Zaterdag $2 September 19S8 No. 93 80 Jaargang Abor nementsprijsf I.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Aboi nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Ager ten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - - Advertentiën uiterlijk in te zenden V/OFNSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAQS tot 4 uur n.ns. Yerschjjnt "Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Wlllemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden lagetond» modedcelingen 40 ets. per regel Advertenties ven 11. en m. 6 regels t i 1 £ïe .r°ageI 111661 °*8'Compact gezette advertenties van t. earn. 6 regels f 1.26, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vpoiuitbeta- hng, van 1 tot cn met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad' 10 ets. extra j voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht - Bovenstaande rcgelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velaen DRINGEND VERZOEK o» bij verhuizing hei oude en hei nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reel WILLEMSPLEIN 11, op ie Cer on De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtslS Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. Internationale solidariteit. De naties zijn evenals de individuen onberekenbare grootheden, vaten vol tegenstrijdigheid, ook tot alle kwaad en tot alle goed in staat. Er bestaat al ja ren lang vijandschap en wantrouwen tusschen Amerikanen en Japanners. De laatsten nestelen zich vooral in het verre Westen en werken zich daar door hun soberheid en geweldige energie omhoog; ze worden daarom door de Amerikanen als indringers en onge- wenschte vreemdelingen beschouwd. Daarbij komt nog, dat Japan en Ameri ka beiden een ruimere plaats onder de zon begeeren en met elkaar in botsing van belangen komen. Japan is te dicht bevolkt en is eerzuchtig, twee redenen, om te gaan streven naar de opper heerschappij in het verre Oosten. En geland, voor eenige jaren nog de bond genoot van Japan, ziet ook met arg waan het streven van Japan, om zijn macht en grondgebied te vergrooten aan. Onze koloniën vormen een zeer begeerlijk doel voor de zucht van Ja pan naar heerschappij en grootheid. De conferentie te Washington heeft wellicht een oorlog in de zee, die Paci fic heet, maar licht een oorlogszee had kunnen worden, afgewend. Maar de spanning en de argwaan zijn gebleven. Zij spelen in de plannen van Engeland, om in Singapore een vlootbasis te vor men, en ook in de vlootplannen onzer regeering een rol. De Japanner is de Pruis van het Oosten: op en top mili tair en zeer nationalistisch. De geweldige aardbeving, die Japan geteisterd heeft, bewijst een goede dienst aan de zaak van de vrede. Ja pan heeft rust noodig, om zich te her stellen. Maar bovenal is er een ont spanning gekomen tusschen Japan en de andere staten: leed brengt de men- schen en de naties tot elkaar. Als de een de wonden van den. ander verbon den heeft, gaat men daarna niet aan het vechten. Amerika telt vele fami- lieledcn van den barmhartigen Sama ritaan en heeft in korten tijd een reus achtige som bijeen gebracht, om Japan te helpen. Ook Engeland heeft de hand in de beurs gestoken. De collectebus voor het gemeentehuis in de City van Londen, steeds bestemd voor gaven, om groote wereldrampen te lenigen, staat thans open voor Japan. In ons land heeft zich een Centraal Comité „Ramp Japan 1923" gevormd, waarbij de man nen van handel en finantiewezen de leiding hebben genomen. De hulp, die Japan ontvangt, zal zekejr niet weinig bijdragen, om een betere verstandhou ding tusschen dezen kleinen maar machtigen staat, die in vele opzichten doet denken aan onze republiek in de zeventiende eeuw, en de andere mo gendheden te doen ontstaan. Dr. P. A, Roeper Bosch, een zeer warm vriend van Japan, komt op te gen de meening, dat dit land door de aardbeving voor langen tijd gebroken zou zijn en tot den rang van een twee de mogendheid neergetuimeld. Hij is verontwaardigd, omdat hij leedwezen meent te ontdekken bij hen, die wijzen op de politieke gevolgen der ramp. Hij vergist zich echter zeker, veeleer is 't 'n gevoel v. opluchting en blijdschap, dat de wereldvrede versterkt is door deze aardbeving en het verzwakte Japan in den eersten tijd niet aan oorlog zal denken. Wij verblijden ons niet om het leed van Japan maar om de beveili ging van den vrede. Waarschijnlijk heeft Dr. Roeper Bosch gelijk in zijn verwachting, dat Japan zich spoedig zal herstellen. Zelfs wanneer een percent der bevolking ge dood zou zijn, zoo schrijft hij, zal nog de vruchtbaarheid van dit ras het ver lies spoedig weer aanvullen. De kracht van dit land schuilt in de volharding en het aanpassingsvermogen van dit volk van naarstige en sobere werkers. Wij verwachten meer van een bete ren geest tusschen de concur-reerende machten in het Oosten door hulpbe toon, dat Japan thans ontvangt, dan van de verzwakking zijner kracht dooi den dood van honderdduizenden en het verlies van een deel der bronnen zijner welvaart; immers een jong cn krachtig volk komt zulken slag v el spoedig te boven. Iets onverklaarbaars in den loop der tuberculosesterfte. In de eerste jaren dezer eeuw kon men een vrij geleidelijke, niet onbe langrijke daling in de tuberculosesterf te constateer en; in de oorlogsjaren maakte deze daling plaats voor stij ging. Maar na '18 is er in de meeste landen opnieuw een daling aan den gang. Hoe moet deze loop verklaard worden? Er is een nauw verband tusschen de tuberculose en slechte sociale toestan den, in het bijzonder slechte volkshuis vesting en voeding. Er zijn dan ook ve len, die aan de sociaal-hygiënische be strijding der tuberculose de grootste waarde toekennen. Anderen verwach ten meer van de directe bestrijding en de voorkoming der besmetting, van commissies, consultatiebureaux, i spectie, huisbezoek enz. Deze beide stroomingen kunnen en moeten naast elkander gaan. Men kan het een doen en het ander niet nalaten. Niemand twijfelt er aan, of beide stroomingen werken heilzaam. Volgens W. Schuurmans Stekhoven in de „Geneeskundige Gids" doet er zich nog 'n onbekende invloed op de tu berculosesterfte over de geheele we reld gelden. In de oorlogsjaren in het bijzonder van '15'18 was er ook in Amerika ©en ware golf van tuberculo sesterfte maar daarna is er een om slag, ©en daling van buitengewoon ka rakter gekomen, die niet alleen ver klaard kan worden, uit herwonnen welvaart, immers de oude welvaart is in de meeste landen niet teruggekeerd In '20, zoo deelt de heer Schuurmans Stekhoven mee, was het cijfer der tu- berculo&esterfte te Berlijn en te Lon den, te Amsterdam en te New-York ge daald tot of beneden het peil van voor den oorlog. Er moet dus, zoo conclu deert hij, een voorloopig onbekende factor zijn, die over de geheele wereld invloed uitoefent op de tuberculose sterfte. Deze ligt nog buiten ons weten, wel licht ook geheel buiten menschelijke macht, maar wij kunnen ermee samen werken door de directe bestrijding der ziekte en ook door verbetering der so ciale toestanden. Deze laatste is toch ©en factor van groote beteekenis. Im mers in de lahden en de steden vooral, waar de oorlog door den honger het ergst plaagde, nam de tuberculose sterfte ook het sterkst toe. En in de ge zinnen, die in de slechtste woningen in de donkerste achterbuurten wonen, is de sterfte ook het grootst. Vervolgonderwijs. De kinderen noemen het „herhaling' of avondschool, de wet spreekt van ver volgonderwijs. Bij de technische her ziening der Lager-Onderwijswet is de verplichting der gemeenten, om het te geven, vervallen. De kosten komen voortaan geheel voor rekening van de gemeenten, die het vervolgonderwijs in stand houden. v Het is helaas waar, dat het vervolg onderwijs door vele ouders niet ge waardeerd is en er veel minder kinde ren gebruik van maakten, dan wen- j schelijk en mogelijk was. De onderwij- zers moesten zich ervoor spannen en leerlingen zien te winnen en anders j was het aantal liefhebbers vrij gering. 1 Dat alles cloet echter, niets af aan de waarde van dit onderwijs, dat wij groot achten voor die kinderen, die na het verplichte lager onderwijs van geen enkele gelegenheid, om te leeroh, meer gebruik maken en het dus voor hun geheele leven met het onderwijs van zes, hoogstens zeven leerjaren moeten doen. Voor de algemcene ontwikkeling is het vervolgonderwijs van beteekenis. Bovendien leert het de kinderen loeren, nadenken, onthouden, goed lezen enz. De plattelandsjeugd staat in gelegen heid, om te leeren, bij de stadsjeugd veel ten achter. Immers in de steden heeft men verschillende inrichtingen, die aan jongelui gelegenheid geven zich des avonds na het werk verder te ontwikkelen. Daarom heeft het ver volgonderwijs voor de landelijke ge meente Me grootste waarde. Te Apeldoorn meent men, dat liet vervolgonderwijs vervangen kan wor den door de avondschool van de Ver. tot Bevordering van het Ambachtson- derwijs of eventueel op te rich tun land- bouwcursussen, voor de meisjes door naai- en breischolen, huishoudcursus sen en dergelijk en. Apeldoorn wordt wel niet tot de ste den gerekend, maar heeft 'n bevolking grooter dan menige stad. Daar kan men het vervolgonderwijs des noods missen. We leggen de nadruk op des noods missen; liever zouden we het overal in stand willen houden. Maar er zijn in ons land duizenden dorpen, die te ver van de stad gelegen zijn en die zelf geen enkele leergelegenheid bezit ten, waar de jongelui vaak met de lan ge winteravonden geen raad weten en hun ontwikkeling na het bezoek dei- lagere school staan blijft of daalt. En juist voor die dorpen zal over het alge meen het vervolgonderwijs afgeschaft worden. De raden der landelijke ge meenten zijn erg op de penning en vin den het onderwijs niet van zoo bijzon der .groote waarde, ze komen er ten minste makkelijk toe, daarop te bezui nigen. De vrij belangrijke uitgave van het vervolgonderwijs, thans geheel uit den gemeentekas, wordt allicht door hen afgewezen. Het valt te betreuren, omdat het geestelijk peil der landelijke bevolking erdoor lijden zal. Ook in dit geval blijkt de technische herziening der Lager- Onderwijswet inderdaad tot achteruit gang van het onderwijs te leiden. De naam dezer herziening klink heel on schuldig, maar haar strekking is in vele opzichten nadeelig voor het volks onderwijs. Finantieele steun voor groote gezinnen Vooral in de oorlogsjaren is het stel sel van kindertoeslag zeer toegenomen Boven het gewone loon wordt dan een zeker bedrag voor ieder kind toege voegd. Het stelsel wordt alleen door. de overheid toegepast; geen of slechts een heel enkele particuliere werkgever geeft kindergeld. Er is vaak met min achting gesproken over „de fokpremie' Het gevaar bestaat, dat het kindergeld het gewone loon drukt. Het loon wordt dan gezinsloon, gegeven niet naar den arbeid, die gedaan wordt maar naar het aantal personen, waarvoor de wer ker heeft te zorgen. Dan zou dus de on gehuwde minder moeten verdienen dan de gehuwde, de inwonende ongehuwde zoon minder dan de kostganger, de we duwnaar meer dan de gehuwde met ge lijk kindertal enz. Men ziet uit deze voorbeelden, dat er ernstige bezwaren tegen het stelsel zijn in te brengen. Toch valt er veel voor te zeggen, dat de groote gezinnen steun ontvangen. Het gebeurt reeds eenigermate door onze belastingregeling. In Frankrijk wordt een premie uitgekeerd voor een groot aantal kinderen, afgescheiden van het loon. Het gebeurt daar in het belang van den staat, omdat zijn kracht bedreigd wordt door een afne mend geboortesterfte, dat op den duur tot achteruitgang van de bevolking zal lijden. De premie wordt ter aanmoedi ging van het vormen van groote gezin nen gegeven. Heel veel helpt het nog niet, want ook de laatste jaren ondanks de vurige opwekking van Clemence.au, om tc zorgen voor volle wiegen, neemt het geboortetal af. Dit jaar is de wet, die den steun der groote gezinnen re gelt, herzien. Niet alleen de behoeftige gezinnen maar ook de middenklasse zal thans de ondersteuning ontvangen. De uitkeering wordt aan de gezinnen gegeven, die meer dan drie kinderen beneden dertien jaar tellen. Aanvanke lijk was het bedrag gesteld op 360 franc maar de bezuiniging bracht de Senaat ertoe deze som te besnoeien tot. 90 fr. Dat geeft de staat, de gemeenten kun nen het bedrag verhoogen. Veel betee- kent zoo'n steuntje niet; de groote ge zinnen ontvangen er niet veel meer dan een fooi mee en dè onverbiddelijke da ling van het geboortecijfer zal er niet door gestuit worden. 1-Iet neomulthusi- anisme breekt Frankrijk den nek, is wel gezegd; het is erger vijand dan de Duitscher. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wiilemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek Is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anerna uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. VISSCHERIJ. BEGEERINGSHULP VOOR DE VISSCHERIJ. De zeer moeilijke omstandigheden, waarin na den oorlog de Noordzeevis- s.cherij, in 't bijzonder de haringvis- scherij, geraakt is, heeft in en huiten de kringen van hen, die rechtstreeks bij dit bedrijf betrokken zijn, krachtig de vraag naar voren gebracht, of het niet op den weg der Regecring zou liggen belangrijke hulp aan de visscherij te' verleenen, waai- in den korten tijd van bedrijfsbloei gedurende een paar oor logsjaren, èn zelfs nog buiten verband met iederen bloei, zeer groote financi- eele offers zijn gevraagd, afgescheiden van de drukkende belastingen en be langrijke heffingen, waaraan toch de visscherij reeds onderworpen was. Over deze vraag Is reeds heel wat te doen geweest. Tal van betoogen zijn ge leverd, om don plicht der Regeering in deze aan te' toonen, verschillende po gingen werden aangewend ten einde eenige teruggaaf te verkrijgen van de vroeger opgebrachte gelden, maar eenig resultaat werd vooralsnog niet bereikt. Het is ook bekend dat drie maanden geleden een verzoekschrift, ondertee kend door ongeveer alle haringreede- rijen, aan de Koningin overhandigd is, waarin, na een opsomming van alle offers, in den crisistijd door de haring- visscherij gebracht, gewezen wordt op den depiorabelcn bedrijfstoestand van thans, en op de billijkheid van specia le hulp. Dit verzoekschrift is op ruime schaal gepubliceerd, en aan vele instellingen is gevraagd er steun aan te verleenen, hetgeen sofnmige ook gemeend hebben te moeten doen. Voorzoover wij weten hebben adres santen echter tot heden nog geenerlei antwoord ontvangen. Mede in verhand met deze adresbe weging, doch vooral in het besef van den in de haringvisscherij heerschen- den noodtoestand, hebben voor eenige weken ook de dagelijksche besturen der gemeenten 's Gravenhage, Vlaar- dingen, Katwijk cn Maassluis met el kaar de vraag onder de oogen gezien, of er aanleiding bestaat op bijzondere hulp van regeoringswege voor dit be drijf aan te dringen, cn zoo ja, of zoo danige hulp praktisch mogelijk moet worden geacht en er dus bij de Regee ring op aangedrongen zou kunnen wor den, ook voor de besturen der recht streeks hij de visscherij betrokken ge meenten. Beide vragen werden bevestigend be antwoord, waarna besloten werd om af gescheiden on geheel onafhankelijk van oonige adresbeweging door betrokke nen, een gezamenlijk request to lich ten aan de ministers van Binncnland- sche Zaken en Landbouw, en van Fi nanciën. Dit adres, ondertcekcnd door de da gelijksche besturen der vier genoemde gemeenten, is in den loop van Augus tus verzonden, en luidt als volgt: Zooals aan Uwe Excellenties bekend is, verkeert het visscherij bedrijf in de gemeenten 's Gravenhage, Katwijk, Maassluis en Vlaardingen in zeer moei lijke omstandigheden. Sedert 1919 werden de resultaten van het bedrijf steeds ongunstiger. liet is voor de reeders steeds moeilijker ge worden hun ondernemingen te doen functionnccrcn met het gevolg, dat thans verschillende reeders hun onder neming hetzij vrijwillig hetzij na faillissement hebben opgeheven, tal van anderen zwaar met schulden zijn belast, het aantal in de vaart gebrach- te schepen zeer gering is cn de werk loosheid onder dé visschers en werk lieden in aanverwante vakken buiten gewoon groot. De toestand is thans zoo ernstig, dat gevreesd moet worden voor ondergang van een groot deel van het visscherij- bedrijf, hetgeen, daargelaten nog het al gemeen nationaal belang, een econo mische en financieele ramp zou zijn voor de laatstgenoemde drie gemeen ten en zich ook in 's Gravenhage sterk zou doen gevoelen. Ondergeteekcnden zijn dan ook van oordeel, dat het bedrijf niet aan zijn lot kan worden overgelaten. I De Regeering heeft trouwens reeds getoond tot medewerking bereid te zijn door den steun, verstrekt aan de trawl- j visscherij en door de garantie, die zij j verleend heeft ten behoeve van de z.g. I Haringcombinatie. j Ondergeteekenden meenen echter, dat het onvermijdelijk zal blijken ver der te gaan. Zij beseffen, dat aan finan- J ciëelen steun of credietverschaffing groote bezwaren verbonden zijn, ook in verband met den schuldenlast, die reeds op vele reederijen drukt en zij er kennen de moeilijkheid om aan te ge- ven hoe het bedrijf weder tot bloei ge bracht kan worden of althans staande gehouden kan worden. Zij achten het echter niet onmogelijk, dat een vorm zal kunnen worden gevonden om van Regeeringswege steun en medewerking te veideenen op zoodanige wijze, dat het bedrijf in zijn geheel daardoor zal worden gebaat. Zij denken daarbij o.a. aan het steunen van pogingen tot het f uitbreiden van het afzetgebied voor visch. De vraag of doeltreffende maatrege len kunnen worden genomen, en zoo ja, welke, dient naar het oordeel van on dergeteekenden zoo spoedig mogelijk ernstig onder de oogen te worden ge zien. Ondergeteekenden zouden daar om Uwe Excellenties willen verzoeken een Commissie in het leven te roepen, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand van het vis scherij bedrijf, in het hijzonder van de haringvisscherij. en na te gaan, wat zou kunnen worden gedaan om den onder gang van dat bedrijf te voorkomen. De Commissie zou dan de bevoegdheid moeten hebben om zich met belangheb benden en met de betrokken gemeente besturen in betrekking te stellen. N. VI. Ct.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1