No. 94 Woensdag 26 September 192S COURANT 8e Jaargang OFFICIEEL. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Velsen roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder ver meld, bij dezen op om in 1923, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, no. 43), voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst te komen. Cornelis Mulders, lichting 1919, Rigiment Kust-Artillerie, 22 October—3 November, 1923, ^Helder, fort Harssens. Johannes Josephüs Pirovano, lichting 1919, 6e Regi ment Veld Artillerie, 29 October- 10 No vember 1923, Leiden. Quirinus Johannes Kramer, lichting 1919, 6e Regiment Veld Artillerie, 12—24 November 1923, Leiden. Wilhelmus Hendrikus Dijkman, lichting 1919 6e Regiment Veld Artillerie, 26 November tot 8 December 1923, Leiden. Hubertus Johannes van der Ham, lichting 1919, 6e Regiment Veld Artillerie, 26 November tot 8 December 1923, Leiden. Theodorus Wesselman, lichting 1919, 6e Regiment Veld Artillerie, 10-22 December 1923, Leiden Velsen, 21 September 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Maatschappij tot Detail verkoop van Petroleum „De Automaat", te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H no. 2210, plaatselijk bekend Wijkerstraatweg, Wijk L, no. 37 en 39, een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinrichtirg te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 18 September 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Waterstand IJmuiden. September 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 27 4.19 4.38 0.12 0 23 28 4.52 5.07 0.45 0.52 29 5.22 5.37 1.15 1.19 30 5.54 6.08 1.40 1.47 Geen Zomertijd. SPORT. Turnvereeniglng „IJmuiden". Naar wij vernemen zal bovengenoemde vereeniging Zondag a.s. een fietstocht hou den naar Monnikendam en Omstreken, voor leden en genoodigden. Afrit des mor gens 7 uur van het Willemsplein, A 1 g. Verg. „Stormvogel s". Gisteravond vergaderde „Stormvogels" andermaal in „Cycloop". Nadat de voor zitler, de heer Jac. de Nobel, de vergadering had geopend, en de 2de secretaris, de heer F. J. Stafleu, de notulen der vorige alg. verg. had voorgelezen, kwam in behandeling het voorstel tot overdekking der midden- tribune. Na langdurige discusies werd be sloten hiertoe over te gaan. Zeker niet onvermeld mag blijven het feit, dat „Stormvogels" hiertoe in staat wordt gesteld, doordat een tweetal leden den aankoop van een aantal obligaties toezeiden. VOETBAL. Blauw-WitStormvogels. Zondag maakten de Stormvogels een vergeefsche reis naar Amsterdam. Aan het Centraal-Station aangekomen, deelde consul W. F. v. d. Lee mede, dat hij het terrein had afgekeurd. De vraag, of hij zulks niet eerder had kunnen mededeelen, is hier zeker op zijn plaats. P. Sint. Deze bekende voetballer en athle- tiek-beoefenaar heeft zich opgegeven als lid van Stormvogels en zal naar men ons mededeelde reeds Zondag a.s. tegen H. B. S. medespelen. Voor wie Sint kennen, behoeven we niet te betoogen, welk een bijzondere aanwinst hij voor Stormvogels betee- kent. Voor hen, die gaarne iets van hem willen weten, diene het volgende: Jarenlang heeft Sint gespeeld voor W. F. C. (Wormerveer), welke vereeni ging vooral door zijn enorme steun groot geworden is. Hij was de groote stuwkracht in de voorhoede, de emi nente leider van de meeste aanvallen. De through-pass was voor hem geen geheim, maar ook de wingspelers wer den door hem niet vergeten. Aan een snelheid en vlugheid van handelen, paarde hij, links en rechts, een ontzettend hard schot. Kortom, een mid-voor, die in dien tijd zeker in het Nederl. Elftal ware gekomen, als hij in een eerste klasse-vereeniging had gespeeld. Nu dat niet het geval was, viel hij der Commissie niet op. Na den bloeitijd brak voor W. F. C. een tijd van verval aan. Kwesties re zen en, spelers vertrokken! Tenslotte trok ook Sint zich uit het actieve voet balleven terug. Totdat hij Zon dag in he blauwe shirt verschijnt. Sint en Blinkhoff Sr., dè goalgetters uit de tweede klasse, toén tegenstanders, thans in één elftal. Ongetwijfeld zal Sint er eerst weer wat „in" moete.n komen en aan zijn nieuwe omgeving moeten gewennen. Maar dan dan zal naar onze mee ning Stormvogels een waardig plaats vervanger voor Van Hemert hebben ge vonden, die mét Blinkhoff Sr. en Vis ser zeker menigen goal voor zijn reke ning zal nemen. Sint, welkom in het Stormvogels kamp! Het October-programma. Volgens de Sportkr. is voor de klas sen waarin Stormvogels en V. S. V. uit komen, het volgend programma vast gesteld: Afdeeling II. Ie Klasse. 7 Oct. O. D. S.Haarlem. Quick—A. S. C. U. V. V.Excelsior SpartaStormvogels H. B. S.—Blauw-Wit 14 Oct. A. S. C.—O. D. S. ExcelsiorQuick. StormvogelsU. V. V. Blauw-WitSparta. HaarlemH. B. S. 21 Oct. A. S. C.—Haarlem. O. D. S.Excelsior. QuickStormvogels. U. V. V.—Blauw-Wit. SpartaH. B. S. 28 Oct. ExcelsiorA. S. C. Blauw-WitQuick. I-I. B. S.—U. V. V. Haarlem—Sparta. Afdeeling I. 3e Klasse A. 7 Oct. H. S. V.—Helder. V. S. V.Kennemers. H. R. C.Watergraafsmeer. 14 Oct. KennemersH. S. V. WatergraafsmeerV. S. V. AssendelftT. O. G. 21 Oct. KennemersHelder. H. S. V.Watergraafsmeer. H. R. C.Assendelft. 28 Oct. Watergr.m.Kennemers. AssendelftV. S. V. Helder—T. O. G. UIT DE GEMEENTE. Gaslevering. Over de mogelijkheid van gasleve ring door het Hoogovenbedrijf meldt Hl. Dbl. nog het volgende: Het gas dat het Hoogovenbedrijf in onbeperkte hoeveelheid kan leveren is" van calorische waarde even minder dan het gas dat Velsen thans van Haar lem betrekt. Evenwel zal het beter zijn dan het gas dat. in Amsterdam gebruikt wordt, waaruit dus geconcludeerd kan worden, dat het goed gas zal zijn. Als belangrijkste factor kan dan ook gelden dat de gemeente Velsen bij een gebruik als tegenwoordig, f 150.000 min der zou hebben te betalen dan aan Haarlem. In 1922 werd van Haarlem betrok ken ruim 21/2 mill. M3. gas. Neemt men aan dat in 1923 evenveel gebruikt wordt, dan zou dat per M3. 6 cent schelen. Behoudens de mogelijkheid voor de gemeente om een finantieel voordeel van beteekenis te behalen hebben de gasverbruikers de kans om gas te be trekken dat zeker een derde goedkoo- per is dan thans. Aan de andere zijde behaalt de gemeente het zeer groote voordeel dat het een bedrijf binnen eigen grenzen helpt mogelijk maken, of, als dat teveel gezegd is, het bevor- Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken! PLAATSELIJK NIEUWS. dert toch' zeker den bloei van dat be drijf. Als wij ons niet vergissen is bin nenkort een voorstel te verwachten om een nieuw contract met Haarlem aan te gaan over de gaslevering. Het zal daarom zaak zijn in geen ge val een contract te maken voor langer dan één jaar. In verband met bovenstaande kan nog vermeld, dat de staatsmijnen reeds geruimenHjd aan de gemeente Sittard gas leveren, en dat tot groote tevreden heid van die gemeente. In het buiten land komt de levering van gas door hoogovenbedrijven veel voor. De hoog ovens verkrijgen het als een nevenpro duct en kunnen het daarom aanmer kelijk goedkooper leveren dan een gas fabriek die zich uitsluitend op het ma ken van gas toelegt. Wanneer Velsen zelf een gasfabriek Rad zou de zaak niet zoo eenvoudig zijn, maar het gasbedrijf kan met even weinig moeite gas van uit de Breesaap als van uit Haarlem distribueeren. Het is zelfs niet onmogelijk dat veel meer gemeenten in Kennemerland op den duur gas van het Hoogovenbedrijf kun nen betrekken. Bouwvoorschotten. Bij besluit van 7 Juni 1921, werden door den gemeen teraad o.a. de volgende hypothecaire voorschotten toegekend aan: H. van der Pol te Schoten, tot een be drag van ongeveer f 7900 voor den bouw van 2 woningen aan den Terrasweg tc Santpoort; J. L. Min te Velseroord, tot een be drag van ongeveer f 7900 voor den bouw van 2 woningen aan den Wil- lembeeksweg te Velseroord; G. van Heyst te Wijkeroog, tot een bedrag van ongeveer f 10.270, voor den bouw van 2 woningen aan den Wijker straatweg te Wijkeroog; B. Borgman c.s. te Amsterdam, tot' een bedrag van ongeveer f 28000 voor den bouw van 6 woningen aan den Bloemendaalsche sraatweg en Duin- lustweg te Santpoort. Het is B. en W. gebleken, dat van de ze voorschotten geen gebruik zal wor den gemaakt, eensdeels omdat de plannen niet tot uitvoering zijn ge bracht, anderdeels omdat de belang hebbenden langs anderen weg zich van de noodige credieten hebben voorzien, waarom zij het gewenscht achten, dat deze worden ingetrokken. Zij stellen voor, voorzoover het bo venstaande credieten betreft, boven aangehaald besluit in te trekken. De plaatsvervanger van den Burge meester. In de vorige zittingsperiode van den gemeenteraad was tot loco-burgemees ter aangewezen Wethouder Lande- weert, alhoewel deze tegen deze func tie eerst nog al principleele bezwaren had. Dit was toen er nog maar 2 wet houders waren, doch toen later een derde wethouder werd gekozen, de heer Handgraaf, had ieder de gedachte dat deze heer, gezien zijn leeftijd wel loco-burgemeester zou worden. Dit was evenwel niet het geval, de heer Lande- weert behield zijn functie en naar men meende tot elks tevredenheid. Algc- i meen was dan ook de gedachte dat in ihet nieuwe college, dat toch weer uit dezelfde personen bestaat de functie van plaatsvervangend burgemeester opnieuw aan den heer Landeweert zou j worden opgedragen. Dit blijkt nu niet het geval te zijn, tenminste van welin- I gerichte zijde werd ons medegedeeld, dat thans de heer Handgraaf zal op- j treden als loco-burgemeester. In de ver- I gadering van B. en W. waar deze be- slissing is gevallen moet het er nog al warm zijn toegegaan. Een en ander zal hoogstwaarschijnlijk wel in verband staan met de wethoudersverkiezing, j die ook zeer eigenaardig is -geloopen. i Hl. Dbl. IJMUIDEN. De nieuwe schutsluis. Maandag is een aanvang gemaakt met de werken van het bouwen der schotkolkmuren, belioorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier. Het werk is opgedragen aan de firma Hill en en Roosen en de Betonbouw Trio te Amsterdam, voor f 1.870.000. Waar de raming f 2.800.000 bedroeg, is de laagste inschrijving o.a. een mil- lioen gulden daar beneden. Het werk wordt uitgevoerd volgens bestek van den Rijkswaterstaat. De laagste inschrijving volgens eigen ont werp was dus nog f 354.000 lager. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het herstellen der dakbedekkingen van de visclïhallen B en C alhier. Ingeschre ven was als volgt. Firma N. Cobelens en Zn., Schoten, f 3780; N.V. Olster Asphaltfabriek Olst, f 3467; Daniël Tak, IJmuiden, f 2880; firma P. I-ïeere en Zn., id., f 2716; J. Schagen, Twisk, f 2600. Twee biljetten waren ongeldig. De raming bedroeg f 3000. Voorts werd aanbesteed het maken van afrasteringen langs en het besinte- len van terreinen van de visschersha- ven alhier, behoorende tot de werken tot verbetering en uitbreiding van deze haven. Hiervoor was ingeschreven door A. Timmerman, Dordrecht, f 13754; firma N. van Baarssen en A. van der Voorde, Amsterdam, f 12997; L. II. van Essen, halfweg, f 12790; J. Eindhout en de Waard, IJmuiden, f 12760; W. van dei- Mei, Wijk aan Zee en Duin, f 12400; C. J. Aalbersbcrg, Haarlemmermeer, f 12373; A. Brandwijk, Sliedrecht, f 12345; J. Jansonius, Zaandam, f 12200; TI. Oudshoorn, Beverwijk, f 11999: firma N. Cobelens on Zn., Schoten, f 11993; P. Kooijman, Uithoorn, f 11985; J. A. Hin, Velseroord, f 11700; firma P. I-ïeere en Zn., IJmuiden, f 11518; J. Schagen, Twisk, f 11484; Beenhakker, IJmuiden, f 11210; J. G. Dupeau, Amsterdam, f 11119; A. Kwantes, Velseroord, f 10842. Twee biljetten waren ongeldig. De raming bedroeg f 13750. VELSEROORD. Bij den te Zaandam gehouden biljartwedstrijd, uitgeschreven door de Biljartclub „1922" aldaar, wonnen de drie leden van D. V. S. te Velseroord, de heeren Van 't Hoofd, Kaan en De Feber, ieder hun serie, zoodat zij in de volgen de ronde werden geplaatst. De prijs is een zilveren biljart. Op de laatste vergadering van de afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging is als voorzitter gekozen de heer G. Voet, thans secretaris. Tot secretaris is gekozen de heer J. A. Vermaat. Van de algemeene vergadering te 's Gravenhage werd verslag uitge bracht. Besloten werd zoo mogelijk in October een lezing met lichtbeelden over Zwitserland te organiseéren on in November een bioscoopavond. VELSEN. Maandag 1 October zullen de les sen aan de Nijverheidsavondschool weer beginnen. Een verblijdend verschijnsel is het, dat niettegenstaande de slechte tijden, vele ouders het belang inzien van een goed geschoolde vak-opleiding. Al stoomschip Turhinia ook in Rotterdam zal lossen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 22 September 1923: 4 timmerlieden, 8 schilders, 1 metse laar, 1 voeger, 1 mandenmaker, 2 zeil makers, 2 kantoorbedienden, 9 vis- schers, 10 stokers, 9 machinisten, 1 klin ker, 1 smid, 2 plaatwerkers, 12 bank werkers, 1 electricien, 2 metaaldraaiers, 1 koperslager, 2 ketelmakers, 1 model maker, 2 hoorders, 1 vuurwerker, 1 voorslaander, 186 diversen. GEVONDEN VOORWERPEN. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een bus met stijfsel en spons, een wit porceleinen broche,'een bruin dames taschje met inhoud, een kinder-portemonnaie met inhoud. SANTPOORT. Zaterdag j.l. herdacht dc heer Burgers den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij den heer J. C. Bonarius in dienst trad. Do poort, waardoor de heer Bur gers reeds zoo'n langen tijd zijn werk plaats bereikte, was kwistig-met groen en vlaggen versierd. In memorium J. T. Cremer. In het tijdschrift der Maatschappij voor Nijverheid en Handel worden de volgende regels gewijd aan de nage dachtenis van wijlen den heer J. T. Cremer. Wie de indrukwekkende teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van J. T. Cremer op 17 Augustus 1923 op „Westerveld" heeft meegemaakt, zal onder den indruk zijn gekomen van den machtigen invloed welken deze man van de daad op zijn land cn volk heeft geoefend. En gedacht hebben, welk een voorrecht het toch is mannen Ite bezitten, die een beweegkracht zijn voor hun omgeving. Hoeveel heeft Ne derland en Indic, hoeveel heeft nijver heid en handel aan hem te danken! En hoe lang zal deze bron van kracht nog nawerken. Want in de vijf redevoe ringen aan het graf gesproken, was dit de kern: laat ons zijn voorbeeld volgen, zijn werk voortzetten! Heerlijk opwekkend moet dit voor beeld zijn voor de jongeren: de jonge man, die als klerk door de Nederland- sche Handelsmaatschappij naar Indië wordt uitgezonden, bereikt niet alleen de bovenste sport bij de vennootschap, maar klimt daarnaast op tot de hoog ste betrekkingen in het land en geeft in zijn zeventiger jaren nog gehoor aan de stem, die hem oproept voor de moei lijke taak van gezant te Washington; alwaar hij zoozeer op zijn plaats blijkt te zijn, dat er van hem getuigd wordt: hiermede wellicht aan het land den grootsten dienst van zijn leven te heb ben bewezen. Ook onze Maatschappij verliest in Cremer een van hare trouwe leden en vrienden. Hij behoorde tot die mannen, die een blijvenden invloed hebben ge oefend op haar ontwikkelings-goschie- denis. De algemeene vergadering in 1921 te Haarlem gehouden, heeft dit dankbaar erkend door zijn benoeming tot lid van verdienste. In de jaren, dat onze Maatschappij, eerst onder F. W. van Eeden en later onder dr. M. Greshoff, zich de koloni ale zaken in het hijzonder aantrok, heeft Cremer als voorzitter onzer Mu seumcommissie en als lid van ons hoofdbestuur door zijn groote ervaring en zijn heldere adviezen veel bijgedra gen tot de ontwikkeling van het Kolo- fc T^.. 4-101Q thans het leerlingen-aantal is wederom j niaal Museum. En toon in Januari 1913 grooter dan 't voorgaande jaar. De cur- de verzamelingen van ons museum sus zal geopend worden met 71 leerlin- werden overgedragen aan het Kolom- gen, verdeeld over de 5 klassen. i aal Instituut, kon hij getuigen dubbe- Om aan den algemeen geldenden le reden tot vreugde te hebben^ daar hij eisch tot bezuiniging tegemoet te ko- als donateur en als eere-voorzitter van men, is wel een strenge combinatie van het bestuur van het Koloniaal Museum klassen ingevoerd, doch 't is te hopen, aan de zijde van de schenkers stond en dat dit maar voor enkele jaren noodig als voorzitter van de Vereeniging „Ko- zal Zijn. loniaal Instituut" aan de zijde van de Jammer, dat enkele leerlingen, wel- ontvangers, ke zich te laat opgaven, moesten afge- De wereldoorlog, die zooveel illusies wezen worden, nu splitsing van klassen heeft verstoord, is ook schuld, dat Cre- niet doorgevoerd kan worden. mer zijn lievelingsdenkbeeld niet vci- wezenlijkt heeft gezien. De aanvoer van hout voor de Pa- Hij had, gelijk een der sprekers aan pierfabriek alhier is zoo druk, dat alle het graf zeide, de plannen van de luis-, booten hier niet gelost kunnen worden, terrijke opening van het gebouw e Ilet Ned. stoomschip Vecht is Zondag Amsterdam door II.M. /de Koningin naar Rotterdam gegaan, terwijl het reeds in bijzonderheden in het hoofd van Archangel onderweg zijnde Ned. Maar al zal hij er dan ook niet meer

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1