Einde van den Zomert jjr 3 Wij herinneren er aan, dat te drie uur in den nacht van 6 op 7 October, dus van HEDEN op ZONDAG, de Zo> mertijd eindigt. Hedenavond, vóór uien te ruste gaat, dienen de klokken dus een u achteruit gezet te worden. De winterdienst op de Spoorwegen begint Zondag 7 October. proeftijd van twee jaren, zonder ont slag uit den dienst en met aftrek van het voorarrest en met opheffing van dit arrest. Beklaagdes raadsman mr. Mol sloot zich hij dezen eisch geheel aan. Het Hof zal later uitspraak doen. De Woningbouwpremie. De minister van Arbeid maakt be kend, dat in verband met de nog be schikbare middelen alleen die aanvra gen om woningbouwpremie, welke voor 1 November aanstaande het De partement van Arbeid of bureau van den hoofdinspecteur Van der Kaa heb ben bereikt, in behandeling kunnen worden genomen. Zekerheid dat aan die aanvragen tenvolle zal worden vol daan, kan niet worden gegeven; de na 31 October inkomende aanvragen wor den ter zijde gelegd. De bezuiniging. Namens de Kamerfractie van den Vrijheidsbond is onder dagteekening van Woensdag het volgend schrijven aan de Chr. Historische Kamerclub richt: Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 29 Sept. j.l., waarvan wij tegelijker tijd publicatie in de pers opmerkten, hebben wij de eer u mede te deel en, dat wij daarvan niet zonder verbazing heb ben kennis genomen. Wanneer het de bedoeling van uw schrijven mocht zijn, daarmede onze Kamerclub een opwek king te geven in gelijken zin te hande len, dan zou dit doel vermoedelijk be ter kunnen zijn bereikt, indien gebrui- kelijkerwijze een gezamenlijk voor overleg ter zake had plaats gevonden; thans ligt het voor de hand, dat wij uw schrijven voor kennisgeving aannemen. Wij willen u intusschen nog wel me- dedeelen, dat een soortgelijk denkbeeld ook reeds eenigen tijd bij ons een punt van overweging had uitgemaakt en dat wij voornemens waren, zoodra een ver laging van ambtenaarstractementen in derdaad een feit mocht worden, de_ an dere groepen der Kamer uit té noodigen van gedachten te wisselen over de vraag, of het op den weg der Kamerle den zal liggen zich een offer, en zoo ja, In welken vorm te getroosten. Door uw, ons inziens ontijdig, optre den zal thans die weg niet kunnen wor den betraden. Wij zullen nu ter zijner tijd overwegen, wat ons in dezen zal te doen staan. Een demonstratie. De aanbieding van het petitionne ment tegen de Vlootwet aan de Tweede Kamer zal, naar „Het Volk" mededeelt, gepaard gaan met een straatdemonstra tie. Comité-Generaal. Naar de Tel. verneemt, doet in par lementaire kringen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot de behandeling der Vlootwet in openbare zitting overgegaan wordt, aan de Tweede Kamer in comité-generaal me- dedeeling zal doen van de motieven, die haar op een onverwijlde behande ling van de Vlootwet doen prijsstelten. De tweede 10 Naar „Het Volk" met zekerheid kan meedeelen is het dezer dagen in een dei- bladen gepubliceerd bericht, als zou de regeering hebben afgezien van de -twee de 10 pCt. salarisverlaging in 1925 vol strekt onjuist. Minister Colijn zou over 1925 niet van ieder persoonlijk 10 pCt., maar een gemiddelde daarvan verlan gen. Geen pennegeld meerï 's Gravenhage, 5 Oct. Volgens een K. B. van 22 Juni 1844 wordt aan ieder ambtenaar van het Dep. van Financiën en van de Algemeene Rekenkamer een vergoeding toegekend, om zichzelf te voorzien van schrijfgereedschap. Deze vergoeding was, zoo lang men zich kan band te krijgen. 'nister Colijn bedoeld, doeltreffend zal zijn, indien niet eveneens een strenge controle op de aanvragen wordt uitge oefend. Tel. De redders uit De Cocksdorp. Op den 23sten October 1921 redde ge lijk men weet de bemanning van de reddingsboot van De Cocksdorp onder zeer moeilijke omstandigheden de be manning van den Duitschen schoener „Lisbeth", die gestrand was in de Eier- landsche gronden. In opdracht van de Duitsche regeering heeft de Consul-Ge neraal van Duitschland Prinz von Ilatzfeldt in tegenwoordigheid van het bestuur der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmij. en andere belangstel lenden, de onderscheidingen uitgereikt, welke de Duitsche regeering voor de leden der bemanning van de reddings boot had bestemd. Deze bestonden uit een gouden horloge voor den schipper en zilveren horloges voor de leden dei- bemanning, alle met inscriptie. De over handiging had plaats te De Cocksdorp na toespraak van Prinz von Ilatzfeldt. waarna schipper H. Boon zijn dank uit sprak, mede namens de bemanning. De heer M. Braat, secretaris van het Comité ter behartiging van de belan gen der N. Z. Ilollandsche Redding maatschappij in Nederl. Oost-Indië, gaf uiting aan de bewondering welke velen in Indië gevoelen voor de daden van de Helden der Zee in het Vader land. Met een woord van dank van den voorzitter der N. Z.-IIoll. Reddingmaat schappij den heer P. E. Tegelberg tot Prinz von Hatzfeldt werd deze plech tigheid besloten. Onze postkantoren. De boekenkiosk heeft dezer dagen haar intrede gedaan in de groote hal van het postkantoor aan den Coolsin- gel te Rotterdam. In een der door den dienst niet gebruikte loketten naast den telegraafdienst, aldus meldt de ,,N. R. Ct.", zit de juffrouw van de kioskon- derneming met kranten, boeken en tijdschriften. In het loket ernaast wordt met ingang van 1 November een siga renwinkel van de firma Jutte onderge bracht. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statu ten van de Sleep- Transport- en Ber- gings Mij. Triton van de Visscherij Mij. De vier kinderen", beide alhier. Donderdagmiddag is door de llaar- lemsche politie aldus lezen we in III. Dbl., het vertrek van een autobus van den heer C. B., rijdende op IJrauiden, verboden, omdat eenige veeren defect waren. De eigenaar heeft een en ander laten repareeren. Vrijdagavond vergaderde de Oran- jevereeniging „Wilkelmina" in het ge bouw v. Chr. Belangen. Als voorzitter fungeerde deze avond nog de heer B. Slikkerveer die echter mededeelde dat hij evenals de heer C. Leeuwen Sr. als bestuursleden wenschte af te treden, terwijl de heer F. Beenhakker reeds bedankt had. Eerst bracht de penningmeester, de heer K. Wijker verslag uit over het af- geloopen boekjaar waarop de betrok ken bescheiden enz. werden nagezien door een commissie bestaande uit de heeren P. Heere en Osendarp. Daar de zen alles punctueel in orde bevonden, werd de penningmeester met dank ge dechargeerd. In de bestuursvacatures werd voor zien door de benoeming van de heeren S. Vlessing, J. Dalhuizen en van Mar ken, waardoor tevens aan het bezwaar werd tegemoet gekomen dat de leden van het bestuur allen van een richting waren. De gekozenen namen allen hunne be noeming aan. Ter sprake werd gebracht het op- ichten van buurtvereenigingen, zooals die reeds in enkele straten zijn opge richt. Hoewel men het hartelijk toejuichte dat dit gebeurde, meende men toch, dat het wenschelijk zou zijn dat er contact bestQnd tusschen die organisaties en de Oranjevereeniging. Besloten werd daarom, dat het be stuur die buurtcommissies zou uitnoo- digen tot een gemeenschappelijke ver gadering om een geheel plaatselijk ver- herinneren, gesteld op f 7.50.. Thans heeft minister Colijn hierin verande ring gebracht. Een K. B. is afgekondigd, waarbij het K. B. v^n 1844 werd ingetrokken. De ambtenaren moeten nu hun gerei be trekken van het Centraal Bureau, ergo volgens het bonnetjesstelsel, dat reeds op andere departementen in zwang is, maar niet op alle departementen de be oogde bezuiniging nakomt. De controle op de bonnetjes schijnt vaak zeer onvoldoende te zijn. 't Schijnt wel eens voorgekomen te zijn, dat amb tenaren goederen voor eigen gebruik aanvroegen. Er wordt dan ook betwij feld, of de bezuiniging, thans door mi- Aan het einde der vergadering werd bij monde van den heer J. Falk den af tredenden bestuurders, waarvan de hr. Slikkerveer vanaf de oprichting der vereen., in 1911 het voorzitterschap had waargenomen, dank voor dit werk gebracht. De vergadering werd opgeluisterd door muziek van de „Kunstkring", waardoor de gezelligheid zeer verhoogd werd. Geen schadevergoeding. Evenals in andere plaatsen wordt de stroomsterkte van het P. E. N. te I Jmui- den van 150 op 200 volt gebracht, waar door de verschillende industriëelen, die met motorkracht in hunne bedrij ven werken, zeer worden gedupeerd. Hunne motoren moeten namelijk ge heel worden omgebouwd, in welke kos ten het P. E. N. slechts een zeer luttele bijdrage verleent; sommige eigenaren moeten op deze wijze meer dan f 200 verlies dragen. Gezamenlijk heeft men een adres aan Ged. Staten van Noord-Holland gezon den, welk adres nog ondersteund werd door het gemeentebestuur van Velseu, doch aan adressanten is geantwoord, dat voor de gevraagde vergoeding gee- ne voldoende aanleiding bestaat. Thans hebben de gedupeerden zich gezamenlijk tot de Provinciale Staten gewend. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer School alhier, is benoemd de heer C. Tober te Hazerswoude, die deze benoeming heeft aangenomen. VELSEROORD. Het Consultatie-Bureau zal voor het publiek te bezichtigen zijn op he den Zaterdag 6 October des middags van 25 uur. VELSEN. Arbeidsvoorwaarden papierfabriek. Naar men ons van zeer betrouwbare zijde mededeelt, zijn de besturen der verschillende arbeidersorganisaties door de Directie van Van Gelder's pa pierfabrieken, uitgenoodigd tot een be spreking over b.g. onderwerp op 15 Oc tober te Amsterdam. Hl. Dbl. Het verkeersvraagstuk. Wij lezen in Haarlems Dagblad onder den titel „Welke belangen heeft Haar lem bij een goede tramverbinding met Velsen en IJmuiden?", het volgende: Nu in ons blad de tramverbinding met Velsen, nog eens ter sprake is ge komen, heeft het zijn nut ook boven staande vraag nog eens onder de oogen te zien. Ten eerste is Haarlem, door de lig ging vlak bij Amsterdam, woonstad. Aan een woonstad mag men eischen stellen van goede verkeersmiddelen met de omgeving. Die goede verkeers middelen moeten dienen om de stadsbe woners op Zondagen en op mooie zo meravonden, ook 's winters bij sneeuw en vorst, gelegenheid te geven vertier te zoeken in de omgeving, in bosch en duin, aan strand en in 't vrije veld. Heemstede, Zandvoort, Overveen, Aerdenhout, Bloemendaal, ze zijn alle maal gemakkelijk te bereiken, alleen Santpoort, en «daarachter Velsen, Be verwijk, IJmuiden met een goed strand, evenwel zijn niet te genieten dan na een omslachtige treinreis of een reis met een ouderwetsche stoomtram of per autobus met beperkte ruimte en gevaar van ongelukken. Verder zijn de Haarlemsche nering doenden ten zeerste gebaat met een goede tramverbinding met de streek ten noorden van de stad. Ruw maar laag geschat vervoeren tram en auto bussen per jaar samen een 400000 men- schen tweemaal, nl. heen en terug. Daarbij is een zeer belangrijk deel dat naar Haarlem, de „stad" gaat om inkoo- pen te doen. Bij benadering is niet te zeggen hoeveel geld van buiten wel be steed wordt in Haarlemsche winkels,' maar dat is zeker een enorm groot be drag. Een goede tramverbinding, waar onder alleen verstaan kan worden een electrische tram, zal nog meer dan nu de buitenlieden naar Haarlem voeren, om inkoopen te doen. Ten laatste zijn er veel Haarlemmers die na hun werk graag genieten van de ust van het buitenwonen. In Santpoort of Driehuis hoeft men bouwgrond nog niet met rijksdaalders te beleggen om er eigenaar van te worden. Ergo: Haarlem heeft groote belan gen bij een electrische tram naar Sant poort, Velsen en IJmuiden en de sub sidie die de tram van de gemeente •aagt zou zeker niet in 't water ge gooid zijn. SANTPOORT. Mej. A. D. v. d. Heuvel alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de op 1 November a.s. te openen Chr. School te Den Burg op Texel. Zij heeft deze benoe ming aangenomen. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: C. Broers en H. M. v. Verseveld, E. v. Beusekom en C. G. Warmerhoven, J. Meijens en J. Ooedhart, A. v. Duijn en C. M. Nijman, D. Griekspoor en M. v. Buuren. Gehuwd: W. K. Kempen en O. A. Vis, D. M. G. Stapper en S. Kat, M. Schip per en J. v. d. Zijl, C. Pauwels en J.J.M. Verdikt. Bevallen: J. Punt—Plokker d., A. Langbroek—den Braber z., M. C. Steen bakker— Kors d., C. J. SmitMiddelkoop z., J. van Deyk—v Veen d.,J.v. d. Wateren— Vellekoop z., J. C. Slebosde Vries d., E. C. AmmerlaanDirklu z. VISSCHERIJ. Uit Brussel wordt d.d 4 dezer aan De Tel. gemeld: Ten gevolge van een ontzetten den storm, die boven de Belgische kust is losgebroken, kon de zeepost Ostende- Dover hedenmorgen niet vertrekken. De storm was zoo hevig, dat de vis- schersboot D. 432, tegen de zeewering werd verbrijzeld. De geheele, uit vijf man bestaande equipage, verdronk. En uit Duinkerken: Een hevige storm woedt hier uit het Noordwesten, De visschersvloot in de buitenhaven heeft groote averij bekomen. Verschillende booten leden schipbreuk. Persoonlijke verliezen zijn niet geleden. Tenslotte werd nog gemeld dat bij het eiland Jersey drie visschers van een visschersboot verdronken. Nederlands'che logger vergaan. Donderdag is de Nederlandsche zeil- logger „Huberta Cornelia" uit Scheveningen 40 mijlen ten N. W. van IJmuiden door zware zeeën getroffen en vergaan. De schipper, de stuurman en een matroos zijn overboord geslagen en verdronken. Drie der overlevenden zijn te Lowestoft aan den wal gebracht door den stoomtreiler .Lord Allerby". SCHEEPVAART. De stranding van de „Koefia". De Raad voor de Scheepvaart stelde Dinsdag een onderzoek in naar de oor zaak van de stranding op 31 Aug. 1.1. van het Italiaansche stoomschip „Koe fia" op de Eierlandsche gronden. De Italiaansche gezagvoerder P. Bis- tolfi, die eerst met de hulp van een tolk eenige verklaringen aflegde, zeide on geveer het volgende: Wij gingen op 29 Aug. 6 uur 's avonds van Hamburg en waren bij lagen baro meterstand en zeer slecht weer in den nacht van 29 op 30 Augustus op de hoogte van Terschelling. 1-Iet. Terschellinger lichtschip pas seerden wij op V-U mijl afstand aan bak boordzijde. Het weer werd hoe langer hoe slechter, zoodat het schip weldra niet in de goede richting te sturen was. Ik dacht er zelfs over naar Hamburg terug te keeren. Den volgenden morgen om 2.35 uur kregen wij' t licht van Texel in 't zicht. Het schip, dat met waterballast Ham burg verlaten had, was toen in een las tige positie gekomen. Ik heb toen water in de ruimen laten loopen. Er stond eerst alleen ballastwa- ter in de voor- en achterpiek. Daar het weer steeds slechter werd liet ik te 6 uur drie ankers vallen. De machine bleef steeds halve kracht loopen om het schip uit den wal te hou den. De trossen van het hulpanker wa ren intusschen gebroken. Wijl de andere ankers het schip niet konden houden, kwam het hoe langer hoe dichter bij de kust, totdat het ten slotte geheel vas lag. Verscheidene keeren hebben we ge probeerd om draadloos om hulp te sei nen, o.a. naar Scheveningen. Naar Texel hadden wij bovendien vlagseinen gege ven. Te 4 uur 50 kwam hulp in den vorm van de bekende reddingsboot „Dorus Rijkers", waarop alle opvarenden, 34 man het schip verlieten, daar de toe stand van het schip van dien aard was, dat men er niet langer op kon blijven. Eerst om 10 uur den volgenden morgen werden wij aan wal gezet, na den ge- heelen nacht met de „Dorus Rijkers" te hebben rondgezwalkt. Later ben ik weer naar het schip teruggekeerd om te trachten het vlot te krijgen. Geruimen tijd werd er óver gediscus sieerd, of de navigatie van den kapitein in de gegeven omstandigheden wel de juiste was. De heer P. Bossen, directeur aan de Texelsche Zeevaartschool, verklaarde, dat hij het gestrande schip 30 Augustus 's morgens te half elf van de kust af had gezien. Volgens zijn meening was er toen geen gevaar voor menschenle- vens. De bemanning was toen nog aan boord. De kapitein hield echter vol, dat het schip zoodanig stootte, dat het weg gaan van boord wel degelijk noodzake lijk was. De inspecteur van de Scheepvaart leg de er den nadruk op, dat het oordeel van den Raad hier, waar het buiten- landschen gezagvoerder geldt, niet te scherp mag zijn. Toch zijn er in deze zaak verschillen de duistere punten. In de eerste plaats is het schip z.i. al met te weinig waterballast uit Ham burg vertrokken, daar het weer toen al slecht was. Ook is hij overtuigd dat de kapitein zich met het licht moet hebben vergist en dat hij het licht van Kijkduin gezien heeft. Op 15 mijl van de kust zijnde had hij liever moeten uitsturen dan ankers uitwerpen. Bovendien had hij beter op den stroom en andere aan gelegenheden moeten letten, daar de Hollandsche kust zoo gevaarlijk is. Wat de kwestie van het verlaten van Eet scEIp betreft, dit was z.i. niet k dig geweest. De Raad zal later uitspraak doetf f^V eisen. Vertrokken 4 Octoberfc Maersk, st., Newcastle 5? Octoberq fried Poppe, st., Blyth, beide ledig. W eisen. Het aanvankelijk van Ko naar hier bestemde Duitsche stooms; Ina [Lotte Blumenthal is gisteren te Rcr dam binnengeloopen om daar de Uc. hout te lossen. Het Maandag binnengekomen stoomschip Ardglass, ook voor de Pajt fabriek bestemd, is Dinsdag naar'Amsterc opgestoomd en heeft daar de lading ko gelost. GEMENGD NIEUWS. Een dure overwinning voor Frani Poincare, vasthoudend en kwa; aardig als een buldog heeft het t Duitschland gewonnen. Het lijde verzet moest ophouden, daar Duits; land het niet meer betalen kon. Een ger van ontslagen ambtenaren en d bannenen en arbeiders, die, niet oni bedreiging van vreemde bajonetten den werken, moest onderhouden \vj den. Het Roerbekken eens de bron i Duitschlands welvaart werd de hr van zijn ontzettende verarming. V houden is mooi maar het is verstan ger om te keeren, dan met het hoofd gen de muur to loopen. Zoo he; Duitschland zich wederom overgeg ven aan den vijand. De regeering \j Streseman heeft daarvan een gevaj lijke reactie verwacht in het eigen lai. Alles is in gereed gebracht, om een n gelijke revolutie weerstand te kunt bieden; er zijn eenige relletjes gel men, maai- de revolutie is uitgeblev. Gewoonlijk komt een revolutie evens een inbreker onverwacht. Aankonj ging van te voren heeft bij dergelij] bezoeken niet plaats. Duitschland 1 ook deze nederlaag en vernedering m< tei, ondergaan; hoe kalmer en eens; zinder het volk daarbij blijft des te 1 ter. Frankrijk heeft overwonnen maart gen hoogen prijs. Laat het waar zij dat het ten slotte uit het bezette gebil evenveel kreeg als vroeger, in elk g val heef het den enormen schadepoi de kosten der bezetting. Het opgevi van het lijdelijk verzet heeft den frai vrij aanmerkelijk in waarde doen slj gen. Maar daar zijn lang niet ai Franschsn blij mee. Dergelijke plots linge, aanzienlijke veranderingen in< waarde van het geld zijn voor een dB der bevolking steeds even nadeelig a voor een ander voordeelig. De uitvot handel lijdt er schade door; imme men kan niet meer zoo goedkoop na; het buitenland leveren. Juist door dt lagen stand van den franc was de e porthandel van Frankrijk dit jaar t> na tweemaal zoo groot fn waarde a het vorige jaar. De ijzer- en staalnijve held is niets gesteld op de concurrenti die vanuit het Roergebied weer o nieuw zal gaan beginnen. Bovend» zijn daar enorm veel goederen opgest peld, die thans de markt zullen gas overstroomen en de prijzen dus dru ken. De kans, om de bij het tracta van Versailles toegekende schadevf goeding te krijgen, is wel zeer gering worden of geheel verdwenen, i Duitschland door de Roer-affaire n; veel meer verarmd is. Inderdaad ki Poincare uitroepen: Alles hebben gewonnen behalve het geld! Nieuwe onderhandelingen en schi king tusschen Frankrijk en Duitse land zullen wel komen maar er zi nog heel wat moeilijkheden daarvo uit den weg te ruimen. De veter zit e leelijk in den knoop of eigenlijk in e heel stel knoopen; een is nu los ma de anderen zullen nog heel wat moe: geven, voordat de veter, een goede vi houding tusschen de beide staten, wc gebruikt kan worden. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Morgen trekken de Stormvogels na Rotterdam, om daar de club van B de Korver te bekampen. Dat zal onf twijfeld een spannende strijd wordf waar beide teams over een goed elf! beschikken. Te oordeelen naar wat Stormvogi Zondag tegen H. B. S. gepresteerd he> zijn we nog al optimistisch gesten De Sparta-verdediging, Roem in 1 doel mogelijk uitgezonderd, is zei niet beter dan die van H. B. S., vooi nu de rechts-half Zuiddam beslot heeft dit seizoen voor Feyenoord uit komen. De Rotterdamsche voorhoe lijkt ons iets sterker dan die der Haj naars, althans, zooals die aanvalslit Zondag jl. was samengesteld. In F< menoy en Ruffelse heeft Sparta s{ Iers, die weten, hoe een goal gemaa

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 10