ORGAAN VOOR. DE G LSEN No. 82 Zaterdag 11 Augustus 1923 8e Jaargang Verschijnt WeenSdsgS Zaterdags iJMUIDER COURANT Abornementsprijs f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 A bot nementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAG tot 9 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" adres voor redactie en administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Iuaiimd. mededeelingen 4Ü ets. per regel Advertentie. ran 11. en m- 6 regels n meer 20 cru. Compaot gerette advertenties van 1 t. enm. rtgela fl.SB, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten loomede vereemglnge advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voomitbeta- ling,i van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ctu. By niet contante betaling worden da gewone prijxea berekend Advertenties ,adreB bureau van A il c extra; 7oor be*orging op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. m rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen 5 ets. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en heit nieuw® adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Gent per regeL OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 14 Augustus 1923, des namid dags 2 uur ten gemeentehuize. AGENDA 1. Ingekomen stukken on mededee lingen. 2. Prae-advies op het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen om beschikbaarstelling van de benoo- digde gelden voor aanschaffing on vernieuwing van schoolmeubelen en leermiddelen. 3. Prae-advies inzake het verzoek van het bestuur der afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" om behoud van den cursus voor vervolgonderwijs verbonden aan de o.l. school F al daar. 4. Subsidie-aanvragen van de Sant- poortsche Vrouwenclub eri de vrou wenclub der S. D. A. P. te I.Tmui- den en Velseroord ten behoeve yan de door deze vercenigingen in stand gehouden cursussen voor nijverheidsonderwijs aan meisjes in de gemeente Velsen. 5. Oprichting van fabrieksgebouwen in w.oonwijken. 6. Verlenging termijn van ontrui ming van eenige onbewoonbaarver- klaarde woningen te Velseroord. 7. Grondoverdrackt voor wegverbree- ding. 8. Goedkeuring le suppletoire be grooting van het Schaalarmbe- stuur, en R.K. burgerlijk armbe stuur, dienst 1923. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Velsen roept de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen op om, in 1923, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, no. 43), voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst te komen. Kool, Allard, lichting 1915, 18e Reg. Inf. 2e. Schoolcomp., 1023 Sept., Harderwijk; Klein, Reinder, 1917, 21e Reg. Inf., 10-23 Sept., Amersfoort; Brands, Rens, 1917, 21 Reg. Inf. Ill Bat., 10-23 Sept., Amersfoort; Reumer, Pe ter, 1918, 20e Reg. Inf., 10-23 Sept., Har derwijk; Someren van, Jan Wilhelmus, 1918, lie Reg. Inf., 10-23 Sept., Nijme gen; Beek van, Leenöert Dirk, 1918, lie Reg. Huzaren, 10-23 Sept., Breda; Zwakman, Johan, 1918, 21e Reg. Inf., 10-23 Sept., Amersfoort; Hakhoff, Rein- hart, 1918, 21e Reg. Inf., 10-23 Sept.J, Amersfoort; Kat, Jan, 1918, 21e Reg. Inf., 10-23 Sept., Ameisfoort; Martens, Albert, 1918, le Reg. Inf., 10-23 Sept., Assen; Broekhuizen, Klaas, 1918, 5e Reg. Inf., 10-23 Sept., Amersfoort; Cra mer, Willem Lodewijk Slicher, 1918, 7e Reg. (Inf., 10-23 Sept., Harderwijk; Brouwer, Johannes, 1918, 9e Reg. Inf., 10-23 Sept., Assen; Perquin, Nicolaas Antonius, 1919, Genietroepen, 10-23 Sept., Legerplaats bij Zeist; Graaman, IJendrikus Adrianus, 1919 lie Reg. Hu zaren., 10-23 Sept., 's Gravenhage; Dijk van, Willem, 1919, 3e Reg. Veld-Art. 3e Batterij, 27 Aug.-9 Sept,, Breda; Bakker, Johannes, 1920, Reg. Kust-Art. 5-18 Nov., Helder; Mooij, Jacob, 1920^, Reg. Vest.-Art. 7e Schoolcomp., 29 Oct.- 10 Nov., Gorinchem; ter Haar, Albertus, 1920, le Bat. Genietroepen, 10-23 Sept., Zeist; Wijmer, Christiaan Hendrik, 1920, Genietroepen, 10-23 Sept., Utrecht, Jantjes, Wouter Cornelis, 1920, Genie-* troepen, 10-23 Sept., Utrecht; Gerritsen, Bernardus Henricus Gerardus, 1920, Genietroepen lie Bat., 10-23 Sept., Ut recht. Velsen, 7 Augustns 1923. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Uiterlijke waardigheid. De parlementsleden hebben het recht, om aan de regeering vragen te stellen. Al zou het alleen maar zijn, om mis verstanden weg te nemen en valsche geruchten den kop in te drukken, is dit vragenrecht van nut. Ook is het een middel, om verkeerdheden onder de aandacht van het publiek te bren gen, voor de regeering een aansporing, om ze weg te nemen. Het vragenrecht moet echter niet toegepast worden op nietigheden. Maar een parlementslid kan belangrijk ach ten, wat anderen erg onbenullig vinden. Baron de Vos van Steenwijk, wiens persoon en verdienstelijkheid volstrekt niets minder zouden zijn, al bestond zijn naam slechts uit de drie letters Vos, heeft minister Ruys gevraagd, waarom in het proces-verbaal van de zitting van het Centraal Stembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van de EeP- ste Kamer der Staten-Generaal alle adellijke titels of kwalificatiën zijn weggelaten. De vrager acht dit in strijd met art. 1 van het Kon. Besluit van 26 Jan. 1822. Zou de vrager wellicht ook zelf nog te veel in den tijd van 1822 leven? Hij hecht toch een waarde aan titel on adel, die niet meer van onzen tijd is. De namen maken al evenmin als de kleeren den man. Een baron kan een uitstekend, zelfs wel een modern mensch zijn; er zijn ook verloopert hee- ren onder hen en zeer bekrompen van blik en oordeel. De verdienstelijkheid hangt niet af van de lengte van den naam of een of anderen verouderden titel uit een tijd, toen de adel nog een aparte klasse met bijzondere voorrech ten vormde. Niemand zou eraan denken dergelij ke adellijke titels of kwalificaties in te voeren, als ze niet hestonden. Zij blij ven bestaan door de macht der ge woonte. (In een jongen staat als Ameri ka kent men ze ook niet, daar doet men ook niet aan ridderordes en der gelijke decoraties, maar vindt de bes te decoratie een sterken wil, een zui ver karakter en een helderen geest. Dat zijn geen adellijke privilegies en zij vormen de echte waarde van den mensch. De Hoogweledelgehorenen mo gen het jammer vinden, maar onze kindskinderen zullen zeker eens op ruiming houden onder dergelijke dwa ze instellingen en onderscheidingen van vroeger eeuwen en de uiterlijke waar digheid vinden in oog, houding, ge baar, en dergelijke zichtbare teekenen van karakter en persoonlijkheid. Zij zullen het adellijke niet meer waardee- ren, maar het edele daarentegen op prijs stellen. En een edel voorkomen is aantrekkelijk omdat het een openba ring is van een edel wezen. Een pijnlijk adres aan de Koningin. De soc.-demokratische raadsfractie te Apeldoorn heeft een adres aan de koningin verzonden naar aanleiding van het besluit van der; raad voor het jubileumsfeest een subsidie van f 3750 te geven. Daarin verklaren deze raads leden, dat zij steeds tegen subsidies van dergelijke feesten uit de openbare kassen zijn, maar er in normale tijden de koningin niet mee lastig zouden vallen. Hun bezwaar tegen zulke sub sidie is iu dit geval echter bijzonder groot. Immers in dezelfde raadsverga dering werd besloten, de loonen aan de gemeentelijke werkverschaffing aanmerkelijk te verminderen en de ouden van dagen boven de 65 jaar zelfs geheel te. ontslaan. Het adres eindigt aldus: redenen waarom adressanten zich wenden tot Uwe Majesteit met verzoek aan den gemeenteraad der gemeente Apeldoorn en aan het Comité Feest 'i923 aldaar als uw wensch te kennen te geven, dat geen subsidie uit de gemeentekas worde gebruikt ter viering van het regeerings- jubileum '23. Ieder begrijpt, dat dit adres voor de koningin pijnlijk moet zijn. Zij zal er wel geen gehoor aan geven. Het is ook niet raadzaam, dat zij zich bemoeit met de handelingen van den raad. Zeker zouden dezelfde soc-demokraten het haar kwalijk nemen, indien zij een be sluit ongedaan trachtte te maken, dat wel naar hun zin was. Maar het is pijnlijk een cadeau of attentie te ont vangen, als daarvoor geld gegeven is, dat eigenlijk niet kan worden gemist en als daarop openlijk de aandacht werd gevestigd. Want dit adres aan de koningin is natuurlijk een vorm van openlijk protest, gekozen, omdat het opzien zal wekken. De adressanten zullen natuurlijk niet verwachten, dat de koningin aan hun verzoek gehoor geeft. Zij heeft part nog deel aan deze en dergelijke onverkwikkelijkheden over jubileums- subsidies uit den gemeentekas. Maar de koningslievenden en feestlustigen moesten in dezen tijd geen beroep doen op den openbaren kas. Er moet bezui nigd worden op zeer noodige uitgaven, de belastingdruk dient te worden ver minderd en uit de particuliere porte- monnaies daarom bet geld te komen voor de Septemberfeesten. Want de soc.-demokraten hebben volkomen ge lijk, dat het ergerlijk is de ondersteu ning voor werkloozen te verminderen en oude werkloozen naar de bedeeling te zenden en tegelijk eenige duizenden uit den gemeentekas te bestemmen voor vuurwerk, muziek, straatversie ring, volksfeesten enz. De brand in het Roerbekken. 't Is een wonderlijke geschiedenis, haast niet te gelooven. In een dorp was burenruzie, die zich uitbreidde naar den regel: De vijanden van mijn vrien den zijn mijn vijanden. Er brak brand uit, die zich heel leelijk liet aanzien. Dikke rookwalm en een enkele vlam. De bewoner, zeiden de buren, bad on voorzichtig met vuur gedaan, 't was zijn eigen schuld, dat de boel opbrand de. Maar de man zelf beweerde, dat de buren, door het deksel van hun asch- bak niet te sluiten, waarschijnlijk oor zaak waren, dat zijn huis brandde. Hij durfde zelfs in zijn haat zeggen, dat het brandstichterij was. Ondertusschen brandde het huis al verder en niemand bluschte het vuur. Toen kwam er een verstandig man uit het dorp, die misschien bang was, dat hij zelf schade en last van 'den brand zou krijgen en stelde voor, dat men met alle macht zou trachten het vuur te blusschen; er viel nog veel te redden. Hij stelde voor, dat allen zou den aanpakken. Maar de eigenaar van het brandende huis wilde, dat zijn buurman hem eerst zou beloven een deel der schade te zullen vergoeden, omdat de brand eigenlijk zijn schuld was. En deze weigerde pertinent een hand uit te steken, eerst moest die be schuldiging ingetrokken worden en zijn vijandige buur moest verontschul digingen aanbieden en in elk geval bet eerst de handen uit de mouw steken, om den brand te blusschen. Al pratende en verwijtende bleven de buren staan kijken, hoe het vuur het heele huis met al zijn hebben en houden bezig was te verteren. Het begon hier en daar zelfs al verdacht te knetteren op een paar andere daken. Het werd een groote brand, waarbij de menschcn werkloos toezagen en elkaar uitschol den en het woord van een enkelen ver standige overschreeuwden. Hoe deze geschiedenis verder is af- geloopen, weten we niet. Het vuur sprong van huis tot huis en waar schijnlijk is het geheele dorp een puin hoop geworden. Een krankzinnig verhaaltje en toch werkelijkheid. Duitschland staat in brand. Het gaat snel naar de diepte van volstrekt ver val, het dreigt onder te gaan in de draaikolken van communistische woe lingen. Het vuur woedt in het Roer gebied. YVie het ontstoken heeft, of men van opzet of van een ongeluk moet spreken? Het blijft de groote schuld van Frank rijk, dat het in vredestijd een deel der bevolking van een naburigen staat met militair geweld tracht te onderwerpen. Het is de groote schuld van Duitsch land, dat het met veel gejammer en uitvluchten telkens weer getracht heeft zich aan den vollen plicht der schadeloosstelling te onttrekken. Het had niet alles kunnen betalen, maar zeker meer dan het deed. Maar terwijl Cu no en Poincaré elkaar voortdurend beschuldigen en de kranten der beide landen een oorlog voeren met druklet ters, breidt de brand zich al vei der uit. Nu gaat Engeland pogen den brand te blusschen. John Buil spreekt een verstandig woordje naar beide kanten. Hij poogt beide partijen te kalmeeron Hij wijst op het groote gevaar ook voor eigen huis, als men den boei maar branden laat. En vooral de eerie buur ziet bij die woorden stuursch en kwaad en mort: Waar bemoeit hij zich mee! En de ander wil wel graag, dat de brand in zijn huis gebluscht wordt maar dan moet het toch ook ronduit gezegd worden, dat alles de schuld van zijn buurman is. En daar begint het gekijf: 't ls jouw schuld! 't Is jouw schuld! Er is een ontwerp-antwoord op het Duitsche aanbod: een heel klein begin netje. Maar Frankrijk dreigt eerst de bezetting te zullen doen eindigen, als Duitschland betaalt en Duitschlknd weigert met het lijdelijk verzet op te houden, zoolang er nog Belgische en Fransche militairen in het Roergebied den baas spelen. 't Gaat in midden-Europa thans al even mal als in de straat met het bran dende huis. in het krankzinnige dorp ui waar is het eind. Als er niet ge bluscht wordt, zal niet alleen het huis van Duitschlands welvaart, dat al zoo zwaar geleden heeft, geheel vernietigd worden, maar de brand zich al sneller voortplanten. Hoe dichter de Mark tot het nulpunt komt, des te meer de franc zijn waarde verliest. Frankrijk kan niet gezond eii krachtig worden, als Duitschland ster vende is. Bedachten de machthebbers maar de eenvoudige waarheid van het bijbelwoord: Er zijn wel vele leden, maar het is een lichaam. Als de rechter de linker verwondt en krachteloos maakt, zal ze zelf er on der lijden en het werk niet goed meer kunnen doen. Collecteeren en venten van kinderen. Een commissie uit de Tuchtunie heeft een onderzoek ingesteld on een rapport uitgebracht over het collec teeren en venten door kinderen. Zij is van meening, dat het collecteeren op straat door kinderen in het algemeen een gevaarlijke handeling is, omdat het tot oneerlijkheid en onzedelijkheid kan leiden. De ouders moeten zich daarom ern stig afvragen, of dat werk voor hun kind wel geschikt is in verband met leeftijd en geaardheid, de plaats, waar en de wijze waarop de inzameling zal plaats hebben. Zij, die een straatcollecte organisee- ren moeten met zorg hun kleine col lectanten uitkiezen en waken tegen de daaraan verbonden gevaren. De over heid eindelijk moet als regel alle col- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te Worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt i komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar du i 3 cent per week is men lid en heeft da; i recht op kostelooze hulp van een de.' wijkzusters en tevens gebruik van veT - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 te Velseroord. lectes, waarhij geen voldoende contro le op de ontvangsten mogelijk is, ontoe laatbaar achten. Het is zeker goed, om de kinderen zooveel mogelijk uit de verleiding te houden en vooral in de steden, waar altoos individuen zijn, voor wie niets ook het kind niet heilig is, zouden we' een jong kind liever niet als straatcol lectant gebruiken. Of het gevaar voor oneerlijkheid groot is? We hebben te veel vertrouwen in de meeste kinderen, om daarvoor te vreezen. Want als hun het doel ;en de waarde van een collecte duidelijk gemaak wordt, zullen de meesten het werk met bijzonder veel liefde en ernst verrichten. Bij onkelen is geen cent veilig en is de begeerte naar ijsco en kwatta, sigaret en bios coop altoos sterker dan de kracht van hot geweten. Maar zulken zet men toch niet op een post van vertrouwen. Hét is ons onbekend, dat het collecteeren van kinderen op straat in meerdere ge vallen tot kwaad leidt. De commissie uit de Tuchtunie noemt als gevolgen van het venten van kinderen: oneerlijkheid, leugenachtig heid, schoolverzuim, luiheid of bede larij. Ze noemt het verstandig, als ouders zich wel tweemaal bedenken, voordat zij hun kind dit gevaarlijk be roep laten uitoefenen en raadt in elk geval, het zoolang mogelijk uit te stel len, als er toch niets beters te vinden is. De raad is goed maar of hij eenig ge volg.zal hebben? Verreweg de meeste ouders zullen van hun kind geen straat ventertje maken, als ze wat beters voor hem kunnen vinden. In de meeste ge vallen sturen zij hun kind met negotie de straat op, om wat bij te verdienen; alle kleintjes helpen. In vele gevallen is het venten niets dan een verkapte vorm van bedelen. Hoe grooter de ar moe is en hoe moeilijker het valt het kind na de schooljaren als leerling of maatje geplaatst te krijgen, des te meer kleine schooiertjes er zijn. Het venten is voor de meeste kleinen zeker noodlottig; het kan inderdaad licht tot al het kwaad leiden in het rapport genoemd. Maar het is één ding een ziekte bij haar naam te noemen en haar gevaren aan te coonen en een an der ding, om haar te voorkomen of te genezen. Het is een der ellendigste dingen van onzen tijd, dat menige jongen na de school verlaten te hebber;, niet weet, wat hij aanpakken moet. Er zijn in bij na alle vakken werkkrachten te veel; de aankomenden hebben de minste kans ook aan het werk gesteld te wor- ,den. Armen ouders te raden hun kin deren geen venters te laten worden is in vele gevallen even ijdel als een dren keling toe te roepen, dat hij zorgen moet, niet nat te worden. De leerlingen rechters over de meesters. Van 30 leerlingen eencr U. L. O.- school te Amersfoort, die examen de den voor het diploma, zijn er 15 afge wezen. Het heeft den wethouder van onderwijs getroffen en deze heeft de afgewezenen bij zich onboclen en hun eenige vragen geseld. De eerste vraag luidde: Wat houdt gij zelf voor de reden van niet-slagen? De afgewezene is ge woonlijk van mecning, dat zc hem ge meen gevraagd hebben, in elk geval, dat hem groot onrecht werd aange daan en dat anderen, die er lang niet!

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1