voor den vaderlandschen handel, de scheepvaart en de industrie door haar wordt geacht". En nog altijd waar zijn de woorden waarmede de Oud-Gouverneur-Gene- raai Van Heutz zijne uitspraak eindigt al had ze dan ook betrekking op de toenmaals noodig geoordeelde leening: „veel meer dan noodig. is voor rente en aflossing ligt op en in onzen Indischen bodem", woorden die hare rechtvaardi ging vinden in het feit, dat de Volks raad in Ned.-Indië met groote meerder heid de Vlootwet aannam en bij de Re geering op onverwijlde aanneming aan drong. Kunnen wij die vloot betalen? is een vijfde vraag. De Vlootwet wil de bedrijfskosten en de geheele kosten der steunpunten, noo dig voor de vloot voor Nederland en die voor Indië, brengen ten laste respectie velijk der Staatsbegrooting en der In dische begrooting; terwijl de kosten van aanbouw der geheele vloot gelij kclijk over de beide begrootingen ver deeld wordt. Het deel nu, dat ten laste der Staats begrooting komt, is niet meer dan tot. nog toe aan de Marine wordt besteed In Maart 1922 zei Minister De Geer tot de 2e Kamer: „of gij de vlootwet aan neemt of niet, dat kost geen cent meer op de begrooting". De heer Patijn, de voorzitter van de Vlootwet-commissie, die bij afzonder lijke nota adviseerde om de vlootwet aan te nemen, maar de uitvoering op te schorten, zegt niet anders, als hij de vraag stelt: „of het zakelijk juist en met de politieke eerlijkheid in overeen stemming te brengen zou zijn, indien de Vlootwet gebruikt werd als stormram tegen de reorganisatieplannen op fi- nantiëel gebied" en dan die vraag ont kennend beantwoordt. En nog iets verder haalt de schrijver aan wat Prof. Bruins zegt: „dit zijn de vragen (of een eind gemaakt zal worden aan de intering van ons nationaal ver mogen) waar het in werkelijkheid om gaat en waarvoor het voor het levens belang van het geheele volk noodzake lijk is, dat de oplossing Vlootwet of geen Vlootwet thans onmiddellijk en met volle kracht ter hand genomen wordt." Ligt met deze uitspraken de onwaar heid om alle actie tegen bezuinigings plannen vast te koppelen aan de Vloot wet er niet duimen dik op en is dat niet het beste bewijs dat men bij gebrek aan zakelijke argumenten zijn toe vlucht neemt tot onjuiste en onoprechte middelen. En al geven wij dat niet als een argu ment vóór de Vlootwet, toch mag niet vergeten worden, dat bij den aanbouw van de voorgestelde vloot ca. 40 mil lioen aan arbeidsloon en verwerkt zul len worden; een lichtgevend punt, dat in deze tijden van werkloosheid en de pressie niet voorbij gezien mag worden. Voor Indië evenwel zal de vlootwet een belangrijke vermeerdering van uit gaven medebrengen, maar als bedacht wordt, dat de economische vooruit zichten daar zeer beduidend beter zijn dan in Europa, dat zelfs verwacht wordt, dat het budgetair evenwicht in 1925 hersteld zal zijn, dat de Volksraad met groote meerderheid op aanneming der Vlootwet aandrong, dat hij het deed, nadat de Indische Defensiecom missie met. vette letters in haar verslag schreef: „De Commissie is eenstemmig van oordeel, dat de verhooging der be grooting 1922 en de meerdere kosten in volgende jaren voor leger en vloot te besteden, zullen moeten worden aan vaard, omdat de voorgestelde maatre gelen voor een rationeele verdediging van Nederlandsch-Indië onverwijld ten uitvoer moeten worden gelegd," dat een man als Treub uit Indië terug kwam met de overtuiging, dat de deur geslo ten moet blijven, dat er echter niets is om ze gesloten te houden, dan is het een dringende eisch van zelfbehoud om zich niet te verzetten tegen de regeerings- plannen, maar deze integendeel met al le krachten te steunen. Waarom een vlootfonds? is een zesde vraag. Als een fabriek werkende met kost bare machines, die bovendien wil 't rendement zoo hoog mogelijk zijn altijd up to date gehouden moeten wor den, uit hare winsten niet zooveel af zondert om nieuwe machines aan te koopen als de oude vernieuwing behoe ven, dan is die fabriek ten ondergang gedoemd. Met de Marine is het niet an ders. Zij maakt geen winst, maar het Vlootfonds beoogt, dat niet alleen op aanbouw gerekend worde, maar dat tij dig geld op zij gelegd worde om daar mede het materieel op peil te houden. Doet zij dat niet, dan is de Marine en daarmede het Rijk in Azië ten onder gang gedoemd. Waarom deze Vlootwet? is o.i. eigen lijk geen vraag meer. Deze technische kwestie, die alleen door diepe en ernstige studie tot op- - lossing kan gebracht worden, IS opge lost door de Interdepartementale Com missie, door de Indische Defensiecom missie, door de Marine- en Legerstaven, zoowel in Indië als in Nederland, is aangenomen door den Volksraad, wat zoggen wil, dat Indië bereid is om de daaruit voortvloeiende lasten te dra gen en is eindelijk nogmaals uit fi- nanciëel oogpunt bestudeerd door de Vlootwetcommissie, die eveneens op on middellijke aanneming aandringt. Beter advies is dan ook niet mogelijk. Absolute zekerheid, dat wij met deze vloot onze onafhankelijkheid en die van ons Rijk in Azië onder alle omstan digheden afdoende kunnen waarbor gen, kan ze evenmin als eenig ander plan, en evenmin als de grootste vloot die zekerheid vermag te geven aan het grootste rijk. Die eisch is eenvoudig nooit te vervullen. Maar deze vloot geeft een groote kans van veiligheid, zij is als de waakhond, die eiken indringer van het erf kan houden, tot anderen met den revolver gewapend ter hulpe komen. Zie hier, in a nutshell, de dwingen de noodzakelijkheid voor het aannemen der Vlootwet bepleit. Het is die dwin gende noodzakelijkheid, die ons, in het waarachtig belang van het geheele Rijk, noopt om een laatste, ernstig be roep op het Nederlandsche Volk te doen. opdat een ieder naar zijn vermogen medewerke, dat de Vlootwet binnenkort het Staatsblad zal bereiken. De Zending in moeilijkheden. Reeds eenige weken geleden werd door middel der bladen en particulier berichten bekend gemaakt, dat de in het Zendingsbureau te Oegstgeest Sa menwerkende Zes Zendingscorpora ties ook dit jaar een Zendingsweek hebben uitgeschreven en wel de week van 1118 Nov. a.s. Ieder, die in de laatste tijden met de Zending medegeleefd heeft, is bekend met de talrijke vragen, de vele zorgen en de groote financieele moeilijkheden. Meer dan ooit hebben de Besturen er behoefte aan te weten, dat in de ge noemde week gansch Christelijk Ne derland met Gebed, Toewijding on Offer het groote weide der Zending steunt. Wil de Zendingsweek slagen, zal in derdaad in het geheele land deze week in het teeken der Zending komen te staan, dan is tijdige voorbereiding en organisatie noodzakelijk. Dit inziende hebben de Besturen der Corporaties dezer dagen de medewer king gevraagd van H.II. Predikanten, Godsdienstonderwijzers, Hoofden van Onderwijs-Inrichtingen, enz. en van tal van Vereenigingen. 't Gaat er thans om, dat men gehoor geve aan onzen dringenden oproep om hulp! Vele bladen stellen ons in staat die hulp door middel van een „ingezonden stuk" nog eens te vragen. Wij benutten dankbaar deze gelegen heid en vragen ook thans: „leg onze bede om hulp niet onbeantwoord ter zij de, maar wil doen, wat in Uw vermo gen is." Bij de organisatie van de Zendings week kan door ieder hulp verleend wor den. Laat daarom, als degenen, die bereid zijn te organiseeren, een oproep doen om hulp, niet vruchteloos gevraagd worden. De Zending roept! Dat velen aan die roepstem gehoor geven! De Besturen der Samenwerkende Zendings-Corporaties. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 27 Sep tember t/m. 3 October 1923 kwamen al hier de navolgende vaartuigen binnen; 60 Iiollandsche-, 20 Duitsclie stoom trawlers, 3 motor-, 32 zeilloggers, 2 sloepen, 1 stoom-, 1 motor-, 2 zeillog gers, 13 Engelsche haringdrifters, 1 stoom Snurrevaarde en 197 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1174 tot f 6064; Duitsclie stoomtrawlers van f 1142 tot f 3912; motorharinglogger van f tot f 2780; zeilharingloggers van f 728 tot f 7745; stoomharinglogger van f tot f 2771sloepen van f 582 tot f 588; motorloggers van f 367 tot f 945; zeilloggers van f 219 tot f 602; stoom snurrevaarde van f tot f 2333; Engelsche haringdrifters van f 724 tot f 4443, terwijl de kustvisschers totaal f 11343 besomden. De aanvoer bestond uit 898302 K.G. trawlvisch, 3975 K.G. beugvisch, 542 kantjes, 6291 manden en 283 kisten drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 261.053.11. De arbitrage-commissie, die zich heeft beziggehouden met den eisch om loonsverhooging van de arbeiders in het visscherijbedrijf, heeft, op grond van de stijging van het indexcijfer, een loonsverhooging toegestaan van 45 j terwijl aan de arbeiders in de vischver- koophallen 'n loonsverhooging van 55% werd toegekend. De eisch der arbeiders luidde echter een verhooging van 80 Zij wezen bovengenoemde arbitrale uit spraak af. Indien het geschil niet nog tijdig wordt bijgelegd, valt op een nieu wc staking in dit bedrijf te rekenen, die ernstige schade zou berokkenen aangezien tal van visschersschepen nog gelost moeten worden. Zooals bekend had het Duitsche vis sch er ij bedrijf dezen zomer eveneens reeds te lijden onder een staking, die bijna drie maanden geduurd heeft. SCHEEPVAART. Velsen. Er zullen weinig maanden geweest zijn, dat er-zooveel schepen voor de Papierfabriek aankwamen als in de maand September. Er kwamen in deze maand toch 20 stoomschepen aan. waarvan 16 met papierhout en 4 met steenkolen geladen. Ging voor twee weken een voor hier bestemde boot, de Vecht, naar Rotter dam om te lossen, thans is bepaald, dat alle voor hier bestemde booten hier moeten lossen. Zondag lagen er behalv twee voor de fabriek, nog 4 in liet ka naal te wachten. Donderdag was het al een week, dat de Turbinia op lossing lag te wachten, de Danemark 5 dagen De Ardglass, een Engelsche kolenboot voor de fabriek, is na een dag wachten echter naar Amsterdam doorgestoomd en heeft daar de lading gelost. In de week van 24 Sept tot 1 Oct. zijn alhier door de sluizen geschut: uit zee 80 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee 62 stoomschepen en 1 zeelich ter. Waterstand IJmuiden. October 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m 7 0.20 051 8.21 8.41 8 1.13 1 39 9.17 10.45 9.35 9 1.58 2.20 10 04 11.38 10.22 10 N.M. 2.40 3 01 10.47 0.31 11.08 11 3.21 3.45 11.31 11.55 12 4.05 4.27 0.10 13 4.50 5.11 0 39 0.53 Oeen Zomertijd POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden* Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand September 1923. Brieven Binnenland. W. Roosen Pzn Overveen. Amersfoort, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. G. Dikhout, Amsterdam. Marienier, Amsterdam. Briefkaarten Buitenland. R. Bream, Brussel. Baaten Lindner, Salsburg Oostenrijk. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Sept. 1923 ingelegd f 12.238,03. Terugbetaald f 15.125,80 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8115. Boeken en Tijdschriften. W-ij ontvingen een door de gezamen ijke kaascontrolestations in Nederland uitgegeven drukwerkje, ten doel heb bende het publiek op onpartijdige wij ze in te lichten omtrent de beteekenis an het Rijkskaasmerk Voor belangstellenden stelt de Com missie gaarne exemplaren beschikbaar; deze kunnen worden aangevraagd bij het kaascontrolestation, Westerstraat 16, Utrecht. BINNENLAND. hoeve van die rekeninghouders, die door de sluiting van den postchèque- en girodienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken. Voor de behandeling van daarop be trekking hebbende zaken zijn voorloo pig aangewezen de thesaurier-generaal van het departement van Financiën, de algemeene secretaris van de Poste rijen en Telegrafie en de beheerder van de schatkist-postrekening. Uitkeeringen uit voorloopig tegoed, Men deelt mede, dat rekeninghou ders bij den postcbèque- en girodienst, die in ernstige moeilijkheden komen ten gevolge van de beslissing, dat voor loopig over het tegoed bij genoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commis sie kunnen wenden met verzoek tot uitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter verwijdering van moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zul len daartoe gebruik moeten maken van met ingang van heden Zaterdag 6 Oct. op de postkantoren verkrijgbare for mulieren. Slechts verzoeken, waarvoor van de ze formulieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het belang van een spoedige afwikkeling van za ken dus in hun eigen belang dringend verzocht van het bovenstaande niet af te wijken. Ontslag gehuwde ambtenaressen. Naar de „Rsb." verneemt, heeft de Regeering besloten, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Deze worden daartoe verdeeld in twee groepen: Groep A zijn die ambte naressen, die reeds een minimum pen sioen hebben bereikt en worden zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die zeven of meer dienstjaren hebben. Tot Groep B bebooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking ko men en op -vrachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maan den wachtgeld krijgen als zij dienstja ren tellen. Verder zullen geen gehuwde ambte naressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol ontslag worden verleend. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat de Regeering besloten heeft, wèl de periodieke verhoogingen toe te kennen. In aansluiting hierop ver neemt de „Rsb." intusschen, dat alle extra rangsverhoogingen, die gepaard zouden gaan met buitengewone tract c- mentsverhooging, op last van den mi nister van Financiën moeten worden geschrapt. Gebroken zal ook worden met het sy steem der automatische promoties, zonder dat er een vacature is of veran dering van werkkring een promotie wenschelijk maakt. De salarisverlaging. De minister van Financiën heeft aan een medewerker van het „Vad." zijn meening gezegd inzake de salarisver laging. Volgens Z. Ex. heeft de ambte naar minder van den algemeenen fi- nanciëelen druk te lijden dan welke an dere salaris- en inkomentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd millioen. De ambtenaars stand maakt ongeveer 12 van de be volking uit. Hij zou dus, gelijk omge slagen, 100 millioen minder inkomen moeten hebben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 mil lioen in den nationalen achteruitgang. Verder werd medegedeeld, dat de minister bij de tweede tienpercents ver laging wel degelijk van plan is indivi dueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdee- len. Te laat is, volgens Z. Ex., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling als Z. Ex. voor de toekomst overweegt. Postchèque- en Girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst heeft na overleg met de re geering besloten den postchèque- en gi- odienst tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de admi nistratie ven vermelden dienst is de re den die tot dezen maatregel noopt. Het noodzakelijk, dat deze fouten eerst worden opgespoord, hetgeen thans al leen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat het aan tal fouten nog grooter wordt. Het controle-bureau is reeds in wer king om te trachten met spoed de ge maakte fouten te acherhalen en te ver beteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid ge reed is, kan heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De regeering overweegt welke maat regelen zij zal kunnen nemen ten be- De jubileum-postzegels. Just Havelaar schrijft in bet „Vad." het volgende: Nu de 10 cents en de 5 cents jubileums postzegel een tijdje in gebruik zijn ge weest, zal 't ieder wel duidelijk worden, dat we hier eindelijk voortreffelijke ze gels hebben. Het is een voortdurend ge noegen deze karaktervolle zegels te ontvangen, die iets feestelijks geven aan de vriendenbrieven en die de meer zakelijke epistels nog even deel doen hebben aan de schoonheid. Niet zon der lichte huivering denkt men aan de kortstondige bestemming dezer zegels. Het is vooral de grootheid van stijl, die ze zoo mooi doet zijn. Hoewel ik den 10 cents postzegel de voorkeur geef, acht ik den anderen toch volkomen geslaagd en op de beste wijze origineel. De vraag doet zich voor zij werd mij door een mijner vrienden gesugge reerd en 'de gedachte leek mij een van Columbus de vraag doet zi voor waarom we deze zegels zoo k( genieten zouden. Verander bij den cents-postzegel de jaartallen bovena: in het woord Nederland, doe hetzeS bij den 5 cents-postzegel, het onder* strookje afsnijdend (waardoor <u postzegel normaler van verhouding eigenlijk schooner, ja zelfs markant wordt), en wij hebben eindelijk e paar postzegels, die men den buitc landers toonen kan, en die men zond tegenzin op zijn couverten zal plakki Tegen de Rijwielbelasting. Het bestuur van het Bureau voor ciale Actie ten dienste van Handelsr zigers en Handelsagenten in Nederla; heeft een adres aan de regeering zonden, waarin wordt aangedrong bij het ontwerpen van het voorstel heffing van een rijwielbelasting, zoodanig te doen, dat zij, die een rijv, voor de uitoefening van het beroep n dig hebben, betgeen voornamelijk de handelsreizigers het geval is, in geval van belastingbetaling word vrijgesteld. Voor handelsreizigers klemt dit v zoek om vrijstelling te meer, omdat van alle groepen van werknemers, een rijwiel gebruiken, de eenigen zul] zijn die reeds zooveel betalen voor t rijwiel. De jaarlijksche kosten, die bevrachting per spoor van het rijv voor hen meebrengt, drukken tha zeer zwaar op het bestaan van c handelsreiziger. Waarom prinses Juliana niet naa. Alkmaar mag. Ongeveer tweeduizend ingezeten van Alkmaar hadden aan de l ningin een schrijven gericht, waarin, haar verzochten de prinses toe te sta de feesten op 8 dezer, ter gelegen!; van het 350-jarig Ontzet, bij te worn Donderdag kwam echter bericht in dit verzoek niet kan worden ingev ligd, omdat de prinses, nu reeds dikwijls ter gelegenheid van het reg rings jubileum uit is geweest, weer i ernst haar lessen moet volgen. De Vereeniging van Belanghebbend bij de Zuiderzeevisscherij. Een commissie, benoemd uit de i diteuren in het faillissement der eeniging van Belanghebbenden bij Zuiderzeevisscherij, heeft aan deni nister van Binnenlandsche Zaken schrijven gericht, waarin zij uitvoe de geschiedenis van het totstandkon van deze vereeniging uiteenzet, en bij de regeering op aan dringt nognia een commissie te benoemen, ten eii te onderzoeken in hoeverre zij aansp fcelijk is voor.de door genoemde v eeniging geleden verliezen. De De Werkloozensteun. regeering heeft goedgevond dat ook voor 1924 de mogelijkheid geopend blijven, dat aan werklooz] kassen een subsidie van meer dan pCt., overeenkomstig de bepalin; van het Werkloosheidsbesluit li wordt verleend, doch alleen in gtf len, waarin het dringend noodig blij Het Kamerlid Gerretson. Naar „De Standaard" meldt, is del stand van het C.H.-Kamerlid Gen son goed vooruitgaande. De spijsvei ring werkt weer meer normaal; nachtrust is beter. 170 billioen mark maken een nood landing. Donderdagmiddag deed een Ned| land sch vliegtuig op het vliegtéffj te Vlissingen een noodlanding. In het toestel bevond zich een Du sch er, die 170 billioen mark in bank] pier met zich meevoerde en op i was naar Londen. Daar de man van behoorlijke pap ren voorzien was, werd hem toegesta zijn reis te vervolgen. Naar de Tel. was het geld stemd om via Londen naar Keulen v voerd te worden. Een verloren chèque. De politie te Rotterdam heeft een I jarigen man aangehouden, wege diefstal van een chèque van frs. 27' Deze chèque was op 28 September af] geven aan toonder door een koopffl in parfumerieën. De man, voor wien- bestemd was, deelde een dag na aai gifte mede, dat hij haar verloren ka Er werd toen een nieuwe chèque, <1 maal op naam, afgegeven. De Incass bank, waar zij moest worden uitl taald, kreeg aanzegging dat de eer chèque ongeldig was en niet moest vt den uitbetaald. Ze werd echter Dond dag toch aangeboden. De man, die ha presenteerde, vertelde, dat zijn vroi haar voor f 300 had gekocht van iemai dien zij van aanzien kende. De poli heeft echter geen geloof gehecht dit verhaal en het echtpaar voorloo] vastgehouden.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6