Net Meisje Net Dagmeisje een net Meisje FJivl-o -trffr Jongen Net Persoon Jongmensch J ng energiek persoon, Winkel Pension Pension Ier overname le Koop, Pianoles VEILING Woonhuis, Hoogerduijn's Warenhuis Flinke Woning waarna hij door de politie aan boord werd gebracht en aan den kapitein overgegeven. Door de politie is Donderdagnacht slaapplaats op het bureau alhier ver leend aan 2 minderjarige jongens uit Groningen, die naar hier gekomen wa ren om werk te zoeken. Den volgenden morgen werden zij naar huis terug ge zonden. Gevonden voorwerpen. Postduif, heerenrijwiel, voethal speelgoedhoorntje, sleutelring met sleutels en zakmesje, pondsgewicht, eenige papieren van het Nat. Instituut van Dalmeyer, voor Zelfonderricht. Justus Dirks. Met eenige plechtigheid en onder groote belangstelling heeft Vrijdagmid dag te IJmuiden de officieele onthul ling plaats gehad van het monument opgericht ter gedachtenis aan den grooteh waterbouwkundige, wijlen Hoofdingenieur Justus Dirks. Onder de vele genoodigden tot deze plechtigheid bijeengekomen merkten we o.m. op de oud-ministers van Waterstaat Dr Krauss en Dr. Lely, Staatsraad Lee mans, Mr. Dr. van Leeuwen, Vice-pre sident van den Raad van State, Prof Everts en Jhr. van Panhuys, vertegen woordigers van het Kon. Instituut van Ingenieurs, waar Justus Dirks lid van was geweest, de Inspecteurs-Generaal hij den Rijkswaterstaat van Loon en du Croix, E. Heldering, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer Hendriks, lid van Gedeputeerde Staten en vele andere autoriteiten op Waterstaat- en Scheepvaartgebied Ook het volledig bestuur der Gemeente Velsen was bij de onthulling tegen woordig. Precies te 3 uur ving deze openlucht plechtigheid, begunstigd door fraai herfstweder aan met een toespraak van Prof. Mr. D. Josephus Jitta, lid van den Raad van State, secretaris-pen ningmeester van de commissie voor de oprichting van het gedenkteeken, die o.m. zeide: Hier, tusschen de sluizen van IJmui den, bevinden wij ons op een histori sche plek. Om ons heen ligt IJmuiden de stad aan de monden van het IJ, vol gens de geniale benaming. Een kanaal verbindt nu sedert 18.78 het IJ met de Noordzee. Wij zijn hier vereenigd om op de his torische plek, die ik noemde, de nage dachtenis te eeren van Justus Dirks, die als ingenieur een overgroot aandeei heeft gehad in het technische werk van het Noordzeekanaal. De langdurige afwezigheid van den president onzer Commissie, Jhr. Op ten Noort, den eersten man op het gebied van de Scheepvaart te Amsterdam, ver schaft mij, den bescheiden secretaris penningmeester der Commissie, de eer heden het woord te voeren. Ik doe het met innige dankbaarheid, als oud-Amsterdammer, maar ook met zekeren trots op grond van mijne her inneringen, als jong-Amsterdammer, uit de laatste helft der XlXe eeuw. Ik mag mij in zekeren zin nu kind van het kanaal noemen. De%strijd om het Noord zeekanaal werd dagelijks in mijn fami lie besproken. Mijn moeder heeft mij zelfs verteld, dat er over gedacht was mij de eerste spade der doorgraving in den grond te doen steken. Dat is niet gebeurd, maar ik heb alle mannen gekend, die aan het Noordzeekanaal hebben ge werkt; niet weinigen hebben mij onver gelijkelijke lessen van moed en volhar ding gegeven bij den strijd tegen de golven, Justus Dirks in de eerste plaats. Van moed en volharding spreekt zijn geheele leven. In 1864 ingenieur der le klasse, ontving hij een verlof om zich te wijden aan het Amsterdamsche Noordzeekanaal. Het was niet een ge ring werk dat hij aanvaardde, in dienst der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij, een particuliere onderneming. Hij bracht het kanaal tot stand en bleef 'in dienst der Maatschappij tot einde 1883, toen het Rijk het geheele werk overnam. Het kanaal is' daarna door den Staat verbreed en verdiept. Am sterdam heeft haveninrichtingen maakt. Dirks zou misschien zijn kanaal niet herkennen, maar Amsterdam kent hem nog en blijft hem eeren. Maar ik zou veel te weinig van Dirks zeggen, indien ik niet in het bijzonder melding maakte van datgene, wat hij in het. buitenland heeft verricht. Spanje, België, Denemarken, Cen traal en Zuid-Amerika en de Suez-Ka naal-Maatij. deden een beroep op zijn kennis. Reeds in 1879 riep de Lesseps den Ingenieur Dirks tc Parijs om hem met anderen te raadplegen over een ka naai door de landengte van Panama, Dirks gaf geen lichtvaardig oordeel, maar ondernam met de Lesseps een reis naar en door de landengte, van Decern her 1879 tot Maart 1880. Van Maart tot December 1883 verbleef hij in Chili, op uitnoodiging der Regeering van die Re publiek, om groote havenwerken te ont werpen, en nauwelijks was hij terug of hij moest op verzoek van de Lesseps deelnemen aan een onderzoek betref fende de verbreeding en de uitbreiding van het Suez-Kanaal. Zoo heeft Justus Dirks den naam van den Nederlandschen ingenieur over de geheele wereld hoog gehouden. Hij stierf op 26 December 1886 te Sche- veningen. Het oogenblik der onthulling is nu gekomen. Mag ik Mejuffrouw Lucia Moes, de eenige in ons land wonende klein-doch- ter van Justus Dirks, verzoeken het ge denkteeken te onthullen door het doek te verwijderen dat de bronzen plaat bedekt? Daarna zij het mij vergund het ge denkteeken met hetgeen daarbij be hoort aan den Minister van Waterstaat of zijn Vertegenwoordiger over te dra gen met verzoek het voor den Staat te willen aanvaarden. HULDE aan de nagedachtenis van JUSTUS DIRKS Hoofdingenieur le kl. v. d. Waterstaat. Eerstaanwezend Ingenieur hij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij Aan zijn technische leiding is het Noordzeekanaal voor een groot deel te danken. Bij tal van andere belangrijke wer ken in ons land en daar buiten heeft hij eveneens den naam van den Neder landschen Ingenieur hoog gehouden 1825—1886 Na de met applaus begroette rede van Prof. Jitta nam de heer W. G. C. Ge- linck, Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat te Haarlem het woord. .Nadat door de Commissie tot op richting van dit gedenkteeken was vastgesteld de dag en het uur van de plechtige onthulling daarvan, van welk feit wij op dit oogenblik getuigen zijn, heeft de Minister van Waterstaat goedgevonden, dat op dat zelfde oogen blik het monument in beheer en onder houd aan het rijk zal overgaan. De Mi nister heeft daarbij aan mij de vereeren- de taak opgedragen het gedenkteeken namens Zijne Excellentie van U leden der Commissie over te nemen. Volgaarne voldoende aan deze op dracht, noodig ik Professor Josephus Jitta beleefdelijk uit met mij straks die overdracht te willen bevestigen door uitwisseling van het gemeenschappe lijk proces-verhaal. Een vereerende taak is deze overna me inderdaad, waar het levenswerk van Dirks mij door een vroegere ambts betrekking van bijna zeven jaar zoo zeer bekend is. Dat tijdsbestek viel ge deeltelijk voor en gedeeltelijk na het jaar 1914. Derhalve was er gelegenheid om voor het begin van den wereldoorlog mede maken het steeds stijgend verkeer door het kanaal, culmineerend in het cijfer van 4800 zeeschepen met teza men 25 millioen M3 inhoud, die in 1913 de zeesluizen te IJmuiden passeerden ongerekend 16000 visschersvaartuigen en kleinere schepen. Gedtmende de oorlogsjaren moesten de bemoeiingen zich op andere punten richten en wel in de eerste plaats in verhand met de defensie. Het strekt daarbij mede als bewijs voor het belang van het werk van Dirks, dat, het voor naamste onderdeel daarvan, de haven werken te IJmuiden zelf ook van zoo groot strategisch belang bleken te zijn, En dan de bijkomstige gevolgen van den kanaalaanieg. Er bestaat een foto van deze plaats, ten tijde van den aan vang der werken op 8 Maart 1863. Men ziet daarop het typisch duinlandschap van Holland op zijn Smalst. Geen huis, geen hut in den omtrek. En nu, aanschouwt het dorp daar ginds, sedert ontstaan en nog steeds groeiend, zijn naam ontleenend aan het artikel van Professor Vissering in de Gids van December 1849. Achter dat dorp de Visschershaven met annexe bedrijven momenteel als zoovele andere zaken wel in economi sche depressie, maar die nog voor wei nige jaren terug een fabelachtige bloei gekend hebben en waaromtrent even wel de gegronde hoop mag worden ge voed, -dat al moge het dan zijn na .enkele jaren, IJmuiden zijn rang als eerste klas visschershaven van het continent zal hernemen. Aan de andere zijde werken voor den nieuwen sluisbouw de voortzetting van hetgeen door Dirks is begonnen, "die in het Directiegebouw op het duin daarginds menigmaal zal hebben gezeten confereerende, studee- rende, maar nooit, ook niet bij de groot ste moeilijkheden, die met den bouw der zeehoofden gepaard gingen, despe- reerende. Die hoofden, die daar in zee staan hij storm, rotsvast in het geweld der branding, zij zijn een beeld van de werkkracht van den Nederlandschen stam op ingenieursgebied, van de werk kracht en de volharding vooral van hem, te wiens eer dit monument is op gericht en- dat ik hierbij namens den Minister van Waterstaat aanvaard' Daarop trad Prof. Dr. Jan Veth naar voren om in de volgende bewoordingen de dank der familie over te brengen: „Namens mijne vrouw, de eenig over levende dochter van den hier herdach te, namens zijn zoon in Argentinië, die zoo zielsgraag bij dit eerbetoon aan zijn vader tegenwoordig had willen zijn, en namens zijn kleindochter en alle ver dere verwanten, zij het mij veroorloofd een enkel.woord van dank te richten tot degenen die dit gedenkteeken heb ben voorbereid en tot stand gebracht. Dank aan de groote scheepvaartmaat schappijen, -die beseft hebben, wat de ontwerper van het Noordzeekanaal voor de Nederlandsche scheepvaart is geweest en aan de vele anderen, die er toe hebben bijgedragen. Dank aan de commissie, die zich zooveel moeite heeft getroost en onder wie wij met bij zondere voldoening den waardigen en nog altoos wakkeren Staatsraad Lee mans opmerken, die als jong ingenieur nog onder mijn schoonvader heeft ge diend. En dank vooral aan U, mijnheer Jitta, die met zulk een jeudig élan, het initiatief hebt genomen, die de moei lijkheden welke zich voordeden, de eene na de andere hebt getrotseerd en weten - te overwinnen en die in tijden van voor U zoo zware beproevingen nochtans alles overziende en aan alles denkende de zaak tot zulk een goed einde hebt gebracht. Ik mag ook wel een woord van warme erkentelijkheid ichten tot U, architect de Clerq die de altoos moeilijke opgaaf, welke U werd gesteld, zoo gepast heeft weten op te lossen. Het door U geschapen monu ment is eenvoudig, maar geenszins con ventioneel, sprekend maar niet osten tatief. Zóó was ook Justus Dirks. Door zijn buitengewone kundigheden, dóór zijn zeldzaam doorzicht, door zijn on kreukbare doorzettendheid, werd hij vanzelf overal tot het publieke leven geroepen. Maar er was niets in dezen stillen noesten werker, wat -zich op drong. Midden in het bedrijvige leven kon hij alleen staan. En meer haast dan iemand schuwde hij uiterlijk ver toon. Maar juist daarom strekt het de genen, die na hem kwamen- tot eere, dat zij dezen man hebben willen herden ken en -dat op zoo nobel en duurzame wijze. En zoo breng ik nogmaals na mens de familie hartelijken dank aan allen, die zich tot het oprichten van dit blijvend gedenkteeken hebben ver eenigd. Na afloop van de plechtigheid dankte Prof. Jitta voor de groote belangstel ling en noodigde de aanwezigen uit tot een boottocht. De zeesleepboot Atjeh. welwillend beschikbaar gesteld door de Directie der Mij. Nederland te Amster dam ondernam een tocht naar de pie ren, terwijl de rijk gepavoiseerde stoomboot van de Havenpolitie „Hoofd ingenieur Dirks" een tocht op het Noordzeekanaal maakte. Van heide boottochten werd, mede -door het groot aantal dames, dat de plechtigheid had bijgewoond een druk gebruik gemaakt. Het fraaie monument, opgericht op het sluiseiland tusschen de nieuwe of groote sluizen en de oude sluizen is on geveer 10 Meter hoog, is opgetrokken van hardsteen op marmeren onderstuk en is een sieraad voor de omgeving. VELSEROORD. Een vreeselijk drama. Gisteravond is onze plaats in rep en roer gebracht door een vreeselijk treur spel, waarbij een 14-jarige knaap is vermoord geworden. De 14-jarige J. de Z., wonende te Wij- keroog, kwam wel eens op Velseroord. waar hij kennis had aan een meisje van gelijken leeftijd, wonende in de Engel- mundusweg. Dat die twee wel eens sa menliepen, was echter niet naar den zin van den 15-jarigen G. B., wonende in dezelfden weg als het meisje en B. had dit de Z. al eens onder 't oog gebracht. Dinsdagavond was de Z. ook op Velser oord geweest en was het tot woorden tusschen de twee gekomen. Gisteravond nu ging Jacob weer naar Velseroord en nam een vriendje mee. Zij ontmoetten Gerrit B. weer en wel op -den Koekoeksweg bij den Stations weg, waar op den hoek de Chr. School staat. Zij spraken- elkander aan en er ontstond weder twist. Deze liep zoo hoog, dat Jacob de Z. boos werd en Gerrit B. een klap in 't gezicht gaf. Toen is het vreeselijke gebeurd, dat laatstgenoemde een mes trok en stak naar Jacob de Z. Deze wankelde ach teruit, liep nog een paar meter naar achteren en viel toen neer. Er waren nog eenige jongens, Velseroorders, bij tegenwoordig en verderop stonden ook een paar mannen. Alles was zeer snel in zijn werk gegaan en aanvanke lijk dachten noch de jongens, noch de mannen er aan, dat hier iets zeer vree- selijks was geschied. Maar men zag wel dat het met de Z. niet in orde was, eenige mannen namen hem op en droe gen hem bij Dr. Oosterwijk binnen. Daar moet de jongen nog even geademd hebben, maar kort daarop den geest hebben gegeven. Gerrit B., de dader, is naar het poli tiebureau aan den Zeeweg geloopen en heeft daar zichzelf aangemeld en ge zegd wat hij gedaan had. Ondertus- schen was het vreeselijke bericht tot de menschen doorgedrongen en men begrijpt welk een opschudding dit gaf. De menschen verzamelden zich op de plaats, waar het onheil gebeurd was en voor het politiebureau en men raak te er niet over uitgepraat. Ondertusschen- werden op het poli tiebureau de eerste verhooren afgeno men. Men begrijpt welk een vreeselij ke taak het was, de ouders zoowel van B. als van de Z. van het gebeurde in kennis te stellen. Het lijk van den getroffen knaap O e b o r e n THOMAS EDUARD, zoon van JOHS. HOOOTERP en AMY HOOOTERP—SIPE. Indianapolis Ind. U. S. A. 1613 Lawtonstreet. 11 September 1923. boven de 20 jaar zag zich gaarne geplaatst als hulp in de huishouding, liefst bij eenvoudige menschen. Adresbureau van dit blad. gevraagd. N, HOL, Bik- en Arnoldkade Gevraagd met 1 Nov. voor dag, of dag en nacht, in klein gezin. Santpoort-Station, Vinkenbaan A 4. over veel vrijen tijd beschikkende, zag zich gaarne belast met admi- stratieve werkzaamheden. Br. onder No. 2095, bureau van dit blad. oud 21 jaar, met 4-jarige kantoor praktijk, zag zich gaarne geplaatst Br. onder No. 2094, bureau van dit blad. H.H. VISCHHANDELAARS! goed bekend in binnen- en buiten land, ook in kloosters en gestichten, biedt zich aan als reiziger voor den vischhandel. Br. onder no. 2098, bureau van dit blad. Te huur gevraagd of pakhuis voor winkel in te richten, in oud-IJmuiden of Velser- Drtowe," r No 2003 aangeboden in net gezin z. k. voor 1 of 2 pers., disponibel hebbende zit-2 en slaapkamers. Br. onder No. 2096, bureau v. d. blad. gevraagd door net persoon, Velsen of omtrek. Brieven met prijsopgaaf onder No. 2097, bureau v. d. blad. een gashaardje, als nieuw. Prijs zeer billijk, Zeeweg 163, Velseroord of Boekhandel P. F. C. Roelse, IJmuiden. Een zeer goed onderhouden motor (Cleveland) en een mooie gaskachel. Inlichtingen te bekomen Boekh. P. F. C. Roelse. direct te aanvaarden. Hypotheek aanwezig. Te bevragen Willebrord- wercl' later in den avond naar het poli tiebureau te IJmuiden vervoerd, waai ook de dader werd heen gebracht. Daai werd het onderzoek door den commis saris geleid. Naar wij hoorden moet Gerrit B verklaard hebben, dat hij niet wist o: het mes open of dicht was. In zijn drifi na den ontvangen klap heeft hij hei uit zijn zak getrokken en toegeslagen Het bleek dat hij Jacob de Z. in de hart. streek had getroffen. Onze deernis gaat uit naar de ouders der beide knapen, die in een enke' oogenblik zoo zwaar getroffen zijn. D< verslagen- knaap was een nette, oppas sende jongen, die bij een boekbinders patroon te Beverwijk werkzaam was. Gistermiddag kwam een- meisje vai den hr. R. in de Kalverstr. de straat oj en werd toen aangereden door een mo torwielrijder. Dr. de Weerdt consta teerde dat de kleine een dijbeen gebro ken had. Zij werd naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Dinsdagavond vergaderden ir „Lunchroom "Eijndhoven" aan den Sta tionsweg alhier de deelnemers aan dei te houden schaakwedstrijd. Onder d< deelnemers 31 in getal vinden we, oj een paar uitzonderingen na de bests spelers in de gemeente. In de regelings commissie werden benoemd de heerer A. v. d. Vlerk, M. A. Post en J. Bonten bal. Speelavond werd op Dinsdag ge steld te beginnen op 2 October, terwij: gespeeld zal worden in bovengenoemds inrichting. Indeeling geschiedde ir drie groepen naar sterkte der spelers terwijl voor elke groep een drietal prij zen beschikbaar zal worden gesteld Belangstellenden zullen zooals gewoon lijk, steeds welkom zijn. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een jasje, een sleutel, een- duimstok een sleutel met plaatje waarop bouw- materialen-afdeeling, een jonge trek hond, een stormlamp, een schepnet, eer olie jas met kruik, een nieuwe leerer damespantoffel een jongensmuts en 2 sleutels. VELSEN. Te Wijkeroog klom een arbeider me een^ladder in een teleloonpaal, om daa eenige werkzaamheden te verrichten. Di paal bleek zoodanig verrot te zijn, dat he bovenste gedeelte afbrak en met den mai op den grond viel. Direct weid deze in di ziekenzaal der papierfabriek gebracht ei door dokter Barentsen behandeld. Voorloopig kan de man geen dienst doer en is naar zijne woning te Limmen ver voerd. De Politie Schietvereeniging Velsen houdt a.s. Woensdag een wedstrijd var 10—12 en van 24 uur. De prijs uitreiking zal des avonds in Hotel „De Prins" plaat' hebben. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. Diep getroffen door de wijze waarop mijn Volk de herdenking mijner regeénngs aanvaarding met mij heeft gevierd, gevoel mij aan het einde der feestweken, dit; Voor beginnenden en meer gevor derden. Opleiding examen conser vatorium. Mevr. L. Fischman, Willemsplein 6. TE IJMUIDEN, in hótel „Nommer Een", op Vrijdag 19 October 1923, nam. 2 uur precies, ten overstaan van den te Velsen gevestigden notaris G. D. BOERLAGE, een met erf en grond te IJmuiden, Jacob van*Heemskerkstraat 51, kad. ge meente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie L, No. 419, groot 92 centiaren. Behoorende tot het faillissement in den heer M. B. OSENDARP. Nad. int. ten kantore van notaris KANAALSTRAAT 26 FILIAAL: HUIJGENSSTRAAT 15 Orootste sorteering TIOF.R Vul kachels en Salamanders, met garantie PRACHT HAARDEN Excelsior Salamander f 37.50, Sala manders met nikkel f 23.50, Oodin Salamanders, Emaille Platen vanaf f 2.15, Vullrechters, Kolenbakken, Reparatie aan alle Kachels, Petro leum Kachels, Haller blauw branders TEL. 319 Kanaalstraat 26 - Huijgensstraat 15 In beide zaken bij een besteed bedrag van f 1.— en hooger, een aan het einde d [hans achter ons liggen, gedrongen allen, die, zoo hier als over land en zee met woord en daad er toe hebben m de- gewerkt oin deze gedachtenisviering to eene zoo gelukkige en onuitwischbate ge oeurtcnis" in mijn leven te maken en waar van ik zooveien op andere wijze niet ver nag te bereiken, nogmaals mijn liarlgron digen dank te betuigen. WILHCLMINA IJMUIDEN. Verkooping. Ten overstaan vat Notaris W. A. Dólleman alhier, werdei verkochthet heerenhuis „Derika" met tuin, gelegen aan de Huijgensstraat hoek Ken nemerlaan voor f 16.900, aan Dr. L- var Leeuwen te Velseroord. Een perceel ingericht voor beneden a bovenwoning aan de Industriesiraat alhiei werd gekocht door de Interc. Hypotheek bank voor f 3.155. Bij de alhier gehouden verkooping ten overstaan van Notaris G. D. Boerlagi te Velsen, werden verkochtEen woonhui! gelegen aan de Koningsstraat alhier voo f 7950 aan de N.V. Mij. „Heide". Een pakhuis met afzonderlijk opgaand: bovenwoning, gelegen aan het Sluispleit alhier, werd gekocht door Oebr. Taat, li Katwijk voor f 7600. Burgerlijk* Stand Vellen. Ondertrouwd: C. de Vries en l Koffeman j H. v. d. Plas en M. J. Kroot O e h u w d H. Stolp en M. N. de Boet O. Z. Spaans en W. VerschoorC. Bosmat en T. EiderhuisL. Blaauw en O. F. t CoezandTh. Duijn en A. C. Vermande; Bevallen: W. M. Veldman—van d Watering, z.M. J. Verdikt—Bos, z.F Bouwens—Meijer, z.A. v. Vuren—Mart z.S. N. Henning—Smit, d.H. F. Hoi man—-van Es, d.O. WijkerCohrs, t Overleden: Aaltje Elizabeth Henninj oud 1 dag, d. v. C. O. E. Henning en S. N Smit. te huur, Kennemerlaan, huurprlj f 50.per maand. Brieven ondf

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6