Mijnteer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U eenige plaats- uimte voor het volgende. Op 25 Aug. j.l. waren onder geteeken- e met z'n vrouw als medepassagiers agenwoordig bij het ongeluk met een utobus (van den heer C. Braam), te antpoort. Allebei liepen wij daarbij chade op aan onze kleeren; de japon an mijn vrouw werd aan flarden ge- cheurd; mijn schoenen eveneens be- chadigd enz. Daar men beweerde at wij van de Verzekerings Mij., waar uto en inzittenden verzekerd moesten ijn, vergoeding zouden krijgen, schreef k direct zelf een bewijs, waardoor er- .end werd dat wij als medepassagiers ovengenoemde schade hadden geleden ri liet dit door den chauffeur (den .eer Braam Jr.) onderteekenen. Dit ie wijs is nog in mijn bezit. Den zelfden avond schreef ik mijn isch tot schadevergoeding en over- landigde die persoonlijk op Zondag 26 iug. vóór 12 uur, (dus binnen 24 uur) .an de vrouw van den auto-onderne- ner. De laatste heeft ook op mijn verdere .anmaningen geen antwoord gegeven, loch heeft alleen aan de politie, die ik le zaak in handen had gegeven, de pededeeling gedaan dat ik mijn eisch e laat had ingediend, hetgeen natuur- jjk onwaar is. Doch de oorzaak van 's mans houding m stilzwijgen kan alléén toegeschreven vorden aan het feit dat hij hoege- ïaamd niet verzekerd was. Het doel van dit stukje is dus een jeder te waarschuwen, niet in een der gelijke autobus te stappen, van een Lutobus-ondernemer die niet verassu- •eerd is. Met dank voor de verleende plaats ruimte, hoogachtend, F. W. LUIJKEN, Wijkerstraatweg L 28 B*NNENLANP- Plaatselijke keuze. Dezer dagen had een vergadering Dlaats van de Prov. Commissie Noord- Holland van den Nat. Bond voor Plaat- jelijke Keuze, onder leiding van den ieer Jan Gerhardt van Amsterdam. Aanwezig was o.a. de heer P. van der Heulen, voorzitter van den Bond. De voorzitter herinnerde er aan dat )p de algemeene vergadering te Apel doorn op voorstel der afd. Deventer was besloten om in September of Oc tober te betoogen voor Plaatselijke Keuze. De heer Smeenk pleitte daarbij om dit te doen op een Zaterdagmiddag jof -avond. De heer Van der Meulen deelde me de van mr. V. H. Rutgers vernomen te hebben, dat de memorie van antwoord op het wetsvoorstel inzake Plaatselijke Keuze gereed ligt. Besloten werd zoo mogelijk op Za terdag 6 October van 47 uur een groote vergadering te beleggen en een betooging met vaandels en vlaggen daaraan te doen voorafgaan. Doeken met propaganda-opschriften {zullen door den Bond beschikbaar wor den gesteld. Voor de betooging zullen gevraagd worden zang- en muziekver- eenigingen. politieke en vakorganisa ties en kerkelijke lichamen. Een zevental provinciale organisa ties was op deze vergadering vertegen woordigd. Fusie van drie trammaatschappijen Naar de „O. Haarl. Crt." verneemt, zullen de drie trammaatschappijen E. S. M., M. E. T. en N. Z. H. T. M. één ^maatschappij worden. Vermoedelijk ,reeds met ing. van 1 Jan. a.s. Het perso neel komt dan in dienst van één maat schappij met uniforme rechten. Hoewel de drie maatschappijen reeds geruim en tijd onder één directie staan, wijken de arbeidsvoorwaarden van het personeel onderling nogal van elkaar af. Algemeen© Nederl. en Ned.-ïndische Bloemententoonstelling te Amsterdam Deze tentoonstelling is nu wel de grootste en mooiste, die ooit in Amster dam is gehouden. En we hebben an ders in den loop der jaren heel wat fijns gezien, maar deze expositie over treft alles. Vooreerst is 't gebouw schitterend. Een ruimte zoo groot, dat het geheel een vergezicht lijkt als men bij den in- gang staat; een kleurig landschap, zóó vertoont zich het middenschip van het gebouw. Als men binnenkomt, staat ruen in waarheid „beduusd". Wie dat niet gezien heeft, mist een stuk schoon heid, dat vermoedelijk niet meer er gens zal te genieten vallen. Deze expositie is ook in alle opzich ten zeer uitgebreid. Geen enkele tak van den tuinbouw of hij is rijk verte genwoordigd. Valt ons dit direct op als we ons door de zaal en over de terrei- nen daarbuiten bewegen, nauwkeurig merken we dit eerst, als we den cata logus bestudeer,en met zijn rijken in houd, Voorop gaan de Dalla's. Van deze planten, die nu eerst recht op haar schoonst zijn, zijn de mooiste en nieuwe soorten of variëteiten uitge stald. 't Is een lust voor de oogcn deze sieraden voor huis en tuin in al haar verscheidenheid te zien. Wat een vor- men-rijkdom! wie had dat voor een twintig jaar gedacht, dat uit de oude dahliavormen zulke mooie bloemen zouden kunnen voortkomen! En nog zijn wij niet aan "het einde. Ieder na jaar komen er weer nieuwe vormen te voorschijn. Wie nu voor 't volgend jaar prachtdahlia's in zijn tuin wenscht, moet hier komen zien en zijn notities maken. Een bijzonder rijke, afwisselende af- deeling vormen de talrijke bloemstuk ken, die tusschen kamerameublemen- ten een schitterend effect maken. Am sterdam kan op dit gebied wat pres- teeren en doet dat ook. Uit andere plaatsen liet men zich niet onbetuigd, zoodat een rijkdom aan bloemwerken het publiek ter bezichtiging wordt aan geboden. Dat er een massa decoratieve plan ten zijn aangevoerd blijkt reeds dade lijk bij 't binnenkomen. De zaal toch is feitelijk één groote decoratie. Men moet de schitterende palmen, de pyramide- en kroon-laurieren, de bonte phormi- ums, de araucaria's, de bonte en ge kleurde dracaena's de groote kasva- rens, de hangplanten, waaronder de. sprengeri's zien, om tot de overtuiging te komen dat hier veel zorg en kweek- kunst aan besteed is. Dat geldt in niet mindere mate van de „warme en koude kasplanten", Ca- ladiums in verscheidenheden, selagi- netta's, crotons, bloeiende anthuriums, bladbegonia's, asperagus plumosus, gloxinia's, c.oleus, cactussen, agaven, bloeiende bougainvillea's, glorie de lorraine, chrysanten, cyclamen, primu la's, bloeiende anjers, pelargoniums, knolbegonia's, lilium en de oude be kende stamfuchsia's. Al deze soorten zijn in verschillende variëteiten en in groote massa's aan wezig, daarbij van zoo'n superieure kwaliteit, dat de kweekers daarvoor een eere-saluut toekomt. De orchideeën zijn natuurwonderen, die zich wel laten bejubelen, maar bij na niet beschrijven. Men moet de kleu ren- en vormenpracht in zich opnemen en stil en ingetogen genieten van dit spel der natuurkrachten. Wat een weel de! En wat zijn deze onbegrepen bloe men majestueus in haar goddelijke verschijning. Van de poëzie even naar 't proza. Eigenlijk is dit niet juist, want zijn de heerlijke en kleurige vruchten en groenten wel prozaïsch? 't Westland heeft een fijne inzending druiven, per ziken, appels en peren, terwijl er van de Geldersche en Utre.chtsche veilin gen een bijzonder keurig verpakte éta lage appels en peren aanwezig is. Ook de Nederl. Pomologische Vereeniging exposeert in gelijken geest. Deze fruitinzendingen trekken zeer veel aandacht en naar we vernamen werden er heel wat bestellingen gedaan. Ook de- groenten zijn van bijzondere kwali teit. Zulke gewassen krijgt de consu ment maar zelden te zien. Bijzonder belangrijke inzendingen zijn die van „ziektekiemvrije" aard appelen. Het aardappelvraagstuk wordt met den dag nijpender met zooveel ziekten en ongemakken in 't gewas heeft de kweeker te kampen. Het doet ons goed hier te kunnen zien met hoe veel ernst er gewerkt wordt den aard appel gezond te houden. Buitengewoon interessant zijn de in zendingen vruchten uit Oost- en West- Indië. Men ziet nu eens recht duide lijk hoe rijk onze koloniën aan eetbare vruchten zijn. Aardig is 't, dat twee inlanders voor wie hen verstaan kan, gewenschte inlichtingen geven. Stappen we uit de zaal naar de om liggende tereinen, die eenmaal „woest, en ledig" thans één lusthof vormen, dan bewonderen we de kunst van kwee ken en tuinaanleg van onze bloemisten en boomkweekers. Zóó zouden veel groote en kleine tuinen kunnen wor den aangelegd, als de tuineigenaars zich maar in verbinding stelden met deskundige vaklieden. Uit alle belangrijke tuinbouwcentra: Naarden-Bussum, Boskoop, Aalsmeer zien we hier prachtexemplaren van kweekkunst. Een bijzonder woord van waardeering verdienen de inzendingen in afdeeling „Jeugdwerk". Hier is bij eengebracht wat de jeugd zelf heeft gekweekt in school en huis en ook in den kweektuin. Aan dit jeugdwerk wordt veel gedaan in Amsterdam. Men beseft hier de groote waarde voor het kind van vroeg in contact te komen met de natuur, met de verzorging van plan ter), waarbij gelegenheid is tot ontwik keling van allerlei nuttige en goede eigenschappen in den mensch. Het is een opvoedkundig werk van groote waarde. Zoo is deze groote Amsterdamsche Tuinbouwtentoonstelling een belang rijke gebeurtenis niet alleen voor de Amsterdammers, maar voor allen, die de voortbrengselen van onzen vader- landschen tuinbouw weten te waardee- ren. Zondagavond elf uur sluit de expo sitie, en als 't bezoek mag blijven zoo als 't nu reeds is en waarom zou dat niet dan wordt deze tentoonstelling een succes zooals nog nooit is behaald. Dat wenschen we haar toe. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. De balans van het Provinciaal Electri citeitsbedrijf per 31 December 1922 ver toont aan activa en passiva een bedrag van f 25.327.825.6lV2. liet verlies over 1922 is f 12.412.16. (Het verlicssaldo volgens balans 31 De cember 1921 bedroeg f 1.S68.852.17V2. De verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van f 396.721.931/-. Volgens de exploitatierekening werd ontvangen aan stroomverkoop f 2.846.203, aan kabelhuur f 47.749.76, aan meterhuur f 31.445.96 en aan trans formatoren- en apparatenhuur f 168.533.74V2. De balans van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land wijst aan voor „Goodwill" f 300.000 en.een gezamenlijk lDedrag aan activa en passiva een bedrag van f 8.644.519.33Va. De verlies- en winst rekening wijst.een gezamenlijk bedrag aan van f 514.469.751/2. Bij de exploita tierekening een uitgave voor algemee ne dienst tot een bedrag van f 30.678.05 voor waterwinning en opvoer tot een bedrag van f 120.152.29, voor. waterdis tributie f 101.002.47; als saldo f 502.489.50Vo. Als inkomsten voor watervérkoop een bedrag van f 743,219,71, voor diver se baten f 11.102.60V2. De 8'October-viering te Alkmaar, In een vergadering der Alkmaarsche Ontzetvereeniging zijn Dinsdagavond de plannen besproken van de a.s. 8-Oc- tober-viering, het 350-jarig jubileum. De Koningin heeft toegezegd dit jubi leum met hare tegenwoordigheid te zullen vereeren. Na een reveille, zal 's morgens in de Groote Kerk een rede worden uitge sproken door Minister de Visser. Dan volgt de huldiging bij het Victo riebeeld. De Koningin zal daarbij te genwoordig zijn. Op het Sportpark zal een Ridder- tournooi worden gehouden uit den tijd van Philips van Bourgondië tusschen zes Ilollandsche en zes Bourgondische edelen. 's Avonds is er een groot, concert in de kerk en na afloop daarvan wordt een vuurwerk afgestoken. Men hoopt dat er dit jaar van Katho lieke zijde medewerking zal zijn aan de 8 October-viering. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op Vrijdag 5 October zal te Haar lem worden aanbesteed het leveren en aanbrengen van een ijzeren rolschuif in en van eene voetbrug over de uitwate ringssluis der oude Noordzeesluizen alhier. De raming bedraagt f 9200. De Kerkeraad der Ned. Hervorm de Gemeente alhier had Woensdag avond een gemeenteavond uitgeschre ven voor de leden dezer gemeente. Onder leiding van den kerkeraads- voorzitter, Ds. T. J. v. Oostrom Soede, werden een groot aantal zaken, die de finantiën en het bestuur der gemeen te betreffen, besproken. Tevens werd een ingekomen vraag van een der leden beantwoord en eeni ge vragen, die van een vorige gemeen- teavond waren blijven liggen, afge daan. 't Was bij elven tpen de samenkomst, die een zeer geanimeerd karakter droeg, gesloten werd. Het nieuwe Consultatie-Bureau aan de Briniostraat te Velseroord, uit gaande van de Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose in onze gemeente zal Woensdag 26 Sept. a.s. met een re de van onzen Burgemeester officiëel in gebruik worden genomen. Teneinde ieder, die in dezen nuttigen arbeid belang stelt, gelegenheid te ge ven, de inrichting te bezchtigen, zal het gebouw tot dit doel geopend zijn den dag daarna, dus Donderdags 27 Sept. en wel 's middags van 24 en van 67 uur. Eigenlijk moest ieder, die maar even kan, hier eens een kijkje gaan nemen, 't Blijkt immers telkens, dat dit nutti ge werk nog niet de bekendheid en be langstelling geniet, waarop het aan spraak kan maken. Laat het verder voor degenen, die het nog niet, of niet voldoende mochten weten, nog eens gezegd worden: Eiken Woensdag van 23 uur (al leen op den openingsdag, Woensdag 26 Sept. is er geen zitting) kan ieder in woner van de gemeente Velsen zich hiér kosteloos laten onderzoeken. Dit1 onderzoek geschiedt door Dr. Anema van Haarlem en heeft dus voortaan plaats in het nieuwe gebouw aan de Briniostraat (is het verlengde van de Willebrordstraat, vlak bij het station Velsen). Voor de Chr. Ger. Jongl.-vereeni- ging Pred. 2:1a hoopt a.s. Donderdag avond 7.30 uur, in de Chr. Ger. Kerk, alhier, op te treden Ds. Byleveld, met het onderwerp: „Deze vier." Evenals vorige jaren zullen ook dezen winter weer lessen gegeven wor den in verstellen, knippen en naaien van ondergoed en van bovengoed, uit gaande van de Haarlemsche huishoud en industrieschool. Dit jaar zullen de lessen echter een half jaar duren met aftrek der Kerstva- cantie, terwijl vorige jaren elke cursus 16 weken werd gegeven. Hoewel de cursus dus langer duurt blijft het lesgeld hetzelfde (f 2.50 per cursus), en wordt voor meisjes die meer dan één cursus willen volgen of voor meer meisjes uit één gezin het les geld zelfs verminderd. Ook dit jaar verwacht het bestuur weer een flinke deelname. Het groot aantal meisjes, dat vorige winters de lessen bezocht, heeft wel- bewezen dat er aan naaicursussen behoefte bestaat. Ook te Velseroord wordt ditmaal een cursus gegeven. Voor nadere bizonderheden (aangifte, lesgeld en lesuren) verwijzen we naai de advertentie, voorkomende in dit nummer. De vermiste Katwijker loggers. De bemanningen van de loggers Jo hanna KW 142, van de reeder ij P. de Best, en Mercurius KW 46, van de rce- derij Joh. Parleyliet Lzn., die in den jongsten storm ten N.W. van Terschel ling tijdens de uitoefening van de treil- visscherij met mam en muis zijn ver gaan, bestonden, volgens het „Cen trum", resp. uit C. Guvt, schipper, ge huwd; D. Guvt, stuurman, gehuwd; J. Guyt Czn., matroos, ongehuwd en J. Haasnoot Dzn., schipper, gehuwd; C. van Dijk, 'stuurmansmaat, gehuwd; J. Nijgh, matroos, gehuwd; C. Vooys Lzn., matroos, gehuwd; J. van der Plas Jz., matroos, gehuwd; J. Haasnoot Pzn., matroos, ongehuwd. VELSEN. Naar wij van bevoegde zijde ver nomen hebben zullen de rails niet di rect na de opheffing van den stoom- tramdienst VelsenAlkmaar Worden opgebroken. De kanaaloevers zijn nog steeds een geliefde maar gevaarlijke speel plaats voor Wijkeroogs-jeugd. Dit is dezer dagen nog weer eens gebleken. Als de heer De V. niet ijlings ter hulp gesneld was, zou het vijf-jarig zoontje van den heer E. bepaald verdronken zijn, daar het ventje in het buiten ge bruik gestelde diepe pont-haventje ge vallen was. De bevolking van het noordelijk deel van Wijkeroog is zeer gebaat met de daar opgehangen brievenbussen, maar zou nog veel blij der gestemd zijn, als er nu nog een bordje bij hing met de uren van buslichting. Men verkeert nu altijd in het onzekere of de brief nog meegaat of niet. Veel vroeger dan andere jaren, wel een maand, verliezen de loofboo- men dit jaar hun zomertooi, 't Moet be paald eenige nachten sterk gevroren hebben, anders zou men niet zooveel kale plekken in de boomen zien. Laten we ons echter daardoor niet bevreesd laten maken voor een vroegen of stren gen winter, want die vroege bladeren- val wijst wel op wat we gehad hebben, maar niet op wat komen zal. Donderdagmorgen waren wij er van de stoompont getuigen van, dat er toch aardig wat paling in het kanaal woont. Met een roeibootje gingen twee visschers de lijn langs, die van de eene ponthaven dwars over naar de andere liep, en we zagen heel wat op kleine slangen lijkende dieren van de haken halen. Twee klassen, die door de verbou wing van school D te Velseroord geen dak meer boven het hoofd hadden, heb ben een onderkomen gevonden in wij len de Rijksdagnormaalschool te Vel sen. jtSSSSI De 13-jarige D. S. heeft bij zijn po gen om los te rijden op een fiets, jam merlijk gefaald en is zoodanig komen te vallen, dat zijn rechter onderbeen brak. Door dokter Barentsen is hulp verleend. Als iets bijzonders kunnen we meedeelen, dat alhier is opgericht een dansclub van gehuwden. De oefenin gen zullen gehouden worden onder lei ding van den heer Schmitz in de bal zaal van Hotel „De Prins", Een ontmoeting. Voor ecnigen tijd is een bewoner on zer gemeente naar het noorden van Frankrijk gegaan en daar sedert werk zaam in een der groote steden op de Fransch-Belgisc.he grens. Zondag j.l. was hij op zijn wandeling de grens genaderd en zag -daar een hondekarretje met de Nederlandsche vlag prijkende. Direct ging hij er op af en trof er drie padvinders aan. Tot zijn groote verba zing herkende hij in één hunner B. Rij ken uit Beverwijk met wien hij hier nog al eens omgang gehad had. De an deren waren M. B. Osendarp Jr. uit IJmuiden en een Amsterdammer, die zich in Antwerpen bij hen gevoegd had, Deze 3 jongelui zijn op een wandeltocht rondom de wereld. Om in hun onder houd te voorzien verkoopen ze prent briefkaarten en speelt Osendarp op de viool. Ze vonden overal een goede ont vangst en waren nu op weg naar Lille in Frankrijk. Ze waren volgens hun zeggen reeds in Azië geweest en gin gen nu door Frankrijk dan naar En geland om daar vandaan over te ste ken naar Amerika. Wanneer men zoo in den vreemde in eens voor een wagen komt te staan, waarop de Nederlandsche vlag wap pert, dan schijnt men toch meer te voe len dan menigeen, die het land nog nooit verlaten heeft, zich voorstelt, al is men nu juist niet sentimenteel aan gelegd. I11 de week van 915 September zijn in deze gemeente drie gevallen van roodvonk voorgekomen. Reeds dikwijls is gewaarschuwd tegen het onvoorzichtige meeloopen achter wagens en auto's, maar steeds zijn er nog mens^hen en vooral jeugdi ge, die zich hiervan niets aantrekken en door blijven gaan met dit, gevaar lijke spel. Zoo ook Woensdagmiddag weer op den Wijkerstraatweg, waar een jongen van 14 jaar een auto vasthield en hard meeliep. Toen hij tenslotte het niet meer kon beloopcn en de auto los liet kwam hij te vallen met als gevolg kapotte knieën en handen benevens een flinke bloedneus. Medelijden had nie mand, waarom hij maar heel gauw af droop. Hl. Dbl. Ingekomen personen Velsen. Aantal m. v 1. S. Koekendorp, C Sluisplein 6 12 2. J. Halff C Kanaalstr. 52 11 3. D. Blaauboer C Mid.havenstr 6 21 4. D. Moilevanger C Sluisplein 16 1 1 BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Arie Visser en Neeltje Broek. Waterstand IJmuiden. September 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 23 1.58 2.22 10.01 11.22 10.17 24 2.38 2 58 10.42 0.12 10.58 25 V.M. 3.13 3.33 11.19*7 0.56 11.35 26 3.48 4.06 11.32 1.35 27 4.19 4.38 0.12 0 23 28 4.52 5.07 0.45 0.52 29 5.22 5.37 1.15 1.19 30 5.54 6.08 1.40 1.47 Geen Zomertijd. POSTERIJEN. Postkantoor IJmniden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand September 1923. Brieven Binnenland. 1. J. Rood Hillegom 2. Clas Rozinga Deventer Briefkaarten Binnenland. 3. Adryanes Kok 4. Dien v. Heest Rotterdam 5. Mevr. Krul—Kuiper Haarlem 6. Gerrit Prins WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt 1 komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dm 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de/ wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3