Een Woonhuis IDE 8R00TE ZONDE. Dankbe t uiging. Schei-, N&tuar- en Wiskunde. Meisje Chr. Lonbar Petri, Meisje, Dagmeisje, 11 Ketelmaker Kamers Ardie Motorrijwiel Woning te koop. Gemeubil. Kamer, Zit-Slaapkamer, Kantoorlokaal gezocht. Pension gevraagd net Burgerivoonhuis TE KOOP HANDEL IN BOLWMATRIALEN. I THALIA THEATER IJMUIDEN Joh H. Schmidt LILLIAN GrISH. DE GROOTE ZONDE. IJMUIDEN. Naklank van feestgalmen. De jubileumfeesten behooren nagenoeg tot het verleden. Wel mogen we zeggen, dat ons volk in al zijn geledingen het 25 jarig regeèringsjubilé van de koningin met groote opgewektheid heeft gevierd. En daar was alle reden toe. Nagenoeg ieder 25 jarig ambtsjubilé wordt in meerdere of mindere mate feestelijk gevierd. Zouden we dan het ambtsjubilé van onze hoogste ambtenaresse in den staat niet opgewekt vieren, waar toch evengoed van Haar als van iederen jubilaris gesproken wordt van toewijding, ijver, liefde en nauwgezette plichtsbetrachting. Zeker het is de plicht van iederen amb tenaar zijn plicht te doen en buitengewone verdienste dat men 25 jaar zijn plicht heeft vervuld, steekt daar op zichzelf niets in. Doch het is nu eenmaal ingeburgerd, dat men zoo'n dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij laat gaan en men hem met feest en geschenken aanspoort op den ingeslagen weg voort te gaan en blijk geeft te waardeeren wat een goed en plichtsbe- trouw ambtenaar voor eenigen tak van dienst waard is. Ons volk heeft dit begrepen, gevoeld bij het ambtsjubilé van onze Koningin. Over Hare bijzondere verdiensten als hoofd waarde, als men de menschen degelegen. een verwijt[van gemaakt, dat hij heeft durven spreken van ruggegraat bij de raadsleden, toen zij zich niet op den weg van de geheelonthouders hebben laten drijven door uitvaardiging van eentapverbod in deze gemeente tijdens de feesten en daaroij op tal van andere gemeenteraden gewezen. Zeker was daar ruggegraat voor noodig, omdat men de schijn tegen zich kreeg van het drihken in de hand te werken en om dat men allicht te zijner tijd daaruit poli tieke munt zal weten te slaan. Dat men overigens niet door alcoholgebruik het juiste onderscheidingsvermogen behoeft te derven, blijkt wel uit de absoluut ver keerde conclusie, die in de Tempelier is gegeven aan de woorden van den heer schilling in de raadsvergadering gesproken. De heer Schilling, wellicht geheelonthouder en anders dan toch zeker een der laatsten, die zich aan "drankmisbruik zal schuldig maken, bond de kat de bel aan en toonde zich een beslist tegenstander van een tap- verbod en stemde ook tegen. De woorden „Het is geen kunst nuchter te blijven als er niets te krijgen is", die den geheelont houders uit het hart gegrepen heeten, beteekehden in het verband van de rede den heer Schilling niet anders dan „rekening, waarvan hun buitengewone be togingen van die getrouwheid, die harts tochtelijke aanhankelijkheid aan den troon, „die zoo onuitwischbaar in hun harte woont, „moet worden toegeschreven." Men meene nu' niet, dat we een pleidooi wilden houden voor de drinkgewoonte allerminst.Een dronken mensch is afzichtelijk meestal en we zouden willen, dat dronk aards zich nuchter in de spiegel konden zien, om gewaar te worden, wat de drank van hem gemaakt heeft. Zij zouden het niet licht weer doen. Doch we hebben gemeend de aandacht te moeten vestigen op de overdrijving en het onduldbare fanatisme van enkelen, die der gemeenschap de wet wil stellen. Zeker zij zijn onbaatzuchtig, zij het dat hun ijdelheid allicht gestreeld wordt door behaald succes. Doch ook zij mogen zich wachten hun doel voorbij te streven door de gemeenschap tegen zich in te nemen door despotisme. Een waardige, krachtige propaganda zal de geheelonthouding veel steun geven, doch alle overdrijving schaadt. Ook in dit overigens loffelijk en nuttig streven, dat onze volkomen sympathie heeft. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het Machinisten-diploma A onze „Het heeft voor de onthouding weinig plaatsgenoot de heer H. J. Drijver. van onze constitutioneele regeering is alom zoo uitvoerig geschreven, dat wij daarover niet in herhalingen behoeven te treden. Ware het dan ook niet, dat bijkomstige omstandigheden op dit groote en grootsche feest haar bijzonder stempel hadden ge drukt, wij zouden dit schrijven in de pen gehouden hebben. Dit luisterrijk feest heeft volkomen gelogenstraft de waanidee, dat het Nederlandsche volk geen feest kan vieren dan onder den invloed van alcoho lische dranken en we gelooven, dat waanidee slechts een gevolg is van oppervlakkigheid, het aan onderscheidings- nuchter vermogen van enkele groepen van men schen, die brooddronkenheid synoniem noemen met dronkenschap. Kort voor de feesten in deze gemeente is op groote schaal verspreid een propa gandistisch vlugschrift yan „de Neutrale Goede Tempelier" en onze collega redacteur schreef daarvan, dat de loge T. O. G. T. N. daarmede een nuttig werk heeft verricht. Wij zijn het daarin geheel met hem eens. Elke aansporing tot matigheid bij feest heid tot drinken ontneemt. Veel grooter waarde is voor de menschheid aangelegen als men nuchter weet te blijven, ondanks de gelegenheid tot drinken. Het is geen kunst nuchter te blijven- als er niets te krijgen is. Het is de waarde van een volk nuchter te blijven, zonder tapverbod". De heer Schilling heeft daarmede getoond ons volk zoo hoog aan te slaan, dat het geen tapverbod noodig moet hebben om nuchter feest te kunnen vieren en wij ftiogen deze het thans wel zeggen„hij is in die ver de wachting niet beschaamd". Ons volk heeft drank en met gepaste opge wektheid en „zonder alcoholbedwelming", feestgevierd in gansch den lande, zoo ook in onze gemeente, zooals ons door de politieautoriteiten volmondig is beaamd. Het zou dwaas zijn om een enkel geval van vechten, dat misschien minder alcohol bedwelming, dan persoonlijke redenen tot oorzaak heeft wraak, minnenijd e. a. als bewijs van ontaarding der feesten door dronkenschap aan te halen, waarmede we allerminst gezegd willen hebben, dat vieren; iedere opwekking tot beteugeling gedurende de drie feestdagen alle menschen in het gebruik of tot geheelonthouding van broodnuchter zijn gebleven. Ook op andere bedwelmende dranken zal door ieder wel denkend en redelijk ontwikkeld mensch worden toegejuicht. Doch in een geheel ander licht komen deze waarschuwende woorden te staan, als ze den geest ademen van leedwezen, dat het aan een kleine meerderheid niet gelukt is haar wensch als wet op te leggen, aan een groote meer derheid, waarvan weder het grootste deel zoodanige waarschuwing niet van noode heeft, laat staan zich den wil van die kleine dikwijls tot oordeelen onbevoegde minder heid als wet wil opgedrongen zien. dan feestdagen komen vechtpartijen voor en ziet men menschen dronken gelukkig veel minder dan voorheen. Wie wil weten „Hoe de Hollanders feest vieren" leze het onpartijdig artikel van den Engelschen Correspondent H. A. Walton, die als speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" de jubileumsdagen in ons land vertoefde en op verzoek zijn onbevangen oordeel heeft neergelegd in het dagblad „De Telegraaf" van Zondag 9 September j.l. Hij gewaagt daarin zijn bewondering voor onze kennis van vreemde talen, die De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de Nationale Stoomvisscherij en van de Stoomvisscherij Maatschappij Mercurius, beide alhier. VELSEN. Het dekpersoneel, dat voor de nieuwe pont Wijkeroog" aangesteld is, doet op zijn tijd ook dienst op de oude ponten, om zich met de besturing daarvan op de hoogte te stellen. Vrijdagmiddag werd te Wijkeroog een wagen met leege kisten door een anderen aangereden met het gevolg, datdegeheele lading weggestreken werd en op den weg tuimelde. Gelukkig liep er niemand naast, zoodat er geen onaangename gevolgen uit voortvloeiden. De Voetbalvereeniging „Kinheim" heeft deze week haar terrein bij school G. eens goed onderhanden genomen, zoodat het in het nieuwe seizoen heel wat prettiger te bespelen zal zijn. Het vertrekkende Engelsche stoomschip „Leonid Krassin" heeft Woensdag hij de papierfabriek heel wat averij veroorzaakt. Van een daar liggende tjalk werd dè tuigage bijna geheel vernield en'de zijwand zwaar ingedeukt, terwijl een der loskranen w-erd beschadigd en de tunnel der cellulosetransportband eveneens flin ke averij opliep. Dinsdag waren hier aanwezig de heeren Gerhard en Bomans, leden van Ged. Staten. Vooral de „Wijkeroog", de nieuwe pont werd speciaal door Wij zijn volstrekt niet blind voor het hij bij geen enkel ander volk heeft aange- uitnemend maatschappelijk werk van de troffen, hij spreekt met groote waardeering geheelonthouders. Integendeel. Wij zouden j van de zelf-controle der Hollanders en van hun gaarne de middelen zien toegewezen hun propaganda waardig en nog intensiever hen bezichtigd. III. Dbl. lust opgewekt om in het vervolg den 31 Augustus minder dan gewoonlijk bijna ongemerkt te doen voorbijgaan. Eenige bewoners der Kanaalkade heb ben zich aangegord om een Buurtver- ecniging Kanaalkade op te richten. Met dit doel waren circulaires be zorgd, die de bewoners uitnoodigden tot het bijwonen eener vergadering op Vrijdagavond 14 Sept. in het lokaal van den heer Nan. Aan deze uitnoodiging hadden 14 dames en 19 heeren gevolg gegeven. De heer Van Veen riep de aanwezi gen een hartelijk welkom'toe en deel de mee met welk doel deze bijeen komst belegd was. Hij meende uit de wijze; wraarop aan het laatste feest was deelgenomen, vooral uit de in korten tijd aangebrachte versieringen te kunnen opmaken, dat men een ein de wenschte te maken aan de klacht: „Op Wijkeroog heeft men nooit ereis wat, daar is het altijd een dooie boel !v Als hij naging met hoe weinig kos ten voor ieder, die er aan meegewerkt had, de laatste versiering >n verlich ting was aangebracht en dan er aan herinnerde, dat toch velen het heel aardig gevonden hadden, dan meende hij, dat het niet moeilijk zou vallen hedenavond eene vereeniging te stich ten, die zich ten doel ^stelden het ver volg den 31sten Augustus feestelijk te herdenken. Alle aanwezigen waren het met hem eens en de Buurtvereeniging Kanaal kade te Wijkeroog was gesticht. Er werd besloten, dat onder Kanaalkade verstaan werd het stuk van den Wij- kerweg tot de verffabriek, welk deel dan versierd en verlicht zou worden, terwijl ér tevens voor muziek de'noodi- ge maaregelen zouden geilomen wor den. De contributie zou bedragen 10 pont per week per gezin, terwijl de manlij ke ongehuwde personen 15 cent per week zouden moeten bijdragen. Nu werd er een bestuur gekozen. Uit de stembus kwamen de namen der da mes Bouché en Poeman en der heeren Van Veen, Bal en Welp. Allen namen de benoeming aan en tegelijkertijd werden de functies ver deeld. Voorzitter werd de heer Van Veen, secretaris de heer Bal, penning- meesteres Mevr. Bouché, terwijl de functie van commissaris werd verleend aan den heer Welp en Mevr. Poelman. Hiermee was de agenda afgehandeld en sprak de heer Van Veen er zijn groo te tevredenheid over uit, dat. de zaken zoo vlug en op zoo aangename .wijze af gehandeld waren en hoopte, dat de Vereeniging vele jaren zou mogen be staan en den bewoners vele aangename uren zou doen beleven. GEVONDEN VOORWERPEN. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een herdershond, een collier, een porte- monnaie met inhoud, twee stalenboeken van kleeden, gemerkt No. 541 en 535 H. P. A. E. BINNENLAND. te kunnen voeren. Doch wij ontkennen hen het recht hun moraal aan anderen als wet op te leggen, zooals. wij inzake godsdienst, onderwijs en politiek aan bepaalde cate- goriën het recht ontzeggen hun inzicht aan anderen w e 11 e 1 ij k op te dringen. Men heeft in he't vlugschrift bovenbedoeld er den raadsoverzichtschrijver van dit blad 'de groote rol, die de muziek op ons feest vierend volk inneemt. Hij zegt dan woordelijk: „Het magwel- .licht een Engelschman, een'vreemdeling „aan uwe stranden .vergeven worden, wan- „neer hij veronderstelt, dat het volk, dat „eiken nacht van deze week uwe Cafe's „op.het Damrak en elders heeft gevuld, dronken was, maar het is natuurlijk de muziek en niet de alcohol geweestop Tot wachter over de forten te Hoofddorp, Vijfhuizen en bij Aals meer, is aangewezen, en te Hoofdorp gestationneerd de sergeant-majoor dei- artillerie, de heer J. van de Helder, uit Velsen. De bladen melden dat de dienst van de stoomtram Alkmaar naar de remise op Wijkeroog op 6 October zal worden stopgezet. Het jubileumfeest te Wijkeroog heeft bij verscheiden bewoners den Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: L. Blauw en G. F. v. Coezand C. Pauwels en J. J. M. Verdikt H. Stolp en M. N. de Boer; C. Bosman en T. Elderhuis. Gehuwd: J. v. d. Berg en J. Nukoop N. Dekker en H. C. M. v. SchinkelJ. v. d. Zon en G. OlivierK. de Boer en H. Stolk. Bevallen: A. E. Hof—Gröneweg, d. G. GoossenDemmers, z.;J. SchotFran ken, d.E. Blauw—Redeker, z.G. v. Duijn—de Vries, z.P. DoumaMeijer, d.; C. G. GozelingDijkman, d.; M. Haven de Reus, d.C. RaapVerdikt, z.K. Ketting—Kramer, z. Twee loggers vergaan. Men schrijft ons uit Katwijk a. Zee: Men maakte zich hier al eenige da gen ongerust over een tweettal trawl- loggers, welke in den jongsten storm op zee waren en al bijna twee weken over tijd zijn. Thans kan wel met ze kerheid worden gezegd, dat beide vaartuigen als verloren kunnen wor den beschouwd, daar reeds door an dere yisschersvaartuigen luiken en ander materiaal van deze vaartuigen zijn opgevischt. Op de vaartuigen wa ren bij elkaar 12 personen, waarvan één vader en zoon. Men kan zich de verslagenheid der familieleden indenken. Stand. Paddenstoelenvergiftiging. Men meldt uit Haarlem Wegens het eten van vergiftige cham pignons is het gezin van den timmerman j. Bahm, Leidschevaart 30 te Vogelenzang, in diepen rouw gedompeld. Zondagavond j.l. gebruikte Bahm, die een kenner van champignons zou zijn, met zijn vrouw en dochtertje, gelijk hij dikwijls deed, een hoeveelheid van deze paddenstoelen. Het vierjarig zoontje vond ze niet lekker en wilde dan ook niet mee-eten. Den volgen den nacht werden de drie personen onge steld. Donderdagmorgen te negen uur overleed de 32-jarige moeder en drie uur later het 8-jarige dochtertje. De man, die ook zeer ongesteld was, is Donderdag middag te vier uur naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Des avonds verwekte zijn toestand nog veel zorg. Tegen de Vlootwet. ,Het Volk" meldt, dat het partijbestuur van de S. D. A. P. besloten heeft, om in samenwerking met het N.V.V., een petition nement te organiseeren tegen de Vlootwet. BEVERWIJK. Men schrijft uit Beverwijk aanhet„Hbld.": De wethoudersbenoemingen, waarover tienmaal gestemd is moeten worden en in totaal 29 stemmen in blanco werden uit gebracht, blijven hier nog heel wat stof opwerpen. Het nieuwe college van B. en W. heeft een der beide pas gekozen wethouders tot loco-burgemeester aangewezen en wel iemand, die reeds bijna 30 veroordeelingen wegens beleedigingen enz. te zijnen laste heeft. Er worden pogingen aangewend om bij den Commissaris der Koningin gedaan te krijgen dat deze wethouder niet tot waar nemend burgemeester zal worden aange wezen. Deze weihouder is bij de jongste ver kiezingen als „wilde R. K." met een zoo groot aantal stemmen gekozen, dat zelfsi no. 2 van zijn lijst nog raadslid is geworden, Hij deed zich in den Raad vooral kennen als opposant tegen de R.K Staatspartij en wel in zeer democratische richting, maar veroorzaakte tevens dikwijls de heftigste tooneelen in de raadszaal. Ondertrouwd JAN ARENDS en WILLY 't HART. Huwelijksbevestiging D.V. ^Sep tember 1923, ten 3 ure in de Geref. Kerk te IJ muiden, door den WelEerw. Heer Ds. H. PH. INGWERSEN van Nijkerk. IJMUIDEN, 5 September 1923. Hiermede betuigt ondergeteekende haar hartelijker! dank aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. L. van Leeuwen voor de goede behandeling tijdens h^ar ziekte genoten. F. VAN CROONENBORG v. d. Plas. SCHEIKUNDIG INGENIEUR heeft avonduren beschikbaar voor LESSEN IN Julianakade 22. Mevr. EICKELBERG, Industrie straat 6Q, vraagt voor direct een FATSOENLIJK voor dag en nacht. Oproeping van Aandeelhouders- der N. V. Ind. en Hand. Mij. „Victoria" te Velsen, voor de bui- tengew. vergadering op Maandag 24 September 1923 n.m. 4V4 uur ten kantore der Vennootschap. Aandeelhouders moeten hun aan- deelen uiterlijk 3 dagen te voren ten kantore deponeeren, (art. 15 eerste én tweede al.) ZWEEDSCH- DEENSCH- NOORSCH- vertaling en correspondentie. SANTPOORT. Mevrouw VAN MEURS, Duin en Kruidbergerweg SANTPOORT, vraagt een voor dag en nacht of voor den dag. Terstond gevraagd een net leeftijd 16 of 17 jaar. Zich aan te melden bij Mevr. VAN HOEPEN, Stoompontveer, Velsen. GEMEENTE VELSEN. Gevraagd een tijdelijk in het bezit van de akte M. O., voor 8 wekelijksche lesuren. Salaris plm. f 53.— per maand. Stukken zoo spoedig mogelijk aan den burgemeester. GEVRAAGD, bij Visscherijmaat- schappij te IJ muiden. Br. letters A. Z., bureau van dit blad. Ruime Bijvetdioostm zaak ter overname aangeboden, direct te aanvaarden. Brieven letter L, bureau van dit blad. Heer zoekt met of zonder pension. Brieven met prijsopgaaf onder No. 2081, bureau van dit blad. TE KOOP 2 versn. kickstarter, met lamp er hoorn, in prima staat f300. AdresW. Zwier, Bloemstaat, IJmuiden. Wegens vertrek naar elders te koop, de woning Bloemstraat 124. Direct te aanvaarden. huis, terstond gevraagd. Brieven met prijsopgaaf onder No. 2077, bureau van dit blad. TE HUUR met of zonder pension. Adres bureau van dit blad. Gezocht te IJmuiden gelegenheid om kantoor te vestigen, drukke stand, centrum der plaats. Br. met voll. inlichtingen en condities onder No. 2083, a. h. bureau van dit bladj met vrije kamer en slaapkamer. Brieven met prijsopgaaf onder No. 2082, bureau van dit blad. Te huur gevraagd met tuin. Huurprijs f 7.— per week niet te bovengaande. Gezin 2 personen. Br. onder letter W., aan het bureau van dit blad. Bloemstraat, IJmuiden, direct te aanvaarden. Te bevragen A. BLEEKER EN Zn. VELSEROORD. Tel. 136 OPTICIEN HAARLEM. Barteljorisstraat 21. specialiteit in brillen en pincenez der amer. optical comp. nieuwste modellen ^uitsluitend prima werk. ZATERDAO, ZONDAG, MAANDAG, WOENSDAG EN DONDERDAG aanv. 8.15 EN ZONDAQMIDDAO half 5. Brengen wij een schitterend filmwerk Diep aangrijpend levensbeeld in 8 afd., in de hoofrol de groote filmtragedienne U heeft nog nooit een film gezfen zoo aangrijpend, zoo j buitengewoon, zoo schitterend van spel, zoo enorm van sensatie, j zoo prachtig van foto, als de superfilm:

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2