No. 97 Z&terditg 6 October 1918 8e Ja*rg*ng Abor nementsprijsfl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeenie VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te renden WOFNSDAQ tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS to! 4 uur n.m. Yergebjjnt^'ceBgösgfc Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden lugeior,de mededeelingen IC cU. per regel Adrertentiee ren 11, en m. 5 rege'e t li oe6 IeKel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm 5 regels f 1.26, iedere regel meer 86 ets. Kleine advertenties en familieberiehttn «oomede vereeniglngB advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels fö.76, iedere regel meer 15 ets, By niet cont&Lte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties ,sdre8 bnreau van J?-1 A ciB-' öxtra; .Yoor ^worging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen worden met 1 ▼erhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Vel;en nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad DRINGEND VERZOEK om bij verhnizing het oude en het nlenwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te peven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende de hieronder genoemde personen de uitspraken zijn geschied 1. HendrikBakker,^2. Jan Simon van den Boogaard, 3. Adrianusjohannes Dudink, 4. Johannes Joukers, 5 Bastiaan van Leeuwen, 6. Hendrikus Maria Cornelis Rings, 7. Jacob Teunis van der Zwan, allen lichting 1924, broederdienst, voor goed vrijgesteld, bij beschikking van Ged. Staten van Noord holland, 26 September 1923, No. 83. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen, 2 October 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens Kostwinnerschap en Persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester der gemeente Vel sen brengt ter kennis van de ingeschre venen voor den Dienstplicht der lich ting 1924, dat vrijstelling van den dienstplicht wordt verleend wegens: 1. kostwinnerschap. 2. persoonlijke onmisbaarheid. Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan an dere personen ontbreken of zouden ko men te ontbreken. Onder de personen in de vorige ali nea genoemd, worden uitsluitend be grepen: a. de echtgenoote van den inge schrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwan ten in den tweeden graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rech terlijk vonnis moet voorzien. Persoonlijke onmisbaarheid. Vrij stelling wegens persoonlijke onmis baarheid wordt verleend aan liem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als onder a tot en met e hierboven genoemd. De ingeschrevene, die vrijstelling om de vorenvermelde redenen verlangt, kan daartoe een aanvrage indienen ter secretarie dezer gemeente, afd. Mili taire Zaken van 3 tot en met 14 Octo ber a.s. iederen werkdag van voormid dags 912 nor. Indien het recht op vrijstelling om genoemde redenen na 16 October van dit jaar ontstaat, moet de aanvraag ge schieden binnen 14 dagen nadat dit recht ontstaat. Velsen, 1 October 1923. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Maatschappij tot Detail verkoop van Petroleum „De Auto maat", te Rotterdam, krachtens art. 15, eerste lid, der Hinderwet, hooger be roep heeft ingesteld tegen hun besluit van den 18 September 1923, ingevolge art. 8 van voormelde wet genomen, waarbij aan genoemde Maatschappij voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van eene ondergrond- sche benzinebewaarplaats met aftapin richting op het perceel, kadastraal he kend gemeente Velsen, sectie H no. 2210; plaatselijk bekend Wijkerstraat- weg, Wijk L no. 37/39. Velsen, den 2 October 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. V an den wachttoren. Vliegen van Amsterdam naar Batavia. Hoewel op het gebied van het vlieg- wezen aan heel wat gewoon zijn. klinkt een vliegtocht van Nederland naar In- dië ons toch nog wat Jules-Verne-ach- tig in de ooren. En toch zal deze reis, als het noodige geld bijeenkomt, het volgende jaar 1 April ondernomen wor den. Vooral voor de verbinding tus- schen verre afstanden heeft het vlieg tuig groote beteekenis. Dan pas brengt zijn snelheid winst. Men vliegt in een uur of drie, vier van Engeland naar Amsterdam, per boot en trein heeft men een uur of acht daarvoor noodig. Het verschil is niet zoo bijzonder groot. De reis naar Indië van hier duurt meer dan een maand; in. een goeie veertien dagen zal men dien enormen afstand kunnen afvliegen. Tien jaar geleden heeft men in ons land een vliegtocht langs de drie stroo men, Rijn, Maas en Waal georganiseerd en velen vonden dat een dolle onderne ming. Thans is het een spelletje en een wandelingetje voor een vlieger. De reis van werelddeel tot werelddeel blijft echter nog een gewaagde onderneming en vele moeilijkheden moeten daarbij overwonnen worden. Het comité, dat de vliegtocht AmsterdamBatavia or ganiseert, heeft enkele boeiende bij zonderheden over het plan laten publi- ceeren. In Engeland is men druk bezig een luchtverbinding te maken met Britsch-Indië, op den duur zal men de luchtlijn dan voortzetten tot Australië. Voor de reis Nederl.-Indië heeft men een som van 150.000 gulden noodig. De vliegers zullen zweven hoven Bijn, Do- nau, Eufraat, Tigris, Indus en Ganges. Zulke lange vluchten zijn geen onmoge lijkheden meer. In '20 is gevlogen van Rome naar Kaapstad en van Rome naar Tokio en in '19 is de vlucht van Engeland naar Australië gelukt. De vlucht naar de tropen gaat over onher bergzame gebieden, over streken, waar de inlanders een vliegtuig een moord tuig achten, omdat zij eruit gebombar deerd zijn en zij dus de vliegers zeker niet zullen voorthelpen, als dit noodig mocht zijn. Men moet rekening houden met het verschil in klimaat en onder weg moet men geschikte landingsplaat sen hebben en ook reservevoorraden benzine kunnen vinden. De helft der benoodigde som is bij een; men hoopt, dat de regeering ook de onderneming zal steunen. Drie man gaan in het vliegtuig mee. Twee be stuurders, die elkander moeten aflos sen; voor rust is een goede hut be schikbaar en een werktuigkundige, die de noodige herstellingen kan aanbren gen. Men zal vliegen in een Fokker, een eendekker met vleugels van 21 meter. Iederen dag wordt er 8 a 10 uur gevlo gen en daarvoor is een voorraad van 1000 liter benzine noodig met een ge wicht van 700 kilo. Daarbij komt nog de_ bagage, proviand, reservedeelen, drie man aan boord, zoodat het vlieg tuig een groot gewicht te dragen krijgt. Het vliegtuig alleen kost reeds f 47000; het is natuurlijk extra sterk en solied gebouwd. De eigenlijke vlucht de benzine, olie, landingsgelden, ver blijfkosten enz. komen op f 15000; een groote som wordt gerekend voor on voorziene uitgaven; als deze maar met eenige onvoorziene blijven! Want het blijft natuurlijk nog een gewaagde on derneming. Vooral voor een snelle postverbin ding kan de luchtlijn AmsterdamBa tavia groote beteekenis krijgen. Goede ren, wier waarde in omgekeerde ver houding staat tot hun gewicht zijn ook geschikt voor luchtvervoer. Passagiers zullen wel niet veel van den Licht dienst gebruik maken. Het is te hopen, dat het ontbrekende geld spoedig bij een komt, opdat deze wonderbaarlijke onderneming geprobeerd kan worden, 't Zou een kranig stuk zijn en eervol voor den bestuurder van der Hoop, als de reis gelukt. Een clip sheet. Wij krijgen nu en dan uit Amerika toegezonden een uitgaafje van de World League against A coholism (Wereld bond tegen het Alcoholisme). Daarbo ven staat steeds: Clip sheet. Het woor denboek helpt niet tot verklaring van deze woorden, maar we gissen, dat de bedoeling ervan is: een blaadje, dat men hechten kan tot een verzameling. Daarvoor is het hijzonder geschikt naar vorm en inhoud. Het blaadje geeft toch allerlei gegevens en wetenswaardig heden in zake de bestrijding van het alcoholisme. De drankbestrijder be waart veel belangrijk materiaal, als hij deze blaadjes, die royaal zijn uitge geven en aan een kant bedrukt, bun delt. In het laatste nummer, dat we ont vingen staat onder den titel: Coolidge zal de „droge wet" handhaven! een uitspraak van den nieuwen staatspre sident over het handhaven der wetten in het algemeen. Al te zeer, zoo oordeelt hij, wordt tegenwoordig het gezag der wet betwist. De verplichting tot ge hoorzaamheid wordt tegenover per soonlijken wensch van vele kanten ont kend. Als deze opvattingen gaan o'ver- heerschen, komt er een eind aan alle regeering, alle vrijheid en alle zeker heid. Coolidge heeft deze gedachte uitge sproken ten aanzien van de vele over tredingen der Verbodswet. In ons eigen land hebben we ondervonden, welkp warboel er ontstaat, als men in het al gemeen de wet gaat minachten en poogt te overtreden in de distributie- tijd." Een goed deel der maatregelen door de regeering genomen, had geen effect en bijna algemeen zag men er niets geen kwaad in, om de wet te over treden, als, men daarbij een voordeeltje behalen kon. Het gevolg daarvan was, dat de voorziening van voedsel en an dere levensbenoodigdheden niet ge schiedde naar recht: ieder trachtte het grootste brok te krijgen en bekommer de zich daarbij niet om de anderen. De ze clip sheet vertelt van toename van gespaard geld, van afname van mis daad, van brouwerijen veranderd in een garage enz. Maar het merkwaardigste is toch wel het woord van Coolidge over de groote waarde, dat allen eer bied hebben voor de wet en haar ge hoorzamen. Wee het volk, waar ieder doet, wat goed is in zijn oogen! In een gezin zonder gezag en tucht en orde kan men zien, waartoe zulks leidt. De streekspraken. We vonden dit woord in het opstel van Prof. Casimir over het geestelijk leven in de laatste kwarteeuw in ons land, dat verscheen in „Vragen van den Dag", het bekende populair-weten- schappelijke tijdschrift der Blinken, vader en zoon. Nieuw is het woord streekspraak voor dialect niet, maar het wordt zelden gebruikt. Minder ge bruikelijk nog is het woord gouwspraak waarmee ook de gewestelijke taal wordt aangeduid. Het gaat niet om ver schillende uitspraak der zelfde moeder taal, maar van sommige streekspraken kan men zeggen, dat zij een eigen taal zijn. Een merkwaardig verschijnsel van onzen tijd in vele landen is bijzonder groote belangstelling in de 'streek spraak. Ze werd geacht als plat en boersch, maar men heeft in haar ont dekt schatten van schoonheid; ze blijkt geschikt voor letterkundige scheppin gen van waarde en het jonge geeste lijke leven wordt door haar gewekt en uit zich door haar. Het duidelijkst ziet men dit alles in Friesland. Volgens Ca simir weerspiegelt de versterking van 't vaderïandsche gevoel zich in dieper belangstelling voor de streekspraken. Hij wijst op enkele teekenen van bloei der 'Friesche taal. Waling Dijkstra kreeg zijn standbeeld in Leeuwarden. De jong-Friezcn dringen op een krach tiger Friesch cultuurleven aan; er wordt nu en dan in 't Friesch gepreekt. Friesche landdagen ook buiten dc gren zen der provincie gehouden, Friesche Kaatsspel over 't land verspreid. Er be staat een achtbaar getal Friesche dich ters, tooneelschrijvers en prozaistcn. Menschen, die alle dingen als een sommetje beschouwen, redeneeren, dat er veël te veel talen zijn. Men moest een groot aantal talen afschaffen en uitroeien. Er zouden ontzaglijk veel moeilijkheden voorkomen worden, als men b.v. in Europa maar een taal had Het taalverschil scheidt immers dc menschen van elkaar. Een Hollander, die in gezelschap van Friezen verzeild raakt, verstaat en begrijpt hen niet en voelt zich eenzaam en alleen. Tot de algemeene ontwikkeling behoort ken nis van drie talen behalve de moeder taal. Hoeveel tijd gaat niet verloren voor de studie daarvan. Waar een weg voor gedachtenuiting voldoende ware, heeft men er honderd. Dat is dwaas en moest niet zoo zijn. In deze redeneering wordt geheel vergeten, dat de talen verschillen, om dat de volkskarakters verschillen. Als alle volken gelijk waren, zou men met een taal kunnen volstaan. De verschei denheid van taal beteek ent ook ver scheidenheid en rijkdom van geestelijk leven. Een man, die alleen een wiskun deknobbel bezat, zou een orkest van een dertig verschillende instrumenten ook een dwaasheid kunnen noemen, waarom niet allen hetzelfde instru ment; men zou er minstens even groot geluidsvolumen mee kunnen voort brengen. Een musicus echter weet, dat ieder instrument een eigen karakter heeft en dat de schoonheid van een concert gelegen is in de samenvloeiing dier rijke verscheidenheid tot een een heid. Het is een feit, al kunnen we*het niet voldoende verklaren, dat bij een volk. dat zijn taal leert en levend weet te hou den, het geestelijk leven krachtig en frisch is als een fontein. En de liefde voor de eigen streektaal behoeft vol strekt niet tot nationalisme of provin cialisme te leiden. De gewestelijke taal. het geldt zeker van het Friesch, is vol strekt niet een soort Turksche trom, alleen geschikt voor ruwe luidruchtig heid; ze kan als de viool ook het aller fijnste zieleleven verklanken. De liefde voor een gewestelijke taal is daarom volstrekt niet dwaas en de be oefening ervan geen nutteloos werk. De volkswil. Wie wel eens het Amsterdamscbe ijsclubterrein gezien heeft, zal zich ver baasd hebben over de mededeeling, dat het verleden Zondag te klein was, om alle betoogers der moderne arbeiders- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 3 unr, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. beweging te bevatten. Volgens sommige bladen waren er 60000, volgens „Het Volk" 80000 betoogers bijeengekomen, de bevolking van een groote provincie stad. Het pleit voor de zelftucht dezer enorme schare, dat de betooging en op tochten ordelijk verliepen en dus allen gehoorzaamden aan de aanwijzingen der leiders. Vroeger werden zulke groote massa's demonstranten op de publieke weg niet geduld; ze mochten althans niet. zingen, geen begeleiding van muziek hebben, hun vaandels niet ontrollen. Dat gaf dikwijls aanleiding tot botsingen tusschcn politie en be toogers. In ons land is echter de Engel - sche methode van vrijheid, om te be- toogen, al meer in toepassing gebracht, on in dit opzicht kan men het met de vrijheid gerust wagen. Tiet is zelfs geen waagstuk meer; men behoeft geen troe pen klaar te houden in cle kazernes; geen hoopen steen op te ruimen, die als materiaal voor projectielen en barrica des gebruikt zou kunnen worden. Zoo deed de overheid vroeger; ze is wijzer en verdraagzamer geworden. De arbei dersbeweging .zelf is rustiger, van ka rakter geworden, daarom niet minder volhardend in haar streven en krach tig van wil. Een zeer groot deel der betoogers is naar huis gegaan, zonder oen woord der sprekers gehoord te hebben; een deel hunner kwam pas aan, toen de bctoo- ging afgeloopen was en men bezig was den optocht te formeeren. Het komt echter bij dergelijke groote betoogingen niet aan op de redevoerin gen: haar beteekenis en kracht is gele gen in het groote aantal, dat van allen deelen ut het land bijeenkomt, gedra gen door een ideaal, vervuld van een protest. Men kan in het algemeen zeggen, dat deze betooging zich richtte op nieuwe maatschappelijke idealen en tegen re actie, in het hij zonder de vlootwet. Het is goed, dat zich uit en vooral zoo uit, wat er in het volk leeft. Hoogst zelden zal een regeering er direct rekening mee houden; clan zou ze wel zeer zwak moeten staan, maar indirect en onbe wust zal zulke groote volksbetooging op ministers en parlement toch wel hun invloed uitoefenen. Zouden de regeering en de regeeringspartijen kans zien, zoo veel duizenden op de been te krijgen voor hun plan, om een nieuwe vloot te bouwen, die volgens deskundigen wei nig waarde zal hebben, die ligt in de lijn eener internationale politiek van wantrouwen en geweld en die zoo al niet onmiddellijk toch op den duur een zwaren finantieelen last zal leggen op Indië en Nederland? Zeker is dit nog geen bewijs, dat het vlootplan verwerpelijk is. Voor ieder plan, ook het meest gerechtvaardigde tot belastingverhooging, ?ou bij een volksstemming geen meerderheid le vinden zijn. Daarentegen zou allicht een meerderheid zich uitspreken voor afschaffing van alle belasting. Niet al tijd is de volkswil de hoogste wijsheid en het bekende woord: „De stem des volks is de stem van God" gaat niet in alle gevallen op; de stem van het volk kan ook wel de stem des duivels zijn. Maar de sterke strooming tegen de vlootwet steunt op zedelijke motieven, die een regeering niet straffeloos kan negeeren. Daarom is het goed, dat de grootste betooging, die in ons land nog j ooit gehouden is, onder de aandacht van regeering en kabinet heeft ge bracht, waarom men geen vlootwet wil. Niet alleen bij de Amsterdamsche be-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1