IJmuider Courant Zaterdag 1 Sept. 1923. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soede. 5 uur i Da. Snethlage van Heemskerk. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. DoopsQez. Gem. Aid. Prot, Bond. 10.30 Da. W. Luikinga. Woensdag 5 September 's avonds 8 uur Ds. Luikinga. Herdenkingsdienst naar aanleiding van het Regeeringsjubileum. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. GHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes 5 uur: Dezelfde. Woensdagavond 8 uur Ds. Croes. OnderwerpEen drievoudige roepstem tot Neerlands volk. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtmeeting (Velseroord). 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leiders der bijeenkomstenMajoor en Mevr. Rönitz, van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Doopsbediening GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink, Doopsbediening. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: De heer van Kapel, cand. te 's Oravenhage. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uur: De heer O. B. Würth. EVANGELISATIE. 10 uur Ds. Warners, Vloot-Predikant te den Helder. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester, van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende de hieronder genoemde persoon de -"■uitspraak is geschied. Wegens Kostwinnerschap Roelof Smit, lichting 1918, voor goed vrij gesteld bij beschikking van den Minister van Marine, 27 Aug. 1923, no. 168. Tegen elke uitspraak kan binnen, tien dagen na d^n dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van hel verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken» door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen, 30 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. Sluiting van bureaux en werkplaatsen op 6 September 1923. Sluiting der oJ. scholen in verband met het regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen doen te weten, dat in verband met een schrijven van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en in overleg met den In specteur van het L. O. de openbare scholen in de gemeente Velsen op 6, 7 en 8 September a.s. voor het geven van onderwijs gesloten zullen zijn. Velsen, 30 Augustus 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat op Donderdag 6 September a.s. alle bureaux en werkplaatsen der gemeente en van hare bedrijven, den ge- heelen dag gesloten zullen zijn. Velsen, 29 Augustus 1923. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. I RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op Donderdag 6 Sept. 1923 De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat in verband met de Jubileumfeesten het bureau van den burgerlijken stand op Donderdag 6 September 1923 slechts tusschen 9 en 91/2 uur voormiddags voor het publiek geopend zal zijn. Velsen, 1 September 1923. De Ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, SUWERINK. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 4 September 1923, des namid- dags 7 uur ten gemeenteimize. AGENDA: 1. Installatie van de leden. 2. Benoeming van: a. drie wethouders; b. vijf leden der commissie van bij stand in het beheer der openbare werken. c. vijf leden der commissie voor gas en water; d. vier leden van de commissie van bijstand voor de financiën; e. vijf leden der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving; (tevens commissie voor de herzie ning van het reglement van orde) f. twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren; g. twee leden der commissie van overleg voor de werklieden; h. twee leden der commissie van overleg voor de politie-ambtenaren; i. drie leden en twee plaatsvervan gende leden van de reclame-com missie inzake vergunningsrecht; j. drie leden der commissie ad hoe, inzake reorganisatie van het lager onderwijs en omtrent bewaarschool onderwijs. k. twee leden der commissie inzake het verschaffen van productieve werkgelegenheid. 1. drie leden der commissie van ad vies nopens verzoeken van ambte naren om vergunning tot het be- kleeden van bijbetrekkingen. m. twee gedelegeerden der gemeen te in het bestuur der vereeniging voor Ambachtsonder wijs in Kenne merland. N 3. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 4. Prae-advies op het adres van J. W. Lassing te Bloemendaal om een terrein aan de Vinkenbaan te Jan Gijsenvaart aan te wijzen voor half open bebouwing. 5. Aanvulling en wijziging der veror dening op de winkelsluiting, met betrekking tot den verkoop van melk en melkproducten. VAN DEN WACHTTOREN. Een bijzondere oorzaak der werk loosheid. Door de verminderde koopkracht, ge volg van de verarming door den oorlog, wordt er minder gevraagd, daalt daar door ook het aanbod. De productie neemt af; er zijn minder werkkrachten noodig en daardoor ontstaat de werk loosheid. Niemand zal wel ontkennen, dat de tegenwoordige werkloosheid, in derdaad een maatschappelijke ramp, aldus verklaard moet worden. Werk loosheid kan ook ontstaan uit overpro ductie en verder is er in sommige be drijven de gewone seizoenwerkloosheid De bovenstaande verklaring moet echter aangevuld worden. Er zijn op het oogenblik in Engeland 1300000 werkloozen. Ze waren er niet voor den oorlog, al loopen er in normale tijden ook wel in sommige bedrijven velen rond. Werkloosheid op zoo groote schaai als thans kende men echter voor '14 zeker niet. Het raadsel kan. makkelijk opgelost worden, zooals de 1 meeste raadsels, Raadsels geven ons voortdurend les in nederigheid; immers zij leeren ons, hoe slecht we nadenken en hoe vaak we eenvoudige waarheden over het hoofd zien. De oplossing van de meeste raad sels roept ons toe: Je bent knap dom, dat je me niet gevonden hebt. Dat geldt ook van dit economische raadsel..Het moet zoo verklaard wor den, dat het aantal arbeiders in de laatste negen jaar in de meeste landen sterk is toegenomen. Zijn er dus thans evenveel werkzaam als voor '14, dan moeten er thans wel zoovele werkloo zen zijn. Keynes beeft er op gewezen, dat van een vermindering van het aantal werk loozen tot het normale peil van voor den oorlog bij het tegenwoordig zooveel grootere getal arbeiders alleen dan sprake zou kunnen zijn, wanneer er een mate van welvaart werd bereikt, welke die van voor den oorlog verre overtreft. Dat lijkt wel heel onmogelijk in de eerste tientallen jaren. De wereld zal nog lang lijden aan de schade, door den oorlog en een onverstandigen vrede be rokkend. De malaise zal zeker nog vele jaren duren; in een groot deel van Europa, Duitschland en Rusland is de welvaart hopeloos in duigen gevallen. I Het blijvend groot getal werkloojzen zal bet vraagstuk der landverhuizing nog belangrijker maken, dan het al is, De wereld is groot en er is nog werk en brood te vinden, al is het dan ver van huis. Canada, Australië, Amerika, Z. Afrika kunnen nog beste werkers ge bruiken. Maar het overplanten van menschen moet evenals van boomen met zorg geschieden. Het is altijd een min of meer gewaagde onderneming en men moet wel acht geven op de nieu we omstandigheden en de grondsoort, zal er inderdaad nieuwe groei volgen. Geld voor de t. b. c.-bestrijding. Eenige jaren geleden werd de regee ring verweten, dat zij meer geld be schikbaar stelde voor de bestrijding der t. b. c. onder bet vee dan onder de men schen. De subsidie voor de bestrijding dezer wreede-en gevaarlijke ziekte on der de menschen is echter in den loop der jaren aanmerkelijk verhoogd en vooral' door middel van het Groene Kruis is dit werk dan ook krachtig aan gevat. Vele patiënten konden naar sa natoriums gezonden worden, kinderen naar herstellingsoorden, huisbezoek sters zijn aangesteld, om de patiënten en hun huisgenooten op een tactvolle wijze te waarschuwen tegen het be smettingsgevaar, ligtenten en hallen beschikbaar gesteld, woningen, vooral slaapgelegenheden verbeterd; zeker daardoor is het sterftecijfer der t. b. de laatste jaren wederom dalende. Dat alles kost veel geld. De regeering deed meer dan geld verschaffen; ze zorgde ook voor een goede organisatie der be strijding. Ze gaf "een 'soort bijslag op de inkomsten der vereeniging; hoe meer dezen doen, des te meer ontvangen ze ook. Dit alles geschiedt onder strenge controle. Minister Aalberse heeft voor al systeem gebracht in de bestrijding der t.b.c. met regeeringssteun. Maar ook deze nuttige uitgave der schatkist is aanmerkelijk besnoeid ten nadeele der patiënten. Het hootdbe stuur der Ver. tot Bevordering der Be langen wan t.b.c.-patïenten in Neder land heeft aan de pers een schrijven ge richt, om tegen deze bezuiniging ten koste van zieken te protesteeren. W halen een paar alinea's van dit schrij ven aan: De subsidie van het Rijk voor de t, b.c.-bestrijding is dit jaar teruggebracht van f 100.000 op slechts f 25000. Het ge volg daarvan is, dat het aantal t.b.c lijders, dat niet geholpen kan worden, weder met honderden is vermeerderd, Wij meenen hiertegen ernstig te moeten protesteeren. Bezuiniging op bestrijding van een ziekte welke nog jaarlijks duizenden slachtoffers maakt, is voorzeker een bezuiniging, die de wijsheid bedriegt, Wie mee wil doen aan een protest vergadering moet zich opgeven.*ari het adres van A. J. Jöbsis, Kromme uiestr. 37, Amsterdam. De Maasbode meent, dat zulk een pu blieke demonstratie tegen regeerings- beleid niet te pas komt. Waar moet het toch heen als allen gaan protesteeren, wier belangen door de onvermijdelijke de voortkomt, daarbij betalen de goe-1 holisme te Kopenhagen heeft de vader den voor de kwaden. De zelfzuchtige houdt het.geld in zijn zak, de medelij dende moet dubbel betalen. De regee- ingssubsidie komt van het belasting geld, dat ook de ergste vrek moet op brengen en waarbij bovendien nog eon stelsel van evenredigheid naar draag kracht wordt toegepast. Er zijn zeker tegen eiken maatregel van bezuiniging reeds genomen en nog te nemen bezwaren in te brengen, maar de noodzaak der bezuiniging kan daar mee geen rekening houden. Waar de bezwaarden cn benadeelden de zieken zijn en het geldt leven en gezondheid chten we echter zulk een bovenmatige bezuiniging van f 100000 tot f 25000 en straks wellicht nog lager bedrag be slist af te keuren en te betreuren. Waar en hoe men bouwt. Wie een fietstocht maakt door ons land, ziet overal groepen nieuwe wo ningen eïi merkt daarbij een groot ver schil in schoonheid op. Daar zijn nare oonhokkenen ook aardige huisjes bij, die wellicht weinig meer gekost hebben, /elen der nieuwe woningen in de ste den treffen door een ongewonen bouw- tijl. Het onzekere en grillige van on zen tijd openbaart zich ook in de kunst. Daar uit zich een zoeken naar het nieu we, een afkeer van het oude, dat vaak der Amerikaansche verbodswet Vol stead gesproken. Een vader spreekt ze ker in het openbaar niet licht kwaad over zijn kind en dat Volstead de uit werking van het verbod in warme woorden prees, mag ons nog geen be wijs zijn, dat de drooglegging inderdaad al geslaagd is. Over hetzelfde onder werp sprak ook de Decnsche hoogleer- aar Wanning, die Amerika goed kent en cr bovendien pas een studiereis van vier maanden gemaakt heeft. Hij ver zweeg niet de schaduwzijde der ver bodswet. Maar erkende toch ook, dat er thans 70 minder alkohol gebruikt wordt, wat belangrijke sociale en hygi ënische gevolgen gehad heeft.'Daar staat tegenóver, dat er veel gesmokkeld wordt eil de hand met de wet gelicht, om nog een gebruik van 30 mogelijk te maken. Wanning keurt een algemeen Rijksverbod af maar plaatselijke keuze goed. Hij meent, dat met minder streng verbod meer bereikt zou zijn. Dat is gansch anders dan het oordeel, dat de verbodswet totaal mislukt zou zijn in de praktijk, zooals men nog veelal in onze bladen kan lezen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De wijdingsure voor de feestelijk heden in de Ned. Herv. Kerk is Donder- in uitersten en dwaasheden in plaats I dagmorgen van 8—8.45 uur. De leiding van in schoonheid zün kracht, sc.hiint, I berust bij de predikanten Ds. W. Lui- van in schoonheid zijn kracht schijnt ,e zoeken. Maar niet al te spoedig moe ten wij het ongewone afkeuren. Er zijn buitenhuizen, die bij het eerste gezicht den lachlust opwekken; ze lijken wel op een groote bijenkorf met gaten erin als vensters. Maar went men aan het zonderlinge, dan zi,et men er niet meer een modernen Indianenhut in, maar kan zoo'n woning met het hooge rieten dak hét oog wel bekoren vooral in de omgeving van tuin en bosch. In een opstel over .de vooruitzichten voor bouwondernemers, dat we in de kinga, Ds. J. Jansen, Ds. J. B. G. Croes en Ds. T. J. van Oostrom Soede. Woensdagavond heeft in de Herv. Kerk van 89 uur een dank- en bid stond plaats, waarin Ds. Erdman en Ds. an Oostrom Soede hopen voor te gaan, terwijl in het Gebouw van de Doopsge zinde Gemeente een herdenkingsdienst zal Korden gehouden naar aanleiding van het Regeeringsjubileum, waar zal spreken Ds. Luikinga. In de Chr. Gcr. Kerk hoopt Woens dagavond 8 uur voor te gaan Ds. Croes. N. R. Crt. lazen, trof ons een opmerking I Onderwerp: „Een drievoudige roepstem over den trék uit de steden en de nieu we woningen, die buiten voor stadsmen- schen gebouwd worden. In het laatste gedeelte der vorige eeuw, toen de arbeidende bevolking der steden sterk toenam en er dus veel vraag was naar woningen voor hen zijn de leelijke, en eentonige nieuwe wijken aan den buitenkant der steden ont staan, de huurkazernes, die in lange rij en in lange rechte straten een groote tegenstelling vormen met het oude ge deelte der steden, die zooveel schoons ,e zien geven. De strengere bouwvoor schriften en daarna de oorlog maakten een eind aan de bouwspeculatie. De wo ningnood nam toe en de bouw met overheidssteun begon. Er is veel moois en veel leelijks gebouwd. Het heeft tot het Ncderlandsche Volk". Door dc politie is aangehouden een zekere S., die gedeserteerd was. Hij is uitgeleverd aan dc militaire politic te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, een hondenpenning, een vermoedelijk gouden veiligheidsspeld, een mantelceintuur, een doublé dames- armbandhorloge, een hond (Iersche set ter), een' rozenkrans, een grijze deuk- I hoed, een tortelduif. Op Vrijdag 21 September zal te Haarlem worden aanbesteed het herstellen der dakbedekkingen van de vischhallen en C alhier. Voorts het maken van afrasteringen langs millioenen gekost, maar de regeering Jen het besintelen van terreinen der visschers heeft hier veel gedaan op het gebied de?' volkshuisvesting. In dit opzicht staat Nederland in de voorste rij der landen. I Vreemdelingen komen hier vaak de maatregelen ter voorziening in den wo-1 ningnood bestudeeren en de nieuwe woningen bezien. Langzamerhand beginnen vele stede lingen buiten een woning te zoeken. Zij verkiezen het gezondere buitenleven j haven alhier, behoorende tot de werken tót verbetering en uitbreiding van deze haven. De raming van het eerste werk bedraagt f3000, van het tweede f13750. DE FEESTEN. De Oranjevereeniging alhier had groote plannen voor de jubileumfeesten, zooals wij vroeger al berichten. Het is de ver schillende commissies echter niet gelukt boven de stad. De vele verkeersmidde-1 alle plannen tot uitvoer te brengen. Oorzaak len maken het mogelijk, om in de stad een zaak te hebben of in betrekking te zijn ën toch vrij ver buiten de stad te wonen. Niet alleen de rijken maar ook middenstanders en zelfs-wel arbeiders vestigen zich zoo in een wijden kring rondom de steden. Ze hebben daar vaak een tuintje bij huis, hun kinderen .kun nen vrij spelen en van de natuur genie ten. Men wordt niet meer zoo bekoord door het stadsleven als vroeger. Vroeger gingen de dorpelingen naar de stad, om uit te gaan, thans stroomt eiken Zon dagmorgen een groot deel der stedelijke bevolking naar buiten, om daar uit te gaan. Is het mogelijk, dan gaat men daar ook wonen. Soms bouwt men daar echter stads- daarvan is de slechte economische toestand van onze plaats. De feesten zullen nu plaats hebben op 6 en 7 September. Donderdag 6 September. De feesten vangen aan om 9 uur met muziek op het Willemsplein en op het feestterrein over de brug. Daarna zullen de beide muziekkorpsen op het Willems plein de Huldigingsmarsch van den heer Vlessing blazen, onder diens leiding. Om half elf zal er zoo mogelijk een op tocht van alle kinderen der scholen met vlaggen en banieren plaats hebben. De kinderen worden verzocht daaraan mede te doen. De twee muziekcorpsen gaan natuurlijk mee. Om 1 uur is het verzamelen van de kinderen van alle scholen en gaan ze weer huizen met meerdere verdiepingen, lee lijke steenklompen, die de natuur ont-1 jn optocht met muziek naar het feestterrein sieren. In het bedoelde opstel wordt ger I der schoolkinderen aan de Cornelis Dreb- bezumigrag der regeering geschaad zegd. Meer nog dan in de stad sprjngt I belstraat. Om 2 uur beginnen daar de worden? Dan zal ons halve volk wel- Qp platteland in een schoone natuur I kinderspelen. dra op zijn achterste beenen staan gaan. een onaesthetische (leelijke) bouwwijze I q0 eerste dag wordt besloten met van De Maasbode vindt het verstandiger in het QOg Gaat in de stad veei in de 1 2.,»,, massa verloren, buiten werkt een lee- een- beroep te doen op de particuliere liefdadigheid om schadevergoeding te vinden voor de verminderde subsidie. Wij verwachten in dezen niet veel van de particuliere liefdadighed. Immers zij wordt reeds voor de t.b.c.-bestrijding te bulp geroepen maar betoont zich dan vrij slap. De.opbrengst der Emmabloem collecte is in de meeste plaatsen vrij gering. De meesten g-even het mini mum-bedrag en dragen het bloempje, om gevrijwaard te zijn van een nieu wen aanval der lieftallige verkoopsters. Maar we hebben nog een ander be zwaar tegen de particuliere liefdadig heid. Ze is volstrekt niet zoo vrijwillig, als men haar vaak prijst. Velen „doen" aan liefdadigheid voor hun fatsoen, omdat zij het niet best laten kunnen. Vrijwillig is anders! Maar aangenomen, dat alle liefdadigheid werkelijk uit lief lijk huis als een klap in het gezicht." De architecten hebben voor den bouw I van kleine, vrije huizen een groot en mooi arbeidsveld voor zich. Als de stad buiten gaat wonen om bet mooi, dan j moet zij dat mooi niet gaan bederven, 8_10 uur muziekuitvoeringen in de tent op het Willemsplein. Vrijdag 7 September. Des morgens 10 uur ringrijden voor wielrijders in de Kennemerlaan, opgeluisterd door muziek. Te half twee volksspelen op het feestterrein aan den Rijksstraat weg, (voormalig barakkenkamp), o. a. door het leelijke van het stadshuis naar |,njndernjsj00pen voor meisjes en jongens, buiten over te brengen. zakloopen, boegsprietloopen, tobringsteken enz. Hiervoor worden fraaie prijzen be- Oordeel over de drooglegging. I schikbaar gesteld, waarvan de uitreiking te Onsetwiifeld zal eens de algemeene half zes op het feestterrein plaats heeft, alkoholvolfodsvvet in Se V^. Staten als Van half 8 to. 11 uur zang- e—ekuh- een der/ meest belangrijke feiten van deze jaren in de geschiedenis geboekt worden. De pers wordt dan ook niet moe er over te schrijven en er is reeds een bibliotheek vol lectuur over ver schenen. Op het Int. Congres tegen het Alko- I voeringen in de tent op het Willemsplein. De optocht gaat wegens geringe deel neming niet door. De burgerij wordt verzocht door het uitsteken der vlaggen de feestelijkheid te /erhoogen, de werkgevers om hun personeel lop deze dagen vrij af te geven.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5