De Voorzitter: Wij denken er ook zoo over. De heer Sluiters zegt dat er aan ver harde wegen veel gebouwd wordt. Straks moeten wij daar straat en rio- leering maken. Is het niet billijk den bouwers daarvoor wat te laten betalen. De heer Langendijk vraagt te trach ten naar samenwerking met de omlig gende gemeenten voor den keurings dienst. De Voorzitter zegt dat Beverwijk niet wilde. De heer Schuitenmaker uit zijn ge noegdoening over de verbetering van den oprit bij het station te IJmuiden en ondersteunt het verzoek-v. d. Steen inzake de motordiensten naar het strand. De heer Maas vraagt verbetering van den Tusschenbeeksweg te Velseroord. De heer Groeneveld vraagt wat er ge daan wordt voor de speelterreinen op Wijkeroog. De heer Tusenius bepleit kinder speelplaatsen op IJmuiden. De raad gaat dan in besloten zitting om te beraadslagen over de vragen van den heer Tusenius inzake gaslevering door het Hoogovenbedrijf. Na middernacht wordt de vergade ring heropend. De Voorzitter zegt dat de conclusie van de discussies is dat het door de directie van het Hoogoven- bedrijf gevraagde onderhoud met de commissie voor gas en water moet wor den toegestaan. Aldus wordt besloten, waarop de vergadering wordt gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. De af deeling IJmuiden en Omstra- kén der Spoorweg-Onthouders-Vereeni- ging organiseert Woensdag 3 October een feestavond in de Concertzaal Tivoli alhier, waarin als spreker zal optreden de heer C. E. van Eykern van Haarlem, die ook attracties medebrengt. Mej. Ku- neken van Haarlem verleent haar me dewerking voor zang en declamatie. VELSEN. Inwijding Consultatiebureau. Woensdagmiddag hand onder groote belangstelling de officiëele opening plaats van het Consultatie-bureau van de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose in onze gemeente. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den burgemeester, wethouder Dunnebier, de raadsleden Dalmeijer, ten Broeke, Schuitenmaker, Roelse, Tusenius, de putaties van het Witte Kruis, de Ge zondheidscommissie; Mevr. Rijkens, de dames van het Bazar-comité, de zus ters van het Witte Kruis, verschillende doktoren en predikanten; de directeur der Ambachtsschool, de hr. Zeeman, de directeur van den reinigings- en ont- smettingsdienst, de heer Verzijlbergh enz. De ontvangst had plaats in het ma gazijn, feestelijk met bloemen en plan ten versierd. Nadat allen hadden plaats genomen, hield de Burgemeester de volgende rede: „Het. is nog nauwelijks een jaar gele den dat we in eene bijeenkomst te IJmuiden op zinnebeeldige wijze de eerste steenen legden voor het gebouw waarin we ons thans bevinden. Dat is een gelukwenseh waard aan het Bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in deze gemeente, dat met zoo prijswaardigen ijver en veel doorzettingsvermogen zijn schoone doel heeft bereikt. Er is dezer dagen geschreven, dat ik een rede zou houden bij de opening van dit gebouw. Dat is wat weidsch uitgedrukt. Immers, waar over zou ik een rede moeten houden. Als ik zou trachten de voortreffelijk heid van een consultatie-bureau te schilderen, zou ik een open deur for- ceeren. Ieder weet, dat wanneer de vat- REISINDRUKKEN UIT OOSTENRIJK door O. VOET. V. Van Graz uit kan men heerlijke uit stapjes naar de omliggende plaatsen maken. Bruck aan de Mur en Leoben zijn beide industriesteden, maar bie den toch veel natuurschoon. Op een middag zijn wij naar Todelbad ge\yeest, een heerlijk plekje en geliefd uitspan ningsoord va'n de Grazers. Met den trein gaan we naar Praemstetten en wandelen vandaar door een heuvel achtig woud naar Todelbad. Todel is eigenlijk een Slavisch woord en betee- kent warm, zoodat de naam dus Warm- bad beduidt. Wonder-bekoorlijk ligt het daar, als men uit het bosch nader komt. We zijn zoo hoog gestegen, dat we gelijk met den torenspits van het kleine kerkje staan. En voor ons in het dal ligt het plaatsje, met enkele hotels en villa's. Het badhotel is een flink gebouw en behalve het bad is er een sportterrein en een prachtig wandelpark. bare voor de gevreesde ziektekiem te zijner tijd ontdekt wordt, en aan ,de be smettelijke invloeden worden onttrok ken, zij voor de ziekte kunnen bewaard blijven. Het zou dus eigenljjk voor iedere ge meente zaak zijn een gemeentelijk con sultatie-bureau te stichten. Maar helaas de gemeente beschikt over niet genoeg finantiën om alle goede zaken zelf ter hand te nemen. Vooral tegenwoordig niet nu hare in komsten niet evenredig aan de uitga ven stijgen en er zoowel van boven als van onderen drang op haar wordt uit geoefend om steeds meer uit te geven. En daarom vond ik het een gelukkig verschijnsel dat er ook in deze gemeen te menschen werden gevonden, die vol doende sociaal gevoel bezitten om zich het lot van anderen aan te trekken en er tijd en moeite voor over hebben een onbetaalden arbeid te verrichten. Daarvoor kan men ze niet genoeg dankbaar zijn. En ook willen wij dankbaar consta- teeren, dat er zijn, die het geven nooit moede worden en steeds gaarne blij moedig hunne gave reiken voor deze zaak. Ik zou hen willen toeroepen, blijft het doen en als ge in deze zware tijden moet bezuinigen, doet het dan in de al lerlaatste plaats op deze uitgaven. Dat is een gave, die1 duizendvoudig rente opbrengt in den vorm van levensgeluk van uw medemenschen. Ik zou niet weten, wat ik hieraan nog veel zou toevoegen. Maar* ik wil toch niet eindigen zonder den dank der ge meente te hebben gebracht aan U allen, die zoozeer hebt gezwoegd voor het tot standkomen van deze inrichting. Moge dan dit gebouw, in het leven geroepen door de sociale gedachte, dat de gemeenschap verantwoordelijk is voor het leven harer leden door den ar beid die er in verricht wordt, een ze gen worden voor deze gemeente en een groote en blijvende voldoening voor U allen. En hiermede verklaar ik het consul tatiebureau geopend. De rede van den Burgemeester werd met instemming begroet. Daarna sprak Dr. Anema, die herinnerde hoe hij ruim 2 jaar geleden het bestuur der Vereeniging ontving in het Consultatie- Bureau te Haarlem. Het gevolg van die samenspreking whs dat spr. leider werd van het in Velsen op te richten Consultatie-Bureau. Spr. zegt hier steeds met groot genoegen gewerkt te hebben. Al spoedig bleek de gelegen heid echter te klein. Het bestuur heeft met loffelijk en ijver alles in het werk gesteld om een betere en ruimere gele genheid te schepnen en het is er met veel moeite en zorgen in geslaagd dit gebouw tot stand te brengen. Waar spr. met genoegen in het oude gebouw heeft gewerkt, hoopt hij nog lang in dit nieu we gebouw te mogen arbeiden. Daarbij heeft spr. den steun noodig van het be stuur, maar ook van de collega's en van het Centraal Bureau. Namens de Centrale Vereeniging tot bestrijdingding der Tuberculose sprak Dr. van Gils. Wij verheugen ons op een dag als dezen, zeide spr., omdat wij dan weer gevoelen wat bij den strijd tegen de tuberculose het particulier initiatief waard is. Er is een tijd geweest, dat men het gewoon vond dat het particu lier initiatief zou verdwijnen en meen de'dat alles door Staatszorg moest ge- schieden. Spr. zegt dat deze zich echter nooit zoover kan uitstrekken, dat ze al les kan overzien. En juist nu zijn we in angstige verwachting, wat de be zuinigingsplannen ons zullen doen ont moeten. Het particulier initiatief gaat nu weer betere tijden beleven. Onze Vereeniging is ook geboren uit dit par ticulier initiatief en wij verheugen ons daarom over de vruchten, die dit voort brengt. Op een anderen dag zijn wij naar Thai geweest, ook een geliefd uitstap je van de stedelingen. We trammen met de electrische tot Beyersdorf en gaan dan de bergen op. Hoe heerlijk is het hier en wat een verrukkelijke ver gezichten heeft men: dicht bij Graz en verder de dorpen in de dalen of tegen de berghellingen. We stijgen hooger en dan wordt het woud dichter. Soms gaan we door een nu droogen berg stroom, waarvan de steenen den loop wijzen. Hier in het dichte woud is het wat somber, want de zonnestralen dringen hier niet door. Hier en daar zijn eenige mannen aan 't hoornen kappen. De slanke boomen worden in gelijke stuk ken gezaagd en het hout bij hoopjes' verkocht. Als we op het hoogste punt van den berg gekomen zijn, gaat het aan den anderen kant naar beneden. Bordjes in verschillende kleuren op de boomen wijzen den weg naar de 'dorpen. Wij komen voorbij een ruïne, der Herr Gott an der Wies genaamd, resten oude steenen van een vroegere burcht. Daar De Voorzitter der Vereeniging, de heer J. H. Unger, zegt dat de burge meester niet alleen is uitgenoodigd om aan de opening meerderen luister bij te zetten, maar ook opdat wij het ge meentebestuur onze erkentelijkheid kunnen betuigen voor het in staat stel len om dit gebouw te kunnen stichten. De Vereeniging bestaat nog maar en kele jaren, zij werd in 1919 door Dr. On- nen, die spr. hier nog eens om zijn groo te werkkracht zeer bijzonder gedenken wil. Het Consultatie-Bureau werd eerst gehouden in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden, later in een gebouw te Vel seroord. Maar dit beantwoordde niet aan redelijk te stellen eischen en daar om hebben wij getracht een beter ge bouw te stichten, dat aan de eischen voor een nauwgezet medisch onderzoek voldoet. Met groote bereidwilligheid verleen de de gemeenteraad een terrein in erf pacht en steunde ons financieel om den bouw mogelijk te maken. En hu is het vandaag een vreugdevol le dag voor ons. Wij gevoelen ons als iemand, die op kamers woonde en zich na jaren een eigen huis maakte. Wij zijn nu in staat de 20—30 personen, die zich wekeijks aanmelden', goed te laten onderzoeken. Spr. wil ook denken aan Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Deze toch heeft al jaren eeh ter rein beschikbaar gesteld, waar 12 tot 15 patiënten des zomers kunnen kuren. Het moge Jhr. Boreel een voldoening zijn, dat vele patiënten-daar hèrstel of verbetering hebben gevonden. Spr. dankt dan den architect, den heer Heykoop te. IJmuiden, die belange loos de plannen voor het gebouw maak te, de aannemers, de firma Servaas en Co. te Velseroord, voor de goede uitvoe ring en den opzichter, den heer van Manen, voor het toezicht. Voor dé1 financiën hebben zeer velen bijgedragen. Spr. dankt vooral het da mes-comité, dat zich zoo heeft inge spannen om geld te verzamelen. Ook de jongedames, die bloempjes verkoch ten en giften ophaalde, danktspr. Voorts dankt spr. de medewerking van wijlen den heer Jac. Sin je wel om het werk der Vereeniging in de IJmui- der Courant belangloos bekend te ma ken, den heer Verzijlbergh voor het op bergen en desinfecteeren van het mate-* riaal. Spr. hoopt dat de belangstelling in het werk der Vereeniging steeds zal blijven en dat die ten goede zal komen aan hen, voor wie dit gebouw gesticht De aanwezigen hebben daarna het gebouw bezichtigd, terwijl er ook ge legenheid was een kop thee te gebrui ken. Zooals bekend is- staat het gebouw aan de Briniostraat te Velseroord. Rechts van den ingang is eerst de wachtkamer, daar achter is de kamer voor onderzoek, waarin twee kleedka mertjes zijn en een hoogtezonkamer. Links is voor de bestuurskamer en achter het magazijn. Boven is de wo ning van den congierge en nog een wo ning, die voorloopig verhuurd wordt. Het ziet er alles keurig uit. Melden we tenslotte nog dat het Da mes-comité en Mej. J. L. Enschedé te Santpoort een bloemenhulde zonden en dat de heer L. P. Tismeer de plechtig heid op de gevoelige plaat vereeuwigde, door de aanwezigen vóór het gebouw te fotografeeren. En als een bewijs van de groote activiteit van het bestuur der Vereeniging, dat Velsen de tweedé plaats in ons land is, dat speciaal een gebouw heeft gezet voor het Consulta tie-Bureau. Alleen den Haag heeft dit ook gedaan en in Amsterdam is men er nu mede bezig. Het Consultatie-Bureau zal voor het publiek te bezichtigen zijn op Zaterdag 6 October des middags van 25 uur. dicht bij ligt Thai, een klein gehucht met een klein kerkje. Tegenover de kerk het verweerde beeld van een mar telaar in een kastje, dat door de lands lieden eerbiedig gegroet wordt. Vlak bij de kerk is het hotel met den lommerrijken tuin ervoor, waar tal van banken en stöelen staan bij tafels, maar Waar met ons nu slechts enke len gezeten waren. Des Zondags echter is het er druk, dan is des middags en 's avonds alles bezet. Terwijl wij daar zaten, stoorde niets de landelijke stilte. Het landsvolk, zoo wel vrouwen als mannen, was aan den arbeid op de korenvelden, want het was oogsttijd. En hoe blijgestemd is het dan, want wat is heerlijker dan het binnenhalen van een goede oogst! Wij meenen dat de oogst meeviel, al had deze in die dagen nog al eens te lijden door hevige onweders en hagel slag. Van Thai wandelden wij naar Gös- ting, een afstand van zeker anderhalf uur, maar heerlijk langs de bergen ter weerszijden met het majestueuze woud en langs de bruisende beek. Dicht bij Woensdag bad zich" voor den kan tonrechter te Haarlem te verantwoor den de autobus-bestuurder A. O., te Velsen, „ter zake dat hij, in de gemeente Haarlem op den 3den Juni 1923, des voormiddags omstreeks 10.30 uur, als bestuurder van een vierwielige motor rijtuig daarmede heeft gereden over den openbaren weg, den Schoterweg in de richting Velsen, en alstocn ter hoogte van het kruispunt Zoetestraat-Scho- terweg de vrijheid en veiligheid van het verkeer op dien weg heeft in gevaar ge bracht, door, terwijl hij aan de rechter zijde van dien weg reed, plotseling en hoogst roekeloos en onvoorzichtig in schuine richting van rechts naar links over dien straatweg te rijden over het meest links van hem beklaagde gele gen electrische tramspoor heen en eeni ge meters voor een hem uit de richting Schoten in de richting Haarlem over dat tramspoor naderende electrische tramrijtuig langs een en ander zonder zich voldoende te vergewissen, in ieder geval zonder er voldoende acht op te slaan of er zich geen personen op dien weg bevonden, en wel speciaal zij, die met gemeld tramrijtuig wenschten me de te rijden en diens volgens daar ter plaatse op dat tramrijtuig wenschten te stappen, zijnde daar immers een tram halte voor dien lijn, hebbende beklaag- des bovengenoemd gedragen dan ook tengevolge gehad, dat hij beklaagde met zijn motorrijtuig W. Z. en P. M. L., die zich op dien weg bevonden en juist op dat tramrijtuig wilden stappen, aangegrepen". Bekl. werd veroordeeld tot f 40 boe te, subs. 10 dagen. De eisch luidde: f 100 boete, subs. 10 dagen; Kenn. Ed.s INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij u eenige plaatsruimte af te willen staan over het zooveel besproken vervoermiddel „De Autobus", mede naar aanleiding van een ingezonden stuk van een gedu peerde.' i -i j;j» Gezien het gebruik, dat gemaakt wordt van de autobussen, blijkt het wel degelijk dat deze in een behoefte voor zien, vooral voor de verschillende dee- len onzer gemeente, welke onderling steeds geïsoleerd lagen. Dat er wel eens een storing of Oponthoud plaats heeft, is niet te ontkennen, hoewel dit dik wijls bij denzelfden ondernemer plaats heeft. Er wordt veel geschreven over overbelasting, staanplaatsen enz. maar vindt men dit ook niet bij extra-gele- genhedep bij tram en spoor? De auto bussen worden trouwens zeer streng door een deskundige van gemeentewe ge gekeurd. Wat aangaat het concurreeren van verschillende ondernemers, is dit al leen te wijten aan het steeds maar uit reiken van vergunningen en stand plaatsen, waardoor bestaande onder nemingen zeer gedupeerd worden. Een half-uur-dienst met op drukke dagen extra-kwartier-diensten was ruim vol doende geweest. Weet verder het groote publiek wel dat de verlaging der spoortarieven aan onze concurrentie te danken is? Nog maals dit, wanneer alléén standplaat sen waren uitgereikt aan 3 of 4 onder nemers, hadden deze een goede dienst met reservemateriëel "kunnen onder houden, hetwelk het reizend publiek niet anders dan ten goede had kunnen komen. UEd. beleefd dankend voor de ver leende plaatsruimte. Eenige Ondernemers. Gösting ligt nog een ruïne, hoog op een berg, waar men ook boven langs kan gaan, maar die trotscher aandoet, als men haar vanaf den weg ziet. Gösting is een aardig dorpje, waar we een mooi monument zagen voor de gevallen dorpelingèn in den grooten oorlog. Met de electrische gingen we weer naar Graz terug. Verleden jaar schreven we reeds over het mooie uitstapje naar Hilm- teich met den Hilmwarte. Ook nu zijn we daar weer geweest. Gaarne hadden we grootere uitstapjes gemaakt,, had den we een ausflug gemaakt naar Bad Aussee en Grundelsee, het schoonste oord van Stiermarken, maar er waren omstandigheden, die zulks verhinder den. Gaarne ook hadden we een berg van 2000 Meter beklommen, maar ook dit was niet mogelijk, al blijft het ons verlangen nog eens die zuivere, ijle lucht boven op de besneeuwde bergen te mogen inademen en te genieten van het wijde vergezicht in God's wonder heerlijke natuur. Centraal Genootschap voor Kinderher. stellings- en Vacantiekolonies. Afd. Kehnemerland. Secr.: Willebrordstraat 5 te Velseroom Mocht onze Afdeeling het genoegen smaken dat in den laatsteri tijd eenige nieuwe leden toegetreden zijn, cn ooi de Sportvereeniging „Sparta" van "Wij. keroog en de Korfbalclub ons met bij. dragen hebben verast, als resultaat gehouden propaganda-avond en een wedstrijd, toch baart de finantieele toe.' stand onzer afdeeling zorg,, omdat hej aantal kinderen, dat uitgezonden moei worden, steeds grooter wordt. Onze afdeeling wil in de komendt herfst- en wintermaanden nog eet aantal kinderen uitzenden den ver. pleging in dezen tijd van het jaar is zot weldadig voor zwakke kinderen ter- wijl door een verhoogd subsidie dei; Provincie de verplegingskosten dan bi], lijker zijn. Daarom heeft ons Bestuu' besloten, wederom een VLAGGETJESDAG te organiseeren; op 4 October a.s. zul len jonge dames in de geheele Gemeen; te u het bekende Genootschaps-vlagg& tje aanbieden en verzoeken we aller dien dag een vlaggetje te koopen; he is het symbool van uw steun en waar doering voor ons streven: „HULP AAK HET ZWAKKE KIND." Jonge dames, die lust gevoelen onl bij den verkoop behulpzaam te ziji kunnen zich hiervoor opgeven bij d Dames Raat en Bus te Wijkeroog, Me vrouw List, Wilhelminakade 76 t IJmuiden, de heeren B. Lavoo, Rijk weg 38 te IJmuiden en Y. J. ReitsmJ Willebrordstraat 5 te Velseroord. „Vele handen maken licht werk" vindt ook hier toepassing; de VLA{ GENDAG moet aan onze vereenigin een flink bedrag opleveren, zóó grooi dat we eind October minstens 15 kin deren kunnen uitzenden. 'n Goed, prettig ingericht Kolonk huis in Gelderland met vakkundig peij soneel staat gereed, hen te ontvanger; Het Bestuur. VISSCHERIJ. Op da vischvangst. Onder dezen titel schrijft J. J. Jr. i Haarl. Dbl. het volgende feuilleton: Zij die mij op een Woensdagmorgei tegen tienen, bij de Visschershaven IJmuiden hebben zien zwoegen onde een last, en mij voor een wereldreis ger hebben aangezien, kan ik gerusi stellen. Met leege handen naar de storf gegaan een van die wonderlijke ij richtingen in een havenplaats, waar j boter, pruimtabak, brood en waterlaa zen kan krijgen had ik deze verlate met een vijftal brooden, scheepsbi schuit, boter, kaas, suiker, snijkoek en bovendien last not least cigarette n, 05 daarna mijn schreden te richten nas den stoomtrawler „Dorothea", waarm( ik een reisje zou maken, om een we? te profiteeren van de versterkende ze| lucht, maar ook om kennis te makj met het leven en bedrijf aan boord va een trawler. Wel waren de verschrij kingen van de zeeziekte mij meto schrilste kleuren voorgeschilderd, mal ik versaagde niet. „Weet goed wat je doet", waren j laatste woorden, die ik van den wj kant hoorde, toen ik al aan boord "vj de „Dorothea" stond, „als je in lij schuitje zit, moet je meevaren evi ld je niet zoo maar terug". Ik waardeerde de menschclièvenl bedoelingen van den spreker, do^ bleef waar ik was. Gélukkig ook, wai ik ben niet zéeziek geweest. Enkele oogenblikken later. De ti wordt losgegooid, een stoot op de flu even manoeuvreeren en dan stoom' we de haven uit, de zee tegemoet. staat een flinke bries, zoo om en 11 bij het zuiden. We gaan er dwars tcgi in en zijn de pieren nog niet goed wel uit, of de schuit begint al stevig schommelen. Het water loopt de spi gaten in en uit en om niet direct Ti een paar natte voeten te beginnen, zo ik me een verheven standplaats en v op een groote bus carbid. Dan woii de steven naar het Noorden gewer Thijs Vis, onze schipper, een der be* van de IJmuidensche vloot, beeft 1 sloten om de Oost te gaan visschen, de buurt van Helgoland, 160 mij stoomen. De machine draait vol-an we loopen 9 mijl. Langzaam verdwijnt Holland's k uit het gezicht. We passeeren Haa: 1 vuurschip. De avond begint te valj en onze lichten worden aangestoki het witte toplicht en de roode en grt ne zijvuren. Ik blijf, nog een paar ut tjes op de brug, babbel wat met schipper, rook cigaretten, zie het li| van het vuurschip Terschellingerbaj en ga dan m'n kooi opzoeken. Den volgenden morgen vroeg zijn bij ons vischwater, de log wijst mijl. Het visscben in, deze buurt is

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2