INDIAN Onngiepgs^lCfistei©!?! Nette Dienstbode Net Dagmeisje Loodsen Sociëteit „Becht door Zee" te IJmui den, vraagt zoo spoedig mogelijk Congierge- Ksstelein. Br. met volledige inlichtingen te richten vóór 15 Augustus. Adres: Bestuur Loodsen Sociëteit, IJmuiden. Het Consultatie-Bureau zal geslo- n,n zijn: 1, 8 len 15 Augustus en wordt 22 Aug. eder geopend. handel te Londen lieeft aan de Kamer van Koophandel te .Amsterdam en te 1 .otterdam geschreven, dat de onkosten, die verbonden zijn aan het verkrijgen van een Ncderlandsch paspoort, h.i. t:Mt bezwarend onderdeel uitmaken van do kosten van een buitenlandsche reis. Deze bedragen voor een paspoort van één persoon f 6.50 voor het paspoort, pms h.v. f 1.50 legatiekosten voor de dad Amsterdam, totaal f 8. Een Britsch paspoort, dat voor twee jaar geldig is, kost slechts ongev. f 4.50, zonder eeni ge verdere iegatiekosten. Meo beta,alt dus per jaar als Britsch onderdaan j 2.25 en als Ncderlandsch onderdaan 18. De bezwaren drukken temeer, omdat n Nederlaudsch paspoort slechts voor eer. jaar geldig is. Bij onverwachte om standigheden, die een plotseling ver trek, noodzakelijk maken, kan hst ver krijgen van een paspoort veel tijd kos ten, en indien het paspoort voor twee jaar geldig is, wordt deze moeilijkheid gehalveerd. Alhoewel de Kamer.van meening is dat 't in de eerste plaats haar plicht is, op het uitbreiden van de handelsrelaties te letten, meent zij er op te moeten wij den, dat vele in het buitenland woon achtige Nederlanders, die hun betrek kingen met het moederland wenschen te onderhouden, een dergelijke belas ting bezwarend vinden. Indien de Bot- iordamsche en de Amsterdamsche Ka- uier er het hunne toe willen doen- om in e n en ander verbetering te brengen, zal de Londensche Kamer daaraan gaarne liaar medewerking verleenen. Een auto-ongeluk te Heemstede. Zondagmiddag omstreeks 4 uur had op den Heerenweg alhier tegenover de iterklaan een aanrijding met doodelij- en afloop plaats. De 12-jarige B. G. W. v. fï. wonende alhier, kwam per rijwiel van de Kerk haan rijden en reed dwars over den Hee renweg. Van de richting Bennebroek kwam een auto, bestuurd door J. J. te ,i wonende te Amsterdam, met matige gang aanrijden en was de hoek Kerk- i'aaii op pl.m. 12 M. afstand genaderd, teen v. H. den Heerenweg overstak. De bestuurder van de auto trachtte liog door naar links uit te wijken a anrijding te voorkomen, doch doordat ü',e jongen -doorreed, geraakte hij met zijn rijwiel onder de auto en werd over reden. Deerlijk verwond werd het jongetje opgenomen en binnengedragen in het oafé Lommeroord, alwaar het ongeveer een half uur later overleed. Door den bestuurder van de auto waren bij het naderen van -de Kerklaan geluidsigna- ,1 en gegeven. Hl. Dol. Moord te Giesen-Nieuwkerk. Zondag is naar de Tel. mededeelt in den vroegen ochtend de 36-jarige Jakob de Jong, seinwachter en tevens belast met -den verkoop van kaartjes aan de halte Giesen-Nieuwkerk vermoord ge vonden. Het lijk lag tusschen de twee poorlijnen nabij een seinpaal, 450 me ter ten westen van het wachthuisje. De verslagene had zeven wonden- aan het hoofd, vermoedelijk toegebracht met een hamer, die tusschen een arm en het lichaam van het lijk werd ge vonden en niet aan den seinwachter toebehoorde. De seinwachter had blijkbaar het seinlicht richting Gorinchem nadat de laatste trein gepasseerd was juist gedoofd. Vermoedelijk heeft men hom op het oogenblik, toen hij het seinlicht richting Dordrecht wilde uitdoen 'c angevallen. Toen De Jong om 5 uur nog niet thuis was is zijn vrouw die ongerust geworden was, hulp gaan roepen; waar na men weldra het lijk een paar meter van genoemde seinpaal vond. Volgens officieele mededeeling is het aanwezige kasgeld, ten bedrage van - 'echts vijf gulden ontvreemd. De dader is blijkbaar niet op de hoogte geweest n.et de omstandigheid, dat de dagont- angsten 's avonds naar Gorichem ver voerd worden-. De halte waar de moord gepleegd is. ligt in een eenzaam oord, onder de ge meente Hardinxveld, ongeveer twee ki lometer van het dorp Giesen-Nieuw kerk. Slechts drie huisjes staan op 350 me ter van dat wachthuisje, overigens is de gcheele omgeving onbewoond. De brigade-commandant van de rijks- •'eldwacht te Gorcum is met een speur hond en vier politiemannen onmiddel lijk op onderzoek uitgegaan. De hond heeft slechts één man, die het lijk van den verslagene naar de woning heeft vervoerd, aangeblaft. Een hond van een -der bewoners van de drie ge doemde huisjes, die altijd aanslaat als iemand passeert, heeft zich in den /.iacht van den moord niet laten hooren. De verslagene was vier weken geleden van Berkhout (N.-H.) door de directie aer spoorwegen naar Giescn-Nienw- kerk overgeplaatst. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. Het lijk is nog dimzelfden dag voor schouwing naar Dordrecht overgebracht; 's middags te 3 uur kwam het parket uit Dordrecht om een onderzoek in te stellen. De ge meente-dokter van Giesen-Nieuwkerk, die het lijk schouwde, heeft verklaard, dat hij niet onder eede durft bevestigen, dat de moord met den gevonden hamer is gepleegd. In verband met dit geheimzinnig mis drijf is heden door de politie te Gori chem een zwerver aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Hij is door eenige perso nen herkend als de man, die Zaterdag morgen op den dijk naar Gorichem liep Hot is een zekeren A. S., koopman te den Helder. Een mes, dat aan De Jong toebehoorde, is op hem gevonden. Nader wordt gemeld: De verdachte in zake den moord te Giesen-Nieuwkerk, A. S. uit Den Hel der, is weder op vrije voeten gesteld. Een ander is nn aangehouden en naar Dordrecht overgebracht. Emigratie naar Amerika. Naar het Hbld. verneemt, zijn de heeren Waïrave Boissevain, voorzitter van de Bezuinigings commissie der Nederlandsche Maatschappij van Nij verheid en Handel, H. J. G. Henge- veld, waarnemend directeur van de Nederlandsche Vereeniging voor Land verhuizing tevens vertegenwoordiger van het Departement van Arbeid, -de heer De Vugt, chef van de passage der Holland-Amerika-lijn en mr. Von Baumhauer, eerste secretaris van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamei van Koophandel, naar Londen vertrok ken, teneinde een bespreking te hebben met -den heer Davis, Minister van Ar beid in de Vereenigde Staten, welke op het oogenblik in Londen vertoeft. De bedoeling is den minister de wen- •schelijkheid uiteen te zetten van'een betere regeling van emigratie en een ruimere toelating van Nederlanders in de Vereenigde Saten. Thans mogen per fiscaal jaar, loo- pende van 1 Juli tot 30 Juni, 3600 Ne derlanders als landverhuizers in de Vereenigde Staten komen. Voor het loopende fiscale jaar, eindigende dus 30 Juni 1924, is, zooal,s bekend, dit aan tal thans reeds bereikt. Minister Davis heeft zich bereid ver klaard de delegatie te ontvangen. Verdronken. Zaterdag j.l. is het 7-jarig zoontje van den opperman Snekers, die met. eenige vriendjes aan den waterkant v. het Spaarne aan het spelen- was, te- water geraakt en jammerlijk verdron ken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Aug, in Nederland uitgesproken 55 faillissemen ten tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Aug. 1923 2405 faillissementen tegenover 1724 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. De bootwerkersstaking te Londen. De Tel. meldt het volgende: Terwijl in alle Engelsche havens, ook te Tilbury, het lossen en laden van de booten weder in vollen gang is ge komen, verloopt de staking van de Londensche bootwerkers langzamer hand. Zij wordt door eigenmachtige leiders met kunst- en vliegwerk, en vooral door schrikaanjaging nog eeni- gen tijd gaande gehouden, doch de groote massa van de Londensche boot werkers is de hopelooze strijd moede geworden. Maandagavond namen de stakers in verschillende openluchtmeetings het besluit, den arbeid Dinsdagochtend te hervatten, Dat werd evenwel be let door talrijke posten voor dë toegan gen tot de haven. Het bestuur van den Transportwerkersbond heeft verklaard dat de stakingsleiders, die door den bond niet worden erkend, een terreur uitoefenen, waar door de algemeene hervatting van het werk in de Londen sche havens nog wordt belet. Meer dan 60.000 arbeiders uitgesloten, Naar de „Vorwarts" meldt is de deel neming aan de Dinsdagochtend aan gevangen staking in de Berlijnsche me taalindustrie over de geheele Ünio zeer groot. De bedreiging der werkgevers, om bij staking der bedienden, de bedrij ven stop te zetten, en de arbeiders uit te sluiten, is op verschillen cia plaatsen ten uitvoer gebracht. Tot heden zijn ongeveer 60.000 a 70.000 metaalarbeiders uitgesloten. Storm óp den Oceaan. De Nederlandsche mailboot „Volen- dam" van de Holland-Amerika Lijn, die Dinsdag te Plymouth uit Amerika aankwam, meldde midden op den Oceaan door een hevigen stórm te zijn overvallen. De windsnelheid bedroeg ongeveer 100 Eng. mijlen per uur. De opgezweepte golven hielden het schip 4 uur lang bij de Iersche kust op. Het wrak van de Tubantia. Uit Londen schrijft men: Het wrak van de Tubantia, het door' de Duitschers in den oorlog getorpe deerde Hollan-dsche passagiersschip, ligt, naar het heet op een uiGpte van 100 voet in de buurt van het Hinder- lichtschip en heeft de begeerlijkheid, van Engelsche schatzoekers gaande ge maakt, omdat er veel geld aan boord moet zijn. Majoor Vincent Sippe, die drager is van de Distinguished Service Order, het hooge ordeteeken voor dappere oorlogs daden, had zich met anderen vereenig-d, om te trachten het wrak te bergen. Toen hij daarmee doende was, verscheen een vaartuig van een andere bergingsmaat schappij, de Semper Paraters Salvage Co. en begon met duikers bij het wrak te werken. Zij die het eerst waren geko men, wisten tegen hun navolgers een voorloopig rechterlijk verbod tegen het voortzetten van de werkzaamheden uit gevaardigd te krijgen en verlangden de ze week in het admiraliteitshof te Lon den voor rechter Hill dat dit verbod de finitief gemaakt zou worden, tot een rechtsgeding waarin majoor Sippe c.s. de andere partij om schadevergoeding aanspreken, zijn beslag zou hebben ge kregen. Voor den rechter werd medegedeeld, dat de eerste bergingsonderneming al 40.000 aan het weiik ten koste had ge legd. Op -den 7den Juli waren de ge daagden met hun stoomschip Semper Paratus verschenen en hadden duikers naar beneden gezonden. De rechter: Is het de moeite waard dat ik een verbod uitvaardig tegen bei de partijen tijdens de gerechtelijke groote vacantie? (Gelach.) Advokaat Dunlop voerde uit naam van de gedaagden aan, dat men nog nooit gehoord had van een rechterlijk verbod tegen handelingen in volle zee. De eischers, die aan de opper/lakte van de zee waren, konden geen recht laten gelden op wat op den bodem lag. De rechter besliste metterdaad dat hij geen verbod kon uitvaardigen op volle zee, hoewel hij verklaarde -dit te betreuren, daar bi] de houding van de gedaagden niet als „a very sportmans- like attitude" kon beschouwen. Hij had een voorloopig verbod.uitgevaardigd, omdat hij beducht was voor het leven van de duikers, maar hij zou het ver bod niet bestendigen on de zaak eindig- dé hiermee, dat, in overet-ristemmin^ met het door de gedaagd-m zelf ter te rechtzitting, na be-, verwijt van niet sportmanslike te zijn, gedane aanbod, besloten werd, dat de gedaagden alles yvat zij bovenin acht m, zouden pro-du ceeren voor het Hof, dat dan nog nader zou beslissen. Overhel Engelsch Kanaal gezwommen. Naar men meldt is de Amerikaan H. Sullivan er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen in 26 uur en 45 min. Dit is de derde zwemmer aan wien zulks sinds 1875 gelukt is. De grootheid van Einstein. Dwalen is menschelijk, maar bij dwa ling volharden is duivelsch en ook menschelijk. Vooral groote mannen worden geacht nooit een dwaling te er kennen. En dat is een der redemm, waarom de wereld zoo verward en el lendig is. Er is nooit een minster, die verklaart, dat hij gedwaald heeft en daarom besluit een fout goed te maken, een andere gedragslijn te volgen. Minis ters volharden steeds bij hun dwalingen Ze spelen den rol van onfeilbaren en dat geeft een erg ongelukkig spel. Het zelfde geldt van geleerden; zij herroe pen nooit, wat ze eens geleerd hebben. Ongelijk bekennen valt moeilijk maar vooral aan buitengewone mensehen. De Dnitsche professor Einstein i3 een groot man. Bewijzen kunnen we het niet We hebben eenige malen getrapht een populair artikel of een eenvoudige bro chure over zijn relativiteitsleer te le zen, -maar op de 2e bladzijde begon het ons al te warrelen. Zonder eenig benul van hoogere wiskunde kan men den zin en strekking der nieuwe theorie niet be grijpen. Maar alle deskundigen- verze keren, dat Einstein een groot man is en dat zijn nieuwe inzichten een revo lutie gaan brengen in onze beschou wing omtrent het heelal, dat hij in de wereld des geestes een- beeldenstormer zal worden als eens Darwin was. Hij reist de wereld af, om zijn leeringen te verkondigen en wordt overal als een be roemdheid begroet. Hij zal het dus ook wel zijn. Niet echter om zijn relativi teitstheorie prijzen we hem. Hij is lid WITTE KRUIS. xt7?Ag1 niet uit lid te W01*den van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord, van een wetenschappelijke commissie lilt den Volkenbond geweest, maar heeft voor kort daarvoor bedankt en toon den Volkenbond vrijwel een mislukking genoemd. Maar thans heeft hij geraden, dat Duitschland zich bij den Volkenbond zal aansluiten en het betreurd, dat hij wat ondoordacht en geprikkeld zich uit het werk, hem door den Volkenbond op gedragen, teruggetrokken heeft. Die er kenning is groot en nobel. De meesten zouden te koppig en te trotsch zijn, om te verzekeren, dat zij anders hadden moeten doen. Indien de Poincare's, de Cuno's, de Curzon's en andere leiders der wereld politiek ook zoo eenvoudig en oprecht weg voor hun dwalingen uitkwamen en bereid waren hun fouten te herstellen, zou de hecle wereld er door gebaat zijn. Alsof het niet veel schooner ware een anderen, beteren weg in te slaan, dan voort te gaan op den verkeerde, schijnt iedere staatsman er zijn kracht in te zoeken, om van de eene dwaling in de andere te vervallen. Donkere fmaniieele vooruitzichten. Prof. Mr. G. W. J. Bruins waarschuwt in de Ec.-Stat. Berichten tegen lucht hartigheid ten opzichte van de finanti- en van het rijk. Hij noemt eenige cijfers, die werkelijk verontrustend zijn. Voor den oorlog hadden we 200 millioen noo dig voor den gewonen dienst, thans meer dan driemaal zooveel. Om de in komsten met de uitgaven op de be grooting in evenwicht te brengen, moet het totaal der uitgaven met 120 millioen verlaagd worden. Dat moet gebeuren, ol we zakken steeds dieper weg in het drijfzand van de schulden. Onze staats schuld is van een tot vier milliard ge stegen. De volksgemeenschap is ver armd; er heeft een enorme kapitaalin- tering plaats. Daarom is het ook noodig, dat de belastingdruk verminderd wordt. Ons land neemt ieder jaar in be volking toe; er komen een kleine 100000 zielen bij; zij moeten werk vinden en hebben voedsel noodig. De finantieele vooruitzichten zijn dus wel zeer don ker en men moet niet te luid pochen op de soliditeit en veiligheid van onze gul den. Prof. Bruins schreef deze beschou wing niet neer, om de kwestie voor of tegen de Vlootwet te beantwoorden. Maar zijn beschouwingen toonen ons wel zeer duidelijk aan de zware finan tieele bezwaren tegen de uitgave van vele millioenen voor een nieuwe vloot. De noodzaak van dien bouw moet wel allergrootst zijn, om haar te wettigen. Van -die noodzaak is echter nog niets gebleken. Alarmeerende geruchten over dreigend gevaar voor ons koloniaal be zit vormen toch zeker geen reden, om ons land nog dieper in den put van fi- nantieelen nood te brengen. Ook is het zeer de vraag, of dat bezit zooveel ze kerder en veiliger is, wanneer de Vloot wet is uitgevoerd. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. ADVERTENTIES. A. LASTDRAGER en M. SMIT, geven U kennis van hun voorge nomen Huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Woensdag 22 Augustus a.s. Helder, ]avastraat9, 6Aug.t923 IJmmden, Heemskerkstaat 49, Ontvangdag: Zondag 12 Augustus van 3—5 uur, Heemskerkstraat 49, Heden overleed te Helder onze geliefde Vader, Behuwd- j en Orootvader, de heer J. VAN BREDERODE, op den leeftijd van 81 jaren. M. C. Visser B. J. Visservan Brederode 1 en kinderen. IJmuiden, 5 Augustus 1923. die flink kan werken, (Hollandsche of Duitsche), direct gevraagd. Kanaalstraat 36 (winkel), IJmuiden. GEVRAAGD, niet beneden 17 jaar. Aanmelding na 7 uur 's avonds. Adresbureau van dit blad. Flinke Dienstbode terstond gevraagd. Adres: R. Spoelstra, Bloemstraat 13. Dienstbode gevraagd Aanmelden: Kruidbergerweg 25, Santpoort. Voor direct gevraagd een net Meisje voor de morgenuren, niet beneden 16 jaar. Adres: Mevr. Visser. Kenne- merlaan 58. Net Dagmeisje OEVRAAOD. Mej. N. Hol, Bik-en Arnoldkade 1. Hollandsch of Duitsch Meisje gevraagd goed kunnende werken. S. Ham burger, Bik- en Arnoldkade 12. Flink Dagmeisje gevraagd, eenigszins bekend met koken. Adres 'Julianakade 39, Mej. van Hoorn, Bik-en Arnold kade 13, IJmuiden, vraagt voor direct een werkmeisje Loon naar bekwaamheid. Pianiste biedt zich aan voor Koninginnedag en de Feestweek, desgewenscht met piano in huur. Br. onder letter C, bureau van dit blad. Nette Commensaal gevraagd, met vrij kamertje. Adresbureau v. d. blad. Sigarenzaak ter overname aangeboden, op den besten stand van IJmuiden. Brieven onder No. 2057, aan het bureau van dit blad. MOTORRIJWIEL, ie koop, in prima staat Adres: Venus, Rijwielhandel, Huygenstraat, 1/muiden. Ie koop KUIKENS, vanaf 14 dagen tot 3 maanden, ook kippen te koop, van den eersten leg, billijke prijs. Joh. W. KNUIVERS, Velserduinerbuurtweg 67, Velseroord. Te huur gevraagd, gemeub. Kamers met gebruik van keuken. Brieven onder No. 2023, bureau v. d. blad. Een flinke Kamer met klein Kamertje te huur, ook afzonderlijk. Br. onder No. 2058, bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3