ORGAAN VOOR D VELSEN No. 88 Zaterdag 1 September 19S3 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abomementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post11.35 Abot nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Ager ten Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAQ tot 0 uur v.m, en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Versehjjnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. JJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingexonde mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm. 5 regels f 1,26, iedore regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, Tan 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets. By niet oontante betaling worden de gewone prysen berekend Advertenties *adres bureau var. dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, ia rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en hefi nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL VAN DEN WACHTTOREN. Geestelijke bootleggers. Voor 14 wist ik niet eens, wat mobi lisatie eigenlijk beteekent, hoorden we dezer dagen opmerken. Inderdaad heb ben de „buitengewone tijdsomstandig- k heden" ons vele vreemde woorden lee- ren begrijpen on gebruiken en er een groot aantal nieuwen bij geleerd. De alkoholverbodswet in Amerika heeft ook daar de taal verrijkt en wde een ar tikel in een Amerikaansch tijdschrift leest, zou wel een „droog" woordenlijst je- mogen gebruiken, om alle uitdruk kingen daarin te begrijpen. In het ge wone woordenboek vindt men 't woord bootlegger niet. Bootleg is een goed En- gelsch woord en beduidt de schacht van een laars. Vermoedelijk is het woord bootlegger (letterlijk laarzenschachter) ontstaan, doordat de schacht bijzonder geschikt is, om er smokelwaar in te ver bergen. De bootlegger toch is de drank- r smokkelaar. Predikanten, die zelf niet veel te ge ven en te^ denken hebben en niet altijd in staat zijn hun gemeente een niet al te onbeduidende en vervelende preek te geven en daarom een preek van een kanselredenaar van naam en beteekenis van jbuiten leeren of verwerken en hun gemeente te hooren geven, worden in Amerika wel spottend „bootleggers" genoemd. Bijzonder fraai is deze vergelijking niet. Immers de predikant geeft gezon de, geestelijke spijs en de drank van den bootlegger is extra giftig en ge vaarlijk. Het punt van vergelijking is gelegen in het heimelijke van den smokkelhandel en het uitspreken van een preek van een ander, zonder dit aan te geven. Het is.eigenlijk Jetterdie verij en pronken met een andermans veeren, wat nooit maar zeker met op den kansel te pas komt. Daar immers verwacht men naast den grootsten ernst ook de stipste eerlijkheid. 1 Een andere vraag is het echter, of men van een predikant iedere, week weeraan doordachte, doorwrochte pree- ken, schoon van vorm en rijk van in houd kan verwachten. Bakels heeft dit een onmogelijkheid genoemd en een even onmogelijke eisch, als aan den kunstenaar om per week een, zegge één nieuw schilderij of dichtwerk te le veren. En onder predikanten kan men ook wel eens de klacht hooren, dat men „uitgepreekt" raakt en dat het wel eens heel moeilijk is, om tegen den Zondag een goed onderwerp te vinden maar bovenal dit goed te behandelen en uit te werken. Waarom mag een pre dikant dan geen gebruik maken van de vele gedrukte preekenbundels van hen, t die wat meer presteeren en kunnen ge- ^ven dan de meesten? Daar is zeker ndets tegen, maar het mag geen boot leggerij worden. Het moet aan het ge hoor worden meegedeeld, dat men zijn toespraak ontleend of verwerkt t heeft, naar hetgeen men hij een of an der kanselster heeft gelezen. Dat een predikant een preek van een ander uit zijn hoofd leert of letterlijk voorleest, zal wei hoogst zelden gebeuren en is ook ougewenscht, omdat hij dan te wei- rug zichzelf geeft en uitsluitend weer- J geeft. De predikant moet meer zijn dan ®?h voordrachtkunstenaar of een voor lezer. .Van den Amerikaanschen bootlegger naar een Mohamedaanschen gods dienstvoorganger in onze koloniën is een heele sprong. Maar voor onzen geest is geen water te wijd. Hij zwiert als een vogel van den eenen boom naar den andere. Zoo ging het ook ons in dit geval. We lazen over de geestelijke bootleggers in de kerk en ook over de zorg van ons Indisch gouvernement voor een passend gelegenheidswoord bij het a.s. regeeringsjubilee voor de bij zondere dienst, die bij gelegenheid van dit jubilee ook in de moskee's gehou den zal worden. Verschillende residenten, zoo deelt de Deli Crt. mee, hebben ontwerpen van te houden feestpreeken aan den adviseur voor Indische Zaken gezon den. De regeering is van oordeel, dat niet alle geestelijken in staat zijn, om een toepasselijke' feestrede samen te stellen; daarom is een vooraanstaand Mohamedaan uitgenoodigd om een tekst vast te stellen en daarbij gebruik te maken van de rede, die bij de troons bestijging der Koningin gehouden is. Deze tekst zal gedrukt en tegen den prijs van tien cents verkrijgbaar ge steld worden. De imans, de Mohamedaansche gees telijken, die deze voorgeschreven rede gebruiken, zullen we geen bootleggers noemen. Immers zij smokkelen niet maar leveren geoorloofde waar. Waar schijnlijk is het gouvernement tot de zen maatregel overgegaan, om boot leggerij te voorkomen. De Mohameda- nen voelen zich ook in onze koloniën. Ze behooren nu juist niet tot de meest getrouwe en vertrouwbare onderdanen der Koningin. Het zou kunnen gebeu ren, dat zij in hun gelegenheidsrede in Sept. revolutionaire denkbeelden bin nensmokkelden en van de gelegenheid gebruik maakten, om hun gehoor op te wekken niet tot gehoorzaamheid aan de Koningin ,maar tot don strijd voor vrijheid en zelfstandigheid en tegenover de driekleur de halve maan stelden als het symbool, dat hun volgelingen moe ten dienen. Zou dat niet de ware reden zijn, waarom ons gouvernement zich er zoo bezorgd over maakt, Jat zij toch vooral een passend woord zullen spre ken bij het regeeringsjubilee? In dit geval is het waarschijnlijk niet ge- wenscht, dat door de geestelijken het eigen woord gesproken wordt, maar het woord, dat hun is voorgeschreven. Of deze geestelijken bijzonder ingeno men zullen zijn met deze hulp van re- geeringswege, betwijfelen we. Het toch zeker niet prettig voor hen, tot le vende fono'grafen 'of menschelijke papa gaaien gemaakt te worden. En eervol is het voor hen allerminst niet in staat geacht te worden, een eigen woord uit te spreken ter gelegenheid van het feest der Koningin. Zijn we dan wel in staat, om een passend V/oord op alle an dere feestdagen te spreken? zouden de imans wel kunnen vragen. De A. R. A. Amerika beschouwt Europa als een verloren zaak; het wil geen goed geld naar kwaad geld gooien. Nu Europa zoo weinig doet, om aan zijn eigen lij den een eind te maker, ja dit in onver stand zelfs nog verergert, trekt Ameri ka de handen van de oude wereld af. Zoo oordeelen we gewoonlijk over de houding van Amerika tegenover ons werelddeel. Maar de Amerikaan heelt reden, om over deze voorstelling ge griefd te zijn. Overal waar geleden is tijdens den oorlog maar ook daarna, weet men wel beter. Daarheen hébben de Amerikanen milde hulp gezonden Zij hebben in politieken zin met Europa gebroken, maar de barmhartigheid kent geen grenzen en zooals de Amerikanen veel gedaan hebben om den nood van België en Noord-Frankrijk te leniger om vluchtelingen en krijgsgevangenen bij te staan, zoo hebben ze ook de hel pende en gevulde hand uitgestoken naar Rusland in zijn honger en ziekten. De A. R. A„ American Relief Admi nistration (Amerikaansche Hulpdienst) heeft verslag uitgebracht van het vele I nuttige werk door Amerikanen voor le ven en gezondheid in Rusland verricht. De Amerikanen gaven hun dollar maar ook hun mannenj om te helpen. Dokters en verplegend personeel hebben daar gewerkt onder gevaarlijke om standigheden. In aanraking met be smettelijke zieken, in huizon, stinkend van het vuil, in hospitalen, waar aan vankelijk de, toestand alles te wcnschen overliet. Zij hebben 16000 ziekenhuizen in orde gemaakt of zelf geopend met gelegenheid voor verpleging van ruim een millioen zieken. Ze hebben ruim 7x/2 millioen dollar uitgegeven voor de inrichting ervan en voor medicijnen. In Maart '22 waren er 277701 typhusge- vallen en in Maart 236321: een groote vooruitgang zeker voor een deel te danken aan de Amerikaansche hulp. Volgens het verslag van de A. R. A. was de toestand op geneeskundig en hygiënisch gebied aanvankelijk onge looflijk slecht. Alles ontbrak voor de verzorging der zieken. De hospitalen waren smerig. Voor bedden werden vaak planken op een tweetal schragen gebruikt. Lakens waren er niet en slechts weinig dekens. De operaties werden onder de meest ongunstige om standigheden verricht zonder verdoo- vende middelen, zonder voldoende zorg tegen besmetting. Wonden werden ver bonden metkrantenpapier of met lappen van -de eigen kleeding der pa tiënten. Het water was bedorven, de medicijnkamer leeg, het voedsel voor de zieken onuitsprekelijk slecht. Hier was Samaritanenwerk te verrichten en de Amerikanen hebben dit werk aange pakt met liefde en mei geld. Zij hebben aan de ziekenhuizen alleen 11/- millioen pond zeep geschonken. Tegen de veel voorkomende malaria gaven zij 30 ton kinine ter waarde van meer dan een half millioen dollar. Het Amerikaan sche Roode Kruis stond zijn legervoor- raden af tér waarde van vier millioen dollar 'enz .enz. De Sovjetregeering is aanvankelijk wel een weinig argwanend geweest te genover het hulpbetoon uit het buiten land; ze vreesde, dat de hulp heimelijk samen zou gaan met propaganda tegen het communisme. Maar al spoedig is, er de meest hartelijke samenwerking ge komen. Nog steeds is Rusland, vrijwel geïso leerd van de andere wereld; maar de liefdadigheid komt wel over de hinder palen van nationalisme en volkeren- haat heen en heeft zeker geholpen, dat er toch nog eenig samenleven en voelen een geest van saamhoorigheid bleef tusschen Rusland en de overige wereld. Dit behoort ook tot de goede uitwerking van den steun, die Amerika en vele an dere landen aan de vele ongelukkigen in de Sovjetrepubliek verleend hebbei Onze bevolking in '23. Onze natie is een gezin, dat snel toe neemt. De bevolkingscijfers over het eerste halve jaar zijn thans bekend, en bewijzen, dat het de ooievaar hier heter gaat dan de man met de zeis. Na de oorlogsjaren zijn vele uitgestelde hu we lijken gesloten. Het aantal huwelijken begint thans te dalen zeker ook ten ge volge van de malaise, waardoor meni jong paar de reis in het huwelijksboot je niet aandurft maar liever wacht op een gunstiger wind. Daardoor zal het geboortegetal in de kbmende jaren ze ker gedrukt worden. Bijzon Ier gunstig zijn de sterftecijfers-dit jaar. Ook komen en blijven er meer vreemdelingen in ons land dan dat er Nederlanders emigree ren. Dat alles maakt, dat onze bevol king haast onrustbarend snel toeneemt In Juni telde ons rijk 7131930 zielen dat is een toename van 1,85 of van 129283 zielen in een jaar. In Frankrijk zou men daar erg blij mee zijn, maar hier dreigt ons nationaal huisgezin wat al te groot te worden. Immers mét deze toename zou onze natie binnen 'n halve eeuw verdubbeld zijn en ging de tpename zoo door, dan zou er over een paar eeuwen hiervoor allen geen plaats en geen bïoocl wezen. Daar zijn thans te veel werkkrachten. Het is wel een allerongelukkigst ver- chijnsel, dat thans in den tijd, nu de velden wit zijn, om te oogsten, er. geen handen te kort maai- te veel zijn. Werk loosheid op groote scchaal llomt hier en daar op het land voor. Dat is niet alleen een gevolg van bezuiniging op werk krachten en loonen, dan zou het een tijdelijk verschijnsel zijn. Maar'daar Duitschland niet zooals vroeger een deel van onze landarbeiders trekt, zijn er thans op het land meer werkkrach ten dan bij een normale vraag noodig is. De trek naar de steden bestaat nog wel, maar ook daar is werkloosheid en de arbeiders van buiten vinden- daar niet makkelijk een goed bestaan. Frankrijk heeft arbeiders voor het land noodig en als de arbeiders hier niet onvoorbereid maar na goede in lichtingen en liefst in gezelschap er heen trekken, hebben ze een goeie kans, daar het werk en brood te vinden, dat hier door een te veel aan werkkrachten voor hen niet te vinden is. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 3 uur, Willemsbeekweg 42, Velsex- ooid. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. NATUURWANDELINGEN. 2e Serie. XV. In de vlakte bij Uitgeest. Hoewel de bosschen en duinen bet uitgaand publiek steeds het meeste aantrekken, kan er toch bij diegenen die hun woonplaats in de droge en stoffige duinstreek hebben, wel eens het .verlangen opkomen om ter afwisse ling een lage en waterrijke omgeving te bezoeken. Om te genieten van het zicht van kronkelende vaarten, wate ringen en slooten, watermolens, varen de scheepjes en schuiten, op eenden- en snippen te loeren, ter vischxangst te gaan. Bezoeken wij daartoe de omgeving van een der oudste dorpen van Kenne merland, het zooi gunstig gelegen Uit geest, het kruispunt der verschillende spoorwegen die naar Noord en Zuid- holland leiden. De naam van deze plaats duidt aan, dat men hier uit de geest, of wel aan den uitersten zoom daarvan is, en in de klei komt. Uitgeest heeft zoodoende verschillende grondsoorten en is evpn als Beverwijk en Hillegom, sedert on heugelijke jaren reeds een kweekplaats van groente, bloemen en vooral van bloembollen. Reeds in het jaar 409 maken de oude geschiedschrijvers gewag van het dorp Assum, doch het is ook waarschijnlijk dat er in de nabijheid nog een ander dorp of gehucht bestaan heeft, Bennes se of Bennes geheeten. Dit Bennes moet gelegen hebben ten Westen van de Her vormde Kerk van Uitgeest, en wordt vermeld in 't jaar 988, toen Siegfried of Sicco, broeder van graaf D-irk II, bet voor trouwe diensten een rerite schonk van twee ponden. Het is onzeker of Ben nes ooit een dorp of gehucht is geweest, doch wél zijn er sporen gevonden van een bestaan hebbend kasteel. In 1664 maakte Bennes nog één der vier kwartieren of buurten van Uit geest uit, terwijl nu nog slechts tie naam te vinden is in die van een stuk land, „Bennes" genaamd. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat Uitgeest ou stond uit Assum en het oude Bennes. Uitgeest was een der grootste Am bachten van Kennemerland en ligt on geveer in een halven cirkel. Zijn ge bied bestaat uit vier hoofdpolders, door groote watermolens op peil ge houden, n.l. de polders „de Zien" e „Dorregeest" met ieder één molen, d polder „de Broek" heeft zijn bemaling gemeen met de Heemskerker Zuid en Noordbroek, die te zamen vijf molens hebben en de polder ,,'t Woud" heeft ook zijne eigen molen. Ten Noord-Oosten komt het Uitgees- termeer uit het Lange Meer, tot bij het dorp spoelen. De Ban van Uitgeest beslaat 1784 telde het dorp 440 huizen, welk aantal later wcerafnam en in 1749 374 bedroeg Zoo heeft deze plaats tijden van bloei en van verval doorleefd, waarover nog later. Van het jaar 922 tot 1581 werd ITol- and door Graven bestuurd en hadden leze zooals wij reeds onder Heiloo ver melden, veelal te strijden tegen de West-Friezen. In deze oorlogen begin nende onder Graaf Dirk VI, die van !22 tot i 157 regeerde, hebben de Uit- geesters dapper mede geholpen. In 1155 werden de West-Friezen verslagen-, doch kwamen later wederom opzetten om Kenpemcrland te verontrusten en te plunderen. Nadai Graaf Willem II, Roomsch Ko ning, in 1256 door de Friesche legerben den wasafgemaakt toen hij met zijn paard door bet ijs was gezakt en mach teloos was in tien slag, begon zijn zoon Floris V nadat hij mondig was gewor den plannen te beramen om den dood zijns vaders te wreken. In 1272 had er bij Uilgeest een hevig gevecht plaats, waarbij 800 West-Friezen en 500 Hol landers sneuvelden. Volgens oude kro nieken werden de gesneuvelden begra ven op een stuk land aan den Dorre- geesterweg, waar nog in 1840 een hoogte was, die vele doodsbeenderen bevatte. Dit land droeg den naam van „Het Kerkhof". GraafFloris was over do door Uit geest verleende hulp zoozeer tevreden, dat hij het dorp verschillende voorrech ten schonk. In 1291 moest echter -de strijd hervat worden en zoowel te land als te water. Voor den oorlog te water werden- zoo genaamde heirkoggen uitgerust, waar voor een groot aantal roeiers noodig was. Uitgeest moest voor zijn aandeel 64 man leveren, waaruit blijkt, dat het dorp toen al vrijt groot moet geweest zijn. De strijd werd eindelijk tot een ge lukkig einde gebracht door de algehee- le onderwerping der West-Friezen, het geen voor Uitgeest een ware opluch ting >vas. In 1299 werd Jan II Hertog van He negouwen ook Graaf van Holland, en- werd behalve van andere plaatsen, ook Heer van Uitgeest. De wapens van Henegouwen en Hol land werden nu verbonden en dat voor Uitgeest bestond uit een gouden veld, verdeeld in 4 kwartieren, waarop krui selings 2 zwarte leeuwen (Henegouwen) en 2 roode (Holland). In 1816 werd echter door de Staten van Noord-Holland het wapen van Uit geest nader gewijzigd en vastgesteld zooals men het nu in de Herv. Kerk te Uitgeest nog onder het orgel, zien kan; n.l. 2 zilveren en 2 roode leeuwen op een zwart veld. Gedurende de twisten tusschen de Hoekschen en Kabeljauwschen, die in 1348 in Holland ontstonden over de erfopvolging, en deze landen wel 150 in beroering hielden, behoorden de Uit- geesters in 't begin tot de Kabeljauw- sche partij, omdat de Heer van het dorp tot ciie partij behoorde. Later erfde ech ter Jacoba van Beieren in 1417 van haar, vader ook de Heerlijkheid Uitgeest en ging de bevolking tot hare partij, die der Hoekschen over. De geschiedenis leert dat'Jacoba in den strijd tegen haar oom Jan van Beieren zeer ongelukkig was en inzonderheid ook met geldge brek had te kampen; daarom pand- zette ze in 1417 de Heerlijkheid Uit geest voor den tijd van 3 jaren aan Heer Gerrit van Heemskerk voor 1400 Schilden (Een Schild was ongeveer 75 Dit vraagstuk der overbevolking doet j Morgen 387V^ Roeden lands, volgens een J cents.) i zich reeds pijnlijk voelen op het land. opgave van Anno 1740, In het jaar 1632 Maximiliaan van Oostenrijk, die de

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1