ORGAAN VOOR DE Gi LSEN No. 92 Zaterdag 15 September 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abor nemenlsprijstl— per 3 maanden, franco per post 11.35 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Ager ten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - Advertentiên uiterlijk In te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uUr n.m. Yersch|jnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingexondo mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 5 regels fl. iedere regel meer 20 etB. Compact gerotte advertenties van 1 t. enm. 6 regels fl.SS, iedere regel meer SB cte, Kleine advertenties en familieberioliten xoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bi] vooruitbeta ling, van 1 tot en met 0 regels fO.fü, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijien berekend Advertenties .adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bexorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 cte. in rekening gebracht Bovenstaande rogelprijzen worden met Beta, verhoogd voor advertentiee van buiten de gemeente Velson DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ta gev en De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kasten bl] VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie Ier inzage ligt een verzoek met bijlagen van M. Blom, te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een smederij, in een ge bouwtje, gelegen achter het woon- en winkelhuis Zeeweg E 44, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie M, No. 1315. Op Donderdag, den 27 Sept. 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 13 September 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Een graanpraatje. Wie geen koopman is, stelt geen belang in handelsberichten en gewoonlijk begrijpt hij ze ook niet, want de handel heeft een eigen taal. Toch mogen we wel eens graag neuzen in het wekelijksche overzicht, dat de Handel-Mij. v/h Gerard Polak geeft over granen en meel. Het is gewoonlijk levendig geschreven, 't is ook voor een leek begrij pelijk en men krijgt er althans eenigszins een oordeel door over de boterhamkwestie. Goed en goedkoop brood is toch voor de volkeren een zaak van levensbelang. Na een korte stijging der graanprijzen is er weer een daling gekomen. Toch valt de oogst in Amerika niet mee en ook in Canada blijft hij beneden verwachting. Alles tesamen zal de^ooget in Amerika dit jaar ongeveer gelijk zijn aan dien van het vorige jaar. Hij wordt geschat op 400 mil- lioen bushel (35,24 L.), dat is een stad vol pakhuizen, een haven vol schepen met graan en eenige bergen boterhammen. De oogst in Europa buiten Rusland wordt dit jaar grooter dan het vorige, maar Europa kan zichzelf niet voeden; we zullen menige boterham eten, waarvan het graan in verre landen is verbouwd. De geweldige gevolgen ook voor het economische leven van de aardbeving in Japan blijkt uit de verwachting, dat de Amerikaansche industrie en ook de graan- uitvoer erdoor bevorderd zullen worden. In verhouding van de graanprijzen is mais bijzonder duur. Dit moet verklaard worden uit uitbreiding van de varkens fokkerij in Amerika. In hot voorjaar zijn er in de Ver. Staten vijf millioen jonge varkens bij gekomen. Dat leger krulstaarten en knorrepotten slobbert heel wat mais op en daardoor is de prijs der voergranen ook gestegen. Men heeft heel wat vitrwachting gehad van den graanexport van Ruslandhet schijnt echter, dat de sovjetregeering hier wat al te optimistisch is geweest. Levert Rusland minder, dan zal er meer uit de landen buiten Europa in ons werelddeel ingevoerd moeten worden. Hoeveel duizenden in de sterk verarmde landen, Rusland, Duitschland, Oostenrijk, en anderen zullen niet het brood kunnen koopen, dat zij noodig hebben, terwijl een snee brood voor zoovele anderen haast geen waarde heeft. Er komt immers menig stuk brood in het kippenhok terecht, omdat het wat oud en droog is geworden. Andere zouden er van smullen, als wij van het heerlijkste gebakje. Er is nog een en ander niet in orde met de verdeeling der aardsche goederen Uitwisseling van kinderen. Er is een sterke band tusschen Nederland en Vlaanderen. Wij spreken dezelfde taal, alleen is de taal der Vlamingen wat losser en leuker, wat frisscher en vrijer dan de onze en dat ik ook het verschil van volks karakter tusschen Noord- en Zuid-Nederland. Om den band tusschen Nederland en Vlaanderen hechter te maken, is men het vorige jaar begonnen kinderen uit te wisse len. Jongens en meisjes van 10 tot 18jaar vandaar kwamen hier een paar weken op bezoek en omgekeerd. Het vorige jaar werd de proef genomen met 25 kinderen; dit jaar waren er 76 ruilkinderen. Ze kwamen uit België van de drie groote steden Ant werpen, Gent en Brugge, uit ons land van de groote steden maar óok van Enk huizen, Kedichem, Baflo, Delfzijl, Scheemda, Veendam, Winschoten enz. Eerst brachten onze kinderen veertien dagen in België door; ze kwamen terug met de Belgische gastjes. Er werden gemeenschappelijke uitstapjes gemaakt onder deskundige leiding. Overa) werden de logees gastvrij ontvangen en onthaald. Het was een prettige tijd een maand lang waren zoo onze kinderen met de Belgische kameraden samen. De kosten waren niet hoog eigenlijk alleen de trein reis per uitstapjesbiljet tegen verminderden prijs. Deze uitwisseling zal zeker al meer in praktijk worden gebracht. Ze geeft aan de kinderen een bijzonder prettigen en leer- zamen logeertijd. Ze leerèn een ander land en volk kennen en ontvangen daar vele indrukken voor hun leven. Wij zijn den Vlamingen reeds welgezind en omgekeerd zij ook ons; nog veel meer waarde zou deze uitwisseling van kinderen van vijandig- gezinde naties hebben. Kleine Duitschers en Franschen, Grieken en Turken, Oosten rijkers en Hongaren, zouden door vriend schappeiijken omgang de dwaasheid leeren inzien, om elkander te verachten, te honen en haten om economische en politieke ge schillen, die niet door middel van wapenen uitgevochten behoeven te worden. Voor vele ouders is het iederen zomer een moeilijke vraag, bij wie hun kinderen uitlogeeren zullen gaan. Ze hebben alleen maar een knorrigen oom, een ouden groot vader, een ziekelijke tante als familie, en die kunnen hen niet ontvangen. Nu is deze kwestie opgelost. En zeker zullen de meeste uitgewisselde kinderen na hun terugkeer zeggenDees perzik smaakt naar meer Er zullen wel ouders zijn, die het een vreeselijke onderneming vinden hun kind zoo ver weg naar wildvreemde menschen te laten gaan. Maar dat verre land is in een dag te bereiken en wildvreemde men schen zijn niet als wilden tegen vreemde kinderen. Misschien zouden onze kinderen in een gezin kunnen komen, wat slordiger en vuiler dan het onze, wat ruwer van toon en losser van levenswijze. Maar ook ons eigen familieleven is niet volmaakt en kin deren zulten in een paar weken niet bederven Bovendien is er een Comité, dat toezicht houdt en wel zal waken, dat de kinderen niet in een absoluut verkeerde omgeving komen. Hoe is het met de Weensche en andere vreemde kinderen in ons land ge gaan De meesten hebben hier goede zorg en leiding ontvangen en zijn hier wel vet gemest maar daarbij niet bedorven terug gekeerd. Een weinig vertroeteld te worden is immers nog geen bederft Indexcijfers. De indexcijfers, die ons den stand der prijzen van de meest belangrijke artikelen, graan, vleesch, thee, suiker, weef- en delf stoffen, rubber, hout, petroleum enz. leeren, worden gewoonlijk ontleend aan het ver trouwbare Engelsche tijdschrift, ;i „Econo mist". Een vergelijking van deze cijfers toont aan,; dat de levenskosten sinds Januari 1922 behoudens enkele schommelingen vrijwel S gelijk gebleven zijn. De duurte begint een chronisch karakter aan te nemen. Wanneer men het indexcijfer voor de jaren 19011905 stelt op 100 krijgt men een stijging tot 379 in Maart 1920dat was een topcijfer, daarna jkwam er daling. In de laatste helft wan 1920 was deze vrij belangrijkgedurende het jaar 1921 zette de daling zich langzaam en vrij geleidelijk voort, maar daarna blijft het indexcijfer vrijwel gelijk. Voor Augustus van dit jaar is het 190.4 en in September van het vorig jaar eveneens 190.4. Augustus toont een lichte opwaartsche beweging. Er is eenige stijging bij de graanproducten en het vleesch, ook thee en suiker werden na de sterke daling in Juli iets duurder. Rubber, hout en petroleum zijn voortdurend dalende. De kans op sterke daling der levenskosten in den eersten tijd schijnt wel heel gering. Veel hangt af van een regeling tusschen Duitschland en de geallieerden. Doch al komt deze ook tot stand en wordt het Roergebied langzamerhand ontiuimd, zal Duitschland zich toch maar langzaam van de zware slagen, die het heeft ontvangen, kunnen herstellen en ook om die reden de algemeene malaise nog wel lang blijven heerschen. Mocht onze gulden zijn solieden naam verliezen, dan zou de duurte nog aanmerkelijk verergeren, al zullen we wel niet met cijfers van honderdduizend en zelfs millioen moeten gaan rekenen voor gewone, betrekkelijk geringe uitgaven. Uit het laatste indexcijfer blijkt wel, dat de levenskosten nog steeds ongeveer twee maal duurder zijn dan in de periode 1901 1905. Bedenkt men daarbij nog de hooge huren, de zware belastingen enz., dan mag men wel van ruim tweemaal zoo hooge levenskosten spreken. Des te zwaarder valt de verlaging van lóonen en tractementen, waardoor in menig geval den levensstandaard tof beneden het peil van voor den oorlog neergedrukt wordt. VISSCHERIJ. Gemeentel ij ke vise h voorziening. Uit Heemskerk wordt gemeld dat het gemeentebestuur voor den a.s.. winter ten gerieve der bevolking maatjesharing be schikbaar heeft gesteld a 2'/i cent per stuk, verkrijgbaar bij den vischhandelaar J. Koe dijk, zoowel bij groote als kleine hoeveel heden. De Opr. Haart. Ct. voegt daaraan toe: zeer zeker is het een goede gedachte geweest om dit zoo uitmuntend volksvoedsel in den komenden winter aan de gemeen tenaren, waarvan het grootste gedeelte tot de tuindersbevolking behoort en waarvan de financieële toestand lang niet rooskleurig is, voor een matig prijsje te, verkoopen. We twijfelen niet of er zal een druk gebruik van gemaakt worden. De N. Haarl. Ct. zegt er het volgende van De verkooper, die met de haring ook langs de huizen zal komen venten, is bereid op aanvrage de smakelijkste bereidingswijze mede te deelen, opdat het doel, dat het gemeentebestuur beoogt, n.l. den inwoners in den komenden moeilijken winter, dien wij tegemoet gaan, een goed en goedkoop voedingsmiddel te verschaffen, bereikt worde. Voor groote huisgezinnen, die zich voor stellen den geheelen winter geregeld van dit voedingsmiddel gebruik te maken, is bij den verkooper een ton van deze haring, inhoudende 800-900 stuks, te bestellen voor een prijs, die voorloopig niet hooger zal zijn dan f 15, terwijl ook kleinere hoeveel heden verkrijgbaar zullen zijn. Misschien is dit ook eens iets voor andere gemeentebesturen om te overwegen. Het ziet er immers naar uit, dat we een lang niet gemakkelijken winter tegemoet gaan SCHEEPVAART. Waterstand IJmuiden. September 1923 H. water n.m. 7.04 8.02 9.16 10.48 0.45 1.40 2.22 Dagen v.m. 16 6.40 17 E.K. 7.33 18 8.40 19 10.04 20 11.38 21 0.11 22 1.12 23 1.58 Geen Zomertijd L. v.m. 2.25 3.09 4.01 5.09 6.41 8.06 9.11 10.28 10.01 11.22 water n.m. 2.40 3.27 4.24 5.43 7.16 8.31 9.31 10.17 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zondagmiddag is naar de Kenn. Ed. meldt, door een agent van politie aan het bureau te Haarlem gebracht de bestuurder van de autobus E 24648, stedelijk nummer 39, toebehoorende aan Hoogland en rijdende van Haarlem naar IJmuiden. De agent had namelijk geconstateerd, dat de remmen op de voorwielen defect waren. De chauffeur verklaarde, dat dit defect hem en zijn patroon bekend was De autobus is naar een garage gebracht ter herstelling, terwijl tegen den bestuurder en den exploitant proces-verbaal is opge maakt. VELSEROORD. Op Donderdagavond 20 September a.s zal door den heer J. W. van Dartelen uit Haarlem een simuttaan-seance gegeven worden in de Velser Dam- en Schaakclub. Deze seance, welke te 7.30 zal aanvan gen, zal plaats vinden in de Flora-Bioscoop te Velseroord. Heeren dammers mogen aan deze seance deelnemen, Borden en schijven mede nemen. Tijdens de kinderspelen alhier, met de jubileumfeesten gehouden, kwam mede op het programma voor een wedloop met touwspringen over 50 M. voor meisjes en over 100 M. hardloopen voor jongens. Door den regen konden deze echter niet plaats hebben. Nu hadden zij Woensdag morgen plaats, nabij school H. De prijswinnaars waren Oerrit Plugboer en Leuntje Keur, beide leerlingen der hoog ste klasse van school H, die daardoor in het bezit kwamen van een zilveren heeren horloge en een zilveren dameshorloge in armband, door de heeren H. A. Repko en R. de Boer beschikbaar gesteld. De heer A. Taanman, vice-voorzilter der Oranje-Vereeniging, bedankte de heeren voor dit mooie geschenk en reikte daarna met een kleine toespraak de prijzen aan de winnaars over. VELSEN. Door de afd. Velsen der Ned. Ver van Fabrieksarbeiders was op Dinsdag 11 September een vergadering belegd waarin als spreker optrad de propagandist H Albers, met het onderwerp „De toestand in de papierindustrie, Nationaal en Inter nationaal". Na een korte inleiding van den voorzit ter was het woord aan den heer Albers. Spr. begon met naar Hl-.Dbl. meldt, de hoop uit te spreken, dat alle leden het artikel in het laatste nummer der „Fabriek arbeiders" over de fabrieken van Van Gelder, hadden gelezen Spr. zal hierover dus niei verder uitweiden, mocht men over de cijfers daarin genoemd nog iets wiilen weten, dan was spr. bereid dit te verduidelijken. Er wordt door de verschillende leidende figuren in de papierindustrie gemompeld dat er in October weer iets staat te ge beuren. Het gaat niet aan, om alleen vanuit Velsen den toestand in de industrie te be palen, er moet terdege rekening worden gehouden met de internationale industrie zoowel als de nationale. Men kan evenwel stellig aannemen, dat in geen enkel bedrijf philantropie heerscht, overal is het te doen om winst te maken Van de omliggende landen zijn door de Internationale van Fabrieksarbeiders ge WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per (aar dut 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de/ wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateuf den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord, gevens verstrekt, doch deze zijn niet van toepassing op Duitschland, dii moet door de valutacrisis worden uitgeschakeld. In 1922 was in de papierindustrie in Duitsch land de toestand hoopgevend, doch dat is maar voor een korten tijd geweest. Dit neemt niet weg dat in de toekomst met dit land terdege rekening moet worden gehouden. In Zweden zijn in Februari van dit jaar de loonen verlaagd, hierdoor ontstond een staking .die geruimen tijd duurde, en tot resultaat had dat een verlaging is doorge voerd van 30 tot 35 pCt. Voorgesteld was 50 a 60 pCt. in België waren in 1921, 60 pCt. der mannen in de papierindustrie werkloos, dit had tot oorzaak de groote productie van Engeland en de opleving der papierindustrie in Frankrijk. Door samenwerking van de leiders der papierfabrieken is hierin nu wel weer verandering gekomen, doch een kwaad ding voor de Nederlandsche industrie dat in België momenteel nog langer wordt gewerkt dan hier. Daarbij komt, dat in de Scandinavische landen de grondstoffen goedkooper wor den gefrabriceerd dan in Nederland, waar échter tegenover staat, dat de Nederland sche fabrieken beter geoutilleerd zijn dan in die lauden. Nu is het niet zoo erg dat in die landen plannen worden gemaakt om aan de arbeids voorwaarden te tornen. Hier spreken andere factoren mee, nl. in hoofdzaak, de machls- kwestie. Hoe het met het economisch leven loopen zal, zegt spr., is niet te zeggen daar door het Roerconflict, Duitschland lam ge slagen is als industrie-staat. Fintand kan nu een groot concern vormen dat alles op papier goed voor elkaar heeft, wanneer er evenwel betere economische verhoudingen komen, is dat absoluut onuitvoerbaar. Men zal hiermee toch rekening moeten houden, want tiet zou dwaasheid zijn niet de groote moeilijkheden te willen zien. Wij moeten zien te voorkomen, zegt spr. wat te voor komen is en de voorz. der werkgevers vereniging heeft reeds doen uitkomen, dat het de schuld der organisaties is, dat nog niet met veranderde arbeidsvoorwaarden, dus verslechterde, zegt spr., is aan te komen. Dit geeft ons te denken en te handelen, te handelen door de organisaties te versterken, hen er in te halen die er nu nog buiten staan. Er zijn reeds ztoare klappen gevallen en wij zijn er nog niet. Spr. geeft eenige voorbeelden van reactie, n.l. verslechtering van het onderwijs en verlaging der loonen bij de werkverschalfing. Met deze dingen is terdege rekening te houden, want slecht voorbeeld doet slecht volgen. Spr. zal niet tgng uitweiden, hij meent te hebben aan getoond, dat er heel wat op het spel staat voor de arbeidersklasse in het algemeen en voor de arbeiders in de papierindustrie in het bijzonder Er moet worden aangepakt, niet eenmaal, maar geregeld, zonder op houden. Met een ernstige opwekking aan allen die nog iets voelen voor hun levens peil, zich in den komenden tijd aan de propaganda te geven, besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt en na nog eenige mededeelingen sloot de voor zitter deze goed bezochte vergadering. Op de Woensdag in Hotel „De Prins" gehouden openbaren veiling is de villa „De Rietvink", aan de Stationsweg alhier, gekocht door den heer Maters te Beverwijk, voor de som van f 17850. Er was niet veel belangstelling.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1