ORGAAN VOOR D VEL No. 89 Woensdag 5 September 19SS IJMUID COURANT Wegens de feesten Donderdag na 12 uur gesloten. N. V. DRUKKERIJ SIN JEWEL BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op Donderdag 6 Sopt. 1923 De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat in verband met de Jubileumfeesten bet bureau van den burgerlijken stand op Donderdag 6 September 1923 slechts tusschen 9 en 9'/s uur voormiddags voor het publiek geopend zal zijn. Velsen, 1 September 1923. De Ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, SUWERINK. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Honden-tentoonstelling. Op de 8ste Internationale Honden-ten toonstelling, gehouden 1 en 2 September te Amsterdam, won Roland, New-Found- lander, 1ste prijs in de Jeugdklasse, eigena ressejongej. Zeeman, Driehuis. De heer M. A. Doornik, met Wodan, lersche Setter, 1ste prijs Uitmuntend in de Limite-klasse met specialen prijs. Mevr. T. Tismeer—de Waard met Boy (Blenheim Spaniel), 2de prijs goed, Open klasse. Festing Elite Blenheim Spaniel, lste prijs Uitmuntend, Openklasse. Kampioenschapsprijs met specialen prijs mooiste teef. China Vitoria (Prince Charles), 2de prijs zeer goed, Openklasse, 2de prijs zeer goed, Nat. Fokkersklasse. De Ontvanger der directie belastingen invoerrechten en accijnzen te IJmuiden brengt ter kennis, dat zijn kantoor op 6 September geopend is van v.m. 1112 uur en wei uitsluitend voor zaken, betreffende invoerrechten en accijnzen. Tot sluiswachter alhier is benoemd de heer Moilevanger, thans brugwachter te Buiksloot. Vreemdelingenbezoek. Maandag is hier van Kopenhagen aan gekomen het Engelsche toeristenschip „Arcadian" met een gezelschap Amerikanen aan boord. Deze zijn na aankomst per extra-trein naar Den Haag vertrokken. VELSEROORD. De jubileumfeesten. Onze gemeente viert langer dan een week feest. Santpoort zette de vorige week al in, Velseroord is deze week 't eerst aan de beurt, dan komt IJmuiden en Velsen sluit de rij. Maandag begonnen de feestelijkheden hier met een optocht der schoolkinderen. Te 2 uur verzamelden o. g. 1300 kinderen van alle 4 scholen zich op het land tegenover de gasfabriek. Daar was al groote belang stelling van de zijde van het publiek. Onze Harmonie „Kunst na Arbeid" was ook precent. Het was een heel werk de kinderen op te stellen. Toen ze allen stonden beklom de heer P. J. de Mooy een tribune en zon gen alle kinderen onder zijn leiding en met begeleiding van de Harmonie ons volkslied, het Wilhelmus. Bij het derde couplet verzocht de heer de Mooy alle aanwezigen mede te zingen Dit was een mooie inzet van hef feest. Wethouder Dunnebier zagen we onder de aanwezigen. Daarna ving de optocht der schoolkin deren aan, waaraan een wedstrijd verbon den was voor de mooiste of aardigste kleedij. Wat was daar door vele ouders en ook door personeel der scholen veel werk van gemaakt. Als geheel kwamen vooral de R. K. scholen bijzonder fraai uit. Voorop een heraut te paard met het vaandel der scholen, dan een wagen met de Ned. maagd en voorop de Ned. Leeuw, door vier paarden getrokken, met op ieder paard een kleine knaap in Oranje mantel, terwijl ook de paarden met oranje waren getooid. En dan die keurige groepen van kinderen in de nationale kleuren. Ware er een prijs geweest voor 't mooiste geheel, de R. K. scholen hadden deze zeer zeker verdiend. Er was dan ook één roep over deze op tocht; dat hij prachtig was en gezien mocht worden. Door verschillende straten ging het naar het Hanenland voorop een wagen met bestuursleden en een wagen met de W. bestaande uit Mevrouw Wissink, Mevrouw Taanman, Mevrouw Kroese en Mevrouw Grimbergen, middenin ging de muziek en de stoet werd gesloten door een wagen met bestuursleden. De voorzitter der Oranjevereeniging, de.,heer A. de Wit, had de leiding en men zag hem overal, om alles ordelijk te doen verloopen. Op het Hanen land had de keuring plaats voor de juryleden en[daarna werd, de.,optocht,^voortgezet. De prijzen zijii[als volgt toegekend: School D. 1e prijs: Groep kabouters, 6 personen; 2e prijsFransche dame; 3e prijs: Aardmannetje..Extra-prijs (een lees boek, beschikbaar gesteld door den boekh. J. W. Raadman), „de Zonnebloem." R. K a,t h. S c h o 1 e.n. Ie prijsKoniagin- negroep (een buste der Koningin, gedragen door jongens enomringd door (meisjes) een keurigegroep van 26 personen 2e prijs L.de,. Vaandeldrager; Eervolle vermel ding de Oranjeroosjes (groep van 36 personen) en ,de .Ned. Maagd. S c h oro 1 H. Ie prijs: Zigeunerpaartje; 2e prijsPierrot, en, Pierette3e prijs Sindbad de zeeman extra-prijs (beschikbaar gesteld door den heer O. ten Napel, hoofd der school)Charlie Chaplin; Eervolle vermeldingenJapansch meisje en Scheve- ningsche meisjes. C h r. Schooi. Ie prijsTirolers (4 per sonen)2e prijs Roodhuid 3e prijs Verpleegster; Extra-prijs (toegekend door Mej. A. C. Bakker, Zeeweg): Eierboertje; Eervolle vermeldingenGeloof, hoop én liefde en de matroos. Des avonds gaf het R. K. Mannenkoor St. Cecilia, directeur de heer Anton Smit, een concert op het terrein naast de Chr. School aan den Stationsweg. Het koor opende met ,Domine salvam fac Reginam nostram" en zong daarna verschillende lie deren. 't Was echter zoo druk op straat, dat de zang niet tot zijn recht kwam, temeer waar de zangers niet op een verhooging stonden. Den geheelen avond bewoog zich een groote schare langs de straten. Jongelui organiseerden optochten, ook kinderen met versierde wagentjes. Vele straten waren versierd en verlicht er, nog was men in meerdere straten bezig. Maar de Kanaalweg is 't mooist van alle. Waar andere plaatsen ook nog feest vieren, zal Velseroord dit feestkleed deze week wel behouden. De Feesten. Dinsdag hadden de schoolkinderen feest. Het terrein op het Hanenland zag er feestelijk uit met de vlaggen en tenten. Des morgens togen de kinderen der laagste klassen van alle scholen er in optocht heen, des middags de kinderen der hoogste klassen. Zij werden bezig gehouden met spelen en wedstrijden en kregen limonade en andere versnaperingen. De kleinen troffen het 's morgens goed met het weer en 't was er dan ook een vroolijke stemming. Jammer dat het 's middags zulk slecht weer werd, dat de kinderen letterlijk werden weggeregend. Gelukkig waren de wedstrijden toen al afgeloopen. Evengoed hebben de kinderen zich een paar uur prettig vermaakt, maar hoe anders zou 't nog geweest zijn, als 't lekker warm ware geweest. De R.K. Muziekvereeniging alhier luisterde het kinderfeest op. Des avonds zou er op het feestterrein concert zijn. Maar de regen viei bij stroomen en dus trok men naar het Patronaatsgebouw, dat door de Paters welwillend werd be schikbaar gesteld, 't Was er gauw stamp vol, want ieder had vrijen toegang. De Harmonie „Soli Deo Gloria" van Driehuis, directeur de heer C. Oudendijk en de Chr. Zangver. „Hosanna" met haar kinderkoor, directeur de heer P. v. d. Rovaart, hebben en een mooien avond van gemaakt, want er was veel geestdrift. Hosanna zong liederen van Valerius en ook het kinderkoor zong eenige liederen Beide vereenigingen zongen gezamenlijk het slotkoor van de De Ruyter-cantate. De voorzitter der Oranjevereeniging, de heer A. de Wit, dankte den Paters voor het afstaan der zaal en de Vereeniging voor hun medewerking. Dezen dag had ook de etalage-wedstrijd plaats. Daar is veel werk van gemaakt en er zijn bijzonder mooie etalages bij. In ons volgend no. komen wij op den uitslag van dezen wedstrijd terug. Vanmiddag is de optocht, die mooi be looft te worden. Als het weer nu maar medewerkt. Tusschen twee vrouwen alhier zat wat. Een oude veete. Voortdurend werd getwist, om er een einde aan te maken plaatste buurman naar we in Hl. Dbl. lezen, op zijn erf een schutting. Erj verliep een tijdje over en er gebeurde niets. Maar daarna had men 't levenlje weder .gaande en dat ondanksén juist door die schutting of liever door een paal van die schutting Buurvrouw P. Z, had die paal uitgekozen om er [een waschlijn aan vast te binden. Doch telkens werd/de lijn doorgesneden en dan rolde al het zoo helder gewasschen goed, tot zelfs de „Zondagsche sokken" van buur- vrouws, man op den grond,jen in den mod der tot] buurvrouws groot; verdriet, Het gebeurde bij herhaling en buurvrouw wist maar nietjwie het deedtot op een goeden dag ze'ibemerkte dat jvrouw N. D., die niet dulde dat een lijn aan een paal, staande op haar erf werd vastgeboden, de lijn doorsneed. Vrouw Z. werd boos en gaf vrouw D. met een bezem die ze juist in de handen had een klapzoo werd haar ten laste gelegd. Vrpuw Z. corrigeert dat ze vrouw D. met den bezern;_had weggeduwd Het O.M. dat in 't licht stelt dat hier wel zal gelden „waar twee kijven hebben beiden schuld", maar dat bekl. iets niet toelaatbaars deed, requireert f 5 of 2 dagen Bekl.„Daar ga ik niet mede accoord Dan ga ik in hooger beroep. Ik ben on- schuldig." De politierechter veroordeelt bekl. over eenkomstig den eisch. VELSEN. Ds. A. B. W. M. Kok te Wommels voordien alhier, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Ooltgensplaat bedankt. Maandagmiddag is dan eindelijk de lang verwachte gearriveerd. De nieuwe pont, de „Wijkeroog" heeft proefgestoomd op het Noordzeekanaal. Deze proef is naar Kenn. meldt geslaagd, tenminste de pont is door de Watersla.' t overgenomen. Het is een eigenaardig gezicht, deze pont, die bij de nu bestaande vergeleken er wel een uit de kindervriend lijkt, te zien liggen naast zijn groote broers. Enfin, als nu maar eerst de havens klaar zijn is de ellende geleden en zal het lange wachten tot de historie behooren. De nieuwe pont heeft een lengte van 25 M. bij een breedte van 8 M. De stuurinrichting is niet, zooals bij de oude ponten vooraan, doch in het midden aan de kant. Hij heeft voor en achter een schroef en biedt ruimte aan ongeveer 5 of 6 wa gens behalve dan natuurlijk de wielrijders en de gewone passagiers. De proefvaart werd o. m. meegemaakt door de heeren Smit, hoofd-machinist van den Rijks Waterstaat, van Nieuwland, tech nische hoofd-ambtenaar en eenige heeren van de Haarlemsche scheepsbouw-maat- schappij, welke maatschappij de pont heeft gebouwd. Hij wordt gestookt met ruwe olie, doch dit kan ook met steenkolen geschieden, 's Avonds had de pont, die in de haven aan de zuidzijde gemeerd lag, veel belangstelling. SANTPOORT. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Mr. A. Moens uit Beverwijk alhier gehouden verkooping van bouwterrein aan den Biezenweg, werden verkochtperc. 1 aan den heer G. D. Boerlage q.q. te Velsen voor f 950, perc. 2 voor f 1400 en perc. 3 voor f 1075, beide aan den heer J. H Borghard alhier. GEMEENTERAAD. Vergadering van 4 September 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Allereerst had de installatie van de leden plaats. Nadat de leden de ver- eischte eeden en beloften hadden afge legd, hield de Voorzitter de volgende toespraak tot den nieuwen raad. Mijne Heeren, -Ik wensch U geluk met Uwe benoe ming of herbenoeming tot lid van dozen Raad. Moge het blijken, dat zij die U candi- daat hebben gesteld, een juister, blik hebben gehad en verder, dat niet alleen het partijbelang, maar ook het gemeen tebelang met deze keuze tevreden kan zijn. Dat het aaugename en gemakkelijke tijden zijn, waarin ge Uw ambt hebt aanvaard, zal wel niemand kunnen be weren. Ge zijt natuurlijk allen hier gekomen met Uwe idealen, plannen en wenschen, evenals ik die ook heb gehad en nog heb, en niets zouden we liever willen, dan die plannen ten uitvoer te brengen, dien wenschen vervuld te zien. En toch vrees ik, dat de vervulling van de meeste dier wenschen niet voor ons zijn weggelegd. Immers voordat alles zou veel geld noodig zijn en helaas, met de enorme toename van de uitgaven, houdt die van de inkomsten allerminst gelijken ti*ed en het is dus een volstrekte eisch, naai' beperking van die uitgaven te streven, te meer, omdat de factoren, die tot die stijging van uitgaven hebben meege werkt nog lang hun invloed zullen doen gevoelen. En van een gunstiger stelsel van Rijksuitkeeringen behoeven we ons he laas geen illusie meer te maken. We zullen dus allen het offer van veel idealen hebben te brengen. Maar er blijft gelukkig nog genoeg arbeid over. Moge de eed of belofte, die ge daar straks hebt afgelegd, richtsnoer blijven bij dien arbeid en bij al onze beraadsla gingen en besluiten. Met dezen wensch stel ik U voor met onze werkzaamheden te beginnen. De heer Vermenlen,, als oudste raads lid, zeide den Voorzitter namens de raadsleden hartelijk dank voor deze woorden. Spr. uit mede den wensch dat de raadsleden zullen doen wat bun band vindt om te doen en dat de arbeid in 't belang der gemeente zal geschie den. Spr. wil daar nog.een kort persoonlijk woord aan toevoegen. Nu de deuren van den raad voor de leden geopend sijn, is dit voor ieder van beteek- is. Voor spr. echter in 't bijzonder, omdat thans een bijzondere periode voor hem is aangebroken, daar het, als God hem bewaart, hierin zal zijn, dat spr. 25 jaar lid van den raad zal wezen. Daarom beeft spr. gemeend dat hij de gemeente een klein geschenk moet aanbieden. Spr. doet dit nu, omdat hij 't voornaam ste vindt dat de kiezers hem een 25-ja- rige periode hun vertrouwen hebben geschonken. De heer Vermeulen biedt dan een tee- kening aan van het graven van het Noordzeekanaal in mooie zwarte lijst. Waar de raadzaal is gerestaureerd, hoopt spr. dat deze teekening hier ook een plaatsje zal krijgen. Spr. zegt dat de Voorzitter deze tee kening wel meer zal hebben gezien, zij is geteekend door een vroegeren plaats genoot. De raad begroet deze schenking met een hartelijk applaus. De Voorzitter zegt bet schilderij ge zien te hebben op een der ministeries Spr. dankt den heer Vermeulen harte lijk voor bet geschenk en uit het luide applaus kan hij opmaken, boe dit op prijs wordt gesteld. Spr. hoopt dat de heer Vermeulen mag beleven zijn 25-ja- rig raadslidmaatschap. De heer Bosman vraagt of bet onbe scheiden is te weten, wie de teekenaar ervan is. De heer Vermeulen: De beer Rust, wiens vader loods te IJmuiden was. Aan de orde is de benoeming van wethouders. De beer Vermeulen zegt een verkla ring te willen afleggen. Spr. bad lang overwogen om met een voorstel te ko men tot het benoemen van een vierden wethouder. Nu hebben de couranten wellicht meer verteld dan waar was, maar spr. beeft toch wel zooveel ge hoord, dat zijn voorstel geen meerder heid zal vinden. Waar de raad nu uitgebreid was en we dus zoo geheel vrij staan, had dit spr. aanlokkelijk geschenen. Over de salariëering zou dan nader gesproken moeten worden. Waar dit thans niet mogelijk is, zal spr. er het volgende jaar bij de behandeling der gemeente- begrooting op terug komen. In de vacature Landeweert worden uitgebracht 21 stemmen, alle op den af tredende. In de vacature Handgraaf worden 11 stemmen uitgebracht op den aftredende en 10 op den beer Sluiters. In de vacature Dunnebier worden 11 stemmen uitgebracht op den aftredende en 10 op den heer Sluiters. De drie aftredenden zijn dus herkozen èn aanvaarden opnieuw hun benoe ming. De Voorzitter verzoekt den ïeeren hun zetels weder in te nemen, wenscht ze geluk met hunne herbenoeming en hoopt op een aangename samenwer king. Aan de orde is dan -de benoeming der leden van de verschillende raadscom missies. De heer Schilling zegt dat er een voor stel is gekomen van de rechtsche frac ties inzake deze benoemingen. Van links was daar geen bezwaar tegen, maar wel vond men het onbillijk dat rechts in iedere commissie de meerder heid moest hebben. Spr. begrijpt niet waarom, deze commissies behoeven toch niet te hebben een afspiegeling der meerderheid van den raad. Ook zelfs in de commissies voor lager en voorberei dend onderwijs wenschto rechts de meerderheid. Spr. vindt dit niet be scheiden. Wij blijven van het bijzonder onderwijs af, laat daarom in deze com missies de meerderheid niet rechts zijn. De heer Vermeulen meent dat de commissies wel een afspiegeling moeten zijn van wat de raad in 't groot is. Maar wijl men van links ons niets geant woord heeft, is het vreemd ons daarover nu hard te vallen. In de onderwijzers commissies is de wethouder van on derwijs voorzitter en willen wij een ge lijk aantal leden van links en rechts. De heer Bosman gelooft graag dat men bij rechts geen bijbedoelingen had, maar het overleg is lamlendig geweest. Men heeft ons uitgenoodigd, maar ons Maandagavond een half uur laten wachten, toen zijn wij weggegaan. De heer ScbiUing: Er wordt gespro ken van afspiegeling, maar vroeger, toen de raad links was, was het college van B. en W. daarvan dan geen afspie geling. Spr. zou bij de commissies niet willen vragen naar links of rechts. De heer Nijssen: Het wegblijven van de rechtsche leden Maandagavond was geen opzet. Wij hebben erkend een fout gemaakt te hebben en hebben getracht die te herstellen. De heer Schuitenmaker: Men praat langs de zaak heen. De commissieleden worden benoemd in het belang der zaak En vooral voor 't onderwijs is het van belang als men niet naar links of rechts kijkt. Spr. gelooft dat er recht sche leden zijn, die men ten opzichte van het openbaar onderwijs volkomen kan vertrouwen, maar zoo zijn er ook linksche leden die zoo voor 't bijzonder onderwijs zouden doen. De heer Vermeulen- zegt 23 jaar lid van den raad te zijn, maar het college van B. en W. is immer links geweest, ook al was de raad rechts. Slechts één jaar was er een rechtsche meerderheid in het college. De heer Schilling: Aan zoo'n man is geen beginnen aan. De heer Vermeulen: Neen, doe het ook maar niet. Spr. herinnert aan 4 jaar ge leden, toen er wel overleg was en hij al leen uit alle commissies werd gehou den. De heer Schilling: En ik. De heer Vermeulen: Ja, maar er was toen een linksche meerderheid. De Voorzitter zegt de vergadering te willen schorsen, als de leden nog willen overleggen. De heer Schuitenmaker: Als rechts in de commissies de meerderheid wil, heeft dat geen zin. Men gaat daarom tot stemmen over. Benoemd worden in de commissie voor openbare werken de heeren Nijs sen, Sluiters, Dalmeyer, Tusenius en Bosman. Voorzitter wethouder Dunne bier. (In de commissie voor gas en water bij eerste stemming de heeren Maas, Groe- neveld en Wardenaar en bij tweede stemming-de heeren Schaar en Bosman. Voorzitter wethouder Landeweert. Als de stemmingen niet vlot gaan, wil men toch liever eerst een bespre king houden. De Voorzitter schorst daarna de ver gadering. Wordt vervolgd. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: L. Kok en E. v. Yperen. Bevallen: J. Nederlof—Mijzen, d.; O. Meilink—Amsing, d.; P. C. Schenk— Dekker, d„ M. v. Aalsburgv. DesstI, d O. Hoek—Zeeuw, z.; J. de JongVerhoe ven, z.; J. M. Vosvan der Mast, z. Overleden: AlidaMoos, oud 17jaarj dochter van H. Moos en O. Vriesman Gerrit Ringenoldus, oud 86 jaar, wednr. van A. v. d. Bij.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1