1 paar nieuwe stukken rollen vervullend, die voor haar geschreven zijn. Duizenden hebben haar gezien als Kniertje, gebroken door smart en door deemoed, Kniertje, die al haar rijkdom verliest en toch nog zonder morren een aalmoes kan ontvangen. Ze heeft eens uit Zweden een prentbriefkaart ontvan gen met liet adres: Aan „Kniertje" van Holland. 't Is wel een bewijs van de groote po pulariteit van Mevr. de Boer, dat men zeker op' geen postkantoor in ons land verlegen zou zijn met zulke een vaag adres. Op Hoop van Zegen is het meest bekende stuk van Heyermans on een echt volksstuk ook en de halve natie heeft het gezien en is onroerd geweest door het spel van Mevr. de Boer. Knier tje is geen hoofdfiguur in het stuk, maar door haar spel de meest bekende daaruit geworden. Voorschotten. Een voorschot is. we weten het al len, maar liet is niet makkelijk het te bepalen. Het is een som gelds, die be taald wordt voor den termijn, waarop men recht heeft het te ontvangen. Zoo geeft de patroon wel eens voorschot op het loon, dat nog verdiend moet worden Maar het voorschot kan ook door eon ander gegeven worden doch in verhand met hetgeen degene, aan wien voorge schoten wordt, later zal ontvangen. Voorschieten en leenen zijn begrippen, die soms bijna samenvallen. Men kan een voorschot vragen voor een handel, dien men wil beginnen, om uit de te maken winst het geleende later terug te betalen. Dat is feitelijk leenen. Behoort het geven van voorschotten ook tot de armenzorg? Vroeger meende men, dat voor armenzorg drie dingen noodig waren, armoe, geld en een goed hart. De nieuwere tijd heeft ons geleerd, dat daarbij nog de kennis van het leven, de behoefte der armen behoort. Men moet de uitwerking van de hulp na gaan, letten op de psychologische om standigheden en uitwerking. Armen zorg is een wetenschap geworden. En gelukkig is er in het werk der armen zorg een weinig orde en eenheid ge bracht. Een bewijs daarvan is de instel ling der Armenraden. Deze overzien het heele gebied van armenzorg en brengen de verschillende instellingen met elkaar in verband. Zoo helpen zij ons aan over zicht en inzicht van het geheele gebied, dat vroeger ontbrak. De Amsterdamsche Armenraad beeft een onderzoek ingesteld naar de hulp, die door verschillende vereenigingen verstrekt wordt door middel van voor schotten aan personen, die in geldelijke moeilijkheden verkeeren of die door het voorschot een kansje krijgen zelf standig hun brood te verdienen. Sommige vereenigingen geven rente- looze voorschotten anderen' vragen daarvoor een behoorlijke rente. Het voorschot wordt verleend onder borg stelling. Het betreft meest kleine bedra gen van een paar handerd gulden.. Het trof ons bijzonder, dat volgens het on derzoek van den Armenraad er zoo wei nig oninbare posten zijn on de borg maar in enkele gevallen aangesproken behoefde te worden. Het bedrag, dat aan instellingen, die rentelooze voorschott. geven, door borgen moest worden aan gezuiverd, was nimmer meer dan 21/2% van het totaal bedrag der voorschotten. Bij vereenigingen, die alleen aan leden voorschot geven, behoefde nooit iets door de borgen betaald te worden en geen bedrag was oninbaar. Deze plichts getrouwheid der voorschotnemers is wel zeer heugelijk en de samenstellers van het rapport over de voorschothulp meenen, dat de eischen van finantieele draagkracht der borgen gerust ver laagd kan worden en dat men het wel kan wagen met moreele borgen, een vriend, familielid, collega. De verleende voorschotten dienen voor handel en bedrijf, ook voor doel einden van huishoudelijken aard, aan koop van kleeding en huisraad, schuld delging, opleiding van kinderen, bestrij ding der onkosten van ziekte en beval ling enz. Met dit werk voorkomt de ar menzorg de armoe en dat is ook hier beter dan genezen, maar bovendien houdt ze menschen, die in moeilijkhe den verkeeren uit handen van woeke raars, die hun clientele helpen tegen een rente van 5per maand °n nog meer en die zich verrijken aan de ar moe en nood hunner naasten. De „Karl Lieibknecht". Het Sovjetschip te Velsen. De Tel. meldt nog enkele bijzonder heden omtrent de „Karl Liebknecht", welke met een lading hout voor de fa. Van Gelder Zonen van Petrograd te Velsen aankwam. Het is niet den eersten keer dat de „Karl Liebknecht" in de vaart op Euro pa loopt, de vorige maand braeht ze een lading vlas naar België en de kapitein hoopte dat het hij dezen eenen hout- tocht niet zou blijven. Het schip voert de roode vlag we zagen haar niet, want des avonds gaan de vlaggen neer -- met op het roode veld de witte letters 11. S. F. S. R., de initialen van de Russische socialisti sche federatieve Sovjet-republiek. De kaptein, die met zijn stoere voor komen heeft men wel eens een zee man anders dan met stoer hooren aan duiden? even goed niet een Rus had kunnen zijn, vertelde ons nog tal van bijzonderheden omtrent de huidige Rus sische navigatie, welke steeds grooter omvang aanneemt. Zoo zullen binnen kort van de Baltische- en Zwarte Zee- koopvaardijvloten schepen, in totaal 3200 millioen kilo graan gaan exportee ren van Petrograd uti als in het Noorden de havens dichtgevroren zijn, van Odes- sa uit, naar Finland, Duitschland, Bel gië en Denemarken. Hetgeen er op wijst van het hongersnoodgevaar voor Rusland geweken is. Daarna komen op het reisplan der regeeringsschepen voor het brengen van zout naar Japan, de retourvloot om met Co en te spre ken brengt dan thee, koffie en rijst mee. Naast den kapitein, die ons door de stewardess hoffelijk Russische thee met citroen liet schenken en Havanna's liet rondgaan, nam, gelijk we reeds schre ven, de dokter aan het gesprek deel. Feitelijk was hij het, die ons het volle digst inlichtte. In zijn persoon hadden we het zeker niet alledaagsclie voor recht kennis te maken met professor dr. Weisbrodt, hoogleeraar in de chirurgie aan de Moskou'sche universiteit, die hij wijze van vacantie uitstapje, deze reis van de „Karl Liebknecht" als scheeps arts meemaakte. Van hom vernamen we, dat Moskou thans niet minder dan drie medische scholen telt, het aantal studenten is grooter dan ooit te voren. Vanzelf zijn aan de eigenlijke hooge- school alle faculteiten, gelijk bij ons te lande het geval is, verbonden, uitgezon- derd de theologische. In de laatste ja ren heeft Rusland er zeven nieuwe uni versiteiten hijgekregen en het was met intensen trots, dat hij van den studie zin der jonge communistische Russin getuigde. Een prachtig aartsvaderlijk-Rus sisch type, prof Weisbrodt, die kalm en waardig van het leven in de Sovjet-re publiek weet te vertellen, maar on danks dat waardig-kaJme, voelt men zijn toewijding en liefde voor zijn nieu wen staat en de voor >ns, buitenstaan ders, zoo vreemde herb win Russische maatschappij der Sovjets. Het spreekt vanzelf, dat we de vraag naar voren brachten, of het Sovjet-sy steem ook aan boord geldt. Uit de be antwoording bleek ons, dat evenals overal elders, de kapitein ook op de Russische schepen ten volle de schip per, naast God is, om dat oude beeld te gebruiken, al moge het op Sovjet-sche pen uit het land zonder theologie, iet wat minder toepasselijk zijn Er heerscht aan boord een absolute discipline en wat de zaken van naviga tie en handel aangaat, is de kapitein d e verantwoordelijke man en dus, in rond- Hollandsch, de baas. Voor aangelegen heden, het interne leven der schepelin gen rakend, bestaat een marozen-com- missie, die de zaken met kapit lin t n of ficieren en manschappen bespreekt en regelt. Klachten tegen den kapiein kun nen bij de bevoegde regeeringsautori- teiten worden ingebracht. Desnoodig worden de manschappen aan boord dis ciplinair gestraft en bovendien hebben zij zich dan nog eens, in Rusland terug gekeerd, te verantwoorden voor het be stuur van het zeeliedonverbond, een on derdeel van de federatie van transport arbeiders en zeelieden. Wel een bewijs, dat er inderdaad van een ijzeren disci pline gesproken mag worden! Ziet hier het voornaamste over wat we van den kapitein on den dokter ver namen. De kapitein had nog een herin nering aan Holland, 26 jaren geleden voer hij als jongmaatje te Rotterdam binnen. Voor den dokter was het zijn eerste bezoek aan ons land en met veel belangstelling vroeg hij ons tal van in lichtingen omtrent de arbeidstoestan den in Nederland. Maar van hetgeen dat contra-inter- vieuw opleverde, behoeven we hier ge-m verslag te geven! De onderhandelingen worden voort gezet. Wij kregen dezer dagen een prulletje in handen, een cadeautje van een plei- zierreisje uit Duitschland meegebracht: een étuitje van leer uit een papierfa briek met een spiegeltje en een kamme tje erin; op den achterkant met zwart linnen uit dezelfde papierfabriek zagen we 12000 M. Dat prulletje sprak boek- öeelen over de economische en finanti eele misère van Duitschland. Ersatz heeft weer zijn intocht gedaan; nog meer dan overal in de wereld, wordt in Duitschland gefabriceerd, wat veel lijkt en niets is. Slangenleer schijnbaar, ge verfd bordpapier in werkelijkheid sterk geribt zwart linnen, dat echter na een paar dagen in den zak gezeten ite hebben gekreukeld en gescheurd pa pier zal blijken te zijn. En zoo'n dinge tje voor een paar dagen, om een kind, dat zich aan den schijn vergaapt, ge lukkig mee tc maken, voor 12000 M.! Duitschland is de laatste jaren een scheefstaande, al sterker hellende to ren. Die hangt nu al zoolang voorover, dat niemand eigenlijk meer bang is, dat hij vallen zal. 't Zal wel een beetje meevallen, 't Is immers oorspronkelijk zoo'n stevig gebouw en bij verzakt nu al zoolang en blijft er toch bij staan, dat bet nog wel wat lijden kan. De toestand in Duitschland begint echter de laatste weken zoo ernstig te worden, dat een ineenstorting nu wel zeer nabij en haast onafwendbaar schijnt. Het communisme is roeriger dan ooit. De voorstanders van het oude regime zijn even afkeerig van geweld en misdaad. Het volk wordt wanhopig. De positie der regeering verzwakt met den dag: ze blijft nog, omdat iedere an dere regeering al even zwak zou staan. In het Roergebied ondanks overwin ningsbulletins van Fransche zijde is de toestand hopeloos verward ea ongeluk kig en de Mark beweegt zich al,verder in rechtsche richting van de komma. De Oostenrijkers met hun Kroon kunnen zich heeren voelen vergeleken bij de Duitschers met hun Mark. De redeneering: 't is zoolang goed ge gaan, 't zal nog wel een poos goed gaan! is noodlottig. Duitschland gaat al snel-' Ier een geweldigen crisis tegemoet; stort de republiek ineen, wee dan de belen dende gebouwen, al schijnen ze nog zoo stevig te zijn. De onzekerheid is thans voor Duitsch land het ergste; wist het maar, waar 't aan toe was! Stelden de geallieerden maar vast: Zoo en niet anders! Maar de verhouding tusschen Engeland, Frank rijk en België is zoo moeilijk, dat een eensgezinde beslissing van hen omrtent de te volgen gedragslijn tegenover Duitschland wel onmogelijk schijnt. Het noodlot van dit tijdsgewricht voor Europa vindt men in het kleine zinnetje, dat Reuter uit Londen seinde als een uitspraak van Baldwin, dat er n.l. voorloopig alleen een voortzetting van onderhandelingen tusschen de ge allieerden zal zijn. Let wel onderhande lingen over onderhandelingen; de geal lieerden onderhandelen nog altijd on derling, hoe ze tot onderhandelen met Duitschland zuilen komen en van die eerste onderhandelingen heeft men nog niet het eind maar alleen een voortzet ting te verwachten. Gelukkig is de loop der gebeurtenissen ook in de wereldge schiedenis soms anders dan hij naar on ze berekeningen zou moeten zijn. Maar naar menschelijke berekening is de val van Duitschland nabij door het getreu zel en het rekken der onderhandelingen der geallieerden en gaat Europa daar mee nog zwaardere tijden tegemoet, dan reeds achter ons liggen. SPORT. IJ.V.V. „STORMVOGELS". De buitengewone algemeene vergadering van IJ. V. V. „Stormvogels'', welke Vrijdag avond in „Cycloop" werd gehouden, was druk bezocht. Na een kort openingswoor 1 van den voorzitter den heer J. de Nobel en lezing der notulen, wekte deze op verzoek van trainer Burton op, toch vooral goed te trainen. De voorzitter leidde daarna het eenige punt der agenda in door zakelijk mede te deelen, hoe het conflict in den N. V. B. was ontstaan. Thans heeft „Stormvogels" te beslissen of zij met de Westelijke Eerste Klassers (W. E. K.) of met de vereenigingen, waarmede zij vroeger te samen heeft ge streden vóór de vermenging. Voorlezing werd gedaan van het verzoek der W. E. K. om haar actie te steunen en ook van de verklaringen, welke in dit geval zou moeten worden geteekend. De meerderheid van het bestuur (5 leden) stelden de vergadering voor de actie der W. E. K. te steunen en de minderheid (4 leden) om dit niet te doen. Namens de meerderheid werd het woord gevoerd door de heeren Stafleu en J. v. d. Plas, voor de minderheid door de heeren P. Slikkerveer en J. de Nobel. Ook verschillende leden voerden nog het woord. Er werd daarna hoofdelijk gestemd en het voorstel der meerderheid met 109, tegen 9 stemmen en 4 blanco aangenomen, zoodat de IJ. V. V. „Stormvogls" de actie der W. E. K. zal steunen. Naar aanleiding van deze stemming ver klaarde de voorzitter, dat hij zich genood zaakt zag als zoodanig te bedanken, hetgeen hij dan ook deed staande de vergadering. Hij meende, dat „Stormvogels" in de sport wereld door deze beslissing zeer in de achting zal dalen. De leden dezer vergade ring konden zich daarvan niets aantrekken, doch hij kon als persoon een dergelijke houding als de vereeniging aannam, niet deelen. Dit streed tegen zijn beginselen als sportman. De heer Van der Plas betreurde, doch billijkte dit besluit en meende, dat de heer De Nobel nog kon aanblijven, totdat zijn opvolger zou worden gekozen. Wellicht was de vrede in den N. V. B., dan hersteld en zou men den heer De Nobel weer als voorzitter herkiezen. Daarna werd de vergadering te half elf gesloten. VOETBAL. R. C. H.Stormvogels. Door den kampioen van Nederland, de Haarlemsche Racing Club, zijn op 12, 19 en 26 Aug. a.s. zoogenaamde nederlaag wedstrijden uitgeschreven, waarvoor „Haarlem", H. F. C. en Stormvogels in schreven. Zondag 12 Augustus wordt R. C. H.Stormvogels gespeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Wering van besmetting door uit zee komende schepen. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, gelet op het bepaalde in art. 3, lid 6, van het Kon. Besluit van 3 Januari 1923 (Stbl. no. 34), ter uitvoering van de wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 35), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 24 Maart 1922 (Stbl. no. 135), tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen, heeft als Nederlandsche havens, bedoeld in lid 6 van art. 3 van bovengenoemd besluit, aange wezen de havens der navolgende gemeenten Delfzijl, Harlingen, Den Helder, Amsterdam, IJmuiden, Hoek van Holland, Rotterdam, Hellevoetsluis, Brouwershaven, Zierikzee, Vlissingen en Neuzen. De minister heeft de regelen bedoeld in art. 17 van genoemd besluit vastgesteld als aangegeven in de St.ct. no. 149. Daarbij zijn vastgesteld de middelen, te gebruiken bij de uitvoering van art. 1 van het Kon. besluit van 29 Juli 1907 (St.bl. no. 155), en verder de voorschriften omtrent het ont smetten van de besmette of van besmetting, verdachte voorwerpen, de voorschriften met betrekking tot lijken, de voorschriften om trent het ontsmetten van gebouwen of ver trekken en van vaar- of voertuigen, de voorschriften omtrent het onschadelijk maken van door zieken langs verschillende wagen onlaste stoffen, de voorschriften om trent het onschadelijk maken of ontsmetten van water en van verzamelingen van vuil, en omtrent het ontsmetten van privaten en urinoirs, de voorschriften omtrent het on schadelijk maken van besmet of van besmet ting verdacht ongedierte, en de voorsehrif- ten omtrent het onschadelijk maken van water, in het bijzonder aan boord van schepen. De minister heeft: I. bepaald dat schepen, vallende onder a van genoemd besluit, niet worden geacht te komen uit een land, landstreek of plaats, indien aan alle hieronder volgende voor waarden is voldaan ade kabels van het schip gedurende het verblijf aldaar voorzien zijn geweest van zoodanige inrichtingen, dat ratten zich niet langs die kabels naar het schip konden begeven b. het schip bij aankomst in een Neder landsche haven niet langer dan zes maanden geleden van ratten gezuiverd werd; c. aan den aan boord komende loods onmiddellijk wordt overhandigd een inge vulde vragenlijst, en daaruit ten genoegen van den loods blijkt, dat onder a en z gestelde voorwaarden vofdaan is en aan die onder d voldaan zal worden d. de gezagvoerder zich verbindt de aan onder II genoemde personen toe te staan, ook na aankomst in de haven, een onder zoek in te stellen naar het aanwezig zijn van ratten aan boord van het schip en hierbij met de bemanning alle hulp te ver- leenen j II. aangewezen als personen bedoeld in artikel 3, Ud 1, onder d, van bovenge noemd besluit: voor de havens te Delfzijl: O. Oosterhuis, aldaar; id. te Harlingen: O. Bosch, aldaar; id te Den Helder: M.J. W. Rienks, aldaar; id. te Amsterdam: den directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst en den door dezen aan te wijzen persoonid. te IJmuidenC. J. de Vries Robles, te IJmuiden. De N. V. „Centrale Bakkerij" alhier werd met hare inzendingen op de 25 Juli j.l. gehouden Internationale Bakkerij-Ten toonstelling te Arnhem tweemaal bekroond. Daar het aantal inzendingen zeer groot was (ruim 700) mag dit voorzeker een mooie onderscheiding genoemd worejen. De heer W. Renes, alhier, is te 's-Oravenhage geslaagd voor het diploma Engelsch L. O. De Sluisbouw te IJmuiden. Gisteren werd in het bureel van een Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het bouwen van schotkolkmuren, behoorend tot de werken voor den bouw van een schutsluis, c.a. te IJmuiden volgens de wel van 2 Januari 1917. Raming f 2.800.000.— Volgens het bestek werd het laagst inge- schreven door Hillen en Roosen en Beton bouw Trio te Amsterdam voor f 1.870.000. Volgens eigen ontwerp werd het laagst ingeschreven door de firma Christiani en Nielsen Oewapend Beton Constructie It Den Haag voor f 1.516.000. VELSEN, Ingekomen personen Velsen. Aantal 1. J. H. K. Neten- berend Zeeweg 228 11 2. P. Hoogerwerf ljm.straatweg 10 3—1 3. A. B. v. d Pijl Planciusstr. 63 3—1 4. W. Spiers Zeeweg 220 11 5. O. H. Houtkamp Hagelingerweg 2 1—3 6. Wed. Kooijman, geb. Luin Zeeweg 80 11 7. W. Nije Rijksstr.weg 113 1—2! 8. J H. Franken Wijkerslr.w. 246 32i 9. P. C. Vliek Biezenweg 26 2I 10. P. M. Zegwaard Corn. Drebstr. 54d 11 11. A. Hennen Schulpweg 107 21 Thans is ook het zinksluk in de noordelijke ponthaven gereed gekomen. Het heiwerk is eveneens in beide havens af, zoodat de heistelling vertrekken kan. Nu worden de havenmuren met houtwerk bekleed en daar de ijzeren balken voor de bruggen reeds liggen, begint het nu eenigszins er op te lijken, dat de nieuwe pont in 't iaalst dezer maand kan proef- stoomen. Van de week hebben we op Wijker- oog kunnen zien, dat in veler hart een plaatsje voor medelijden met dieren ge vonden wordt. Een hondje was door een fiets aange-1 reden en lag met een bebloed bekje vreeselijke jammerkreten slakend aan den wegkant. In eens veel publiek er om heen en het dier beklagend. Er waren er bij wie de waterlanders op 't punt stonden te voorschijn te komen. De een opperde dit, de ander dat, o.a. de politie er bij te halen en vragen om het arme diertje maar dood te schieten. De agent, die zeide dat hij daarvoor eerst verlof moest hebben van den onbe kenden eigenaar, meende bovendien, dal het beter zou afloopen dan men dacht.1 Hij nam het beestje mee naar het bureau en 't bleek, dat hij goed gezien had. Nadat het bekje wat gereinigd was en hef diertje wat gedronken had, verliet hel beestje 't bureau en zocht zijn woning op, die op Wijkeroog stond. De heer C. van Heijst, commissaris bij den stoombootdienst IJmuidenAmster dam is na eene afwezigheid van 8 weken weer uit het Diaconessenhuis teruggekeerd, waar hij eene operatie aan het been heefl ondergaan. De eerste paar weken zal hij echter nog geen dienst kunnen doen. De stoompont „Kennemerland" heef: niet lang dienst kunnen doen, daar een sluilschalm van den ketting stuk gesprongen is. De duiker heeft de zaak echter weer spoedig in het reine gebracht, zoodat ze weer gauw den dienst zal kunnen hervatten] De afsiuitboomen zijn nu wit en zwart geschilderd, zoodat ze nu op grootereit afstand te zien zijn dan vroeger met hun effen bruin. Mej. J Bos, alhier, is te 's-Oraven- hage geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: W. Veldhuis en F. v.i Leeuwen; H. A.v. Noort en J. M. Molen.' kamp; J. Michiels en j. Plokker. O e h u w d H. Kragt en A. J. Hollen berg; J. v. d. Vliet en A. Ruijs; H. v. d Wel en B. W. Luerssen P. Kabel en C. P PronkH. Oroen en C. J. de Ligt. Bevallen: R. M. HerzbruchSchuize z.; J. de Looftv. d. Sar d.; M. Heilig—van Mook z.; K. BroekhuizenStoker z.; A. C Klauwers—Vreeken d.; J. v. d. Berg—Kos ter z. O v e r 1 e d e nAndries Visser, oud 8 maan den z. v. J. Visser en A. Post. SANTPOORT. De Vereeniging Santpoort's Ringrijden die de al oude traditie sedert eenige jaren) weer zoo flink heeft doen herleven op ons dorpheeft besloten om ter eere van hel jubileum onzer Koningin een groot Bloe mencorso voor versierde rijtuigen en teveni ringrijden te doen plaats hebben op 12 Sep] fember a.s. in de Molenstraat ie Santpoort Voor het Bloemencorso wordt beschikbaal gesteld een gouden, een zilveren en eet bronzen medaille met tevens tien, vijf en twee gulden vijftig voor den bestuurder- Voor het ringrijden komt dit jaar al) attractie een wisseiprijs bij den eersten prijs Deze wisseiprijs moet tweemaal achter eikaal of driemaal in 't geheel door denzefder persoon gewonnen worden wil hij dien]

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6