IJmuider Courant Zaterdag 25 Aug. 1923. 2e blad OFFICIEEL. Burgemeester en Wethouders der Ge- meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, te 's-Oraven- hage, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, Sectie A, Nos. 930-931-614 en 330, gelegen in de Breeiaap, te mogen oprichten 30 kookovens, een kooksverwer- kingsinstaliatie, een kolenverwerkingsinstal- latie en fabrieken van bijproducten, door hen is toegestaan. Velsen, 21 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J, Kostelijk Rijkens Po1i ti evergunningen voor tapper ij en in verband met de Jubileumfeesten in 1923. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat voor elk der ver schillende afdeeiingen der gemeente op de dagen, waarop aldaar jubileumfeesten wor den gevierd, 1. het sluitingsuur voor de tapperijen is vastgesteld op 12 uur des nachts; 2. in de tapperijen muziek mag worden gemaakt en openbare bals mogen worden gehouden tot des avonds 11 uur. Ingeval de openbare orde of rust ver stoord wordt of dreigt verstoord te worden, ter beoordeeling van de politie, kan deze tot sluiting der tapperijen overgaan. Velsen, 23 Augustus 1923. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. burgerlijke stand. Bureau-uren op 31 Augustus 1923 (verjaardag van H. M. de Koningin). De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat op 31 Augustus a.s. (verjaardag van H. M. de Koningin) het bureau van den burgerlijken stand op ver zoek van belanghebbenden tot het doen van overl ij densaangiften zal worden geopend tusschen 91,'» en 10 uur voor middags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 25 Augustus 1923. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, SUWERINK. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soede. 5 uurDs. Kroese, van Velseroord. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10.30 Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur; Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes 5 uur: Dezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heitigingsdienst. 3 uur: Openluchtmeeting (Velseroord). 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leider der bijeenkomstenEnsign Cohen, van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Netelenbos, van Poeromedjo. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Hasper, van Heemstede. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uur: De heer O. B. Wiirth. EVANGELISATIE. 10 uurDs. J. T. van Duynen te Zaandam. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gevonden voorwerpen. Een groene strik, een huissleutel, een hondenhalsband met penning, een geel kinderschoentje, een boezelaar, eenZeeuw- sche broche, een grijze pet, een rozenkrans, een kinderkousje met slofje, een ceintuur, een groene slaapmuts, een hondenhalsband met penning, een huissleutel, twee kleine groene kindermanteltjes. „Het Volk" van Woensdagavond deelt over het personeel der Hoogovens het volgende mede Naar aanleiding van de berichten in ver schillende bladen over den vermoedelijken tijd, waarop de hoogovens zouden beginnen te werken, vernemen wij van bevoegde zijde, dat dit nog niet met zekerheid valt te zeggen. Tegenover verschillende leden van het personeel wordt intusschen alles behalve mooi gehandeld. Vele dezer menschen, de bekwaamste vooral, zijn met allerlei mooie beloften uit hunne vorige betrekkingen ge haald. Zij zouden hier een prachtpositie verwerven enz. doch worden nu ontslagen, of om van hen af te zijn, hier of daar „ingestopt", zooals dit heet. De geest, vooral onder het z.g.n. hoogere personeel, is er dan ook een vaneiken dag kan voor mij de laatste zijn en beroep op een of ander instituut bestaat niet. Van Den Haag uit, waar de hoofddirectie is, wordt gedecreteerd, dat in deze of gene afdeeling personeel te veel is, en dat er dus weg moeten. Wie of wat raakt de directie niet. Om het wel of wee der betrokkenen bekommert men zich niet, ook niet of deze wellicht een goede positie hebben verlaten. Erg „Koninklijk" kunnen wij dat van een maatschappij, die dit predikaat voert, niet vinden. Naar aanleiding van dit bericht in „Het Volk", hebben wij ons gewend tot de Directie der Hoogovens alhier, die ons met beslistheid kon verzekeren, dat van willekeur tegenover het personeel geen sprake is. Natuurlijk wordt thans personeel ont slagen, dat alleen voor den BOUW was aangenomen en waarvan er ook nooit sprake was geweest, deze b I ij v e n d aan te stel len. Er is geen enkel willikeurig ontslag gegeven, noch zijn „mooie beloften" gedaan, die niet zouden zijn nagekomen. Wij werden door de Directie gemachtigd de strekking van dit bericht als geheel „o n j u i s t" te kwalificeeren. Omtrent de in werkstelling van het Hoog- ovenbedrijf konden op dit oogenblik nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Kenn. Na enkele weken van rust hoopt a.s. Dinsdag 28 Augustus de Chr. Zangvereen. „Halleluja", directeur de heer Theo van Zutphen, hare repetities weder te her vatten in het verenigingsgebouw van de N. V. Ijsfabriek voor de Vischhandelveieen., alwaar zich ook nieuwe leden kunnen aanmelden. Het persoonlijk geschenk, dat door het Comité voor het Nationaal Huldeblijk namens het Nederlandsche volk aan de Koningin zal worden aangeboden, bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende een verzameling van 217 speciaal voor dit doel door Nederlandschekunstenaars vervaardigde afbeeldingen van Nederland, Daarbij zal ook zijn een afbeelding van de sluizen alhier, vervaardigd door den kunstschilder F. Enge! Jbz. Donderdag werd een betrouwbaar- heidsrit georganiseerd door de vereeniging „Ulysses" uit Amsterdam. De weg ging van Amsterdam naar Arn hem. Eenige veteranen namen aan dezen wegwedstrijd deel, waarvan onze plaats genoot de heer A. Nieuwkoop als 2e aan kwam van de groep veteranen. Door de Haarlemsche rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard de N.V. Visscherij Mij. Zandvoort I en de N.V. Vis- scherij Mij. Zandvoort III alhier. VELSEROORD. Het blijft met den melkverkoop een eigenaardig geval. De slijters verkoopen de melk voor 13 cent, terwijl er boeren zijn, die zelf zijn gaan venten en die de melk voor 10 cent per liter verkoopen. Te IJ muiden wordt ze zelfs voor 8 cent verkocht. Er is echter een boer, die verleden jaar zijn melk beneden den prijs der slijters ging verkoopen, maar die thans, nu hij heel wat klanten heeft, de melk ook voor 13 cent verkoopt. Het berichtje over de aanrijding van het zoontje van den heer V. is niet juist. Men had ons verkeerd ingelicht. De knaap is niet aangereden door een autobus, maar kwam in botsing met zijn zusje, die ook aan 't fietsen was. santpoort. Een dame heeft deze week aangifte gedaan, dat een onbekend gebleven per soon in den Neethof alhier, waar zij met hare kinderen wandelde, schennis der open bare eerbaarheid heeft gepleegd. De politie stelt een OHderzoek in. Het persoonlijk geschenk, dat door het Comité voor het Nationaal Huldeblijk namens het Nederlandsche volk aan de Koningin zal worden aangeboden, bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende een verzameling van 217 speci aal voor dit doel door Nederlandsche kunstenaars vervaardigde afbeeldingen van Nederland. Daarbij zullen zijn teekeningen van de ruïne van Brederode door A. Kuypers en van een duinlandschap van Santpoort door Q. W. Dijsselhof. Dinsdagavond gaf de R. K. I-Iar- monie-vereeniging „Soli Deo Gloria" een concert op een terrein terzijde van de concertzaal „Zomerlust" Zooals on ze lezers zeer waarschijnlijk wel zullen weten, beoefende Soli Deo Gloria" tot vóór betrekkelijk korten tijd de fan- fare-muziek, eerst onder leiding van den heer C. Oudendijk, later onder die van den heer Sarn. Vlessing. Op het concours van „Wilhelmina" kwam „Soli Deo Gloria" onder leiding van haar eerste directeur echter uit 'in de 3de afd. harmonie. Haar eerste optre den was reeds een succes. Niet alleen werd in deze afdeeling een eerste prijs behaald, maar zelfs in den ecre-wed- strijd werd nog een prijsje veroverd. Zoo werden we Dinsdag dan vergast op harmonie-muziek. „Soli Deo Gloria" liet zich, evenals op het concours, wêer van haar beste zijde kennen, zoodat. menigeen een muzikaal genot smaak te. Ook haar concours-nummers wer den, zeer begrijpelijk ten gehoore ge bracht. Donderdagavond ontving S.V.S. I het Velsensche Kinheim. Met 21 ble ven de Velsenaars in de meerderheid. BINNENLAND. Minisler Coiijn en de bezuini ging op het onderwijs. In het „Handelsblad" wordt naar voren gebracht hoe op het oogenblik in de artikelen van het hoofdorgaan der anti revolutionaire partij het bezuinigingspers pectief zéér actueel is. Hoofdlijn van Colijns inzichten inzake bezuiniging op het gebied van het lager onderwijs is het beginsel, zoo meent de schrijver, dat de school niet in de eerste plaats „staatszaak" moet zijn, doch in de eerste plaats „volkszaak". Dat wil zeggende Staat moet ook financieel niet alles doen. De Staats school (min of meer gesplitst naar de richtingen) aldus Coiijn is de aller slechtste oplossing en waarschijnlijk in het- geheel geen oplossing van het school- vraagstuk. Niet alleen dat het „alles betalen" een ruïne voor de Staatskas is, maar het doet bovendien een kostelijk stuk volks kracht geestelijk en zedelijk en economisch verkommeren. Hoe het dan wel moet? Volgens minister Coiijn aldus •Stellen we ons bijvoorbeeld een dorp voor, waar redelijkerwijs (riaar grensgetal- len, door de wet te stellen) drie scholen kunnen bestaan, een neutrale, een Roomsche en een Christelijke School. Dan dienen er in dat dorp eerst drie schoolbesturen te zijn, die zich bij de Overheid hebben te legitimeeren met naar vaste regelen goed te keuren statuten. Nu bouwe de overheid daar niet zelf, noch voor de neutrale, noch voor de Roomsche, noch voor de Christelijke School. Maar ze stelle aan het behoorlijk gelegitimeerde bestuur onder vaste en al gemeen geldende waarborgen de minimum bouwsom ter beschikking, welke de een voudig ingerichte zesklassige volksschool kost. Deze bouwsom kan naar vaste regelen worden bepaald. Wil nu één dezer besturen méér .geld dan het wettelijk minimum-bedrag aan de school besteden, wil het mooier dan het strikt eenvoudige bouwen, ruimer bouwen zeven- of acht klassig bouwen enz., het sta aan elk bestuur vrij. Maar het zij niet ten laste van de Overheidskas. Al wat boven het zesklassig eenvoudsminimum gaat, betalen de besturen zelf. Voor het geval er geen bestuur is, het geen bij het „neutraal" of „openbaar" onderwijs zich zou kunnen voordoen, treedt alleen deze wijziging in, dat de gemeenteraad dan formeel als schoolbestuur optreden kanechter gebonden aan inden- tieke bepalingen als voor de besturen gelden. De gemeenteraad mag dan uit de publieke kas niet méér geld aan de neutrale school besteden dan anders aan een neutraal bestuur in die plaats gegeven zou zijn. En wil de gemeenteraad méér geld dan zulk een minimum aan de school besteden, dan is de gemeenteraad daarin wel vrij, maar het geld moet dan daartoe niet uit de publieke kassen genomen wor den, 't geld moet dan komen uit den kring van ouders op welke de betreffende school steunt (schoolgelden o.a.). Ook de kosten voor het zevende leer jaar zullen naar den wensch van den heer Coiijn, niet langer op de publieke kassen mogen drukken. Niet alsof de heer Coiijn tegenstander van het zevende leerjaar is. Absoluut niet. Alleen maar, hij wil, dat de albetalerij uit de publieke kassen zich be. perke tot een doorsnee-minimum, dat hij meent voorshands te mogen, stellen op de kosten van de eenvoudig ingerichte zes leerjaren tellende volksschool. Wil men locaal boven zulk een minimum uitstreven, en bijv. zeven of acht leerjaren invoeren' uitnemend, maar het geld daartoe noodig kome, dan uit de kringen der betrokken ouders zelf. Evenzoo ga het met de onderwijzers traktementen. De heer Coiijn wil, dat de publieke kas alleen aansprakelijk zal zijn voor de onderwijzers, welke aan de zes klassige eenvoudige volksschool naar wet telijke regelen minstens noodig zijn en dat de publieke kassen aan dit minimum getal onderwijzers het traktement doen uitkeeren (via de besturen), hetwelk zij minstens (bij de wet te regelen) behooren te hebben Al wat daar boven en daar buiten gaat, o.a. méér onderwijze: s dan het wettelijk getal, hooger tractementen enz. men late het volkomen vrij, men moedige het zeifs aan en juiche liet luide toe, maar het volk beiale het zelf. Zoodanige kosten moeten, voorzoover ze boven de wettelijke minimum- geiallen komen, buiten het budget der publieke kassen blijven. Men krijgt dan dezen gang, dat de maat schappij-ontwikkeling voorop moet gaan (de „volkszaak") en de Staat dan en daarna langzaam volge. Stijgt het volkspeil, dan heeft de Staat tot taak, ook zijn minima in passend tempo mede te doen stijgen. Niet te snel echter. Is hel peil der volksontwik keling in levendige variëerende schomme ling, de Staat moet in zijn wetgeving het constante doorsneepeil zoeken te formu leeren. Een samenvatting van de beginselen van den heer Coiijn ligt in 't bovenstaande gegeven. Men kan nu nieuwsgierig zijn naar de toepassing van het beginsel op het zoo nijpend euvel der Nederlandsche splitsings neigingen. Hoe het moet met al die kleine prutsschooltjes? Moet de Overheid lijdelijk alle splitserij volgen en al maar betalen, betalen zonder meer De heer Coiijn denkt er niet aan. Men kent zijn gedachten het bes*, uit het voorbeeld van het middelmatige'dorp, waar redelijker wijs drie scholen kunnen zijn, een neutrale, een roomsche en een christelijke school. Welnu, zegt de heer Coiijn, dan beperke dat dorp, de publieke kas zich ook tot het honoreeren van wat drie scholen naar de wet aan de publieke kas mogen kosten. En gesteld, dat in dat dorp de neutralen bijv. één zijn, de Roomschen dito, doch de Protestanten in twee partijen uiteenvallen, die ieder een eigen school willen hebben; gesteld dan verder, dat bijv. van de 100 kinderen, die de ééne Protestantsche school zou hebben, er 70 Hervormd zijn, 30 Oereformeerd Welnu, men late de splitserij vrij. Er is een souvereiniteit in eigen kring, die méér is dan staatsregie. Echter als het op betalen aankomt, dan betale de publieke kas aan het Hervormde schooltje niet meer dan 70/100 van de som, anders voor de totaal-school bestemd en aan het Gereformeerde school tje niet meer dan 30 100 van die som. Wat er overigens noodig zij, hebben de besturen zelf te betalen. En zij zullen dit ook graag doen, indien de beginselen, waar het bij de splitsing om ging, werkelijk het spitsen waard zijn. Hoe het verder naar dit principe gaan moet, is gemakkelijk te raden. Wettelijk deelt men de gemeenten, uitgaande van het genoemd „middelmatige" dorp, in klassen in. Hoe grooter dorp of stad, des te meer varieering naar de richtingen. Hoe kleiner dorp des te minder mogelijkheid daartoe. Er is maar één middel om de Staatskas te beschermen tegen de gevolgen van immer voortgaande splitsing, zegt de heer Coiijn; en dat middel isde Staatbefalerij doen verdwijnen. Doen verdwijnen voor alle richtingen van lager onderwijs, ook bijv. voor de financieele gelijkstellingstendenz voor de vele thans aan het Rijk zoo duur komende openbare prutsschooltjes met vaak slechts een paar leerlingen. Dezelfde pricipes als boven voor het gewoon lager onderwijs ontwikkeld, wil de heer Coiijn ook toegepast zien op het U.L.O., en ook op het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Zijn in één dorp uit de publieke kas de minima-sommen voor drie lage scholen te betalen, het spreekt vanzelf, dat de publieke kas in zulk een „middelmatig" dorp niet eveneens drie U. L. O.-minima voor haar rekening kan nemen. Het zal daar dan wel met één U. L. O.-minimum ophouden. Wil len de drie lagere scholen toch ieder eigen U. L. O. hebben, fiat, het beschikbare bedrag voor één U. L. O. school worde dan pond- pondsgewijze verdeeld en verder ga het volk zelf zijn gang. En is in een bepaalde landstreek slechts één H. B. S. of Gymnasium redelijkerwijs mogelijk, de Overheid honoreere daar ook slecht één minimum en verdeele dit bij eventueele splitsingen naar rato. Uit de betrokken ouderkringen zelf kome dan de rest van hetnoodige. Ziedaar de hoofdlijnen van de bezuini gingsgang, gelijk de nieuwe minister van Financiën dien bij Onderwijs gevolgd zou willen zien. Het zijn belangrijke lijnen. En een enorm bezuinigingsperspectief ligt er in. Bovendien bereikt men langs dezen weg een méér principieeie oplossing van de schoolstrijd en bovenal een wetenschappelijk betere harmoniseering van „Staatstaak" en „Volks zaak". Men weet, minisler De Visser heeft toe gezegd in beginsel niet ongeneigd te zijn om een ander stelsel te overwegen dan dat, hetwelk belichaamd is in de wet van 1920. Voorstellen dienaangaande waren van hem zelf echter niet te wachten. Maar hij noodigde den heer Coiijn en de zijnen hoffelijk uit, om hem zoo mogelijk een wetsvoorstel voor te leggen, in hetwelk het standpunt-Colijn werd uitgewerkt. Deze uitnoodiging is even hoffelijk aan vaard. Er is van schoolmannen een com missie gevormd tot welke ook de heer Coiijn zelf toetrad, ten einde een wetsvoor stel te formuleeren. Wij wachten thans op de uitkomst. Ongetwijfeld zal er door die commissie worden voortgemaakt. Want al was op het moment, dat de heer Coiijn als hoofd redacteur van „De Standaard" dien geurigen schotel aan het departement van Onderwijs voorzette, nog niet te voorzien, dat binnen zoo korten tijd de heer Coiijn als minister van Financiën nevens minister De Visser zou moeten plaats nemen, nochtans is het een feit. dat de plannen in „De Standaard" ontwikkeld, thans niet buiten den nieuwen minister van Financiën omgaan en het werk van de bedoelde commissie dus in deze voor de schatkist niet weinig benauwde dagen dubbel urgent is geworden. Ook minister De Visser heeft recht op spoed. En ons volk niet minder Het persoonlijk geschenk aan de Koningin. Het persoonlijk geschenk, dat door het Comité voor het Nationaal Huldeblijk namens het Nederlandsche volk aan de Koningin zal worden aangeboden, bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende een verzameling van 217 speci aal voor dit doel door Nederlandsche Kunstenaars vervaardigde afbeeldingen van Nederland. Het album wordt onder leiding van Joh. B.Smits, gebonden door J. Brandt en Zoon, in 't Wapen van Amsterdam. Oeorg Rueter ontwierp de bandversieringen en teekende de opdracht en de titelbladen. J. van Krimpen schreef de onderschriften, registers, etc. In de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen werd het papier vervaardigd. Het kastje waarin het album zal worden geborgen, wordt naar het ontwerp van K. P. C. de Bazel, uitgevoerd door C. Oosschot op de werkplaats „De Ploeg". Brutale diefstal te Eindhoven. Uit Eindhoven wordt aan de Tele graaf gemeld: Dinsdagavond is ten nadeele van den heer C. van Beek een brutale diefstal gepleegd. Toen om ongeveer negen uur de dienstbode zich afleer, roet de kin deren thuis bevond, hoorde zij plotse ling gestommel aan de keukendeur. Zij bemerkte tot haai groote schrik in de keuken een persoon met zwarte hand schoenen aan en zwarte kousen over zijn schoenen. Zij herkende in hem iemand, waarmee zij den vorigen avond op de kermis had gedanst en die bij die gelegenheid aan haar gevraagd had: „Is er bij jullie niets te hah-n?" waarop zij lachend had geantwoord: „Het is op het einde van de maand", doch overige s dit had opgevat al3 grap. liet meisje, dat op het gezicht van dezen man nog meer begon angst te krijgen zeide: „go wilt hier toch niets weghalen", waarop hij antwoordde: „Laat mij maar begaan en houd ie mond". Hierop begon hij het heele huis te doorzoeken, eerst beneder. i-ri later de bovenvertrekken, tot zelfs slaapkamer van de kinderen. Daar werden door hem twee geldkistjes gevonden, welke hij meenam. Toen hij bij het du-nst- meisje terugkeerde zcide hij. „Je zegt, dat je om tien uur naar heil gegaan bent en dat je geslapen hebt, zoodat je van niets weet. Dan kraait er geen haan naar", Hij verwijderde zich to< n met d"n buit, welke aan geldswaardige papie ren en contanten in do duiz' nden loopt. De dienstbode, die niet wist wat te beginnen uit vrees voor d-n man, durf de bij de thuiskomst der bewoners niets te zeggen. Na langen tijd ernstig te zijn ondervraagd door de recherche, heken- de zij eindelijk de feiten, zoo als hier boven naar voren gebracht. Onmiddel lijk is toen de verdachte A. Rutten van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij ontkent tot heden alle schuld. Van het gestolene is tot heden nog niets terug gevonden. De beklaagde woont te Ton- gelre en is slager van beroep. Het ge stolen bedrag vertegenwoordigt een vyaarde van circa 6 a 7000 gulden.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5