Waterstand IJmuIden. Augustus 1923 H water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 5 8.33 9.02 3.55 4.13 6 9.34 10.03 4.48 5.18 7 10.45 11.19 5.58 6.34 8 7.14 7.48 9 0.29 1,05 8.22 8.50 10 1.25 1.52 9.19 9.44 11 2.04 2.32 10.06 10.29 12 N.M. 2.44 3.11 10.48 11.11 deen Zomertijd. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Juli van dit jaar zijn te IJmuiden door de Noord zeesluizen geschut: uit zee 277 stoom schepen met 1.573.857 Kub. Meter en 9 zeilschepen met 10.967 Kub. Meter in houd en naar zee 263 stoomschepen met 1.428.513 Kub. Meter en 6 zeilschepen met 9276 Kub. Meter inhoud. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in de maand Juli van dit jaar f 491.401 tegen in Juli van het vorig jaar f 730.161. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op het laatst gehouden examen in den Haag zijn geslaagd voor het di ploma M. U. L. O. de jongedames C. Wynberg en J. Hamburger van hier. Vereeniging „Sociëteit Onder Ons" Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in ons blad van Zaterdag 28 Juli 1.1., betreffende de overeenkomst van bovengenoemde vereeniging met de N.V. „Het Scliouwtooneel" voor het a.s. winterseizoen, verzoekt uien ons, de navolgende rectificatie te willen opne men. In het voor de openingsvoorstelling gekozen tooneelwerk „Mara" zullen n.l. niet de genoemde artister. Jan Musch, Co Balfoort en Mevr. van der Horst de hoofdrollen vervullen, doch zullen hier in uitkomen Mevrouw Stine van der Gaag en de üeeren Ko van Dijk, Paul Harsten en Carel Rijken. In de aan ons verstrekte opgave is n.l. eene vergissing geslopen, in dier voege, dat Mevr. van der Horst en de heeren Jan Musch en Co Balfoort op treden in het voor 22 Januari 1924 vast gestelde tooneelspel „de Wedloop met de Schaduw", zoodat de Vereenigingiin ieder geval het geifbegen zal hebben, den grooten acteur in het komende sei zoen voor hare leden te zien optreden. Verder werd ons verzocht, te willen berichten, dat een vierde uitvoering eveneens in petto is, over den aard waarvan de in September te houden Algemeene Ledenvergadering zal heb ben te beslissen. De heer B. Visser alhier is in den Haag geslaagd voor het diploma 2e stuurman groote stoomvaart. De heer S. Drijver alhier, is in den Haag geslaagd voor 3den stuurman groote stoomvaart. VELSEN. In den stand van het conflict tus- schen de melkinrichtingen r.n de vee houders is blijkbaar nog geen verande ring gekomen. Tenminste, eiken mor gen komt een wagen vol bussen melk, die nog steeds voor 10 cent per Liter wordt verkocht. Deze melk vliegt weg en er is geen kans op dat aan alle aan vragen kan worden voldaan. Het is nu vrij zeker, dat de nieu we pont,in het laatst der maand Aug. te Velsen zal arriveeren en zeer waar schijnlijk in 't begin van September in de vaart zal worden gebracht. Het Hoogovenbedrijf. Het Hbld. bericht: Meldden wij verleden week, dat het Nederlandsch stoomschip „Oosterland" met eene lading steenkolen in lossing lag in de haven van het Hoogovenbe drijf te Velsen, thans kunnen wij de aankomst van een tweede boot, name lijk het Duitsche stoomschip „Kate Martha", met eene lading papierhout, berichten. Hoewel dit hout voor de Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder en Zoon te Velsen bestemd is, wordt de ze lading door het Hoogovenbedrijf op hare eigen terreinen gelost. Blijkbaar zullen dan ook niet alleen ladingen voor de Hoogovens zelf, doch ook goede ren voor andere ontvangers door dit bedrijf gelost worden. SANTPOORT. Zondag a.s. wordt het Nationaal Concours van „Wilhelmina" voortgezet met de navolgende vereenigingen: Marschwedstrijd: Klein maar Dap per, den Haag; Het Nieuwe Zuiden, Am sterdam; Utile Dulci, Haarlem; Excel sior, Alkmaar; Soli Deo Gloria, Drie huis; Excelsior, Haarlem; St. Caecilia, Alkmaar; Winnubst, Helder; Zand- voorts Muziekkapel, Zandvoort. 3de Afd. B Fanfare: Klein maar Dap per, den Haag. 3de Afd. A Fanfare: Crescendo, Wa tergang; Het Nieuwe Zuiden, Amster dam; Eensgezindheid, Heilo; St. Jans fanfare T. O. G., Zevenhoven. 3de Afd. A Harmonie: Utile Dulci, Haarlem; Excelsior, Alkmaar; Soli Deo Gloria, Velsen; Excelsior, Haarlem; St. Caecilia, Alkmaar. Afd. Uitmuntendheid, Fanfare: Broek in Waterland; Winnubst, Hel der. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Zandvoorts Muziekkapel. Eere Afd. Harmonie: Ons Genoegen, Wormerveer; De Eendracht, Velsen. De aardbeien-campagne is weer achter den rug. Zonder overdrijving kunnen we gerust zeggen, dat de oogst ontzettend is tegengevallen, om niet te zeggen mislukt. Viel dus de quantiteit tegen, hetzelfde kan gezegd worden van de qualiteit en de prijzen. Wederom een jaar dus om met een zwarte kool te worden aangeteekend. Ten nadeele van E. W. van Scho ten werd deze dagen op ons dorp een rijwiel ontvreemd. OEMENOD NIEUWS. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Juli in Nederland uitgesproken 88 faillissemen ten tegen 72 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Juli 1923 2350 faillissementen tegenover 1689 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. BUITENLAND. Tuberculose. Engelsche bladen meldden Indertijd een nieuwe behandelingsmethode van tuberculose die door prof. Dreyer te Londen zou zijn gevonden. Dr. Douglas heeft eenigen tijd gele den aangetoond, dat men sommige bac teriën met ontvettingsmiddelen van hun omhulsel kan bevrijden, terwijl zij daarbij toch het vermogen blijven be houden om na inspuiting bij dieren aanleiding te geven tot het ontstaan van anti-lichamen. Met tuberkelbacil len was dit aan Douglas niet gelukt, maar Dreyer, die op Douglas' methode voortbouwde slaagde daarin wel. Tuberkelbacillen geven onder norma le omstandigheden slechts een zwakke prikkel tot het vormen van anti-licha men bij proefdieren, wat men hieraan toeschrijft, dat ze omgeven zijn door een wasachtig omhulsel. Dreyer kan nu den tuberkelbacillen na ze met for maline te hebben voorbehaudold, door extractiemiddelen hun waslaag ontne men. Worden ze daarna bij dieren inge spoten dan geven ze wel aanleiding tot het ontstaan van anti-stoffen. Dit schijnt vast te staan, deze proe ven van Dreyer zijn door Douglas en anderen nagedaan en bevesigd. Hier mede is een aanwinst verkregen voor het tuberculosevraagstuk, maar hier mede is de tuberculose nog niet gene zen. Dreyer en Douglas hebben een aan tal dierexperimenten verricht, die heb ben eenig resultaat opgeleverd. Ook zijn aan tuberculose lijdende menschen met de geprepareerde tuberkelbacillen behandeld, ook hier heeft men den in druk dat wat bereikt kan worden. Wat men zou willen is het volgende: 100 marmotten met levende' tuberkel bacillen infecteeren, vijftig ervan be handelen en vijftig niet. De vijftig on behandelde moeten alle sterven, dat is gemakkelijk genoeg en van de anderen moet een behoorlijk percentage blijven leven en wanneer men ze later doodt moet men in hun lichaam genezen tu berculeuze haarden vinden. Was dit expertiment gelukt, dan zou men nog wel niet zeker zijn, dat het bij menschen ook zou gaan, maa>- dan had men ten minste een goede kans. Zoover is men echter nog niet. De be richten in de Engelsche braden zijn buiten de schuld van Dreyer om te voorbarig geveest. Maar dat ra-n toch in bevoegde kringen de zaak serieus op vat en wel hoop heeft dat iets te berei ken zal zijn, bewijst het feit, dat Dou glas in de laboratoria van de „Medical Research Council" zijn onderzoekingen kan voortzetten en dat hem over enkele weken gelegenheid zal worden gegeven bij een vijftigtal tuberculoselijders het middel te probee.-cn. Geheimzinnige moord te Parijs. Onlangs beeft te Parijs een geheim zinnige moord op een advocaat van Griekschen oorsprong, Leonidas Bazi- liondis genaamd, plaats gevonden. Op Zaterdagmiddag had de vermoorde zijn kantoor in ue Reu ltichilieu verlaten met de bedoeling het week-end in een der voorsteden van Parijs door te bren gen. Toen Maandags daarop zijn typiste op kantoor kwam om met haar werk zaamheden te beginnen, vond zij haar patroon met ecu gapende wonde in bet voorhoofd en badende in zijn bloed op den grond liggen. Verschrikt liep het meisje de deur uit, teneinde de politic te waarschuwer,. Toen deze kwam, kon zij slechts den dood constateeren. Bij een onmiddellijk daarop volgend ge neeskundig onderzoek werd vastgesteld dat de vermoorde van des Zaterdags avonds tot des Maandagsmorgc.is heeft liggen zieltogen. Tot dusver heeft de politie geen ver klaring voor den mnord gevonden. Uit de feiten blijkt, dat er geen sprake kan zijn van zelfmoord. Welke reden kan de advocaat echter gehad hebben, na het verlaten van zijn kantoor, daar in den loop van den avond terug te kee- ren? En was hij toen wellicht vergezeld van iemand, die zich later ontpopte als zijn doodsvijand? De justitie is er nog steeds niet in geslaagd dit mysterie op te lossen. De vermoorde was een man van mid delbaren leeftijd en voornemens bin nenkort in het huwelijk te treden. Vroe ger woonde hij samen met een vrouw, bij wie hij 'n zoon heeft. Deze, een jon geman van 24 jaar, bezocht hem nog op den dag van den moord op zijn kantoor. Toen hij vroeg, of hij den volgenden dag bij zijn vader kon komen lunchen, ant woordde deze, dat dit niet zou gaan, daar hij des Zondags niet thuis zou zijn. De 19e baby en nog geen prijs, Een van de babies ingeschreven voor de Baby Show te Isleworth (Middlesex- Engeland) was het 19de kind van mrs. Mary Ann Hearne wonende aan de Mill Platt-Avenue. Er waren 55 inschrijvingen, cn hoe wel zij een goed figuur maakte, kon de ze vertegenwoordigster van een groot huisgezin niet in de prijzen komen. In 1921 was haar moeder fortuinlijker Zij won toen op dezelfde tentoonstelling een hoofdprijs en wel met het 18e kind. Een Romeinsch beeld opgehaald. In de buurt van Xanten heeft, naar uit Wezel bericht wordt, een Nederland- sche schipper uit den Bijh opgehaald een prachtig bewaard gebleven levens groot bronzen beeld uit den Romein - schen tijd, een jongeling voorstellend. Het kunstwerk doet denken aan het be kende Antinous-type, en is vermoede lijk afkomstig uit den tijd van keizer Hadrianus. Het bronzen heelct is van buitengewone schoonheid on is geheel bedekt met een licht groen patina. Eeni- ge tientallen jaren geleden werd in de nabijheid van deze vindplaats in den Rijn de bekende „knaap van Xanten" gevonden. Het fraaie beeld bevindt zich thans in het kabinet voor Oudheden te Berlijn. j Moordenaar en millionnairszoon. 'Het New-Yorksche dagblad „Daily News" heeft een belangrijk succes te boeken met betrekking tot een pers campagne, door dit blad gevoerd, met de leus: „Kan te New-York een rijke een arme man dooden en vrij uit gaan?" De kwestie, waarom het gaat, is, naar de „Chicago Tribune" meldt als volgt. Verleden jaar werd Walter S. Ward, zoon van een bakker en million- nair te New-York, beschuldigd van moord op den oud-strijder Clarence Pe ters, wiens lijk op 16 Mei 1922 op een stillen weg in de provincie Westchester van den staat New-York werd gevon den. In de maand Januari van dit jaar werd de gerechtelijke vervolging, wel ke tegen den miliionnairszoon was in gesteld, echter ingetrokken. Spoedig daarna ving de „Daily Mail" zijn pers campagne aan. Dag aan dag werd er door het blad op gewezen, dat het een schandaal was, dat een vervolging, door de rechtbank tegen den zoon van een millionnair ingesteld, zonder geldige reden werd ingetrokken. De „Daily News" zag hierin een groot gevaar voor de integriteit van de rechterlijke macht in de Vereenigde Staten. En zoo gebeurde het, dat Walter S. Ward Donderdag jl. opnieuw wegens moord aangeklaagd en in hechtenis ge steld werd. Het proces tegen hem zal op 4 September a.s. een aanvang ne men. Deze moordzaak is een droevige aan eenschakeling van misdaad cn ontucht. Ward bekende den moord, doch be weerde dat de vermoorde chantage op hem had gepleegd in verband met Ward's ongeoorloofde betrekkingen met een vrouw van verdachte zedeti. Naar beklaagde verhaalde, was Peters in het bezit van eenige foto's waar hij ;Ward) te zamen met de vrouw in kwestie op stond. Hiermede wist de yerm lorde, volgens de bewering van den moorde naar, hem dertig duizend dollars af te persen. Toen de vermoorde nog meer wilde hebben en Ward's vader zijn zoon Walter geen geld meer wilde geven, was de moordenaar ten einde raad. Daarop volgde het onderhoud op den eenzamen weg ergens in de provincie Westchester en de moord. Deze chantage-theorie, door den moordenaar zelf opgesteld, werd ten zeerste aangetast door verschillende feiten, welke bij 'n nader onderzoek aan het licht kwamen. Zoo had Ward ge zegd, dat het bedrag, hetwelk zijn va der hem niet meer wilde geven, vijfdui zend dollars beliep. Later bleek, dat de jonge Ward negentig duizend dollar had gevraagdl Aangename nachtrust. In den nacht van Maandag op Dins dag werden de passagiers van een slaapwagen van de Orient Express ge wekt door het gegil van een dame in een der compartimenten. V*n alle kan ten kwamen dames en heeren op het angstgeroep toesnellen. Wat was er ge beurd? De gillende dame was plotseling met een schrik wakker geworden, waarbij zij tot de minder aangename ontdek king kwam, dat er een drietal bloed zuigers op haar hals zat, die bezig wa ren hun dorst te lesschei. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de slaapwag n vol bloed zuigers was. Deze waren ontsnapt uit een sigarenkistje, waarin een der pas sagiers ze had bewaard. 't Spreekt van zelf, dat er over het ge val hartelijk gelachen werd. Het duur de echter geruimen tijd, eer allen zich weder ter ruste hadden begeven, want ieder was bevreesd, tijdeus zijn slaap eveneens door een bloedzuiger te zullen worden bezocht. Urenlang waren de passagiers derhalve nog bezig met het vangen van deze diertjes. Draadloos Amerika. Staat in Nederland de draadlooze te legrafie en telefonie feitelijk nog in de kinderschoenen, in de Vereenigde Sta ten is de draadlooze reeds lang gepopu lariseerd. Iedereen heeft daar het recht draadlooze ontvangtoestellen aan te leggen, mits hij maar binnen de van overheidswege vastgestelde golflengte blijft. Dagelijks ontstaan er nieuwe maatschappijen, die het zich tot taak rekenen, de menschheid een genoegen te doen, door draadlooze concerten, be richten en zelfs verhalen de lucht in te zenden. De laatste maand zijn er 8Ü0 nieuwe stations voor dit doel opge richt, waarvan de golflengte varieert tusschen 300 en 600 M. De capaciteit van deze zendinrichtingen loopt sterk uiteen; sommige kunnen zich slechts in beperkten kring verstaanbaar ma ken, terwijl de machines van andere stations een zoo groote capaciteit heb ben, dat het kunstgenot, dat zij versprei den zelfs aan de Westkust van Europa kan worden opgevangen. Zoo is de Amerikaansche lucht onophoudelijk ge vuld met een zee van electrische gol ven. Er zijn ondernemingen, die van tien uur in den morgen af tot den vol den ochtend om zes uur dansmuziek verzenden, opdat men op ieder uur van den dag begeleiding van shimmy en foxtrott heeft. Andere maatschappijen verlichten de zorgen van de Ameri kaansche huisvrouw, door haar 's mor gens, als zij nog te bed ligt, draadloos mede te deelen, wat zij op een bepaal den dag het best en het voordeeligst kan koken, wat de prijzen van de ver schillende levensmiddelen zijn enz. Zij hoort op deze manier ook, wanneer het tijd is, spinazie in haar tuin te zaaien, pelswerk tegen mot te beschermen en wat er 's avonds in de theaters en ope ra's te doen is. Voor de kinderen worden des avonds sprookjes verteld. Op de hóeken van de straten verschijnen tij dens de groote rennen en andere sport wedstrijden automobielen, die met be hulp van een versterker de uitslagen luide verkondigen. Natuurlijk trachten de ondernemingen elkaar met de pro gramma's te overtreffen en de beste kunstenaars en geleerden worden tot dit doel geëxploiteerd. Zelfs de techni sche hoogescholen zijn er toe overge gaan, haar colleges draadloos te ver spreiden. Wie dus om een of andere ge wichtige reden verhinderd is, de colle ges bij te wonen, kan ze te allen tijde thuis op zijn gemak volgen. De ver in iet land wonende boer, die anders uren lang zou moeten rijden om Zondags de preek bij te wonen, kan deze thans thuis genieten en bovendien ontvangt hij draadloos allerlei voor hem nuttige en aangename weerberichten cn markt- noteeringen. Te New-York alleen zijn op het oogenblik reeds 1.600.000 ontvang apparaten in handen van het publiek, zoodat van elke drie inwoners van de reuzenstad er een aan dit geweldige draadlooze net is aangesloten. H. D. Iels over hel bloed van den paling. De giftigheid van het palingbloed zegt Dr. Walter is minder bekend en daarom moet het ook verwonderen dat men bij het hanteeren van dezen visch en het dooden, zoo v. einig hoort van de nadeelige gevolgen, temeer omdat bij de toebereiding van den aal alle voorzorgs maatregelen worden verwaarloosd. Toch is het een feit, dat het bloed van den aal beslist vergiftigde eigenschap pen heelt. De Italiaanscüe professor A. Mo so stelde de eerste onderzoeking! daaromtrent in, in 1888. Hij liet aa bloed stollen en nam het zich hoven di bloedkoek vormende serum, een get achtige vloeistof. Dit serum heeft ca blauwachtige tint en bevat het vergi dat men later Ichthyotoxine heeft g noemd. Dit is een eiwitachtige stof v; groote giftigheid, waarvan de uitwc king iets heeft van slangenvergift. 1 opwekkingsverschijnselen bestaan bemoeilijkte, diepe ademhaling en vs snelden, bonzenden hartslag. Er tredi spierkrampen en trekkingen op, g paard met onwillekeurige urineloozii enz. Bij doodelijke hoeveelheden vs dwijnen deze verschijnselen spoedig c in geheele gevoelloosheid over te gaa De dood treedt heel kalm in door h ophouden der ademhaling. Bij kleine hoeveelheden houden de verschijnseli van opwekking meestal plotseling i zonder nadeelige gevolgen achter te 1 ten. Doodend werkt dit vergift op zoo dieren, maar ook op kikvorschen. Ei konijn met 0.3 gram van het serum oi der de huid ingespoten stierf binnen 2' minuut. Een hond welke men '/2 grai in de halsader spoot binnen 4 minutej Van het zuivere bloedvergift (Ichthy toxine) is 0.002 gram voldoende ol oogenblikkelijken dood te veroorzake Het palingbloed evenwel werkt aller dan vergiftig, wanneer het versch in bloedbaan of in den darm terecht kon Een verwarming van 68"70" C. volgens Gautier voldoende om het vc gift geheel te dooden. Ook het norma maagsap heeft een doodende werkii op het vergift, vandaar dat men de p ling ongestraft als menschelijk voeds kan gebruiken. Evenwel is bij de toebereiding va den visch steeds eene zekere voorzie] tigheid in acht te nemen, en moet m« steeds zorgen dat het versche palini bloed niet In open wonden komt va den mensch. De Oost-Zee visschers o.a. weten dj wanneer bij het verwerken van palin bij toeval bloed in het menschelijk oi spuit, dat een hevige ontsteking v; het oogslijmvlies veroorzaakt. De o derzoeker Mosso nam een druppel p lingbloed in en kreeg hevige speekse afscheiding en bemoeilijkt slikken. N tuurlijk is de uitwerking veel hevig wanneer het vergift onmiddellijk in bloedbaan komt. Pet bloed van aal-visschen heeft d ze eigenschap de zeepaling everuv in hooger mate dan de rivierpalini Eigenaardig heeft men dit vergift wete te verwerken tot een entstof, vaardoo men ongevoelig wordt voor slangen e adderbeeten. Een aalserum op bepaalde temper; tuur verwarmd had geneeskrachtige e beschuttende werking. B. Door een schildpad gebeten. Maandag j.l. werd de Londensct „Zoo" in rep en roer gebracht door ee jongen, die door een schildpad was g> beten. De kleine patiënt werd verboi den door den arts van den diercrituii die verbaasd stond over het feit, dat d jongen door een schildpad was gebi ten. Dit schijnt weinig voor te komei Nog meer opzien wekte echter de medi deeling van den jongen, dat de schil; pad op hem „toegevlogen" was. D schijnt allerminst tot de regelmatig gewoonte van schildpadden te beho; ren. Eens werd een baby van 18 maande in de Londensche diergaarde door ee schildpad gebeten. Maar naar ail waarschijnlijkheid, was het kind in ee diepen slaap gedompeld, toen dit g; schiedde. Maandag was blijkbaar toch een oi geluksdag voor de kleine bezoekers va de „Zoo", van wie talrijken met den w; ren aard van verschillende beesten kei nis maakten. Maar dat is nu cenmaa een gevolg van de zomervacantiel Esperanto. Op de internationale Handelsconfe rentie op 2, 3 en 4 April j.l. te Venetii gehouden, werd, volgens het thans vei schenen verslag, een door de Kamer val Koophandel te Parijs voorgestelde reso lutie aangenomen, waarin de volgend wenschen worden uitgesproken: le. dat het onderwijs in Esperant worde ingevoerd op de Handelsschol!» in alle landen; 2e. dat de K. v. K. economische vei eenigingen en toeristen-bureaux, die d handelsbetrekkingen om het internatio naai reizen wenschen te vergemakkelijk ken, medewerken aan een vlugge ven breiding van Esperanto als internatio nale hulptaal; 3e. dat de Kamers v. K. welke no niet overtuigd zijn van de voordeelei onder 1 en 2 genoemd, de zaak onder zoeken en proeven nemen. Twaalf professoren voor twintig studenten. De theologische faculteit aan de uni versiteit te Straatsburg telt, volgend „Die Cristliche Welt" 12 professoren ed 20 studenten,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2