ORGAAN VOOR DE G LSEN Versehjjnt Woensdags Zaterdags Ufo. 95 Zaterdag 29 September 192S 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abor nementsprijs1.— per 3 maanden, franco per post fl.35 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van adverténtiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Adverteniie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE T N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Iageicmde mededeelingeii 40 ets. per regel Advertentie?, van 11. en m. 5 regels fl. -, iedere regel meer 20 ets. Compact gerette advertenties van 1 t. enm.5 regels f 1.25, iedere regel meor 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- u5'rTan en me* reK®b f0.75, iedere regel meer 15 ets. By niet contante betaling worden de gewone pryzen berekend Advertenties u-adres bureau van dit 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de, gemeente Velsen DIT NUUMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons fen- rean WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten by VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL VAN DEN WACHTTOREN. De goede, onde tijd voor de school. Ten bate van het Herstellingsoord te Lunteren is de rede uitgegeven, die door wijlen P. Barentsen, in leven direc teur der Rijksnormaallessen te Oost burg gehouden is in 1904. Er worden duizenden redevoeringen gehouden, die het aanhooren niet of nauwelijks waard zijn, enkelen, waarvan men nog graag wel eens een uitvoerig verslag naleest en een hoogst enkele, die waard is door den druk voor korten tijd bewaard te blijven. Beroemde Romeinsche redenaars heb ben hun redevoeringen „gebundeld" en ze worden nog gelezen. Maar Cicero's zijn zeldzaam. Met uitzondering wel licht van Dr. A. Kuyper kennen we van onzen tijd niemand, wiens rede voeringen of preeken nog door vele volgende geslachten gelezen zullen worden. Misschien behoort Dr. Kuyper over een kwart eeuw ook wel tot de vergetenen. En hier hebben we een rede, die ne gentien jaar geleden gehouden is en thans pas wordt uitgegeven. Of ze dan zoo schitterend is? De stijl is prettig en genoegelijk maar volstrekt niet van verheven schoonheid. De spreker is een leukerd geweest, die graag een goede grap plaatste; zijn humor is ge moedelijk, een enkele maal is hij be paald flauw. Fijn geestig is de rede zeker niet. Maar de rede heeft een uit gave verdiend om haar inhoud. Wij krijgen er een helder beeld door van de onderwijstoestanden uit het lange schoolmeestersleven van den heer Ba rentsen. Al causeerend heeft hij door zijn. vele herinneringen de schoolwe reld van den goeden ouden tijd zich en zijn hoorders voor den geest ge bracht. Daar leeren we den school meester kennen, die een klas van on geveer honderd kinderen regeerde en verder wist te brengen in rekenen, schrijven en lezen dan tegenwoordig mogelijk schijnt, die van een paar honderd gulden per jaar wist rond te komen en ook het geslacht van onze groot- en overgrootouders als kinde ren. zooveel gehoorzamer, leergieriger, eerbiediger en dankbaarder dan het ontaarde geslacht, dat tegenwoordig in korten broek en met vlechten rond loopt. Wie voor goed genezen wil worden van de waan, dat vroeger eeuwen de goede oude tijd waren, moet dit aar dige boekje lézen. Het is amusant en interessant en wie het boekje koopt, steunt er tevens het bekende herstel lingsoord voor onderwijzers te Lunte ren mee. Een enkele aanhaling uit het boekje moge inzicht geven in de haast onge looflijke schooltoestanden een eeuw geleden. „Nog in het begin der vorige eeuw was de bekwaamste sollicitant naar Oostburg een afgedankt wachtmeester der dragonders, dien men echter niet benoemde omdat hij al te uitstekend vloekte, om de vijf woorden een ma troosje. Men liet er dan ook maar een komen van het huur- en verhuurkan toor van schoolmeesters, dat door den heer Jacquemars te Amsterdam was gevestigd en die er een voor 5 gplden leverde, als het salaris beneden de 100 gulden was; voor 7 gulden als het tus- schen de 100 en 200 liep, en voor 10 gulden, als het meer bedroeg. Vooral de avondscholen, verlicht met kaarsen, gas was alleen in de groote steden, petroleum kwam eerst in de jaren '60, waren toonbeelden van tuchteloosheid. Alle kaarsen in het geniep met een draadje te verbinden om bij het omvertrekken ineens eene Egyptische duisternis te brengen, was een der meest geliefkoosde spelletjes, ook zeer ten genoege van de halfvol wassen mannelijk en vrouwelijke jeugd." Aan het slot van zijn rede vraagt de heer Barentsen: „Had ik recht om te spreken over den ouden tijd? Waar vindt men meer die schoolhokken van weleer, de plak en het Spaansche rietje, waar de poë ten, die Apollo zoo dikwijls het leven zuur hebben gemaakt, waar de man nen, wier verwaandheid het: 100 schoolmeesters 99 gekken" in leven riep, dikwijls verhoogd tot 101, om toch niemand uit te sluiten." Zoo blijkt uit dit aardige boekje niet veel goeds van den goeden, ouden tijd! eerbied moet men echter hebbeh voor menigen ouden schoolmeester, die on danks de jammerlijkste schooltoestan den en een leven van vale zorg en ar moede zijn leerlingen nog zoo ver wist te brengen. Hoeveel er aan de school wereld ook ontbrak, zij hebben het beste gehad: toewijding en liefde voor hun vak en hun leerlingen. Een kwart eeuw geestelijk leven. Het regeeringsjubilee heeft velen een terugblik doen slaan op de laatste vijf en twintig jaren: in de gedenkboeken vindt men een overzicht van de ont wikkeling op ieder gebied. Dat is de waarde van zulke werken; ze zullen eens gebruikt worden door den ge schiedschrijver, die deze periode zal willen leeren kennen en beschrijven. Prof. R. Casimir geeft in „Vragen van den Dag" een overzicht van het geestelijk leven in het tijdvak, dat achter ons ligt. Hoort men al de klach ten en. het gejeremieer over den tijd geest, de ontaarding en verwildering en den zedelijken val, die de oorlog ver oorzaakte, dan zou men verwachten, dat Prof. Casimir het geestelijk levert van dit tijdvak teekende als de rivier den Rijn in zijn, eindloop. Al trager en onbeduidender wordt zijn strooming, totdat hij doodloopt. Prof. Casimir wijst ook op deze stemming van ontmoedi 'ging en somberheid, maar acht haar niet juist. Immers hij oordeelt: „Wie zich inleeft in de geestelijke ge steldheid van ons land in 1898 en den toestand van nu er mee vergelijkt, ziet sommige lijnen als doodgeloopen,» ziet nieuwe bewegingen ontstaan, ziet ver wachtingen vervuld en teleurgesteld, maar ziet een rijk en een vol leven." Eerst geeft hij een overzicht der wijsgeerige ontwikkeling en hij besluit aldus: „Een wending tot het leven, tof het geestelijke is een overhèerschende trek geweest en' geworden van dezen tijd en zij vond haar uitdrukking in de triumphkreet van den geleerden Jezuïet Dr. J. v. Ginneken: De ziel overwint". Op wijsgeerig en godsdienstig gebied ziet Casimir een worsteling om een nieuwen levensinhoud, die levenskracht en nieuwe idealen zou kunnen geven aan 't zinkend Europa. Merkwaardig is deze uitspraak: „Onze somberheid geldt onzen tijd, onze beschaving, in ons westelijk Europa. En daarom vin den die stroomingen zoo levendigen aanhang, die uit den poel des onder- gangs aan de enkele ziel dan den in- wendigen vrede bieden. Een begin van nadering on eenheid van het stoffelijke en geestelijke vindt Prof. Casimir in het feit, dat wij in de natuur confereeren over geestelijke dingen en in vrijen tijd lichamelijke oefening en spel meemaken. Over school en opvoeding lezen we dit oor deel: Er is aan den eenen kant minder liefde voor de school gekomen, aan de andere zijde heerscht er groote belang stelling in opvoedkundige vragen. Het opstel van Prof. Casimir geeft een schat van gegevens, een heenwij- zen naar verschijnselen, waardoor meri inzicht krijgt in het geestelijk leven der laatste vijf en twintig jaar. Het is gelukkig, dat we niet behoeven te spre ken van geestelijken dood, integendeel er is- leven, kracht, groei, verandering, beweging allerwegen. Dat is niet alles goed en schoon, er is veel dwaling en dwaasheid hij, maar uit den waterval met zijn schuim en rumoer komt de harmonisch ruischende en stroomende breede rivier te voorschijn. In het gees telijk leven is veel, dat hoop geeft voor de toekomst. Dictator of demokratie. In de Zuidelijke staten van Europa begint men almeer de demokratie te verloochenen. In Spanje heeft men nu ook zijn Mussolini en is liet parlement naar huis toegestuurd. In de verwar de politieke toestanden en de algemee- ne malaise hoopt men ook in ons land wel op een sterken man, die zijn zin doorzet ondanks alles. Een kapitein op het schip tijdens gevaar en storm, die onverbiddelijk gehoorzaamheid van al len eischt met de revolver in de vuist en ook zonder aarzeling neerschiet, wie hem durft weerstaan. Ieder volk heeft de regeering, die het verdient en er zijn er wellicht, die nog zoo despotisch en hardhandig gere geerd moeten worden. Maar een deel' der bevolking en waarlijk niet het min ste wordt door den dictator onder drukt. De sabel is wel het slechtst denkbare instrument, om mee tc regec ren en toch zonder sabel kan een dic tator het niet stellen. De dictator steunt zijn macht vaak op de gevaar lijke nationalistische gevoelens bij het volk. We zien dit in Italië. In Spanje heeft men een militaire dictatuur ge kregen; het wordt daar d.e omgekeer de wereld: het leger niet in dienst van den staat maar de staat in dienst van het leger. In de West-Europeesche lan den is de demokratie al diep gewor teld en voelt ieder te zeer zijn recht van meezeggenschap, dan dat een dictator lang heerschappij zou kunnen uitoefe nen. Wij behoeyen voor een fascisti sche beweging in ons land dan ook niet te vreezen. GEMEENTERAAD. Zitting van Dinsdag 25 Sept. 1923. (Vervolg). Grediet voor uitbreiding der straatver lichting in de Trompstraat te Velseroord. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Schilling in de raadsvergade ring van 14 Augustus 1923, deelen B. en W. mede, dat van het P. E. N. bericht is ontvangen, dat nog dit jaar een ge deelte kabel zal worden aangebracht in de Trompstraat, zoodat vijf straatlan taarns kunnen worden aangesloten, ïi.l. 4 ondergronds en 1 bovengronds.' De kosten, aan deze uitbreiding ver bonden, bedragen: eerste aarilegkosten, komende ten laste der gemeente f 288, jaarlijksche kosten f 132.90. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den gemeenteraad voor, hen het benoodigde crediet te ver- leenen. Goedgekeurd. Voorloopige vaststelling van de volgende rekeningen over 1922. a. der gemeente, b. van het bedrijf openbare werken, c. van het bedrijf rei nigings- en ontsmettingsdienst, d. van het grondbedrijf, e. van de burgerlijke armbesturen, f. van de gezondheids commissie, g. varf de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De commissie van bijstand voor de financiën heeft deze rekeningen onder zocht en geene opmerkingen gemaakt. Alle bescheiden zijn voorts door den verificateur der gemeentefinanciën na gezien en, wat de becijfering aangaat, in orde bevonden. De daarover uitgebrachte rapporten zijn bij de stukken gevoegd. De verschillende rekeningen wijzen het volgende aan: a. van de gemeente: Gewoon. Ontvangsten- f 3.868.157.405 Uitgaven f 3.813.302.58 Buitengewoon. Ontvangsten 54.85i.825 f 634.622.81 f 306.270.03 f 328.352.78 b. van het bedrijf openbare werken. Debet f 43.202.495 Credit f 2.078.065 Verlies f 41.124.43 c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst. Debet f 27.906.52 Credit f 4.105.61 Verlies f 23.800.905 d. van het grondbedrijf. Gewoon. Ontvangsten f 64.980.85 Uitgaven f 64.980.85 Buitengewoon. Ontvangsten, Uitgaven nihil. f 34.883.99 f 34.883.99 Saldo nihil e. van de burgerlijke armbesturen: 1. het scliaalarmbestuur. Ontvangsten f 47.947.33' Uitgaven f 47.755.115 Batig saldo f 192.22 2. het Roomsch-Katholiek burger lijk armbestuur. Ontvangsten f 25.137.75 Uitgaven f 25.087.435 Batig saldo f 50.315 f. van de gezondheidscommissie. Ontvangsten f 2000.— Uitgaven f 1188.85 Batig saldo f 819.15 g. van de commissie van toezicht •op het lager onderwijs. Ontvangsten f 611.73 Uitgaven f 289. Batig saldo f 322.73 De rekeningen worden vastgesteld. Benoemd worden tot tijdelijk leeraar in de practische scheepswerktuigkunde aan de Visscherijschool L. M. Lavoo te IJmuiden, tot leeraren aan de Handels avondschool T. van Popta voor han delsrekenen en boekhouden en S. v. d Werff voor de Engelsche taal; tot tij delijke leeraren J. H. de Groot voor de Duitsche taal en handelsrekenen, W. Renes voor de Engelsche taal, F. de Vries voor het handelsrekene.n en boek houden en C. E. Coppée voor de Neder- landsche taal. In behandeling komt dan het voor stel der Soc. Dem. fractie om een motie te zenden tot het niet-aannemen der Vlootwet. Tegen het voorstel om deze in behandeling te nemen stemden de heer en ten Broeke, Handgraaf, Ver meulen, Tusenius, Langendijk "n War denaar. De heer Dalmeijer zegt dat het terecht gewoonte is dat de gemeenteraden geen moties zenden aan de Staten-Generaal. Maar deze zaak is zóó belangrijk, dat wij gemeend hebben als vertegenwoor digers van deze gemeente onze mee ning te moeten kenbaar maken. Spr. zal geen groote politieke speech hou den, hij weet ook niet of dit hem goed zal afgaan. De heer Tusenius: Dat zal wel gaan. De heer Dalmeijer: Dat kon wel te genvallen. Met genoegen heeft spr. ge hoord wat de heer Sluiters straks zei over de opvoeding der kinderen. Daar wordt nu aan getornd. Veel dingen op sociaal gebied, die moeizaam zijn ver worven, worden afgebroken. Alleen het Dep, van -Marine vraagt 2 ton meer. Het Consultatie-Bureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Onders laat vooral uw kinderen on derzoeken! Dan wordt 300 millioen voor de vloot wet gevraagd en komen er 60 millioen per jaar bij voor onderhoud. Het is on ze plicht te protesteeren met klem en de Staten-Generaal te vragen hieraan niet mede te doen. De heer Vermeulen zegt dat deze mo tie niet op dj.i weg van den raad ligt, want noch de gemeentewet, noch de kiezers hebben ons opgedragen actieve landspolitiek te voeren. Ook de motie ven vindt spr. niet zoo waarachtig en spr. had gedacht dat de heer Dalmeyer ook de eerlijkheid zou betrachten. Want de lasten van de vlootwet zullen niet drukken op ons land, maar op In- dië (geroep: Nog erger!) Spr. zegt dat er bezuinigd moet worden van een te kort van 150 millioen weg te werken. De Voorzitter hoopt dat van iedere fractie slechts één lid het woord zal voeren. De heer Nijssen zegt dat de Kamerle den er voor zijn om deze dingen uit te zoeken. De heer v. d. Steen herinnert er aan dat straks gezegd is geworden dat een oude ketel dikwijls gerepareerd moet worden. Waar ook een oude vloot ge regeld moet worden opgelapt, is het goed een nieuwe aan te schaffen. De heer Schilling weet niet wat voor belangen de heer Vermeulen in Indië heeft. De heer Vermeulen: Ik heb er mijn thee vandaan. De heer Schilling: Maar ik weet wel dat de menschen daar nog harder dan hier mopperen over de vlootwet. De heer Tusenius zegt er te weinig van te weten/Persoonlijk is spr. tegen de vlootwet, maar hij zal tegen de mo tie stemmen. Als de heer Schaar het woord wil voeren, maakt de Voorzitter bezwaar. De motie wordt met 14>7 stemmen ver-worpen, vóór stemden de heeren Dalmeijer, Schilling, Visser, Schaar, Roelse, Schuitenmaker en Groenevelt. De heer Schaar zegt dat het hem ziel kundig een raadsel is, dat een dusdani ge motie worót afgestemd door heeren, die zich Christelijk noemen. De heer Sluiters protesteert hierte gen. Spr. zegt nipt enthousiast te zijn voor de vlootwet, maar deze behoort hier niet thuis. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer ten Broeke vraagt meer be scherming der beplantingen. De Voorzitter zegt dat men daar in IJmuiden weinig voor gevoelt. De heer Schaar had liever gezien dat hoogere klassen van school D naar Velsen verplaatst waren. De heer Vermeulen vraagt of de be grooting in afdeelingen behandeld zal worden. De heer v. d. Steen vraagt toezicht op het verkeer naar het zeestrand per mo torbooten. Voorts om te zorgen dat ook arbeiders van hier gebruikt worden bij den sluisbouw. De heer Schilling klaagt over de nat te wegen bij de voormalige Tuchtschool en dat de menschen in den Breesaap geen water hebben. Hij vraagt ook om te zorgen dat ar beiders uit de gemeente bij den sluis bouw aan 't werk komen en om prae- advies op een adres van K. L. G. Mol- levanger over de levering van druk werk. De heer Sluiters vraagt op 31 October geen commissie-vergadering te houden en of er al sollicitanten opgeroepen zijn als hoofd van den Keuringsdienst. Spr. zou geen heele man willen aanstellen, stellen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1