weinig acht geeft op de persoonlijkheid en te veel verwacht van wettelijke maatregelen en hulp van den staat. Het is eigenaardig, dat de man, die kort ge leden uitriep: Niet te veel regeering! nu plotseling een groote regeermacht ont vangt en zal moeten uitoefenen. Waar schijnlijk zal Coolidge wel geen nieu wen koers inslaan maar het werk van Harding voortzetten en verder wachten, totdat üc nieuwe president het volgend jaar zijn hooge waardigheid zal aan vaard hebben. Al is hij een krachtige persoonlijkheid, hij zal zich wel niet als zoodanig doen gelden. Een vice-presi dent, die toevallig president wordt, houdt de zaken gaande, totdat zijn op volger aangewezen is, maar begint zelf geen groote en nieuwe dingen. Toch zal de wereld zich wel met be langstelling afvragen, hoe Coolidge staat tegenover de Verbodsvvet? Naar zijn rede als eere-doctor te beoordeelen moet hij daarvan een tegenstander zijn En hoe oordeelt hij over de afzijdigheid van Amerika tegenover den Europee schen warwinkel? Hij zal hoogstwaar schijnlijk wel de lijn van zijn voorgan ger en van de meerderheid van zijn volk volgen: afwachten, niet ingrijpen Amerika heeft zich gebrand aan den Europeeschen oorlog en is daarom be grijpelijk bang voor het vuur van den Europeeschen vrede. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is de heer K. lloogerwerf, waarnemend ontvan ger, der directe belastingen, invoerrech ten accijnzen, alhier, definitief als zoo danig benoemd. Maandag kwamen voor de zoc- veelste maal op den hoek van de Am- stelstraat-Prins Hendrikstraat twee fietsers met elkaar in botsing. Dit on geluk is te wijten doordat de eene fiet ser rechts de hoek omsloeg en de ander links, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Na onderlinge twist over de schuldvraag gingen beide fietsers met hun zwaar beschadigd karretje aan de hand met een niet te vroolijk gezicht op dez'Ti mooien zomerdag huns weegs. Het uitvoeren van 700 M5 bagger werk in het Noordzeekanaal te IJmui den met molen die van 1.10 M. tot 3 M. diepte kan baggeren, mede inbegrepen bet wegvoeren van den grond, is opge dragen aan den beer Th. Smeulers, aan nemer te Dordrecht. In de gehouden vergadering der afd. IJmuiden Nat. Chr. Geheel Ont houders Vereeniging werd verslag uit- gebracht door den afgevaardigde in het Centraal Drankweer Comité. Men vernam met leedwezen dat de raad geweigerd had een tapverbod uit te vaardigen gedurende de jubileum feesten. Een voorstel tot het zenden van een delegatie naar de huldigingsbetooging te Amsterdam werd verworpen als niet liggende op bet terrein der drank- strijd. De agenda voor de a.s. algemeene vergadering der N. C. G. O. V. te 's Gra- venkage werd besproken. Tevens werd de afgevaardigde benoemd die de afd. aldaar zal vertegenwoordigen. Tenslotte sprak de heer W. P. J. Overmeer uit Haarlem over de inrich ting der propaganda. Daarbij wees hij op de noodzakelijkheid dat men niet alleen anderen lectuur brengt maar die ook zelve goed kent. De tijd ont brak om lang over dit woord van ge dachten te wisselen. Naar ons vaa betrouwbare zijde weid medegedeeld is de klacht van den Centralen Bond van Transportar beiders, alsof deze niet vertegenwoor digd zou zijn in de Commissie voor st c-.un verleening, van grond ontbloot. Bij de benoeming der Commissiele den is op voorstel van den Centralen Boinl daarin ook benoemd de heer \V. J. van Rooy alhier, die nog steeds in de Commissie zitting heeft. Toen voor enkele weken de Commis sie opnieuw aan den arbeid werd gezet deelde de beer van Booy, naar men c-ns zeide, in de commissie-vergadering mede geen lid meer ie zijn van den Centralen Bond en daarom te hebben aangeboden plaats te maken voor een andoren vertegenwoordiger. De Centr. B. zelf stelde er toen echter prijs op den heer van Rooy als zijn ver tegenwoordiger te behouden, waarop deze zich bereid verklaarde dan lid der Commissie te blijven. Dc Centrale Boni is dus wèl in de kommissie vertegenwoordigd en door el-ui man zijner éigen keuze. VELSEROORD. Vrijdagmiddag is door de politie alhier aangehouden zekere K. uit Zaandam, die zich schuldig had ge maakt, aan het plegen van onzedelijke handelingen mot minderjarige kinde ren. Na voor de commissaris te zijn ge leid. is hij ter besJinridng van de ju- stiiie gesteld. VELSEN. Het Sovjetschip te Velsen. Een paar honderd communisten hebben Zondag naar „De Tribune" meldt het Sovjetschip „Karl Liebknecht" te Velsen bezocht. Een deel hunner was per boot gegaan van Amsterdam uit, nog wel mei de„Koningin Wilhelmina". Toespraken werden aan boord gehou den, zoowel van de zijde der gastheeren als namens de gasten. En aan de beman ning hebben de bezoekers een geschenk aangeboden, een „proletarisch" geschenk het door den communist Alma geteekende portret van Liebknecht als „Armierungs- soldat". Nadat het portret met roode bloemen omgeven een plaats in de kajuit had ge kregen, werd het schip bezichtigd en werd gedanst en muziek gemaakt, kortom er werd eindigt „De Tribune" een waar verbroederingsfeest gevierd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: F. L. Dui/i—Hens, \V. M. C. KalkmanPaters, d.; A. C Verzijlenberg—Bergman, d.; A. M. Jak- de Vries, d. Overleden: Hermanus Jacobus Reekers, oud 8 jaar, z. van H. J. Ree kers en E. Waterdrinker. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 4 Augustus 1923: 3 kantoorbedienden, 3 mandenmakers, 10 kuipers, 3 bakkers, 5 timmerlieden 2 metselaars, 2 schilders, 1 stratenma ker, 26 zeevisschers, 15 machinisen, 18 stokers, 1 electricien, 13 bankwerkers, 3 klinkers, 3 smeden, 2 loodgieters, hoorder, 1 gereedschapmaker, 3 ketel makers, metaaldraaier, 1 aut. las- scher, 2 voorslaandei'S, 1 koperslager, 261 diversen. SANTPOORT. Maandag j.L. is de oud-minister van Koloniën, de heer J. T. Cromer, pér auto naar Amsterdam vervoerd, einde daar in een ziek'-j.inricbting te v. orden geopereerd. Liefhebbers van volksspelen kun dit jaar dubbel genieten, waar de torsten in tegenstelling met het vorige j-iar; op twee dagen wordei gehouden. Naast de bekende spch-n staat nok eer. hitten-race op het programma. Zaterdagavond werden de lees le lijkheden ter' gelegenheid van de jubi- leer en 4e vereeniging „Wilhelmina' voortgezet, met het geven van een con cert door het symphonie-orkest „Eu terpe", onder leiding van den heer J. A. Meng, terwijl de Bloemendaalsebe Gynmastiek-vereeniging hare mede werking verleende door het geven van gymnastische oefeningen door de hee- en-afdeeling en rythmische reien en standen door de dames-afdeeling on der leiding van den heer P. A. Kok. Eenige leden van „Wilhelmina" bege leidden de oefeningen van de dames- afdeeling met de onontbeerlijke mu ziek, zoo dat de vertolking van dit nummer met de mooie lichteffecten schitterend tot haar recht kwam. Alles met elkaar genomen was het 'n prach tige avond. Aan wie moeten we de pluim geven? Aan het prachtige zomer weder, aan het keurig uitgevoerde pro gramma van „Euterpe", onder direc teurschap van den heer Meng of aan de dames en vooral niet te vergeten de mannetjes van den heer Kok, die met een eens een mooie propaganda voor de gymnastiek gemaakt hebben, zoo dat je als oud-turner hieraan je hart nog eens kon ophalen? Muziek geeft de opwekking, maar gymnastiek geeft de kracht en volharding, en als we zeggen: Wat was het leven zonder muziek en zang", dan kunnen we zeggen van de gymnastiek: „Wat zou de ontwikkeling van het lichaam zijn bij een voor de meesten eenzijdige werkkring, zonder gymnastiek?" Het talrijk opgekomen publiek beeft dan ook zeker genoten, wat voor de jubileerende vereeniging een groote voldoening mag hceton. De hoop was nu gevestigd op Zon dagmorgen, wat deze brengen zou en of het weer zou mede werken. Nu de concoursgangers kunnen tevreden zijn. 't Was dan ook bij het station een drukte en beweging van belang, zoodat hier en daar wel eens 'n kleine opstop ping plaats had, maar alles was uit muntend geregeld, hoewel de politie geen gemakkelijke taak had om alle belangstellenden bij den marschwed- strijd aan den kant van den weg te scharen, zoodat de medewerkende corpsen behoorlijk konden passeeren en de juryleden hun moeilijke taak konden uitvoeren. Negen vereenigingen namen aan de marsch-wedstrijd deel en wel: Klein maar Dapper, Den Haag; Het nieuwe Zuiden, Amsterdam; Utile Dulci, Haar lem; Excelsior, Alkmaar; Soli Deo Gloria, Velsen; Excelsior, Haarlem St. Cecilia, Alkmaar; Winnuhst, He] der; Zandvoort's Muziekkapel, Zand- voort. Zoo druk als het bij den marsch- wedstrijd was, hadden wij gaarne hij het concours een ietwat grootere be langstelling gezien. „Klein maar Dapper" kwam bet eerst op het podium en hierna „IJaar- lemsch Tramfanfare, dat, hoewel op het programma vermeld toegestaan was, in plaats van de vorige week, in de 3e afd. B. fanfare mede te doen. Achtereenvolgens volgden nu in de 3e aid. A. fanfare Crescendo, Water gang, Het Nieuwe Zuiden, Amsterdam, St. Jansfanfare T. O. G., Zevenhoven. In de 3e Afd. A. Harmonie kwamen uit: Utile Dulci, Haarlem, Excelsior, Alk maar, Soli Deo Gloria, Driehuis, Ex celsior, Haarlem, St. Ceacilia, Alk maar. In de afdeeling Uitmuntendheid kwam het fanfare-corps Winnuhst uit Den Helder alleen uit, daar Broek en Waterland niet opgekomen was. In de afd. Uitmuntendheid Harmo nie kwam uit Zandvoort's Muziekka pel, Zandvoort en in de eere-afd. Har monie Ons Genoegen, Wormerveer. Wij laten hier de uitspraak van de jury volgen: Marschwedstrijd: le prijs: 54 p.. Klein maar Dapper, Den Haag, dir. J. Vleeschhouwer.; ie prijs: 54 p., Win nubst, Helder, dir. ïl. B. Schenkels; 2e prijs 52l/2 p., Excelsior, Haarlem, air. D. Okel; 3e prijs: 491/2 p., Zandvoort's Muziekkapel, Zandvoort, dir. Reynier van 't Hofff. 3e Afd. B. lanfare: verplicht num mer „Euridice". te prijs 173 p., Haar lem's Tramfaniar©corps, dir. Reynier van t Hoff; 2e,prijs: 153 p., Klein maar Dapper, 's-Gravenhage, dir. J. Vleesch houwer. 3e Afd. A. Fanfare: verplicht num mer Fant. Glorie use entrée, F. Sali, le prijs: 175 Va p., St. Jans fanfare T. O. G Zevenhoven, dir. lac. J. Koeleman; 2e prijs: 153 p., Het nieuwe Zuiden, Am sterdam, dir. P. Keizer; 2e prijs: i53 p., Eensgezindheid, Heiloo, dir. 13. Harder Jzn.; 97x/2 p., Crescendo, Watergang dir. H. R. W. Thie. 3e Afd. A., Harmonie: verplicht nummer Eloa, L. Morque, le prijs: 186 p., Excelsior, Haarlem, dir. D. Okel; le prijs: 175x/2 p.. Soli Deo Gloria, Diiehuis-Velseu, dir. C. Oudendijk; 2e prijs: 1541/2 p., Excelsior, Alkmaar, dir. H. van Uitert; 3e prijs: 147 p., Utile Dulci, Haarlem, dir. F. J. v. d. Burgt; ?e prijs: 152 p., St. Cecilia, Alkmaar, dir. H. H. J. Koppijn. Afdeeling Uitmuntendheid, Fanfare: verplicht nummer Ouverture vers la lumière, Daneau, 2e prijs. 160V* p., Winnubst, Helder, dir. II. B. Schenkels. Afdeeling Uitmuntendheid, Harmo nic: verplicht nummer Les chauts Ma- guars faut Ungroise, Tavan, 2e prijs: 163l/2 .p., Zandvoort's Muziekkapel, Zandvoort, dir. Reynier van't Hoff. Eere-Afdeeling Harmonie: verplicht nummer „La danseuse de Tanagara" Hirchman, arr. A. Fouquet, le prijs: 178 p., Ons Genoegen, Wormerveer, dir. A. Meijns. Aan den eere-wedstrijd, die eerst om halfnegen aanving, namen achter eenvolgens deel: Haarlem's Tramfan farecorps, Soli Deo Gloria, Velsen, Ons Genoegen, Wormerveer en Excel sior, Haarlem. De uitspraak der jury zal eerst na den geheelen eere-wedstrijd plaats hebben. Vermelden we tenslotte nog dat St. aeeilia uit Schoten en Soli Deo Gloria uit Driehuis den avond opluisterden door het uitvoeren van een mooi ge steld programma, dan zeggen we niet te veel, als we beweren, dat deze 2e concoursdag evenals de 1ste zeer zeker geslaagd mag heeten, waarop bestuur en commissie met voldoening mag te rug zien. Zondag a.s. wordt het concours cnrtgezet, terwijl Zaterdag a.s. „Looit den Heer" uit IJmuiden ons haar zang- capaciteiten zal foonen. Aanvankelijk zou op dezen avond ook de dames-afdeeling der T. V. IJmuiden" medewerken. Door onge steldheid van de directrice vindt dit ri.ter geen doorgang. In plaats daar van geeft de harmon'e „De Eendracht" uit Velsen een concert, wat zeker een groote attractie mag heeten. Naar men verneemt heeft de heer T. Cremer, oud-minister van Koloniën en oud gezant te Washington in een der ziekenhuizen te Amsterdam een operatie ondergaan, welke goed geslaagd is. Niet-! temin is de toestand van den patiënt niet* van gevaar ontbloot. ken duurt, en waardoor vrijwel alle Duitscbe zeevisschersschepen gedwon gen waren stil te liggen, is na her nieuwde onderhandelingen op het Rijksministerie van Arbeid bijgelegd. Vermoedelijk zullen Donderdag de eerste trawlers weer uitvaren. SPORT. VOETBAL -- Zooals men weet hebben de W. E. X. tot het Bondsbestuur het verzoek gericht in een afzonderlijk competitie verband te mogen uitkom-li. Dit vei' zoek komt Zaterdagavond in behan deling. In verband hiermede weet de Sportkroniek mede te deelen, dat het Bondsbestuur alle eerste klassers uit- genoodigd beeft zich in die vergade ring te doen vertegenwoordigen. En stapje op weg naar den vrede? - - Men weet ons mede te deelen, dat Oldenburg Jr. het komei.de seizoen niet voor Stormvogels zal uitkomen. De wedstrijd R. C. H.Stormvo gels, aanvankelijk op Zondag a.s. vast gesteld, is uitgesteld tot Zondag 19 Augustus. Zondag a.s. wordt nu R. C. H - -Haarlem gespeeld. Waar beide elftallen volledig uitkomen, kan een aardige strijd verwacht worden. Bij Haarlem speelt de ex-Z. V. V.-ei Breeuwer op de midvoor-plaats. Turnvereenigiiiy IJmuiden. Naar wij vernemen zal bovenge noemde vereeniging Zondag a.s. een fietstocht houden naar Bergen voor le den en genoodigden. Afrit des morgens 7 uur van bet Willemsplein. BINNENLAND. VISSCHERIJ. Het conflict bij de Duitsche bui- tenvisseherij, dat nu reeds bijna 10 we Personeelsvraagstuk bij den Post- en Telegraafdienst. Het Tweede Kamerlid mr. P. J. Oud heeft den minister van Waterstaat liet volgende gevraagd: Is het juist (zooals in de dezer dagen van de hand van den directeur van het post- en telegraafkantoor te Winscho ten verschenen brochure „Eene be schouwing betreffende het personeels vraagstuk bij den Post- en Telegraaf dienst" wordt becijferd) dat bij het dienstvak der posterijen en telegrafie op elke 25 ambtenaren 1 hoogere amb tenaar werkzaam is, zoodat, bij stop zetting der commiezenrecruteering, zelfs over 20 jaar nog, de administratie over een voldoend aantal hoogere amb tenaren zal beschikken? Mocht de minister op deze vraag een toestemmend antwoord geven, is bij dan bereid, geen verdere maatregel»' i te treffen met betrekking tot de voor genomen aanstelling van 5 surnume rairs bij den post- en telegraafdienst.? Mocht, hij daartoe niet bereid zijn. wil hij dan aantoonen, dat het noodza kelijk is, het commiezenkorps jaar- ijks aan te vullen? Handel met Oostenrijk. De Kamer van Koophandel »'.n Fabrie ken voor Haarlem maakt bekend, dat in Oostenrijk vrjjscel-ing van de luxe- belasting 12 fr van den omzet wordt verleend bij inkoop daar te lande van aan die belasting onderworpen goederen, mits de inkooper zich ais handelaar kan lcgifimcercn en de in koop geschiedt, met liet doel de goede ren weder te verknopen. Legitimatie als vorenbedoeld ge schiedt door middel van c--r. bewijs, tot uitreiking waarvan de Kamers van Koophandel te Feldkirch, Graz, Inns- brück, Klagenfurt, Line, Salsburg cn Weenen (I. Stubenring S/1) bevoegd zijn en ook bereid zullen worden bevonden na overlegging van eene desbetreffende verklaring der Nederlanclsrhe Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied de handelaar is geves tigd. Op het Bureau der Kamer van Koophandel ligt ter inzage de zomer dienstregeling de e luchtlijnen A.mster- dam-Rotterdam-Londen, Amsterdam- Rotterdam-Brussei-Parijs, Amsterdam- Bremen-Hamburg-Berlijn, Amster-4am- Manchester. De Kamer van Koophandel te Pe tersburg (Virginia) zoekt buitenland- sche relaties voor den afzet van: land bouwgereedschappen, potlooden, vul penhouders, lenzen, papier, pomade, melkproducten, sigaren, sigaretten, stroohoeden en tal van andere artike len. Belanghebbenden kunnen nadere in lichtingen krijgen hij de Kamer van Koophandel te Haarlem, Kruisweg 70. Tabak- en sigaren-vervalsching. Dr. P. F. van Hamel Roos, de redac teur van het „Maandblad tegen Ver- valschingen" maakt melding van een circulaire, waarin een scheikundige tincturen en recepten aanbied voor ta bak, snuif en sigaren. Het is natuurlijk bekend, schrijft de redacteur, dat er tal van geheime re cepten bestaan welke gebezigd worden om de tabak te „sausen", d. w. z. <j geur en andere eigenschappen te beteren. Tot zoover kan geen aanm king hierop gemaakt worden, mits schadelijke stoffen aangewend den. Het gebied der vervalschin^ misleiding wordt evenwel betreq wanneer getracht wordt bekende so ten na te bootsen door kunstmiddel eu de sigaren of de tabak te verkoop onder èen onjuisten naam, b.v. „Zandklad naturel", zoodat het pubi iets anders ontvangt dan bet verlan Het komt den schrijver voor in belang van onze zoo gewichtige taba en sigarenindustrie, tegen deze beteringen" te waarschuwen, vraag te stellen of bet niet op het t rein van de Warenwet ligt om de nii we „industrie" te verbieden. Ernstige aanrijding door motorrijwi Zaterdagmiddag, omstreeks hall liep de heer D. A. W. H., deurwaarc bij de rechtbank te Haarlem, op d Zeeweg. Hij stak den weg over, juist op 1 oogenblik, dat een motorfiets in aj tocht was. De bestuurder ga|^ signal waarvan de heer H. vermoedelijk schrokken is, want hij liep een-s kla terug, onmiddellijk voor het moton wiel, zoodat hij werd aangereden. Met ernstige verwondingen hoofd een beenen is de heer H. opj nomen en per brancard naar het Elisabeth's Gasthuis gebracht. De autobusondernemers in actie. Maandag j.l. werd te Amsterdam e zeer goed geslaagde vergadering v ondernemers in het geheele land houden, waarin 9 provincies waren vi tegenwoordigd. De vergadering was van oordeel, unfaire concurrentie de veiligheid den openbaren weg niet in de ha werkt en dat maatregelen zullen m< ten getroffen worden, ten einde die vloeden, welke de autobus als v< trouwd openbaar vervoermiddel sch den, af te weren.; Aan de overheid zal voorziening vraagd worden om die elementen uit wijzen, die slechts wisselvallig en va met onbetrouwbaar materieel aan 1 openbaar vervoer per „autobus" de nemen, en den vasten ondernemers den weg staan een opgewekt bedrijf onderhouden. Alle aanwezigen sloten zich aan t het oprichten van een Bond van Aut busondernemers in Nederland. De Haarlemsche infanterie-kazerne. Op vragen van het Tweede Kamerli K. ter Laan betreffende de verboi wingswerken aan de Haarlemsche i fanteriekazerne aan den Koudenhoi gedurende dit jaar en de bestrijding <1 kosten van die werken, heeft de mini ter van Oorlog het volgende gean woord: In de voormalige infanteriekazer te Haarlem zijn in de eerste helft v dit jaar verschillende voorzieningen g troffen en wijzigingen aangebracht o het gebouw, voor zoover net nood voor legering, in te richten voor onde brenging van verschillende bureel e magazijnen en andere militaire inric tingen, een en ander ten behoeve v, het garnizoen. De werkzaamheden, die reeds zijn a geloopen, hebben plaats gehad ingevo ge in het vorig jaar gehouden aanb steding en verleende machtigingen. Het uitvoeren van verdere werkzaan beden anders dan betgeen strikt noi dig is voor het in behoorlijken sta; onderhouden van het gebouw ligt nii in het voornemen. Do kosten worden bestred)i uit ar 138 van de Oorlogsbegrooting 1922. Tegen de Vlootwet. In vn te Arnhem gehouden vergadi ring van den Bond van niet onderwi zend sclioolpersoneel is de volgende m< tie aangenomen: ,;De Bond van Niet-onderwijzen schoolpersoneel, in algemeene verga dc ring bijeen te Arnhem, besprekende he front maken tegen alle loonsverlaging vernomen hebbende het voo.nemen va de regeering van het in uitvoering brei geil van de vlootwet; verklaart zich me algemeene stemmen tegen de vlootwe omdat daardoor de tractementer; van d ambtenaren en beambten, zoo kort pa op het peil gebracht, weder beneden he peil zullen geraken, en gaat over tot orde van den oag." Bij het beden verdronken. Op het strand te Huisduinen begave zich Zondagmorgen de twee gebroedei Kr., uit Helder te water. De beide joi gens, respectievelijk 18 en 20 jaar ouc konden niet zwemmen en bevonden zie op een gevaarlijke plaats. Zij geraakte in den stroom, waarbij de oudste vei dronk. De jongste kon nog met leven! gevaar worden gered. De kosten van Nederlandsche paspoorten. De Nederlandsche Kamer yan Kopj

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2