedde steeds tot beider nadeel. Onverhoeds kwamen hij donkeren nacht de stroopers uit hunne drassige velden en voordat de noodklok de Ken- nemers kon waarschuwen, gingen de hoeven of verspreidde buurten in vlam men op. Het seinvuur flikkerde van de torens der kasteelen, ijlings stegen rid ders en knapen te paard en werd langs den duinzoom of over de geest op de plunderaars ingestormd. Dikwerf was het reeds te laat en was de bende reeds afgetrokken met zien medevoerende een buit van allerlei. Werden ze verrast, dan stoven ze als opgejaagde musschnri uiteen en lieten wel eenige dooden of gestolen buit ach ter, doch slechts kort bleef het rustig. 1-Iet voordeel was hier in deze lage landen aan de zijde van hen, die licht gekleed en licht gewapend waren. Te gen hen moesten de zwaargeharnaste .ruiters en paarden het afleggen, zoodra, die het waterland gingen betreden. Me nig dapper en onstuimig edelman en knaap vond op die wijze een roemloozen dood in de moerassen en poelen van Drechterland! Zoodra de ridderschaar is afgetrokken begint het spel opnieuw. Soms worden ze voor een korten tijd be dwongen. Vooral sedert de ingebroken wateren der Zuiderzee hen scheidt van hun ne Friesche broeders aan der. overkant, en vindt een Graaf van Holland gelegen heid hen te water met schepen te komen bestoken of zich over het ijs te begeven. Doch de stichting van het sterke Toren- burg bij Alkmaar, door Koning er Graaf Willem II beantwoordt niet aan het doel om de West-Friezen in toom te houden, het beschermt Kennemerland niet genoeg. Koning Willem zelf viel on der hunne bijlen en knuppels hij TToog- woude, en toen Graaf- Floris zich op maakte om met een machtig leger, zijn vader's dood te wreken (1272) leed hij bij Vronen de nederlaag. In wilde vlucht et! in groote verwarring stormden do Grafelijken Heiloo binnen, door de Friezen nagejaagd, doch een versehe le germacht'stond hier ldaar om de vluch tenden op te nemen en zich te herstellen Een vreeselijke wraak werd genomen, want hier op den vasten grond, was al les in 't nadeel der vorige overwinnaars, die straks werden uiteengejaagd en honderden gesneuvelden achterlieten. Er kwamen andere tijden, Kennemers i.'M West-Friezen leerden met en naast elkander werken en strijden, als broe ders en kinderen van één Vaderland! Wordt vervolgd. S. C.L.P. DE ZORG VOOR HET HAAR VAN UW KIND. Heel veel gevallen van spaarzaam, dun haar, dat erg uitvalt, kunnen hun grondoorzaak hebben in een verkeerde behandeling van het haar in de kinder jaren. 1-Iet is noodig dat het haar en de hoofdhuid van een kind geregeld wor den nagezien. Hierdoor scheidt men het haar op verschillende plaatsen en ziet zorgvuldig de huid na. Merkt men iets van kale plekjes, dan moet men zoo gauw mogelijk den dokter raadplegen. Ook roos is een voorname reden voor slecht groeiend haar. Tracht dil nooit te verwijderen door kammen of horste len, maar raadpleeg een specialiteit. Het borstelen van het haar draagt in de eerste plaats bij tot de goede condi tie er van. Gewoonlijk wordt het haar op een verkeerde manier geborsteld. Men moet den borstel nooit plat op het haar leggen en hem er dan doorheen trekken, maar men keert den rug van den' borstel naar zich toe en haalt dan den borstel zoo door het haar dat hij de punten van het haar de haren van den borstel naar u toe zijn gekeerd. Het bor- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt-! komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dai i recht op kostelooze hulp van een de/ wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 11 te Velseroord. stelen is zóó niet pijnlijk, daar de eer ste rijen borstelharen als het ware een pad hanen voor den heelen borstel. Een groote fout is'het ook om het haar van de kinderen dikwijls te wasschen. Het haar is n.l. voorzien van kleine kliertjes die de olie-achtige afscheiding leveren die langs het geheelc haar vloei t. Bij te frequent wasschen verwijdert men de olie te vaak, zoodat het haar niet vet genoeg wordt gehouden. Het wordt droog en bros en breekt spoedig af. Wanneer ge het haar wascht, moet ge met de grootste zorg de zeep kiezen. Gebruik vooral geen soda of andere chemische ontvettingsprepa,raten. De beste zeep is medicinale teerzcep, ver mengd met camillen en cocosolie. Wan neer men het haar van het, kind wascht-, moet het eerst goed nat worden ge maakt met warm'water, zeep het dan in en wrijf de zeep met do vingertoppen goed over de huid heen. Spoel zéér over vloedig na met warm water. Wanneer alle zeep niet uit het haar is verwijderd, blijft het vettig en kleverig. Wanneer een meisje erg steil haar heeft, leggen de meeste moeders er krullen in. Zij gebruiken hiervoor pa pier, lappen of soms wel golf-spelden. Wanneer men dit geregeld doet bij eon kind, zal liet haar er onder lijden. Ton eerste wordt het gewoonte de krullen altijd op dezelfde plaats te leggen, waar door het haar steeds in dezelfde parten wordt gescheiden. Dit is natuurlijk verkeerd. De voortdurende drukking en trekking van de papillotten, iederen nacht, maakt dat het haar breede schei dingen gaat vertoonen. Hoe dikwijls zien we geen vrouwen, die door het voortdurend gebruiken van golfspeldcn een groot gedeelte van het vóórhaar verloren hebben. Wanneer men zoo nu on dan eens krullen in het haar legt, dan moet men vooral iederen avond de scheidingen anders maken en de papil lotten niet te dicht aan 't hoofd leggen. Natuurlijk staat de haargroei in nauw verhand met clen algemeenen gezond heidstoestand en dikwijls zal bij de een of andere kuur om het algemeene wel zijn te bevorderen, ook het haar profi- teeren H. D. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuIdeiL Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen jn de 2e helft der maand Juli 1923. Brieven binnenland 1. H. v. Gelder, Venray. 2. P. v. d. Reijden, Amsterdam. 3. J. Zwaan, Leiden. Briefkaarten binnenland 4. J. v. Hoven, Heemstede. 5. Fam. J. v. d. Zijl. Schiedam. Brieven buitenland 6. Pollitt, Grimsby. Briefkaarten buitenland 7. E. Brenninkmeijer, Mettingen. 8. P. Overkoritesk, België. 9. Rey Bertram, Ensen bei Köln. SPAARBANKOPOAAF maand Juli 1923. 299 Inlagen f 16291.19. 306 Terugbetalingen f 28852.02. 11 Nieuwe boekjes. Nieuwe aansluitingen aan het lokaal Rijks telefoonnet P. BART, telefoonnummer 467.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1