'Artikelen Neptunusstraat - muiden gua Deze plechtigheid vindt niet in de kerk maar in het koor plaats. Het werk in het koor der Nieuwe Kerk te Delft vordert uitnemend. Door harden arbeid gedurende een vijftal maanden zal geheel bereikt zijn wat het comité voor het Nationaal Huldeblijk zich heeft voor gesteld, n.l. dat op 21 September aan de Koningin een volledig beeld zal kunnen worden gegeven van het restauratieplan. Inderdaad zal dit mogelijk zijn. De afwer king van verschillende onderdeelen volgt later. Met het inzetten der ramen wordt groote spoed betracht. De firma Schouten te Delft garandeerde, dat op bovengenoem- den datum alle ramen zijn geplaatst. Een model der bekroningen in het triforium zal zijn aangebracht. Ook in den koorom gang vlot het werk. De zuilen en de kapiteelen zijn grootendeels hersteld. Muren en gewelven zijn klaar. Een 7-tal vensters zijn af en de architect hoopt met vernieu wing der overige nog gereed te komen. Niemand heeft verwacht, dat de ramen van den kooromvang reeds van gebrand glas zouden zijn voorzien. Uit den aard der zaak liet het korte tijdbestek niet toe omtrent dit belangrijk punt een beslissing te nemente meer nu plannen in verband met de twee groote ramen en van het transept groote omzichtigheid geboden maken, wil men eenheid in het geheel bereiken. De plechtigheid op 21 September zal worden opgeluisterd door orgelspel van dr. Joh. Wagenaar, 's-Qravenhage, en zang van de Madrigaal Vereeniging, directeur de heer Sam Dresden, Amsterdam. Tel. De kunst van Ioopen. We leeren onze kleinen nog het Ioo pen, maar het zal spoedig een overbodi ge oefening zijn. Wie loopt er tegen woordig nog; de meesten fietsen, tram men, gebruiken een lift in plaats van klimmen, en denken er niet meer aan voor hun pleizier een paar uur te gaan wandelen. Zijn er geen autobussen, stoombooten en honderd andere ver voermiddelen, die ons brengen, waar we willen zijn, zonder onze beenen te vermoeien. Men heeft clubs voor allerlei soorten sport; alleen enkele bizarre of oude: wetsche menschen vormen nog wel eens een wandelclub. De „Medical Re- view" vind het jammer, dat er zoo weinig meer geloopen wordt en prijst het als de meest gezonde lichaams oefening. Wie weinig loopt krijgt dun ne beenen en een hangbuik. Soldaten, die lange marschen afleggen, krijgen een frissche kleur, hebben een gezon den honger en lijden niet aan inge wandsstoornissen. Gele, ziekelijke re- cruten worden in enkele weken onder dienst gewoonlijk gezonde, sterke man nen. Daarom moeten we veel minder zittend en meer loopend ons bewegen. De lof van het ioopen wordt hier wellicht wat overmatig gezongen, maar het is zeker waar, dat velen te weinig Ioopen en dat het Ioopen een uitstekende lichaamsbeweging is. Be wijs daarvan geven de meeste „post- loopers", indien ze althans geen post- fietsers geworden- zijn. soenlijker tegen hem dan in Set Zuiden Salzburgen een laaghartige moordaanslag Heel anders oordeelen de Franschen gepleegd op den heer en mevr. Ruben over de negers. Zij hebben hen kostelijk dochter, wonende te Amsterdam, geholpen in den oorlog; zij leveren ook De correspondent van de Tel. te Ulden- nu nog hulptroepen in het bezette ge- Jzaal, meldt hierover het volgende bied. Zij vormen ook de legers in de j De familie Ruben werd met ver van Schiittorff door de twee bandieten Kalt, een 20-jarige bakkersknecht en Pommer een 21-jarigen koopman uit Osnabrück door zware bijlslagen vreeselijk gewend. De he. r Ruben kreeg zeven, mevr. Ruben en het BUITENLAND. koloniën. Nu de Fransche bevolking achteruitgaat, althans zeer weinig toe neemt, is de hoop op militaire kracht en weerbaarheid voor een deel op den neger gesteld. Daarom heeft het in Frankrijk groo te ergernis gewekt, dat eenige Ameri kanen negers in een nachtkroeg be handeld hebben, alsof Parijs in Ameri- Negers en blanken. Het aantal gevallen van lynchen neemt in de Zuidelijke Staten van Ame rika af. De volkshaat en woede wachten vooral tegenover den neger, die een misdaad begaan heeft of van misdaad verdacht is, den loop van de gerechtig heid, onderzoek, verhoor, verdediging enz. niet af, maar men hangt den onge lukkige aan een boom op, steekt hem in brand of schiet hem dood. Vooral negers verdacht zich aan een blanke vrouw vergrepen te hebben, Ioopen ge vaar door het wraakgierige publiek vermoord te worden. Het aantal lynchgevallpn neemt af, omdat er minder negers zijn. Zij trek ken uit de Zuidelijke staten naar het noorden, waar ze meer als menschen behandeld worden en hooger loon ont vangen. Maar dat is de blanken in het Zuiden ook al niet naar den zin. Zo minachten den neger maar waardeer lui hem als een gewillige en goekdkoope werk kracht. Nu er minder negers zijn, gaan dezen hooger loon eischt-n en hoewel reeds meer dan een halve eeuw vrij, beginnen de negers in de zuidelijke sta ten zich nu'ook waar lijk vrij te voelen en zich als vrijen te gedragen. Hoe leelijk en geringschattend er door de blanken over hen gedacht wordt, kan blijken uit dit oordeel uit eet. Amerikaansche krant over hen: „Een levende neger is als katoenpluk ker toch altijd meer waard dan een, die aan het spit gaar gebraden is of dan een, die door vele kogelschoten door boord niet veel meer kan uitrichten dan de vergelijking met een zeef in ons doen opkomen." Over het algemeen kan men in Ame rika den neger niet recht uitstaan, al gedraagt men zich ia het Noorden fat- De man met de bijl werd door het publiek gegrepen, de andere eenige uren later door de politie. Zij bleken de familie Ruben beroofd te hebben van 30 gulden ka lag. De Amerikanen waren- niet be- man was neergeslagen. paald „droog" en hebben een paar ne- Met de meeste zorg werden de slachtoffers gers, die met hen in de nachtgelegen heid pret maakten, eruit geranseld. Deze negers waren nog wel prinsen, die in Frankrijk gestudeerd hadden voor advocaat en dokter en bovendien beiden den oorlog hadden meegemaakt en zich daarin moedig onderscheiden en de Franschen vinden het schande lijk, dat Amerikanen de zwarte mede burgers aldus mishandelden. Een Fran sche grappenmaker schertste over het geval: Wat hebben blanken in den nacht tegen negers; in den nacht zijn immers alle menschen zwart i Maar de meeste Franschen dulden over het ge- plaats had in tegenwoordigheid van al le autoriteiten. De.rouw werd geleid door den Nederlandschou consul, den heer Cabiro, 'n Franschman uit Ba- vonne, voor wiens onvermoeide zorg en energie voldoende bewondering moei lijk is neer te schrijven. Voorts waren aanwezig de prefect der Boven-Pyreneeën, de onder-prefect, de hoogere districtsamhlenaren en ge westelijke vertegenwoordigers, allen in dochtertje ieder twee slagen op 't hoofd, j ambtsgewaad, evenals de burgomees- Allen vielen bewusteloos neer Bij mevrouw ters der omliggende gemeenten, de pre- keerde het bewustzijn spoedig even terug sident van de rechtbank en tal van ge- zij verleide daarop, dat het eerst haar meente-raadsleden, doctoren, enz. van de streek. De enkele Nederlanders van de familieleden was nog niemand door het stationspersoneel naar het zieken-gearriveerd bevonden zich aan huis te Schiittorff overgebracht. weerszijden van den katafalk, terwijl het overige van het middeneeuwsche tempelierenkerkje werd gevuld dooi de eenvoudige berglievolking. Door vervroeging van het aanvangs uur had aan Hollandsch geld, 130 millioen markt men de plechtigheid volkomen vrij in Duitsch bankpapier en een gouden j kunnen houden van de nieuwsgierige horloge met ketting. Alles kon in beslag" belangstelling der toeristen, worden genomen. Terwijl de klare alpenklok haar af- Donderdagavond om zes uur was zoowel - gemeten tjinken deed wegvloeien in de de vader als de dcchter nog steeds be- j ruimte van het melancholiek land- wusteloos. schap, schreed de geestelijkheid bin- Voor eerstgenoemde schijnt geen hoopnen, pater P. van den Tempel O. P. uit op behoud te bestaan. Rotterdam als officiant, omgeven door RGebr.B OflANJ tw fcsa HMMBi stem van Frankrijk aan gene zijde van gindsche grenzen haar echo hebben bij die edele Holiandsche natie, welke ons gedurende den oorlog steeds steunde! Misschien meer dan andere, wist het Nederlandsche volk ons te begrijpen «-n van ons te houden, omdat het, als wij, in de ernstige uren in welke het lot dei- volken beslecht wordt, dezelfde be zorgdheid heeft gehad zijn onafhanke lijkheid te verdedigen en zijn natio naal volksbestaan. Helaas, welke droefheid voor ons in zulk een tragisch ongeluk vreemdelingen-vrienden te zien omkomen, op onzen bodem om ons beter te kennen en te waardeeren." En zich tot de Nederlanders won dend zei hij met een groote bewogen heid in de stem: „O, ik verzoek u, zeg, zeg vooral aan de nabestaanden, dat, zoo de graven dier ongelukkige slacht offers in Frankrijk blijven, er altijd godvruchtige handen zullen sijn om er bloemen te brengen en dat hun aanden ken leven zal in onze hergen en onze valleien, evenals in onze harten." Nadat de burgemeester van Luz in woorden van ontroerende hartelijkheid zijn gevoelens had vertolkt, sprak de Nederlandsche consul namens de Ko ningin, namens de Nederlandsche re geering en namens de betrekkingen, dankte de heer Cabiro in diep doorvoel de woorden voor de bewijzen van deel neming der Fransche regeering, daar aan onmiddellijk toevoegend de meest volkomen erkentelijkheid voor de held haftige redding van en de lieve zorgen besteed aan den eenig overgeblevene, zoo wonderlijk gespaard. „Bij ons diep gevoeld dankweten willen wij gedenken den burgemeester van Luz, den heer Laborde, den onder prefect van Argèles, den heer Philippe en diens ambtgenoot van Melle, den heer Bailey, die het reddingswerk ge leid hebben van de vrijwillig werkende bevolking. Onder de redders hebben sommigen daden van werkelijke held haftigheid volbracht; hun in liet hij zonder een hartelijk „dank"; en ook aan den geneesheer en de eerwaarde zusters van het ziekenhuis te Luz, die den geredden heer Kuypers omrin gen met zoo liefrijke zorgen. Aan het slot der ceremonie gaf een der aanwezige Nederlanders gevolg aan het verzoek zijner aanwezige land- enooten om ook uit Nederlandschen mond een eenvoudig dankwoord te zeggen aan die hartelijke Pyrerieeën- bevolking voor de wijze waarop zij ha ren deelneming aan den dag gelegde ren moed heeft aangewend en hare deelneming aan den dag gelegd. Zeer onder den indruk bleef men toeven, om den prefect gelegenheid te geven den geredde te bezoeken, waar toe ook enkele landgenooten werden genoodigd. Van dit bezoek zal ons een onver woestbare herinnering zijn, het oogen- blik waarop om de sponde van den ge redde geschaard, de Predikheer en de predikant met den geredde on de ove rige aanwezigen gezamenlijk luide het Onze Vader" ten hemel zonden voor deze menschelijkerwijze ondoorgron delijke redding. val geen scherts en zijn ernstig veront waardigd over het wangedrag der Ame rikanen tegen hun zwarte vrienden. Jammer genoeg, dat er aan die vriend schap een luchtje is, het luchtje van kruid en bloed en gifgassen en het slagveld. Het drankverbod in Amerika. Drie leden der bemanning van het Fransche s. s. „France" zijn, naar Reuter uit New York meldt, bij een inval, welke gedaan werd na afloop van een diner door Oouraud, den voormaligen Franschen hoo- gen commissaris in Syrië, aangeboden aan een aantal vooraanstaande Amerikanen aan boord van genoemd schip, gearresteerd, terwijl een hoeveelheid van de fijnste wijnen in beslag is genomen. het diner was „droog" geweest en de gasten hadden zich reeds naar de balzaal begeven, toen douane-ambtenaren, die iets verdachts opmerkten bij sommige leden der bemanning, deze volgden en sterken drank vonden in de bewaarplaats voor vleesch verborgen. Oeneraal Oouraud, de gezagvoerder van het schip en andere officieele personen gaven uiting aan hun verbazing enveront-; waardiging over het optreden der drank- leveranciers. Wegens gebrek aan bewijs, dat de buffethouder of de stewards sterken drank hadden verschaft aan de gasten van generaal Oouraud, werden de drie gearres teerden in vrijheid gesteld tegen betaling eener boete van 212 dollars. De Fransche maatschappij nam de ver antwoordelijkheid op zich voor het aan boord hebben van onverzegelden sterken drank en betaalde de boete. Moordaanslag in een Duitsche trein. Woensdagavond omstreeks 9 uur is in den trein naar Holland tusschen Rheineen De toestand van mevrouw Ruben is minder ernstigbij tusschenpoozen krijgt zij haar bewustzijn terug. De bevolking toonde zich zoo woedend tegenover de misdadigers, dat de politie! hen slechts met veel moeite kon beschermen. Ze hebben een volledige bekentenis afge legd. Hun doel was de familie te berooven. Een der bandieten was ook in het bezit van een zwaar bedwelmend vergif. Beiden zijn naar de gevangenis te Bent- heim overgebracht. Het auto-ongeluk bij Saint Sauveur. De Parijsche redacteur van „De Maasbode" schrijft uit Luz dd. 16 Aug.: De weinige Nederlanders, die aanwe zig- konden zijn bij de plechtige uit vaart welke zoo juist laat in den na- 1 middag in het stille, bijna antieke Py- reneeëndorp heeft plaats gehad, zijn diep onder den indruk van het bewijs van Fransche generositeit, door de autoriteiten en de geheele bevolking aan den dag gelegd in hun deelneming met het lot onzer omgekomen landge nooten en de droefenis der zoo ver ver wijderde zwaar getroffen families. Het zou den beproefden betrekkingen een balsem zijn geweest de diep-emotio- neerende wijze te hebben aanschouwd, waarop aan de omgekomenen de laat ste eer werd bewezen. De hartelijkheid heeft geëvenaard met den moed en de krachtsinspanning tegenover het over matig gebeuren. De baren waren opgesteld in de en- trée van het stadhuis, alle met een zwarten met zilver-labyrinth door werkten doek en met bloemen uit de alpentuinen bedekt; die der geïdenti ficeerde Katholieken bovendien gedekt door het crucifix. Wegens de geringe ruimte was slechts een enkeie kist in de kerk geplaatst, in welke te drie uur een indrukwekkende plechtigheid den vertegenwoordiger van mgr. Schoepfer, bisschop van Lourdes, de ken Heche en de priesters uit de omge ving, naar het altaar, waar zij de ves pers en de e rste nocturnen van het officie der overledenen zong:». Nfa de absolutie sprak de eerwaarde deken: „Slechts van één rust hier het stoffelijk overschot; van één, van wie de identiteit verzekerd is en die met de vier andere geloofsgenootcn den dag aan de ramp voorafgaand, heel' gebruikt om gezamenlijk als voorbeel dige Katholieken te Lourdes hunne plichten te vervullen en zich onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw te stellen." De gewijde spreker schetste vervol g'-ns kort het droeve van dit verschei- d-n ver van het vaderland verwijderd eu sprak een troostwoord uit dat als Sursum-cordabevel van het requiem- officie de harten trof. Plechtig was de stoet in welken de baar werd meegevoerd om ze weer hij de overige te plaatsen. In de t ntrée nam toen de predikant der Gerefor meerde gemeente Tarbes het woord om het bij de protestanten gebruikelij ke ceremonieel eveneens met stichten de plechtigheid uit te spreken. Ook deze hield een toespraak die zeer ont roerde. De prefect trad vervolgens onder het rouw-baldakijn, dat het Hollandsch initiaal droeg om in een plechtig woord de deelneming van de Fransche regee ring te betuigen en die van de gewes telijke besturen: „Zeker", zoo zei hij „wij vleien ons niet, dat het officieel rouwbeklag, ondanks zijn diepe welge meendheid, den rouw der families, zoo wreed getroffen, kan verkleinen. Maar ten minste willen wij aan allen de ver zekering geven, dat hunne smart wordt gedeeld door ons vaderland. Moge die In den avond zijn de kisten in rouw- auto's naar het kerkhof te Lourdes ^overgebracht om in een voorloopigen grafkelder de definitieve rustplaats hetzij hier, hetzij in het vaderland, te wachten. Namens de aanwezige Nederlanders werd een prachtige krans aangedragen met de Nederlandsche kleuren. De burgemeester van Lourdes voer de hier het wo.ord en besloot zijn mooie redevoering met deze verzekering: „Zij zullen niet vergeten worden en wij zullen blijven bidden voor aller zie- lerust en moge het gebed, dat wij tot den voor ons allen gekruisigden Zalig maker richten, hun ten goede komen. En moge ons broederlijk medelijden een troost zijn voor hen, die wee nen!" -* Naar uit Parijs aan de Telegraaf ge meld wordt, hebben de hoogïeeraar in de philosophie Dusart en de heer Fres- naye van het ministerie van financiën als ooggetuigen geconstateerd, dat de ramp te St. Sauveur uitsluitend te wij ten is aan bovenmatige snelheid. Daarentegen meldt de correspondent van de Maasbode nog eens nadrukke lijk, dat niemand de ramp heelt zien gebeuren. WITTE KRUI 3. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributio per jaar dui 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Yelseroordj

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 7