IJmuider Courant Zaterdag 4 Aug. 1023. 2e blad OFFICIEEL. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitga ven der gemeente, over het dienstjaar 1922, is overgelegd aan den Baad, en ge durende veertien dagen, vanaf 31 Juli a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Velsen, 28 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. KIJKENS. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 110 uur: Ds. van Poelgeest, van Castricum. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. I Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. OEEN DIENST, wegens verhindering van den predikant. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Groeneveld, van Terneuzen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. W. Hendrikse, van Amsterdam. 5 uur: Dezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtmeeting (Velseroord). 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leidster: der bijeenkomsten, Kapiteine Brouwer, van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. P. Oroot, van Steggerda. GEREF. KERK. 10 uurDs. G. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Zend. A. van Dijk, van Heemstede, WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: De heer Würth, van Santpoort. 5 uur: Ds. Boerkoel. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. J. A. de Koning, van Amsterdam, Lokaal BETHEL. 10 uur: Ds. Boerkoel, van Wijkeroog. EVANGELISATIE. 10 uur: De heer N. J. Cupido, Theol. Cand. te Leiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Te Amsterdam, is voor het diploma Houtarbeid geslaagd, de heer O. ten Napel Jr. alhier. Door O. te Velseroord, werd kennis gegeven dat hij in de Kabaalstraat, rijden de met een handwagen, door een auto is aangereden. De wagen bekwam lichte averij, G. bezeerde zich aan zijn hand. De politie stelt een onderzoek in. Bij de politie werd aangifte gedaan dat sinds Donderdagmiddag de 4-jarige P. V. verdwenen was. Vrijdagmorgen werd de dreumes, heel bij het landgoed „Roos- wijk", te Wijkeroog gevonden en weer naar huis getransporteerd. Gevonden voorwerpen^ |Een paar kinderschoentjes, 3 postduiven 'gemerkt27-23—6899; 1923—63411—3; 192359—54930; bankbiljet, portemonnaie met inhoud, rozenkrans, rijwielsleutel, blauwe mantelceintuur, R. K. kerkboekLipssleutel, gele regenjas, 2 beenbeschermers, zilveren broche. Woensdag had de proeftocht plaats van de 2e boot, die door de N. V. Indu- striëele Mij. „Hera" is omgebouwd in loodsboot No. 21, op de Noordzee. 's Morgens vertrokken zijnde van IJmuiden, werd koers gezet naar den Helder onder een harde wind uit het N. W. Achtereenvolgens werd 4 uren aaneen volle kracht gestoomd. Op de reede van Texel liep de boot langs de gemeten mijl, een snelheid van ruim 9 mijl, waarbij de machines een ver mogen van ruim 260 L P. K. ontwikkelden. Volgens verklaring van de autoriteiten, bleek de no 21 een uitstekend zeeschip te zijn. Na de proeftocht is het schip naar Am sterdam vertrokken om te worden afge schilderd en alwaar de overdracht aan de Marine zal plaats hebben. Een knaapje jammerl ij k verdronken. Donderdag waren twee zoontjes van den heer R., 8 en 11 jaar oud, wonende op het Sluisplein alhier ten zuiden van den Zuidpier aan het baden. Vermoedelijk door dat zij zich te ver in zee waagden werden zij door den stroom meegevoerd en ver keerden hierdoor in levensgevaar. De inmid dels toegeschoten hulp mocht het gelukken beide jongens met moeite op het drooge te brengen en werden terstond de midde len toegepast om de levensgeesten weder op te wekken. Ook Dr. Rutten was spoe dig ter plaatse van het onheil. Het mocht echter niet gelukken de levensgeesten van den jongste op te wekken, alle pogingen aangewend bleven zonder resultaat, zoodat de dood geconstateerd werd. Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina". Te Huizen had Woensdag het Concours van den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen plaats. Daarbij was onze plaats vertegenwoordigd door het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina". Voor de eerste maal dong dit corps in de eerste afdeeling mee en het bleek dat men daarbij niet te hoog had gekoerst. Bij het bekend maken der uitslag toch bleek dat de jury met 301 punten aan „Wilhelmina" den eersten prijs had toege kend. Voor de marschwedstrijd behaalde hetzelfde corps den 2en prijs met 22 punten. Een mooie prestatie, waaruit blijkt dat deze muzikanten onder leiding van den heer D. Klut werkelijk ernst met hunne kunst maken. Wij wenschen dan ook directeur en leden geluk met het feit dat zij medewerken om den goeden naam, die de IJmuidensche dilletanten-vereenigingen veroverd hebben in het rijk der muziek, hoog te houden. Donderdag was ter gelegenheid van de verjaring van H. M. Koningin Moeder een concert door „Wilhelmina" aangekondigd op het Willemsplein. Geen wonder was het dat zich bij deze gelegenheid iets moest uiten van de stemming waarin men ver keerde door de den vorigen dag behaalde lauweren. Met haar vaandel maakte het corps een muzikale ommegang door de straten, ter wijl in de tent, tusschen de nummers, de voorzitter en de secretaris van de Harmonie- vereeniging „Concordia" kwamen om de concurreerende vereeniging in het rijk der klanken te complimenteeren met het behaalde succes. VELSEROORD. De zangvereeniging Polyhymnia" zal met medewerking van het Symphonie-orkest „Euphonie" een concert geven, op Maan dagavond 6 Augustus a.s., in den tuin van Tivoli alhier. Dit beloofd voorzeker een mooie avond te worden, vol kunstgenot. Zie hierover de annonce in dit blad. VELSEN. De „Karl Liebknecht", een Sovjet-schip te Velsen. De Tel. meldt hierover het volgende: Voor de tweede maal is een Sovjet-schip een Nederlandsche haven binnengevaren. Eenige weken geleden bracht de „Bolsje- vic" een lading hout naar Rotterdam; ditmaal de „Karl Liebknecht" een gelijke vracht naar Velsen, naar de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen. Om 6 uur kwam het schip te IJmuiden aan, eerfige uren later, toen wij te Velsen kwamen om eens een kijkje aan boord te nemen, lag het kalm voor den steiger van de Velserfabriek gemeerd. De avond was gevallen, het laatste avondgoud reeds in het verre Westen ver smolten en alom rezen de lich:en van de haven van IJmuiden en van het Noordzee kanaal. De fabriek werkte ononderbroken door, doch met de lossing van den Russi- schen stoomer was nog niet begonnen, en donker lag het groote, zwarte vaartiiig aan den kantvoorop de naam in Russisch schrift, achter duidelijk opwittend„Karl Liebknecht". Langs een steigerwerk-haan- bouw met tal van kuilen en dwaas-smalle planken, bereikten we de scheepstrap en spoedig werden we allergenoeglijkst door den kapitein Antony in het Engelsch welkom geheeten en tegen een onderhoud bestond niet 't minste bezwaar. Met hem, en mei den scheepsarts in 't Duitsch, ging ons gesprek over wat ons belangwekkend voor kwam om van deze Sovjet-onderdanen te vernemen. De „Karl Liebknecht" meet 4200 ton en is het eigendom van de Russische regeering als onderdeel van de Baltische koopvaardij vloot. De lading hout, bestemd voor de papierfabrikage, meet 1000 kubieke Russi sche vademen, hetgeen we weten het niet volstrekt zekerongeveer 16 a 1700 ton zal zijn, en is geleverd door de „Pe- troles", de regeeringstrust, welke den hout handel van het Petrogadsche district in handen heeft. Petro is, naar men begrijpt, de afkorting van Petrogad, „les" beteekent woud. Meer nauwkeurig is deze houtzending afkomstig uit de gouvernements-wouden van Nowgorod en het is voor de tweede maal (ook de „Bolsjevic" had hout in, dat te Rotterdam werd gelost) dat zulk een directe zending naar ons land plaats heeft. Aanteekening verdient hierbij, dat de „Petroles" sinds eenigen tijd een eigen vertegenwoordiger te Amsterdam gevestigd heeft. De „Karl Liebknecht", met 44 man aan .boord, is gisteren eerst naar Rotterdam gestoomd, waar ze bericht kreeg dat het hout te Velsen moest lossen. Ze kwam direct van Petrogad en vertrekt, als over eenige dagen de lossing, waarmede Vrijdag ochtend begonnen werd, is afgeloopen, naar Engeland om kolen te halen en daar vandaan naar Petrograd terug te stoomen. BINNENLAND. Door de stoomtram vermorzeld. Naar het „Haarlem's Dgbld." meldt, heeft te Sassenheim een droevig ongeluk plaats gehad. De 18-jarige Jannetje Molenaar, wier ouders te Sassenheim wonen, was reeds eenigen tijd bij de familie G. in de Olycanstraat te Haarlem in betrekking. Zij zou voor enkele dagen naar haar ouders gaan en had eenige jonge kinderen van den heer G. meegenomen, opdat die daar ook zouden logeeren. Een der kleinen verlangde evenwel sterk naar moeder, zoo dat Jannetje besloot het kind naar Haarlem terug te brengen. Met de laatste stoomtram uit Haarlem keerde het meisje naar Sassen heim terug. Zij kocht bij den conducteur een kaartje naar Sassenheim, maar gaf niet op waar zij wilde uitstappen. Toen de tram voorbij de halte Oude Pest reed, waar het meisje moest uitstappen, heeft zij niet tot de volgende halte te Sassenheim willen meerijden, maar is uit de tram ge sprongen. Daarbij is zij onder den wagen geraakt en vermorzeld. Het ongeval werd, omdat het meisje alleen in den wagen zat niet opgemerkt. Alleen voelde de conducteur iets bijzonders aan den wagen. Hij gaf het noodsignaal en bij de volgende halte stopte de locomo tief en werd besloten terug te rijden. Vreeselijk verminkt werd het lijk van het meisje op de rails gevonden. Het werd naar het raadhuis overgebracht. De jacht op den aapï Prachttooneei voor het Amsterdam- sche publiek: de jacht, over de daken, op den ontvluchten aap! Honderden toen het spel begon, dui zenden tegen het dichthalen van het doek hebben Dinsdagavond op de Mar telaarsgracht en in de Spuistraat hij het Hekelveld te Amsterdam, van het tafe reel genoten! Die geheele drukke omgeving stond, gedurende eenige uren, in het teeken van den vrijheidslievenden aap. 't Zat zóóvertelt het „Hbld." In het Groot Hemelrijk woont een groot dierenliefhebber, weldoener van katten, apen en andere viervoeters. Nu gebeurde het dat Dinsdagavond bij een aap van een groot soort de vrij heidsliefde zoozeer ontwaakte, dat hem zelfs het Groot Hemelrijk beklemming bracht op de apenborst. Hij nam de ach- terbeenen, verliet zijn kerker en sprong met één flinken sprong, op een bijwagen van lijn 3. Na een eind te zijn meegere den, werd hij ter hoogte van het Katte gat van den tramwagen gejaagd, vluchtte en klom in den telefoonpaal hoek Kattegat en Spuistraat. Toen op de daken. Voort snelde hij met vluggen pas! Hij zocht, in vrijheidsroes, het hoog ste punt; 't dak v de school der ZusJ, ters Dominicanessen in de Spuistraat; daór beland, zag hij met de wijsgee.rig- heid eens aaps, op de drukdoende menschjes ónder hem neer. Zijn meester bleek de vrijheidslieven de apen-opinie een gruwel! Met zoons, vriend en maagd is onmiddellijk de vervolging begonnen. Ten aanschou- we van dichte drommen kijklustigen op Martelaarsgracht en in de Spuistraat werd de moeilijke tocht over de daken aanvaard, en eindelijk, ein-de-lijk, met de trouwe hulp van buren en kennis sen die voor laddermateriaal zorgden, het dak van het hooge gebouw der zus terschool bereikt. De vluchteling heeft nog vrij lang ge tracht, aan de grijparmen zijner vervol gers te ontkomen. Geen klontjes, noch ander zoet gerei, waren in staat hem van zijn hang naar de vrijheid te genezen; zelfs Curacao- sche nootjes werden versmaad! Helaas, het mocht niet baten! De vervolgers drongen op, benauw den den aap op al zijn schreden en heb ben het, na urenlange jacht, eindelijk verstaan hem levend te grijpen! Van omstreeks zeven uur tot half elf heeft de vluchteling het niet onvergald genot der vrijheid genoten, en daarbij velen Amsterdammers een gratis ver tooning bereid. Daarna was het uit! Per saldo is zijn domicilie in het Groot Hemelrijk gebleven. Restauratie Oude Kerk te Delft. Met de restauratie van het door brand verwoeste gedeelte der Oude Kerk te Delft is men thans zooveer gevorderd dat dit zoowel in- als uitwendig nage- j noeg geheel is hersteld, zelfs moer dan dat, schrijft het „Hbld." In het front 1 van de zijbeuk is nl. een fraai glas in loodraam aangebracht ter plaatse waar vroeger metselwerk was. Ook de zijra men zijn vernieuwd. Evenals in het frontraam is daarbij gebruik gemaakt van gekleurd glas. Er zal echter nog veel tijd mede heen gaan voordat de inwendige restauratie der kerk gereed is. De fraaie Dorische zuilen waarop het middenschip rust, zijn van Fransche kalkzandsteen opge trokken. Zij hebben ernstig geleden. Teneinde het geheel een ooglijk aan zien te geven heeft men in vroegere ja ren de zuilen met metselwerk omman- teld en bepleisterd. Deze bepleistering is aan enkele zuilen vernieuwd, waarbij gebruik is gemaakt van specie van bij zondere samenstelling, waardoor men op het oog massieve zuilen meent te zien. Op instigatie van de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg is men thans bezig de nog niet gerestaureerde zuilen van de kalklaag te ontdoen en de steenen schoon te maken, teneinde een idee te krijgen wat restauratie in dien geest zou maken. Met het verven der kap in stemmig donkergrijze kleur is men gecai geko men. De kap van den door brand ver woesten zijbeuk is gebeitst. Aanvankelijk bestond het voornemen de binnenmuren in oorspronkclijken staat terug te brengen. Men heeft ech ter wegens de enorme kosten daarvan af moeten zien en alles weder bepleis terd. De ex-kroonprins en hei geheimzinnige jacht. Het geheimzinnige jacht, dat den ex- kroonprins op Wieringen een bezoek ge bracht zou hebben, schijnt toch minder ver gezocht té~\hoeven te worden, dan verondersteld werd. Op Woensdag 11 Juli hebben n.l. twee jachten, deelt de „N. R. Ct." mede, van de Deutsche Tur- nund Ruderverein te Rotterdam, de Iris en de Margot, die een kruistochtje door de Zuiderzee maakten, een bezoek aan Wieringen gebracht. De passagiers, heeren en een dame uit Rotterdam en Den Haag, hebben toen kennis gemaakt met den ex-kroonprins, die zich o.a. ever de zeilsport met hen heeft onder houden, maar dat is ook alles. Geen uitbetaling aan de redactieleden van „De Dag" van Broekhuijs. De N. Rott. Ct. meldt: De heer W. H. Broekhuys is j.l. Za terdag in gebreke gebleven aan énkele leden der redactie van het dagblad „De Dag de verschuldigde weeksalavisson te betalen. 31 Juli zijn de kwitantiees van deze weeksalarisscn met die van de op dien dag vervallen maandsalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dagblad De Dag aan de Sophialaan. Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn de verschuldigde salaris sen betaald. Dientengevolge heeft een zestigtal leden van de redactie van De Dag, wier contracten op enkele uit zonderingen na alle op 1 Juli 1.1. of vroeger waren ingegaan, per deurwaar dersexploot en per advertentie aan den heer Broekhuys de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringende re denen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en schadevergoeding. Het totaal bedrag- van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vorderingen loopt naar de twee millioen gulden. Mr. D. W. Stibbe, advocaat té Amsterdam, heeft zich be reid verklaard als rechtsgeleerd raads man van de gedupeerde journalisten op te treden. GEMENGD NIEUWS. De liefdadigheid in nood. Zelden zijn er zooveel hulpbehoeven den in de wereld als tegenwoordig en zelden ook hebben de menschen zoo weinig geld voor liefdadigheid kunnen missen, 't Is immers in de meeste gezin nen bezuinigen, om er te komen. Menig een zegt het oprecht gemeend, als men em beroep op hun beurs doet: Ik zou graag meer willen doen, maar kan het niet missen! Het gevolg is, dat er min der geholpen wordt, terwijl er meer hulp noodig is. De meeste instellingen van liefdadigheid zien hun werk toene men en hun inkomsten afnemen. Bij Bielefeld is een stichting Bethel gehaamd voor lijders aan toevallen, verwaarloosden, ouden van dagen, die zichzelf niet meer redden kunnen, zwer vers, dakloozen en andere ongelukkigen Bethel is een verzameling van gebou wen, een heel dorp van stakkers, die bijzonder verpleging en hulp noodig hebben. Kuim een halve eeuw geleden is men begonnen hier eenigen ongelukki- gen onderdak en hulp te verschaffen. Thans zijn er met de verpleegsters en verplegers en andere ambtenaren een 6000 personen. De directeur F. von Bo- delschwingh heeft een noodkreet ge laakt over zijn stichting. Hij zal zijn werk moeten opgeven en al die ongeluk- kigen naar huis terugsturen of de we reld in laten trekken, daar de niecsten geen tehuis hebben, als er niet spoedig geholpen wordt. Uit zijn schrijven ontlcchcn we enke le bijzonderheden, waaruit blijkt, hoe groot de nood is van Bethel. Bethel is niet een inrichting en -een gebouw rriaar een verzameling van ver pleeghuizen landkolonies, ziekenhuiz. enz. lederen dag zijn er voor allen noo dig 5700 K.G. aardappelen en 2150 K.G. brood. In de landbouwkolonies woidt maar een klein deel van het bcnoodig- de voedsel voortgebracht, vo.reweg het - grootste deel moot gekocht worden. De kas is ledig en von Bod-dschwingh schrijft dan ook: „Wij weten niet, hoe wij dit jaar aan 't eten zullen blijven. Voor al die ongelukkigen is veel klee ding noodig; vroeger had men welge vulde kledingmagazijnen. De voorra den zijn thans klein of uitgeput. De armste zieken, die voortdurend bedle gerig zijn, moeten vaak verschoond worden; men kan hun geen schoon on dergoed meer verschaffen. Er komen zwervers Bethel binnen, wier onder goed verbrand moet worden, men kan hun geen ander verstrekken. Voor keu kens en centrale verwarming zijn dui zenden kilo's steenkool noodig; de voorraad is uitgeput, de kassen zijn le dig, de schulden nemen toe. Er heerscht een schrikbarende duur te in Duitschland. Velen, die vroeger royaal gaven, lijden thans zelf gebrek. Het leger hulpbehoevenden van allerlei slag is verbazend toegenomen. Men wordt in Duitschland met de grootste zuinigheid en spaarzaamheid toch armer. Men koopt uit nood, om de Marken kwijt te raken. Al meerderen zinken weg in den modder van den zwartsten nood, maar de arm, die hen eruit moet trekken, is vermagerd en* zwakt. Eenigszins kan men hetzelfde bij de liefdadigheid in ons land opmer ken. Er zijn enkele instellingen, die te ren uit rijke schenkingen van vroeger eeuwen en nooit te weinig hebben, maar de mecstcn moeten leven en hun goede werken verrichten van het geld, dat hun door ons gegeven wordt. En we kunnen minder missen. Een nieuw le ger van verarmden trekt langs onze huizen, 'tls niet alles werkloos wat zich als zoodanig aanmeldt, maar er zijn toch velen, die vroeger door hun arbeid voor hun gezin konden zorgen en thans al verder aan lager wal komen en straks verzinken in het jammerlijke zwervers leven. De liefdadigheid tegenwoordig is aks een reddingsboot, die maar een heel klein deel der schipbreukelingen kan bergen; de anderen moet men wel aan hun noodlot overlaten. Maar juist daar om moet alle kracht aangewend en alle mogelijke offers gebracht, om zoovelen mogelijk aan den veiligen, vasten wal te brengen. De liefdadigheid moet aanvullen, wat de sociale gerechtigheid te weinig doet. Zij kan dit nooit geheel en thans geheel niet doen, maar het is beter 'n paar le vens te redden, dan allen venoren te la ten gaan. Kniertj,e van Holland. Toen Bismarck en Gladstone en Tol stoy gestorven waren, klaagde inert, dat de tijd der groote oude mannen voorbij was. Zij waren heel verschillend van le vensopvatting, karakter en beteekenis, maar aan hun grootheid is nooit getwij feld. Toch hebben we ook in ons land grij zen, die groot zijn; de grootheid ver oudert niet zoo spoedig. Menige hoog leeraar, die zijn ambt moet neerleggen wegens 70-jarigen ouderdom, blijft bui ten de academie de wetenschap dienen en werkt en schept als een jonge. Merk waardig is het, hoeveel politici flink en vlug blijven ondanks hoogen ouderdom In de moeilijkste jaren voor óns land in de laatste eeuw was Gort van der Linden onze bewindsman. Hij is in dien lijd zeventig jaar geworden en hij heeft nooit teeken van ouderdomszwakte ge geven. Ook in de wereld van het tooneelspel hebben we onze groote ouden: L. Bouw meester en Mevr. Esther de Boer-van Rijk, die deze week zeventig jaar is ge- orden. Het leven van een tooneelspe- ler is zeer vermoeiend, 't is een gewel dige geestelijke inspanning een rol te loeren, zich erin te leven, met anderen samen te spelen, eenige uren per avond in een geheel andere wereld met sterke emoties te verkeeren. Maar het is li chamelijk ook zeer vermoeiend, altijd tusschen de wielen te zitten, reizen en trekken tusschen Groningen en Maas tricht, altijd'weer in een ander bed sla pen, aan een andere tafel zitten, en in een meestal druk gezelschap verkoeren, dat eisch krachten. En toeft is Mevr. dc Boer-van Rijk nog zoo flink, dat ze graag het oude, kleine, vermagerde li chaam eens onderdompelt in het lcocle water en haar diploma in zwemvaardig- heid gehaald heeft. Ze denkt ook nog niet aan rusten, maar zal een reis ma ken door Nederland en België in een

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5