in alle landen, die deren aangenomen heb ben, op éénzelfde tijdstip zal beginnen en eindigen en dat eventueele wijzigingen, resp. afschaffing tijdig allen Staten zuilen worden medegedeeld. Een verstrooide bruidegom. Maandag j.l. zou aldus de „Daily Chronicle" in een kerk te Liverpool een huwelijk voltrokken worden. Het bruidje was tijdig aanwezigen wachtte met ongeduld op de komst van haar toe- komstigen echtgenoot, die echter niet kwam opdagen. De plechtigheid werd daarom tot Woensdag uitgesteld. Na afloop daarvan gaf de bruidegom een verklaring van zijn wegblijven. Hij wilde namelijk zijn huwelijk voor zijn ouders geheim houden. Toen hij nu Maandag zich thuis wilde verkleeden voor de kerkelijke inzegening kwam hij tot de niet zeer aangename ontdekking, dat zijn moeder was uitgegaan en het huis had afgesloten. Hij deed verscheidene pogingen om binnen te komen, daar hij in de veronderstelling verkeerde, dat de „papieren" zich in zijn ander costuum bevonden. Al zijn moeite was echter te vergeefs en daardoor geheel in de war gebracht,, was hij wat gaan wandelen. Naderhand kwam hij echter tot de ervaring dat de bewuste papieren veilig en wel onder de berusting van zijn bruidje waren. Het wordt koud dezen winter. Volgens de „Matin" hebben in Frankrijk de uien een „dikker huid" dan andere jaren. Dat beteekent een strengen winter in het zicht zegt het blad. Reeds thans trouwens vriest het in verschillende streken van Frankrijk des nachts zoo hard, dat de andijvie zwart wordt, een veeg teeken. Oesters als geneesmiddel. ^De leden der Academy of Scienc" hebben de opening van het oesterseizoen gevierd door het brengen van een grootsche hulde aan de geneeskrachtige en voedingscapa citeiten van dit smakelijke weekdier. Mme Randoin, directrice van het Instituut voor voedselhygiëne, heeft n.l. een rapport uitgebracht over haar onderzoekingen op het gebied van oesters. Gebleken is dat zij een snel en zeker geneesmiddel zijn tegen scheurbuik. Experimenten op Ouineesche biggen genomen toonen dit aan. Een hoe veelheid oesters van 15 gram per dag 's zomers, en in den winter nog minder, is voldoende om scheurbuik te voorkomen. Verder is volgens dit rapport het eten van oesters met citroensap uitnemend voor lijders aan slechte spijsvertering of lichaams zwakte, daar het een zeer krachtig voedsel moet zijn. Tel. Door zijn hond gered. De zeventigjarige John Cunnington, een caféhouder te Ketton (Rusland) liep met zijn hond te wandelen. Plotseling viel hij in een steengroeve en zou zeker levend zijn begraven, indien zijn hond niet zoo luidkeels en aanhoudend had geblaft, dat hij de aandacht trok van cenige voorbijgangers. Toen men den man uit zijn benarde positie bevrijdde, bleek, dat hij reeds half onder steenen en puin was begra ven en daar de avond viel, zou hij zeker een ellendigen dood hebben gevonden, indien zijn hond niet door zijn blaffen hulp had gehaald. Diefstal en inbraak te Vittel. Naar de „Petitx Parisian" uit Vittel meldt is daar dezer dagen midden op den dag een brutale diefstal gepleegd in de nabijheid der warmebadeninrich- tng. 'n Inbreker is den goudsmidswin kel binnengedrongen van Mme. Jac- quot, en heeft zich, na alles onderste hoven gehaald te hebben, met een buit van fr 100.000 aan sieraden uit de voe ten gemaakt. Men vraagt zich af of de dader niet een vreemdeling kan zijn geweest, die onmiddellijk na den diefstal uit Vittel is vertrokken. Ook wordt de veronderstelling geop perd dat het wellicht dezelfde persoon was, die den vorigen dag den directeur der Brusselsche tram M. Fernand Nancker heeft beroofd. Deze had, voor hij ging golfspelen zijn portefeuille, waarin eenige duizenden francs zaten, weggesloten in een koffer tje en dat in het clubggbouw neergezet. Het laat zich begrijpen dat de heer Nancker onaangenaam aangedaan was na het einde van zijn partij golf te be merken dat het koffertje was geforceerd en zijn geld verdwenen. Toch overleden. Naar de „Information" meldt is Arthur Liardet, dien dr. Voronoff nauwelijks twee jaar geleden met succes de verjongings operatie had doen ondergaan, en die toen 74 jiar oud was, dezer dagen overleden Veel verlengd is zijn leven dus niet door de behandeling. Wel behooren, naar de familie van den overledene beweert, de jaren na de operatie tot de prettigste van zijn leven, en deed hij gedurende deze periode de geneesheeren versteld staan over zijn krachtig lichaam en zijn opgewekt humeur. BINNENLAND. Een vrouwelijke wethouder. De gemeenteraad van Oasselte (Dr.) heeft mej. E. ten Bos—Harkema tot wethouder benoemd. (N. R. Ct.) De achterstand bij den Girodienst. Het Kamerlid Duys heeft de volgende vragen aan de minister van Waterstaat gericht, naar „Het Volk" meldt: 1. Is de minister van Waterstaat bereid terstond in te grijpen in den chaotischen toestand, die sedert eenige dagen is inge treden bij den Post-chèque en Girodienst, zoodat terstond een einde kome aan de onduldbare wijze waarop het publiek hiervan de dupe is 2,2. Is de minister bereid, indien deze toestand mede moet worden geweten aan gemis van voldoende vooruitziend beleid, de hiervoor verantwoordelijke persoon of personen ter verantwoording le roepen, respectievelijk die maatregelen op hen toe te passen, die in het belang van een goed functioneeren van den dienst noodzakelijk zijn 3. Zijn de berichten juist, dat, ook al mocht ooit aan dezen chaotischen toestand een einde komen, er dan toch een regeling wordt ingevoerd, waarbij a. rekeninghouders hun zaken met belang rijke vertraging, vergeleken bij vroeger (men spreekt zelfs van één, twee en meer dagen) zullen zien afgewikkeld; b. aan rekeninghouders niet meer, zooals vroeger, terstond het saldo hunner rekening wordt medegedeeld 4. is de minister niet van meening, dat Staatsdiensten er zijn voor het publiek, en niet omgekeerd, en dat dus, wanneer inder daad zich gaat voordoen wat hierboven onder 3a en b wordt gevreesd, reorganisa ties met dergelijke resultaten terstond dienen te worden afgewezen 5. Indien per sé e.en dergelijke organisatie dient te worden doorgevoerd, is dan de minister bereid uiteen te zetten, welke voordeelen hieruit voortvloeien niet alleen uit een oogpunt van bureaucratie, maar vooral voor het publiek? Een N. W. B.-b e s t u u r s I i d in overtreding? Naar de „Nieuwe Rott. Ct." meldt, hebben de wedstrijdcommissarissen van de Ger- maanbaan op j.l. Dindagavond den directeur van de baan, den heer v. Wissen, die tevens bestuurslid van den N. W. B. is, voorge dragen voor een boete f 200, omdat hij tegen de orders der commissie op de vochtige baan, die levensgevaar opleverde voor de renners, toch heeft laten rijden. H y a c i n t h e n p r ij z e n. Wat een verschil met twee jaar geleden, schrijft het „Kweekersblad". Nu gaan alle bollen, trots het goede gewas, schoon op en Ioopen de prijzen schrikbarend op en twee jaar terug moest met kufist en vlieg werk de prijs opgevoerd worden tot zoo danige hoogte, dat de kweeker amper aan den kostprijs kwam. Er worden dan ook buitengewoon hooge prijzen besteed. Voor plantgoed worden prijzen geboden, die loopen om en boven de 40 gulden per mand voor de gewone soorten. De soort E. R. Gertrude schijnt geheel uitverkócht. Het artikel Moréno, dat, behalve de dikke, steeds een hangend soort is, wordt nu eensklaps veel gevraagd. Deze prijsstijging heeft menigeen verrast. De groote getallen' zijn om en om de maximum prijzen verkocht, doch de restanten bren gen een 20 tot 40 pCt. hoogeren prijs op. Doodelijk ongeval. In een drukkerij aan de Sleephellingstraat te Rotterdam is Donderdagmorgen een 14-jarige jongen uit de Clemensstraat van een pers gegleden en toen terechtgekomen op een andere, die aan het draaien was, meldt de „Msb.". De jongen raakte met het hoofd lusschen de machinerie, waardoor de schede! verbrijzeld werd. Een aulo van den Geneesk. Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan de Coolsingel, waar hij des namiddags overleden is. Geen nooduitkeering aan de gemeenten. Naar de Tel. verneemt, is namens den minister van Binnenlandsche Zaken aan tal van gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën, de Regeering er niet toe heeft kunnen overgaan voorstellen te doen, ten einde aan de gemeenten boven de uitkeering op grond van de wet van 1897 over 1923 en volgende jaren een zooge naamde nooduitkeering te verzekeren. Om een Luchtje te scheppen. Dezer dagen deelde de directeur van het Huis van Bewaring te Amsterdam aan de recherche mede, aldus de „Tel"'dat een der gedetineerden zich iets had laten ontvallen over een bomaanslag, die op de Koningin zou worden gepleegd. Een inspecteur van den Vreemdelingendienst begaf zich naar het Huis van Bewaring en nam den man een verhoor af. Allerlei onthullingen betreffende den aan slag werden gedaan en de gedetineerde bood zelfs aan den inspecteur de plaatsen te wijzen waar de bommen laggen. Gok gaf hij inlichtingen betreffende de eventueeie daders. Anderhalven dag was de inspecteur met den man op stap. Er werden zelfs huis zoekingen gedaan. Niets klopte evenwel en toen de inspecteur dan gedetineerde de duimschroeven aanzette, bleek dat de ge- heeie aanslag verzonnen was. De man had slecht een luchtje willen scheppen. Minister Colijn, Er gaan allerlei geruchten over de plannen en de positie van minister Co- lijn. Hij zou geëischt hebben, dat alle departementen zich in finantieele kwes ties geheel aan hem onderwierpen en dus geen cent meer uitgaven, dan hij hun toestond. Minister Ruys zou beslo ten zijn geweest, om af te treden, omdat hij geen zin had alleen premier te hee- ten, terwijl Colijn inderdaad premier is. Maar Colijn had alle ministers en ook hem gecommandeerd: Aanblijven 1 Wie den boel in de war gestuurd heeft, moet ook helpen, om alles weer in orde te brengen. Colijn zou van plan zijn,'eerst de salarissen der Kamerleden te her zien en er minstens duizend gulden af te nemen. Verder zouden alle salarissen van ambtenaren in Rijksdienst met 12 procent en het volgende jaar nog eens met 8 verlaagd worden. De periodie ke verhoogingen zouden niet meer ge geven worden. Minister Colijn zou van de Kamerleden der meerderheidspartij en volkomen onderwerping geëischt hebben. Hij zou verder de uitkeeringeu aan de gemeenten stop zetten en daar mee de gemeentebesturen dwingen-, om de belastingen nog verder te verzwaren, noodzakelijke uitgaven na te laten of failliet te gaan. Hij zou evenals Zim merman in Oostenrijk ambtenaren bij bosjes als overbodig gaan ontslaan. Hij zou over dit alles geen praatjes willen aanhooren, althans ze niet beantwoor den, hij zou zoo de Musolini van Ne derland worden en allen naar zijn pij pen laten dansen. Dat Colijn zeker een „kwaje" is, en er duchtig op zal inhakken, staat wel vast. En even zeker, dat hij al spoedig een der populairste Nederlanders zal wor den. Maar het is toch verstandig en recht vaardig, om niet te oordeel en op ge ruchten en dus zijn daden af te wach ten en ook niet te vergeten, dat er Dij bezuiniging evenals bij een operatie bloed moet vloeien en pijn worden gele den. BUITENLAND. Ernstig spoorwegongeluk. Woensdagochtend om 4 uur zijn in de nabijheid Hannover op het traject WunstorfSeise twee D-treinen op el kaar gereden, n.l. de D-trein Berlijn Keulen en de D-trein DresdenBent- heim. Twee waggons van den laatstge noemden trein werden geheel vernield. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn 18 personen gedood, 7 zwaar en 10 licht gewond. Zooals te verwachten was, aldus het Ilbl., zijn ook verschillende Hollanders om het leven gekomen. Tot dusver heeft men vijf dooden van Nederlandsche na tionaliteit gevonden; slechts van twee zijn de namen bekend: iemand uit Arn hem en een heer uit Leiden. Verder een beambte van den Ned. Verkeersbond, wiens naam nog niet bekend is, en twee Hollandsche dames, waarvan de inden- titeit ook nog niet is vastgesteld. De dooden zijn in liet lijkenhuis van een kerkhof te ITannover ondergebracht. De D-treiri 131 was de van Dresden komende Holland-express. De oorzaak van het ongeluk schijnt de volgende te zijn: De Nederlandsche expres stopte ongeveer 200 M. buiten het blokhuis Lohnde, om onbekende redenen. Het on derzoek zal moeten uitwijzen, waarom de trein gestopt heeft. Eveneens is on bekend waarom men in Seise den D- trein uit Keulen, die ongeveer 10 minu ten later het station passeerde, heeft doorgelaten, voor de Hollandsche B- trein het blokhuis Lohnde gepasseerd was. Toen de machinist van den D-trein uit Keulen de brug over het Kanaal on geveer 1 K.M. voorbij het station Sele gepasseerd was, zag hij den stilstaanden Nederlandschen trein. Hij remde on middellijk zoodat de botsing niet met volle kracht geschiedde; anders zou het ongeluk nog veel ernstiger zijn geweest De locomotief van den Keulschen trein liep op den laatsten wagen van den Hollandschen trein, die geheel in den voorlaatsten wagen werd geschoven. Alle personen, die in dezen tweeden wagen waren gezeten, zijn gedood oi gewond. Hulptreinen uit Hannover en Wuns torf waren onmiddellijk ter plaatse, evenals verplegend personeel uit Selse en Hannover. Woensdagochtend om 11 uur was men bezig de ineengeschoven wagens op te ruimen, omdat het mogelijk is, dat nog dooden tusschen de overblijfse len ingeklemd zitten. De spoorbaan is niet beschadigd, zoo dat het verkeer onmiddellijk weer kan worden hervat. De gedooden zijn waarschijnlijk allen passagiers van den Nederlandschen trein, waarvan de laatste drie wagens vernield zijn, terwijl van den Keulschen trein alleen.de locomotief en de goede renwagen beschadigd werden. In tegenstelling met de eerste be richten, kan worden medegedeeld, dat het aantal' dooden 18 bedraagt en het aantal gewonden 15. Tot deze zwaar gewonden behoort ook nog de heer Jan Arkema, een Neder lander, die sedert eenigen tijd met zijn familie te Leislingen aan de Saaie een kleine villa bewoont. Hij wordt thans in het ziekenhuis te Hannover ver pleegd. Tot de dooden behoort nog de Neder lander Wilh. Sauvagerf, die te Neun- hausen, district Bentheim woonachtig is. De namen van de beide vrouwelijke Nederlandsche passagiers konden nog niet worden vastgesteld, daar de da mes geen papieren bij zich droegen. Onder de dooden van het spoorweg ongeluk zijn voorts de Nederlanders: I. E. A. van Kempen, Leiden, en A. A. Lö- bell, Arnhem. Onder de zwaargewonden zijn de vol gende Nederlanders: F. J. Lübet, Lei den en Bernard Knakker, fotograaf, Rotterdam. De heer Arkema deed, volgens de Tel. het volgende verhaal van het spoorweg ongeluk bij Wuenstorff. „Ik wilde naar Holland gaan, om aan de daar te houden jubileumfeesten deel te nemen en nam in I-Ialle aan de Saaie in den D-trein naar Bentheim plaats. De trein was niet sterk bezet, zoodat wij het ons in den derde-klasse coupé ge makkelijk konden maken. Het zal zoowat halfvier in den nacht zijn geweest, toen onze trein in de buurt van Hannover plotseling stilhield. Het was zeer donker en wij konden alleen in de verte seinlichten zien. Wij zullen zoowat een tien minuten hebben ge wacht, toen wij plotseling een hevigen schok voelden, schier onmiddellijk ge volgd door akelige jammerkreten. De wagen waarin ik zat, werd nage noeg geheel vernield. Een jonge man, die tegenover mij op de bank zat, was plotseling, zonder een geluid te geven, spoorloos van zijn bank verdwenen. Tusschen de deur van den wagen zat een man bekneld, die echter geen teeken van leven meer gaf. Ikzelf werd in de hoogte getild en viel toen, met een hoop ijzerwerk weer neer. Ik wist niet wat er gebeurde en had het gevoel, dat ik ieder oogenblik zou sterven. Ik leed ont zettend, Mijn linkerarm kon ik niet ge bruiken en toen ik met mijn vrije arm naar mijn hoofd tastte voelde ik het warme bloed over mijn gezicht gutsen. Een loodzware last drukte op mijn li chaam. Hartverscheurend waren de kreten, die door de gewonden geslaakt werden. Ook ik riep vele malen luid keels om hulp. Weldra kwamen de reizigers uit de andere wagons, alsmede het spoorweg personeel toegeloopen en ik verwachte derhalve, dat spoedig; hulp zou opdagen Maar ik werd teleurgesteld. De toege- snelden stonden hulpeloos te-kijken, daar men niet wist, waar men het red dingswerk moest aanvangen. Ik hield mij echter zooveel mogelijk in, daar ik nog steeds op hulp vertrouwde. Ten einde raad echter en half krankzinnig van de vreeselijke pijnen, die ik leed, begon ik te roepen: „Ik leef nog! Ik leef nog!" waarop eenige mannen begonnen mij uit mijn ellendige positie te bevrij den. Dit duurde echter langen tijd. Ik lag met mijn gezicht naar den grond gekeerd. Spoedig kwamen doktoren en me disch personeel op de plaats van de ramp aan, waarna het reddingswerk krachtig werd ter hand genomen. School en Godsdienst. In het tijdschrift „Das werdende Zeit- alter", het orgaan van de Internationa le Arbeitskreise für Erneuerung der Er- ziehung" schrijft de religieus-socialist Ragaz uit Zurich, over de kwestie van den godsdienst in de school. Hoe moet de leegte aangevuld wor den, die het wegvallen van het gods dienstonderwijs veroorzaakt, zegt Ra gaz en hij antwoordt. Ik ben van mee ning, dat niet de religie in den besten zin van het woord van de openbare school geweerd moet worden, alleen de officieele godsdienst, die in 't vroegere godsdienstonderwijs gegeven werd, mag niet weer op de school terugkeeren Wanneer een leeraar of onderwijzer religieus is, dan moet dat gevoel tot uiting komen in zijn onderwijs. Maar dit moet op geheel vrije wijze gebeuren, en uit zijn omgang met zijn leerlingen tot hen spreken. i Onze paedagogische methodes, ver- volgt Ragaz, zijn langen tijd even god- deloos geweest als ons gëheele levenssy- steem. Dit moet anders worden. De geest in onderwijs en opvoeding moet veranderen. Voor eenigen tijd bezocht ik een school, er werd daar geen godsdienstonderwijs gegeven, geen woord ovér God gespro ken, maar het onderwijs had eerbied voor de kinderziel. Het was doortrok ken van „heiligen geest". Dit is mijn antwoord op de vraag naar de nieuwe rol die de godsdienst te vervullen heeft: Wij moeten de tot voor eenigen tijd gevolgde methode opgeven, doch wij moeten alles doen wat in ons vermogen is tot verdieping van het geestelijk leven. Uit dit verdiept geeste lijk leven zal dan godsdienst opbloeien. SPORT. VOETBAL. Haarlemsch Elftal Trainers Elftal 3—1. Donderdag waren wij naar het mooie „Haarlem"-terrein getrokken, teneinde daar het trainers-elftal eens aan het werk te zien. Jammer genoeg had Bollington, de Haarlem trainer, geen elf Engelschen bij elkaar kunnen trommelen. Voor ons was het al een groote teleurstelling den Stormvogels trainer, die volgens opgaaf ook deel van het elftal zou uitmaken, niet aanwezig te zien. Slechts 7 Engelschen waren aanwezig. Het achtertrio bestond nu gehe 1 uit Hol landers, t.w. Cohen (V.V.A.) doel, Cohen Tervaert (H.F.C.) rechts achter en Hazevoet (R.C.H.) links-achter. In de voorhoede ont dekten we op de links-buitenplaats Jan de Natris uit Ajax, die hier een goede partij speelde. Zooals wel te verwachten was, vertoonde hef trainers elftal niet dat spel, hetwelk men in eerste klasse Engelsche elftallen speelt. Daarvoor is men als regel te lang actief voetballer af en te weinig aan elkaar gewend,' Maar toch vielen er mooie staaltjes voetbal- lechniek te genieten. Wat direct zoo opvalt is, dat men bij alles in figuurlijken zin zoo z'n hoofd gebruikt. W,e zouden haast durven bewerengeen trap wordt gedaan, of er ligt een zekere berekening aan ten grond slag. En dan Laag plaatsen, zoódat een medespeler direct wat met het leder kan aanvangen. Het mooiste spel vertoonden wel Jefferson de H F.C.-trainer en Smith, de Sparta-frainer, die, evenals eenige tientallen jaren geleden, den rechterwing vormden. Zij begrepen elkaar thans nog zóó uitstekend, dat Ben Verwey en Peer Krom, toch zeker niet de eersten de besten, de handen vol hadden en herhaaldelijk gepasseerd werden. In de middenlinie waren Bollington (Haarlem) en Julian (R.C.H.) de besten. De Haarlem trainer vooral zou in elk eerste klas elftal zeker nog een goed figuur slaan. Maar ook Leavy,de Philips-trainer, kon er nog best zijn, al waren zijn haren reeds grooten- deels vergrijsd. Merkwaardig vooral vonden we bij hem het stoppen van hooge ballen. Het Hollandsche achtertrio heeft zich goed geweerd. Mogelij je. was het tweedd doelpunt te voorkomen 'geweest. Het Haarlemsche elftal is ons, eerlijk ge zegd, tegengevallen. De mIHdenlinie in 'I bijzonder was zeker stukken minder dan die der Engelschen. Gedurende een half uur na de rust hadden de toch zooveel jonge Haarlemmers niets in te brengen. De 3—1 overwinning moet dan ook ten zeerste geflatteerd genoemd worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Tot de'Middelbare Technische school te Haarlem is toegelaten tot het le sludier jaar der afd. Werktuigbouwkunde en Elec trotechniek, A. J. Meesters alhier. Bij de gisteren alhier door de makelaar! Bakker, Dijksen en Co. ten overslaan van notaris Boerlage gehouden verkooping werden verkochtde stoomtrawler Anna Josina IJ.M. 169 aan de Alg. Visscherij Mij. voor f 19100 de Johanna Bertha IJ M. 144 aan den heer R. J. Aalberts alhier voor f 8200; de Urania IJ.M. 77 aan Gebr. Taal alhier, voor f 4325en de Union IJ.M. 67 aan de firma Wed. S. J. Groen alhier voor f 12300. De Charlotte IJ.M. 23 werd op f 4000 opgehouden. De loge In veilige Haven van de I. O. G. T. N., deed een mooi werk dor deze week in onze gemeente het extra nummer van de Neutrale Goede Tempelier in 5000 ex. gratis te verspreiden. De afd. van het Kruisverbond in onze gemeente hebben op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt, met de opmerking om waardig feest te vieren Ronde Ka, Gisteravond voerde Bouber's Schets; ensemble, directie Kinsbergen en Dassj in Thalia voor een volle zaal ten toc| neele Ronde Ka. Dit grappige stuk mei aardige liedjes, doortrokken hier en daar met een dramatisch taf roeit je uit

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6