IJmider Courant 'zaterdag 29 Sept. 1923. 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A,S, IJMUIDEN. ned. herv. kerk. ilO uur: Ds. van Poelgeest van Cfstricum. 7 uur: Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. AfcL Prot. Bond. 730 uurDs. van den Bergh van Eysinga, van Santpoort. geref. kerk. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. chr. geref. kerk. 10 uur: Ds. Croes 3 uur: Dezelfde. leger des heils. OOOSTFEEST. 7 uur: Bidstond. uur: Heiligingsdienst. 3 uur Openluchtsamenkomst Velseroord. 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leidster der bijeenkomstenKapiteine Brauwer uit Amsterdam. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Geen dienst. 5 uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. uur: Ds. Eggink, Afscheidsrede. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Rooker, O. I. pred. met verlof. Lokaal BETHEL. uur: De heer G. B. Würth. evangelisatie. 10 uurDs. ten Kate van Heemstede. van den wachttoren. Directe en indirecte belastingen. Wanneer een regenbak lek is en er bovendien een poos minder water valt dan gewoonlijk, zal hij gauw leeg zijn. Als de huiseigenaar dan bij de huren emmers en tonnen water leent en dat i water in zijn bak gooit, om de water voorziening van zijn huis in orde te brengen, doet hij als. een dwaas. Als die regenbak is onze schatkist. Het lek wordt gevormd door de royale uitgaven van de laatste vijf jaren en de noodzakelijke extra uitgaven der oor logsjaren. Was de heffing in eens maar niet uitgebleven, onze finantieele moei lijkheden zouden minder groot zijn. Er is door regeering en parlement in de ja ren van 'schijnbloei webniet met mil- lioenen te grabbel gesmeten maar toch op Micawber-manier gefinancierd: 't zou wel terecht komen, er werd althans geen rekening gehouden, dat de op brengst der Rijksmiddelen met de wel vaart snel achteruit zou kunnen gaan. De oorlogswinstbelasting hield op een klein goudstroompje in de schatkist te doen loopen. Het verschil tusschen in- komsten en uitgaven werd al grooter. Toen heeft men een paar maal geleend. Onze staat heeft gelukkig nog het ver trouwen der geldschieters; het geld kwam er. Maar het lek bleef en de in komsten daalden snel. De toestand is onhoudbaar; er moet bezuinigd worden of de inkomsten moeten worden ver meerderd of beiden moet geschieden, om het finantieel evenwicht te herstel len. Dit alles zal wel niemand ontken nen. Men mag er maar niet op losleven, totdat we een finantieel hulpeloozen staat krijgen als Duitschland of Oos tenrijk. De minister van finantiën is bijna nooit populair noch bij de regeering noch bij het volk en zijn vertegenwoor digers. Hij moet er zijn, als een beul, waar de doodstraf nog bestaat, maar hij heeft eigenlijk een vies baantje. Het is tegenwoordig wel een buitenge woon ondankbaar werk, dat de minis ter van finantiën moet verrichten. Daarvoor is noodig finantieel talent en dat bezit Colijn ongetwijfeld, anders was hij van Indisch officier niet een der leiders van de Royal Dutch gewor den. Ook moet hij een stoer man wezen en Colijn behoort zeker tot de kracht- menschen. Het gevaar bestaat, dat men alles van hem afkeurt of alles aan vaardt, wat hij voorstelt. Zijn positie is ongetwijfeld zeer sterk; hij kan op een meerderheid rekenen, zooals weini ge ministers voor hem4 waarschijnlijk Eeeft hij zekerheid, "dat de andere mi nisters met zijn plannen meegaan. Als hij wil, kan hij de critiek onweerlegd laten en zijn tegenstanders niet beant woorden, omdat hij zonder hen doen kan, wat hij wil. Daar hij vrij zeker op een volgzame meerderheid en op al le ministers kan rekenen, is zijn posi tie als van een dictator. Een dictator beveelt en luistert niet naar anderen. Hij zet zijn wil door, ook al is deze ver keerd. Colijn wil een goed deel van het te kort wegwerken door 20-% van de sa larissen der ambtenaren af te nemen. Tegen dit plan zijn sterke argumenten aan te voeren. Het sterkste vinden we wel, dat het onrecht is niet het heele volk maar alleen de ambtenaren te laten bloeden, om den staat weer fi nantieel gezond te maken. Waarom moet de onderwijzer, de commies, de postbode niet minder dan een vijfde van hun inkomen voor dat doel afstaan en niet de boer, de timmerman, de ban kier, de fabrikant? Volgens De Standaard, die liet weten kan, is de minister van plan de tabaks belasting te verhoogen met 15 a 16 mil- liocn, den bieraccijns met 7 millioen en het invoerrecht op thee met 7 millioun; verder wil hij een rijwielbelasting in voeren, die 3 4 millioen moet opbren gen. Daardoor hoopt de minister de direc te belastingen belangrijk te kunnen ver lagen. We hebben dus meer indirecte en minder directe belastingen te beta len. Tegen het stelsel der indirecte be lasting hebben we het groote bezwaar, dat er in geheel geen rekening met de draagkracht gehouden kan worden. Ook het armhuismannetje, dat voor zijn twee kwartjes weekgeld wat ta bak koopt, brengt die belasting op, ook de armste bewoner van het armste hut je, 'die zijn kopje thee dringt, staat daarmee een weinig van zijn gering in komen aan de schatkist af. Van het glas bier in een bierhuis in een volks buurt wordt evenveel belasting betaald als van een glas in een alkoholpaleis. De fietsbelasting is eens afgeschaft, om dat de fiets niet een weeldeartikel meer is. Men zou even goed een belasting op schoenen kunnen gaan heffen. De pol derjongen, die naar zijn werk fietst, moet van zijn oud verroest karretje even goed belasting betalen als de rijke, die alleen bij mooi weer voor zijn plei- zier op een eerste klas-fiets, schitterend van lak en nikkel, eens een tochtje maakt. Men kan eenigszins aan deze be zwaren tegemoet komen door de duur dere soorten thee en bier en tabak zwaarder te belasten en desnoods de werkfietsen vrij te stellen, maar dit neemt het onrecht toch niet geheel weg. We hebben nog een ander bezwaar te gen indirecte belasting; men heeft haar wel een pijnlooze operatie van de beur sen der belastingbetalers genoemd. Wie denkt er aan, lat hij in den prijs van zijn suiker een belangrijk percentage belasting betaalt? Dat gaat ongemerkt en de klachten over den zwaren belas tingdruk verminderen, als er meer in direct dan direct aan belastingen wordt opgebracht. Zoo zou men ook de methode der zak kenrollers kunnen verdedigen; immers zij berooven ook ongemerkt. Maar on- dertusschen raakt men toch zijn hor loge, portefeuille, portemonnaie kwijt. Men moet weten, hoeveel belasting men betaalt. Openbaarheid lijkt ons hier gewenscht. De burgers moeten min of meer controle en critiek kunnen uit oefenen op de daden van den staat en ook precies weten, hoeveel de staat van hen eischt. Geld moet er komen en wij zullen het moeten opbrengen. Maar het komt ons billijk voor, dat men daarbij niet meer uit de indirecte en minder uit de direc te belastingen tracht te halen. De be lastingdruk moet niet voor de kleinen maar voor de grooten zwaarder ge maakt worden. De nieuwe wereld voorloopïg voor ons gesloten. Wat is alles toch anders geloopen dan we tijdens den oorlog verwacht hebben! Energieke jongelui gingen Fransch leeren, want na den oorlog zouden er immers in de verwoeste stre ken van België en Frankrijk schatten verdiend kunnen worden en prachtige betrekkingen voor het grijpen zijn. Er zou werk in overvloed zijn, om de ver woestingen te herstellen. Er zijn echter slechts eenige landarbeiders eindelijk in Noord-Frankrijk onder vrij aanne melijke voorwaarden aan den slag ge komen, maar verder heerscht hier in vele vakken groote werkloosheid, gelijk in bijna alle landen van Europa. Wie thuis geen werk vindt, krijgt het elders ook niet. Duizenden landarbeiders vonden anders werk in Duitschland; ze zijn met den oorlog teruggekeerd naar het vaderland; ze hebben vaak hun spaarpotje in Duitschland achter moeten laten en wie toen een duizend Mark op de bank had staan en een flinke spaarduit bezat, heeft door den val van de Mark thans niets meer. Werk en welvaart zijn alleen ver van huis te zoeken: in Amerika. Maar Ame rika is niet gesteld op de ratten, die het zinkende schip van Europa ont vluchten. Bij de wet is het aantal land verhuizers zeer beperkt. Voor ieder land is een aantal vastgesteld, dat niet overschreden mag worden. Het aantal liefhebbers is veel te groot. De vrees voor een te groote toevoer van arbeids krachten heeft geleid tot de strenge be palingen der emigrantenwet. De Am. consul-generaal te Rotter dam heeft door de pers aan het publiek bekend gemaakt, dat het aantal aan vragen voor visa versa reeds veel te groot is. Het aantal aanvragen over treft toch nu reeds al het quotum, dat is het aantal, dat toegelaten kan wor den tot over Juli '24. Wie dus naar Amerika wil verhuizen, moet wachten minstens tot dien datum, wellicht nog maanden langer. De emigrantenwet zal herzien wor den, maar nu het economische leven in Amerika ook al aan het verslappen is, bestaat er gevaar, dat de bepalingen der nieuwe nog strenger zullen zijn. De gr lijzen van Amerika zijn echter niet potdicht; een aantal vreemdelin gen wordt toegelaten huiten de emi grantenwet om: het zijn allen,"die tijde lijk een bezoek aan Amerika komen brengen, verder toeristen, die er voor hun genoegen of voor zaken heengaan, tooneelspelers, sprekers, predikanten, verpleegsters, professoren en anderen, die tot een erkenden geleerden stand behooren. Zij zijn in Amerika welkom en voor hen staat de deur altijd open. Maar voor hen, die in de nieuwe we reld hopen welvaart en een nieuw be staan te vinden, is de kans, om er bin nen te komen voor langen tijd verke ken. RAADSOVERZICHT. Zitting van 25 September. ITooge politiek. We hebben Dinsdagavond den ge meenteraad tot Tweede Kamer gepro clameerd en na ampele bespreking en ernstige betoogingen de voorstellen in zake de Vlootwet met groote meerder heid van stemmen verworpen. Na het glashelder betoog en de on weerlegbare argumenten van den Edelachtbaren, toekomstig Hoogmo gende Mr. Dr. Schaar volgde de met gloed en overtuiging uitgesproken re de van den Iloogedel-Zcergoleerde Heer Professor v. d. Steen. Zijn grondige kennis van onze Overzeesche bezittin gen, van de buitenlandschc politiek en van het verdrag van Washington, bij zonderlijk onze ietwat benepen inter nationale verhouding tusschen de groo te zeemogendheden, waren heldere lichtbakens voor het oordeel der overi ge edelachtbaren, waarvan zeker meer deren hun schitterend licht onder uit de korenmaat hadden willen opdiepen, als niet de Voorzitter met het oog op het landsbelang en de internationale verwikkelingen de stroomen der wel sprekendheid had gemeend te moeten stuiten, door slechts „aan de fractie leiders" te vergunnen, het woord te voeren over deze voor de grootrede naars in onzen gemeenteraad zoo pom- peuse zaak. Men moet daar niet gering over denken. „Als fractieleider" het woord te mogen voeren over een zoo belangrijke, zoo hoogst kritieke zaak als de Vlootwet, waarmede de lands- regeering staat of valt; te weten, dat heel de wereld buiten onze enge gren zen het oor te luisteren legt naar de re devoeringen van zoodanigen leider, die of alleen zijn heele fractie uitmaakt of misschien een fractie van twee, hoog stens drie volgelingen vertegenwoordigt Da's niet mis en daar moet men heel wat voor in den mars der wetenschap voor hebben. Men moet het gehoord hebben, hoe de toekomstige Mr. Dr. Hoogmogende Schaar met breed gebaar en met het hem eigen sonore geluid van den volks tribuun sprak van „de huivering van geheel ons volk" hij het zien van een onzer geduchte oorlogsoudroestbodems, om te doorvoelen, dat we minstens „ge- aardbeefd" zullen worden hij het zien van de oorlogsvloot, ingevolge de vloot wet, ook al is ze reeds oud-roest vol gens den „fractieleider" Schuitenma ker voor ze klaar is. Het was geweldig grootsch en een voudig stralend was het betoog van den grootsten der grooten, den heer Ver meulen, dat we de Vlootwet gerust konden aannemen, omdat zij aan ons door den fiscus geplukte volk geen cent zou komen staan te kosten en al de honderden millioenen, waarmede Mel- lo eerlang zal gaan strijken, zullen worden geperst uit de rij stb uiltjes der vette Javanen en Maleiers en Balinee- zen en Batjakers. (Niet zetten: Pad- jakers hoor zetter, want die wonen niet in de(n) Oost). Tjonge, tjonge, wat zaten de gemeen te-Kamer-stenografen te penkrasscn om in het analytisch-raads-Kamervcr- slag vast te leggen, hoe onze politieke kopstukken en leiders van politieke fracties van één of meer leden dach ten over de Vlootwet. Van den heer Dalmeijer, dien we tot de weinige werkelijk politiek onderleg den in onzen raad meenen te mogen re kenen, heeft het ons verbaasd, dat hij met zijn motie kwam om onzen raad een uitspraak te laten doen in de vloot wetaffaire. Te meer nog, daar zelfs in het purpc- re Zaandam een motie van gelijke strekking was verworpen op dezelfde overwegingen, die naar de heer Dal meijer had moeten en kunnen hegrij pen tegen zijn motie hoe goed be doeld overigens zouden worden aan gevoerd en terecht. Uit de stemming over de motie, 14 te gen 7 is dus allerminst op te maken dat de 14 tegenstemmers vóór de vloot wet zijn. We meenen hier den nadruk op te moeten leggen om eventueele on juiste gevolgtrekkingen te voorkomen. Er is door velen van de 14 tegenstem mers in overweging genomen, dat een stadsbestuur zich niet heeft te mengen in zaken, die des lands zijn en de hcei" Schilling, die talloos malen geageerd heeft tegen te veel inmenging van de regeering in gemeentezaken, had con sequent feitelijk tegen de motie moeten stemmen. Natuurlijk alleen op grond van bovenstaande. „Men moest een re ferendum onder - de kiezers houden", aldus een onzer perscollega's en of schoon de Tweede Kamer de afspiege ling van den kiezerswil is twijfelen we er ook geen oogenblik aan of de kie zers zouden de vlootwet verwerpen. Na de grootheid der debatten; na het Tweede" Kamer gespeel een vertooning opnieuw, hoe men groot in het kleine kan zijn. De heer Schaar, diew el zeer grof knipt, kwam voor de tweede maal met zijn vermeende klacht, dat zijn kinderen gedwongen werden deel te nemen aan de zijn inziens „banale oranjelol". Tot zijn juiste proporties teruggebracht is van werkelijkcn dwang geen sprake geweest en heeft de heer Schaar een heibeltje gemaakt om zijn kiezers te believen, 't Wil ons voor komen, dat een rein kinderzieltje min der hesmet zal worden, door het zingen van het verouderde Wilhelmus, dan door de politieke tendenz om het kind aan het verstand te brengen, dat het niet mee mag doen aan iets, waaraan door nagenoeg alle schoolgaande kin deren met blijdschap wordt deelgeno men. Een kinderfeest is nimmer een po litiek feest en wil men de kinderen een lentefeest geven, best. Wij zijn het met professor Gunning volkomen eens, dat door ons volk veel te weinig feest gevierd wordt. Over het waarnemend burgemeester schap is door don heer Schilling geïn terpelleerd. Zijn interpellatie heeft, den schijn van waarheid. Toch geloovcn wc, dat hij er wethouder Landewecrt geen pleizier mee gedaan heeft. In ieder geval is zijn conclusie, dat door een verandering in de waarneming een brevet van onbekwaamheid is uitge reikt aan den heer Landeweert o.i. niet juist. We achten den heer Landeweert min stens even bekwaam tot waarneming van het burgemeesterschap als den heer Handgraaf, doch om na de verkiezin gen af te wijken van een normale waar neming, daarvoor bestonden toch geen steekhoudende beweegredenen, zonder juist den heer Handgraaf te krenken. Om als plaatsvervangend voorzitter van de Gemeenteraadszittingen, hij absen tie van den Burgemeester, op te treden zijn bijzondere eigenschappen noodig, welke men en daar over zal men het zoowel van uiterst links als van uiterst rechts wel eens zijn, niet in bijzondere mate bij deze wethouders zal aantref fen. Het leiden van vergaderingen is op- zichzelf reeds een moeilijk en lastig werk. In zonderheid geldt dit voor raadszittingen waar alleen een krach tige persoonlijkheid met een algemeene ontwikkeling, wetskennis en routine, die ver uitgaat hoven die van een door snee-raadslid, in staat is de teugels in de hand te houden. Er is daarom zoo veel zelfbeheersching voor noodig, om dat een raadsvoorzitter objectief alle détails moet kunnen beoordeelt h, wat van een waarnemend voorzitter <partij- voorganger niet verwacht kan worde-n. Deze zijn altijd in meerdere of mindere mate beïnvloed door kaste- of partij geest en dit lijkt me ook de eenige re den, waarom over de waarneming van het burgemeesterschap nog getwist kan worden. Die reden is heslist nit den booze, omdat alle politiek uit den booze is, daar het je reinste zelfzucht en je meest geïncarneerde egoïsme is. Over de interpellatie van den heer Tusenius inzake gaslevering aan onze gemeente door het I-Ioogovenhedrijf schorten we ons oordeel op. Vriende lijk ontvangen is ze niet door het col lege van B. en W. We wachten een be spreking in openbare zitting af. Noch- thans meenen we, dat de aanbiedingen van het Iloogovetibedrijf wel uiterst gunstig moeten zijn om er het oor aan te kunnen leenen. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Zondag dan eindelijk eens de revan che-wedstrijd, welke H. B. S. indertijd beloofde, toen Stormvogels op het nip pertje af en onverdiend eenige jaren ge leden met 43 van haar voor den Hol- dertbeker verloor. Stormvogels speelde toen nog in de derde klasse en H. B. S. reeds lang in dc klasse, waarin zij nu nog speelt. Dc Hagenaars kwamen met een zeer sterk elftal uit, doch niettegen staande dat, had Stormvogels met rust de leiding (2—1). Daarna maakte II.B.S. naar des scheidsrechters meening al spoedig een doelpunt, wat echter een scheidsrechterlijke dwaling was. Dit had oen inzinking bij Stormvogels ten gevolge, waarvan H. B. S. profiteerde en den stand op 42 bracht. Toen kwam hét moment: Ongeveer op het midden van het veld kreeg Blinkhoff Sr. den bal. Met een sneltrein-vaart ste vende hij op den Haagschen keeper af, gevolgd door I-Iarry Denis. Een snelle nek-aan-nek-race ontspon zich, welke tenslotte door den Stormvogel gewon nen werd met als resultaat een goal. Kort voor het einde kwam ook Olden burg Sr. alleen voor den Haagschen keeper te staan, doch hij faalde met schieten, zoodat Stormvogels met 43 verloor. H. B. S„ overtuigd van het on billijke van het toekennen van den tweeden goal en de uitstekende presta tie der Stormvogels, beloofde later eens een revanche-wedstrijd te komen spelen. Tot nu toe is het echter bij een belofte gebleven. Thans echter legt de Bond H. B. S. de verplichting op naar IJmuiden te trek ken. En de Hagenaars kunnen er van op aan, dat ze warm ontvangen zullen worden. Bepaald nieuwsgierig zijn we naar de prestaties van Sint. Recht evenredig aan die nieuwsgierigheid is echter on ze teleurstelling over het feit, dat men Visser op de rechtsbuitcnplaats heeft gezet. Voor ons lag 'hij de komst van Sint de kracht der voorhoede juist in het binnentrio Blinkhoff Sr.Sint Visser. Vraagt men onze meening, dan had den wij gaarne Sprokkreeff eens als rechtsbuiten gezien. Eenige jaren ge leden wc meenen tegen HermesD. v. S. speelde hij met veel succes links-buiten, zoodat o.i. de kans zeer groot zou zijn, dat hij als rechts-bui- ten nog beter zou voldoen, vooral daar hij handig en vlug met den hal kan dribbelen. Maar zelfs, wanneer men deze „kracht toer" niet zou aandurven, dan nóg had den wij Visser als links-binnen ge handhaafd en Bakker op den wing ge zet. Intusschen, nu de commissie anders beslist heeft, hopen wij, dat we ver keerd gezien hebben en zoo niet, dat men, voor het te laat is, de opstelling nog verandert. In den wedstrijd tegen Excelsior heeft H. B. S. zich niet van haar beste zijde doen kennen. Dit behoeft echter voor Stormvogels geen reden te zijn, de zaken te kalm aan te pakken. De II. B. S.-voorhoede moge niet het beste deel van het elftal zijn, we zijn er van overtuigd,, dat, wanneer er in de Storm vogels-verdediging geen heter verhand is, dan tegen O. D. S., deze voorhoede dit niet ongestraft zal laten. Wat meer systeem zal zeker geen kwaad kunnen! Voor de overige wedstrijden verwij zen we naar onderstaande prognostics! O. D. S.—Quick Quick. A. S. C.—U. V. V. gelijk. ExcelsiorSparta Sparta HaarlemBlauw-Wit Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Dinsdagmiddag werd zekere G. van Velseroord uit een café in de Am- stclstraat alhier verwijderd. Toen de politie hem wegens openbare dronken schap wilde arresteeren pleegde hij verzet. G. schijnt een lastig persoon te zijn, daar het niet de eerste maal is dat hij zich aan verzet schuldig maakte. Aan het Noordzeestrand, nabij de Zuidpier, werd Donderdagmidag, een in verre staat van ontbinding verkee- rend lijk van een manspersoon gevon den. Het lijk is naar de Algemeene be graafplaats vervoerd. Door de politie is Woensdagnacht alhier aangetroffen een minderjarige Noor. Hij zcide te behooren op het stoomschip de „Inger Benedictehet welk in Zaandam lag. Den volgenden morgen, toen men hem naar Zaandam wilde transporteeren, bleek het schip in het Noordzeekanaal alhier te liggen,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5