Het consultatiebureau is weder geopend. Men voelt den opzet. Die chèques en die eigenaardige brieven deden de hospita be sluiten de politie te waarschuwen. Het was intusschen vier uur geworden. De Cj. had ook niet stilgezeten. Toen de jongens zich aanmelden,/Stond hij ongeveer 100 M. verder op de loer. Hij zag, dat de jongens weer weggingen, maar niet naar het postkantoor badhuisstraat, maar naar den boulevard. De postchèques waren dus niet afgegeven! Maar hij was nog niei verslagen; hij begaf zich weer naar het kantoor van den Chr. Zeeliedenbond en ontvreemdde een derde postchèque. Ook deze vulde hij in, maar nu voor f300. Hij vermomde zich met een blauwen bril, een valsche snor en met een pet diep in dt oogen begaf hij zich naar het postkantooi Badhuisstraat. Daar inde hij om 2 uur de cheque. Zijn vermomming was echter zoo slecht, dat hij de aandacht trok vaneenige menschen in de file voor het loket. De O. kocht van het geïnde geld twee gouden armbanden ter waarde van f 140, deed nog eenige andere uitgaven en stopte de rest, f2980, met de armbanden in een koffer. Daarmee ging hij naar kennissen op het Stationsplein en vroeg daar, na een poosje gepraat, of zij zoolang de koffer wilden bewaren, want hij moest nog eenige boodschappen doen. De menschen ver moedden in bet geheel niet, wat de inhoud van den koffer was. De inspecteur van de centrale recherche was intusschen al met het onderzoek be gonnen. Daar de chéques van den Chr. Zeeliedenbond waren, stelde hij zich daar eerst met den stand van zaken op de hoogte. Het chéqueboek werd hem getoond, dat tot no. 70 was gebruikt. Bij het door bladeren bemerkte de inspecteur, dat no. 81, 82 en 83 ook uitgescheurd waren. Dus waren er niet twee chéques verdwenen, maar drieEen moest er dus nog in het bezit van den oplichter zijn. Dadelijk werden alle kantoren gewaarschuwd, maar, zooals men weet, was het te laat. De inspecteur vermoedde, dat een of andere bediende van het kantoor van den Bond de dader was. En weldra werd zijn vermoeden ze kerheid, toen bleek, dat het schrift van een der schrijfmachines precies dezelfde afwijkingen vertoonde als het schrift van de brieven. Bovendien kwam het schrifi van de handteekening van notaris Van der Stuyt overeen met dat van De G. Op deze nog slechts zwakke gegevens werd De G. V rijdagavond in zijn woning gearresteerd, maar natuurlijk ontkende hij. Terzelfdertijd ontving de inspecteur bericht, dat de derde chéque al om 2 uur den vorigen dag geïnd was. De G. weigerde te zeggen waar hei geld was. Maar het vuur werd hem na aan de schenen gelegd. Hij werd gecon fronteerd met menschen uit de file voor het loket in het postkanfoor Badhuisstraat, die daar ook om 2 uur waren geweest, en werd beslist herkend. Vier-en-twintig uur lang werd hij bestookt door den inspecteur en eindelijk bekende hij en vertelde waar het geld was. Tot nader order, aldus het „Vad." zit hij nu gevangen op het politiebureau Alexanderplein. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlemen Omstreken. De Kamer van Koophandel noodigt de ingeschrevenen in het Handelsregister voor Haarlem en Omstreken uit, tot bijwoning van eene bijeenkomst ter behandeling van het onderwerp Verbindendverklaren van Collectieve Arbeidsovereenkomsten, op Donderdag 13 September 1923 des avonds te 8 uur in de bovenzalen van de Kroon, Groote Markt, Haailem. InleidersMr. Dr. A. A. van Rhijn, Am sterdam, Pro. Simon A. Maas, 's-Gravenhage, Contra. Tegen suikerziekte. De minister van Openbare Gezondheid der provinciale regeering van Ontario,! heeft medegedeeld, dat insuline gratis zal worden verstrekt aan de lijders aan suiker ziekte, die niet in staat zijn dit middel te betalen. Het nieuwe geneesmiddel word» in de laboratoria der universiteit van To ronto in voldoende mate geproduceerdom te kunnen voorzien in de groote vraag, die het besluit der regeering zal wekken Tel. Grasovervloed. Men schrijft uit Kampen aan de „Msb." De 2e snede grasgewas is in deze stre ken zoo overvloedig als men het zel-^ den gekend heeft. Voor spotprijzen worden de landerijen verpacht. Stuk ken land hijvoorbeeld, waarvan de ver- pachting der 2e snede het vorig jaar1 f 300 a f 400 opbracht, vinden nu voor" f 30 een huurder. De „Keizerin van Mongolië" vergiftigd Telegrammen uit Urga, de hoofdstad van Mongolië, aan de „Daily Mail" mel den, dat de echtgenoote van den Le venden Boeddha", den Iloetoelctoe (kei zer) Jebtsoen Dampa, die in 1912 tot keizer werd uitgeroepen, door leden van de holhouding is vergiftigd, welke leden, naar men zegt, door de bolsjewi- ki waren omgekocht. Naar verluidt, zouden de holsjewiki de vrees hebben gekoesterd, dat de kei zerin een te grooten invloed zou uit oefenen in de onlangs tegen hen begon nen campagne. De laatste twee jaren speelde zij een voorname rol in de po litiek van Mongolië en het was hekend, dat zij van een onafhankelijk Mongo lië droomde. Zoo wordt beweerd, dat zij het was, die de hulp inriep van baron, üngern von Sternberg, den plaatsver vanger van den Mantsjoerijschen ko- zakkenhoofdman Semenof. üngern dwong den „Levenden Boeddha", Oost- Mongolië onafhankelijk te verklaren, doch hij werd spoedig door de holsje wiki gevangengenomen en terechtge steld. De campagne van üngern gaf den holsjewiki aanleiding zich in Mongolië oppermachtig te^^erklaren, doch de echtgenoote van den „Levenden Boed dha" ontrok hem spoedig aan den in vloed van de holsjewiki en onlangs wa ren hij en zijn echtgenoote betrokken bij een complot, om de holsjewiki uit Mongolië te werpen. Spoedig werden echter die personen, die een onderge schikte rol bij het complot speelden, gevangengenomen en terechtgesteld. Bij het baden verdronken. Archie Dell, een soldaat van het Le ger des Iieils te Wood Green en tevens lid van de muziekcorpsen van Higgate en Southgate, ging zoo vertelt de „Daily Cronicle" Maandag j.l. met een gezelschap naar St. Brelade's Bay, Jersey, baden. Toen hij Zaterdag het Waterloo Station verliet, keerde hij nog even terug om een vriend, dien hij voorbij was geloopen, goeden dag te zeggen. „Het is misschien de laatste maal" zeide hij, schijnbaar in ernst. Daar Dell echter bekend was als een grappenmaker, werd hij wegens zijn ernst berispt, waarop hij antwoordde: „Er wordt menige waarheid in pret gezegd." Een verdere toevallige om standigheid was, dat Dell Zondag avond in het West Park Pavillion de alleenspraak „Mijn taak is volbracht" voordroeg. j Het gezelschap was vroolijk aan het baden en Dell was, zooals gewoonlijk, in de meest opgeruimde stemming. Hij speelde water-polo en stond in water, dat slechts 1.3 Meter diep was, toen hij plotseling om Jaulp riep en zijn handen in de hoogte stak. Iedereen dacht, dat Dell een van zijn gewone grappen maakte en dus speelde men rustig door, totdat men na een paar minuten tot de ontdekking kwam, dat Dell was ver dwenen. De. hulpkreet, dien men voor een grap had gehouden was bittere ernst geweest. j Verscheidene zwemmers begaven zich te water, ten einde naar Dell te zoeken, doch alle moeite was tevergeefsch. In den vooravond, toen duizenden bezoekers huiswaarts keerden, werd het lijk van Dell gevonden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. iedereen zijn auto. Het is nog niet zoo Lang geleden, dat een fiets een velocipede heette en een duur luxe voorwerp was.. Maar de fiet sen werden goedkoop er en de welvaart nam toe en de fiets fis tiians even on misbaar als schoenen en klompen. Eenige jaren geleden is er eens in de Tweedie Kamer geklaagd over den weel- dezin en verkwisting der arbeiders en als bewijs daarvan genoemd, dat zoo vele. arbeiders zich een fiets aanschaf ten. Ook de me<sst verstokte conserva tief zal die kl acht niet meer hooren. TDe arbeider, die wat ver van huis zijnj werk heeft, kan de fiets niet missen. Er wordt een kapit.aal uitgegeven aan fiet sen en re paraties, maar, door het gebruik der fiets wordt ook enorm veel tijd bespaard. Het lijkt haast onmogelijk, dat eens iedereen zijn au to zal hebben, maar zoo heeft men eens ook over de fiets geoor deeld. Zoo alg emeen als de laatste zal de auto wel ni et worden, omdat :ze daar voor te du' ar is. Maar Ford heeft de auto in hijr 4a alle gezinnen gebracht. Den eerster i Juli was er op iedere 55- personen in de Ver. Staten een auto of motorfiets. Californië heeft de dichtste automobiel .bevolking; daar is liet een op de vier personen. Men raamt de toe name van „cars", auto's voor dit jaar in Amefil :a op een millioen. Men zou alle Ame ;rikanen tegelijk in de auto's kunnen /ervoeren, die er thans in ge bruik z,iji i. Mae.r nergens gebeuren ook zooveel auto- ong elukkcn als in Amerika en is men er ij verig aan het zoeken naar mid delen,. oi n ze té voorkomen en om den we g veil ig te maken. Hier en daar worden op de straten raet witf .e lijnen en pijltjes de richting foor de i komende en gaande auto's, de rf geneis d ie willen oversteken of willen afslaan, aangeduid. Het is een eenvou- I dig- en praktisch middel. Bovendien 1 worden r eeds aan de kinderen de regels van- het verkeer ingeprent en hun ge- leerde ze i stipt en streng te gehoorzamen Snel vervoer van een zieike. Men meldt het volgende hetwelk wij aan de Tel. ontleenen: Een Belgische dame, te Londen woon achtig en reeds geruimen tijd ernstig ziek, moest geopereerd worden. Ze ver zocht dat de operatie in een kliniek in Henegouwen zou plaats vinden, waar ze geboren is. liet was een dringend ge val en de Engelsche doctoren waren van meening, dat de arme vrouw het schokken van den trein en de vermoeie nissen van de zeereis niet zou kunnen doorstaan. Daarom werd besloten, dat het vervoer per vliegtuig zou geschie den. De zieke werd nu Donderdag in een ziekenauto uit Londen naar het vlieg veld Croydon gebracht, waar ze werd) neergelegd in een vliegtuig, alwaar een bed was ingericht daar waar anders elf personen een plaats kunnen vinden. Een dokter en een verpleegster gingen mee. Het vliegtuig, welks motor van een specialen geluidsdemper was voor zien, legde den afstand van Croydon naar Evere (het vliegveld van Brussel) in 1 uur 40 minuten af. Te Evere wacht te een ziekenauto, waarmee de patiën te vervolgens, mèt den dokter en de verpleegster, naar Heenegouwen werd gebracht. De heele reis van Londen tot de plaats van bestemming werd in nog geen vier uren tijds volbracht, en zon der al te veel vermoeienis voor de zieke De luchtauto. Men zou het vliegtuig de luchtfiets en het luchtschip de luchtauto kunnen noemen. Het vliegtuig heeft de laatste jaren zijn weg in de lucht gevonden en niemand twijfelt eraan, of het zal eeii) veel gebruikt vervoermiddel worden voor snelle verbindingen in de toekomst Maar het luchtschip schijnt wel fiasco geleden te hebben. De Zeppelins kosten enorm veel geld, er moeten reusachtig groote loodsen gebouwd worden, om ze te bergen en ze hebben meer last van storm en onweer dan bet vliegtuig. Bo vendien is het gevaar van ontbranding en ontplooffing van het gas, dat het met de motoren doet drijven, niet ge ring. In den oorlog hebben de luchtschepen niet veel gepresteerd; ze hebben alleen nog meer den haat van Engeland tegen Duitschland aangewakkerd. Men her innert zich nog wel de beruchte air raids, de luchtaanvallen, waaronder Londen en andere steden in Engeland geleden hebben. Maar men herinnert zich ook wel, hoeveel luchtschepen door kogels getroffen werden en bran dend neervielen en hoe dit wapen ten slotte door de Duitschers niet meer ge bruikt werd. Er zijn geen vaste luchtlijnen, die door de luchtauto gebruikt worden. De regeeringen voelen er weinig voor om de luchtscheepvaart te steunen. De En gelsche regeering heeft geaarzeld, om subsidie te geven voor een voorgestel den luchtvaartdienst, maar is er toch toe overgegaan. Dit is niet geschied, omdat het luchtschip militaire waarde zou hebben; de oorlog heeft wel geleerd, dat dit niet het geval is. Maar voor vlug vervoer van mensch en mail heeft het vliegschip toch wel waarde. Men kan de dure loodsen vervangen door mas ten, waaraan de schepen vastgelegd worden en de gaszakken omhullen met een niet-ontvlambaar gas, waardoor een der grootste gevaren der luchtauto bijna geheel verdwijnt. Het luchtschip zou vooral voor groote reizen veel waarde hebben. De Engelschen zijn er al mee over den Atl. Oceaan gevlogen en de Duitschers in oorlogstijd tot de groote meren van Afrika. Het lucht schip gaat verbazend snel, in drie dagen kan Indië en in zeven dagen Australië ermee bereikt worden. De groote be- teekenis van zulke snelle verbinding van Engeland met zijn vele en verre koloniën zal de regeering er wel toe ge bracht hebben, om haar subsidie te verleenen. Of de luchtauto voor zulke groote reizen inderdaad geschikt is, moet de ondervinding nog aantoonen. In elk geval zal het reizen in het Zuiden waar het weer plotseling kan verande ren en daarbij natuurkrachten zoo al lergeweldigst aan het werk kunnen gaan, risquant blijven. Bij een lucht schipbreuk is de kans op behoud zeer gering. i j. Landlooperij. De Daily Chronicle doet het volgende verhaal van een Engelsch officier, die wegens landlooperij werd aangeh. en gevangen genomen. Dezer dagen ver scheen voor den politierechter te Wey mouth, een schamel gekleed dertigja rig man, Frederic George Coles, aan geklaagd wegens landlooperij. Hij was slapende gevonden in een tent; zijn heele bezit bestond uit drie farthings. Coles, vertelde, dat hij gedurende den oorlog in het leger gediend had en twee-en-dertig maal gewond werd. Zijn vader is een welbekend magistraat in de provincie en Coles beloofde on middellijk de stad te verlaten, indien men hem het noodige reisgeld verschaft te. Een der klerken der secretarie ver strekte hem het reisgeld, terwijl een, politieagent den man naar het station geleidde. j De Engelsche vlootbasis in Singapore. We wagen ons niet aan strategische beschouwingen; de krijgswetenschap is voor ons een gesloten hoek. Maar wel willen we wijzen op een paar merk waardige uitspraken over de nieuwe Engelsche vlootbasis, die in tien jaar tijd in Singapore zal worden gebouwd. Een aantal dokken, werven, magazijnen enz. zal daar verrijzen, wat Engeland 130 millioen gulden zal kosten. Daar mee zal het ver van huis zijn vloot in orde kunnen houden, herstellen, van olie voorzien enz. De Japansche minister van buiten- iandsche zaken Graaf Uchida heeft ver klaard, dat het Engelsche plan in strijd is met den geest van het verdrag te Washington gesloten, waar gelijk men weet de groote mogendheden de vloot- sterkten in bepaalde verhoudingen vaststelden. De Japansche ministei van marine, de admiraal Takarabe heeft opgemerkt, dat Japan op zelfver dediging bedacht moet zijn, omdat Sin- gapora maar twee dagen stoomen van Formosa verwijderd is. De Engelsche minister van marine Amery heeft het plan verdedigd met èen herinnering aan het feit, dat Japan en Amerika ieder 120 millioen uitgeven voor hun verdediging. De admiraal Percy Scott wil van het plan niet weten, omdat hij het slagschip voor verouderd houdt. Engeland heeft niets meer van Duitschland te duchten, nu zijn vloot vernietigd is. In het Noorden be hoeft het zijn vloot niet paraat te houden. Het verbond tus- schen Engeland en Japan is afgeloopen, er is op een vriendelijke manier een, eind aan gemaakt. Tegenover de nei ging van Japan, om zijn macht uit te breiden, willen Amerika en Engeland op hun hoede zijn. Men verwacht over eenige jaren een grooten oorlog tus- schen Japan en Engeland met Amerika als bondgenoot. Daarmee in verband staat ook ons vlootplan. Japan mocht eens lust krijgen onze koloniën te annexeeren; dan moeten wij ons kun nen verweren, daarbij door Engeland en Amerika gesteund. Dat zijn allen beschouwingen op on derstellingen gebouwd, maar onwaar schijnlijk zijn ze niet. Een feit is, dat Engeland voor zijn vloot in Singapore een steunpunt gaat bouwen, dat verder Japan en Amerika voortgaan zich te wapenen. Zeer ernstig is het waarschuwend woord in verhand hiermee van den En gelschen staatsman Lord Grey, oud minister van buitenlandsche zaken. Hij noemt de uitgave voor den Vlootbasis het begin van een nieuwen wedijver, die onvermijdelijk tot een anderen oor log zal leiden, erger nog dan de vorige, en waarvan de Europeesche beschaving zich niet zal herstellen. Als zulk een oorlog uitbreekt, zeide hij, zal het een conflict tusschen rassen zijn, waarhij de Ver. Staten en het Britsche rijk aan denzelfden kant zullen staan. Wij zien hier de rampzalige internationale po litiek van wantroouwen, bedreiging, wedijver in bewapening aan het werk. die de wereld in onrust houdt, den volkeren kolossale sommen gelds kost en den vrede voortdurend in gevaar brengt. Het is de booze geest, die thans overal in de wereld woelt en het we^ reldherstel en den wereldvrede tegen houdt. Uithoudingsvermogen van twee honden. Ongeveer twee weken geleden naar de Daily Chronicle vermeldt, miste domi- né S. Jenkin Evans te Llanwddyn, Montgommeryshire, een herdershond en een patrijshond. Hoe men ook zocht men kon de dieren nergens vinden. Zondag j.l. echter, negen dagen na de verdwijning van de honden, hoorde het dochtertje van den dominé, in het bosch bij het Llanwddyn Lake vreem de geluiden van onder den grond enj vertelde dit aan haar vader. Nu waren de honden bekend als konijnenjagers en de mogelijkheid was derhalve niet uit gesloten, dat zij bij het zoeken naar; konijnen door het instorten van eenige gangen van de buitenwereld waren af gesloten. Men toog er dus, gewapend met schep en houweel, op uit en zette zich aan den arbeid. Toen men onge veer 2 meter diep had gegraven, kwa men inderdaad de honden te voor schijn. Zij waren dus negen dagen lang levend begraven geweest, zonder eenige kans op voedsel of water. Toch waren zij, bij het verlaten van hun lu-| guber verblijf, nog uiterst levendig en de honden zijn ook thans nog in goede gezondheid. De tooneelkunst in gevaar. Kunst en armoede zijn vaak zusters. Slechts enkele der grootste kunstenaars verdienen zooveel als een knappe koopman, een energieke industrieel, een notaris of dokter met ten vette prakijk. Het heeft zeker velen getrof fen, dat men een onzer grootste taal kunstenaars, Louis Couperus, die zeer veel schreef, toch nog helpen moest om in een huis zonder zilveren dak te wo nen. Zijn vrienden en vereerders hebben een groot deel betaald der kosten van zijn villa, waarin hij slechts korten tijd gewoond heeft. Er zijn vele schilders in ons land, die met hun kunst minder verdienen dan een stucadoor met de witkwast. Maar het allermiserabelst zijri er wel de tooneelkunstenaars aan toe. Ze jubileeren dikwijls, maar niet omdat ze in een jubelstemming zijn; menig jubilee is niets dan een poging, om publiek te trekken en een^extra stuivertje te verdienen. Maar ook hij de jubileumvoorstellingen kan het akelig leeg in een schouwburg zijn. Er zijn hiervoor verschillende oorza ken. We hebben wellicht niet te veel tooneelkunstenaars maar zeker wel te veel tooneelgezelschappen in ons land. Ze doen elkaar een moordende concur rentie aan en er is maar een enkel, datj het eenige jaren volhoudt. Maar voor) een, dat verdwijnt, komen weer twee nieuwe gezelschappen. De malaise heeft ook schuld. De too- neelkunst is duur. Al spoedig zijn er een tien, twaalf persoonen in een stuk noo dig, daarbij komen nog de kosten voor het monteeren van het tooneel en wat dies meer zij. Iloe groote som is er niet' noodig voor reiskosten en vracht, wan neer een gezelschap in de provincie voorstellingen gaat geven. Het publiek gaat nog wel veel uit4 maar het let hierbij ook op de kleintjes^ Bioscoop en cabaret zijn veel goedkoo- per en hierbij is veel meer afwisseling. Bevalt een tooneelstuk niet, dan is de heele avond bedorven. Misschien heb- ben de directies zelf ook schuld, vaak geven ze, om publiek te trekken," aller akeligste stukken. Het betere publiek blijft weg; de anderen verkiezen ge woonlijk toch nog de bioscoop. Daarmee is voor de tooneelspelers een zware tijd aangebroken; er zijn er, die' voordrachtenavonden geven en het tooneel verlaten; er zijn er nog meer, die alleen voor de planken deugen en opgeleid zijn en werkelijk een moeilijk en zorgelijk leven hebben. Misschien is het wel goed, dat de too- neelkunst dezen crisis doormaakt en daardoor gelouterd wordt. Verloren1 gaat ze zeker niet. Ze laat het leven ii* al zijn openharingen zien en hooren en meeleven, zoodat men er vaak zeer door ontroerd wordt. Amerikaansche humor. De Europeesche humor is grimmig, bijterig, venijnig; .de Amerikaansche is gezond, genoeglijk en onschuldig. Na ons zfelf vermaakt en verfrischt te heb ben aan eenige leuke Amerikaansche moppen, willen we er onzen lezers ook een paar van ten beste geven. De kinderen letten in uw klasse niet best op, zei de schoolopziener tot den onderwijzer. Dat ben ik niet me* u eens. Dan zal ik het u bewijzen. De schoolopziener wendt zich tot de klasse en zegt: Geef een van jullie mijJ eens een getal op. Zeven en dertig, zei een kiene jongen. De schoolopziener schreef op het bord 73 en niemand zei iets. Geef mij nu nog eens een getal op, iinderen! Een ander zei vijf en twintig, de schoolopziener schreef 52 en glim lachte naar den onderwijzer. En nu nog een getal? Zeven en zeventig, riep klei ne Jaap, dat kan u lekker niet omdraai en! Een troep soldaten marcheerde naar de kerk; wegens reparatie van het ge bouw kon de helft ervan maar voor den dienst gebruikt worden en was er geen| plaats voor alle militairen. 1 Allen, die liever niet naar de kerk gaan, moeten uit het gelid treden, com mandeerde de kapitein. Het grootste deel maakte gebruik van dit buiten kansje. Ziezoo, allen, die in bet gelid, gebleven zijn, kunnen teruggaan, de anderen moeten naar de kerk, want zij hebben 't het meest noodig. Rechter: Je wordt beschuldigd van dronkenschap. Heb je ook wat te zeg gen? Ja, meneer, ik ben nog nooit i'n mijn leven dronken geweest en bet zal me ook nooit overkomen, want ik ben er altijd den volgenden morgen zoo be roerd van! Als de lezers deze mopjes niet weten te waardeeren, hebben ze of geen zipy voor humor of erge kiespijn. AÊ BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Neeltje, dr. van Johan Molenaar en Elisabeth TolArie, z. van Arie Prins en Cornelia Prins; Engel, z. van Gerrit Visser en Neeltje Buis. Ondertrouwd: Andries Pieter der Klerk en Maartje Groen. Getrouwd: Klaas Zwart en Elisabeth Groen. j

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2