Heeren-Gabardien en Gummi-Jassen CADEAU @sn Collectie JOH. DE WAARD GEZ. WINTERS Gem. Zit-Slaapkamer Theosofie. Heden ontvangen direct van de fabriek uit Manchester als nooit te voren. Speciaal de midden en betere kwa liteiten n.l. prijzen Gabardien van tot 62.- Gumuii-Jassen tot f 32.- GELDGEBREK Bazar „Hillegonda" Stoomtrawlers De Raad van de Gemeente Velsen, in Unbare Vergadering bijeen op den IsZ September 1923; elet op de kennisgeving van het Col- •cL van Burgemeester en Wethouders ,|ake de benoeming van een Loco- urgemeester, om den Burgemeester j diens afwezigheid in eerste instantie j vervangen; gelet op de stemmingen in de verga ring van Dinsdag 4 September 1923 Jor de benoeming van Wethouders onze. gemeente, uit welke stemmin- !en overduidelijk is gebleken dat de eer Landeweert het vertrouwen geniet den geheelen Raad; 1 gelet voorts op den staat van dienst den heer Landeweert, zoowel wat etreft zijn capaciteiten voor wethouder 'Is die voor plaatsvervangend burge spreekt zijne teleurstelling uit over passeer'en van genoemden heer Lan- 'leweert als eerste plaatsvervanger van Burgemeester, zonder cLat daarvoor edelijke termen aanwezig zijn; verzoekt het College van Burgemees- er en Wethouders op die genomen be slissing terug te komen en gaat over oi de orde. De Voorzitter vraagt wat de keer schilling daarvan verwacht, b.v. of als Ie motie aangenomen wordt een ander l,ot loco-burgemeester zal worden aan gewezen. 1 De heer Schilling zegt dat B. en W. dan zelf moeten weten. Regel is dat nen rekening houdt met de gevoelens van den raad, dat gebeurt ook in de Staten-Generaal zoo. De heer Vermeulen zegt dat het hier toch. iets anders is, het geldt hier iets, de raad niets te zeggen heeft, maar de uitvoering van een Rijkswet. De heer Schilling zegt dat bij de 'wethouders-verkiezing gebleken is dat heer Landeweert het vertrouwen den geheelen raad had. Willen B. 'en W. de motie naast zich neerleggen, dan acht spreker dit immoreel. De heer Schuitenmaker zou willen, de heer Schilling zijn motie introk, een tegenstemmen niet verkeerd >zal worden uitgelegd. De heer Schilling het nu goed gezegd en den heer Landeweert volkomen gerehabiliteerd. De motie wordt met 146 stemmen ^verworpen. Voor de heeren Schaar, ^Visser, Tusenius, Roelse, -Schilling en Dalmeijer. De heer Landeweert hield ■zich buiten stemming. De heer Dalmeijer zegt dat de vraag van den heer Netscher aan het Op. Mi nisterie te Haarlem verkeerd gesteld is, vandaar een verkeerd antwoord. Spr. licht dit nader toe. De heer Sluiters zegt dat zijn vraag inzake het zenden van waarschuwin gen voor de schoolgeldheffing geheel verkeerd beantwoord is. Spr. gelooft ook nooit dat de ontvanger dit ant woord heeft gegeven, want dit verwacht I spr. niet van dezen ambtenaar, die met weinig personeel altijd het meeste werk heeft verricht. Intrekking van ©en bepaling der ver ordening op de openbare reinheid. In de bovenaangehaalde verordening komt aan het slot van art. 4 de volgen de bepaling voor: „Huisvuil vermengd met haardasch wordt door den gemeentereiniging niet meegenomen." Na het sluiten, op 1 Augustus 1922, van het contract inzake het weghalen van vuilnisstoffen, tot het aangaan waarvan bij raadsbesluit van 27 Juni 1922, machtiging werd verleend, be hoeft deze bepaling niet meer te wor den toegepast. Daarvan stellen B. en W. den ge meenteraad voor, haar in te trekken. Goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot intrekken van hypothecaire voor schotten, tot aankoop van een schuur naast het perceel Uitendaalstraat 34 te Jan Gijsenvaart en tot verhuring van een en ander. Toegestaan wordt een crediet voor het maken van een gebouw tje tot berging van sportmateriaal op het H. B. S.-terein. De heer Tusenius vraagt of dit be- teekent dat het nieuwe schoolgebouw er niet komt of juist wel. De Voorzitter zegt dat dit er niets mede te maken heeft, het gebouwtje was noodig. Aan de orde is het voor stel tot aankoop van grond van de Coöp. Vereen. Particuliere Woning- bouwvereeniging „Wijkeroog". Hierbij is van deze Vereeniging nog het volgende adres ingekomen. Geeft beleefd te kennnen het bestuur van de Coöp. Part. Wo- ningb. ver. „Wijkeroog" dat in Uw vergadering, op morgen 25 September '23, in behandeling zal ko men het voorstel van een aan onze vereeniging toebehoorend stuk grond, groot 7380 M2, te koopen tegen den prijs van f 6574. dat onze vereeniging om te geraken tot betaling harer schulden en alzoo om finantiëele ondergang te ontgaan, noodgedwongen moet komen tot dit voorstel, dat, volgens een ons verstrekt formulier, gegoten is in den vorm eener aanbieding; dat in de vergadering onzer vereeni ging, gehouden op den 21 Sept. j.l. (ten kantore Not. Boerlage) waarin het be sluit om tot deze noodmaatregel over te gaan met algemeene stemmen werd aangenomen, de algemeene opvatting der leden was, dat de betrekkelijke grond een hoogere waarde heeft dan bovenbedoelde prijs, die van gemeente wege ons officieus als bereikbaar van de gemeente is aangegeven; dat de vereeniging o.a. als motief voor die meening kan aanvoeren, dat onderhandelingen loopende zijn tot verkoop van een deel van dien grond te gen f 4.per M2. dat, indien de vereeniging niet meer dan bovenbedoelde som van f 6574. voor dien grond ontvangt, met die koopsom wel de vorderingen van credi- teuren kunnen worden betaald, maar de vereeniging dan ook van elk bezit ontbloot is, dat haar de middelen zou kunnen verschaffen te voldoen, aan ha re verplichtingen, om die leden, die zijn uitgetreden, omdat hun geen woning ten deel viel, de door hen gestorte gel den terug te betalen. Erkentelijk voor de tot dusverre van de zijde van de gemeente ondervonden steun, dan ook meent een beroep te moeten doen op het gevoel van billijk heid en rechtvaardigheid van Uw col lege, om of voor den grond zooveel te betalen, als die naar evenredigheid van de grootte, aan de vereeniging heeft gekost, zijnde f 1.per M2. of in elk ge val een eventueele exploitatiewinst op dien grond aan de vereeniging geheel of ten deele uit te betalen, ten einde de vereeniging in de gelegenheid te stel len bovenbedoelde verplichting te kun nen nakomen. De heer Vermeulen zegt hiertegen groote bezwaren te hebben. Spr. ziet er geen enkel gemeentebelang in. Het bedoelt het dekken van verliezen, door particulieren geleden. Zulk een prece dent mogen we niet scheppen. Dan zou spr. liever niet den grond koopen, maar de hypotheek met een bedrag verhoogen De heer Schilling heeft ook verschil lende bezwaren. Maar men kan de zaak zoo toch niet laten gaan en een faillis sement zou het nog erger maken. De heer ten Broeke stelt twee vragen, n.l. of bij aankoop van grond alle schul den gedekt zijn en of bij liquidatie der Vereeniging het kapitaal dat de ge meente er in gestoken heeft, gedekt is. De heer Visser merkt op dat van dp Vereeniging de klacht is gekomen dat het gemeentebestuur de schuld is, dat de huizen zoo laat klaar waren, omdat men zoo lang moest wachten op het geld. Spr. wil er op wijzen dat de bouw .van deze huizen noodig was. Voor ecni- ge jaren kocht de firma van Gelder huizen in de Melklaan aan en door huuropzegging zijn de menschen toen gekomen tot deze woningbouw. De heer Groeneveld zegt dat bij de ge- heele zaak der volkshuisvesting nooit naar het zakelijk standpunt is ge vraagd. Het ging altijd om het noodige. Spr. wijst er op dat als men hier niet helpt, verschillende kleine leveranciers gedupeerd worden. Spr. hoopt dat men de kwestie uit zakelijk oogpunt niet te nauw neemt, want de woningbouw is er toch door bevorderd. De heer Dunnebier zegt dat de zaak niet aangehouden kan worden, want als dit voorstel niet wordt aangenomen, wordt het faillissement der Vereeniging aangevraagd. De vraag is nu, is de zaak waard gered te worden? Men kan als de heer Vermeulen meenen dat er geen gemeentebelang mee gemoeid is. Maar het is juist, dat de woningbouw er door bevorderd is. Er is wel reden om pessimistisch te zijn, maar toch wil spr. de zaak verdedigen. Door de leden is twee jaar lang 'ge contribueerd, de menschen hebben (lus van hun kant gedaan wat ze konden. Ook de statuten waren in orde. De fout is geweest dat men voor 60 woningen grond gekocht heeft, terwijl men maar voor 19 woningen hypotheek kreeg. Een feit is, dat de woningen den toets der critiek kunnen doorstaan, ze komen nu met den grond op f 3300 per stuk. Dat is zeker niet duur. Het Hoogovenbedrijf heeft 50 wonin gen laten bouwen, die buiten den grond f 3100 per stuk kosten en die niet in de schaduw van de woningen der Coöp. Bouw vereeniging kunnen staan. Als "l waar is dat de huizen f 7 per week doen, is dit een reuzenexploitatic. De heer Schilling: Meent u dat? De heer Dunnebier: Ja, zeker. Spr. acht de exploitatie ook bij f 6 mogelijk. Het denkbeeld van den heer Vermeu len om hypotheek op den grond te ge ven, zal door de Vereeniging dankbaar aanvaard worden, omdat men nog al tijd groote verwachtingen van don grond heeft. Echter zal de 'exploitatie f 400 duurder worden. De heer Vermeulen gelooft niet zoo gauw aan een faillissement, daar zal men nog wel wat mee wachten. Spr. vraagt of het misschien niet beter is, dat de gemeente alles koopt en de hui zen afmaakt. De heer Schilling gelooft ook niet aan een faillissement. Maar spr. gelooft ook niet dat de exploitatie zoo voordee- lig voor de Vereeniging zal zijn. In dit geval zou hij den wethouder wel eens als particulier bouwer willen hooren. Spr. gelooft dat de eigenbouwers met een premiebouw beter uit zijn. Aan de zaak is ook een moreele kant, de men schen zijn uit hun huizen opgejaagd en hebben f 130 betaald. Spr. meent voorts dat het niet aangaat wat de heer Ver meulen wil, n.l. om het reeds toegesta ne geld niet- uit te keeren. De heer ten Broeke zou verschillende voorwaarden willen stellen, n.l. dat de leden der Vereeniging persoonlijk aan sprakelijk zijn en dat de gelden gestort worden op een bank. De heer Sluiters vraagt wat 't hecle zaakje de gemeente waard is. Spr. acht dit de eenige oplossing. De heer Dunnebier zegt dat de ge meente geen schuld heeft in de vertra ging, wij kunnen geen voorschotten ge ven op premie of hypotheek. Spr. is het eens met den heer Schilling dat de menschen die gewerkt hebben, hun geld krijgen. Spr. gelooft wel dat er kans is op faillissement en als een schuld- eischer dit wil, kan de rechtbank er weinig aan doen. Tenslotte wordt een voorstel-Vermeu- len aangenomen om op het geheele be zit van de Vereeniging huizen en grond hypotheek te verlecnen, tot een bedrag van f 69274, tegen nader door B. en W. vast te stellen voorwaar den. Toegestaan wordt een crediet voor het herstellen of vernieuwen van een ketel der centrale verwarmingsinstallatie van school G. Het prae-advies op het verzoek van G. J. Haver en J. J. Rasmussens te Wij keroog om opheffing van een bouwver- bod of aankoop van grond wordt aan gehouden voor nader onderzoek. In behandeling komt het prae-advies op het adres van de federatie Velsen der S. D. A. P. omtrent gedwongen deel neming na den schooltijd aan repeti ties voor de jubileumfeesten. De heer Schaar: Wij wilden niet dat onze kinderen gebruikt werden als ob ject voor de Oranjefeesten. Spr. criti- seert de houding van het hoofd van school D, die de nationalistische idee op school aanwakkert en de school ge bruikt als propaganda-instituut. Daar tegen zullen wij blijven ageer en. Spr. wilde zijn kind niet wagen aan de Oranjelol. Toen spr. dit tegen genoemd hoofd zei, begon deze over de 1 Mei-lol Als we zien hoe banaal het regeerings- jubileum gevierd is geworden De heer Vermeulen protesteert daar tegen. De Voorzitter: Ja, nu gaat u buiten de orde. Spr. is het echter mee eens dat het hoofd van school D beschouwin gen heeft gehouden en niet geantwoord heeft op hem gestelde vragen. De heer Schilling hoopt dat als den kinderen op school het Wilhelmus wordt geleerd, dit dan beter gedaan wordt. De heer Vermeulen: Dat ondersteun ik! De heer Visser zegt dat gemeld wordt als of spreker de zaak verkeerd heeft voorgesteld. Maar de programma's zijn toch op school uitgedeeld en waar het feest een politieke tendenz had, moest dit niet op school geschieden. De heer Groeneveld zegt dat het hoofd van school G eenige meisjes na school tijd gevraagd heeft en wel van ouders, die in de feestcommissie -zaten. Maar hij heeft ze op 't hart gedrukt eerst de toe stemming der ouders te vragen. Spr. wijst er op dat de gezongen liederen in het leerplan voorkomen. Spr. zegt dat er nu menschen mopperen, die verle den jaar hun kinderen stuurden naar de Oranjelol in Beverwijk. De heer Visser zegt wel de overtui ging te hebben dat op Wijkeroog geen enkel kind gedwongen is geworden. Het prae-advies'wordt gesloten. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanstelling van tijdelijk personeel aan da Nijverheidsavondschool voor am bachtslieden voor den cursus 1923'24, tot verhooging van het aantal wekelijk- sche lesuren voor enkele vaste leer krachten en tot verlenging van de tijde lijke aanstelling van den directeur dier school. Bij het voorstel tot wijziging van de Verordening tot regeling van het ver volgonderwijs vraagt de heer Roelse te willen vastieggen dat er niet direct wordt gestaakt, als eenige leerlingen een cursus tusschentijds verlaten. De heer Sluiters hoopt dat alles ge daan zal worden om het vervolgonder wijs te behouden. Onze kinderen heb ben het zoo noodig en 'het 7e leerjaar loopt ook alweer gevaar. Spr. zegt dat desnoods een opwekking in de bladen geplaatst moet worden om de kinderen dit onderwijs te doen volgen. Het voorstel wordt goedgekeurd, waarbij met de opmerking van den heer Roelse rekening zal worden gehou den. Wordt vervolgd. Getrouwd: F. J. VAN PUTTEN en - J. REE. 3834 Mohawkstreet Detroit Mich. U. S. A. Hiermede berichten wij het plotseling overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader ADRIANUS ROS in den ouderdom van 70 jaar. Namens de fam. Wed. A. ROS. IJmuiden, 23 Sept. 1923. Algemeene kennisgeving. Nette Baker biedt zich aan, billijke condities. Brieven onder No. 2090, bureau van dit blad. te huur'mêt pension. Brieven onder No. 2091, bureau van dit blad. CURSUS voor belangstellenden te Beverwijk, IJmuiden en Wijk aan Zee. Aanmelden vóór 1 October aan volgende adressen Voor Beverwijk bij Mevr. Schip per, Dr. Schuytstraat 32, Voor IJmuiden en Velseroord bij den Hr. L. O. Kool, Kanaalstr. 124. Voor Wijk aan Zee bij den Hr. L. D. van Cappelle. Net Meisje zag zich gaarne geplaatst ais hulp in de huishouding. Adresbureau van dit blad. Dienstbode biedt zich aan. Adres bur. v. d. blad. Bij bejaarde dame p. u. 1 of 15 October gevraagd NETTE zindel. Dienstbode zelfstandig kunnende werken en koken. Brieven No. 1126, aan Nauta's boekhandel Velsen. Nette werster gevraagd, voor de wachtkamer Station Velsen. Te vervoegen Sta tionsweg 77. Flinke Woning te huur op goeden stand, huurprijs f 50.per maand. Brieven onder No. 2089, bur. v. d. blad. Ie huur een der woningen boven het nieuwe Consultatie-Bureau aan de Briniostraat te Velseroord. Huurprijs f 6.— per week. Te bezichtigenDonderdag, Vrij dag en Zaterdag a.s. na 2 uur. Aanvragen met opgave grootte van gezin, enz. uiterlijk Dinsdag 2 Oct. uitsluitend schriftelijk aan den Secretaris der t. b. c. vereeniging TH. RUNIA, v. Heemskerkstr. 39 IJmuiden. Adverteert in ditblad Zwart Leer en Laken Capes In alle prijzen VRAAO ONZE COLLECTIE EENS TE ZIEN Aanbevelend, HEEREN MODEMAGAZIJNEN Kanaalstraat C22—24 Telefoon 171 WEGENS en TE OROOTE VOORRAAD deze week VERLAAGDE PRIJZEN van al onze voorradige borstels, bezems klompenemaille glas- en aardewerk toilet en andere zeepen 7vas- en poetsartikelen Bovendien geven wij deze week bij elke gulden die men besteedt een POND van de BESTE ZEEP JAMES WATTSTRAAT 37 Zegt het voort I Allesmoetweg! TE KOOP GEVRAAGD, volledig uitgerust, goed onderhouden, direct zeewaardig, geschikt voor winter- vaart. Offertes met volledige om schrijving onder No. 2092, aan het bureau van dit blad. Te huur gevraagd Winkel of pakhuis voor winkel in te richten, in oud-IJmuiden of Velser oord. Brieven onder No. 2093, bureau van dit blad. Een flink Woonhuis te huur, in Nieuw-IJmuiden. Te bevragen tusschen 2 en 5 uur ten kantore van Not. W. A. Dolleman. Piano (eiken) goed onderhouden, te koop. Prijs f3.50.—. Brieven onder letter J.T., bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3