i DRIE ZUSTERS PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. 25-Jarig ambtsjubilé. Zondag 16 dezer was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. Marees, Hoofd commies der Posterijen en Telegrafie, alhier bij dit dienstvak zijn ambtsver vulling aanvaardde. Na dc verschillen de rangen van surnumerair en com mies te hebben doorloopen, werd den heer Marees in 1915 het post- en tele- graafkantoor alhier als standplaats aangewezen met de rang van commies le klasse en werd hij 1 Juni 1920 tot - Hoofdcommies bevorderd. Dat de heer Marees als onder-direc teur en chef van den omvangrijken dienst de achting en genegenheid van het personeel en zeker niet minder van het publiek heeft verworven, moge hem Zondag wel ondubbelzinnig zijn gebleken uit de vele blijken van be langstelling. Onder aanbieding van een huldeblijk en vele bloemen heeft de Directeur van het kantoor in tegenwoordigheid van nagenoeg het geheele personeel den ju- bilaTis de officieele gelukwenschen van den heer Directeur-Generaal te 's Gra- venhage overgebracht en in een harte lijke toespraak de gevoelens geschetst, welke het personeel hadden doen be sluiten, dezen dag voor den bescheiden hoofdambtenaar niet onopgemerkt te doen voorbijgaan, waarbij diens groote verdiensten, zijn ijver en nauwgezet heid werden gememoreerd. Daarna sprak de heer P. v. d. Polder de oudste commies-titulair namens de ambtenaren en beambten om den heer Marees te huldigen als een uitnemend en onpartijdig chef, die door zijn recht vaardig en minzaam optreden de gene genheid en waardeering van het ge heele personeel had verworven. De jubilaris dankte bewogen voor de ze treffende blijken van belangstelling en toegenegenheid. Van de gelegenheid tot gelukwcn- schën ten huize van den jubilaris en diens echtgenoote werd druk gebruik gemaakt. De 52-jarige koopman B. V., te IJmuiden, had 'n huishoudster, waar ie niet tevreden over was. En met 8 Juli kreeg ze d'r congé. Maar ze kwam nog 'ns terug en wou zoo 80 gulden hebben. Daar voelde V. niets voor en wel 20 keer had ie geprobeerd 'r met 'n zoet lijntje 't huis uit te krijgen. „Want 't is 'n ver schrikkelijke vrouw, daar kan ik u ge noeg getuigen van voorbrengen'1. Maar tenslotte verloor ie dan toch z'n geduld en greep 'r, om 'r weg te krijgen, bij den arm, waarbij ie d'r 'n stomp gegeven heeft ook. De verschrikkelijke vrouw is nergens meer te vinden en was ook niet ver schenen. W. hoorde jvegens mishandeling f 5.- of 5 dagen eischen en kon dankbaar zijn, dat ie maar f 3.of 1 dag kreeg. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur van het Jongenspatronaat de Wel Eerw. Kap. M. M. H. Haring; tot Directeur van de R. K. Burgerjongelingsvereeniging „St. Franciscus Xaverius", den Wel. Eerw. Pater Adrianus O. Cap. Vrijdag is te Haarlem vanwege het Ministerie van Waterstaat aanbe steed het maken van steenglooiïngen, behoorende tot de werken voor den bouw der schutsluis alhier. Ingeschreven was als volgt: F. J. Gort, Amsterdam, f 31270; Jan Pijl, Zuidland (Z.-H.), f 29864; Corn. v. d. Kleppe, Oosterland (Zéel.), f 29390; J. Lindenbergh Czn., Wemeldinge, f 29173; J. W. Roeloffs, Papendrecht, f 28800; Z. Dubbeldam, Rotterdam, f 28780; J. v. d. Berg, Bergen (N.-H.) en P. Smid, Alk maar, f 28400; Chr. Roosendaal, Enk huizen, f 28180; Ned. Basalt Mij., Zaan dam, 27990; II. en M. van Meekeren, Hindeloopen, f 27900; C. H. van Bij non, Papendrecht, f 2-7600; P. Daalder, Alk maar, f 27000; G. Hooijinck, Zwolle f 26980; firma Breejen v. d. Bout, Nij megen, f 24700. Drie biljetten waren van onwaarde. De raming bedroeg f 33.000. Op Vrijdag 5 October zal te Haar lem worden aanbesteed het bouwen van een magazijn met kantoor bij den watertoren op het terrein van de vis- schershaven alhier, behoorende tot de werken tot verbetering en uitbreiding van de Visschershaven. De raming bedraagt f 4000. VELSEN. Vrijdagnacht ontlastte zich een zware donderbui, waarvan eenige sla gen zoo geducht waren, dat velen uit den slaap opschrikten. Dat het dichtbij geweest was, bleek Zaterdagmorgen, toen het aan den dag kwam, dat eenige palen van de electrisclie kanaalvcr- lichting aan den zuidwal getroffen wa ren. Enkele moeten door nieuwe ver vangen worden. In sommige woningen zijn er glasrui ten gesprongen. De fietstocht, die Zaterdagmiddag om 5 uur gehouden zou worden door de leden van de Federatie Velsen van de S. D. A. P. en den IJm. Best. Bond is wegens gebrek aan deelneming niet doorgegaan. Bij de stoompont hadden zich slechts een twaalftal aangemeld. Herhaaldelijk wordt gemopperd en niet ten onrechte, over het feit. dat in een groote afdeeling der gemeente als Wijkeroog is, geen hulppostkantoor, ja nog niet eens een depot is waar men de postbenoodigdheden kan koopen. In de ze richting is reeds dikwijls geadres seerd, maar steeds zonder resultaat. Voor alles moet men, als men niet duurder wil betulen, naar Beverwijk of Velsen. Een korten tijd is hier een de pot gevestigd geweest, doch de zeer la ge winst of toelage, was oorzaak dat dit weer is opgeheven. De toestand is gewoon onhoudbaar. Nu doet zich evenwel een geval voor, dat een winkelier aanvraagt om depot houder van postzegels enz. te worden. De plaats waar deze winkelier woont is voor zulk een depot uitmuntend ge- schikt. De directeur van het postkan- toor heeft de zaak onderzocht, voelde er zelf ook veel voor, doch een poosje later komt er bericht, „de noodzakelijk heid van. zulk een depot op Wijkeroog wordt niet ingezien". Gevolg, ongeveer 5000 inwoners onzer gemeente worden weer geheel genegeerd, moeten, als zij iets noodig hebben, daarvoor minstens een half uur loopen of duurder betalen. 't Is wel fraai! Het Engelsche s.s. „Leonid Kras- sin" had 4 vreemde passagiers, nl. be ren, aan boord, 2 oude en 2 jonge, een geschenk aan den heer Smit van Gel- j der. De heer v. Gelder heeft deze beren J echter aan Artis te Amsterdam gege- ven. Woensdag zijn deze nieuwe bewo ners van Artis door een auto van het genootschap gehaald. Zij hadden op het schip en later op de pont begrijpelijker wijs veel bekijks. Hl. Dbl. Het staat nu vast, dat de tram- dienst VelsenAlkmaar wordt opgehe ven en wel met ingang van 7 October a.s., zoodat den 6den voor 't laatst ge reden wordt. Het personeel heeft tegen 14 October ontslag gekregen en ontvangt dan 2 weken extra-loon. Het ontslag van den chef van dienst gaat 1 Jan. 1924 in. De Haarlemsche Voetbalbond heeft Kinheim I ingedeeld in de eerste klasse A, zoodat in Velsen zal gespeeld worden door Haarlem 3, R. C. H. 3, H. F. C. 3, Kennemers 2 enz. welke clubs te Velsen gaarne gezien worden. Kinheim 2 is ingedeeld in de 2e klas se B en zal daar onder meer V. S. V. 2 en Kennemers 3 ontmoeten. Het derde elftal komt in de derde klasse uit. Nu het terrein zooveel verbeterd is, twijfelen we niet of de wedstrijden zul len daardoor in qualiteit winnen en meer bezoekers trekken. Zondagmiddag heeft de meeting plaats gehad, die uitgeschreven was door de Federatie Velsen van de S. D. A. P., den IJm. Best. Bond, de afd. Be verwijk van de S. D. A. P. en den Bever- wijker Best. Bond. Ze had plaats op een daarvoor bij uit stek geschikt terrein tusschen Hotel De Prins en de stoompont Kennemerland, hetwelk bereidwillig was afgestaan door den heer J. van Gameren. Sprekers waren de heeren H. J. J. Eichelsheim van Amsterdam en C. Thomassen van Bussum. De zangvereeniging de IJmuider Volksstem zong eenige liederen. Er was heel wat bezoek. Zondag is de jaarlijksche wherry- wedstrijd om den Noordzeekanaalbe- ker gehouden. De start was bij Velsen en daarom kwamen 's middags om één uur de verschillende vaartuigen in de noordelijke ponthaven aan. 't Was een mooi gezicht bij dit schoone nazomer- weer. 't Was niet gemakkelijk, vooral niet voor de vrouwelijke opvarenden, om in Velsen even aan wal te gaan, daarvoor zijn de ponthavens slecht ge schikt. Arbeidsbemiddeling Velssn, Ingeschreven op 15 September 1923. 7 timmerlieden, 2 schilders, 1 machi nale houtbewerker, 2 kuipers, 2 man denmakers, 1 zeilmaker, 1 bakker, 1 slager, 10 zeevisschers, 1 modelmaker, 9 bankwerkers, 2 ketelmakers, 3 draai ers, 2 klinkers, 1 koperslager, 2 hoor ders, 1 electricien, 1 smid, 1 plaatwer ker, 1 voorslaander, 1 vuurwerker, 11 stokers, 6 machinisten, 192 diversen. SANTPOORT. Voor den Indischen dienst is be stemd Mej. Th. M. C. van der Kallen al hier, als verpleegster. Bij den aanvang der gemeente raadsvergadering van Medan (Deli) op 15 Augustus j.l. wijdde de burgemees ter eenige woorden aan de nagedachte nis van den heer J. Th. Cremer, waar op de aanwezigen opstonden en eenige oogenblikken stille hulde aan'den over ledene brachten. Naar het Velser Wbl. meldt gaat onze vorige gemeente-secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniels, onze ge meente metterwoon verlaten, om zich te Overveen te vestigen. BINNENLAND. Loodsenvereeniging „Nederland". Den 16 en 17 Aug. j.l. hield bovenge noemde vereeniging hare Algemeene vergadering te Amsterdam. Benevens de afgevaardigden der ver schillende afdeelingen, waren aanwezig de heeren C. H. Eiout, G. Gosiinga, B. de Boer, H. P. Baak en J. Berg, waarvan de heer Gosiinga de vereeniging van Ned. Gezagv. en Stuurlieden vertegen woordigde, de heeren de Boer ,en Baak voor de „Centrale" van personeel in Rijksdienst en de hr. Berg voor den Bond van L. L.-personeel. Nadat de vergadering door den voor zitter geopend was, die de verschillende genoodigden en afgevaardigden wel kom heette en in korte trekken had weergegeven de verrichtingen over het afgeloopen jaar, zoomede gewezen had op de toekomst, die zich zoodanig laat aanzien dat een krachtige organisatie en activiteit noodig is, werd een begin gemaakt met de behandeling der agen da. Naast de verschillende afdeelings- voorstellen werd een uitvoerige be schouwing gehouden over de zaak be treffende de aanvaring Zuiderdijk Ezardian, het straffen van den loods der Zuiderdijk en alles wat met dit straffen en deze rechtzaak in verband staat. Ook het nieuwe Binnenaanvarings- reglement (Staatsblad 252) werd ter sprake gebracht. Behalve verschillende besluiten, af deelingen betreffende, werden de vol gende besluiten genomen die een meer algemeene strekking hebben: Den Minister te verzoeken een perma nente commissie in te stellen, waarop een eventueel gestrafte door het Loods- bestuur, zich beroepen kan indien hij zulks wenscht. Tevens werd besloten dat alle afdee lingen het nieuwe binnenaanvarings-re- glement zullen ïiagaan en indien arti kelen mochten gevonden worden, welke aanleiding zouden kunnen geven tot verwarring, of die welke strijdig zijn met de praktijk, hiervan vóór 1 Januari 1924 opgave te doen bij den Alg. Secr., met de eventueel gewenschte wijzigin gen, waarna het II. B. der L. V. „Ne- deiland" in samenwerking met de ver eeniging van Ned. Gezagv. en Stuurlie.. den ter koopvaardij, deze 2aak, indiec1 noodig, verder zal aanbinden. Verder werd besloten een voorstel bij j de Centrale in te dienen om met derl, i meesten drang actie te voeren tot hei verkrijgen van de wet op den rechts- i toestand, benevens een voorstel om zoo- lang de standplaats-aftrek zal blijven bestaan, die aftrek in rekening te brei), gen bij den pensioen-grondslag. Waar ter Alg. Verg. bleek dat alle loodsen nog niet in het bezit waren van het nieuwe Binnenaanvaringsregle- ment en dit 1 Aug. j.l. in werking was getreden, werd staande de vergadering het volgende telegram aan den Minister van Marine verzonden: „Loodsenvereen. „Nederland" in alg, verg. bijeen, constateerende dat meerde re loodsen nog niet in 't bezit zijn van nieuw aanvaringsreglement en dienten- gevolge in de meening verkeeren dat oude reglement nog geldig is, terwijl anderen reeds sedert 2 Aug. j.l. kennis dragen aan nieuw reglement en sederi dien opdracht hebben dat na te leven verzoeken U, ter voorkoming van ram pen en slachtoffers, onmiddellijk een einde te maken aan verwarring-stich tenden toestand.* Zoover ons bekend is door Z.Exc, direct gevolg gegeven aan dit telegra fisch verzoek). Gedurende de vergadering gaf dt voorzitter een korte uiteenzetting om trent de verhouding van de afdeelingeii tot de geheele vereeniging en die det L. V. „Nederland" tot de Centrale, ter wijl de heer de Boer, Alg. Secr. der Cen trale, een uiteenzetting gaf van de ver houding der Centrale tot het Alg. Ned Vakverbond. Recht contra tucht. De „Hoefijzer"-verslaggever van hei Handelsblad schrijft in zijn blad van lf Sept. j.l. over de aanvaring van de „Zuiderdijk" en „Ezardian", hetwelk wij, daar het tevens van algemeene strekking is, om zijn belangrijkheid op nemen, het volgende: Men herinnert zich nog wel, van en kele maanden geleden, het in twee in stanties gevoerde strafproces over d( aanvaring tusschen de „Zuiderdijk" ér de „Ezardian" in den Galgeput. Het is geëindigd met de vrijspraak van der- loods der Zuiderdijk. Nu heeft zich daarna tweeërlei con flict tusschen Recht en Tucht voorge daan waarvan vooral het tweede var groot algemeen belang is omdat het dp getuigenzekerheid aantast in ons heek strafproces zoodra daarbij ambtenaren zijn betrokken. Wij willen dan ook voor beide conflicten, maar vooral op dil laatste, aller aandacht vragen. Vóór wij dit doen, zij nog even een cu riosum vermeld. Zooals men weet, were in het geding voortdurend getwist over de vraag, of dat deel van het Oostgat waar de aanvaring geschiedde (de Gal geput) een breed of een nauw vaarwa ter is. De getuige a charge De Haas, in specteur van het loodswezen te Vlissin- gen, beweerde dat de Galgeput, al is bij. ook veel meer dan het minimum (300 M.) breed, toch als een nauw vaarwater moest worden beschouwd. Nu is er ech ter onlangs een nieuw Aanvarings-re- Roman van KARL ROSNER. Geautoriseerde vertaling van Mevr. NÜIJS-POSTÏÏUMÜS. 28 Zij ging naar de ziekenkamer en opende onhoorbaar de deur. En toen zij zag dat vader nog even als daar straks in de kussens lag, en sliep, wenkte zij Andrea met haar mee te gaan. Bleek en onrustig stonden de zusters in de lange halfdonkere gang tegenover elkander; beiden voelden, dat de woor den haar niet over de lippen wilden, zij wisten, dat het toch uitgesproken moest worden, en luisterden daarbij of vader zich soms ook bewoog in zijn bed. Doch zij hoorden niets dan het ro chelend ademhalen en het druppelen van het ijs water. „Ik kom je aflossen, Andrea zei- de Sibylle. „Zorg jij nu, dat alles in huis zijn gewonen gang gaat, dan blijf ik zoolang bij hem Andrea wilde iets antwoorden doch de tranen kwamen haar in de oogen, en belette haar het spreken. Eindelijk bracht zij uit: „Dat dit nu gebeuren moest! Heb je met den dokter gesproken?" Andrea had zoo graag iets willen vragen, wat haar kwelde .Zij had er echter den moed niet toe. Het is immers niet mogelijk, dacht zij het kan niet waar zijn. Nu kwam er eenige beweging in Si- bylle's gezicht. „Wat de dokter ons gezegd heeft, is werkelijk zijn overtuiging," zeide zij. Doch Andrea lette niet op de woor den, zij hoorde slechts den klank dei- stem. En eindelijk kon zij het niet meer uithouden. Doelloos bewoog zij haar handen, en alleen om de stilte te ver breken, begon zij te vertellen: „Ik kwam thuis van de boodschap pen en ging meteen naar hem toe. Toen vond ik hem Het kon slechts een paar minuten geleden gebeurd zijn Zij keek naar de smalle lichtstreep die door een deurspleet viel. Toen zeide Sibylle'met haar gedemp te stem: „Martin was er geweest Andrea voelde, hoe alle opgewonden heid, angst en zorg in haar binnenste in elkander zonken en overheerscht werden door iets anders, dat nog erger was. Martin was er geweest, dacht zij telkens weer Martin was er ge weest j „Eerst is hij hier geweest en toen bij l mij in het atelier 1 Opeens begon Andrea te schreien, i „Beneden op straat zag ik hem voor f het huis staan, en toen verder gaan." j Sibylle knikte. Doch Andrea sloeg plotseling met een heftige beweging de i armen om den hals van haar zuster, en begon te schreien. Sibylle bleef stil staan. Zij streek met haar hand over het zware, donkere haar van haar zuster. Zij voelde haar beven en snikken, en toch dacht zij: Waarom schreit zij toch? Wat is er ge beurd? O mdat een man, voor wien ik mijn leven had willen geven, zijn trouw jegens mij brak? Is dat om te schrei- en En zij schudde het hoofd, en zei- de: „Nu is hij vrij „Sibylle Andrea schreeuwde het bijna uit. Met beide handen hield zij haar zuster vast. „Dat kan toch niet dat Sibylle wees met de oogen naar de 1 ziekenkamer. En toen daar allies stil bleef, zeide zij na een poosje: „Het is zoo Vertel het ook aan Marianne ik wil er niet veel meer over spreken." Eenige oogenblikken zag zij haar zus ter in de oogen. En opeens, in een op welling van gemeenschappelijk vrou wenleed, gaf zij Andrea een kus. Toen liet zij haar los, deed de deur open en ging bij het bed van den zieke zitten. Dokter Spiesz was, toen Sibylle hem verlaten had, met Marianne de studeer kamer van den generaal doorgegaan. Hij keek om zich heen. Op de schrijf tafel lag een opengeslagen boek, daar naast een lijvig manuscript. De inkt koker stond open. De zware bureau stoel en een van de fauteuils stonden niet op hun plaats, alsof zij in wilde haast verschoven waren, de rand van het tapijt was omgeslagen. Hier was het ongeluk gebeurd. Marianne zette den bureaustoel weer recht. De dokter vond hierin iets aan grijpends; alsof zij, door hier de sporen van wanorde weg te nemen, en de vele dingen weer in orde te brengen, meen de, de genezing van den zieke te bevor deren. Haar blik viel op een papiertje met een paar regels er op die had vader zeker uit het oude boek aangeteekend. Zij wees naar het papiertje: „Dat heeft hij nog geschreven Zij brak opeens af, en stond als voor een afgrond voor de bij haar opkomen de vraag: Zal hij hier ooit weer zitten? zal hij ooit weer schrijven? En het was stil in het vertrek, en slechts het vogeltje in de kooi, daar tusschen de ramen, sprong heen en weer en sjilpte zacht. „Freule Marianne zeide-de dok ter zacht. En daarbij stak hij onwille keurig de handen naar haar uit. Zij wilde zich goed houden en toch kon zij slechts denken: Mijn arm va dertje nu ligt hij stil daar ginds in de halfdonkere kamer misschien heeft hij pijn, en hij kan zich nauwe lijks bewegen „Geloof mij," zeide de dokter, „alles komt terecht." Zij gaf hem de hand en hij streelde haar vingers, totdat zij wat kalmer was, en praatte tegen haar, totdat er weer iets als een glimlach over haar trekken gleed! „Kom toch heel gauw," smeekte zij. Hij knikte haar toe terwijl hij heen ging, vol medelijden met haar doffe stem en haar beschreid gezichtje. Er kwamen dagen, dat al het andere uit het leven der zusters had plaats ge maakt voor de zorg voor hun zieken vader. Dagen, dat alles in huis veran derd scheen, dat elk woord, elk geluid een anderen klank had dan gewoonlijk. Buiten sneeuwde het. Sinds den mor gen toen den generaal het ongeluk was overkomen, vielen de vlokken zonder ophouden. Zacht wiegend vielen zij langs de ramen, bedekten de stukken bouwgrond, de verwaarloosde tuinen, de hoornen en de daken in de verte, en lagen zoo dik op straat, dat hier in de stille kamer nauwelijks het rollen der enkele rijtuigen gehoord werd. j Tante Fransje was reeds in den na- middag van den eersten dag gekomen,f Andrea had haar het bericht van va ders ziekte gestuurd, omdat zij meende verplicht te zijn, het ongeluk niet te verzwijgen voor de eenige Wildenberg die buiten hen nog leefde; en ook om dat zij verhinderen wilde, dat tante in deze dagen onverwacht zou komen. Doch wat zij wilde verhinderen, ge beurde hierdoor juist de goede tante Fransje meende, dat zij in 't huis van den zieke niet gemist kon worden. In de schemering kwam zij, met beschrei- de oogen, twee roode vlekken op de wangen, met bloemen, veel goeden raad en bedenkingen. Andrea, die na alle opwinding en ontroering van den dag weer een beetje tot rust was gekomen, was juist bezig, de studeerkamer van haar vader in or de te brengen en de schrijftafel te slui* ten, toen zij de bel in het portaal hoor de. Zij ontving dus de oude freule zelf, dempte den stroom van haar woorden, hielp haar de ouderwetsche zijden mantille uittrekken, en bracht haar in de huiskamer. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2