DRIE ZUSTERS PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De feesten. Als aanvulling op het programma der feesten kunnen we nog melden, dat Donder dagmorgen 10 uur een optocht wordt ge houden door de kinderen der drie bewaar scholen. Men hoopt daar iets moois van te maken en het publiek wordt dan ook verzocht niet mee te loopen, maar te blijven staan om den stoet te zien voorbijtrekken. Donderdagavond 8 uur geeft de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" een uitvoering in de tent op het Willemsplein, daarna geeft de Harmonie Concordia een concert. Vrijdagavond geven de Chr. Zang vereeniging Halleluja en het Chr. Fanfare corps Wilhelmina in deze tent een concert. Het ringrijden in de Kennemerlaan op Vrijdagmorgen wordt opgeluisterd door de R. K. Muziekvereeniging. De prijzen voor het ringiijden en voor de volksfeesten zijn tentoongesteld in de etalage van den heer C. van Leeuwen, Kanaalstraat 81. Ronde Ka. Over bovengenoemd stuk dat Vrijdag en Zaterdag in Thalia opgevoerd zal worden, schrijft „Ons Blad" te Alkmaar het volgende Voor een tamelük gevulde zaal gaf gister avond het gezelschap der groote schouw- burgloge „Scala", directie Kinsbergen en Dassie, voor de tweede maal de opvoering van „Ronde Ka", de ècht-Amsterdamsche „Jordaanschets" van den bekenden auteur Herman Bouber, o.a. schrijver yan „de Jantjes" het succes-stuk van vorig jaar. „Ronde Ka" echter is niets minder dan „de Jantjes" ja overtreft het zelfs door zijn écht komische scènes om maar te noemen de momenten tusschen „Oome Bram" en „Willem de Rip" met het passen van „nieuw 2e hands costuums" en niet te vergeten de klucht in het laatste bedrijf tusschen „Oriet", „Barend" en „Billy", die de bezoe kers deden schaterlachen. Als men eens een kijkje gaat nemen zal men het zeker wel met ons eens zijn, dat het oer-komische optreden van „Billy" zeer bijzonder op de lachspieren werkt. Over den inhoud van het stuk kan gezegd worden, dat het ongeveer van dezelfde strek king is als „de Jantjes". „Barend" is met zijn „tweelingbroer" de zwarte „Billy" uit Amerika gekomen om zich weder in z'n „Jordaan" te gaan vestigen bij zijn pleeg ouders „Oome Bram" en „Tante Mietje". De rest willen we echter niet verklappen dat moet de lezer zelf maar gaan zien en hij zal er vast geen spijt van hebben. Ver meld zij nog, dat de verschillende liedjes van Louis Davids en Margie Morris, alle met een spontaan applaus begroet werden. Het liedje „Met z'n tweeën is het beter dan alleen, zal men weldra we! over onze kermis hooren zingen, het refreintje werd al aardig in de zaal rnedegezongen. Spelers en stuk verdienen volle zalen. De directeur van het post en telegraaf kantoor te IJmuiden deelt mede, dat op 6 September het kantoor voor den post- en den telefoondienst gesloten zal zijn van 10 v.1 n., 3 n.~ 6 n. en na 7 30 n. Voor den telegraafdienst blijft het kantoor doorloopend opengesteld. Dien dag zullen briefpostbestellingen plaats hebben ten 8 uur v. en ten 3 uur n., en eene pakketpostbestelling ten 8 uur v. VELSEN. Door de politie zijn aangehouden S. K. en P. v. d. V., woonwagenbewoners, die gesignaleerd stonden in het Algemeen Politieblad. De laatste betaalde de boete, de eerste is naar Haarlem overgebracht. Postkantoor Velsen. Zaterdag tot 2 uur voor de postdienst ge sloten. Voor telefoon en telegraaf den geheelen dag geopend. Alleen de ochtendbestelling, des morgens 8 uur, zal plaats hebben. Kennemer Kegelbond. Vrijdagavond 31 Augustus j.l., hield de Kennemer Kegelbond eene algemeene ledenvergadering in het café van den heer Klauwers te Santpoort. Bij ontstentenis van een voorz. fungeerde de heer Post als zoodanig. Notulen van een vorige vergadering ont braken. Van den Secretaris, den heer Martin, was een schrijven ingekomen, waarin hij bedankte voor het secretariaat, doch later heeft hij dit bedankje herroepen. Het 3de punt der agenda: „Financieel rapport betreffende het gehouden Kegel concours te Beverwijk, uit te brengen door de daarvoor benoemde commissie" bracht de tongen in beweging. Deze commissie bestond uit de heeren A. Post, j. Coppens en Reuvers, welke laatste net verslag uitbracht. Het concours is jammerlijk mislukt, voor namelijk door de overmatige warmte en heeft een tekort opgeleverd van f 1545.13. Het garantiefonds, dat volgens besluit eener vorige algemeene vergadering f 2500 moest bedragen, was slechts tot een bedrag van f 1100 bij elkaar gebracht. Fr was alzoo een ongedekt tekort van f 445.13. Door verschillende personen werd naar aanleiding van dit tekort het woord ge voerd en door den heer Verwer werden inlichtingen gevraagd omtrent aandeelen in het garantiefonds, doch het antwoord bevredigde hem geenszins en daar de heeren Fischer en Martin niet op de vergadering waren, kon de gerezen quaestie niet uit gemaakt worden. Punt 4 der agenda: „Bespreking be treffende het in standhouden van den K. K. B. en daarmede in verband staande voorstellen", hield nauw verband met het aan het licht gekomen tekort. De Voorz. deelde mee, dat er twee wegen open stonden. 1ste Alles op zijn beloop laten, tengevolge waarvan de K. K. B. failliet verklaard zou worden, of middelen beramen om het tekort te dekken. Het waarnemend bestuur stelde ru voor eene leening van f500 te sluiten, door 50 aan deelen van f 10 te plaatsen, rentende jaarl. 5 pCt. Jaarlijks zullen 10 aandeelen uitge loot worden. Na la gdurige bespreking werd dit voor stel aangenomen. Hierna kwamen de verkiezingen aan de orde. Tot Voorz. werd gekozen de heer Baayens te Santpoort, tot vice-voorz. de heer Marten te Santpoort, tot lsten secre taris de heer Reuvers te Beverwijk en tot lsten penningmeester de heer A. A. Post te Beverwijk. Voor zoover ze aanwezig waren namen de gekozenen hunne benoeming aan. Bij de rondvraag vroeg een der leden of indertijd bij de schenking van het legaat Heslinga nog eene bepaling omtrent het gebruik er van gemaakt was. Op hetont kennend antwoord betuigde hij er zijn teleurstelling over, dat er op het concours f 2.50 geëischt werd om verlof te bekomen tot het doen eener poging om den beker in zijn bezit te krijgen. Hij keurde dit af en had dan ook uit beginsel geen kaart voor dit doel gekocht. Op een desbetreffende vraag werd ge antwoord, dat er thans nog 6 clubs bij den K. K. B. zijn aangesloten en dat het te verwachten is, dat er spoedig een nieuwe om aansluiting zal vragen. „Alle Negen" van IJmuiden en „Excelsior" van Wijkeroog hebben bedankt. De vergadering was bezocht door 4 vrouwelijke en 13 manlijke leden. Dat het pakhuis van het levensmid- delenbedrijf bij school E niet voor woon huis ingericht is, beginnen de 3 daarin ondergebrachte gezinnen met tezamen 13 kinderen geducht te ondervinden. Nadat üe straatschenners de in de deuren en vensters aanwezige ruitjes hadden inge worpen, zijn de openingen dichtgespijkerd, zoodat de menschen bij gesloten deur totaal in het donker zitten. Zoolang het mooi warm weer was, stonden de deuren gere geld open over dag, maar dat kan natuur lijk niet zoo blijven, als het guur weer wordt. Zouden er niet wat ruitjes ingezet kunnen worden Het dak is ook niet meer voldoende beschutting tegen regen, zoodat op een nacht het regenwater de slapers een onaan genaam ontwaken bezorgde. Met een kleinigheid was dit waarschijnlijk te ver helpen. De vloer is van straatsteenen, zoodat de menschen ondanks matten en kleedjes, waarin ze uit den aard der zaak niet ruim zitten, de voeten op de sporten der stoelen moeten houden om het uit het lichaam wegvloeien der warmte tegen te gaan. En ook, kleine kinderen spelen toch zoo graag op den grond! Zouden er nu niet wat planken verstrekt kunnen worden, om den grond, al was het dan maar gedeeltelijk, te bedekken Water is er niet, maar dit kunnen ze gedurende een bepaald gedeelte van den dag, behalve Zondag, uit school E betrekken, zoodat ze kunnen zorgen door alle poljes en pannetjes te vullen een voldoenden voorraad te hebben. Daar er geen closets zijn, kan ieder begrijpen hoe onaangenaam dit, vooral voor volwassenen, is. Door welke oorzaak die gezinnen in dien toestand gekomen zijn, weten we niet, waarschijnlijk zijn ze door huurschuld uit de woningen der R. K. bouwvereenigingen gezet, laten we aannemen, dat ze die wo ningen slecht behandeld hebben, dan is dit een misdaad, die met zwaarder straf dan gevangenisstraf geboet wordt. Gevangenen hebben het in vele opzichten beter dan die menschen. Men behoeft niet sentimenteel te zijn, om te wenschen, dat er eenige verbeteringen in bovengenoemden toestand moge komen. Wanneer we lezen in de verschillende couranten, wat er den 31sten Augustus te doen geweest is in andere dorpen en steden, dan moeten we zeggen, dat bij ons weinig notitie genomen is van den verjaardag. Te Velsen en Wijkeroog kwamen de vlaggen slechts sporadisch voor. Alleen 's avonds kwam men door de muziekuit voering op d n openbaren weg door „Juliana" gegeven tot de ontdekking, dat er iets bijzonders was. De halve bevolking van Wijkeroog en Velsen werd Maandagmiddag naar de Kanaaloevers gelokt door de muziek aan boord der oorlogsschepen „Tromp" en „Heemskerk", die opstoomden naar Am sterdam. Geen gebrek aan gewuif en uitroepen tot en van de „Jantjes". Bij het afrijden van de stoompont stopte heel onverwachts een dame meteen fiets, waarop een kindermandje geplaatst was. Gelukkig was dit leeg, want een auto, die er achter reed kon niet tijdig genoeg stoppen en reed het achterwiel in elkaar. Het nieuwe stoompontje „Wijkeroog" is Maandagmiddag gearriveerd en ligt in de zuidelijke haven te wachten tot ze, misschien na een maand dienst kan doen. In het midden van het schip is plaats voor eenige rijtuigen, terwijl ter weerszijden paden voor fietsen en voetgangers zijn. Bij het proefstoomen bleek de snelheid bijna 15 K. M, per uur te kunnen zijn. Alhier wordt druk geteekend op het volgend adres Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met buitengewone verbazing en ont stemming namen wij kennis van de plannen der Regeering. De Regeering wil op 1 Januari a.s. de Vlootwet in werking doen treden. Tegelijkertijd vernemen wij, dat er een tekort in de Staatsfinanciën is van ongeveer 120 millioen gulden. Als de plannen der Vlootwet worden verwezenlijkt vermeerdert dit tekort. Nu zal er blijkbaar bezuinigd worden op het Onderwijs, de Volksgezondheid, de Sociale Wetgeving, Werkloosheidsvoorzie ning enz. enz. Maar ook op het loon van het Over heidspersoneel en Spoörwegpersoneel. Omdat hierdoor het volksbe.taan wordt getroffen op zoo ernstige wijze, waardoor tevens het sociale werk van jaren in gevaar wordt gebracht, dringen ondergeteekenden er met den meesten nadruk bij Uwe Kamer op aan, deze plannen der Regeering niet goed te keuren. Namens het Alg. Ned. Vakverbond. J. Dekker, Voorzitter: F. C. van Ingen Schenau, Secretaris. Ingekomen personen Velsen. Anntul m. v L. Bangma, G Wustelaan 1 4—1 A. Bleyendaal, L Wijkerstr.w. 257 1—1 IJ. v. Reeuwijk, E Lagerstraat 46 23 R. List, C Prinsenstr. 6 rood 1 1 Vrijdagmiddag, werden van het s.s. „Noord" liggende in lossing aan de papierfabriek, eenige zijstutten wegge trokken. Dit had tot gevolg, dat het hout aan 't rollen ging, waardoor de ar beider de D., wQnende alhier, te water geraakte. Dit zou niet zoo erg zijn ge weest, als hij niet een groote partij hout op zijn lichaam had gekregen. De man die vrij spoedig uit het water was ge haald, was toen bewusteloos. Hij kwam wel spoedig bij, doch klaagde zeer over pijn in de borst. De inmiddels ontboden geneesheer kon momenteel niet anders dan eenige gekneusde ribben consta- teeren. De D. is later naar zijn woning over gebracht. Zaterdagmorgen raakte de kraandrij ver V. met zijn rechterhand tusschen 'd machine. De hand werd ernstig gewoni Dr. Barentsen verleende eerste hulp. Hl. Dbl. Een familie, die hier dezen zonu tijdelijk gevestigd was, heeft aan hi Schaalarmhestuur en het R.K. Burj Armbestuur elk een gift van f 25 g? schonken. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 1 September 1923: 2 schilders, 7 timmerlieden, 1 macl houtbewerker, 1 meubelmaker, 3 ka pers, 3 mandenmakers, 8 machinistei 11 stokers, 6 bankwerkers, 1 draaier, loodgieter, 1 plaatwerker, 2 boorders, smid, 2 ketelmakers, 2 klinkers, 1 g? reedschapmaker, 1 modelmaker, 1 visschers, 1 bakker, 1 zeilmaker, 3 kan toorbedienden, 185 diversen. SANTPOORT. Naar men ons mededeelt is de bi hoefte aan een eigen kerkgebouw voorc Geref. gemeente zeer noodig gebleken, da; het gebouwtje, waarin kerk wordt gehoudei nu reeds is moeten vergroot worden, doe wegbreking van een schot, zoodat de ruimi voor het houden der godsdienstoefeninge hierdoor aanmerkelijk werd vergroot, hoi wel die nu alreeds weer te klein blijkt l zijn. De begeleiding van den kerkzang is i handen van Mej. R. Bergema, een zee jeugdige organiste, die deze functie mi groote nauwgezetheid waarneemt. Mej. Bergema geniet haar muzikale oj leiding van den heer H. C. van Heyst D2 de organist te Velsen, die het genoege smaakte binnen korten tijd drie zijner lee lingen voor den openbaren eeredienst t bekwamen. Voor de op 12 September te houde; ringrijderij, waaraan een nationaal bh emer corso is verbonden, zijn acht fraaie prijze ter beschikking gesteld. Zou er alleen daai om reeds alle reden zijn er aan mee te doer nog aanlokkelijker wordt de deelnami doordat voor den eersten prijswinnaar no een zilveren wisselbeker is bestemd, welk tweemaal achtereen of driemaal in 't gehei moet gewonnen worden. Deze fraaie prij is geschonken door den heer O. Veiling» eigenaar van Hotel „De Weyman". D dame, die den eersten prijs wint, ontvang behalve dien prijs, nog een medaillle. Voor het bloemencorso zijn niet mindr fraaie prijzen uitgeloofd, t.w. 4 medaille van goud, verguld zilveren, zilver en bron en 4 geldprijzen. De jury voor dit bloemencorso zal be staan uit Mevr. Annie Wigman, en de heere W. Vermeer, Molenaar, J. v. Gameren ei Vis. De sportvereen. „Santpoort" zal in he a.s. seizoen met drie elftallen aan de com petities van de H. V. 3. deelnemen. D vereeniging zal haar terrein aan de Enschedé straat verwisselen met een van het Kerl pad, vlak bij den Duin- en Kruidbergerweg Het fanfarekorps „Wilhelmina" nar Zondag j.l. met nog 6 andere korp-en dei aan het muziek-festival te Haarlem en maak; daar een zeer goeden indruk. Onder cj 7 korpsen werden drie iurtrumemen verlor- waarvan „WÜheimina" een trombone woi De Zendag j.l. gespeelde wedstrij Fortuna - S. V. S. eindigde in een 3—2 ovc winning van eerstgenoemde vereeniginj Roman van EARL ROSNER. Geautoriseerde vertaling van Mevr. NUIJS-POSTHUMUS, 25 Zij streek langs haar nauwsluitend overkleed van leemkleurig linnen. Mat en dood hingen nu haar handen. „Ja straks Toen was het stil. Flauw knetterde het in de zwarte kachel in den hoek. „Mag ik mijn jas uittrekken?" Met een hoofdbeweging wees zij naar den kapstok aan den muur. Onhandig trok hij zijn overjas uit en hing die op. Zijn groote handen heefden daarbij. Zij schudde het hoofd alsof zij het niet begreep. Koortsig zoekend, dacht zijGod dat kan toch niet Er moet een vreeselijk misverstand bestaan, dat zich nu zal oplossen Misschien heeft hij zijn geld verloren of moet hij den dienst verlaten en denkt hij nu, dat dit ons zal scheiden! Zij klemde zich vast aan die mogelijkheden en toch wist zij, dat zij mistaste Hij was nog altijd aan den'kapstok bezig. En opeens zag zij, dat hij aan zijn rechterhand den ring niet- meer droeg, den gladden ring met den blauwen steen. Een oogenblik meende zij, luid te moeten snikken. Alsof zij de smart niet meer kon bevatten, en tot een uitbars ting moest komen. Met al haar wils kracht onderdrukte zij den angstkreet in haar borst. Nu niet schreien dacht zij. Nu niet scheien! En die woorden sloten zich als een ijzeren ring om haar bloedend hart en hielden het in bedwang. ,Zij staarde om zich heen, zonder iets te zien. Zij had zich ergens in de duis ternis willen verbergen Zij sleepte zich naar den hoek van het atelier, waar het door gordijnen ge dempte licht minder schel naar binnen viel en zette zich op de kleine kanapée. Haar oogen waren droog. Zij staarde op het verbleekte Perzische tapijt onder haar voeten. Zij zat voorover gebogen, en nog steeds drukte het niet-begrijpm) als een geweldige last op haar. Martin von Ungnad was haar een paar stappen gevolgd nu bleef hij voor haar staan. Hij voelde het vreese- lijke, onuitgesproken verwijt. Zijn blik dwaalde af hij klemde de tanden op elkaar. En clan zag hij op de tafel voor haar het kleine kistje, waarin tusschen houtwol en papier een paar beschilder de porceleinen dieren lagen En een denn,etak met een zijden lint erom lag er naast en een open brief, met haar vaste, duidelijke hand geschreven Heel duidelijk kon hij den eersten regel lezen: „Mijn Martin!" Dat was voor hem bestemd geweest d'at had zij hem willen sturen, als hij met Kerstmis niet kwam En in de stilte zeide haar stem klan keloos dit eene woord: „Spreek „Ja, Sibylle Hij greep naar zijn hals zijn boord werd hem te benauwd. Hij zocht naar de rechte woorden en begon opnieuw, met harde, droge stem. „Sibylle, ik ben hier, omdat ik je moet spreken over mijn leven over ons leven." Hij hield op, keek haar droevig aan en wachtte. Zij bewoog zich niet. Voor haar oog stond slechts dit eene, dat zij nog riet begreep: O God hij heeft mij niet meer lief alles is voorbij! E11 zij zag haar toekomst, het geluk, dat zij samen hadden willen opbouwen, vernietigd Zij kon geen geluid geven alles was haar onbegrijpelijk. Eindelijk kwam zij op de gedachte: Ik heb toch niets gedaan Ik heb hem toch niet gekrenkt? „Kijk eens ging Martin voort „het is ik dacht altijd, zooals wij met elkander waren, dat is het beste, het hoogste, wat twee menschen el kaar kunnen geven Je moet geloo- ven, wat ik zeg het i s zoo, en ik sta hier voor je, omdat ik geheel openhar tig met je wil spreken omdat ieder onzer ten slotte moet voelen: het heeft zoo moeten zijn De trek om haar lippen werd scher per haar hoofd bewoog zich nauwe lijks merkbaar. „Sibylle, het is zoo vreeselijk moeilijk voor mij, nu daarover te spreken het is zoo hard voor ons beiden Even hief zij het hoofd op en vroeg zachtjes, smeekend: „Martin wat heb ik je gedaan?" „Jij mij Zij knikte. Haar oogen smeekten: Spreek spreek dan toch „Niets heb je mij gedaan je bent geheel dezelfde gebleven, Sibylle! Maar in dezen laatsten.tijcl is er iets gebeurd ik bedoel, ik ben getroffen door een noodlot, dat sterker was Zij hief de handen op, alsof zij de woorden, die hij ging uiten, wilde afwe ren. E11 toch vroeg zij ongeloovig, nog niet in staat de geheele beteekenis van haar eigen vraag te begrijpen: „Heb je een andere vrouw lief „Sibylle De groote, grijze oogen staarden hem aan, en konden het niet gelooven. De bleeke lippen trilden. En toen streek zij over haar slapen, en wist plotseling: Nu was alles uit nu bestond er geen band meer tusschen hem en haar nu was hij weg hij had zijn beeld in haar vernietigd Zijn blik ging langs haar. „Och God" zeide hij bevend, „ik bid je kijk mij toch zoo niet aan ik hen daarom toch niet slecht niet eer loos Zij sloot de oogen, en dacht: maar voor mij hen je een vreemde een vreemde. „Sibylle," smeekte hij, „spreek toch een woord Sibylle, ik ben toch hier ik sta toch voor je, opdat wij elkan der zullen begrijpen anders had ik dit alles ook kunnen schrijven! Ik ken je immers ik weet: je zoudt mij niet vastgehouden hebben. Maar ik wil er over spreken ik wil, dat je mij zult begrijpen Sibylle, je bent nu nog evenveel voor mij als je altijd geweest bent. alle vereering, die een man een vrouw kan toedragen, die heb ik voor je maar ginds ik bedoel, die vrouw rneen, wie dat niet beleefd heeft, kan het niet begrijpen! Sibylle, wij hebben ons beiden vergist Sibylle, wij hebben niet geweten, wat het is voor een ander te gloeien zichzelf ge heel in den ander te verliezen nie; zonder hem te kunnen leven en de se conden te tellen, totdat men hem weer ziet Wakend of slapend steeds aai hem, aan zijn stem, aan zijn wezen den ken -!" Zij hoorde slechts woorden en ierïp; woord trof haar als een slag. Een ril ling ging over haar doodsbleek gelaat Hij meende, dat zij iets wilde ant woorden, en haastig ging hij voort: „Neen geloof mij het is zoo Och, wat hebben wij eigenlijk geweten van het leven? Jij waart de eerstt vrouw in mijn leven en je waarij vriendelijk tegen mij, en bij jullie wa; alles zoo gelukkig en tevreden een ouderlijk huis had ik nooit gehad. En toen ik je vader en moeder zag, in hun heerlijke kalme zekerheid, toen was jouw karakter mij een borg, dat wij ook eenmaal zoo zouden leven. En toen, verlangde ik ook niets anders ik kende of vermoedde toch niets an ders Nooit heb ik geweten, dat her mij zoo geheel anders zou worden Eerst toen die hartstocht mij heeft over weldigd Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2