No. 91 Woensdag 12 September 1923 8e Jaargang OFFICIEEL. Benoeming leden diverse commlssiën, Ter voldoening aan hei bepaalde in art. 54 der gemeentewet brengen burgemeester en wethouders ter algemeene kennis, dat de hierna vermelde commissiën bestaan uit de leden zooals bij elke commissie is vermeld. a. commissie van bijstand in het beheer der openbare werken. Leden: P. Bosman, J. A. Dalmeijer,J. P. Nijssen, J. E. Sluiters en K. H. Tusenius. b. commissie voor gas en water. Leden P. Bosman, H. Oroeneveld, C. P. J. Maas, P. Schaar en W. C. Wardenaar. c. commissie van bijstand voor de jinancièn. LedenA. ten Broeke, J. A. Dalmeijer, P. F. C. Roeise en F. P. Vermeulen. d. commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving. Leden O. P. Langendijk, D. F. O. Schil ling, B. O. Schuitenmaker, C. van der Steen en Joh. Zwanenburg. e. reclame-commissie inzake vergunnings recht. Leden B. O. Schuitenmaker, W. C. War denaar en Joh. Zwanenburg. Plaatsverv. ledenQ. P. Langendijk en W. F. Visser. f commissie ad hoe inzake reorganisatie van het lager onderwijs en omtrent bewaar- schoolonderwijs. Voorzitter-lid W. LandeweertLeden J. P. Nijssen, P. F. C. Roeise, K. H. Tusenius en F. P. Vermeulen. g. commissie inzake het verschaffen van productieve werkgelegenheid. LedenA. ten Broeke en W. F. Visser. Velsen, 10 September 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. R1JKENS. b. e. d. Het Plaatsing bij den motordienst. De Burgemeester van Velsen brengt ter kénnis van belanghebbenden, dat inge schrevenen voor de lichting 1924, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen worden gedeta cheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige de'.acheering in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige schriftelijk mededeelen aan den commandant der Scoolcompagnie van den motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven a. hun geslachts- en voornamen; den datum van geboorte de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven; en hun lolingsnummer. is noodig, bij het schrijven verkla ringen over te leggen, waaruit hun bekwaam heid in het chauffeursvak of als motorrijder of als monteur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis-en verblijfkosten komen voor rekening van het Rijk. De Chef van den Oeneralen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detacheering in aanmerking komen. Dezen worden inge lijfd bij het 4de Regiment Infanterie te Leiden. Na daarbij een maand van hun eerste oefeningstijd te hebben vervuld, worden zij bij de Schoolcompagnie van den Motor dienst gedetacheerd. Zij, die aangewezen zijn voor bedoelde detacheering, doch wegens uitstel van eerste oefening, vrijstelling, of om andere reden de hun aangewezen bestemming niet kunnen volgen op het tijdstip, waarop dienstplich tigen van hun lichting en hun ploeg bij de Schoolcompagnie worden gedetacheerd, komen voor de detacheering niet meer in aanmerking. Zij worden in dat geval, zoo noodig, nader bestemd voor of overgeplaatst naar het korps, waaraan zij zouden zijn toegewezen, indien zij niet aanvankelijk bestemd zouden zijn geweest voor dela- cheering bij de Scoolcompagnie van den Motordienst. Velsen, 8 September 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Ingeschrevenen voor de lichting 1924, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen, als zij in geval van bestemming tot gewoon dienst plichtige in aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger c f tot ziekendrager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog vóór 5 Oc tober a.s. opgeven bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, voldoende bedreven zijn in lezen en schrij ven, kennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheeie en gebroken getalien en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die reeds als burger voor ziekenverpleger in opleiding zijnvoorts apothekers-assistenten en zij, die uitgebreid lager onderwijs en tevens onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten of genieten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, voldoende bedreven zijn in lezen en schrijven en in de eerste beginselen van het rekenen, alsmede eenige kennis bezitten van het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van hetNederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden voor de ziekendragers 5'/j maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herha lingsoefeningen. Velsen, 8 September 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch om trent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgege ven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter ge meentesecretarie opgeven. Er kan evenwel geen zekerheid worden gegeven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. Velsen, 8 September 1923. De Burgemeester van Velsen RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het gemeentebestuur van Velsen, om vergunning tot het oprichten van een ont smettingsinrichting, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie L. No. 303, gelegen nabij het zeestrand. Op Woensdag, den 25 September 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Oemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 12 September 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De ramp in Japan. De onmetelijke natuurkrachten, die in de aarde rusten maar nu en dan los komen en zich doen gelden, hebben Ja pan zwaar getroffen. Wij leven hier op een veilig plekje van onzen aardbodem, vulcanische uitbarstingen en aardbe vingen zijn hier onbekend, maar de aardkorst, die het Japansche volk scheidt van het inwendige aardsche vuur en de geweldige krachten, die eilanden kunnen verzwelgen, bergen splijten en geheeie steden verwoesten, schijnt dun te zijn. We zouden onze heele aarde een vulcaan kunnen noe men en we leven er dus allen op, maar het eene volk merkt meer van het boo ze vuur en de booze kracht daarbinnen. Hoe ontzettend zwaar Japan door de ze natuurramp getroffen is, blijkt wel uit het merkwaardige ieit, dat de Ja pansche fondsen in verband met de ramp op de beurs te Londen belangrijk daalden. Een staat kan gewoonlijk te gen een stootje maar de Japansche staat is door de ramp van 1 Sept. ver zwakt. Hij heeft een aantal van zijn voornaamste regeerders verloren, twee zijner groote steden zijn verwoest en er is een schade geleden als door de ver woesting van den oorlog. De internationale positie van Japan heeft er zelfs door geleden. Engeland vindt nu een eenigszins verzwakten te genstander in het verre Oosten tegen over zich en er gaan ook in Engeland stemmen op, om de plannen, om van Singapore een vlootbasis te maken, te beperken en er minder haast mee te maken. Zoo zou de uitbarsting en roering van het vuur in de aarde het gevaar van het uitbreken van het oorlogsvuur ver minderd hebben. Rampen brengen de menschen en ook de volkeren tot elkaar Verblijdend is het, dat overal ook in Amerika en in Engeland, daar zelfs niet het minst, de handen aan het werk gaan, om Japan te helpen. Amerikaan- sche oorlogsschepen hebben dadelijk den steven naar Japan gewend en niet om te vechten maar om te helpen. Dat zal zeker de verhouding tusschen Japan en de andere mogendheden-verbeteren. Hoe-machteloos staat de menscli nog tegenover de losbraak van natuur krachten. Het woordje nog zal wel weg gelaten kunnen worden. Ondenkbaar is de tijd, waarin de menschheid storm en onweer, aardbeving en springvloe den zou kunnen bedwingen. Toch blijkt ook bij deze ramp weer, welke groote vorderingen het menschelijk weten ge maakt heeft. Met een uiterst fijn voe lend en registreerend werktuig is de aardbeving van Japan overal over de aarde waargenomen. De ramp geschiedde in den morgen van 1 Sept.; 12 13 minuten later wer den de schokken te de Bilt waargeno men. Een paar uur later konden we hier in de kranten reeds lezen, dat er hevige aardbevingen nabij of in Japan gewoed hadden. Dien dag werden er acht en 2 Sept. zes aardbevingen opge- teekend. Deze aardbeving heeft Jaytan even erg benadeeld als een verloren oorlog. Maar een natuurramp is beter te ver dragen dan een oorlog. We voelen kaar als een onvermijdelijkheid en tegenover de vernielende staan de helpende krachten der natuur. Zouden wij van haar het goede en het kwade niet ont vangen! Maar een oorlog behoefde niet te zijn; hij kan voorkomen worden; hij wordt gevoeld als een wreed onrecht, Voor een volk i3 het ook beter, om door een aardbeving dan door een oorlog ge teisterd te worden, omdat de nawer king van den oorlog vaak nog erger is dan de oorlog zelf. Bij een aardbeving kan men dadelijk weer aan het opbou wen en herstellen gaan. De Japansche natie is zeer energiek, ze heeft in het ge heel niet door den oorlog geleden en ge holpen door het buitenland zal het da delijk alles doen, om de ramp weer te boven te komen, De Volkenbond. Het Grieksch-Italiaansche conflict kan van beslissende beteekenis worden voor den Volkenbond. Blijft Italië vol harden de tusschenkomst van den Vol kenbond af te wijzen en kan deze daar aan niets veranderen, dan zal de Vol kenbond bezwijken onder den hoon zij ner machteloosheid en krijgen zij gelijk, die thans reeds smalen: De heele Vol kenbond is niks! Maar gelukt het den Volkenbond Mussolini tot rede te bren gen en bemiddelend en verzoenend op te treden en wellicht een oorlog te voor komen, dan zal de Volkenbond gaan groeien en bloeien als een vruchtboom in het voorjaar. De groote man van den Volkenbond is de Engelsclic staatsman Lord Robert Cecil. I-Iij hoeft do vorige week in Genè- ve eon redevoering gehouden, die'een krachtig pleidooi voor don Volkenbond was. Dat vertegenwoordigers van vele sta ten van verschillend ras, beschaving, godsdienst vriendschappelijk met el kaar kunnen vergaderen, noemde hij hoopvol voor de toekomst. Men vindt daar den geest, waarin en waardoor de geschillen tusschen de volkeren uit den weg geruimd en de gemeenschappelijke belangen gediend worden. Men mag daarom het geld voor den Volkenbond uitgegeven niet verloren noemen en op de uitgaven niet gaan be-1 knibbelen. De staten bij den Bond aan gesloten brengen gezamenlijk het be- noodigde geld op en zij maken daar door het oorlogsgevaar geringer, de kans op duurzamen vrede grooter. Men noemt de offensieultgaven wel een pre mie voor het behoud van den vrede. De bijdrage voor den Volkenbond is vrij wat goedkooper premie. Militairisten schimpen op den bond, omdat zij vree zen, dat het naar ontwapening gaat, bu reaucraten omdat hier nieuwe wegen ingeslagen worden, reactionairen, om dat de Volkenbond rust op demokrati- sche idealen, onverschilligen, omdat zij geen vertrouwen en geloof hebben. Daartegen verdedigde Sir Cecil den Bond. Zijn verschillende technische commissies hebben nuttig werk gedaan en internationale overeenkomsten en regelingen tot stand gebracht. Reeds zesmaal is de Bond opgetreden bij een geschil tusschen twee staten. liet is ver blijdend, dat Griekenland, gemolesteerd door een sterkeren buur, weet, waar het om hulp moet vragen. Het moet van zelfsprekend worden, dat men de tyran- nie der wapenen vervangt door den Vol kenbond en het recht. De Volkenbond is nog in de kinderschoenen. Zullen de staten hem thans steunen tegenover Italië? Daarvan hangt zijn toekomst af. Kan Mussolini onverhinderd zijn bruut geweld blijven toepassen tegen Grieken land, dan kan men met recht zeggen: De Volkenbond is nog niets! Het woord je nog drukt echter onze hoop uit, dat hij in elk geval iets en veel zal worden in het leven der volkeren. loling was T. V. IJ. de eerste vereeniging die moesl spelen legen den kampioen Gooische Turnkring D. O. S. uit Bussum. Tegen jhalf-eif werden de 5 tallen opge steld. T. V. ij. kwam uit met J. Bosman, H. Wichmann, Jac. Bart, C. F. Smit en P. Oort. Voor eiken wedstrijd zou 2 maal 25 min. gespeeld worden. Beide partijen gaven een mooi en aan dachtig spel te zien. Voor de rust wist T.V. IJ. 2 doelpunten te maken, welke zij hierna met nog 1 punt wist te vermeer deren, zoodat deze wedstrijd eindigde in hei voordeel van T. V. IJ. met 3—0. Hierna werd door Zuiderkwartier tegen Amstels gespeeld, welke wedstrijd eindigde met een verpletterende nederlaag voor Zuiderkwartier met 0—10, zoodst de ver eeniging T. V. IJ. in de finale moest uit komen tegen Amstels. Dit zou wat beloven voor de T. V IJ.-ers. Na een goede rust en de inwendige mensch wat versterkt te hebben kwamen om kwart over eenen de beide vijftallen wederom in het veld. T. V. IJ. kreeg de uitworp en met het traditioneele „houdt er de moed maar in T. V. IJ.-ers" werd er een schitterend spel gespeeld. Oeen duimbreed werd toegegeven en langzaam maar zeker ging T. V. IJ. op Amstels doel af en op het juiste moment dat door T. V. IJ. een punt gemaakt had kunnen worden, liet het fluitje voor de rust zich hooren. De Amsterdammers kregen den indruk in dezen wedstrijd dat zij aan T.V. IJ. wel eens een geduchte concurrent konden krij gen en daar er nog nimmer een vereeniging is geweest die Amstels wist te slaan in het slingerballen, zou zij na de rust er alles opzetten dit predicaat te behouden en alle spieren werden dan ook door haar benut de T. V. IJ.-ers niet de eer te gunnen, en daar het zonnetje inmiddels wat lager was gekomen en T.V. IJ. recht in het gezicht scheen werd deze kans hiermede niet weinig vergroot. De eerste bal die door Wildeboer van Amstels werd geslingerd ging over de ge heeie linie van T. V. IJ. heen. Deze worp welke Amstels zelf verblufte, was voor IJmuiden de nederlaag, hierna werd al spoedig een goal gemaakt. Spoedig ging het weer op het doel van T.V. IJ. af en daar de bal slecht te zien was tegen de zon in, kunnen wij dan ook aannemen, dat de 4 goals welke na de rust door Amstels werden gemaakt, hierdoor onhoud baar waren. Maar last not least het was een pracht-match, en volgens oordeelkun- digen is er werkelijk mooi spel te zien gegeven. T. V. IJ.-ers een volgende keer wat meer geluk met het zonnetje en hierdoor grooter succes. SPORT. VOETBAL. Vergadering „Stormvogels" Morgenavond vergadert „Stormvogels" in Cycloop. Het voornaamste punt van de agenda is de verkiezing van een voorzitter in de vacture de Nobel. Het elftal van „Stormvogels" Wie gehoopt had, dat „Stormvogels" in Van Kol van 't Gooi den midvoor zou vinden, dien zij noodig had, heefl misge- rekend. Van Kol zal n.l. voor den Hilver- sumsche eersten klasser blijven uitkomen Stormvogel sO. D. S. Zondag opent Stormvogels het compe titie-programma met een wedstrijd tegen O. D. S., uit Dordrecht. Waar ons over de samenstelling van het Stormvogelsteam nog niets bekend is, komen we in ons Zaterdag nummer op dezen wedstrijd terug. ATHLETIEK. De heer J. H. Jonker, heeft op den Zondag j.l. gehouden Atletiekwedstrijden te Wor- merveer van de N. H. A. B., een 4en prijs behaald op de 5000 M. hardloopen. De heer Jonker kwam uit voor de T. V. IJ. alhier. Sllngerbal. Amstels—T. V. IJ. 4-0. Zondag j.l. kwam de Turnvereeniging „IJmuiden" uit te Amsterdam in de kam pioenswedstrijden Slingerbal. Het was de eerste wedstrijd waarop T. V. IJ. als afdeelings kampioen zich kon meten met andere kampioenen. Vier wed; strijden moesten gespeeld worden en bij Burgerlijke Stand Velsen. Gehuwd: W. Hoek en B. Nes. Bevallen: P. v. d. Fange—Ensele z. T. PostStoker d,; M. VisserSchuiten z. P. W. Nijssenv. d. Lem d.E. Scholder Broek d.J. O. v. Hesselingen—Bloemen- daal d.A. M. L. Rutte— Kramer z.W. Buijs—Menke d.J. C. v. d. Laan-de Bruin d. Overleden: E. Ch. Zijtsema, ocd82 jaar, wed. van H. Salm Catharina Cornelia Dijkman, oud 13 jaar, dochter van W. H. Dijkman en G. M, Heeremans. POSTERIJEN. Postkantoor Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. 1 J. Westenbeek 2 M. v. Eersel 3 M. de boer 4 W. C.v. d. Wolf Ouden Rijn Santpoort Watergraafsmeer Centra Spanje SCHEEPVAART. In de week van 3 tot 10 September zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut Uit zee 64 stoomschepen en 1 zeelichter. Naar zee 59 stoomechepen en 1 zeelichter. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF 8i Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Sept. in Nederland uitgesproken 58 faillissemen ten tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept. 1923 2748 faillissementen tegenover 2016 over hetzelfda tijdperk van het vorige jaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1