PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Mej. M. Dammers alhier is be noemd tot tijdelijk leidster der Dames- gymnastiekvereeniging N. E. A. te Pur- merend. De Vrijdagmiddag in de Visschers- haven gezonken houten zeillogger Wo- dan IJ. M. 88 van de V. E. M. is door de 'Sleepboot Expl. Mij. IJmuiden weer geliclit geworden. Bezoek van 900 Burgerwachters. Vrijdag 31 Augustus zal onze ge meente bezocht worden door een 900 Burgerwachters, waarvan vele met hun gezin, uit Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Edam, Volendam, Hilversum enz. Zij arriveeren per booten te Velsen, vandaar wandeling over Driehuis door het Heerenbosch naar het schietterrein van de Velser Burgerwacht. Aankomst 11 uur, alwaar een Schiet wedstrijd zal plaats hebben, en het middagmaal wordt gebruikt. Vertrek van daar ongeveer 2 uur, naar het strand. Van 3 tot 6 uur, volks spelen op het strand. 6 uur vertrek. Le den der Velser Burgerwacht worden uitgenoodigd, liefst met hun gezin, deze dag mede te komen doorbrengen en om ill uur aanwezig te zijn op het schiet terrein. Ververschingstenten aanwezig. Het geheel wordt opgeluisterd door het muziekkorps der Amsterdamsche Bur gerwacht. VELSEROORD. De simultaanseance, die de heer 'J. W. van Dartelen van Haarlem a.s. Donderdagavond voor de leden der Vel ser Dam- en Schaakclub alhier zou ge ven, is door omstandigheden uitgesteld tot 20 September a.s. In de laatste vergadering der af- deeling van de Nat. Chr. Onth. Vereeni- ging werd besloten deel te nemen, zoo mogelijk in samenwerking met De Schakel, aan den optocht ter gelegen heid van de jubileumfeesten. Voorts om de brochure kerk en drank bestrijding te zenden aan de leden van Kerkeraden alhier en te Velsen. De voorzitter hield een inleiding aan de hand van Nehemia 4, de secretaris droeg voor „Draai den sleutel om." Tot le penningmeesteresse werd ge kozen Mej. M. Molenaar, tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering op 11 en 12 September in den Haag de- zelflde en Mej. N. KleesZeylemaker. De voorzitter nam ontslag als be stuurslid, maar algemeen vroeg men hem daarop terug te komen. Tijdens de jubileumfeesten zal een daarvoor vervaardigd strooibiljet ver spreid worden. Naar wij vernemen zal in de vaca ture van den heer H. Meyer aan de Chr. School alhier niet worden voorzien. De 6e klasse en het 7e leerjaar zullen ge combineerd worden. De Ned. Herv. Kerk alhier zal ver groot worden. Er wordt in de lengte een stuk aangebouwd, zoo dat er ruim 100 zitplaatsen bij zullen komen. Aan de Westzijde van de kerk zal een nieuw vergaderlokaal bijgebouwd wor den. N ijverheidsa vondschool. Zaterdag avond werd in het gebouw der Nijver heidsavondschool de tentoonstelling van werkstukken der leerlingen ge opend. De directeur, de heer G. ten Napel, zeide dat de tentoonstelling dit jaar iets vroeger is dan anders. Dit met het oog op de jubileumfeesten. Maar om ook een rustige openingsavond te hebben, zijn de leerlingen dezen avond niet ge- noodigd. Daarentegen zijn wel uitnoo- digingen gezonden aan de raadsleden, onderwijzend personeel, patroons enz. Spr. dankt hen, die door hun tegen woordigheid blijk van belangstelling geven. De heer ten Napel deelt mede dat twee der leeraren vanaf den nieuwen cursus niet meer aan de school verbon den zullen zijn, n.l. de heer G. C. Bosch te IJmuiden en de heer Busking te Haarlem, die beiden wegens drukke werkzaamheden ontslag namen. Spr. dankt hen voor wat ze in 't belang der school hebben gedaan. In het afgeloopen jaar moest het aan tal lesuren voor algebra en wiskunde worden uitgebreid, waardoor het tee kenen minder uren kreeg. Waar ook het aantal avonden van 5 op 4 werd te ruggebracht, is te begrijpen dat de quantiteit niet zoo groot is als vroeger. Spr. hoopte echter dat dit aan de qua- liteit niets zou afdoen. Daarmede was de tentoonstelling ge opend en werd door de aanwezigen een rondgang gemaakt, waarbij de leeraren de noodige inlichtingen gaven. - Voor de aangifte van nieuwe leerlin gen bestaat nog gelegenheid bij den Di recteur. Zaterdagmiddag heeft de politie alhier twee personen aangehouden, die colpor teerden met De spelbreker, het blad tegen de Oranjelol en de Vlootwet, waarvan te Amsterdam op de drukkerij van De Tribune vele ex. in beslag genomen zijn. Een van hen, zekere K., had nog IQ ex. bij zich, die de politie in beslag nam. De heer D. J. H. F. v. d. Wateren is te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma A, machinist groote stoomvaart. VELSEN. Een eigenaardig jubileum. Maandagmiddag, bij de crematie van het stoffelijk overschot van Dr. H. Groothoff, was het voor de 1000ste maal, dat de organist, de heer H. C. van Heyst Dz. alhier, orgelspel bij een crematie-plechtig heid ten beste gaf. Dit is iets, wat wel even gememoreerd mag worden. De heer van Heyst toch heeft dit steeds gedaan op een wijze, die bewondering wekt. Hij doet het met groote liefde en bespeelt dan ook zijn eigen instrument, dat een mooi stuk werk is met prachtige registers. Voor zoover de te spelen stuk ken niet worden opgegeven, kiest de heer van Heijst zijn programma steeds met zorg. Wanneer de rouwstoet het crematorium nadert, zet de organist het eerste lied in en krachtig klinken dan de sonore orgel tonen. En bij het dalen van de kist zijn het de weemoedige molodieën, de heerlijke liederen van Bach, Mozart, Mendelssohn en andere grootmeesters der toonkunst, of wel de mineurklanken van kerkelijke ge zangen, die aan dit droeve moment wijding geven. Bij het heengaan der stoet klinkt vaak eeq troostlied of een gebed. Wat zou een crematie-plechtigheid zijri zonder orgelmuziek? Daarom hebben ook slechts weinig crematies zonder muziek plaats. En al deze jaren en gedurende duizend maal heeft de heer van Heyst deze taak met ernst en met toewijding vervuld en gaarne zal hij het nog jaren blijven doen. De ringrijderij ver. „de Prins" te Velsen besloot in haar vergadering het concours voor het schoonste geheel in twee klassen te splitsen en wel klasse A. voor Tilbury's met daarbij behoo- rend tuig en klasse B. voor luxe twee wielige rijtuigen met daarbij behoorend tuig. Voor beiden klassen zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Voor het ringrijden zijn bovendien door eenige ingezetenen zilveren medailles beschik baar gesteld, die extra bij den eersten prijs zoowel voor dames als voor heeren gevoegd worden. De muziekver. „de Eendracht" zal het feest opluisteren, zoodat 6 September veel deelname ver wacht wordt. Het geheel beloofd dus zeer geanimeerd te worden. Be Wethouderskeuze. Men schrijft aan Haarl. Dagblad: Het loopt al aardig naar September, de tijd dat de nieuwe gemeenteraad bij een komt, die dan als een van zijner eerste daden, de wethouders zal moeten kiezen voor de eerstvolgende vier jaren. Men verneemt hiervan nog heel wei nig. Wel hebben de verschillende frac ties reeds- apart vergaderd, en als we goed zijn ingelicht en wij meenen van wel. Donderdagavond de gezamenlijke rechtsche; doch iets definitiefs wordt nog niet vernomen. En het wordt toch zoo zoetjes aan tijd, of moet het weer net gaan als vier jaar geleden, toen een avoncl voor de eerste vergadering pas de beslissing viel? Wel werd ons medegedeeld, dat door de S. D. A. P. aan de Chr. Historische raadsfractie was verzocht gecombi neerd te vergaderen, maar daar in den boezem van deze fractie, en ook in de partij zelf, geen eenstemmigheid heerscht, wensc.ht men hierop voorloo- pig nog niet in te gaan. Deze beide frac ties, zouden bij een gezamenlijk optre den, de wethouderszetels kunnen ver- deelen, daar zij met. elkaar 11 van de 111 zetels, dus net de meerderheid hebben. Wie oh bij een dusdanig optreden voor de wethoudersplaatsen in aanmerking zouden komen, is ook nog niet duide lijk. Zouden dit 2 S.D.A.P.'ers en 1 Chr. Historische zijn? Het lijkt ons niet waarschijnlijk. Ook de rechtschcn zou den met hun twaalfen de meerderheid kunnen vormen, maar het schijnt wat vreemd, dat de A.-R. met twee leden een wethoudersplaats ambieert, terwijl de R.-K. en Chr.-Historischen elk met vijf leden, er ook maar 1 zouden krij gen. Bovendien zou het o.i. niet tactisch zijn, alle wethoudersplaatsen door de rechtsche fracties te doen bezetten, die dan een sterke oppositie van 9 leden tegen zich zou krijgen. Ook hoorden wij verluiden, dat het lang niet denkbeeldig is, dat er een voorstel zal komen, het aantal wethou ders uit te breiden en te brengen op vier. Of dit een meerderheid in den raad zal vinden, hierop zal niemand een toe stemmend antwoord durven geven, en het komt ons ook niet gewenscht voor, daar tot nu toe geen enkele maal is ge bleken dat het werk niet door drie wet houders kan worden gedaan. Hoe het zij, er is voor de eerste ver gadering in September, nog heel wat te doen en het is lang niet uitgesloten, dat ons nog verschillende verrassingen te wachten staan. iBij de gehouden verkiezing van een lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, wegens het bedanken van den heer J. Smit, werden uitge bracht op de heeren IJ. Luttik 24 en J. de Pater 22 stemmen, zoodat eerst genoemde gekozen is. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer M. C. Zurmühlen erkend en toegelaten als vice-consul van Groot- Brittannië en Ierland alhier. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 25 Augustus 1923. 12 timmerlieden; 1 mach. houtbewer ker; 1 meubelmaker; 6 kuipers; 3 man denmakers; 14 stokers; 9 machinisten; 2 ketelmakers; 11 bankwerkers; 1 ko perslager; 1 loodgieter; 1 metaaldraai er; 1 hoorder; 2 klinkers; 1 electricien; 3 smeden; 1 plaatwerker; 1 modelma ker; 1 zeilmaker; 2 bakkers; 6 kantoor bedienden en 267 diversen. SANTPOORT. De Bond van Chr. Letterkundige Kringen in Nederland had Zaterdagmiddag een zomervergadering georganiseerd in de buitenplaats Boschbeek alhier. Ofschoon het weer niet bijzonder medewerkte, was het toch zoo, dat onder de boomen ver gaderd kon worden. Uit verschillende plaatsen waren de leden gekomen, om deze samenkomsten bij te wonen. Nadat de Bondsvoorzitter, de heer A. J. van Dijk van Amsterdam, in gebed was voorgegaan, sprak deze een openingswoord, waarin spr. den wensch uitte, dat deze vergadering vruchten zou dragen voor de komende winterperiode. Eerste spreker was de heer J. van Ham uit Leiden, die een inleiding hield over Jacob Revius, den Calvinistischen dichter uit de 17e eeuw. Als zoodanig stond hij in dien tijd alleen, Cats en Huygens, ofschoon ook Calvinisten, hielden zich buiten den strijd. Opmerkelijk is, dat van de gedichten van den Remonstrant Camphuizen 20 druk ken verschenen zijn tegen één uitgave van de gedichten van Revius. Of dit kwam door den titel „Qverijselsche zangen Maar de Friesche balladen van Starter werden toch wel gelezen. Spr. gelooft, dat het meer ligt aan zijn liefde voor het sonnet en zijn strijdlust. Inleider geeft dan een korte levensschets van Revius, die predikant-historicus en docent was en zelf zijn gedichten als 't minste van zijn arbeid beschouwde. Wij echter, zegt spr beschouwen zijn gedichten a s het beste, wat hij ons heeft nagelaten. Daaruit leeren wij Revius het beste kennen. Spr. zegt eenige verzen van den dichter, voornamelijk historische verzen. Zijn stich telijke zangen zijn echter zijn beste wetk, waarvan spr. voordraagt „Vader der lichten" en eenige betrekking hebbende op het lijden van jezus. Spr. besloot mei de opmerking, dat het opmerkelijk is, dat deze gedichten, die thans weer de bewondering hebben gewekt van Dirk Coster, zoo weinig bekend zijn. Alleen Van Vloten heeft daarvan een bloemlezing bezorgd en dat had beter gekund. Inleider hoopte, dat deze causerie den dichter Revius nader zou hebben gebracht bij de hoorders. Nadat de heer W. A Smit van Haarlem eenige verzen had gedeclameerd van Jan Luyken, Frans Bastiaanse, Geerten Gossaert en Totius, hield de voorzitter een causerie over Pol de Mont, den prachtigen dichter en den grooten Vlaamschen strijder. Inleider doet eenige biografische mededeelingen over den dichter, na den dood van Hugo Verriest de groote strijder en de beste spreker voor de Vlaatnsche taal en zaik, een volkstribuun, die met zijn taai de hoor ders weet te bezielen en in vervoering k brengen. Pol de Mont is anders dan de andere Vlamingen, zijn gedichten zijn op jecten van zelf-doorleefde dingen, hij is passievol en immer emotioneel. Nog steeds is hij de krachtige voortrekker in den kamp om de vrijheid voor Vlaanderen en de vrij heid der Vlaatnsche tale. De heer M. Bakker van Amsterdam droeg daarop een gedicht voor uit den laatsten bundel „Zomervlammen" van Pol de Mont, een episode uit den wereldoorlogschitterend weergegeven en onder ademlooze stilte aan gehoord. Dat was een prachtig slot van deze samen komst onder de ruischende boomen. Zaterdag, in den namiddag, reed een autobus van den heer Br. van IJmuiden nabij het buiten „Schoonoord" tegen een boom. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat de stuurinrichting plotseling niet in orde bleek te zijn. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De vernielde auto werd later naar de garage van den heer Jak gereden. Wij vernemen, dat aan het personeel, dat op de „plaats" en in het „duin" van Duin- en Kruidberg werkzaam was, binnen korten tijd ontslag is aangezegd. De voetbalwedstrijd tusschen S.V.S. 1 en Concordia I van IJmuiden, eindigde in een 4—1 overwinning van de thuisclub. De werkzaamheden op het terrein van den heer Vorstelman, waar de jubi leumfeesten, georganiseerd door „Koning innedag", gehouden worden, zijn in vollen gang. Als het weer nu morgen en over morgen mede wil werken, kunnen we er van verzekerd zijn, dat liefhebbers van volks- en kinderspelen kunnen genieten. De eerste dag is gewijd aan ringrijden, hitten-race en.... aan het bruine monster. Vooral de laatste twee nummers zullen over gebrek aan belangsteliing van de zijde der toeschouwers niet te klagen hebben, immers, een hitten-race is een vermakelijk nummer, doordat de aan een dergelijke rijpartij niet gewende dieren, door hun handelingen nog al eens de lachspieren in beweging brengen en het gehol achter het leeren ding Doch daar behoeven we immers niets over te zeggen, in dezen tijd, dien we de eeuw van den voetbal zouden kunnen noemen Den tweeden dag krijgen we allereerst een optocht van versierde hoepels, krui wagens, fietsen, wagentjes enz. Vervolgens kunnen de kleinen hun bedrevenheid in houtjes-rapen, zakloopen enz. toonen. In de middaguren zijn de grooteren weer aan de beurt, terwijl des avonds een concert afgewisseld zal worden door een bioscoop voorstelling. Vermelden we tenslotte nog, dat de muziek-vereenigingen „Soli Deo Gloria" en „Wilhelmina" haar medewerking verleenen. UIT DE GEMEENTE. Aan de Wed. P. Brandwijk te Vel- seroord is vergunning verleend tot het bouwen van een autogarage aan de Ra- telstraat aldaar. Aah P. H. Visser en N. J. Aris te Santpoort is vergunning verleend tot het bouwen van drie woonhuizen en een woon- en winkelhuis op een terrein ge legen aan den Hagelingerweg aldaar. Aan J. F. Kipperman te Velseroord is vergunning verleend tot het bouwen van een landhuisje aan den Zeeweg aldaar. Aan M. van Asselt en J. Wichmann te Velsen is vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Velserduinerbuurtweg te Velseroord. iAan B. de Wit te Haarlem is ver gunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen op een terrein, gelegen aan den Rijksstraatweg te Santpoort. Aan C. J. Dekker te Driehuis is vergunning verleend tot het bouwen van een winkelhuis met werkplaats aan den Driehuizerkerkweg aldaar. Aan J. Bleeker te Velseroord is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan do Trompstraat te Velseroord. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Commissie voor Zuigelingen en Kraamverzorgmg van „Het Witte Kruis". In de eerstvolgende weken zal door onze afdeeling van „Het Witte Kruis" een moeder-cursus gegeven worden. Deze cursus wordt gehouden drie da gen per'week gedurende vier weken en wel telkens 'P/2 a 2 uur. De cursus wordt gegeven door Mevrouw L. G. v. Vuuren, Roemer Visscherstraat 1, Alk maar, docente van de vereeniging „Het Witte Kruis", en is toegankelijk A'oor alle vrouwen- en meisjes boven de 18 jaar. De deelname bedraagt één gulden voor den geheelen cursus. De Commissie voor Zuigelingenbe scherming raadt ten sterkste aan, aan alle vrouwen en meisjes boven de 18 jaar, om dezen cursus te gaan bezoe kt n, aangezien het voortdurend blijkt, dat zelfs bij goede zorg der moeder, uit onwetendheid veel geschiedt ten na- de ele van de zuigeling. „Iedere vrouw moet weten, hoe moe der en kind te behandelenOnzerzijds bevelen wij de^ei cursus hartelijk aan. Er zal voor ai! het zij meer, hetzij minder te leeren zijn, met welke ken nis, wij ons zelf of anderen later kun nen helpen. Zij, die een moeder-cursus hebben doorloopen, kunnen, zoo gewenscht, kosteloos opgeleid worden tot baker. Names het Besiuuv van de Plaatse]ijke afdeeling van „Het Witte Kruis". Gratis verspreiding lectuur Holland- sche patiënten, enz. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik Uwe welwillende aandacht voor het volgende, en, indien U sympathiek, mijn voornemen ter ken nis te willen brengen van uw kring van lezers. .Gaarne zou ik aan patiënten in in richtingen enz. geregeld willen toezen den dag- en weekbladen, geïllustreerde bladen vooral, en in verband met de komende jubileumfeesten kiel mooi uitgevoerde programma's enz. Blijkt uit de toezending van dr werken, dat er animo bestaat, dan aan dezen arbeid langzamerhand 1 breiding worden gegeven. In Noord-Frankrijk, b.v. te Roubi is een kolonie van Hollanders, voor meerendeel bestaande uit eenvoud fabrieksarbeiders. Er is daar ook f Hollandsche Kerk, waar de rnensci geregeld onder het gehoor van den B landschen Predikant J. Rijks sam komen. Uit een correspondentie is het me bleken, dat door de aldaar vertoevei Hollanders niet één Nederland: blad wordt gelezen; alle aanvragen i voor die menschen Hollandsche ci ranten te mogen ontvangen, liepen niets uit. Mogelijk willen belangstel! den in dit werk mij hun gelezen hlac enz. toezenden. Zij, die deze onderneming willen SU nen (voor port zal nog al wat noot zijn), kunnen daarvan blijk geven mijn postrekening Amsterdam 42264 Waar ik als leider van het Muzii Ensemble reeds een 200-tal inricht gen heb bezocht, heb ik aanknoopiq punten om de verspreiding van de 1 tuur zoo doeltreffend mogelijk te re; len. Voorts ontvang ik dan gaarne adït sen van patiënten enz. in het binn^ en buitenland, die toezending van 't e en ander op prijs zouden stellen. Onder dankbetuiging, Hoogachtend, Uw d J. P. C. MEEUYVS Amsterdam, Augustus 1923. Vlietstraat 2. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken waarvan inzender ons onbekend is, kunnen n opgenomen worden. Red, SPORT. VELDLOOP. Op de Zondag j.l. te Noordwijk houden Veldloop, plm. 4000 M„ beha; de de volgende heeren een diploma: II. Jonker, W7. A. Sparreboom, J. Zwa H. Borst en H. Bakker, allen leden v T. V. IJ van hier. VOETBAL. Stormvogels—D. F. C. 3-0. Met twee invallers voor Sprokkre en Grisel heeft Stormvogels een evene: met twee invallers verschijnend D'. F. jeklopt. Voorop zij echter gezegd, dat di cijfers wel ietwat geflatteerd zijn en wie* deze cijfers meent te mogen concludeer dat D. F. C. verre de mindere was, ïs e eind bezijden de waarheid. Dat D. F. geen enkele maal het Stormvogels-net 1; vinden, heeft zij, behalve^ aan het stev verdedigen van Stormvogels, met achteiirio aan het hoofd, te wijten aan h, slechte schieten. Vooral na de rust kreg Jan Vos c.s. menige kans, hoofdzakel doordat Bakker en Koster, hoè g* individueel ook spelend, e I niet begrepen en beiden den bini» speler bewaakten, zoodat N. N. vrij spel h; Vóór de rust. met den wind in het gezic heeft Stormvogels het best gespeeld. In voorhoede liep het somtijds als op rolletj Van Strien speelde veel beter dan teg R. C. H. en Blinkhoff Sr. en Visser konó- het best met Van Kol uit 't Gooi vind Men hoede zich echter voor overdrijvi Mn vergete de vleugelspelers niet. Speci Blinkhoff Sr. bezondigde zich hieraan n al eens. Van Vuren had tegen De Kor' en Lebret geen gemakkelijke taak, ook doordat de hem toegespeelde ballen/^, te hard waren. Na de rust stond heP^ toonde echter op een veel lager peil. Konden we hierboven al reeds op go verdedigen wijzen, het „plaatsen" der mi denlinie kan nog veel beterMinder ha en meer langs den grond. Voor de rust w het Snoeks, die hierop nog al eens e loffelijke uitzondering maakte. De D. F. middenlinie, vooral Oudt, was hierin zei de meerdere van die van Stormvogels. De we d str ij d. Om vier uur laat scheidsrechter v. d. Eni de elftallen zich als volgt opstellen v. d. Wind, Blinkhoff Jr., Koster, Struys, Snoeks, Bakke. v. Strien, Blinkhoff Sr., Van Kol, Vissi! Van VurwA^ v. d. Rest, v. Antwerpen, Vos, v. Da»,., N. K Donker, Oudt, De Korveï Kool, Lebret, De Band. Stormvogels trapt tegen den sterken wh in af, wat voor haar geen beletsel is, on voorloopig althans, het spel in handen I nemen. Er wordt enthusiast gespeeld ei den wind in aanmerking genomen, goé samengespeeld. Via Van Kol en Blinkhoff Sj krijgt Van Strien het leder vrij. Hij zet gJÈjte voor, Van Kol schiet toe, doch komt --OP te laat. Weer komt Stormvogels terug. VisSF* en Blinkhoff Sr. breken door, een mooi" kans ontstaat, maar de bal loopt achter, jj*

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2