Hedenavond heropening Q p 03 TUINCONCERT D. Bais Jzn. Makelaar Spaar- en Voorschotbank Boaz a O) Brood-, Koek- en Banketbakkerij Bloemstraat hoek Keizer Wilhelmstraat O w M 0 O *0 M O Q BEZOEKT HET Harmonie Ter. „Kunst na Arbeid", Boottochtvereeniging „Wilhelmina" ee oottocht Centraal Acconntantsbnrean. H. TAN KRALINGrEN Junior, Velsen Tevens handel in: ENKELE WOON- EN WINKELHUIZEN N.V. IJmnider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, WARMER'S MEUBELMAGAZIJN 52 Spaarnwouderstraat 52 RAADSOVERZICHT. Een korte agenda en een korte zitting. Belangrijks was er dan ook niet. De hoogere hypotheek aan de Coöp. Bouwvereeniging Wijkeroog werd gelukkig toegestaan, ofschoon verschillende raads leden nogal bezwaren hadden tegen het werk van deze Bouwvereeniging. Nu zullen ook hier allicht fouten begaan zijn, maar wat de wethouder van openbare werken zeide, n.l. dat de huizen soliede gebouwd zijn, is zeker waar. Er is geen enkele bouwvereeniging in onze gemeente, die zulke degelijke woningen heeft gezet en het is dan ook wel droevig, dat de tegenslag bij dezen bouw hoofdzakelijk een gevolg is hiervan, dat de menschen die ze bouwen niets geen kapitaal hebben en daarom bij de leveranties van materialen zooveel moei lijkheden ondervinden. En waar wij deze mooie arbeiderswoningen hebben gezien, betreuren wij het, dat er van den bouw van nog 41 van deze huizen wel niets zal komen, ofschoon er een Rijkspremie voor is toegestaan. De burgerlijke armbesturen kregen voor dit jaar al f 20.000 subsidie meer, wegens de vele uitkeeringen in verband met de werkloosheid. De heer Tusenius stemde tegen, zonder eenige motiveering. Wij kon den dit niet begrijpen, omdat de heer Tusenius hierop toch niet zal willen bezui nigen. Hij kan toch wel eenigszins begrijpen hoe moeilijk voor vele arbeiders de gang naar het armbestuur moet zijn, en dan ze met niets weg te moeten zenden, hoe vreeselijk zou dat zijn. Er deed zich in deze vergadering een onverkwikkelijk incident voor tusschen den voorzitter en den heer Tusenius. De lezers hebben het uitvoerig in ons blad kunnen zien. Wij - kunnen begrijpen dat het niet aangenaam voor den heer Tusenius was. Maar deze moet toch niet de pose aannemen van de verdrukte onschuld. Hij heeft nu eenmaal vroeger een flater gemaakt en dat wreekt zich altijd nog. De rondvraag leverde, nu de vergadering zoo kort was, heel wat op. Het was merk waardig dat op bijkans alles, wat door de leden ter sprake werd gebracht, van de bestuurstafel werd geantwoord, dal men er al mede bezig was. Oelukkige activiteit van ons college. Wij hopen nu maar dat de verlichting van de Trompstraat er spoedig zal komen, die wacht nu reeds jaren. Dan wordt misschien voorkomen, dat een der bewoners f 120 aan het P. E. N. zal moeten betalen, om verlichting in zijn huis te krijgen. Zooals men in ons verslag heeft kunnen lezen, heeft de voorzitter de in den nieuwen raad niet terugkeerende leden op hartelijke wijze toegesproken en in 't bijzonder den heer Netscher dank gezegd voor zijn lang durige werkzaamheid als raadslid en als wethouder. Wij sluiten ons daarbij aan. Voor den heer Netscher zal het vreemd zijn, als hij straks de vergaderingen van den raad niet meer zal bijwonen. Hij toch heeft immer zeer veel belang gesteld in de ontwikkeling an den bloei onzer gemeente. In hoevele commissies had hij zitting en hoe dikwijls zal hij een gang naar Velsen hebben ge maakt. Wij hadden zijn afscheid gaarne anders gezien, met een meer algemeene huldiging. Ook de andere scheidende raadsleden hadden hunne verdiensten.. De drankbe strijders in onze gemeente zien den heer Davidson noode heengaan, hij was in den raad hun beste pleitbezorger. Zoo zullen de Roomsche arbeiders den heer Diependaal missen en de heer Baarda zullen wij allen missen als een bescheiden en beschaafd vertegenwoordiger der S. D. A. P. En de heer Poortenaar (hierin verschillen wij zeker met onzen collega, den geregelden schrijver van dit overzicht) hadden wij ook gaarne nog wat behouden in den raad. Al was hij dan geen prater, sommige raadsleden zijn het best binnenskamers. Wij meenen dat de heer Poortenaar als niet-veel-sprekend lid allicht beter vertegenwoordiger zijner partij is, dan de heer Tusenius, die o.i. al te veel spreekt. De heer Peek was een bijzonder man in den raad, die vaak met origineele dingen kwam, ai waren dat dan dikwijls geen bruikbare dingen. Maar hij was een man, die men toch missen zal in den raad. En nu zal straks de nieuwe en grootere raad het werk moeten doen. Mocht een van zijn eerste besluiten zijn dat de ver gaderingen 's morgens of 's middags ge houden zullen worden. Deze middagver gadering duurde nog geen uur en wij waren des avonds met al ons werk klaar. Voor den raad zelf is 't ook veel beterde leden zijn frisscher en men komt niet in den nacht thuis. Ad interim. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Boottochtvereeniging „W i I h e 1 m i n a". Bovengenoemde vereeniging organiseert een boottocht naar Urk bij gunstig weer, naar Muiden en Muiderberg indien het weer minder gunstig mag zijn, bij voldoende deelname op Vrijdag 24 Aug. a.s., anders op Donderdag 30 Aug. Wij hopen dat de vereeniging in haar pogingen mag slagen en dat het weer op den dag van de boottocht bij uitstek gunstig zal zijn. Zie"voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. VELSEROORD. De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Arbeid", zal morgen Zondagavond in den tuin van Tivoli een concert geven. Wij twijfelen er niet aan of dit concert zal zeker vele bezoekers trekken. Bij ongunstig weer zal het in de zaal plaats hebben. Zie de advertentie in dit blad. De Autobussen. Naar aanleiding van de vreeselijke ramp bij Saint Sauveur in Frankrijk schrijft De Telegraaf het volgende, onder het opschrift „De sinistere passagier" We willen aannemen, dat de ontzettende ramp bij Saint-Sauveur niet te wijten was aan een fout van den chautfeur, die den nood- lottigen wagen met touristen het ravijn inreed. We geven daarenboven toe dat een ramp als die in Zuid-Frankrijk, waarbij een auto mobiel in een ravijn van bijna 100 Meter diepte valt, in ons land niet kan voorkomen. Maar het gebeurde wijst ons onwillekeurig op een gevaar, dat bij het toenemend autobussen-verkeer, ook in ons land niet denkbeeldig is. De autobussen bieden vooral den bewo ners van het platteland veel gemak en zij brengen verbindingen tot stand, die op andere wijze onbestaanbaar zouden wezen. Maar de vraag komt naar voren of de reizigers, die van de bussen gebruik maken altijd wel reden hebben zich in die vehikels veilig te gevoelen. Wij meenen, die vraag ontkennend te moeten beantwoorden en zijn van oordeel dat niet overal voldoende voor de zeker heid van de passagiers gezorgd wordt. Een Ford-truck is een met zorg gecon strueerd artikel, dat wanneer het op de juiste wijze wordt aangewend een voorwerp van buitengewoon veei nut kan wezen. Maar een Ford-truck evenals in het algemeen chassis van vrachtwagens wordt een onding, wanneer die wordt voor zien van een zorgeloos in elkaar getimmer de omnibus-carrosserie en de mechanische omnibus wordt een levensgevaarlijk ver voermiddel, wanneer ze sterk wordt over belast en met te groole snelheden over de wegen wordt voortgedreven. Het aantal ongelukken met motor-bussen, dat de laatste weken te vermelden was, mag geen verwondering wekken wanneer men let op overbelasting, snelheid en soms zelfs onbedrevenheid van bestuurders, een en ander te wijten aan een bijna ongebreidelde concurrentie tusschen de exploitanten van motorbussen. Wij geven onmiddellijk toe, dat er vele serieuze lieden zijn die met autobussen van uitnemende constructie een personendienst tusschen afgelegen plaatsen organiseeren. Op hem staat niet ons verwijt aangaande overbelasting en slechte construc tie. Maar een feit is dat op veel plaatsen voldoende toezicht op snelheid ontbreekt. Wij weten, dat tusschen twee concurren ten op eenzelfde traject geregeld een doods- gevaarlijke race plaats vindt met volbeladen auto-bussen, waarbij de veiligheid van het verkeer en het leven van passagiers en andere weggebruikers herhaaldelijk in gevaar wordt gebracht. Een ramp als in Zuid-Frankrijk hebben we hier gelukkig nog niet gehad, maar ons tand met zijn vele smalle, kronkelende wegen en dijken, begrensd door slooten en vaarten is een terrein, waarop het minste ongeluk, de geringste onachtzaamheid on middellijk kan gedijen tot een ramp van een omvang als die te Saint Sauveur. Een streng politie-toezicht alleen kan dit voorkomen. En wanneer we spreken van streng toe zicht, dan hebben we niet het oog op een jagerij van landelijke veldwachters, die zich met hun bazaar-horloge een zekere reputatie hebben verworven bij totaal gevaarlooze overtredingen van maximum-snelheden voor automobilisten, maar dan denken we aan een doelmatig toezicht op het vervoer van personen per autobus, waarin naast chauf feurs en passagiers altijd nog een sinistere medereiziger is. De onkwestbare, grijnzende reiziger met de zeis". Dit is een woord op zijn plaats. Wij hebben in onze omgeving ook vele auto bussen, die het verkeer op de straten er niet veiliger op maken. De vroegere zoo rustige Willebrordstraat, een van de mooiste straten in onze gemeente en als zoodanig gezocht om er te wonen, heeft zoo zeide ons dezer dagen nog een bewoner alle aantrekkelijkheid verloren door de er den ganschen dag door heen razende auto bussen, waardoor men avonds niet buiten kan zitten. Op de hoeken der straten houden we vaak ons hart vast en deze week waren we zeker zelf aangereden, indien we niet tijdig op zij waren gesprongen. Wat echter erger is, is dat we hoorden dat de ééne ondernemer de ander trachtte vóór te komen, om aldus in diens dienst te vallen. Zulks ging gepaard met levensgevaar voor de inzittenden. Indien men zulke dingen gaat doen, worden de autobussen zeer zeker een gevaar op onze wegen. Het zal dan ook een genot zijn, ais wij eens in 't bezit komen van een eicctrische verbinding met Haarlem' Maar dan dient er alles op gezet, dat ook Ijmuiden en Velseroord in die verbinding zuilen worden betrokken. VELSEN, Bij de Woensdagmiddag ten overstaan van Notaris Boerlage in het Stationskoffie huis gehouden verkooping werden verkocht: perc. 1, een woonhuis aan de Zuiderdorp straat alhier, kooper de heer D. Bus alhier voor f 2000perc. 25, vier woonhuizen aan dezelfde straat, kooper de D. Bus q.q. voor f 5020perc. 6 en 7, twee woonhuizen aan de Noorderdorpstraat alhierperc. 8, drie woonhuizen aan den Engelmundusweg te Velseroord en perc. 0, twee woonhuizen aan laatstgenoemden weg, werden gekocht door de N.V. Exploitatie Mij. Velseroord voor tezamen f 3980; perc. 14. een bouw terrein aan den Velserduinerbuurtweg te Velseroord, werd gekocht door de N.V. Aannemers Mij. Velsen te Velseroord voor f 1700.—. Twee woonhuizen aan de Middendorp straat, een heerenhuis en twee bouwterreinen aan den Driehuizer Kerkweg alhier werden opgehouden. Ingekomen personen Velsen. Aantal m. v. A. Lavos, F. Tuinderslaan 172 2—2 SPORT. Fietstocht Turnvereeniging „IJ muiden" 12 Augustus 1923. Hollanders zijn toch echte waterrotten. Dit bleek alweer op deze fietstocht. Op Hemelvaartsdag, toen de regen den geheelen dag bij stroomen nederviel waren er 86 deelnemers, die zich in al dit water, hun element, volkomen thuis gevoelden. Zondag j.l-, met een heerlijk zonnetje en echt fiets weer, waren bij vertrek slechts 22 deel nemers aanwezig. Voor de wegblijvers was het dus blijkbaar te droog. Ruim kwart over zeven stelde de stoet zich in beweging. Op het sluisplein werd een kiekje gemaakt en na de sluizen over getrokken te zijn, werd met een zéér matig gangetje door Breesaap en Alkmaarsche straatweg gereden tot bij Castricum, waar we aan den kant van den weg een kleine rust van 5 minuten genoten en direct daarop tot Alkmaar doorreden. In de ons bekende uitspanning werd de inwendige mensch versterkt en ongeveer 10 uur trokken we verder langs Noord-Hollandsch kanaal naar Schoorldam en Schoorl. De fietsen werden gestald en besloten een poosje in de duinen te vertoeven. Het beklimmen van de hooge Schoorlsche duinen kostte heel wat moeite vóóral aan de dames, die daarbij evenwel flink (naar beneden) werden geholpen door heeren. Het heerlijke uitzicht op deomgeving vergoede ruimschoots de moeite van het klimmen. Jammer dat het schitterende ver gezicht ontsierd werd door een bewegelijk en lastig voorwerp, wat later om deze bizondere eigenschappen „schoonmoeder" gedoopt werd. Op het hoogtepunt, zoo ver van de bewoonde wereld, was het voor velen een genot in het bezit te zijn van een „Lolly". Althans de wijze waarop deze zuighoutjes, in zalige verrukking genoten werden, was opmerkelijk. En wanneer de uitvinder dezer „Lollies", de eerste groote „Lollymaker", wiens helder brein op de vernuftige gedachte gekomen is tot het ontwerpen van dit lebberhoutje, en die zoo goed begrepen heeft w a t dén mensch nog mankeerde om volkomen gelukkig te zijn dit troepje gezien had, dan zou hij zéér zeker tot de overtuiging gekomen zijn, dat hij met zijn uitvinding een weldaad aan de menschen bewezen heeft. Na een flinke rust trokken we door Klein Zwitserland weer wandelende naar Schoorl terug, waarop we direct weer onze stalen rossen bestegen en terugreden naar „Duinvermaak" in Bergen. Onderweg deed zich op de smalle Schoorlsche weg, welke voor het moderne verkeer absoluut ongeschikt is, nog een klein, incident voor, wat gelukkig goed afliep. Één onzer hee ren werd namelijk door een paard op niet zachte wijze op zijn exteroog getrapt, hetwelk evenwel na een wederzijdsch „pardon" geen verdere gevolgen had. in „Duinvermaak" werd flink gegeten, ge dronken, gedraaid, gewipt, geschommeld, gegiegeld, (natuurlijk, want er waren dames bij) en half twee maakten we eerst een kleine wandeling door de bosschen, om daarna per velo over de Franschman naar Egmond aan Zee te tuffen. Veel kennis sen ontmoetten we daar (Egmond heeft met ijmuiden vele verwanten). Aan het strand was veel drukte en vele liefhebbers voor baden. De golvende baren noopten ook ons een bad te nemen en na een burgermanshalfuurtje te hebben gewacht, kwamen wij aan de beurt en weldra lag het meerendeel onzer zich te vermaken in het zilte nat. Opgefrischl trokken we ruim 6 uur vanaf Egmond naar Castricum, waar nog een laatste rust werd gehouden, en vanwaar we 8 uur terugreden direct naar Ijmuiden. Te ruim 9 uur waren we in onze woonplaats terug. Het was voor allen een recht genoege- lijke dag geweest, rijk aan natuurgenot en afwisseling. Rediel. nd pH GC Ruim voorzien van alle soorten en prima kwaliteit als vroeger, tegen concurreerende prijzen ZIET DE ETALAGE Aanbevelend. •pH ?H 0 p GG van de op ZONDAG 19 AUGUSTUS 1923, te geven door de in den tuin van de Concertzaal TIVOLI, Velseroord. Entréé 25 cent (belasting inbegrepen). Aanvang 8 uur. Bij ongunstig weder in de zaai. HET BESTUUR. te IJMUIDEN. Bij voldoende deelname hoopt de vereeniging op Vrijdag 24 Au gustus a.s., anders op Donderdag 30 Augustus d a. v. te houden naar het eiland URK. Bij ongunstig weder naar elders. Kaarten ad f 2.bij de leden. Kinderen beneden 12 jaar onder geleide half geld. Zie de aanplakbiljetten. DIRECTEUR O. M. W. MAROADANT. Lid van de Vereeniging van Ned. Accountants. AMSTERDAM OVERVEEN Telefoon C. 1754. Telefoon 3222. Werf en Kantoor: Kanaal Noord. Tel. Int. Beverwijk 2204 (8—12, V/2—5 uur) Bij afwezigheidBoodschappen Zeeweg H 230, Driehuis Carbolineum, Kooi- en Bruine Teer, Asphaltpapier, Draadnagels, Asphaitspijkers, Kwasten, Teerkoppen en Bokkenpoten enz. TAXATEUR HYPOTHEKEN ASSURANTIE-KANTOOR Belast zich met aan- en verkoop van Woningen enz. TE KOOP KANTOOR KERKSTRAAT 5. Kanaalstraat 65, Utnulden Dir.: L M.Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratiên De grootste sorteering en de laagste prijzen, vindt men in Solied- en vertrouwbaarste adres te HAARLEM Coöperatieve Gevestigd te Ijmuiden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht i Mr. A.W. Hellema, Ir. W. Polderman, H. W.Creutzberg, F.J.H.Schneider, Rechtskund.-Adviseur: Mr. A. W. Hellema, advocaat en procureur, alhier Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCf. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/. pCt. De bank is geopend: Eiken Maandag tn Donderdag van 7—9 uur n.m

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3