ORGAAN VOOR DE Qi LSEN No. 96 Woensdag 8 October 19SS 8e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. «k»ndm»klng van uitspraken In zake vrijstelling. De Burgemeester vin Velsen brengt ter Igemeene kennis, dat omtrent aanvragen lin vrijstelling van den dienstplicht betref- inde de hieronder genoemde personen de jiipraken zijn geschied. 1. Willem de Jong, lichting 1923, broe- erdienst, voor goed vrijgesteld bij beslissing in Oed. Staten van Noord-Holland, 28 eptember 1923, 4e Afd. No. 82. 2. Cornells Beets, lichting 1922, persoon- jke onmisbaarheid, voor één jaar vrijgesteld lij beschikking v. d. Minister van Oorlog, 5 September 1923. VII Afd. No. 220 V, ■et ingang van 1 November 1923. 3. Hendrik Oerardus Max, lichting 1923, :ostwinnerschap, voor twee jaren vrijgesteld, lij beschikking v. d. Minister van Oorlog, September 1923, VII Afd. No. 104 V, net ingang van 1 November 1923. Tegen elke uitspraak kan binnen tien lagen na den dag dezer bekendmaking in teroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak reldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente mor dezelfde lichting ingeschreven personen if diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin c richten, moet met redenen zijn omkleed in worden ingediend bij den burgemeester, er secretarie dezer gemeente. De burge- neester zorgt voor de doorzending van het rerzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien le Commissaris der Koningin binnen den telfden termijn bij de Koningin in beroep tomen. Velsen, 1 October 1923. De Burgemeester voornoemd Rijkens. INTREKKING vergunningen ingevolge de algemeene politieverordening. Burgemeester en wethouders van Velsen en de burgemeester van Velsen, brengen ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van 1 Januari 1924 zijn ingetrokken alle verleende vergun ningen om: a. op de openbare wegen of langs de huizen te venten of te koop aan te bieden papier, potlooden, lucifers, zeep, garen, band of der gelijke koopwaar; b. langs of op den openbaren weg te venten, te verkoopen of te koop aan te bieden snoepgoed, ijs, li monade, bier, sigaren of tabak; c. langs of op den openbaren weg te staan met een kar, wagen of ander voertuig ter verkoop van eenige waar; d. te doen plaats vinden in een voor bet publiek toegankelijk lokaal of op een aanboorig terrein eeni ge vertooning of vermakelijk heid, muziek en dans daaronder begrepen; e. op of aan den openbaren weg of eenige voor het publiek toegan kelijke plaats muziek te maken, liedjes te zingen of eenige ande re voorstelling, vertooning of vermakelijkheid te doen plaats hebben; f. tapperijen na elf uur des avonds beperkt of onbeperkt open te houden. Zij die voor 1924 nieuwe vergunnin gen wenschen te ontvangen moeten daartoe vóór 1 December a.s. aanvrage doen. Vel3en, 18 September 1923. de burgemeester van Velsen, RIJKENS. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, l KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zaterdag is alhier aangehouden zekere van D., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kin deren. Na verboor is bij weer op vrije roeten gesteld. De architecten H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke alhier hebben namens de Coöp. Woningbouwvereeniging Eigen Woning te Haarlem het bouwen van 8 woonhuizen en een winkelhuis aan de Busken Huetstraat aldaar op gedragen aan den heer D. Millenaar te Haarlem voor f 28388. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Hoog oven- en Staalfabrieken, welke Maan dagmiddag plaats vond, heeft de ba lans, winst- en verliesrekening goedge keurd. Op een vraag van een der aan wezigen, of de hoogovens binnenkort in bedrijf zouden komen, antwoordde de directie, dat alle voorbereidingen wor den getroffen om in bet begin van 1924 het bedrijf aan te vangen. Winterlezingen. Alhier "zullen de volgende winterlezingen worden gehouden 26 October Dr. H.T. Oberman te Rotterdam, „Het beslaan van het kwaad"; 21 Dec. Dr. A. H. de Hartog le Amsterdam „Uit verkiezing"25 Januari; Ds. N. Buffinga te Rotterdam (voordien alhier): „Gemeen schap der Heiligen" en 22 Februari Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel te Haarlem„Hel gebed". VELSEROORD. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken bij den heer G. van R. in de Briniostraat. Toen de heer Van R. 's morgens beneden kwam, zag hij al gauw dat in de achterkamer een raam open stond en dat er ongenoode gasten bezig waren geweest. Op een regenput op de plaats lagen kleeding- stukken van den heer van R. Bij onder zoek bleek de inbreker verschillende dingen te hebben meegenomen o.a. een tasch met ongeveer 40 gulden en kwi tanties van het waterleidingbedrijf (waarbij de beer Van R. geldophaler is), een portefeuille met een biljet van tien gulden, een gouden horloge met dito ketting. Op den schoorsteenmantel in de voorkamer lag een bedrag van f 3.65 in geld, dat ook was meegenomen. De spaarpotten der kinderen waren open gebroken, enz., enz. De inbreker had met een stuk ijzer het raam opgeschoven, had daaronder een stuk bout gezet en was toen rustig zijn gang gegaan. Blijkbaar beeft bij een zaklantaarn gebruikt, maar ook het gaslicht opgestoken. De heer Van R. stelde de politie al hier van de zaak in kennis en toen deze den commissaris opbelde, vernam zij dat er des nachts een man was aange houden. Men bracht deze aanhouding natuurlijk in verband met de inbraak. Het verhaal der aanhouding van de zen man is als volgt: Twee agenten kwamen des nachts half vier op den Stationsweg naar Velsen een man te gen op de fiets, die zonder licht reed, Hij werd door de politie gewaarschuwd, maar daarop gooide de man de fiets neer en ging aan de haal. Dat was voor de agenten na tuurlijk aanleiding om den man te ver volgen. De agent V. loste vier schoten op hem, die echter geen doel troffen. Een der kogels is nog in het huis van den heer G. nabij den ingang van Vel- serbeek terecht gekomen. In het net van straatjes in Velsen ge raakten de agenten den man kwijt. De een bleef toen wachten, de agent V. ging toen verder kijken. Op den Drie- huizer Kerkweg zag hij een man wan delen, met een overjas over den arm. De agent vroeg wat de man hier nog zoo laat deed. Deze zeide van het strand van IJmuiden te komen, waar hij zich had willen verdrinken, omdat het hem zoo slecht ging in zijn leven. Nu was hij echter weer op weg naar Amster dam. De agent gelastte den man mee te- gaan naar het politiebureau op Wijker- oog, waaraan deze de agent hield hem zijn revolver voor voldeed. De man bleek een buil voor op 't hoofd en ook een gat in 't hoofd te hebben, blijk baar was hij tegen een hek gevallen. Toen men later van de inbraak wist en de politie zeide hem daarvan te ver denken, ontkende hij dit gedaan te heb ben. Naam en woonplaats wilde hij niet opgeven, hij zeide in Amsterdam thuis te hooren, maar sprak Groningsch dia lect. De man had echter niets bij zich, dat als bewijs kon dienen, dat hij de inbraak gepleegd had. Ofschoon er na tuurlijk tal van feiten aanwezig zijn, om in hem den dader te zien. Even voor bij de woning van den heer G. toch vond het zoontje van den heer B. 's morgens een tasch met papieren. Dit bleek de tasch van de dochter van den heer Van R. Daarbij lag een spoorboekje met f 30 papiergeld. Het rijwiel was het mooie Amstel-rijwiel van den heer Van R. Op het erf van den heer v. d. S. bij de tun nels alhier lagen de quitanties van de waterleiding. De inbreker had blijkbaar den inhoud van de tasschen nagegaan en alles weggegooid wat geen waarde voor hem had. Hoe 't zij, het niet willen opgeven van naam en woonplaats, het zwerven hier des nachts en de verwondingen aan het hoofd zijn zeer bezwarend voor hem. 1-Iij werd natuurlijk vastgehouden en den geheelen dag werd het onderzoek in deze zaak door de politie voortgezet. Het gouden horloge met ketting van den heer V. R. is nog niet gevonden. Het bouwen van een auto-garage voor de firma Brandwijk aan de Ratels straat is opgedragen aan Servaas en Co. alhier. De dader van den doodslag op den 14-jarigen de Z. is Zaterdag naar Haar lem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het lijk van Jacob de Z. is Maandag ook naar Haarlem vervoerd -n daar gerechtelijk geschouwd. VELSEN. Afscheid van Ds. J. Ph. Eggink. Na een arbeid van 12 jaren alhier heeft Ds. J. Ph. Eggink Zondagmorgei afscheid genomen van de Ned. Ilerv. Gemeente. De kerk was overvol, er wa ren ook velen uit de omliggende plaat sen. Onder de aanwezigen merkten wij op namens het gemeentebestuur wet houder J. C. Dunnebier en den gemeen te-secretaris, de heer J. Kostelijk, Ds. P. E. Barbas van Haarlem, voorzitter van het classicaal bestuur van Haarlem, af gevaardigden van de kerkeraden te IJmuiden, Beverwijk en Wijk aan Zee Ds. Eggink sprak eerst een woord over zijn arbeid alhier. Toen hij hier als opvolger van Prof. Dr. A. J. de Sop per kwam, was de gemeente nog groot. Na vijf maanden hier te zijn geweest werd de Ned. Herv. Gemeente van IJmuiden zelfstandig. En nu is het zoo ver, dat ook Velseroord spoedig zelf standig zal worden. Met dankbaarheid gedacht Ds. Eggink den trouwen arbeid van den heer Gutteling te Velseroord en de zoo moeilijke arbeid van Ds. Hel ders aldaar, die van zijn zwakke krach ten te veel had geëischt. De prediker herdacht ook zijn 10-ja rigen arbeid als geestelijk verzorger in de nn opgeheven Rijkstuchtschool te Velseroord, een arbeid, die hem lief was geworden. Alsdan nam Ds. Eggink tot tekst voor zijn afscheidsrede de woorden van Petrus uit Joh. 6: 68: „Heer, tot wien zullen wij heengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens". In een ernstige en zeer boeiende pre dikatie was dit woord een terugblik en een vermaan. Na de preek sprak Ds. Eggink een woord van dank tot zijn collega, Ds Kroese, tot de afgevaardigden van het gemeentebestuur, tot den kerkeraad, waarbij hij ook nog nu wijlen ouder ling Mooy herdacht, tot het kiescollege, tot de kerkvoogdij, wier overleden pre sident A. van Zadel herdacht werd. Herdacht werden ook de kinderkerk. de vereenigingen, de Chr. School, waarbij Ds. Eggink dank bracht voor al den steun, van het hoofd der school, de heer J. Deinum, ondervonden. Een woord van waardeering ontvin gen ook de organist, de heer van Gee- len, de voorlezer en de kosteres. Dank werd ook gebracht aan het Comité tot Evangelisatie te Velseroord, waarvan Jhr. Mr. J. W. G. van Boreel van Hoge- landen aanwezig was. Hierbij dankte Ds. Eggink ook voor al de medewer king, die in zoo menig opzicht (Lokaal voor Chr. Belangen, Bewaarschool enz.) van Jhr. Boreel werd ondervonden. Ook de vader en moeder van het Diaconie huis kregen een hartelijke toespraak. En voor de laatste maal richtte de scheidene leeraar zich dan tot de ge meente, haar Gode bevelende. Namens de gemeente sprak Ds. W. Kroese, die dankbaar herdacht al wat Ds. Eggink voor haar had gedaan. Deze toch had veel werk verricht, al erkende hij eigen tekortkomingen. In 't hijzon der herdacht Ds. Kroese ook wat door Mevr. Eggink was verricht. Zij was een groote kracht in de gemeente en een domineesvrouw, zooals er weinige zijn. De gemeente zong daarop Ds. Eggink Psalm 121 4 toe „De Heer zal u steeds gadeslaan". En daarmede was het af scheid tusschen leeraar en gemeente voltrokken. Wij willen hier nog een woord aan toevoegen en Ds. Eggink herdenken als een man van bijzondere gaven. Ieder mensch heeft zijn bijzondere talenten. Zoo was Ds. Eggink niet als zijn voor ganger 'n kanselredenaar, die immer wist te boeien. Maar vaak wist hij dit wel en boeiend en zeer schoon naar vorm en inhoud waren zijne lezingen, waarvan wij ook hier vaak mochten ge nieten en nog wel hopen te gemeten. Een man van studie was hij, dat ge tuigden deze lezingen en deze niet al leen, maar ook zijn veel geroemd boek over het leven van David. Vergaderingen wist Ds. Eggink goed te leiden, al kwamen wij wel eens in strijd met zijn diplomatische tact, waartegen impulsief aangelegden dan botsen. Wat Ds. Kroese van Mevr. Eg gink zei, was een ieder, die haar kende, uit het hart gegrepen. Wat zij gedaan heeft voor Moederkring, meisjesver- eenigingen, de Zending en in 't alge meen, leeft in het hart van zeer velen en zij was dan ook zeer bemind. In Ds. Eggink en zijne vrouw verliest de Ned. Herv. Gemeente vooral en toch ook on ze gemeente in 't geheel zeer veel, een nobel burgerpaar, dat trouw arbeidde aan het geestelijke welzijn van zeer ve len. Moge het hyn in Delfshaven wel gaan! In de week van 1622 September zijn in deze gemeente zes gevallen van roodvonk voorgekomen. Ds. A. B. W. M. Kok, vroeger pre dikant bij -de Geref. Kerk alhier, thans te Wommels, ontving een beroep naar Oost- en West-Souburg. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden gaat een reis naar Palestina maken. Hij vertrekt Woensdag 10 dezer met het stoomschip Grotius van de Mij. Nederland uit Genua. Arbeidsbemiddeling Velsen, Ingekomen op 29 September 1923: 6 timmerlieden, 1 schilder, 1 manden maker, 1 zeilmaker, 3 kantoorbedien den, 1 bakker, 9 visschers, 9 stokers, f machinisten, 12 bankwerkers, 2 vuur werkers, 1 plaatwerker, 1 hoorder, 1 me taaldraaier, 1 modelmaker, 1 klinker, 2 ketelmakers, 1 electricien en 178 diver sen. En nadrukkelijk viel daarbij de nadruk op den slechten financieelen toestand, die ingrijpende maatregelen in den vorm van beperking van den Staatszorg noodzakelijk maakt. Blijkbaar is het de bedoeling der regeering vooral de uitgaven der sociale wetgeving te beperken. Daartoe en tot het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de verze- keringswetgeving werden althans voorstel len aangekondigd, terwijl voorts o.a. wijzi ging van het belastingstelsel, een ontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht werden in uitzicht gesteld. Over de Vlootwet liet de Troonrede zich niet uit. En toch heeft de eerste vergadering der Tweede Kamer die van de gewone formaliteiten en de aanvaarding opnieuw van het voorzitterschap door Mr. Dr. Kooien plaats had, getoond, hoe ook in de Volks vertegenwoordiging deze wet een zeer bizondere opmerkzaamheid tot zich trekt. De Voorzitter had voorgesteld deze wet onmiddellijk, hall October le gaan behan delen. Maar hiertegen verzetten zich zoowel de heeren Dresselhuys als Troelslra.-De eerste deed dat om de nieuwe feilen, die hij in de vergissing, die de regeering in haar becijferingen maakte, in de veranderde positie van Japan, in de vestiging eener Engelsche vlootbasis te Sangapore en in de grootere beteekenis der luchtvaart aanwezig achtte, maar veel meer nog om het feit, dat de Vlootwetcommissie geëischt had, dat de regeering een plan tot reconstructie der Nederlandsche en Indische financiën aan de behandeling der Vlootwet zou vastknoopen en dat nu deze Vlootwet door haar behan deling vóór de begrootingen, van de Staats financiën worden losgemaakt, zoodat dan ook zijn voorstel luiddebehandeling nk de begrootingen, althans van Hoofdstuk I, en bekendmaking der Indische begrooting. De heer Troelslra daarenlegen voelde het groote bezwaar in de omstandigheid, dat de wet, over wier spoedige behandeling crisis in het kabinet was uitgebroken, nu in behandeling zou komen vóór dat de Kamer bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van de regeering in lichtingen omtrent aard en oplossing der crisis had kunnen krijgen, waarom hij bij molie voorstelde, dat de Kamer inlichtingen zou vragen en in afwachting daarvan over de behandeling der wet niet zou beslissen. De Voorzitter voelde iets voor dit bezwaar. Maar onwillig de behandeling der wet, op wier spoedige behandeling de regeering bij hem had aangedrongen, lang uit testellen, deed hij het denkbeeld aan de hand, dat de heer Troelstra een interpellatie over deze crisis zou aanvragen en de Kamer daarover onmiddellijk beslissen zou en dat na deze interpellatie de Vlootwet in behandeling zou komen. En nadat zijn motie en het voorstei-Dresselhuys verworpen waren, volgde de heer Troelslra dien wenk met goed gevolg op, zoodat we nu 11 October eerst de interpellatie-Troelstra en dan de Vlootwet krijgen. UIT ONS PARLEMENT. De Eerste Kamer heeft de door hare zuster aan de overzijde van het Binnen hof sinds lang afgeschafte gewoonte om de Troonrede met een Adres van Ant woord te beantwoorden, nog sieeds op gehouden en denkt er blijkbaar ook nu nog niet aan haar af te schaffen niette genstaande de sociaal-democraten thans door II man in onzen Senaat vertegen woordigd, daarloe onder leiding van den heer Mendels opnieuw een poging waag den. Zelfs getroostte niemand dan de heer Van Embden zich de moeite de bewerin gen van den heer Mendels, dat de beant woording slechts een zinledige formaliteit was en daarvoor de fijd ontbrak, te beant woorden. En als ieder jaar heeft ze de daad volbracht, die de heer Van Embden er een van burgerlijke beleefdheid noemde, een kwalificatie, die de Tweede Kamer, die immers deze daad nalaat niet aangenaam in de ooren moet hebben geklonken. De inhoud van het antwoord scheen anders de kwalificatie wel te rechtvaardigen. Alleen als formaliteit, als de heer Mendels ze betitelde, kan de daad waarde hebben. Juist daarom viel het meer op, dat in dit ant woord de passage in de Troonrede weer klank vond, die de wenschelijkheid uitsprak naar spoedige oplossing van de hangende internationale vraagstukken als nadrukke lijke voorwaarde voor het herstel. Want reeds in de Troonrede zelf hadden deze woorden een opmerkelijke plaats, temidden van de gebruikelijke betuiging van vriend schappelijke betrekkingen met alle mogend heden. Omtrent de binnenlandsche aange legenheden was deze rede wat uitvoeriger. BINNENLAND. De Bezuiniging. Naar de „Rsb" verneemt heeft de regee ring besloten, het advies van de centrale commissie voor georganiseerd overleg niet op te volgen en met ingang van 1 Jauuari a.s. een algeheele loonsverlaging van 10»/, in te voeren. Het betreffende K. B. is reeds in bewer king en zal hel dezer dagen afkomen. Tevens verneemt het blad, dat er zeer groote kans bestaat dat de tweede sala risverlaging van 10%, welke tegen 1925 was aangekondigd niet zal doorgaan, wijl er gegronde hoop is dat langs anderen weg het resteerende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent zullen binnenkort me- dedeelingen worden gedaan. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF 8iCo's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Sept. in Nederland uitgesproken 97 faillissemen ten tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 28 Sept. 1923 3010 faillissementen tegenover 2259 over hetzelfde tijdperk van hel vorige jaar. Kamer van Koophandel. Mei ingang van 1 October 1923 zijn op werkdagen de kantoren der Kamer van Koophandel en het Handelsregister voor het publiek opengesteld van 912uurv.m. en 1.30—4 uur n.m., Zaterdags van 9—12 uur v. m.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1