VISSCHERIJ. (j Gedurende de week varil3f.m. 19 Sepf, 1923, kwamen alhier de navolgende vaar tuigen binnen 49 Hoilandsch-, 10 Duiische stoomtraw lers, 3 motor-, 13 zeilloggers, 1 sloom- 1 motorbeuger, 4 sloepen, 1 Deensche motorkotler, 1 motor-, 7 zeilharingloggers 1 stoom-snurrevaarder, 8 Engelsche haring drifters en 134 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche f4780.— Stoomtrawlers van f U00.— tot Duitsche f4141 Stoomtrawlers f 14.35- Motorloggers f 263.— f 885.- Zeilloggers f 365.— f 657 Stoombeugers f f 821 Motorbeugeis f f 427.— Sloepen f 617.— f 688.— Deensche f 1954.— Motorkotters f Molorharinglog. f li f 733 Zeilharinglogg. f 1734.— f 5065.— Stoom-snurrev. f f 2388.— Engelsche f 2633 haringdrifters f 966.— terwijl de kustvisschers totaal f 6579.— besomden. De aanvoer bestond uit 618218 K.G trawlvisch, 14321 K.G. beugvisch, 1133 kantjes en 4932 manden drijfnetvisch De totaal opbrengst bedroeg f 203.815.54, De Visscherij-inspectie. Nopens de verdere plannen met be trekking tot de reorganisatie van de visscherij-inspectie, welke geheel in overeenstemming met de voorstellen van de Staatscommissie voor de yis scherij-inspectie, is ter hand genomen wordt' thans in de toelichting tot hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1924 het volgende medegedeeld. Ter uitvoering van het visscherij- dienstbesiuit 1922, waardoor de cen trale dienst van de inspectie naar de afdeeling Visscherij is overgebracht en de inspecteurs rechtstreeks onder den minister zijn komen te resorteeren, is de hoofd-inspecteur der visscherij en aangewezen als hoofd van het le di strict (territoriale wateren) en zijn hem nog eenige functies opgedragen. De sedert opgedane ondervinding heeft geleerd, dat aan de instandhou- ding van een afzonderlijk bureau voor het eerste district geen behoefte bestaat Daarom ligt het in het voornemen, dat bureau met 1 Juli 1924 op te heffen en de zorg. voor de visscherij in genoemd district en de overige functies, waar mede de hoofd-inspecteur nog is be last, voor zooveel noodig, over te bren gen naar de inspectie in het 2e en 3e district. Het is de bedoeling, dat de directeur van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek zich in het ver volg speciaal zal bezighouden met on derzoekingen op het gebied der binnen visscherij en dat de beide visscherij- consulenten daarnaast geheel zelfstan dig worden belast met onderzoekingen op het gebied van de zeevisscherij en de kustvisscherij. Als gevolg hiervan kan voor 1924 voor de bezoldiging van het personeel der visscherij-inspectie worden vol staan met een bedrag van f 84.140 of f 27.000 minder dan voor 1923 is toe gestaan. Bezuiniging. Op de Staatsbegrooting voor 1924 is minder uitgetrokken voor personeele uitgaven visscherij-inspec tie, Rijksinstituut voor biologisch vis scherij-onderzoek en Rijksinstituut voor chemisch technisch visscherij- onderzoek f 18100; op bureelkosten, reiskosten, enz. idem, idem f 16200; vaartuigen en verdere uitgaven f 24000 en subsidiën enz. voor het verleenen van steun aan de visscherij in verband met de tijdsomstandigheden f 40000. HARINGAFZET IN HET BINNENLAND. Wij lezen in de N. Vlaard. Courant: Reeds vele malen, het laatst in hel nummer van 24 Augustus j.l., hebben we in dit blad gewezen op het groote belang, dat. voor haringreederij en ha- ringhandel is betrokken hij vermeerde ring van den haringafzet in het binnen land. Wij waren en zijn van oordeel, dat bijna overal in Nederland de haring een onvoldoend bekend voedingsarti kel is. Het verbruik is dan ook onge twijfeld zeer aanzienlijk op te voeren, en daarmee zal een blijvend en constant belang van liet bedrijf zijn gediend. Nu is dit feit gemakkelijker erkend, dan het vraagstuk, hoe verbetering te bereiken is, opgelost, doch ieder moei lijk vraagstuk heeft nu eenmaal altijd alleen dan slechts een oplossing kun nen vinden, indien erkenning en juiste onderkenning der feiten er aan vooraf gegaan waren, en van verschillende zij den voorlichting werd verstrekt en hulp werd verleend bij het zoeken naar het goede resultaat. Zoo hebben we in verhand met de hier bedoelde zaak met groote en on verdeelde instemming kennis genomen van het pogen der Reedersvereeriiging om de gemeentebesturen van-Neder land op de hoogte te brengen en te ani- meeren eens wat tot opvoering van liet liaringverbruik te doen. Zoo hebben we ook met groote belang stelling kennis genomen van het plan voor een afzetorganisatie van haring in Nederland, door den heer G. Voet te Velseroord gepubliceerd in dit blad van 31 Augustus Herhaalde lezing en overweging van dit plan hebben ons versterkt in de overtuiging, dat het goed doordacht en in zijn hoofdlijnen juist is, zoodat er al le aanleiding bestaat om op den grond slag daarvan te trachten iets op te bou wen. Het uitgangspunt van den ontwerpei- dat namelijk de haring bij den consu ment aan buis op juiste wijze, goed verzorgd en in betrouwbare kwaliteit aangeboden moet worden, lijkt ons on betwistbaar juist, gelijk we trouwens zelf in ons nummer van 24 Augustus ook reeds hadden opgemerkt. Alleen met behulp van de bestaande of nog op te richten vischwinkels komt men er niet; daar koopen in hoofdzaak alleen de gegoeden, die erkende lief hebbers van haring zijn, maar ze zul len nooit de massa des volks tot het eten van haring brengen. Bovendien is in ons land het markt wezen onvoldoende ontwikkeld om de haring onder het volk te brengen, ter wijl te dezen aanzien in elk geval het bezwaar bestaat, dat in kleine plaatsen en op het platteland in 't geheel geen levensmiddelenmarkten worden aange troffen. De gevestigde haringhandel in zijn tegenwoordigen vorm za.1 uit den aard der zaak in hoofdzaak slechts met win keliers in verbinding staan en waar schijnlijk heel moeilijk tot een organi satie van haringventerij kunnen gera ken, als gewenscht moet worden ge acht. Vermoedelijk zal dus, naast den te genwoordigen handel, een afzonderlij ke organisatie noodig zijn ter verwezen lijking van het (al of niet ingrijpend gewijzigde) plan-Voet. Wij hopen dat dit, denkbeeld de hoof den en pennen der deskundigen nu eens in actie zal brengen, en een uit. wisseling van gedachten hierop zal vol gen. Men denke toch vooral niet dat zoo iets niet meer noodig is, of dat alles reeds gedaan wordt, wat mogelijk is om ook in 't binnenland 't haringver bruik op te voeren, want met alle waar deering voor 't geen reeds gepresteerd is en wordt, moet toch worden geconsta teerd, in de eerste plaats dat de afge- loopen jaren het bewijs hebben gele verd dat het binnenland een afzetter- rein vormt van vroeger ongedachte mo gelijkheden, en in de tweede plaats dat uit telkens vernomen klanken blijkt van de altijd nog betrekkelijk groote onbekendheid met het artikel. En bovendien vergete men niet, dat het haringvisscherijbedrijf nog altijd vermeerdering van afzet behoeft, ge tuige het simpele feit dat nu reeds voor het derde jaar slechts ongeveer de helft der vloot in exploitatie is. En zoolang dit het geval moet zijn, blijft een loo- nende bedrijfsuitoefening, en dus her leving van den ouden bloei, buitenge sloten. Ook in de IJmuider Courant op genomen in het nr. van 1 September jl. SPORT. VOETBAL. StormvogelsO. D. S. 41. De laatste 10 minuten, ja, toen pas herkenden we de Stormvogels. Wat er voor dien tijd gepresteerd was, stond niet bepaald op een hoog peil. Voor de ust vooral ging het bepaald slecht. Zelfs de verdediging uitgezonderd Van der Wind was zich zelve niet. Blinkhoff Jr. zagen we een paar maal grandioos over den hal heentrappen en tusschen middenlinie en backs spe ciaal links ontstonden openingen om van te watertanden, d.w.z. voor een snelle voorhoede. Juist in deze periode, toen het meest noodig was, toonde v. d. Wind zich op zijn best. Na de rust ging het wel iets beter, doch toen werd het den voorhoedespe- iers geducht moeilijk gemaakt, door dat. O. D. S. met man en macht ging verdedigen. Maar de laatste 10 minu ten toen was er geen houden meer aan! Als er zoo den geheelen wedstrijd gespeeld was! Tot verrassing van velen stond Bak ker op de mid voorplaats.. Hij debuteer de daar met 2 goals en enkele uitste kende schoten. Inderdaad niet onver dienstelijk, doch daar is ook alles mee gezegd. Zijn spelverdeelcn en snelheid van handelen kon ons echter maar zeer matig bekoren. Waar het evenwel z'n eerste Optreden als zoodanig was, be hoeft dit natuurlijk geen verwondering te wekken. Van de wings vonden we de linker het best. Visser speelde hier een aantrek kelijk enthusiast spel en kon het, na de rust vooral, goed met Oldenburg Sr vinden. De rechterwing viel ons, eerlijk j gezegd, niet mee. Voor de rust kon I" Broek er maar niet in komen en, hoe wel hij na de rust beter op dreef was beantwoordde hij tooh niet aan onze verwachtingen. Viel er voor de rust van het O. D. S.- spel nog wel iets goeds te noemen, daarna leek het op niets. Het was den Dordenaars aan te zien, dat zij het lou ter op een gelijk spel wenschten aan te sturen. Met hoofd en schouders stal hoven de anderen uit de ex-Zeist-kec per Straks. Op alle mogelijke manie ren heeft hij getracht zijn doel voor doorboring te behoeden. Scheidsrechter Van Gessel leidde naar behooren. De wedstrijd. Om even twee uur stellen de elftallen zich als volgt op: Straks Schreuder, Hoorn v. d. Steen Kwak Beuk v. Hemert, Smit, Merwe, v. d. Hoeve, Glimmerveen. O Oldenburg Sr., Visser, Bakker, Blink hoff Sr., Broek Snoeks Sprokkreeff Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wind Het begin is een verkennen van el kanders krachten, waarbij het spel het aankijken nauwelijks waard is. Lang zamerhand komt er eenige teekening in het spel. Een kopbal van Bakker be zorgt Blinkhoff Sr. een goede kans, doch Hoorn weet hem het schieten tc beletten. Het volgend oogenblik maakt Oldenburg Sr. van een missen van Schreuder gebruik op Straks af te ste venen. In plaats van rechts in te schie ten, plaatst hij naar Blinkhoff Sr., die echter aan geen schieten toekomt. Ten slotte krijgt Straks dan toch zijn eerste werk. Bakker lost een hard schot, dat hij schitterend stopt. Bij een O. D. S. aanval trapt Blink hoff Jr. wel weg, doch niet ver genoeg. Smit is daardoor in staat een hard schot in te zenden, dat v. d. Wind even eens op fraaie wijze stopt. Als Straks een hard schot van Ol denburg Sr. op solide wijze onschade lijk heeft gemaakt, kan hij daarna een vei*, hoog schot 'van Sprokkreeff niet wegwerken. Bakker snelt en scoort den eersten goal in de eerste klas (10). Het schijnt, dat. Stormvogels hierme de haar kruit verschoten heeft. O. D. S. althans valt thans heftig aan. De Stormvogels-verdediging, waarin het onderling verband nog al ver te zoeken is, krijgt druk werk. Blinkhoff Jr. trapt een paar maal over den bal been en cvenzooveel malen krijgt v. d. Wind een hard schot te verwerken, wat hem goed afgaat. Speciaal Snoeks en Koster be grijpen elkaar slecht en menigmaal heeft Van Hemert vrij spel. Na éen al- gemeenen aanval passeert Merwe Sprokkreeff en Koster, om dan hard in te schieten. Vallend weet v. d. Wind z'n doel schoon te houden. Eindelijk weet O. I). S. gelijk te maken. Bij een corner maakt Snoeks hands en de toegekende penalty wordt benut (1—1). Stormvogels brengt dan een paar te genbezoeken, meest geleid door Visser. Bij een dezer krijgt Blinkhoff Sr. een lot van een kans, doch liij schiet onbe grijpelijk naast,. Een schot van Broek belandt op de bovenlat. Een ontzettend hard schot van Merwe ketst daarna van de lat in het veld terug. Een ge vaarlijk momont ontstaat, als Merwe in buit en spel-positie den bal wordt toe gespeeld, wat Van Gessel ontgaat. Op het juiste moment weet Struys hem echter het leder afhandig te maken. Rust 11. De tweede helft begint met een hevig Stormvogels-offensief. Na een uitste kenden aanval van Broek en een dito van Van Hemert geeft Blinkhoff Jr. een harden center naar voren. Blink hoff Sr. bemachtigt den bal en lost een hard schot, dat evenwel keurig wordt gestopt. Een goed aangegeven bal van Snoeks stelt Bakker in staat eer. vlie gend schot te lossen, dat juist tegen de paal komt. Stormvogels blijft ver in de meerder heid. Aanval op aanval volg-t en schot op schot wordt gelost. Hetzij zij echter hard of zacht zijn, van Oldenburg Sr. of Blinkhoff Sr. of wie dan ook, Straks bezwijkt niet. Visser kopt een tweetal voorzetten van Oldenburg prachtig in, al evenmin zonder resultaat. Tot tien minuten voor het einde weet O. D. S. op deze wijze gelijk te houden. Dan passeert Bakker ten tweede male Straks (21). Stormvogels schijnt thans den weg naar het doel gevonden te hebben. Voor we vijf minuten verder zijn, neemt Blinkhoff Sr. een voorzet van Olden burg Sr. mede en scoort (31). Het gejuich is nog nauwelijks ver stomd, of Visser benut een mooien cen ter van Blinkhoff Sr. (41. Onder groot gejuich kondigt Van Gessel l '/2 minuut later het einde aan. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Verzoeke vriendelijk aan het onder staande een plaatsje in uw blad in te ruimen. In uw artikel „Naklank van Feest galmen" worden vele regels gewijd aan het door de Loge „In Veilige Haven" der I. O. G. T. N. in deze gemeente uit gegeven extra nummer van de Neutra le Goede Tempelier. Veel woorden getuigende van sym pathie met liet werk der Geheelonthou ders gaan gepaard met enkele uitin gen, die het noodzakelijk maken onze meening daar tegenover te stellen. De kleine minderheid mag de groote meerderheid de wet niet stellen is uwe meening, de onze ook. Maar naar aanleiding van welk feit spreekt u over een kleine minderheid? Is u er zoo zeker van, dat een tapver- hod der burgerij zoo onwelgevallig zou zijn? Een stemming zou dit slechts kunnen uitmaken en mijnheer de re dacteur ik geef u de verzekering, dat een dergelijke stemming niet lang op zich zal laten wachten, wanneer het ontwerp drankwetswijziging Rutgers wet geworden zal zijn. Dan kan wor den uitgemakt, of er gesproken mag worden van een kleine minderheid. De drankbestrijders zijn er zoo van overtuigd, dat zij voor hunne plannen een groote meerderheid noodig heb ben, dat de resultaten, te bereiken met bovengenoemde wetswijziging eerst van kracht zullen worden, als zij met 75% der uitgebrachte stemmen worden aangenomen. Geen minderheid legt de wet op aan de meerderheid, doch de wet gedragen door de wil van het grootst mogelijke deel der bevolking, dat willen de onthouders. Wij zouden den heer Schilling niet begrepen hebben. Och kom, mijnheer de redacteur dat meent u niet en als het u ernst is, dan staat gij in uw oor deel hoogst waarschijnlijk alleen. sGns' volk hoeft nuchter van drank c-n met gepaste opgewektheid en zon der alcohol bedwelming feest gevierd in gansch den lande? Zoo ook in onze gemeente zooals ons door de politie autoriteiten volmondig is beaamd". Kras gezegd mijnheer de redacteur of liever „schromelijk overdreven". Politie-autoriteiten geven na derge lijke feestdagen steeds gunstige rap porten omdat er nagenoeg geen pro cessen-verbaal wegens dronkenschap worden opgemaakt. Dit is nu eenmaal onmogelijk, verbeeldt U, dat Vrijdag- Zaterdagavond der feestdagen de dronken menschen waren opgebracht en bekeurd! Mijnheer de redacteur dan was de politic zeer ontactvol opgetre den. Ze had de gevoelvolle gemoederen onnoodig geprikkeld en relletjes ge provoceerd. Hulde voor het beleid de;* agenten, zij liepen door, zagen niets en voorkwamen zoodoende erger. Geen alcoholbedwelming mijnheer de redacteur in onze Gemeente? Ik weet niet wat U daaronder verstaat, maar ik lieb èn Vrijdag èn Zaterdag een verschrikkelijk aantal dronken menschen gezien. Ik heb ze de steenen glooiing bij het station voor slaap plaats zien zoeken, ik heb ze de kozij nen der ramen voor urinoirs zien ge bruiken, ik heb reeds vroeg op den dag dronken mannen en helaas ook dron ken vrouwen gezien, ik heb 's nachts na sluitingsuur getrouwde vrouwen met moeite haar dronken echtgenoot meesjouwende huiswaarts zien keeren. Uw Engelschman mijnheer de re dacteur zou in IJmuiden het zelfde oordeel hebben geveld als in Amster dam n.l. „dat men zou zeggen, dat al die menschen dronken waren, maar dat het natuurlijk van de muziek en niet van de alcohol kwam." En hij zou zoowel van IJmuiden als van Amsterdam bij terugkeer naar Engeland de overtuiging meedragen, dat dc jubileummuziek een eigenaar dige uitwerking heeft op de Hollan ders." U dank zeggend voor de verleende uimte, J. C. VERMEULEN, H.B.did I. O. G. T. N. Geachte Redactie. Met eenige verbazing hebben wij in uw blad van 15 dezer het artikel gele zen, getiteld „Naklanken van feest galmen". Want deze napleiterij is een aanval geworden op het werk en stre ven der drankbestrijders. Want al zegt de schrijver dat ons overigens loffelijk en nuttig streven zijn volkomen sym pathie heeft, er schuilen toch heel wat addertjes onder het gras en wij worden voorgesteld als enkelen, die onduld baar fanatiek zijn en die der gemeen schap de wet willen stellen. Wij vragen ons echter af, waarom dit artikel geschreven moest worden, waar wij hier in onze gemeente geen tapverbod hebben gehad tijdens de ju bileumfeesten. In de Haagsche of 0 Ilaarlemsche bladen zou zulk een arti- kei nog zin gehad hebben, ofschoon dan nog niet in dezen vorm. Want dan l had het nog gericht moeten zijn tot de raadsleden of tot den Burgemeester, c die besluiten ien afkondigen. Wij kun- c nen slechts om een tapverbod vragen, z de raad besluit daartoe en deze is ge- t kozen door de bevolking. Onze raad nu j heeft het tapverbod niet gewild, van dc 17 leden steunden slechts drie ons verzoek. Wij onthouders zijn volstrekt niet de i despoten, die de schrijver in ons ziet. Als de Plaatselijke Keuze in ons land i< wordt ingevoerd, zal 75 procent van de meerderjarige ingezetenen daar vóór i moeten zijn en anders komt zij er niet. i Of zou de schrijver soms willen dat die i ééne kwart den baas speelde over drie kwart der bevolking, als die wel Plaat- c selijke Keuze wil? De schrijver meent dat wij ons doel voorbij streven en de gemeenschap te- l gen ons innemen. Doch wij hadden nog li wel eens willen zien, of er niet een tap- r verbod in onze gemeente zou zijn ge- e weest, als de beslissing aan de ingeze- i tenen was geweest, inplaats van aan de 17 raadsleden. Want dan hadden wij H zeker hijkans alle vrouwen op onze hand gehad en ook een aantal weldon-1 kende mannen, wijl achter ons niet on kelen staan, maar zeker een 500 geor- ganiseerde geheelonthouders. 5: Zeer tot onzen spijt (want wij hadden L het gaarne anders gewild!) kunnen wij ook niet instemmen met de hooge lof uitingen in het artikel over de feest-" viering zonder tapverbod. In IJmuiden is tijdens de feestdagen veel misbruik gemaakt van sterken drank en is het verre van rustig geweest. De politie uit Velseroord heeft op IJmuiden as-, sistentie moeten verleenen, omdat de IJmuider politie het niet af kon. En de drank was daar de oorzaak van, laat de schrijver het maar eens onderzoe- ken. j Maar daar gaat het hier niet in j hoofdzaak om. Wij komen tegen het ar- tikel op, omdat er herhaaldelijk van 1 ons wordt gesproken als enkelingen of kleine minderheid, die anderen hun moraal als wet willen opleggen en die daarom despoten zijn. Wij bewandelen 1 wettelijke wegen, vroegen den raad eent tapverbod af te kondigen en zullen 1 eerst Plaatselijke Keuze invoeren niet als de lielft plus één daar vóór- is, maar 76 procent. Wat de beslissing van den raad aan-1 gaat, daarover oordeelen wij hier niet. - Wij komen.straks zeer waarschijnlijk' met een ander verzoek bij den nieu wen raad en wij zullen afwachten hoe deze ons streven gezind is. Het droevi ge figuur van den heer Schilling ver-] dedigen wij zeker niet, deze neemt den laatstcn tijd ten opzichte van onzen strijd een standpunt in, dat ieder ge heelonthouder van welke richting ook oprecht betreurt, omdat wij het van hem juist zoo anders, zouden ver wachten. Wat nu de ijdelheid en streeling over behaald succes aangaat, hier ziet de schrijver toch al heel mis. Wij strijden! waarachtig niet voor eigen eer en glo rie. Moeilijk en zwaar is onze strijd en alleen de hoop en het'verlangep om on ze samenleving té verlossen van den demon alcohol, opdat er meer geluk cn i liefde onder de menschen zal zijn, doet ons voortgaan. En omdat wij zoo goed' de ellende van den alcohol kennen, daarom strijden wij tegpn het gebruik van ook maar één druppel. Juist de matigen als de schrijver van dit arti kel zijn onze sterke tegenstanders, om dat zij sterk meenen te zijn in zichzelf, En de matigen meenen dat hun vrij heid, hun heilig huisje, niet aangetast mag worden, ook al blijft alle alcohol* ellende dan bestaan. Maar dan komen wij nooit tot een drankvrij Nederland. En dit is .toch ons einddoel. Daarom zullen wij ook gebruik maken van de middelen, die de wet ons veroorlooft. Met dank voor de plaatsing, Het Bestuur van het Centr. Drankweer-Gomité in de gemeente Velsen. Als antwoord op het bovenstaande meenen wij te kunnen volstaan met de opmerking dat het teere punt van al- geheele onthouding en dat van de ge= matigden slechts is een kwestie van tijd naar welke zijde eenmaal de weeg schaal zal overhellen. Al wordt het al- geheele alcoholgebruik uitgeschakeld, dan nog is de mogelijkheid niet uitge sloten dat zich hiervoor andere symp- toomen zullen plaats maken. Alleen het innerlijke gevoel bepaalt de waarde van het individu. Red,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2