IJmuider Courant Zaterdag 22 Sept. 1023. 2e blad pggDIKBEOSlEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. EERS. 10 uur i Di. Erdman. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERS. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERS. 10 uur: Ds. Croes 5 uur: Dezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uurZanguitvoering. 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leiders der bijeenkomsten Luit.-Kol. B. Vlas, vergezeld van de Hoofdkwartier- stafzangbrigade. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Doopsbediening. 3 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL: 10 uur: De heer O. B. Würth. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede, te Ijmuiden. 8.33 uurDe Welaerwaarde Heer Zendeling Bout, te N. Ouinea. Collecte voor de Zending. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vetsen, brengen ter openbare kennis dat ter Oemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. A. Stals, bedrijfsleider der Electrische Timmerfabriek „Vooruitgang", Stals 8i Co. fe ijmuiden, om vergunning tot het uitbrei den zijner inrichting voor machinale hout bewerking door bijplaatsing van een zaag machine, gedreven door een electromotor van 3 P. K., op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vetsen, afd. Ijmuiden, sectie L No. 1410, gelegen aan de Logger- straat. Op Vrijdag, den 5 October 1023, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor hei bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Oemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 21 September 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DIENSTPLICHT. Oproeping In werkeljjken dienst tot eerste oefening. De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven dienstplichtige, Theodorus Koenraad Maria Smakman, lich ting 1922, le Reg. Veld-Art., Ie School- batterij, bij dezen ingevolge art. 68 van het Dienstplichtbesluit wordt opgeroepen «m zich op 20 October 1923 te Utrecht in werkelijktn dienst te begeven tot het vol brengen van de eerste oefening, voor zoover deze nog niet door hem is vervuld. Verdere inlichtingen zoowel nopens de reis als nopens het aanvragen van vrijstel ling of vergoeding kunnen gevraagd wor den ter gemeentesecretarie tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Velsen, 21 September 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 25 September 1923, des na middags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- llngen. 3. Intrekking van eene bepaling der verordening op de openbare rein heid. 4. Idem van hypothecaire voorschot ten. 5. Aankoop van een schuur naast het perceel A Uitendaalstraat no. 34 te Jan Gijsenvaart en verhuring van een en ander. 6. Crediet voor het maken van een gebouwtje tot berging van sport- materiaal op het H. B. S.-terrein. 7. Aankoop van grond van de Coöpe ratieve vereoniging Particuliere Woningbouwvereeniging „Wijker- oog". 8. Praeadvies op het verzoek van G. J. Haver en J. J. Rasmussens te Wijkeroog om opheffing van een bouwverbod of aankoop van grond. 9. Idem op het adres van de federa tie Velsen der S. D. A. P. omtrent gedwongen deelneming na school tijd aan repetities voor de jubi leumfeesten. 10. Aanstelling van tijdelijk personeel aan de Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden voor den cursus 1923/24, verhooging van het aantal wekelijksche lesuren voor enkele vaste leerkrachten en ver lenging van de tijdelijke aanstel ling van den directeur dier school. 11. Wijziging van de verordening tot regeling van het vervolgonderwijs 12. Crediet voor uitbreiding dei- straatverlichting in de Trompstraat te Velseroord. 13. Voorloopige vaststelling van de volgende rekeningen over 1922: a. der gemeente; b. van het bedrijf openbare wer ken; c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst; d. van het grondbedrijf; e. van de burgerlijke armbesturen; f. van de gezondheidscommissie; g. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 14. Benoeming van: a. een tijdelijk leeraar in de prac- tische sclieepswerktuigkunde aan de visscherijschool; b. twee vaste en vier tijdelijke leer aren aan de handelsavondschool. De loonactie in het Visscherijbe.drijf. Op het schrijven der combinatie van de vier vakorganisaties in het vissche- rijbedrijf is door de directie der V. E. M. het volgende geantwoord: „In antwoord op het geacht schrijven van 11 Sept. j.l. namens bovenbedoelde combinatie ontvangen, kunnen wij niet nalaten U er op te wijzen dat, waar daarin sprake is van een hangende loonkwestie in onze haven, een kwes tie die op vredelievende wijze ware op te lossen en waartoe men onze mede werking inroept, ons, voorzoover het onze maatschappij en hare zeelieden aangaat, van een bestaande kwestie niets gebleken is en het ons daarom niet duidelijk is geworden, wat er zou zijn op te lossen waarbij onze mede werking onontbeerlijk is. Onze men- schen varen geheel vrijwillig en gere geld op de destijds, in zeker opzicht ge wijzigde en inderdaad ietwat vermin derde loonsvoorwaarden, loonsvoor waarden zooals wij die na beëindi ging der collectieve overeenkomsten met de organisaties, hebben vastge steld. Op onze geheele varende vloot zijn die voorwaarden van kracht ge worden. Tot deze maatregel, genomen, ge hoord ons varend personeel en nu elke aanraking met de Besturen der vak- vereenigingen was afgesneden, zonder ruggespraak met derden, mochten en konden wij te eerder overgaan, nadat in het voorjaar 1923 na meerdere con ferenties met die Besturen duidelijk was gebleken, dat de Organisaties een contractloos tijdperk wenschten, nu op de oude voorwaarden niet kon worden voortgewerkt. Zooals u bekend is werd dan ook aan dezen wensch gehoor gegeven. Bij de daarop gevolgde invoering bij ons der gewijzigde loonsvoorwaarden doen zich geen belemmeringe kwesties, veel min der conflicten voor, hoewel en wij moeten dit helaas tot ons leedwezen erkennen nu en dan enkele onver standige en nog minder verantwoorde lijke pamflettenverspreiders trachtten onze zeelieden over te halen, om op de ze nieuwe loonsvoorwaarden te weige ren naar zee te gaan. Wij houden er ons van overtuigd dat u, zoo uwe be sturen hievan wisten, zij dit met ons ten zeerste zouden afkeuren. Gelukkig bleken onze menschen tenslotte daar voor te verstandig, daar zij zeer goed inzagen, dat een loon zooals wij thans Uitbetalen en hetwelk bij een nauwe lijks loonende besomming het oor spronkelijke loon van Augustus 1915 doorelkander nog met circa 70% te bo ven gaat, ongerekend de verschillende niet te onderschatten emolumenten, in alle opzichten aannemelijk is. Gemid delde Matrozen en Stokersinkomsten van f 120.— k f 125.— per maand (on gerekend de opbrengst o.a. van lever en kuitgeld, waarover de equipage de vrije beschikking heeft) kunnen in de naaste toekomst, mits geregeld geva ren worde, waarschijnlijk regel zijn. Als er dus sprake is van een hangen de kwestie, dan moeten wij aannemen dat een onrust in uitzicht stellend ge schil elders dan bij ons gerezen moet zijn, maar dan ontgaat ons ook ten eenenmale het verband in de voorlaat ste alinea van uwen brief, waarin u schrijft: „redenen waarom wij uwe Di rectie dan ook ernstig in overweging geven u bereid te verklaren om in on derling overleg met onze combinatie eene oplossing te zoeken en daarmede de rust in het bedrijf te waarborgen." Wij zouden zoo zeggen dat dit in al lereerste instantie op den weg ligt van hen, die kwesties provoceeren of deden rijzen. Hoe het zij, in de uitoefening van ons bedrijf heerscht rust, wij constateer den hot roods. En nu is het natuurlijk mogelijk, dat die rust door invloeden buiten ons om bedreigd wordt, maar dan komt de verantwoordelijkheid daarvoor en al de gevolgen daarvan voor rekening van hen, die op de meest onverantwoordelijke wijze die onrust te weeg brengen. Het spreekt intus- schen vanzelf dat, waar u het nuttig acht op ons een beroep te doen, wij steeds gaarne ook in ons eigen belang bereid zijn mede te werken om rust in de uitoefening van het bedrijf zooveel mogelijk te waarborgen en wanneer u van meening zijt, dat wij tot die waar borg kunnen bijdragen, bijvoorbeeld door het aangaan van verbintenissen met werknemers op langen termijn, dan doet het ons genoegen u hierbij te mogen mededeelen, dat wij nog steeds tot bespreking bereid zijn en te vindon voor een collectief contract, met als grondslag de thans bij onze Maat schappij vigeerende loonvoorwaarden, waarbij wij reeds echter nu ter voorkoming van misverstand of nutteloos geconfcreer uitdrukkelijk naar voren wenschen te brengen, dat hij eventueele onderhandelingen van verhooging daarvan geen sprake kan zijn. In dit verband refereeren wij overi gens aan den inhoud van het aan u ge richte en door u thans aangehaalde laatste schrijven van de Reedersver- eeniging, een schrijven hetwelk wij ge heel voor onze rekening nemen, met uitzondering van het bovenschrift, dat abusievelijk luidt „Conflict in de ha ven", een vergissing welke wij temeer betreuren, omdat immers van een con flict geen sprake is en het er ook niet mag komen, zoo u en wij het verhoeden kunnen, nietwaar? Het feit tenslotte, dat u voeling wenscht, thans met de reederijen indi vidueel, geeft ons aanleiding u te vra gen ons nog even te willen berichten of wij daaruit moeten opmaken, dat u zich de mogelijkheid denkt een con tract af te sluiten tusschen de Organi saties en onze Onderneming, met uit schakeling van de Reedersvereeniging dus, dan wel dat u slechts onze mede werking inroept om te geraken tot ver bintenissen tusschen die Organisaties en de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te Ijmuiden als zoodanig, wat tot op zekere hoogte het meeste voor de hand ligt, ofschoon wij ook de mogelijkheid van het eerste ge val niet over het hoofd zien. Wij besluiten dit schrijven met het beleefd verzoek, vooraf te worden op de hoogte gesteld van de punten, die u bij een eventueele conferentie ter tafel wenscht te brengen. De firma Groen antwoordde op het schrijven der combinatie van vak organisaties het volgende: Mijne Heeren, „Wij namen nota van den inhoud uwer letteren van eergisteren en dient daarop in minzaam antwoord, dat wij daaruit zien dat u zich over het daar in aangehaalde onderwerp gewend heeft tot iedere reederij afzonderlijk. Wanneer u dus tot een overeenstem ming' kunt geraken met een meerder heid daaruit, dan zullen wij ernstig overwegen ons daarbij aan te sluiten." Hierop zond de combinatie het vol gende schrijven aan de firma Groen: „Wij kwamen in het bezit van uw schrijven en constateeren met veel ge noegen, dat de loonsverlaging, door uwe firma ingevoerd, op een misver stand berust. Wij haasten ons daarom u even in te lichten, opdat bedoeld mis verstand zoo spoedig mogelijk worde hersteld. Uit uw schrijven n.m. blijkt, dat u in de meening verkeerdet, dat alle reede rijen de loonsverlaging voor de zeelie den Hadden ingevoerd en u daarom, na tuurlijk noodgedwongen, ook verplicht zijt geweest zulks te doen. Met het meeste genoegen berichten wij u daarom, dat de meerderheid der reederijen de loonen betalen, zooals die de laatste jaren gangbaar zijn ge weest, doch dat het slechts de V. E. M. is en u dan bij vergissing, die een loonsverlaging hadden ingevoerd. Wij spreken er nogmaals onze ge noegdoening over uit dat wij, feitelijk door toevallige omstandigheden, dat misversand onder uwe aandacht mo gen brengen, zoodat wij wel kunnen aannemen, dat u van af heden die ge nomen maatregel intrekt en het ge schil tusschen u en onze combinatie gelukkig is opgelost." Op dit schrijven ontving de combina tie onderstaand antwoord der firma Groen: „Op ons schrijven ontvingen wij een antwoord van de combinatie van orga nisaties in het Transportbedrijf alhier, waarop in minzaam antwoord dient dat ons de inhoud daarvan ten zeerste verwondert en dat wij ons daarmede (met die meening uwerzijds) in het ge heel niet kunnen vereenigen, als zijnde zulks ook in ons schrijven van 13 dezer niet medegedeeld. Bovendien melden wij u nog, dat on ze informaties anders zijn, als mede gedeeld in uw schrijven van 14 dezer." Op dit schrijven is gisteren, Vrijdag, het volgende antwoord aan de firma Groen gezonden: „Wij kwamen in het bezit van uw minzaam schrijven, welk schrijven niet minder als woordbreuk beteokent. Volgens u'w beproefde tactiek meen de u ons met uw antwoord op ons schrijven van 11 September j.l. schaak mat te zetten, doch gij vielt zelf in den put, welke voor ons was gegraven. Inmiddels houden wij u aan uw woord en constateeren, dat uwe bewe ring, als zouden u andere mededeelin- gen zijn gedaan, niets meer of minder als een uitvlucht is. Alleen de V. E. M. en uwe firma hebben de loonen ver laagd en wanneer u dat betwist, dan moet u ook in staat zijn nog meerdere reederijen te noemen en dat kunt u niet. U begrijpt echter, dat onze eventueel te nemen maaregelen tegen u in over eenstemming zullen zijn met uwe min derwaardige houding. Tegen een eerlijken vijand wenschen wij met eerlijke middelen te strijden, doch met menschen, die niet eens hun woord kunnen houden, is alles geoor loofd en voor ons is de correspondentie met u dan ook gesloten, tenzij u het minderwaardige van uwe houding in ziet." INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! U zijt vooral den laatsten tijd noch al vrijgevig in het plaatsen van inge zonden stukken, mag ik van deze wel willendheid voor onderstaande ook eens gebruik maken? Het is naar aan leiding van de klacht in de courant van Woensdag j.l. over een hulppostkan toor of depot te Wijkeroog. Ik vind het van den Postdirecteur goed gezien hierop niet in te gaan, al thans wat het eerste betreft. Hebt u wel eens nagegaan wat een hulpkan toor kost? van oprichting, huur, instal latie, vuur, licht, tractementen voor mannelijke en vrouwelijke ambtena ren? Wettigt dit deze denkbeeldige be hoefte? Elkeen met een beetje corresponden tie gaat naar geen papier of comme- nijswinkel om een postzegel, men komt dikwijls genoeg aan de overzijde, om en pasant voor een of tien gulden zo gels, formulieren enz., naar gebruik mede te nemen, aan bederf oi prijsver schil is het niet onderhevig, postwis sel- en pakketverzending is er ook be trekkelijk weinig. Brievenbussen zijn er aanwezig, cn zoo niet voldoende, veroorzaakt bij plaatsing maar weinig kosten, en naar ik meen worden zij voor elke verzen ding geledigd. Het zou dus moeten zijn voor gele- genheidsschrijvers(sters) aan familie en bekenden. Nu zal de oude viool met strijkstok wel weer dienst moeten doen, om het arbeiderslied op te spelen, dat een uit gave voor indirect gebruik uiet kan en geen enkel klein bedrag gemist kan worden. Maar ach met een beetje goe de wil, en des noods een paar gangen minder naar de bioscoop, en er is ka pitaal genoeg voor aanwezig. Hoeveel reden tot klagen hebben wij bewoners van Driehuis niet, hier wordt geen enkele rekening gehouden, met de bewoners trots de groote uitbreiding die het ondergaat. Tweemaal daags is hier bestelling, de ochtendpost wordt bezorgd tusschen half negen en half elf, de avondbestel ling tusschen half acht en negen uur. Zoo u ziet accuraat op tijd geregeld, mits men er niet op wacht. De bewo ners van liet gedeelte Zeeweg tusschen Velseroord en de overweg worden zelfs begunstigd door een middagbestelling. Hoe dan ook, er wordt bezorgd, maar niet afgehaald. Het postkantoor en Santpoort buiten beschouwing gelaten, kunnen wij de brieven op drie plaatsen deponeeren, en wel, aan het hulpkantoor, aan do Willembceksweg hoek Velserduiner- buurtweg en last not least, ook is er nog een bus aan de halte Driehuis. Wanneer wij van deze dichtstbijzijnde bus gebruik maken met een flinke pas, kost liet toch nog 25 minuten, maar men heeft de zekerheid, dat deze ter eenigertijd nog wel eens wordt gelicht. Een bus of drie hier tusscchen in ge plaatst was zeker geen overbodige weelde, en do kosten niet groot. Doch ik durf met het oog op lands zuinigheidsmaatregelen hiervoor niet aan te kloppen, ook zou ik niet gaarne mede oorzaak zijn, dat hierdoor de Vlootwet moest achterwege blijven. Ik heb er dus al over gedacht in over leg met. alle bewoners van Driehuis, gezamenlijk hierin te voorzien. Ik kom nog wel eens een enkele keer in de Jodenhoek, mogelijk vind ik daar nog wel een paar oude brood of groote kof fietrommels welke hiervoor dienstbaar kunnen worden gemaakt, en de bestel lers zijn nog al bereidwillige menschen, voor een klein douseurtje zullen zij den inhoud wel mede nemen. En het Rijk heeft er geen schade door. Wanneer de eene hand de andere wascht worden zij beiden schoon. Ik doe den klager van Wijkeroog een mid del aan de hand, liet grootste bezwaar te ondervangen. Wellicht weet hij voor ons een middel en zijn wij Driehuis-be woners hem zeer verplicht. Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing. W. K„ bewoner van Driehuis. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Voor de tweede maal gaan de Storm vogels morgen Blauw-Wit op eigen terrein bestrijden. Den eersten keer ging het om den Scheepvaartbeker. Deze wedstrijd werd gespeeld in de avonduren. Teneinde het spelen moge lijk te maken, was het Stadion-terrein fantastisch verlicht door groote boog lampen, terwijl niet met het „bruine monster", doch mot een „wit monster" gespeeld werd. Voor het eerst kwam Walst toen voor Stormvogels uit en trok de bewondering door zijn resoluut baekspel, terwijl Nuyens den gevaar lijken Van Diermen volkomen in be dwang had. Met 10 bleven de Storm vogels de meerderen over Van dei- Kluft en zijn volgelingen. Ongetwijfeld zal het ook dezen keer weer spannen. Een handicap voor Blauw-Wit is zeker het niet meespelen van Van Diermen. Daar tegenover staat, dat Stormvogels nog steeds geen geschikt plaatsvervanger voor Van Ilemert heeft gevonden. Het ligt in de bedoeling Bakker Zondag weer op die plaats te doen uitkomen. Van harte hopen we, dat hij qua spelverdeelen en snelheid van handelen beter op dreef zal zijn dan Zondag j.l. Met twee goals van zijn voet kunnen we ons vrijwel vereenigen. Hoewel de Blauw-Wit-voorhoede ook nu juist niet van superieure kwa liteit is, is het toch wenschelijk, dat half-backs en backs elkaar beter ver staan dan tegen O. D. S. Van der Wind zorgt dan wel voor de rest. De volgende wedstrijden zijn voorts voor deze afdeeling nog vastgesteld: QuickHaarlem, scheidsrechter Prof Snapper. U.V.V.O.D.S. scheidsr. J. Hazen H. B. S.Excelsior, scheidsrechter P. F. de Haan. Het elital. Stormvogels komt als volgt uit: v. d. Wind. Blinkhoff Jr. Koster Struys Sprokkreeff Snoeks Broek, Blinkhoff Sr., Bakker, Visser, Oldenburg Sr. Nadat bovenstaande geschreven was, deelde men ons mede, dat Visser Zon dag midvoor speelt en Bakker links binnen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Deze maal zal de Hoofdkwartier- Stafzangbrigade van het Leger des Heils onze plaats een bezoek brengen, onder leiding van Luit.-Kol. B. Vlas, de chef-secretaris van het Leger des Heils. Bij de straatzang, hedenavond, zullen zij reeds tegenwoordig zijn. Zondagmiddag zal er een zanguitvoe ring in de zaal plaats hebben. Voor nadere gegevens hieromtrent zie men de advertentie in dit blad.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5