Een derde Zondagsschool. De Evangelisatie-commissie „De Zaaier", welke sedert kort reeds 2 Zondagscholen opende, in het nieuwe gedeelte van IJmui- den (lokaal der burgerwacht, Huygensstraat) en aan de Zuidzijde der Visschershaven (zeilmakerij M. v. Veelen), mag het genoe gen smaken morgen de derde Zondagschool te openen en wel in oud-IJmuiden, in een der lokalen van de openb. school op hei Willemsplein (ingang Breesaapstraat), op verzoek daartoe welwillend door B. en W der gemeente beschikbaar gesteld. De verwachting is thans, dat evenals de bovenbedoelde twee, ook deze Zondag school zich mag verheugen over een flink bezoek van kinderen, welke tot dusver daarvan geen gebruik maakten, waartoe tot alle kinderen in oud-IJmuiden woon achtig een dringend verzoek uitgaat, ter wijl daarbij eveneens de steun der ouder: wordt verzocht. Alkmaar Packet. Er zullen op 5, 6, 7 en 8 September ex tra reizen van IJmuiden naar Amster dam v.v. ingelegd worden, vertrek 's avonds 8 uur van IJmuiden, 's avonds 11 uur van Amsterdam. Tevens heeft de Alkm. Packet de ge legenheid opengesteld met haar booten de vloot-revue en rondvaart van de Ko ningin bij te wonen. Zie de advertentie in dit blad. De Directeur van het Post- en Te legraafkantoor .te" IJmuiden brengt ter kennis: Op 5 September a.s. zal te IJmuiden het Locaal-Telefoonbureel gesloten zijn van 9 u. v.m.1 u. n.in.; op dien dag zal de tweede briefpostbestelling (11.45 v.- m.) niet plaats hebben. Op 6 September a.s. zullen te IJmui den de tweede en vierde briefpostbe stelling (resp. 11.45 v.m. en 7 u. n.m.) en de tweede pakketpostbestelling (7 u. n. m.) niet worden uitgevoerd. VELSEROORD. Aan het programma voor de fees telijkheden kan nog worden toegevoegd dat het R. K. Mannenkoor St. Caecilia alhier Maandagavond een uitvoering zal geven in de tent op het Hanenland. Woensdagavond vergaderde in „Flora" te Velseroord de Federatie der S. D. A. P. in de gemeente Velsen onder voorzitter schap van den heer L. van Hameien. Ingekomen was, volgens Hl. Dbl., een klacht van leden der afd. Velseroord, naar aanleiding van het feit, dat kinderen wer den genoodzaakt mee te doen aan repeti ties voor de jubileumfeesten. Hiertegen zal een schrijven aan den raad en aan B. en W. worden gericht. Hierna volgden een bespreking over de aanvaarding van een wethouderszetel. Door verschillende personen werden over deze zeer belangrijke zaak het woord gevoerd en het voor en tegen het aanvaarden var. een wethoudersplaats uitvoerig besproken. Tot stemming overgaande werd met. over- groote meerderheid besloten in principe een wethouderszetel te aanvaarden, waarbij aan de raadsfractie zal worden overgelaten wie wethouder zal worden. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. 1 witte geit,, 1 zilveren dames-arm bandhorloge, 1 lederen koopmanspor- temonnaie met fjihoud, een Dobberman Pincher, 1 kindermpts en 1 Duitsche Herdershond. De feesten. Onze plaats maakt zich gereed voor de viering der feesten, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, die Maandag a.s. aanvan gen. Gisteravond had in het Patronaats gebouw een concert plaats, gegeven door het Symphonie-orkest Euphonie, directeur de heer M. Adam. Na een welkomstwoord van den voor zitter der Vclserooidsche Oranjever- eeniging, de lieer A. de Wit, opende Euphonie met het Wien Norlands Biped, dat staande werd aangehoord. We namen het allen voor lief, maar dat had toch het Wilhelmus moeten zijn, want dat is ons volkslied. Euphonie gaf een mooi programma en had er veel succes mee. Het nieuwe patronaatsgebouw is een prachtige zaal voor zoo'n concert. In de pauze deed de heer Bontenbal nog een aanval op de beurzen voor de kinderen. En dit ging hem goed af. De ze collecte bracht ruim f-39 op. De voorzitter was zeker aller tolk, toen hij Euphonie dank zegde voor de zen mooiun avond. Het bestuur der Oranje-Verecni- ging hoopt dat Maandagavond a.s. meerdere zangverenigingen op het Hanenland zullen zingen. Van het R.K. Mannenkoor Si. Caecilia is men zeker, doch men lioopt ook op medewerking der Chr. Zangver. Hosanna. Verschillende straten worden ver sierd, o.a. de Kanaal weg en Stations weg. Men verzoekt ons nog mee te deel en dat de dankstond in de ITerv. Kerk nitf Woensdagmorgen zal plaats hebben, maar^ Woensdagavond van 78 uur. Het Kerkkoor zal dan eenige liederen zingen. Donderdag met het stormweer Packet voor de spoorbrug wachten. De boot dreef door den sterken wind af en kwam in de loshaven van het Hoog- ovenbedrijf terecht. Een sleepboot der firma Goedkoop moest er bij te pas ko men om de boot weder in het Noordzee kanaal te brengen, zoodat dit heel wat vertraging gaf. VELSEN. In ons blad van Woensdag 29. Aug. maakten wij melding alsdat de Harmo niekapel „De Eendracht" haar mede werking zou verleenpn bij de te houden ringrijderij. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is dit niet juist, daar eenige leden van genoemde vereeniging hunne medewerking zullen verleenen. Gevonden voorwerpen. Een insigne van den Alg. Ned. Wiel rijders Bond, een controle-penning C. C. S., een zilveren armband-horloge, een herdershond. Postkantoor Velsen. Woensdag 5 September gesloten van 91 uur voor alle diensten, 's middags gewone dienst. Donderdag 6 September een bestel ling brieven en pakketpost. Geopend van 10, 13 en 6—7.30 uur voor alle diensten. Op de gisteravond gehouden ver gadering van de Ver. „de Prins" voor het a.s'. ringrijden op 6 Sept. is besloten des 's morgens van tien tot twaalf uur het ringrijden per fiets te doen plaats hebben voor den leeftijd van 1012 ja ren en 1214 jaren, tegen zeer laag in leggeld, vijtien cents, om vele aardige prijzen. De commissie hoopt hiermede de, jeugd een prettigen ochtend te be reiden. De prijzen zijn vanaf Zondag in de etalagekast - van den heer H. H. Meyer te zien. De derde pont. Naar we vernemen is de nieuwe stoompont gereed gekomen. Deze komt Maandag hier proef stoomen, maar komt dan nog niet in de vaart, omdat het nog wel een maand duurt, .voor de aanleg steigers gereed zijn. Intusschen heeft de benoeming van het personeel der derde pont reeds plaats gehad.. Tot le gezagvoerder is be noemd H. v. d. Schuit te Hoorn, tot 2e gezagvoerder B. Dekker te Schelling- woude; tot machinist J. v. cl. Kolk te Amsterdam en tot 2e machinist H. A. v. cl. Giesen te Wageningen. De wethoudersbenoeming. Donderdagavond hebben de leden van den nieuwgekozen raad vergaderd, in verband met de a.s. wethoudersbenoe ming. Naar we vernemen is men tot overeenstemming gekomen en zullen de heeren Dunnebier en Handgraaf als wethouders herkozen worden. Ook de Sociaal-democraten krijgen weder een wethouders-zetel, maar de fractie zal beslissen of dit weder de heer Lande- weert zal wezen. Indien zij een anderen candidaai stel len, zullen de rechtsche leden eerst nog even vergaderen. De rechtsche leden waren qnaniem voor de herkiezing van den heer Landeweert. Men heeft ook gesproken over een vierden wethouderszetel. Dat zou dan worden voor Sociale aangelegenheden en Volkshuisvesting. Echter kwam men niet tot overeenstemming en wil men de vergadering daarover laten beslis sen. Komt er een vierde wethouder bij, dan zal cleze wel uit de rechtsche partijen komen en zullen de salarissen der wet houders verlaagd worden tot f 2000. Voor het examen hoofdacte is te Haarlem geslaagd de heer N. v. d. Holst alhier. Voor het examen machineschrijven slaag de aan Holze Weryschool, onderwijs-insti tuut van Mevr. de Jong—de Munnik te Haarlem Mej. Emmy Renses alhier. De timmerman Z wonende alhier, had, naar Hl. Dbl. meldt, aan- de papier fabriek het ongeluk, dat een stuk hout, hetwelk door een schaafbank werd wegge slagen, hem ernstig aan de rechterhand verwondde. Na voorloopig aan de fabriek te zijn verbonden, heeft hij zich onder be handeling van Dr. Barentsen moeten stellen. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Velsen. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in onze gemeente het nieuwe Consultatie-bureau aan de Brinio- straat te Velseroord in de loop van de maand September te openen. Tot concierge-propagandist aan genoemde inrichting is benoemd de heer Niemants- verdriet te Santpoort. De 15-jarige zoon van den heer B. In de week van 19—25 Augustus is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. De Geitenfokvereeniging „Wijker- oog en Omstreken" hield. Donderdag middag in de Gildeiaan op het erf van den heer G. eene geitenkeuring. Een dertigtal beesten, waaronder een vijftal jonge geitjes was aangevoerd. Twee keurmeesters verrichtten na mens den Noordhollandschen Bond van Geitenfokvereenigingen het werk, be staande in het beoordeelen der beesten naar de uiterlijke kenteekenen. De eerste prijs, eene bronzen medail le werd toegekend aan den heer D. Nij- man te Wijk aan Duin, de tweede, f 3 aan die van den heer J. Bruyns te W. a. D. en de derde, f 2 aan den heer J. Pletting Rzn. te W. a. D. Bijna alle aangevoerde geiten wer den ingeschreven, teneinde de geiten- fokkkerij in goede banen te leiden. Het doel van de rationeele fokkerij is, te komen tot eene sterk gebouwde, wit te, ongehoornde geit, die veel melk met hoog vetgehalte heeft. Om daartoe te geraken, is goede voeding en verple ging van de dieren noodzakelijk, ter wijl hij de keuze van de aan te houd .n jonge geitjes en bokjes er op gelet moet worden, dat zij afstammen van ouders, die reeds zooveel mogelijk aan de ge stelde eischen voldoen. Later kan alleen dan precies worden nagegaan, welke de eigenschappen van de ouders en voorouders waren, indien deze nauwkeurig zijn te boek gesteld. Daarom worden dan ook op de jaarlijk- sche keuringen rapporten van de ver schillende dieren, die ingeschreven wor den, opgemaakt, terwijl ook eventueel andere bekende gegevens, zooals melk productie worden genoteerd. Teneinde met zekerheid te kunnen vaststellen, welke de ouders van een dier zijn, is noodig, dat dekbewijzen en eboortekaarten worden ingezonden en dat de lammeren een jongveenum mer krijgen. Het bestuur der vereeniging „Wij keroog en Omstreken" heeft plan om de zaak hier nu eens goed aan te pakken en voor ieder ingeschreven dier wordt een geboortekaart verstrekt. De keuringscommissie was best te vreden over den geitenstapel der ver eeniging en sprak den wensch uit, dat hier ook de controle over de meJ.kop- brengst zou worden ingevoerd. In de provincie Zuid-Holland schijnt de gei tenfokkerij op hooger trap te staan dan in de onze. Er worden nu uit de eerste provincie 8 goede bokken in verschil lende deelen van ons gewest geplaatst om den geitenstapel daarmee te verbe teren en als dan nog overal de melkop- brengst en het gehalte der melk wordt gecontroleerd, dan zal de fokkerij ook in onze provincie vooruitgaan. In 1922 hadden in Z.-H. de 2433 gei tenhouders, die bij de Bonden waren aangesloten, 3498 geiten in eigendom. Waarin is nu het groote nut van de melk-controle gelegen? Het is niet noodig, dat de productie van alle geiten wordt gecontroleerd, maar wel moét dit geschieden bij die ren, waarvan men een bokje zou wen- schen aan te houden. Bij de keuze van het bokkenmateriaal kan dan met de productie van de moeder terdege reke ning worden gehouden. Worden die bokken uitgezocht, waarvan de moe ders beste melklijsten hebben, dan is de kans groot, dat ook de dochters bes te melkgeefsters zullen worden. Het is wenschelijk dat niet alleen het aantal K.G. melk bekend is, maar ook het vetgehalte er van, daar dit nog al wat verschillen kan blijkens onder staande opgave. Eene geit gaf per dag :,376 K.G. melk met 1/4 Gr. vet en eene andere per dag 2,4 K.G., dus ongeveer evenveel, met 57 Gr. vet, dus de helft. Door den storm is op den -Bever- wijker straatweg een boom op een huis gevallen, waardoor een deel van den gevel vernield werd. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: K. de Boer en H. StolkJ. v. d. Berg en N. Nukoop; J. Baltes en H. C. M. v. d. Hijden; J. H. Prette en H. Henkes. Oehuwd: L. Hoenson en M. W. J. Boon. Bevallen: A. Aartsen—Kuiper z., E. Schouwenaar—Martin z., N. Bosch—Lui denger z., T. de RuiterSchipper z., M. K. Koks—Arisz d. SANTPOORT. J. T. Cremer. In de September-aflevering van het was Donderdagmiddag op het Noordzee-/„Tijdschrift der Ned. Heide Mij." wijdt kanaal aan 't varen met een kano. DaarF. B. L(öhnis) eenige waardeerende was 't nu toch geen weer voor en het liep dan ook niet goed af. De kano sloeg om en B. geraakte te water. Gelukkig wist hij zich nog aan het bootje vast te grijpen. Van de stoompont werd het ongeval opgemerkt, deze bleef midden in het kanaal stilliggen, men wierp den drenkeling boeien en lijnen toe en tenslotte kwam men met een vlet om hem daarin op te nemen en aan wal te brengen. Als hij nu maar van deze waaghalzerij woorden aan de nagedachtenis van wij len oud-minister J. Th. Cremer. Hij schrijft o.m.: „Dit tijdschrift is niet de plaats voor een uitvoerige beschrijving van dat rijke leven. Wij willen er hier slechts de aandacht op vestigen, dat ook de Nederlandsche Heidemaat schappij groote verplichtingen aan den heer Cremer heeft. Van 1910 tot en groote zakenkennis gebruik" ma ken. Maar bovenal als groot werkge ver heeft hij de maatschappij in hoo ge mate aan zich verplicht. De groote ontginning het Zeyerveld, in Drente, is als een blijvend monument te be schouwen van zijn grooten onderne mingsgeest, ook op dit gebied. Deze groote Nederlander zal ook in den kring der Nederlandsche Heide maatschappij voortdurend in dank bare herinnering blijven." Aan den heer P. Veenis, in dienst bij de familie Enschedé alhier, is de èere-medaille, verhonden van de orde van Oranje-Nassau, in brons verleend. Niettegenstaande het voor de Ver eeniging „Koninginnedag" een teleurstelling was dat veel wat door haar was tot stano gebracht door het slechte weer van de laatste dagen was teniet gedaan, mag hei feest van gisteren keurig geslaagd heeten. Op de gehouden wedstrijden etc. zullen wij in ons volgend no. terugkomen. De heer L. J. Niemantsverdriet is be noemd tot concierge van het Consultatie- öureau te Velseroord. UIT DE GEMEENTE. Aan W. F. J. van der Kolk, te IJmuiden, is vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Kruidbergerweg, te Santpoort, Aan J. Bleeker, te Velseroord, is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Trompstraat, aldaar. Aan B. van Geldorp, te IJmuiden, is vergunning verleend tot bet bouwen van een woonhuis aan den Terr as weg, te Santpoort. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 28 Aug.: P. G. Halvorsen, st., Swansea, steenkolen. Papierfabriek; Weichsel, st., Borga, pa pierhout, id.; oi Aug.: Noord, st., Ar changel, id., id. Vertrokken: ,30 Augustus: Kathe Martha, st., Imminghan, ledig; Imatra, st., IJmuiden v. o., id; P. G. Halvorsen, Blyth, id. VISSCHERIJ. De stoomtrawlers Castle IJ.M. 117 en Mouth IJ.M. 114 van de V. E. M., zijn voor sloop verkocht aan de N.V. Frank Rijsdijks Scheepsslooperij te Hendrik Ido Ambaeht. De schepen waren in 1891. en 1893 gebouwd. - Gedurende de week van 23 t/m. 29 Augustus 1923, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 42 Ilollandsche-, 8 Duitsche stoom trawlers, 3 sloepen, 1 stoom-, 2 motor en 46 zeilloggers, 3 Deensche motor- kotters, 6 zeil-, 2 motorharingloggers, 2 stoomtrawlers v. d. Deensche visscherij en 99 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawelrs van f 1322 tot f 5857; Duitsche stoomtrawlers van f 1202 tot f 2646; sloepen van f 1284 tot f 2027; stoomlogger van f tot f 538; motorloggers van f 337 tot f 434; zeiL loggers van f 105 tot f 846; Deensche motorkotters van f 1059 tot f 2320; zeil- haringloggers van f 2018; tot f 3468; motor haringlogger van f tot f 577 toqmtrawlers van de Deensche vis scherij van f 1343 tot f 2057, terwijl de icustvisschers totaal f 5849 besomden. De aanvoer bestond uit 521284 K.G. trawlvisch, 11990 K.G. beugvisch en 1598 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbréngst bedr. f 172.212.30. BINNENLAND. Classificatie loonen Spoorweg- personeeL Woensdag heeft de- loonraad bij de Nederlandsche Spoorwegen beraad slaagd over het voorstel der directie om een nieuwe classificatie in te voeren, waarbij een vierde klasse zou worden ingesteld en een loonaftrek van 5, 10 en 20 procent zou worden toegepast. Thans zijn er drie loonklassen met een aftrek van 4 en 8 procent, geheel als bij het Rijk. Na een langdurige bespreking werd met 10 tegen 7 stemmen aangenomen- een voorstel om vier klassen te vormen met een loonaftrek van 4, 8 en 16 pro cent. Zijn wij juist ingelicht, dan hebben de vertegenwoordigers der vakorgani saties tegen dit voorstel gestemd. LAATSTE BERICHTEN. DE STORM. Groote Scheepsramp. Een groote Duitsche vrachtboot gezonken. Alleen de Kapitein gered. 41 menschen verdronken. Hedennacht is hier door den stoom trawler Java van de Oceaan-Visscherij- Mij., schipper Jacob van Duin, aange bracht Kapitein Gardin, (gezagvoerder van het Duitsche stoomschip Klöpfel van de Kruppreede^ij,, hoofdkantoor te Rotterdam, welk stoomschip met een lading steenkolen op weg van Huil naar Bremerhavcn in den nacht van Donderdag op Vrijdag is vergaan en waarbij 41 van de opvarenden jammer- daaromtrent nog vernomen, dat do, de zware zeeën de luiken zijn ingesl gen, waardoor het schip begon te zi keii. Alle opvarenden, behalve de kaj tein hegav-en zich in 2 scheepsbooh welke echter onder dc oogen van dt kapitein door de kokende zeeën we den te pletter geslagen en alle schi, breukelingen een prooi der woes' elementen deed worden. Toen ook de kapitein bleek, dat het schip onder he, weg zonk sprong hij in zee, waarin 1 na een woedenden strijd met de draa kolken een paar stukken "wrakhout wi meester te worden, waaraan hij zie kon vastklampen. Met de lijken zijm verdronken kameradei} rond zich hee hij zich ruim 6 uur in de brandend zeeën weten boven water te houdei waarna zijn al zwakker wordend hulpkreten ten- slotte gehoor vonde aan boord van den thuis-stoomende stoomtrawler Java. In het holst van den nacht, met vlit gend stormweer is het ,aande. hull vaardigheid van de bemanning van dt zen stoomtrawler mogen gelukken de eenig overgebleven drenkeling aa boord te krijgen, waarna deze tengevo] van honger, koude, ontbering e vermoeienis het bewustzijn verloo: Dank zij de liefderijke verzorging j kapitein Gardin in het leven behoude geworden. Bij aankomst te IJmuidet heeft de heer L. Dijksen, Duitsch vice consul de zorg voor den schipbreuke ling overgenomen en hem in het Hote Augusta een goede kamer en een warn bed bezorgd, waar kapitein Gardii spoedig in een diepen slaap verstel king ging zoeken voor het doorgestan leed. i I Kapitein Gardin, die nog slechts 4 jaar is en gehuwd, verklaarde, dat h gedurende zijn ruim 20-jarig zeevarei nog niet zoo'n storm had medegemaak Hij had op vele plaatsen van zijn li chaam verwondingen opgeloopen doo het rammelen van het wrakhout op he eenig levende mensch in de schuimend golven ronddrijvend. Zeer diep was d* indruk waarin hij verkeerde over ht droevig en ontzettend einde van zijl geheele equipage, die uit uitsluiten: Duitschers bestond. Vrijdagavond is hier als bijlegge; binnengeloopen het Deensche stoom chip Simone van Gefle naar Rouaey, bestemd, dat door den storm zwar averij had bekomen. De brug was weggeslagen, waarbij di kapitein inwendig gekneusd werd ei doör dé overslaande zeeën, waiei meer dan honderd standerd hout ove: boord'geslagen. - De Nederlandsche Schoener Veto van Londen hier binnengekomen rap porteert door den storm veel schacl aan de zeilen gekregen te hebben ei dé geheele deklast cokes verspeeld ti hebben. Het stoomschip Koefia, dat nabi. Terschelling gestrand was, is hier dooi sleepbooten binnengesleept. Ongecorrigeerd. 1922 was hij commissaris der Heide-1 lijk zijn verdronken en alleen de kapi- maatschappij en deze mocht toen in tein als door een wonder gered is kun- TOESPRAAK VAN H. M. DE KONINGIN TOT DE BEIDE KAMERS DER STATEN GENERAAL. Hedenmorgen werd door H. M. de Ko ningin de volgende toespraken gehou den: De wensehen welke de Eerste Kama der Statep-Generaal Mij ter gelegen heid van de herdenking Mijner regee ringsaanvaarding vijf en twintig jar ei geleden aanbiedt stel ik op hoogen pri en ik breng U daarvoor mijnen dank.,» Nu ik aan het einde dier periode gé komen, het voorrecht heb heden de ver tegenwoordigers mijns Volks hier vooi mij te zien, denk ik opnieuw met ont roering aan dé liefde en steun die hei mij steeds zoo overvloedig geschonker heeft. In tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doel sedert dién zijn ook ons beproevingelf niet bespaard gebleven en menigmaal was de toekomst donker. Innig dank baar gedenk ik daarbij met U, dat Gods Hand ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ons lot tot heden benijdbaar ge weest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moeilijk, en voor Velén zwaar te dragen. Maar ook, dat zullen wij met Gods hulp en eeifS drachtig samen arbeidende in het b. lang van het Vaderland te boven komen De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn Volk in de ure des ge vaars staande hield, moge het ook in de toe komst doordringen. De wensch aan hef slot van Uw adres vervat, zal dan on getwijfeld in vervulling gaan en de be tere tijd aanbreken waarop wij thans nog sléchts durven hopen in vertrou wen op Hem, die ons tot heden heeft ge spaard. j| Gij, mijne heeren, hebt een belangrij.tr aandeel genomen in hetgeen Regeering en Volksvertegenwoordiging in onder-, linge samenwerking hebben tot stand' gebracht in het tijdperk dat thans ach ter ons ligt. Met voldoening kunt gij te-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6