IJmuider Courant Zaterdag 29 September 1923. 3e blad OFFICIEEL. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegen heid tot kostelooze inenting en herin enting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling IJmuiden op Don derdag 4 October a.s. des mid dags 2 uur, in de m.u.l.o. school A te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Don derdag 11 October, 2 uur n.m.; b. de afdeeling Velseroord op Don derdag 4 October des namiddags 4 uur in de o.l. school D te Vel seroord; aldaar terug voor na zien der vaccinatie Donderdag 11 October 4 uur n.m.; c. de afdeeling Wijkeroog op Vrij dag 12 October a.s. des namid dags 2 uur in de o.l. school G te Wijkeroog; aldaar terug voor na zien der vaccinatie Vrijdag 19 October 2 uur n.m.; d. de afdeeling Velsen op Vrijdag 19 October a.s. des namiddags 4 uur in de kamer Geneeskundi gen Dienst Gemeentehuis te Vel- I sen; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Vrijdag 26 Octo ber, 4 uur n.m.; e. de afdeeling Santpoort op Maan dag 15 October a.s. des namid dags 2 uur in de o.l. school F te Santpoort; aldaar terug voor na zien der vaccinatie Maandag 22 October 2 uur n.m. De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter ver melder plaatse aanwezig te zijn, zoo wel voor de inenting als voor het na zien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinde ren. Velsen, 27 September 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand stukje geplaatst, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Daar in uw blad van 26 Sept. in een ingezonden stuk mijn naam genoemd wordt, wil ik de ondergeteekende „ge dupeerde" even van antwoord dienen. Wanneer „gedupeerde" schrijft dat de auto's dikwijls „panne" hebben, weet hij zeker niet dat op dit traject auto's zijn die de rit IJmuiden 700 (zeven hon derd maal) heen en weer gemaakt heb ben zonder eenig oponthoud, anders dan als een zeldzaamheid een band verwisselen, wat hoogstens 10 minuten duurt. Weet „gedupeerde" dat sommige de zer wagens door de fabriek met een re gulateur afgesteld zijn en dus onmoge lijk „afgejakkerd" kunnen worden. Dat enkele wagens, wanneer alle zit- en staanplaatsen bezet zijn, nog niet aan hun normale belasting zijn en dus niet overbelast kunnen worden. Dat nie mand gedwongen wordt zich met een staanplaats tevreden te stellen, hoewel we toch op andere publieke vervoermid delen als de tram, b.v. ons dikwijls met een staanplaats tevreden moeten stel len. Dat een enkele reis IJmuiden-Groo- te Markt Haarlem 55 cent kost per trein en tram met 2 maal overstappen, de bus 35 cent zonder overstappen, re tour resp. 85 en 60 cent. Dat er dus geen reden is te veeleischend te zijn en de bus slechts als 4e of 5e klas behoeft ge rekend te worden. Wie verteld „gedu peerde" dat Zaterdagavond om 11.30 de laatste bus uit Haarlem vertrekt? Er vertrekt er ook een 11.45 en ook 12.00 uur en had u dus 15 minuten gewacht, dan had u ongeveer als volgt kunnen schrijven: Wat 'n geluk midden in den nacht aan de Velser Pont, geen trein meer naar IJmuiden, donker, koud en stortregen en opeens verschijnt een mo dern ingerichte gerieflijke, van binnen electr. verlichte, autobus en kunnen we heel gezellig en knus voor onze 10 of 15 cent per auto naar Velseroord en IJmuiden gebracht worden, wie had daar ook maar één jaar geleden aan kunnen denken. Onder zoo iets had u ook gerust uw naam kunnen schrijven en ik verwacht dat het meer bijval bij het publiek gevonden zou hebben. Aan uw beroep op het reizend publiek om in ,'t vervolg toch maar weer met de trein te gaan, zal wel niet veel gevolg aan worden gegeven. Wij hooren in den wagen te dikwijls „wat een uitkomst die bussen hé" en „wat toch een gemak bij vroeger", enz. Wat uw wedren tusschen twee concurrenten betreft, alle chauffeurs die op dit tra ject rijden, kunnen zeer betrouwbaar worden genoemd en weten precies wat ze met hun wagens doen kunnen en wanneer u dus schrijft dat de reizigers af en toe in doodsgevaar verkeeren, is wel een beetje overdreven, maar de een gevoelt zich volkomen veilig en op zijn gemak in een vliegtuig boven de wol ken en een ander denkt alleen met doodsverachting in een omnibus te kunnen plaats nemen en ik verwacht dat „gedupeerde" bij de laatsten gere kend mag worden. Mijnheer de Redacteur ik mag niet meer van uw plaatsruimte vergen en zal hierop ook niet terug komen, maar wel wil ik „gedupeerde" mondeling van antwoord dienen, waarom ik dien avond niet langs de pont gereden heb. Nogmaals dankend, Uw hoogachtende dw. dn., P. HARTMAN, President Krugerstr., IJmuiden. Kinder- en Kraamverzorging en bezuiniging. Binnenkort zal het verzoek van de afdeeling Velsen van het Witte Kruis om subsidie voor kraamverzorging en consultatie-bureau voor zuigelingen door den gemeenteraad in behandeling worden genomen. De stelsellooze bezuinigingswoede, die over het land rondwaait en de af keer van het sociale gedoe van den laat sten tijd, doen mij vreezen dat dit ver zoek in den raad ernstigen tegenstand zal ontmoeten. Die vrees doet mij naar de pen grij pen, om met behulp van een paar arti kels van den hoofdinspecteur der Volks gezondheid voor de hygiëne van het kind, Dr. Oosterbaan, aan te toonen, dat bezuiniging hier geheel misplaatst is, dat men hier niet te maken heeft met sociaal gedoe, noch met philantro- pie, noch met bemoeizucht van vader tje Staat met aangelegenheden, die al leen het gezin aangaan. Een van de belangrijkste feiten, dooi de geneeskundige wetenschap is de laatste jaren onomstootelijk vastge steld, is dat de kiem van vele latere ziekten en zwaktetoestanden wordt ge legd in het eerste levensjaar. De over- groote meerderheid der kinderen wordt gezond geboren zonder eenig verschijn sel van ziekte. Alleen een zeer gering aantal sterft vroeg tengevolge van aan geboren lichaamszwakte. Van al die gezonde kinderen wordt een groot aan tal door ondoelmatige behandeling, vooral door verkeerde voeding, en door onwetendheid der ouders, vatbaar ge maakt voor tal van ziekten. Wanneer nu de verschijnselen van al deze ziekten zich reeds in het eerste le vensjaar zeer duidelijk openbaarden, zou de zuigelingenzorg geen pleiter meer noodig hebben, want dan was het land reeds lang bezaaid met con sultatiebureaus en kraamverzorgsters, doch dit is haast alleen het geval met ingewandsziekten en met de Engelsche ziekte. De andere ziekten, de klierziek te, de tuberculose en de bloedarmoede komen meestal veel later voor den dag; de vatbaarheid, de zeer zwakke kiem wordt gelegd in het eerste levensjaar, om zich later onder gunstige omstan digheden met volle kracht te ontwik kelen. Door deze menschen worden nu de vacantie-kolonies en sanatoria's be volkt. Zij kosten de gemeenschap een massa, geld; lang niet allen kunnen worden geholpen en hun aanwezigheid beteekent eene aanzienlijke verminde ring van de volkskracht en derhalve mindere productiviteit, mindere wel vaart en om in de bezuiniginstrant te blijven minder belastingopbrengst Voor hem, die niet van gevoelsargumenten houdt en voor hem, die meent dat het voorkomen van ziékten tot het sociale gedoe behoort, waarop in de eerste plaats moet bezuinigd worden, hoop ik duidelijk gemaakt te hebben, dat hij voor de enkele honderden guldens, die hij op het eerste levensjaar bespaart, later duizenden zal moeten uitgeven met twijfelachtig succes. Wie op dergelijke uitgaven bezuinigt, doet als de boer, die eene noodzakelij ke bemesting achterwege laat, -n door een schrale oogst een veel grooter ver lies lijdt dan de besparing van de uit gaaf voor mest had bedragen. Die latere uitgaven zullen dan te hooger zijn, naarmate de kinderen on der ongunstige levensomstandigheden verkeeren. Derhalve zijn in deze tijden de uitgaven voor het eerste levensjaar gedaan een Staatsbelang bij uitnemend heid, omdat de gezondheid dier kinde ren door veel meer factoren dan vroe ger wordt bedreigd. Ik kan in deze nuchtere en zakelijke overwegingen, waarbij alle gevoels-argumenten en de groote beteekenis van de opvoeding van kinderen voor gezin en maatschappij terzijde zijn gelaten, geen spoortje po litieke kleur vinden. Onverschillig hoe men de maatschappij wenscht, het be^ lang daarvan zal altijd wel zijn gezon de, valide burgers te hebben, die de ge meenschap niet op zware lasten komen te staan. Bemoeizucht met zaken, die alleen het gezin aangaat, ligt hier zeker niet in. Ieder is vrij van de diensten der kraamverzorgster en van die van het consultatiebureau gebruik te maken; niemand wordt daa?-toe gedwongen en al zullen deze instellingen wellicht een paar moeilijke jaren doormaken, de stijgende belangstelling welke zij in groote steden als in Amsterdam genie ten van menscchen van zeer verschil lende richting, bewijst wel, dat zij in eene groote behoefte voorzien, dat het publiek dit ten volle gaat beseffen, en dat wij hier een zelfde gang van zaken mogen verwachten. Daarom hoop ik, dat de gemeente raad deze zeer nuttige instellingen zal steunen, want het gaat er hier om, om wat gezond is, gezond te houden voor zoover dit in ons vermogen ligt, niet om goed te maken wat reeds bedorven is. Door een goede kraamverzorging b.v. dat de borstvoeding bevorderd, voor de gezondheid van de moeder gewaakt, terwijl aan de moeders geleerd wordt hoe zij het kind verder moeten verzor gen, iets wat broodnoodig is. Het con sultatie-bureau waar geen zieke kinde ren worden behandeld, dient om na te gaan of alles goed gaat en om stoor nissen te voorkomen. Doch laat ik over het nut van deze instelling, waarover ik reeds vroeger in dit blad het mijne heb gezegd verdei' zwijgen. Mijn doel was alleen 'n poging te doen om te voorkomen, dat de sub sidie door een misplaatste bezuinigings woede zou worden afgestemd. Moge de stemming bewijzen dat mijn vrees on gegrond was. B. Andere bladen in deze gemeente, die voor deze zaak wat voelen, worden verzocht dit stuk over te nemen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op de van deze week te Utrecht ge houden vergadering van het Centrale Con vent der Anti.- Rev. Partij, is de Centrale Kiesvereeniging Velsen der Anti.- Rev. Partij vertegenwoordigd geweest door den heer H. J. Fidder van IJmuiden. Voor het machinisten-examen, di ploma B., is in den 1-Iaa.g geslaagd de heer J. B. Zits alhier. Het verbouwen van een woon- en winkelhuis in de Kanaalstraat voor re kening van den heer S. Smit is opge dragen aan de firma Morren, Omme- ring en Co. alhier. Met het stoomloodsvaartuig No. 22 werd Dinsdag een alleszins geslaagde proeftocht gehouden op de Noordzee. Dit vaartuig, de laatste der drie door het Rijk aangekochte en door de N.V. Industrieele Maatschappij Hera vol gens door de Marine verstrekte aan wijzingen tot loodsvaartuig omgebouw de stoomtrawlers, is mede bestemd voor den loodsdienst op de Eems, van uit Delfzijl, welke dienst na ingebruik stelling van dit vaartuig met 3 schepen kan worden onderhouden. De afmetingen van het schip, alsme de van de machine-installatie, welke door de N.V. Ind. Mij. Hera werd ver vaardigd, zijn geheel gelijk aan die der beide vorige schepen, terwijl de inrich ting tevens dezelfde is. De machines ontwikkelden op den proeftocht een capaciteit van ruim 250 I. P. K. en gaven aan het schip eene vaartsnelheid van ca. 9 mijl. In de maand Augustus kochten een paar dames bij den bakker B. G., te IJmuiden, amandelstaafjes. Bij de thee zou een proefje van de koekjes worden genomen. Maar ze smaakten niet. Een van de dames werd er onpasselijk van. Dan maar naar den bakker terug en hem de koekjes laten zien. Maar de bakker, die ze van een leverancier had, wilde ze niet zien en zeide dat de koek jes goed waren. Daarmede basta! Het is hem volgens III. Dbl. slecht bekomen! Er werd van de zaak werk gemaakt. En thans stond de man te recht wegens het afleveren van koek jes die ondeugdelijk waren. Bekl. zeide dat door de inwerking van de zon de koekjes misschien min der smakelijk en wat sterk waren ge worden. Hem was 't niet bekend. Het O. M. vroeg f 15 boete of 10 da gen. De Kantonrechter veroordeelde bekl. tot 8 boete of 4 dagen. VELSEROORD. Voor het examen politie-diploma is geslaagd de heer A. Dubbis alhier. De inbraak in de Rijks H. B. S. Voor de Haarlemsche rechtbank ston den deze week terecht een paar jonge Duitschers, de 22-jarige F. F. R. en de 20-jarige A. R. Te zamen hadden zij zich op een der nachten in de maand Juni onder de gemeente Velsen aan inbraak schuldig gemaakt. Eerst hadden zij ingebroken in de schuur van W. van H. waaruit zij had- den weggenomen hoornslag, verband- stof en een schaar. Een buit, die weini ge voldoening gaf! Daarna ging het verder, nu naar het gebouw van de II. B. S. en te zien of daar een beteren slag was te slaan. Het raam werd er open geduwd en zoo kwam men er in binnen. Hier werd het tweetal spoedig ge stoord. Alleen één sigaar kon het mach tig worden. De agent van politie Noor man, die onraad vermoedde en een on derzoek instelde, betrapte hen in 't ge bouw en was genoodzaakt om hen te kunnen arresteeren, van een vuurwa pen gebruik te maken. Bekl. hadden nl. een revolver in de hand, naar zij verklaarden om den agent schrik aan te jagen en zoo te kunnen ontsnappen, maar niet met de bedoeling om te bedreigen. Naar later bleek was de revolver niet geladen. Het O. M. requireerde tegen ieder der bekl. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De Zcereerw. Pater Joseph in het klooster der Paters Capucijnen alhier hoopt Woensdag 3 October zijn zilve ren priesterfeest te vieren. VELSEN. J. M. K. te Wijkeroog was ten las te gelegd op 22 Juli met zijn motorfiets op den Velserweg langs den Zuid- Spaarndammerpolder in de richting Velsen niet in een rechte lijn, maar slin gerend te hebben gereden. Gevolg was, dat een fietser werd om ver gereden. De man kwam er goed af. Maar op zijn beurt viel hij tegen zijn meisje aan, welks mantel cloor den val hij bleef aan do fiets haken leelijk werd gescheurd. Het meisje vroeg een schadevergoe ding van f 35. Bekl. vond dat bedrag veel te hoog en beweerde dat na het ongeluk de scheur in den mantel zeker was vergroot! Het O.M. vorderde f 6 boete of 6 da gen. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot f 5 of 5 dagen en tot uitkeering van f 25 schadevergoeding. Bekl. was daar niets over gesticht. Hij ging heen, zeggend: Nu, als dat hier zoo gaat, dan is 't hier ook een mooie boel! De arbeider v. d. W., wonende te Wijk aan Zee had naar Hl. Dbl. meldt, het ongeluk aan de papierfabriek be kneld te raken tusschen een stuk van een houtboot en een ijzeren balk. De man kneusde zijn rechterarm ernstig en verwondde zich aan den duim van de rechterhand. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De afdeeling van het Witte Kruis vergaderde Donderdagavond in het Stationskoffiehuis. Behandeld werd de begrooting voor 1924; hierop werden geene aanmerkin gen gemaakt. Bespreking voorstellen voor de Algemeene Vergadering volg de, welke gehouden zal worden 5 Octo ber a.s. te Amsterdam. De penning meester, de heer Kuiper krijgt vol macht van de vergadering, als afge vaardigde, omtrent de nieuwe subsi- die-regeling, voorgesteld door het Hoofdbestuur naar beste weten te han delen. De heer Reitsma maakt de op merking, dat voor dergelijke ingrijpen de maatregelen het gewenscht zou zijn, dat de beschrijvingsbrief een paar da gen voor de huish. Vergadering voor de leden ter inzage ligt. Besloten wordt in den vervolge een beschrijvingsbrief in de wijkgebouwen ter inzage te leggen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om „Herstellingsoord Heideheuvel" te verbouwen of bij te bouwen, waarvoor f 1500.— wordt gevraagd ten dienste der voorbereiding, vindt het Bestuur f 1500.— nogal hoog en wordt den heer Kuiper verzocht naar een specifacatie van dit bedrag te vragen. Den heer Kui per wordt eveneens afgedragen op de Alg. Vergadering inlichtingen in te winnen omtrent de finantiëele resulta ten van „Heideheuvel", omreden de begrooting in strijd is met wat de be schrijvingsbrief daaromtrent vermeldt. Voor het nazien der boeken van den penningmeester zullen worden aange zocht de heer en Bakker, Verbeek en Dalmeijer te Santpoort, en als plaats vervangers de heeren v. d. Lijn en Dek ker, eveneens te Santpoort. Periodiek aftredend als bestuurslid is de voorzit ter, de heer J. IJ. Unger. De heer de Liefde stelt voor den aftredende op nieuw te verkiezen, wat bij acclamatie werd aangenomen. Bij de rondvraag wordt door den heer Reitsma de vraag gesteld waarom een juffrouw, die een ziek enw agent je in bruikleen van het Witte Kruis had, dit werd afgenomen, waarop het bestuur antwoordde dat er meerdere patiënten een ziekenwagentje behoeven, en daar de afdeeling slechts over 3 wagentjes beschikt, is het moei lijk een ieder die het noodig heeft, steeds het wagentje te laten behouden. Als plaatsvervanger van den afgevaar digde voor de Algemeene Vergadering wordt aangewezen de heer Unger, zoo als reeds in een vorige vergadering werd besloten. Ingekomen personen Velsen. L. Hoenderdos, O Rijksstraatweg 125. M. v. d. Eijkhoff, H Zijtak Biezenweg 9. Fr. Cleeren, H Kerkweg 1. O.Jansen, E Kalverstraat 178. O. Wehrheim, T Or. Hout- of Kon. weg (ong.) hoek Schulpweg J. W. P. Vegersteen, O Rijkstraatweg 1. T. L. Smit, G Hagelingerweg 35. SANTPOORT. „Volksonderwijs" afdeeling Santpoort. Bovengenoemde vereoniging hield Maandag 24 September j.l. een huishou delijke vergadering. Ingekomen stukken: Op het adres, gericht aan den Gemeenteraad van Vel sen, inhoudende een verzoek om het vervolgonderwijs aan school F te Sant poort te blijven geven, is een gunstig antwoord ingekomen. Moge er een flink gebruik van worden gemaakt. Door de afdeeling wordt een circu laire verspreid, waarin een bijdrage wordt verzocht*voor 't Fonds tot steun van Volksonderwijs. Een bedrag van bijna vijftig gulden is reeds binnenge komen, terwijl alle wijken nog niet zijn afgehandeld. Hierna wordt de beschrijvingsbrief voor de a.s. jaarvergadering, welke op 6 en 7 October wordt gehouden, behan deld. Als een der voornaamste punten stippen we hier aan het, voorstel van de afdeeling Oldenzaal, om de functie van Secretaris-Penningmeester te splitsen. Punt 16 van den beschrij vingsbrief, voorstel om een propagan- da-nummer uit te geven, vindt bij de vergadering geen instemming, daar hiervan geen succes wordt verwacht. Beter is het tot. huisbezoek over te gaan en op doeltreffende wijze het nut van „Volksonderwijs" te verklaren. Besloten wordt drie afgevaardigden te zenden, waarvoor worden gekozen: Mejuffrouw M. P. Runnard, en de hee ren H. Groenewout en D. Klay, tot plaatsvervanger de heer A. Eikelen boom. Winterpropaganda: Door het bestuur wordt voorgesteld den a.s. winter een of twee 'gezellige en tevens leerzame avonden te organiseeren, waarop mu ziek en zang ten gehoore zal worden gebracht en over een interessant on derwerp een spreker het woord zal voe ren. Tevens zal op de eerstvolgende ver gadering worden besproken het vol gend jaar wederom een schoolfeest te houden. Bij doorgaan van het plan wordt evenals voorheen op aller mede werking gerekend. Alleen dan is er kans van slagen. Hierna sluiting. ALLERLEI. Eet visch. Onder dezen titel dicht J. H. Speen- hoff in de Kenn. Ed. der Opr. Haarl. Courant: 't Gaat weer beter in IJmuiden, En wat beter met de visch, Jammer dat ons biefjes-landje Er niet zoo gesteld op is. Jammer voor de arme visschers En die groote, dure vloot, Als we meer van schelvisch hielden Was IJmuiden uit den nood. Visch is toch zoo licht verteerbaar, Visch kweekt wilskracht en verstand En die beide zijn zoo noodig, In ons zwoegend vaderland. Eenmaal in de week 'n maaltje En dan liefst niet al te duur, Is voor hoofd- en handarbeiders Eens een maag en leverkuur. Aan de tarbot en de schollen, Aan de haring en makreel, Broeders van den tusschenhandel Neemt uw winst, maar niet te veel Laat ons allemaal genieten Van de griet en pieterman, Zorgt dat ook de kleingegoede Aan de rog en tongen kan. Holland laat je trawlers varen, Zend je vloot van loggers uit, Help ze aan een prachtbesomming Doe je maal aan hom of kuit. Eet gestoofde of gebakken Zoute- of gekookte visch Tot de aanvoer in IJmuiden Heelemaal verpeuzeld is.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9