ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. «6 Zaterdag* 85 Augustus 19SS 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abor aemtntiprijif 1.— P«r 3 nmnden, franco pirpoit f I.3B Aboi nementcn worden aanfenomen aan het Bureau en bij de Auer ten. Tot plaatten van advertentlên van Buiten de gemeente VELDEN la dit blad ia ultaluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C.ROELSE, 1JMUIDEN. - Advertentlên uiterlijk In te zenden WOFNSDAO tot Q uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemiplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededoelingea 40 cta. per regel Advertenties van 11. en m. B regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compaet gezette adyertenties yan 1 t. en m. 6 regels fl.SB, iedere regel meer SB ets. Kleine adyertenties en familieberichten zoomede yereeniglngs adyertenties uit de gemeente, uitsluitend bij yooruitbeta- ling, yan 1 tot en met 6 regels f0,76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet oontante betaling worden de gewone prijzen berekend Adyertenties <radres bureau yan. dit blad' 10 ets. extra; roor bezorging yan op adyertenties ingekomen brieyen wordt 10 ets, in rekening gebraeht Bovenstaande regelprijzen worden met Bots. verhoogd voor advertenties yan buiten de gemeente Yelsen DIT HUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK oa M| varhulxlmg hat oude en het nieuwe adres, NIET aan den loofer, dooh aan ons ha res a WILLEKSPLEIN 11, op te ■even De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bl| VOORUITBETALING sleehtslS Cent par regaL VAN PEN WACHTTOREN. De kwade tijd voor den landbouw. In Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Hongarije ondergaan de landbou wers het minst den zwaren nood, waar in deze landen verkeeren. Er zijn er zelfs velen, die ervan profiteeren. Het leek in den eersten tijd der malaise in ons land ook wel, dat de nijverheid en de handel de klappen zouden krijgen, maar de landbouw buiten schot blijven. De magere jaren voor den landbouw zijn echter ook gekomen. Er zijn kinderen, die om een kleinig heid moord en brand schreeuwen; men laat ze schreeuwen, men weet wel, dat er niets aan de hand is, al gillen ze nog zoo hard. Maar het gevaar bestaat, dat zij geen hulp krijgen bij een ongeluk, als ze met reden schreeuwen. Zoo gaat het den landbouwenden stand ook eenigszins. Het klagen zit den boeren in het bloed. Ze hebben ook in de beste mobilisatiejaren steen en been geklaagd over de maximumprijzen, die de re geering veel te laag stelde, over distri butiemaatregelen, waardoor zij de vrije beschikking over hun producten verlo ren enz. enz. Ondertusschen hebben velen hunner in die jaren een aardig kapitaaltje gevormd. Het vorige jaar begon echter de malaise ook voor hen en dit jaar belooft ook een slecht jaar voor hen te worden. Maar velen geloo- ven het niet. „Die boeren klagen im mers altijd; ze zijn als varkens, die al knorrende vet worden!" Ongetwijfeld hebben de boeren thans veel reden, om te klagen. Jonge boeren, die hun vee en werktuigen heel duur hebben moeten koopen en veel te hoog hebben gehuurd, verkeeren thans op een scherpe helling naar den onder gang. Koemelkertjes, gaardeniers zon der kapitaal, om het te kunnen uitzin gen, weten niet, hoe ze de hooge huren zullen betalen. Op de algemeene verga dering der Overijselsche Landbouw- maatschappij deed de voorzitter, de heer B. W. ter Kuile een ernstig beroep op de landheeren, om niet de hoog ste huren te zoeken, noch publiek te verpachten, waardoor zij wel direct voordeel hebben maar hun landerijen verwaarloosd worden, maar om billijk te zijn tegenover den verhuurder, de zen liefst te houden, daardoor aan het land te binden, zoodat hij zich inspant, om het in goede orde te houden en te krijgen. De heer ter Kuile klaagde over de re geering, die den landbouw te weinig in den nood helpt. Hij eischte van de regeering steun hij het zoeken van den weg naar verbetering en vooruitgang. Door den landbouw te verbeteren en de opbrengst van eigen bodem te vermeer deren, bewijst men de geheele natie een dienst; immers dan behoeven er minder millioenen aan het buitenland uitgegeven te worden, om ons volk van voedsel te voorzien. Op deze zelfde vergadering sprak de ing. J- J. C. Sandberg over emigratie mogelijkheden voor jonge landbouwers Hij stelde daarbij hooge eischen voor het welslagen van den 'landverhuizer. Hij moet zich aan een vreemde omge ving kunnen aanpassen. Hij moet veel doorzettingsvermogen hebben. Niet al leen de man maar ook de vrouw moet deze eigenschappen bezitten. Vakbe kwaamheid is noodig, kennis ook dei; vreemde taal. De landverhuizer moet van landbouw en veeteelt beiden op de hoogte zijn. Hij moet handig wezen en zichzelf kunnen redden, zijn eigen tim merman zijn en verstand hebben van landbouwmachines. Hij moet als knecht beginnen, eerst de toestanden in den vreemde leeren kennen en dan pas kan hij met zijn kapitaal een eigen bedrijf beginnen. Waar alle deze voorwaarden noodig zijn, om als landverhuizer vooruit te komen, kan men de emigratie geen uit weg voor den landbouw noemen uit de moeilijkheden van dezen tijd. Men kan ook gerust zeggen, dat een jonge land bouwer, die al deze eigenschappen be zit, hier ook wel de handen uit de mouw kan steken en er wel komen zal. De malaise werkt als een storm; de zwakste hoornen worden er het eerst door gebroken en de sterken blijven staan, hoe erg hij ook woedt. De automobielenkoning Ford. Ford is een der rijkste en populairste mannen van Amerika. Hij verstaat de kunst, om van zich te laten spreken én is een der candidaten voor het presi dentschap van de Ver. Staten, die een goede kans heeft. Hij is een voortreffe lijk zakenman en een fantast. De kruis tocht voor den vrede, die hij organiseer de tijdens den oorlog, zijn reis met een aantal journalisten naar het vechten de Europa, was een kinderlijke onder neming. Alsof door eenige verstandige en welmeenende woorden en geschrif ten de geweldige oorlogsstorm zou gaan luwen! Juist om zijn invallen en han delen in spontane opwelling twijfelt men, of Ford een goede staatsman zal blijken te zijn. Het is ook-wel mogelijk, dat bij zelf lieverautomobielenfabri kant blijft dan het ongekroonde hoofd te worden van Amerika. Een bijzonder aardige trek in Ford is zijn eerbied voor zijn moeder en het ouderlijk thuis. Hij heeft het geheel la ten herstellen in zijn ouden vorm. Met veel moeite heeft hij een kachel en an dere meubelen gevonden, zooals ze een 50 jaar geleden in zijn ouderlijk thuis gebruikt werden. Nu en dan brengt hij met zijn familie een gezelligen avond in de oude huiskamer door en zingt dan oude liederen bij het orgel, waarom zijn moeder vaak de haren vereenigde. Zoo is hij de apostel der huiselijkheid, ter wijl hij door zijn goedkoope auto's steeds meerderen het tehuis tot een soort stopplaats gemaakt heeft op een rustelooze automohielreis. Amerikaan- sche bladen geven foto's van het ouder lijk tehuis van Ford en vertellen er al lerlei aardige bijzonderheden van. Booze menschen beweren, dat dit al les niets dan handige reclame is voor den adspirant-president der Ver. Sta ten. Harding wordt tegenwoordig wel afgebeeld op een trator in 't korenveld Maar waarom zou het ouderlijk tehuis met al zijn herinneringen voor een man als Ford niet waarlijk een heiligdom kunnen zijn en deze man, die steeds midden in de belangstelling der wereld staat, het niet heerlijk vinden te genie ten van de stilte en gezelligheid van de plaats, waar hij vader en echtgenoot en niets meer is en behoeft te zijn? De dollar is zoek. Er worden reusachtig veel papieren dollars uit Amerika uitgevoerd. Ze worden buitengewoon gretig gevraagd in de landen, wier valuta ziek is. In een groot deel van Europa is de dollar so- lieder dan de eigen munt of het eigen papier: marken, kronen, roebels en ook al de francs. Waarschijnlijk zijn er nog andere redenen, waarom de dollar in Amerika al meer uit het geldverkeer geraakt. Er zijn in Amerika 13 millioen auto mobielen; maken de eigenaars daarmee een tocht eenige tientallen kilometers van huis, dan nemen ze allicht eer. hon derd dollar mee, om klaar te zijn, als er onderweg een ongeluk gebeurt, een band kapot raakt enz. Zoo wordt er een groote som aan de circulatie onttrok ken. Nog een reden voor de zeldzaamheid van de dollar in zijn eigen land is ge legen in den steun, van vele emigran ten, die zich uit Europa in Amerika ge vestigd hebben, aan hun achtergeble ven familie. Er zijn millioenen brieven met dollar-biljetten naar Duitschland en Rusland. Geldzending per brief is niet aan te bevelen. Duizenden afzen ders klagen erover bij het bestuur der Amerikaansche posterijen, dat hun brieven onderweg geopend werden en zonder geld ter bestemder plaatse kwa men. De hoofdoorzaak echter van de ver dwijning van de dollar is de sterke vraag naar dit geld in de landen, waar het eigen geld steeds minder waard wordt. Vooral de biljetten van één dol lar worden veel gevraagd, meer dan die van twee, vijf en tien. Die van twintig en vijftig vertegenwoordigen een te groote waarde en vallen daarom hui ten het bereik der meeste valutalijders. Het is eigenaardig, dat in het buiten land het papier-geld van Amerika meer waard is dan de gouden munt van de zelfde waarde. Een vijf dollarbiljet is vijfen twintig cent meer waard dan een vijf dollarstuk van goud. Men ver klaart dit uit de willekeurige waarde, door de regeeringen aan het goud toe gekend. Amerikaansche toeristen ne men daarom ook papier-geld meer naar Europa. Banken en crediet-instellingen heb ben ook massa's papieren dollars noo dig voor handelstransacties. Door dit alles is er gebrek gekomen aan geld in de wereld, waar welvaart heerscht, ter wijl er in Europa armoe is vooral in de landen, waar te veel geld is! Geef het publiek, wat des publieks is. Minderwaardige stukken, dolle dra ken en flauwe kluchten, die echter trekken, worden wel kasstukken ge noemd. Gezelschappen, die werkelijk kunst geven en de kunst dienen, moe- te u soms wel een paar van dergelijke stukken op hun reportoire zetten, op dat hun finantieele uitkomsten niet al te slecht worden. De ware kunst tracht het publiek tot zich op te heffen en wil niet tot het publiek en haar gebrekki- gen, vaak bedorven smaak neerdalen. Men kan dat in het algemeen van de bioscoop niet zeggen; deze geeft het pu bliek, wat des publieks is, dol fantas tische verhalen van liefde en misdaad, zotternijen, die van onmogelijkheden aan elkander hangen. Stukken, waar bij men wegsmelt in tranen of stuipen krijgt van het lachen. Daarbij graag wat gewaagde toonee- len, slaapkamergeheimen enz. Dat mag het groote en toch zoo kleine pu bliek graag; daarvoor bestormt men de bioscopen. En dat is wel het grootste kwaad er aan verbonden. De bioscoop is zuiver een commercieele zaak zoo goed als een likeurstokerij of een siga renfabriek en dezen leveren ook, wat het publiek graag lust en koopt. De vorige week is in Londen de groot ste bioscoop van Europa geopend; er is plaats voor 3000 menschen en er hoo ren wachtzalen bij, waar er 2000 gebor gen kunnen worden. De directeur heeft eerst een studiereis door Amerika ge maakt en daar vele bioscoopinrichtin gen bezocht. Volgens hem bezoekt 22 der bevolkng daar iedere week de bios coop, welk getal voor Engeland slechts 3 is. Hij hoopt met zijn nieuw bios cooppaleis het bezoek op Ameri- kaansch peil te brengen. Er is geen geld gespaard, om alles aantrekkelijk te maken; zoo is er een orgel van f 100.000 geplaatst. Deze bioscoop zal niet de smaak en de kennis van het publiek veredelen en vermeerderen; de directie gaat uit van de leuze: Wij zullen bet publiek geven wat het verlangt. Dat belooft wat moois! De verlan gens van het publiek op dit gebied strekken zich toch uit naar het onwaar achtige en bedorvene, mits het maar prikkelt. Het is wel goed, dat de over heid het allerergste verbiedt. 't Is jammer, dat de bioscoop zoo ge heel een geldzaak is geworden; werd ze gericht op den zin van schoonheid en de belangstelling op natuur- en men- schenwereld, dan zou ze prachtig werk kunnen doen. Dit gebeurt ook nu wel hier en daar; er zijn schoolbioscopen, er worden wetenschappelijke films ge geven; er zijn onder de vele slechten ook wel enkele bijzonder goeden. Maar over het geheel doet de bioscoop thans veel meer kwaad dan goed, omdat zij het publiek geeft, wat des publieks is. Gezonde productie en gezonde arbeiders. Een fabrikant past goed op zijn ma chines; ze worden op tijd schoonge maakt, ze mogen niet roesten, ze wor den voortdurend geolied en gepoetst. Een fabrikant bracht ons eens in de machinekamer zijner fabriek en zei met trots: Het is hier even keurig en netjes als in mijn salon. En inderdaad alles glom en blonk, de muren en de vloer waren met tegels bedekt, die wel iederen dag met zeepwater schenen af genomen te worden. Maar een verstandige fabrikant past evenzeer goed op zijn levend materiaal, want dat is ook in belang van zijn zaak Ford gebruikt de zuilen in zijn fabrieks- zalen voor ventilatie, ze zijn hol en voeren de bedorven lucht weg en laten de versche binnen. Hij keurt het af de arbeiders te laten werken tusschen machines, die te dicht op elkaar staan dan beweegt de arbeider zich niet ge makkelijk en is er onnoodig gevaar voor ongelukken Maar zijn de machines te ver van elkaar verwijderd, dan wordt de arbeidskracht verkwist. De arbeider moet geen vierkanten duim ruimte meer of minder hebben, dan behoeft, is een der stellingen van Ford. Het lawaai in metaalfabrieken is een noodzakelijk kwaad maar een kwaad is het, want het werkt afmattend. Men moet zich er voortdurend tegen verzet ten en hoe moeder men is, hoe minder kracht daartoe, hoe onaangenamer en pijnlijker lawaai op ons werkt. Ford verzekert, dat hij zelf niet te gen eentonigen arbeid kan, maar dat de meesten zijner arbeiders er geen last van hebben. Anderen meenen, dat gees telijke traagheid, sufheid het gevolg is van eentonigen arbeid. Ford eischt van zijn arbeiders veel eentonigen arbeid, In een half uur wordt in zijn fabriek een heele auto gemaakt. Dat is alleen mogelijk, door een sterke verdeeling van arbeid. Hier is een arbeider, die dag in dag uit niets doet dan banden omslaan, daar verlakt een ander weer spatschermen enz. Het werk wordt ten slotte als in een droom verricht. Plet komt ons waarschijnlijk voor, dat de helderheid en opgewektheid van geest daarbij toch wel schade moeten onder vind. Overigens is het een ware stelling, dat de arbeiders, die in alle opzichten goed behandeld worden en zich geluk kig gevoelen, ook het beste werk zullen leveren: een waarheid, waarmee nog lang niet alle werkgevers rekening hou den. „Gezonde arbeiders geven ook ge zonde productie" is een waarheid, die wel boven iedere fabriek en werk plaats gebeiteld mocht worden. De gewapende vrede. Onder het stelsel van den gewapen den vrede hebben we den grootsten en rampzaligsten oorlog gekregen, die de geschiedenis ooit gekend heeft. Euro pa was reeds voor den oorlog aan een gewapend legerkamp gelijk. Overal in de groote steden zag men de groote ka zernes en zag men de troepen marchee ren en overal hing over de zeeën een zwarte walm uit de schoorsteenen der oorlogsschepen. Heel die levende en doode oorlogsmachinerie kon -door een kleinen schok aan den gang gebracht worden: een machinerie, die leven, welvaart en geluk der volkeren zou ver malen. De schok is gekomen; de aanleiding tot den oorlog, de moord van den Oos tenrijkschen kroonprins is niet de oor zaak maar wel de aanleiding van den oorlog geweest. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Tijdens den oorlog is beloofd en heb ben we gehoopt, dat na den oorlog door een volkenbond de gewapende vrede overbodig zou wórden. Men zou gelei delijk gaan in de richting van ontwa pening; op den duur zou de Volken bond het opperste gezag en de opperste rechtspraak uitoefenen, steunend op de kracht van een internationaal politie- leger, maar de dwaze en gevaarlijke wedstrijd in bewapening zou ophou den. Het is anders uitgekomen. Europa lijkt na den oorlog nog meer op een le gerkamp dan voor den oorlog. Duitsch land is wel ontwapend, maar het zwaard is alleen uit de Duitsche vuist geslagen, de oorlogszucht is sterker nog in het Duitsche hart dan voor '14. Door een onderzoek, ingesteld op last van den Volkenbond is gebleken, dat bijna alle staten thans meer uitge ven voor hun legers en vloten dan voor 14. Frankrijk streeft ernaar de eerste militaire mogendheid te zijn en te blij ven van Europa. Engeland heeft pas versterking van zijn luchtvloot aange kondigd, omdat het voor Frankrijk al thans in de lucht niet wil onderdoen. Er is tusschen de groote mogendheden een vlootvacantie ingesteld op de con ferentie van Washington, maar de ge weldige vloten van Japan, Amerika en Engeland blijven een dreigend gevaar voor den wereldvrede. Ons landje doet ook al mee aan den wedstrijd in bewa pening. Ook wij geven meer uit voor militaire doeleinden als voor den oorlog zelfs ruim 50 meer. Bovendien stelt de regeering ondanks den berooiden toestand der schatkist straks de vloot- plannen aan de orde. We zien niet in, dat de kans om uit den oorlog te blijven er iets minder door wordt, eer het te gendeel, wanneer we onze koloniën gaan beschermen met eenige schepen, die zeer veel geld zullen kosten maar tegenover de vloten der groote mo gendheden weinig of niets beteekenen. „Een natie, die zich ontwapent, pleegt zelfmoord. Men kan even goed de poli tie naar huis sturen, als de kazernes sloopen en de oorlogsschepen voor oud roest verkoopen. Als men den vrede wil, moet men mogelijke vijanden op een afstand houden door een stevig middel van verweer". Deze argumenten hebben een schijn van recht. Maar menk an er een argu ment tegenover plaatsen, dat sterker is dan zij tezamen. Wanneer de volkeren ieder voor zich den vrede wil bewaren door zich militair sterk te maken, dan zal de een altijd nog een beetje sterker wllen zijn dan de ander, om des te ze kerder van don vrede te zijn, dan is on vermijdelijk een tegen elkaar opbieden in militaire kracht en dan is oorlog het eind zoo goed als er brand komt, wan neer men aan alle kanten van een buis een heel klein vuurtje aanlegt. Er zijn zeker ook gewichtige argu menten tegen beperking van bewape ning en ontwapening in te brengen. Maar het stelsel van vrede door ver trouwen en recht, door onderlinge overeenkomst biedt meer kans den oorlog verre te houden dan de gewa pende vrede. Daarom verkiezen we den laatste niet langer, maar verwer pen dien ook met onze rede. Met ons hart wenden we ons onmiddellijk tot den vrede, die steunt op vertrouwen en recht en onderlinge overeenkomst. Hij is zedelijk veel schooner en zuiverder dan de gewapende vrede. Immers deze doet denken aan een geheelonthouder met een flesch jenever in den zak, aan een zendeling, die geschriften van Buchner en Haeckel colporteert. Over de politieke kwestie der vlootwet wordt heel veel geschreven. Afgezien daarvan

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1