ORGAAN VOOR O LSEN No. 87 Woensdag 29 Augustus 192S 8e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. Ontheffing v e r b o d b epalingen vin de Verordening op de Wi n k e 111 u i t i n g. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat voor eik der verschillende afdeelingen der gemeente op de dagen, waarop aldaar jubileumfeesten worden gevierd: le. het sluitingsuur voor de winkels is vastgesteld op 11 uur des avonds; 2e. door houders van standplaatsver gunningen voor den verkoop van diverse koopwaren langs den weg tot des avonds 11 uur een standplaats mag worden in genomen. Velsen, 25 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voorn, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst betreffende de hieronder genoemde personen de uitspraken zijn geschied F. E. van Well, lichting 1924, voorloopig vrijgesteld, bij beschikking van Gedepu teerde Staten van Noord-holland, 22 Aug. 1923, No. 122. Wegens Kostwinnerschap Jacob 'Zwaan, lichting 1923, voor één jaar vrijgesteld, bij beschikking van den Minister van Oorlog, 18 Augustus 1923, Vile afd. No. 91 V, met ingang van 1 October 1923; Cornelis Eduard Visser, lichting 1923, voor één jaar vrijgesteld, bij beschikking van den Minister van Oorlog, 20 Augustus 1923. Vile afd. No. 105 V, met ingang van 1 November. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten* moet met redenen zijn omkleed en wordëfi ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen, 27 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. register afgeroepen, ten einde zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de afgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige verte genwoordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de Lotingscommissaris het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroe pene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den gemeen teraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maan den na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den com missaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onder teekend, binnen tien dagen, te re kenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente secretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekend gemaakt aan hen, die de bezwaren in brachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Velsen, den 28 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, W. LANDEWEERD, 1. b. Loting voor den Dienstplicht De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats hebben in het speellokaal der gemeentelijke bewaar school, ingang Casembrootzijstraat te Vel- seroord, op Dinsdag, den 11 September 1923, des vóórmiddags te 9.30 uur, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t. en m. K; des voormiddags te 11 uur voor de overigen. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitge sloten zijn b. zijn overleden; c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn; d. als niet-Nederlander hebben opge houden ingezetene te zijn; e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Lotingscommissaris. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch ter wijding van de feestelijkheden, alwaar de predikanten Ds. Croes, Ds. Erdman, Ds. Jansen, Ds. Luikinga en Ds. van Oostrom Soede aanwezig zullen zijn. Naar wij vernemen is de heer S. Vlessing alhier, door den Bond van Chris telijke Harmonie- en Fanfarecorpsen officieel aangezocht de door hem gecomponeerde Huldigingsmarsch, Vrijdag 21 September uittevoeren, ter gelegenheid van het bezoek van de Koninklijke Familie aan de Nieuwe Kerk te Delft, persoonlijk te dirigeeren. Aan deze uitvoering, welke voor de Kerk zal plaats hebben, zal door ongeveer 700 musici deelgenomen worden. VELSEROORD. Uitbetaling van steun. Men verzocht ons te melden, dat de uit betaling van steungelden a.s. Vrijdag niét zal plaats hebben des avonds, maar des morgens van 9 uur tot half elf. VELSEN. Bureau-uren op 31 Augustus 1923 (verjaardag van H. M. de Koningin). De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat op 31 Augustus a.s. (verjaardag van H. M. de Koningin) het bureau van den burgerlijken stand op ver zoek van belanghebbenden tot het doen van overl ij densaangiften zal worden geopend tusschen 97s en 10 uur voor middags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 25 Augustus 1923. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, SUWER1NK. Waterstand IJmuiden. Augustus 1923 H water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 30 5.17 5.39 1.10 1.19 31 5.51 6.11 1.40 1.48 September 1 6.24 6.43 2.11 2.18 2 7.01 7.21 2.40 2.47 3 L.K. 7.45 8.07 3.13 3.24 4 8.40 9.09 3.56 4.16 5 9.49 10.28 4.55 5.26 6 11.17 11.54 6.18 6.55 Geen Zomertijd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. M. SteenmeijerLa- grand, z.; C. K. Klinge—Lips, z.; C. de Niet—Boutkan, z.; L. Effern—v. Wezel, z.; J. Bruyns—Wiggermans, z.; M. v. Strien Hoek, d. Overleden: Hendrika v. Heinsbergen, oud 76 jaar, weduwe van A. Gravekamp Leonardus Wilhelmus van Schie, 4 weken, zoon van P. van Schie en M. Koelewijn Jacoba v. d. Wiele, oud 26 jaar, echtgen, van L. H. J. v. d. Horst. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Weder tot de S.D.A.P. toegetreden Naar wij vernemen is de heer D. F. G, Schilling, die 10 Juli 1.1. als lid van de S. D. A. P. bedankt heeft, op zijn besluit teruggekomen en alzoo weder lid van de S. D.A. P. Naar wij vernemen zal a.s. Donder dag 6 September, van 's morgens 8—8.45 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier een samenkomst van de verschillende Protestant- sche Kerkgenootschappen plaats hebben, De Kennemer Kegelbond zal Vrijdag 31 Augustus, des avonds 7 uur een algemeene ledenvergadering houden, in het Café van den heer Klaauwers te Santpoort. Het is dringend noodzakelijk, dat de leden trouw opkomen, daar er belangrijke zaken aan de orde komen, o.a. verkiezing van voorzitter, vice-voorzifter, Isten en 2den penningmeester en financieel rapport betreffende het gehouden kegel concours te Beverwijk. De Geitenfokvereeniging Wijkeroog en Omstreken zal hare jaarlijksche keuring houden op 30 Augustus a.s., des namiddags 2 uur, op het land van den heer Groei aan de Gildelaan. De Beverwijker Voetbalvereeniging, B. V. V. „De Kennemers", heeft gemeend een nuttig werk te doen, door den zomer, rusttijd te besteden aan de beoefening der Athletiek en Zondag j.l. hebben we te Watervliet het resultaat dezer beoefening kunnen aanschouwen op de onderlinge wedstrijden. 't Was jammer, dat er zoo weinig publiek was. De oorzaak hiervan zal wel gelegen zijn in andere festiviteiten en misschien ook wel in de dreigende donkere lucht. De wedstiijd mag anders zeer goed geslaagd heeten en bood heel wat afwisseling. Hier volgen de uitslagen: A. 100 M. Hardlooopen 1. C. Rijndorp in 12.2 sec., 2. D. Honig 12.5 sec. en G. Schmitz, geen tijdopname. B. Verspringen met aanloop: 1. G, Tabak 5.185 M2. J. Deegenaar 5.135 M, 3. G. van 't Hof 5.07 M. C. Hoogspringen met aanloop: 1. M, van Delden 1.55 M., 2. C. Rijndorp 1.50 M, 3. J. Muys 1.40 M. D. Kogelstooten1. J. Muys 9.30 M. 2. M. van Delden 9.02 M., 3. H. van den Berg 8.21 M. E. Speerwerpen: 1. A. F. H. Duister hof 34.25 M., 2. M. van Delden 28.15 M, en J. Zuurbier 23.25 M. De heer Hans wierp 34.70 M. (buiten mededinging) F. Polsstokhoogspringen: 1. A. F. H Duisterhof 3 M., 2. P. L. Boerkoel 2.40fcM 3. G. van 't Hof 2.25. De heer Sint bereikte 2.75 M. buiten mededinging. G. 400 M. Hardloopen1. G. Schmitz 63.2 sec., 2. P. Lubbers 66.5 sec., 3. D, Honig (geen tijdopn H. Vertrappen van den voetbal: Jac. Zuurbier 48 45 M., 2. A. F. H. Duisterhof 48,15 M. 3. C. Reehorst 47,20 M. I. Drijven met den voetbal: 1. Chr, Muusse 19.9 sec. 2. P. Groeneveld 20 sec. (gedisqualificeerd). 3 J. P. Niesten 24 2 sec J. 1500 M. hardloopen: G. Kluft 5 min. 22.4 sec. 2. J. P. Niesten 5. min. 26 sec, 3. Chr. Muusse (geen tijdopname). Na afloop der wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door den vice-voorzitter den heer D. G. Minkema Ze bestonden uit medailles, sigarettendoosjes, zakmessen enz. Op Zaterdag 8 September a.s. zal hier voor de afdeelingen Velsen en Wijkeroog, het jubileum-feest worden gevierd. De schoolkinderen (een kleine 1000) komen 's morgens 9 uur aan de kanaalkade samen waarna onder begeleiding van muziek een rondgang gemaakt wordt door Wijkeroog naar het park „Concordia", waar door de hoogste klassen eenige liederen zullen wor den gezongen, begeleid door de Harmonie Kapel. Des middags een uur vereenigen de kinderen zich weer op dezelfde plaats, om dan over de pont door het dorp Velsen naar het landgoed Velserbeek te trekken, waar verschillende kinderspelen zullen wor den uitgevoerd. Des avonds wordt in Con cordia een avondfeest gegeven met een spreker, muziek en zang, bioscoop en verdere attracties. De Papierfabriek en het Hoogovenbedrijf, hebben besloteH dien dag de werkzaam heden te doen stilstaan. De feestcommissie hoopt dat dit voorbeeld door anderen zal worden gevolgd. De inwoners worden uit genoodigd, de nationale driekleur uit te steken. Aan den vooravond van het feest, Vrijdag September, geeft de Harmoniekapel „De Eendracht" in den tuin van Concordia een Concert ten bate van het feest. De toegangs prijs hiertoe is 11 cent. De feestprogramma's 10 cent zullen de volgende week ten verkoop worden aangeboden. DRIEHUIS. Gisteren had onze plaats hoog bezoek. Ter gelegenheid van de crematie van het stoffelijk overschot van' Mr. F. W. Pijn- acker Hordijk waren ook twee Javaansche prinsen naar hier gekomen, n.l. de zonen der sultans van Soerakarta eti Djokjakarta, die door dezen afgevaardigd zijn om H. M, de Koningin geluk te wenschen met Haar regeeringsjubileum. Eén van hen, de Prins van Solo, zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta, heeft in het Maleisch het woord gevoerd en de nagedachtenis van Mr. Pijnacker Hordijk die in Solo geboren was en betrokken bij Indische cultuurondernemin gen geëerd. De prinsen waren niet in uniform, maar in Javaansch costuum en vergezeld van hun gevolg. Zaterdag 1 September zal de Harmo- nievereeniging „Concordia" van IJmuiden een concert geven in de Lunchroom „Wes- terveld" te Driehuis. Voor het programma enz. verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. BINNENLAND. hebben, zal wel niet behoeven te wor den gewezen. Bij handhaving van het tegenwoordig peil der salarissen is echter een eenigszins belangrijke ver mindering der uitgaven een onmoge lijkheid. Dit springt in het oog, wanneer men let op de volgende globale cijfers. De totale uitgaven ten laste van den gewonen dienst der Staatsbegrooting moeten voor 1924 worden geraamd op f 680 millioen. Uitgaande van -den gedaclitengang, dat de Spoorwegen en het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zich moeten bedruipen, kan men zoo wel dit uitgavencijfer als het tekort op -den gewonen dienst met f 26.4 millioen verminderen. Uit het dan resteerende bedrag ad f 653.6 millioen moet men vervolgens, om een zuiver beeld te krij gen, de uitgaven der Staatsmijnen ad f 41 millioen elimineeren. Men komt dan tot de con clusie, dat men op een bedrag van f 612.6 millioen aan uitgaven een bedrag van f 104.8 millioen moet bezuinigen. Onder eerstbedoeld bedrag zijn echter een aantal uitgaven begrepen, welke voor reductie niet of althans voorloopig niet vatbaar zijn of zelfs een automa tische stijging zullen vertoonen. Gedoeld wordt o.a. op: de uitgaven voor rente en af lossing f 104 millioen de uitgaven voor pensioenen 42.5 de uitkeering aan de gemeen ten op grond van de wet van 1897 18.6 de bijdragen in de exploita tietekorten van met Rijks- steun gebouwde woningen Openining Staten-Generaal Naar wordt medegedeeld zaal H. M. de Koningin Dinsdag 18 September het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal openen. Jonge avonturiers. Maandag arriveerden met het s.s. „Man- doera", van de Stoomv.-Mij. „De Neder land" te Amsterdam, 4 jongens van 12, 15, 17 en 23 jaar, drie Engelsche en 1 Amerikaan, die zich in een der roeibooten hadden verstopt. Zij zullen naar hun ge boorteland worden teruggebracht. Artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Naar „Het Seinlicht", orgaan van den P. C. B. van Spoor- en Tramwegperso neel, meldt, is door de Regeering aan de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg bij het Rijkspersoneel een ontwerp-besluit, ten advieze toege zonden, strekkende tot intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Dit ontwerp-besluit is vergezeld van het volgende door den Voorzitter van den Raad van Ministers geteekend schrijven: „De Regeering ziet zich tot haar leed wezen genoodzaakt, de intrekking te bevorderen van art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1920. De toestand van 's Lands fi nanciën, zooals die zich in de cijfers der aan den Raad van State toegezonden Totaal f 169.1 mill. waarbij er ten overvloede de aandacht 1 op gevestigd wordt, dat er nog tal van andere op de wet of overeenkomst ge gronde uitgaven zijn, welke niet kunnen gereduceerd, of waarvan zelfs een ge leidelijke toeneming niet valt tegen te gaAn. Op grond van het bovenstaande kan worden opgemerkt, dat de noodzakelijk geachte bezuiniging tenslotte zal moe ten worden verkregen door verminde ring van de resteerende f 443.5 millioen aan uitgaven. Neemt men in aanmer king, dat in dit laatste bedrag tenmin ste f 210 millioen is begrepen voor sa larissen van het Rijkspersoneel en f 12 millioen voor uitkeeringen aan het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, ter wijl ook in de resteerende f 221.5 milli oen nog personeeluitgaven begrepen zijn, dan springt in het oog, dat het bij de krachtigste bezuinigingen op andere voorwerpen een onmogelijkheid is, om zonder aantasting van 't salarispeil ook van het reeds op 1 Juli 1922 in dienst zijnde personeel tot een sluitende be- j grooting te komen. De omstandigheden nopen daarom naar het oordeel der Regeering, tot in trekking van Art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit. Zij zal het advies Uwer Commissie over bijgaand concept van een ont- ontwerp Staatsbegrooting voor 1924 af- j werp-besïuit gaarne eenigszins spoedig spiegelt, maakt immers een verlaging i ontvangen. In verband met de aanstaande indie- van de salarissen van het Rijksperso neel (Burgerlijk personeel, militairen en onderwijzend personeel) onvermijdelijk Die cijfers wijzen op een tekort op den j gewonen dienst van f 105 millioen, doch zij houden geen rekening met verschil lende factoren, welke dat tekort nog aanmerkelijk doen stijgen, zooals de bijdragen aan het ouderdomsfonds in verband met de uitvoering der vrijwil lige ouderdomsverzekering (f 12 milli oen), de vermeerdering van de uitgaven voor rente en aflossing in verband met de voorgenomen consolidatie van vlot tende schuld (f 53/4 millioen), het te verwachten tekort op het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie (f 4.4 millioen en de vermoedelijke over schrijding van de raming der onderwij zers-salarissen met f 4 millioen. Gere kend moet dus worden op een tekort van f 13V.J millioen. ITet zal wel geen betoog behoeven, dat, waar op een ver meerdering van inkomsten niet kan worden gerekend, integendeel een ver dere daling moet worden gevreesd, krachtige maatregelen zullen moeten worden genomen om het uitgavenpeil zoodanig te verlagen, dat het tekort al thans in 1925 gedekt zij. Op de ernstige gevolgen, die het ach terwege laten van dergelijke maatrege len ook voor het Rijkspersoneel zouden ning der begrooting zal zij het op prijs stellen, indien dat advies haar uiterlijk den löen September a.s. kon bereiken." Vischverbruik. Het bestuur der Nederl. Vereeniging van Vischhandelaren, schrijft: Het bestuur heeft besloten tot een krachtige propaganda voor vischver bruik. Reeds ten vorigen jare werd de hulp der Regeering verzocht. Gewezen werd op Frankrijk, waar autoriteiten aan het publiek de meest uitgebreide gegevens verstrekken over allerlei re cepten voor bereide vischisoorten. Te onzent heeft de regeering daartoe geen gelden beschikbaar kunnen stellen Het bestuur van den Bond voornoemt wil daarom ook in Nederland de aan dacht op de voedzaamheid van het ge bruik van visch in allerlei vorm bepa len. Het bestuur besluit met een opwek king tot het publiek om in dezen tijd van nationale inzinking één der beste bronnen van volkswelvaart te steunen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1