INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Misschien wilt u mij wel een plaatsje afstaan in uw blad voor het volgende, hij voorbaat mijn dank. In den laatsten tijd kunnen wij geen plaatselijk blad ter hand nemen, of er wordt een aanval gedaan op den Voor zitter der IJ muider Bestuurdersbond (Schilling). Voor ons staat allang vast dat er een hetse wordt gevoerd door eenige perso nen die, na alles wat zij hebben gepro beerd, geen naam konden maken. Men- s'chen die het dus niet te doen zijn om de arbeiders-klasse te dienen, doch uit sluitend eerzucht, eigenbelang. Nu zij niet kunnen slagen trachten zij, iemand die wel naam heeft, deze te ontnemen. Dat is dan ook de bedoeling van het stukje van den heer Van Rooij in uw blad van 15 Augustus j,.l. Van Rooij n.m. heeft, trotsch het goe de werk wat hij ontegenzeggelijk in de arbeidsbeweging heeft verricht, zich niet populair kunnen maken. Dit is nu volgens mijn meening hierin gelegen, dat Schilling altijd de arbeider blijft, en dat Van Rooij tLat niet is gebleven. Daar bij komt nog dat het optreden van v. R. afstoot. Daarom zal v. R. dan ook nimmer, wat men noemt getapt worden. Het bedoelde stukje in het blad wijst er duidelijk op, dat hij, kost wat het wil, de naam van d«»n leider der moder ne vakbeweging door het slijk wil halen Al zal hij de moderne beweging hio me de afbreuk doen, v. R. laat de zaak, waarom het gaaf geheel zwemmen. Door de Crisis-Commissie n.m. is aan verschillende menschi n schandelijk on recht aangedaan. Daarteg'-n is niet op gekomen door het arbeiderslid der Commissie. Daarmede zit Van Rooy natuurlijk in zijn maag. Al tracht bij dit op onbegrij pelijke wijze goed te praten. Wanneer Van Rooy dan ook schrijft: (Schilling en de Waarheid!), dan vraag ik mij af, hoe staat hot met v. Rooy jen de Waarheid? Wij meenen aan te nemen, alsdat bij v. Rooy veel op fantasie berust. Hoe het echter zij, v. R. is nimmer voor zoover bij mij bekend is, niet ge wild, en nu zeker toch niet meer. Hij is geen lid meer, in welken vorm dan ook, van eenige arbeidersorganisatie, aange sloten bij de ,IJ. B. B„ Van Rooy is werkgever hoe klein ook, dus hij kan de moderne beweging niet meer dienen, v. R. geven wij hiermede te kennen dat hij moet gaan uit de Com missie. In het Velser weekblad schreef hij, dat hij niet zetelvast is. Daarom, verklaart u maar eens, zoo als u dat gewoon zijt. Van deze gelegenheid nu, werisch ik tevens gebruik te maken om te verkla ren, alsdat Schilling altijd met de hes- te bedoeling voor de arbeidersklasse is werkzaam, waaraan hij dan ook zijn naam heeft te danken. Inmiddels zal dan ook binnen een zeer kolden tijd wel blijken dat alle relletjes op touw gezet, tegen Schilling, niets an ders zijn dan een hetse van eenige on-f verantwoordelijke personen, die niets verbeelden dan de wijsheid in pacht te hebben, en toch ook maar heel weinig werk voor de arbeidersklasse hebben verricht. Heel spoedig zal ook wel blijken dat onze Voorzitter (Schilling) nog steeds het vertrouwen heeft van de moderne georganiseerde arbeiders en van de S. D. A. P. J. HEILIGERS, Secretaris IJ. B. B. Velseroord, 20 Aug. 1923. Aan de Redactie van de „IJmuider Courant". Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekenden verzoeken U beleefd, ons een klein plaatsje af te willen staan in Uw blad voor onderstaande Motie, bij voorbaat onzen dank. „De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, afd. „Velsen en Omstreken", op 14 Augustus 1923, in huishoudelijke ver gadering bijeen, geeft met algemeene stemmen te kennen, zich niette kunnen vereenigen met de hetze gevoerd door verschillende personen, doch ook door bevriende organisaties tegen Schilling als berstuurder van de IJ. B. B. en spreekt zich uit het volste vertrouwen te hebben in Schilling als Voorzitter der IJmuider bestuurdersbond, draagt verders het afdeelingsbestuur op, deze motie in te dienen op de eerstkomende algemeene bestuurs-of ledenvergadering der IJmuider bestuurdersbond, en stelt voor deze motie te publiceeren in de plaatselijke pérs, en gaat over tot de orde van den dag". J. W. Koster, Voorz. Th. Nuijen, Secr. VISSCHERIJ. Reedersvereeniging voor de H a r i n g v i s s c h e r ij. Donderdagmiddag is te Vlaardingen in het Handelsgebouw onder voorzitterschap van den heer L. J. van Oelderen de aan gekondigde algemeene ledenvergadering van de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij gehouden, ter behandeling van het voorstel der Reeders vereeniging „Scheveningen", om het kapitaal bezit der vereeniging tot op een bedrag van f 10.000 onder de leden te verdeelen. Het voorstel werd verdedigd door den afgevaardigde van Scheveningen, en bestre den door den afgevaardigde van Vlaardingen en den Voorzitter. Deze laatste vond ge legenheid er nog op te wijzen, dat juist op dit oogenblik de Reedersvereeniging weer vruchten kan plukken van haar bezit, doordat belangrijke plannen in het belang van den haringaizet in overweging zijn. Bij de stemming over het voorstel werden alleen de stemmen der Scheveningsche vereeniging, ten getale van 7, er vóór uit gebracht de vereenigingen van Vlaardingen, Katwijk en Maassluis, benevens de 6 aan wezige leden van het Hoofdbestuur, stemden er tegen, zoodat de verwerping geschiedde met 23 tegen 7 stemmen. Gelijk bekend is heeft een meerderheid in de Reedersvereeniging „Scheveningen" besloten zich met 31 December a.s. van de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij af te scheiden. Naar men ons echter meedeelt is er daar een belangrijke minderheid, welke er prijs op stelt lid te blijven, waarvoor dan ook een vorm zal worden gevonden. N. VI. Ct. Visscherijweek Boulogne sur Mer. De torpedoboot Z. 3 onder bevel vair den luitenant ter zee 1ste klasse P. T., de Meester, zal Nederland vertegen woordigen bij de op 9 Sept. te Bou logne sur Mer aanvangende visscherij week. Een uitnoodiging daartoe werd van de Fransche regeering ontvangen. Dure haring. Een dienstbode uit de Valerinsstraat te Amsterdam heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zij van een haring koopman 3 haringen kocht. Het door haar ter betaling daarvan gegeven bankbiljet van f 25 zou hij in de buurt gaan wisselen. Hij keerde evenwel niet terug, zoo dat verduistering wordt ver moed. PLAATSELIJK NIEUWS. 4 IJMUIDEN. CONCERT te geven door de Harmonie „Concordia", directeur S. VLESSING, op Vrijdag 24 Aug. а.s. in de muziektent, Willemsplein, aanvang 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Trouw aan 't Vaandel, Marsch. J. Ergo. 2. Ouverture „Promethe-us". L. v. Beethoven. 3. Fantaisie Cabaret Prinses. E. Kalmann. 4. Fin de Siècle, Valse. E. Waldteufei. 5. Huldigingsmarsch. S. Vlessing. Souvenir d 1'Arlesienne G. Bizet. Chant du Soir Valse. S. Vlessing. 8. Finale. Zondagmiddag sprong op den Schoterweg te Schoten de band van een autobus, rijdende van IJmuiden naar Haarlem, zoodat de passagiers genoodzaakt waren hun weg naar Haarlem loopende te vervolgen. De autobus werd naar de Kenn. Ed. meldt, naar de Overtonstraat gereden, waar men geruimen tijd bezig was om een nieuwen band om het wiel te leg gen. Er gaat nog heel wat geld aan drank door het keelgat, ondanks de groote malaise. Vrijdagavond werden twee personen in arrest gesteld wegens openbare dronken schap en Zaterdagavond 4 personen, waar bij 3 Deensche visscherlieden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Bloemendaal aangehouden de heer L., boekhouder bij de. firma B., aannemers voor het bouwen van den kademuur van het Hoogovenbedrijf, die verdacht wordt van verduistering van gelden ten nadeele der firma. Hij is gistermorgen ter beschikking van de justitie gesteld en naar Haarlem over gebracht. Voor het examen Duitsch L.O. is te 's Gravenhage geslaagd de heer M. M. Scholte alhier. Door zekere N. uit Groningen werd alhier Donderdagmiddag j.I. een zilverbon- etui verloren, waarin zich bevonden vijf bankbiljetten van f 10 en een zilverbon van f 2.50. Eenige menschen hebben gezien dat dit etui werd gevonden door een per soon, die later door de politie werd aan gehouden. Hij bleek te zijn A. van J. uit Amsterdam en bekende het etui te hebben weggeworpen, omdat er niets inzat. Bij fouilleering bleek hij echter in 't bezit van de vijf briefjes van tien en den zilverbon van f 2 50 te zijn, waarom de politie hem in arrest hield. Ofschoon de man blijft ontkennen dit geld gevonden te hebben, is hij Zaterdag naar Haarlem overgebracht en ter beschik king der justitie gesteld. VELSEROORD. Onze Harmonie „Kunst na Arbeid" zou Zondagavond een concert geven in den tuin van Tivoli. Door het minder gunstige weer moest het echter in de zaal plaats hebben. De belangstelling was er niet minder om, de zaal was geheel bezet. Kunst na Arbeid voerde een mooi pro gramma uit, waaruit bleek dat het jonge corps onder den heer Adam al een flink stuk opgeschoten was. De directeur is echter door zijn werkzaamheden te Haarlem niet langer in staat onze Harmonie te leiden en daarom was deze uitvoering tevens zijn afscheidsconcert. Dezen avond zal reeds de eerste repetitie plaats hebben onder den nieuwen directeur, als hoedanig benoemd is de heerH.Amse te Velsen. Ter gelegenheid van de jubileum feesten wil men hier een reclame-optocht voor wagens en fietsen organiseeren. Door de Hervormde Stadszending te Haarlem wordt a.s. Zondagmiddag te half vier een openluchtsamenkomst georgani seerd op „Velserduin" alhier, daartoe wel willend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Als sprekers zullen optreden: Ds. W. Kroese alhier en de heeren J. G. Hoffman en Voorbrood van Haarlem. Een zangkoor zal eenige liederen zingen. Men zie verder de advertentie in dit blad. VELSEN. Ds. A. B. W. M. Kok, vroeger pre dikant bij de Geref. Kerk alhier thans te Wommels, ontving een beroep naar Ooltgensplaat. Voor het examen boekhouden M.O. is in den Haag geslaagd de heer H. J. v. d. Laan alhier. Hen Ned. Stoomschip Noord vertrok 19 dezer van Archangel naar hier meteen lading papierhout. De heer j. Groenewoid, vroeger hoofd der o. 1. school E. alhier, heeft zich metter woon gevestigd in de gemeente Apeldoorn, in Gelderland. Donderdag a.s. gaat de Gezondheids- commmissie alhier per auto een kijkje nemen op de terreinen van het Hoogovenbedrijf. De huiskat van den heer G. Scholts te Rooswijk heeft een jong ter wereld ge bracht met een kop, waaraan twee aange zichten zitten. Het beestje scheen geen voedsel tot zich te kunnen nemen en is dan ook slechts een paar dagen oud geworden. Het lichaam zal op sterk water gezet worden De heer L„ te Wijkercog, die zich op goed geluk naar Noord-Frankrijk be geven had heeft daar werk gekregen in een chocoladefabriek. Op het bericht daarvan zal zich thans ook de heer W., daarheen begeven Respect voor zulke jongelingen. De werkzaamheden aan de havens voor de derde pont lijken de laatste dagen stop gezet, maar dit is slechts schijn. De arbeid heeft zich verplaatst naar. de fabriek van den -heer Witkamp te Beverwijk, waar het ijzerwerk voor de bruggen in gereedheid wordt gebracht. Hoewel het weer Zondagavond niet gunstig was voor het tuinconcert in 't Concordiapark, is het toch doorgegaan en nog door ongeveer duizend personen bezocht. Onderhand werd de regen, echter wel eens al te mild. De heer J. Frankfort, sedert de ophef fing der Normaalschool, alhier, op wacht geld, is met ingang van 28.Aug. a.s. benoemd tot leeraar aan de Rijksdagnormaalschool te Zaandam. Zeebooten, die met lading voor de papierfabriek komen, varen altijd even oóstwaarts van de stoomponten om daar te zwaaien, doch Dinsdagmorgen kon een Belgische boot het daar niet klaar krijgen en moest achteruit weer naar de fabriek om daar eerst te lossen. WIJ.KEROOG. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te Wijkeroog: Een gouden dasspeld, een zakdoek, een zwart zijden muts, een gouden ring, een alpacca beursje inhoud, geld, twee paar handschoenen, een zilveren damesarmband horloge, een koper gejwicht. SANTPOORT. Gedurende het muziekconcours van het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, was aan het bestuur der afdeeling Velsen van het Witte Kruis vergunning verleend tot het verkoopen van speldjes ten bate der kas. Deze verkoop heeft netto f 131.32 opge bracht. BINNENLAND. Overwerkvergunning aan Wilton te Botterdam. Het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper, Leeft aan den minister van Arbeid de volgende vragen gesteld: To. Is de minister bereid, mede te deelen oi' door hem wordt goedgekeurd de met ingang van 6 Augustus j.i. in gegane o ver werkvergunning tot 56L/2 uur per week en voor den duur van 6 maanden, met machtiging van den Di recteur-Gene -/aai van den Arbeid ver leend aan de N.V. Wilton's Scheeps werf en Machinefabriek te Rotterdam? 2o. Wil de minister medcdeelen, op welke gronden speciaal deze ingrij pende overwerkvergunning is verleend en voorts, welke maatstaf bij de toe kenning van het toenemend aantal overwerk verdunningen van den laat sten tijd wordt aangelegd?, 3o. Is de minister niet van meaning dat het weuschelijk is, hij ingrijpende overwerkvergunningen, als onder io. bedoeld, alvorens deze verleend wor den, de besturen der vakbonden, wier leden in het betrokken bedrijf of onder neming werkzaam zijn, in de gelegen heid te stellen, eventueele bezwaren kenbaar te maken, en, zoo ja, waarom zulks in het onderhavige geval niet is geschied?, 4o. Is de minister bereid, een schrif telijke opgave te verstrekken van het aantal in dit jaar verleende over werk vergunningen, henevens den tijdsduur, de verschillende bedrijfstakken en het aantal arbeiders, waarvoor de vergun ningen gelden ?j T© water gelaten. Zaterdagmiddag te 2 uur had met goed gevolg onder zeer groote belang stelling, zoowel van de zijde der bur gerij als van tal van autoriteiten, de te waterlating plaats van het op de Rijkswerf te Den Helder nieuw ge bouwde stoomloodsboot no. 16. De Minister van Marine had zich doen vertegenwoordigen door den hoofdingenieur der Marine, jhr. M. Rappard. De afmetingen van het vaartuig zijn: lengte 46.5 M., breedte 7.88 M. en diep gang 3.4 M.. De Triple compoundma- chine heeft een sterkte van 900 I. P. K. Het schip moet een snelheid van 13 mijl in het uur behalen. Nederlandsche Spoorwegen. Naar „De Msb." verneemt, wordt bij de directie der Ned. Spoorwegen over wogen den dienst van het seinwezen op te heffen, en van dezen dienst van weg en werken. Zou een dergelijke maatregel getroffen worden, dan zul len wederom een aantal ambtenaren overcompleet komen. Volgens hetzelfde blad heeft de hoofdinspecteur-generaal van het, toe zicht op de spoorwegen zich vereenigd. met de opvatting der spoorwegdirec tie, dat van personeel, dat wegens ziek te of verlof afwezig is geweest, toch het maximum aantal diensturen in twee weken toegestaan, kan worden gevor derd, mits het dagmaximum niet wordt overschreden en aan de voorge schreven nachtrust niet wórdt tekort gedaan. Een vurig yisseher. Te Loosduinen zat, vertelt de „Rott.", de 83-jarige P., een hartstochtelijk vis- scher, in een der slooten te visschen, toen zijn dobber 't sein gaf, dat er een „knaap" aan de haak zat. Vóór dat zijn medehengelaars ter hulp gekomen wa ren, liet de oude man zich in het water glijden en haalde, tot zijn borst in het water staande, het vischsnoer aan en zoo devisch, een brasem van 4 pond, op het droge. Met vereende krachten werd P. weer op den wal gebracht. Het Jubileum van de Koningin. Het Rijkspersoneel zal Donderdag 6 September, den herdenkingsdag van de inhuldiging van de Koningin, in het genot van een vrijen dag wórden ge steld. Pastoor W. Huijg. De zeereerwaarde heer W. Huijg, sinds 1887 pastoor der parochie van de H.IL Petrus en Paulus te Helder, heeft aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, in verband met zijn hoogen leeftijd, eervol ontslag aangevraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wij ze en onder dankbetuiging is verleend. Pastoor Huijg werd in 1864 priester gewijd en is 84 jaar oud. BEVERWIJK. Het gemeentebestuur heeft het maken van den onderbouw voor een nieuwen gashouder op het terrein der gasfabriek opgedragen aan den heer II. Oudshóorn alhier voor f 14.450. Opbrengst P. T. en T. De opbrengst over Juli 1923 van de zen dienst bedraagt: Posterijen f 3.90L018, (v, j. i 3,970,447), Telegrafie f 496.337. r(v. J. f 538.892)". Telefonie f 3.643.121 (v. j. f 3.435.968). Postchèque- en girodienst f 66.935 (v. j. f 31.426.) E) Rij„k sm i d d e I en. Het zou welA een ^bijzondere meevaller zijn indien de totaal-ontvangsten van de Schatkist over de afgeloopen maand een/ hooger bedrag aanwezen dan die in de^ overeenkomstige periode van het vorig jaar. is door de verhoogde heffingen van som- mige belastingen langen tijd het evenwicht behouden gebleven en kwamen er na het beëindigen van den oorlog dikwijls maanden voor, dat de ontvangsten als zeer bevre digend beschouwd konden worden, al waren* deze lang niet toereikend om aan de eischen welke de schatkist gesteld werden te voldoen, langzamerhand kwam hierin een wending en bleken ook de beste bronnen niet geheel meer in staat om de balans, naar de gunstige zijde te doen overhellen. Met den gestadigen achteruitgang van het zakenleven toch houden niet alleen de registratierechten en^ zegelrechten nauw verband maar zijn ook^ de verminderde opbrengsten der directe belastingen, daarvan een natuurlijk gevolg en geraken bovendien ook sommige accijn- zijn mede op den achtergrond. Nog zelden heeft de Middelenstaat een zoo ongunstig beeld aangetoond als de afgeloopen maand. De resultaten der ver schillende voornaamste bronnen waren zóó, ongunsfig, dat, ondanks de enkele ver meerderingen, de totaalontvangsten van 's Rijks schatkist in Juli jd. ruim f 61/z miilioen bij die der overeenkomstige periode in 1922 zijn achtergebleven en f 34.656.686 bedroegen tegen f 41.323.732. Over het tijdvak der eerste zeven maanden van dit jaar kwam f 253.284.353 binnen, tegen f 258.365.958 of ruim f 5 miilioen minder dan verleden jaar Juli. 2 Hadden eertijds de directe belastingen het leeuwenaandeel in de belangrijk hooger opbrengsten, met name de inkomstenbe lasting, de werkeloosheid en de slapte in menig bedrijf heeft tot gevolg dat genoemd middel ditmaal ruim f 4 miilioen minder* opbracht, verreweg het grootste aandeel vertegenwoordigend der totaal vermindering. Aan inkomstenbelasting ontving de schatkist n.l. f 8.093.482, tegen f 12.144.864 in Juli 1922. De opbrengst hiervan gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar bleef met 71/2 miilioen bij dezelfde periode van het vorig jaar achter f 71.164.438 tegen e f 68.696.286. Mede als gevolg dezer lagere ontvangsten kwam ook uit de dividend-en tantièmebelasting bijna 4 ton minder binnen en bracht dit middel f 1.313,664 op, tegen f 1.707 510 in Juli 1922. Van de andere directe belastingen ontving de schatkist ditmaal aan permneele belasting f 2.74 miilioen, zijnde bijna 6 ton meer dan in Juli van het vorig jaar, toen f 2.15 miilioen 4 binnenkwam. De grondbelasting vorderde van f 2.71 miilioen tot f 7.75 miilioen. De bronnen, die met het zakenleven in nauw verband staan wezen voor registratie rechten een vermindering aan van bijna 3 ton, f 1.59 miilioen tegen f 1.80 miilioen en voor zegelrechten f 1.37 miilioen tegen f 1.57 miilioen of ruim 2 ton. Dat beide middelen geen grooter nadeelig verschil ïantoonen, houdt verband met hef feit, dat^j reeds verleden jaar de stille zeer groot was¥N en feitelijk het eene ongunstige jaar het andere niet meer kan overtreffen. De rechten op den invoer droegen met41/4 ton tot den ongunstigen staat bij; ze brachten f 2.44 miilioen op tegen f 2.87 miilioen. Van de kleinere bronnen liep de opbrengst van het slatistiekrecht van f 268.207 tot f 248.528 terugde Domeinen van f 128.820 tot f 127.360 de opbrengst der loodsgelden van f 244.876 tot f 235 600 het recht op de mijnen van f 67.065 tot f 6.440. De verschillende accijnzen schonken eveneens een treurig beeld. Zoo o.a. wordt door de opbrengst vap den accijns op het gedistilleerd evenals die der inkomstenbe lasting aangetoond, dat, ondanks de zeer verhoogde rechten, de malaise steeds dieper inwerkt. Uit genoemd middel kwam f 1.2 miilioen minder in het laadje, f 3.46 miilioen tegen f 4.65 miilioen in Juli van het vorig jaar. Een kleine toename wijst de accijns op bier aan, f 503.718 tegen f 439.51Ï, hetgeen voor een deel verband houdt met het meerder gebruik van dit genotmiddel, aangezien dit goedkooper is dan jenever. De opbrengst van den accijns op suiker bracht eveneens teleurstelling; door dit middel werd f 3.10 miilioen opgebracht, tegen f 4 34 miilioen in Juli 1922, zijnde f 12 miilioen minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De accijns op wijn liep terug van f 51.092 tot f 45.654^ het zout van f 122.833 tot f 99.660. p Tot de enkele gunstige uitzonderingen op den aigemeenen achteruitgang behooren de successierechten, de accijns op tabak en de belasting op gouden en zilveren werken. Uit de successierechten kwamen bijna 3 ton meer binnen, f 3.84 milliöen tegen f 3.57 miilioen in Juli 1922; de accijns op tabak bracht ruim 5 ton meer op, f 1.38 miilioen tegen f 812 889; gouden werken f 70.035 tegen f 68.552. De opbrengst der O. W.-belasting was plus minus ruim f 1 miilioen. De inkomsten ten bate van het „Leeningsfonds 1914" brachten f 7.58 miilioen op, waarin de Verdedigingsbelasting een aandeel had van f 2.3 miilioen en de inkomstenbelasting van f 2.2 miilioen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2