ORGAAN VOOR D ,LSEN No. 84 Zaterdag 18 Augustus 19S3 8e Jaargang Verschynt WocES&g Zaterdags [JMUSDER COURANT Aboi nementsprijiM.per 3 maanden, franco per post M.3B Abor nementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VEL SEN in dil blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiên uiterlijk In te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUJOCERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingoionde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van. 11. en m. B regels fl. iedere regel meer 20 cta. Compact gezette advertenties van 1 t.enm. 5 regels fl.26, iedere regel meer SB ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 1B ets. Bij niet oontante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties yadres bureau van dit blad' 10 otB. eiira.oor betorging vin op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ots, in rekening gebracht Bovenstaande regel prijzen worden met Bete. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bi] verhuizing het onde en het nienwe adres, NIET aan den Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ts geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi] VOORUITBETALING slechtslS Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van: de Coöperatieve Verbruiks- en Productie- Vereeniging „de Eendracht", te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4080 plaatselijk bekend Burgemeester Weerts- straat, Wijk L, no. 30, hare bakkerij te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van een electromotor yan l1/, P.K. door hen is toegestaan J. Dil, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, afdee- ling IJmuiden, Sectie I, No. 1121; plaat- selijk bekend Prins Hendrikstraat, Wijk C, no. 15, eene inrichting te mogen oprichten voor het bewaren van benzine, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 8 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1923. Brieven binnenland 1. P. Appel, Santpoort. 2. Z. Kujawa, Rotterdam. 3. N. N., Amsterdam. Briefkaarten binnenland 4. J. Beugeling, den Haag. 5. J. E. Bouwmeester, Nieuwendam. 6. van Egmond, Haarlem. 7. Oisin, Amsterdam, 8. A. v. d. Hut, Dordrecht. 9. familie Kramer, Amsterdam. 10. H. v. Pel, Egmond aan Zee. 11. Dirk Plug, 12. C. Varekamp, Katwijk aan Zee. 13. J. Verhoeff, Rotterdam. Briefkaarten buitenland 14. M. M. Broek, Bruxelles. 15. G. Beindevau, Piroe (Ceram). Postkantoor Velsen, Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1923. Brieven binnenland. 1. Wed. Verschoor, Velseroord. 2. E. Mielke, Amsterdam. 3. E. Laijer, id. 4. fam. Kruivei Keijer, id. Brieven buitenland 4. E. Olsson, Halsingland. 6. Trini Lapp, Hêlsingfors. VAN DEN WACHTTOREN. Een profetenstem over de wereld. De wereld heeft wellicht nooit zoozeer behoefte gehad aan groota mannen en zelden zijn er zoo weinigen geweest Als eens de periode beschreven wordt, temid den, waarvan we nog leven, zal de ge schiedschrijver allergeweldigste schokken, rampen, veranderingen melden. Maar het hem moeilijk vallen, groote leidende figuren te ontdekken, die de wereld hebben ge holpen, om door deze verwarring heen te komen. Profetenstemmen worden weinig gehoord, al ontbreekt de profetengeest niet geheel aan de geschriften van een Brailsford, Keynes, Barbusse, Rathenau en Gorki, om eenige der besten te noemen. Die klank verneemt men ook in de brochure van Prof. J. de Louter over „Rechtontaarding", waarin hij zeer sterk de bezetting van het Roergebied afkeurt. Het vredestractaat van Versailles getuigt volgens hem van rede- en meedoogelooze hardvochtigheid, van bitteren haat en diep wantrouwen. Duitschland verloor er 15°/0 van zijn gebied en bevolking door, het is Duitschland onmogelijk gemaakt zijn indu strie van de noodige grondstoffen te voor zien. Maar ook de uitvoering van het Vredesverdrag is in strijd met menache- lijkheid en onrechtvaardigheid. De wereld heeft het onderscheid tusschen recht en on recht Uit het oog verloren. Men vindt, dat Frankrijk wel recht heeft in het Roergebied. De bezetting is meer een domheid dan een onrecht, ze getuigt van een verkeerd politiek beleid en economisch inzicht. Maar de geheimzinnige krachten, die de publieke opinie leiden en terechtbrengen, zijn niet verdwenen en hernemen langzamerhand hun overwicht. Men gaat al meer inzien, dat Frankrijk aan den Roer bezig is zijn eer en goeden naam te verspelen. Ook in Frankrijk zelf zijn flauwe sporen van bezin ning. Maar het wereldgeweten spreekt nog niet krachtighet is bedroevend, dat het drama aan den Roer niet een wijderen en dieperen indruk maakt. Voordat het recht in zijn eer hersteld zal zijn, komt er geen wereldrust. Prof. de Louter noemt als eischen van het wereld geweten, dat Duitschland eerlijk zijn plicht tot schadevergoeding erkent en voldoet binnen de grenzen van de aan particulieren en hun bezittingen berokkende schade. Van Duitschland mag daarbij de uiterste krachts inspanning van zijn praestatievermogen ge eischt worden. Een en ander moet in gemeen overleg of door onpartijdigen derden vast gesteld worden. Daarbij moet onverwijld een eind gemaakt worden aan den ondragelijken dwang, die in tijd van vrede door een overmoedigen vijand- overwinnaar eigenmachtig is opge legd aan een vreedzame en nijvere bevolking, die rustig en ijverig werkte aan het herstel der verstoorde nijverheid. Niet het geweld maar het recht kan de wereld alleen helpen. Geen geldelijke en stoffelijke middelen, veel min gewapende troepen kunnen het beoogde doel bereiken, indien zij niet worden gedragen door geestelijke motieven, die den toets van rede en geweten kunnen doorstaan en daardoor de openbare meening tot richt snoer strekken. Prof. de Louter Iaat nog deze waarschu wing hoorenBroodnoodig is eene spoe dige omkeer op den noodlottigen weg, die Europa van kwaad tot erger voert en moet eindigen in een volslagen ondergang van alle stoffelijke en zedelijke goederen, welke het in de laatste eeuwen moeizaam verwierf. Dat alles is goed en schoon gezegd. Maar in de wereldgeschiedenis bekommert de macht zich gewoonlijk niet om recht en menschelijkheid. Er is maar één troost, dat de macht daarmee zichzelf ondermijnt en op den langen duur het recht de sterkste blijkt te zijn. Zoo zal zeker eens het nage slacht in Frankrijk betreuren de hardheid en wreedheid, waarmee het tegenwoordige geslacht Duitschland behandelt. Ook in het leven der volkeren vinden goed en kwaad hun loon en vergeldingde molens der goddelijke gerechtigheid malen lang zaam maar ze malen fijn. Het Duitsche militarisme heeft loon naar werken gevonden, het zal met het wraakgierige Fransche imperialisme niet anders gaan. VISSCHERIJ. Reedersvereeniging voor de Haringvisscherij. Op de laatstgehouden jaarvergadering der Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij werden door de INGEZONDEN MEDEDEELING. Doorzitten, Stukloopen, Smetten der huid, Zonnebrand. Oevoelige en doorgeloopen voeten. Oeen beter middel hiertegen dan de heerlijk ver zachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Pharm. fabr. A. Mijnhardt, Zeist. Bij Apothekers en Drogisten. Scheveningsche afgevaardigden pogingen aangewend, ten einde de vergadering te bewegen tot het besluit om het kapitaal bezit der vereeniging geheel of althans voor het grootste deel aan te wenden ter verdeeling onder de leden. Het Hoofdbestuur verzette zich daar hardnekkig tegen, en de voorzitter liet ook niet toe dat over dit voorstel gestemd werd, daar het niet op de agenda geplaatst was geweest. Daarna heeft echter de Reedersvereeni ging „Scheveningen" een voorstel aanhangig gemaakt om het kapitaalbezit, op een be drag van f 10.000 na, te verdeelen, terwijl bovendien overeenkomstig de bepalingen der statuten een algemeene vergadering werd aangevraagd waar over dit voorstel zou worden beslist. Het Hoofdbestuur was thans verplicht aan dit verzoek te voldoen, en er zou thans een algemeene vergadering der Reedersvereeniging plaats hebben op 16 dezer, in het Handelsgebouw te Vlaardingen, terwijl alle aangesloten plaatselijke ver- eenigingen in de gelegenheid zijn gesteld geworden in hun eigen ledenvergadering zich over het voorstel te beraden. Het resultaat hiervan is geweest, dat de ledenvergadering te Scheveningen zich heeft uitgesproken vóór het voorstel, terwijl de ledenvergaderingen te Vlaardingen, Katwijk en Maassluis zich er tegen hebben ver klaard. In de algemeene vergadering zullen na mens de Reedersvereeniging te Scheveningen 7 stemmen worden uitgebracht, namens Vlaardingen eveneens 7 stemmen, namens Katwijk 6 stemmen, en Maassluis 4 stem men, terwijl bovendien 4, elk der acht hoofdbestuursleden een stem uitbrengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dus het voorstel-Scheveningen worden verworpen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering zijn benoemd te Scheveningen de heeren C. Pronk Jr. en M. den Duik Ozn. (plaatsvervangers de heeren G. Pronk en j. J. Trigt), te Vlaardingen de heeren A. C. van Dam en J. Hartman, te Maas sluis de heeren N. M. Dirkzwager en P Brouwer Pzn., en te Katwijk de heeren C. Haasnoot Dzn. en H. de Boer. Het Belgische Visscherijbedrijf. Volgens een officieel verslag bedroeg in 1922 de waarde van de vangst der Belgische visschersvloot 23 miilioen francs, waarvan 13 Vs miilioen door stoomtrawlers. De Belgische vischimport beliep 80 miilioen francs. Voornaamste importeur was Neder land, ofschoon de Duiische invoer in sterke mate is toegenomen. Zij bedroegeen vierde van dien van Nederland. Anderzijds is de Belgische export sterk verminderd. Zwitser land, vóór den oorlog een flink afnemer, betrekt steeds minder. In 1913 verkocht België aldaar 756 tons, in 1922 niet meer dan 26.3 tons. Bovendien waren deze be scheiden resultaten alleen te bereiken door speciale concessies, nadat de Belgische spoorwegen uit Ostende en de nabijge legen kleinere havens visch hebben ver voerd tegen een reductie van 20 °/0 op het bestaande tarief. In 1921 had België 238 visscherij-ondernemingen, waarvan in 1922 12 bedrijven de exploitatie staakten. Vóór den oorlog telde de Belgische visschers vloot 425 groote en kleine zeilschepen. In 1922 was dit aantal verminderd tot 291. Bedorven visch in een Kazerne. Na het eten van bedorven visch in een kazerne te Assen, zijn verschillende mili tairen ongesteld geworden. Vrijdagavond werd een 70-tal militairen in het hospitaal opgenomen, waar ook inmiddels de plaatse lijke doctoren waren ontboden. Oelukkig heeft het geen ernstige gevolgen gehad en zijn velen reeds uit het hospitaal ontslagen. Voor het vervoer van haring van IJmui den naar bepaalde stations in Duitschland, gedurende twaalf achtereenvolgende maan den, is een uitzonderingstarief ingevoerd. Exemplaren zijn te verkrijgen bij de Hoofdadministratie der Nederlandsche Spoorwegen, Dienst van Handelszaken en Goederentarieven te Utrecht. Dure Haring. Wie in onze visscherijplaatsen komt, zoo schrijft het „Vaderland" hoort één klacht over de enorme hoeveelheid haring en het gebrek aan afzetgebied. De smakelijke visch wordt ongeveer voor niets verkocht. Hier en daar voor een cent per stuk, wel te verstaan in de afvoer- plaatsen. De kleinhandelaar vraagt altijd nog van 815 cent per stuk. Wat dom tochDe gelegenheid is prachtig, om het zeebanket onder het groote publiek te brengen, doch inplaats daarvan zit men wanhopig te staren naar een buitenland, dat niet koopen kan en natuuriijk loopt dat uit op een poging de schatkist om hulp aan te spreken. ledereen voelt dat het de dwaasheid ge kroond zou zijn regeeringshulp te verleenen waar de belanghebbenden zelf den binnen- landschen afzet, die veel en vtel grooter zou kunnen zijn, belemmeren door belache lijke prijzen. Laat het haringetend publiek zichzelf helpen en dergelijke prijzen weigeren. Een Inzender in hetzelfde biad betoogde, dat door geringen omzet de prijzen niet lager kunnen. Waterstand IJmuiden. Augustus 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 19 E.K. 7.46 8.17 3.29 3.42 20 8.54 9.30 4.18 4.42 21 10.10 10.49 5.28 6.02 22 11.37 6.53 7.30 23 0.15 0.59 8.14 8.47 24 1.23 1.54 9.23 9.48 25 2.10 2.39 10.35 26 V.M 2.53 3.19 11.18 Geen Zomertijd. GEMENGD NIEUWS. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Lij kverbranding. Op de vragen van den heer Schreurer betreffende vertegenwoordiging van de regeering bij de verbranding van het stoffe lijk overschot van wijlen Louis Couperus I. Is het bericht in de bladen juist, dat de regeering zich heeft doen vertegenwoor digen bij de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Couperus II. Deelt de minister niet het gevoelen zijner ambtgenoten van binnenlandsche zaken en van justitie, dat de lijkverbran ding dobr de wet is uitgesloten ill. Is de minister indien het bericht onder I bedoeld juist is niet van oordeel, dat de vertegenwoordiging van de regeering bij een onwettige handeling af te keuren valt heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord I. Het bericht, dat de regeering zich bij de uitvaart van L. Couperus heeft doen vertegenwoordigen is niet juist. De ondergeteekende had een persoonlijke uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van de crematie, doch moest bedanken De chef der afdeeling kunsten en weten schappen, die een dergelijke uitnoodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat hij naar Westerveld verlrok, heeft onderge teekende hem verzocht namens hem een woord van deelneming te spreken. li. Ten aanzien van het vraagstuk der lijkverbranding kan de ondergeteekende zich vereenigen met het standpunt, door zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en landbouw en van justitie in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet inge nomen. III. Voor het beantwoorden van de derde vraag bestaat na het onder I opge merkte geen aanleiding. De katten in de bezuiniging betrokken? Naar de Avondpost meldt, is onderstaande circulaire van een der regeeringsbureaux verzonden aan de verschillende rijksma gazijnen. Oaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazijn onder uw beheer) thans kosten aan het rijk in reke ning worden gebracht en in welke gebou wen (mag.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt ingewacht. Voorts gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten eventueel te verminderen en zoo ja, in welke mate." Een geraffineerd oplichter ontmaskerd. Door het kranige optreden van een inspecteur der centrale recherche is een oplichter gearresteerd, die op zeldzame geraffineerde wijze te werk ging. F. H. C. de G., uit de Oalileïstraat te Den Haag, was tot 15 Juli j.l. kantoorbediende bij den Christelijken Zeeliedenbond, toen hij eervol ontslagen werd wegens overcompleet. De 0. nam bij zijn afscheid twee oningevulde chèques van den Bond mee en begon voiige week Dinsdag zijn bakens uit te zetten. Onder den naam notaris Van der Stuyt uit Leiden besprak hij per telefoon voor de Octobermaand een kamer in een pension te Den Haag. In twee andere pensions besprak hij resp. een kamer voor een gefingeerde mr. Denekamp uit Leiden (niet te verwarren met den Haagschen advocaat) en een voor notaris A. van Noijen uit Leiden. Toen dit voor elkaar was, ging hij tot den volgenden stap over. Hij belde zijn eerste hospita op en deelde mede, dat hij verhinderd was om dien dag bespre kingen over de kamers te voeren,umaar of de pensionhoudster zoo goed zou willen zijn een brief van hem te willen ontvangen, waarin twee andere enveloppes zouden zitten. Deze twee enveloppes waren gemerkt I en II en zouden afgehaald worden door twee jongens, resp. om halffien en tien uur Donderdagochtend (het was toen Woens- ig). De pensionhoudster stemde toe. Nu belde de O. de Arbeidsbeurs te Rotterdam op als notaris van der Stuyt en verzocht twee jongens te willen sturen naar zijn adres in Den Haag (dus naar het adres van de eerste hospita). Zoo stonden de jongens Donderdagochtend voor de deur bij de pensionhoudster. Zij zeiden, dat zij kwamen voor werk! Dit wekte achterdocht bij de hospita. Notaris v. d. Stuyt had gezegd, dat de jongens de brieven zouden komen halen, en de jongens kwamen om werk te krijgen. Wat kon dat beteekenen? Zij besloot tijd te winnen en de jongens met de boodschap, dat de notaris niet thuis was, weg te Sturen. Nauwelijks waren ze weg, of ze ging met de brieven naar kennissen en na lang gecon- fereer werd besloten de brieven te openen. En wat kwam voor den dag? In den eenen brief zat een chèque van den Chr. Zee liedenbond, goed voor f2000, en in den anderen brief een voor f 1400. Bovendien zat in beide enveloppes een briefje voor 1.e jongens, waarin hun aanwijzingen wer den gegeven, hoe met de chèque te han delen. Na geschreven te hebben (de brieven waren getypt, maar de handteekening was geschreven), dat hij verhinderd was, hem, den jongen, persoonlijk te ontvangen, vroeg hij hem of hij hem dan alvast een dienst wilde bewijzen en de ingesloten chèque te 1 innen. Het geïnde bedrag moest door den een naar mr. Denekamp, door den ander naar notaris van Noijen gebracht worden.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1