IJmuider Courant wi Isterdag 0 Oct. 1023. 3e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDa. Erdman. 5 uurZendeling Bout, van Nieuw-Ouinea. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopigez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10.30 Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes J uur: Dezelfde. LEGER DES HEXLS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uurOpenluchtmeeting (Velseroord.) 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leidster der bijeenkomsten Kapiteine Brouwer uit Amsterdam, VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Idenburg, van Amsterdam. 5 uur: Ds. Kroese. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Kroese, van Velseroord. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurOodsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. van den Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uurDs. Hasper, van Heemstede. EVANGELISATIE. 10 uur: Dr. Norel, te Heemstede. Directeur Inwendige Zending. GVa uur Ds. Erdman te IJmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Rijkspostduivenstation alhier wordt opgeheven, evenals die op ver schillende andere plaatsen. Gevonden voorwerpen. Een zilverbon, een portemonnaie met inhoud, een vulpen, een rijksdaalder, een geit, een muts, een ceintuur, een jongensjasje. VELSEROORD. De afdeeling IJmuiden en Omstre ken van de Vereeniging van Geheelont houders onder Spoor- en Tramwegper soneel hield Woensdagavond haar eer sten propaganda-avond in dit seizoen in de concertzaal Tivoli. Als spreker trad op de heer C. E. van Eijkern uit Haarlem, die den strijd te gen de drinkgewoonte behandelde in verband met de hedendaagsche politie ke en economische toestanden, vooral gezien vanaf het standpunt der spoor- wegmenschen, die volgens spreker een groep op zichzelf vormen in het mozaïk der gemeenschap. Mej. C. Küneken declameerde eenige gedichten w.o. van Beets en Adama van Scheltema, en zong, begeleid door Mej. de Beurs, zeer verdienstelijk eeni ge levensliedjes. Vooral „Zij die niet slapen" sloeg bij de-aanwezigen in. Na mens de S. O. V. ontvingen beide da mes bloemen. Een Jasz-band-Orkest onder leiding van den heer Kaan uit Haarlem luister de verder de bijeenkomst op en had er met'haar jolige muziek, zoo vol varië teiten en verrassingen spoedig de goe de stemming in. Het was den aanwezigen aan te zien, dat een vroolijke mop, in deze benarde tijdsomstandigheden wonderen kan verrichten. Zelfs de grootste nurks in de zaal vergat een moment zijn pessi misme. Circa 125 personen waren aan wezig. De S. O. V. had een goeden avond. De afgetreden voorzitter van de afdeeling van den Alg. Ned. Geheel- Onth. Bond is niet de heer G. Blaas (deze is voorzitter der afdeeling van de Ned. Vereeniging) maar de heer A. van Bodegraven. Donderdag werd vanwege de Ned. Herv. Gemeente in de consistorie een gemeenteraad gehouden. De leiding be rustte bij Ds. Kroese, die een gedeelte van Exodus 36 las en daarover eenige woorden sprak, in verband met de uit breiding der kerk en de stichting van een nieuw vergaderlokaal, welke dezen avond werden besproken. De aangehouden persoon, die ver dacht wordt den inbraak bij den heer van R. in de Briniostraat te hebben ge pleegd, is een zekere H., zonder vaste woonplaats. Men vermoedt dat het iemand is, die pas uit de gevangenis is ontslagen. De man blijft nog steeds ontkennen de inbraak te hebben ge pleegd. VELSEN. personeiTVelsen. Aantal L. Melkiaan 29 1—1 K. Rijksstraatweg 29 11 L. Wijkerstr.weg 319 23 C.J.C.Ensch.destr.36 11 L. Burg. Weertslr. 1 2—1 C. Qrahamstraat 2 2—1 C. Zeestrand 10 43 G. Hagelingerweg 27 12 H. Hagelingerw. 213 21 H. idem. 188 2—1 K. Noorderdorpstr. 5 1—2 F. Schulpweg 105 33 H. Zeeweg 191 2—1 Ingekomen O. Wassenaar J. v. d. Aar A. v. d. Wakker W. de Jager H. D. Smit S. Zwaan D. Velthuizen C. v. d. Burg H. Brandwijk O. M. Sabel B. Dekker O. Esseling M. E. Wolterbeek De collecte voor In- en Uitwendi ge Zending, Zondagmorgen bij het af scheid van Ds. Eggink in de Herv. Kerk gehouden, heeft f 83.54 opgebracht. Woensdagavond is een wissel de fect geraakt van den spoorweg even ten Oosten van het station Haarlem bij de brug over het Spaarne. Waarschijn lijk is de wissel stuk gereden. Het verkeer over de brug moest dien tengevolge over enkel spoor geleid wor den. Een vertraging van circa drie kwartier in de aankomst der treinen ut Amsterdam was hiervan het gevolg. Ook de overige dienst ondervond stag natie. De trein van 8.52 uit Haarlem zou om half twaalf te Velsen binnenkomen, al dus werd aangekondigd. Daar de IJmuider treinen toch geen reizigers naar IJmuiden konden brengen, bracht om 10 uur een trein de reizigers voor Beverwijk en Uitgeest daarheen. Des nachts was het ongeluk weder verholpen. De afd. Velsen en Omstreken der Ned. Ver. tot bescherming van dieren hield Woensdag 3 October een leden vergadering te Beverwijk. De opkomst was als gewoonlijk treurig. Na lezing der notulen kwam aan de orde het nieuwe huishoudelijk reglement, dat in zijn geheel werd goedgekeurd. Noodza kelijk volgde daarop een bestuursver kiezing. Gekozen werden: de heeren C. Oderkerk, voorzitter, A. Deegenaar, Penningm., v. d. Polder, Secretaris, P C. de Weerd, 2e Voorz., P. Ravesteijn, 2e Secretaris, terwijl Mej. A. de Munnik, Mej. N. J. Walsmit, Mej. J. Nouwen en den heer D. Nouwen als hulppenning meesters zullen .optreden. Een commissie van 4 personen werd naar Kenn. meldt, benoemd om voor stellen te formuleeron, waarop de heer Bruijns een asyl voor eigen rekening kan bouwen onder controle en met hulp der vereeniging. Na een zeer ge animeerde bespreking over het groote voordeel en de goede werking van het asyl werd de vergadering gesloten. Door den bouwkundige E. J. Pol derman is Donderdagmiddag in Hotel De Prins aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Driehui- zer Kerkweg, in twee perceelen en in massa; buiten het schilderwerk. Ingeschreven was als volgt: A. Versteeg, Schoten f 10575; J. Koop man, Beverwijk f 10360; E. Schweitzer, Wijkeroog f 10303.50; Boerigter en Houtkamp, Haarlem f 10300; Cupido en Dalmeijer, IJmuiden a f 5070, b f 5050: J. P. Schelvis, Beverwijk f 9975: v. d. Plas en Jansen, IJmuiden a f 4742, b f 4732; Sanders en van Kaam, Velser oord f 9166; Fa. P. Langendijk Bever wijk a f 4578, b f 4573; Naamlooze Ven nootschap Ond. Vertrouwen, Beverwijk f 8939; W. v. d. Wal, Wijkeroog f 8905; A. Schweitzer, Wijk aan Duin f 8800; N.V. Zijp en Hamburg, IJmuiden a f 4397.50, b 4397.50; N.V. van Omme ren en Ketelaar, Haarlem f 8780; Mor ren, Ommering en Co., IJmuiden f 8600; N.V. Mij. Helios, id f 8527; Tj. Servaas, Velseroord f 8500; B. de Vilder, id. f 8400; N.V. Aannemers Mij. Velsen, id. f 8190. De gunning werd aangehouden. SANTPOORT. Dinsdag hield de vereeniging „Ko ninginnedag" een huishoudelijke ver gadering in Hotel „De Weyman". De belangstelling van de zijde der leden was niet groot te noemen. Van het bestuur moesten de heeren J. van Wijngaarden en Jac. Bonarius periodiek aftreden. Beiden zagen zich met vrijwel algemeene stemmen her kozen. De hr. L. Niemantsverdriet had zich door vertrek naar Velseroord ge noodzaakt gezien als bestuurslid te be danken. In zijn plaats werd de heer A. A. Cornegge gekozen, die, desgevraagd, zijn benoeming aannam. Besloten werd de contributie van f 3 tot f 1.50 per persoon te verlagen, met dien verstande, dat de vrouw uit hoof de van het lidmaatschap harer echtge noot geen toegang tot het feestterrein kan erlangen, dus zelve lid moet wor den. Langdurig werd gediscusieerd over de gehouden feestelijkheden. De tooneelvereeniging „Varia" lijdt eerstdaags een groot verlies. Door vertrek naar den Haag zal de heer Busch n.l. als regiseur moeten bedan ken. BINNENLAND. Warmer's Meubelmagazijn. Dit meubelmagazijn, sedert langen tijd in de Spaarnwouderstraat geves tigd, werd naar het Korte Spaarne 25 hoek Wijdesteeg, Haarlem verplaatst. De nieuwe monsterkamers werden Donderdagmiddag geopend. Wij namen daar een kijkje en vonden in de ruime zalen een uitgebreide collectie meube len, die alle in de werkplaatsen van den heer Warmer vervaardigd worden. Het perceel, dat 360 vierk. M. groot is, voorziet in een dringende behoefte. De oude winkel stond, wat ruimte be treft, in omgekeerde verhouding met den werkelijken omvang van den han del. Wij bezichtigden ook nog de werk plaatsen en magazijnen in de Beek- steeg. Groote voorraden meubelen zijn daar opgeslagen. Men ziet aan alles, dat deze firma op het gebied van wo ninginrichting iets bereikt heeft. We kunnen tenslotte nog mededeclnn dat de heer Warmer van alle kanten blijken van belangstelling ondervond. De keurige toonkamers stonden in een bonten en fleurigen bloemendos. Lijken aangespoeld. Te Callantsoog zijn twee lijken van het mannelijk geslacht aangespoeld. Vooral het eene verkeerde in een verre gaanden staat van ontbinding. Op een werd een taschje gevonden, waarin een belangrijke som Fransch papier geld zat. Volgens de kleedij behoorde deze persoon eens tot de Fransche ma rine. De lijken werden op het kerkhof te Callantsoog ter aarde besteld. Tegen de Vlootwet. Te Beilen heeft Zondag 23 Sept. de voorganger in den Prot. Bond een preek gehouden waarin scherpe uitdrukkin gen tegen de Vlootwet voor kwamen, die van dien aard waren, dat de burge meester tijdens de godsdienstoefening als protest het kerkgebouw heeft ver laten. De Raad van Deventer heeft een sgc.- democratische motie aangenomen om de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp-Vlootwet niet aan te nemen. Naar de Telegraaf verneemt zal de betooging georganiseerd door het N. A. S. tegen de Vlootwet op den dag van de voortzetting der Vlootwet-behandeling in de Kamer, bestaan uit een meeting en een straatdemonstratie. De eerste heeft op 11 October om 1 uur plaats in het Volksgebouw, Prinsengracht, de tweede om 2 uur 30 in de omgeving van het Binnenhof. In verschillende plaatsen zullen voor bereidende vergaderingen worden ge houden. Naar men weet hebben N. V. V., A. N. V. en N. Synd. Vakverbond afwijzend beschikt op het verzoek van het N. A. S., om gezamenlijk een proteststaking te gen de Vlootwet te organiseeren. Naar aanleiding van die weigering heeft het N. A. S. zich schriftelijk tot de drie ge noemde vakcentralen gewend. In den brief aan het Ned. Verbond van Vak ver eenigingen wordt o.a. gezegd: Uit het slot van uw brief, waarin uw bestuur zegt: zijn medewerking niet te willen verleenen aan het proclameeren van een algemeene staking, blijkt voor ons afdoende, dat door u ook nu weer onwil tot daadwerkelijken strijd wordt verborgen achter schijnargumenten. Prov. Staten van Noord-Holland. Ingediend is de begrooting van het Provinciaal electriciteitsbedrijf voor 1924, thans opgemaakt naar het sy steem door den heer Limperg. In af wachting van de beslissing der Prov. Staten omtrent het voorstel van den heer D. Kooiman eri anderen, om aan het bedrijf geen rente in rekening te brengen, wegens de voorschotten tot dekking der tot en met 1921 geleden ex ploitatieverliezen, omtrent welks voor stel Ged. Staten spoedig het gevraagde prae-advies hopen uit te brengen, is de rente over de verliessaldie in de be grooting van verlies en winst tot het volle bedrag uitgetrokken, n.l. f 201.600. De begrooting van lasten en baten der exploitatie sluit met een bedrag van f 3.742.500; het voordeelig saldo der ex ploitatierekening is geschat op f 246.700. De begrooting van winst en verlies be sluit met f 486.700. De begrootmg van buitengewone inkomsten en uitgaven zijn f 780.000, waaronder f 480.000 uit- keering der provincie voor uitbreidings- werken en f 300.000 uitkeering der pro vincie voor uitbreidingswerken der P. E.G.E.M. De begrooting van het Pro vinciaal waterleidingsbedrijf voor 1924 sluit met een bedrag van f 2.522.000. Het tekort is op f 127.000 begroot. De provincie zal f 438.000 beschikbaar stel len voor uitbreidingswerken. Het totaal van de begrooting voor 1924 van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum wijst aan f 1.674.965, waaronder een bijdrage der provincie van f 613.169 om het tekort te dekken. De begrooting van het Proviciaal Zie- kenhuis nabij Santpoort wijst aan f 1.291.335, waaronder een bijdrage der provincie om het tekort te dekken van f 710.490. Ged. 'Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van het comité der verceni- gingen van burgemeesters en sccreta-1 rissen te Hoorn, Alkmaar, Purmercnd en Schagen betreffende wijziging van het besluit der Staten j.l. 20 Dec. 1921 in zake subsidieering van het nijver heidsonderwijs. Adressanten vroegen ook bijdragen van de provincie voor de leerlingen van buitengemeenten. De drooglegging van de Zuiderzee. De heer S. ten Bokkel Huinink, aan nemer van waterbouwkundige werken te Ubbergen, heeft er in een adres aan den minister van waterstaat d.d. 15 September op gewezen, dat, in verband met een nieuwe werkwijze (waarvoor octrooi werd aangevraagd) thans de mogelijkheid bestaat, den afsluitdijk van de Zuiderzee in vier (in plaats van in negen) jaren te voltooien, en wel voor een bedrag, dat blijft binnen het raam der begrootingen, welke tot nu toe voor bedoelde werken volgens de gewone constructie (z.g.n. rijzendam) gepubliceerd werden; terwijl bovendien het enorme risico, dat bij deze laatste werkwijze steeds blijft bestaan, binnen normale perken wordt teruggebracht. Door voor de samenstelling van het dijklichaam gebruik te maken van caissons van gewapend beton, in wel ke later te lichten doorlaten worden aangebracht van zoodanige capaciteit dat het buitenwater bij vloed onbelem merd door deze doorlaten in het Yssel- meer kan doorstroomen en deze water massa-bij ebgetijde op dezelfde wijze gemakkelijk haar weg naar zee kan te rugvinden, blijven de waterspiegels terweerszijden van het dijklichaam op gelijke hoogte en wordt dus de even wichtstoestand onderhouden, zoodat geen sterke stroomversnellingen door het sluitgat kunnen ontstaan. Op deze wijze kan de afsluiting gemakkelijk tot stand gebracht worden, zonder het groote risico dat bij de gewone werk wijze het bepalen van de totaalkosten feitelijk onmogelijk maakt. Deze caissons zijn zoo hoog opge bouwd, dat zelfs bij den hoogsten vloed de oploopende golven het hoogste punt der caissons niet bereiken, zoodat de spoor- en rijwegen, welke op het ach terliggende grondlichaam aangebracht worden (geheel overeenkomstig het door de directie der Zuiderzeewerken ontworpen profiel), tegen het buiten- Water volkomen beschut zijn, terwijl dit dijklichaam dus niet door over slaand water kan worden belichaamd. De buitenwanden der caissons zijn zoo sterk geconstrueerd, dat zware ijsgang, drijvende wrakken of dergelijke niet de minste schade kunnen veroorzaken; de soliditeit en opleveringstijd dezer con structie is dan ook gaarne aanvaard. Daar adressant door zijn financieel concern in staat is de werken op voor het rijk voordeelige voorwaarden te fi- nancieeren, en voorts door toepassing van dit nieuwe systeem de mogelijk heid geopend wordt om ook de droog legging van de polders, mede in 't be lang van werkverruiming en tot be spoediging van bodemcultuur, veel vroeger dan volgens den oorspronkelij ken opzet te bewerkstelligen, waardoor het geheele Zuiderzeeplan in tien jaren kan worden voltooid (waarvoor de fi- nancieering ook zijnerzijds geschieden kan), mag deze oplossing van het Zuiderzeevraagstuk naar het oordeel van adr. ongetwijfeld geacht worden te zijn een landsbelang. Redenen waarorn hij verzoekt deze gelegenheid nader in details aan den minister te mogen toelichten, terwijl hij binnenkort een aanbieding in bovenbe doelden zin zal doen. Een nader adres d.d. 1 October laat adr. vergezeld gaan van een teekening, waarin rekening is gehouden met eeni ge bedenkingen togen de caissons, ge uit in besprekingen met den directeur en den hoofdingenieur der Zuiderzee werken. Daarbij wordt tevens opge merkt dat het nieuwe systeem, aldus op caissons toegepast, voor de Zuider zeewerken aan rente alleen besparing van circa f 150.000.000 zal opleveren. Inbraak in een kerk te Nijmegen. In den nacht van Maandag op Dins dag is, naar „De Msb." bericht, inge broken in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus der Paters Dominica nen aan de Kraaïjenhoflaan te Nijme gen. De inbrekers zijn binnengekomen door een klein tuimelraam en hebben een gat geslagen in de deür van de kluis in de sacristie. Daaruit hebben zij de miskelken en den monstrans ont vreemd. Omstreek 4 uur des nachts werd de inbraak door buren ontdekt. Dezen waarschuwden onmiddellijk den pastoor en de politie. De dieven waren echter reeds verdwenen. Eenigen tijd later kwam echter een politie-agent een verdacht uitziend persoon tegen, die een pak bij zich droeg. Toen de politie man hem naar den inhoud daarvan vroeg, antwoordde hij dat het smok kelwaar bevatte, waarop de agent hem beval hem te volgen. Direct daarop wierp de man het pak weg, dat de mis kelken en den monstrans bleek te be vatten. De man wist te ontkomen. Op het oogenblik worden nog vermist enkele kelklepeltjes en het bovenstuk van den monstrans, bestaande uit een met juweelen bezet kruisje. Jeugdige dievegge. De politie te Sneek legde de hand op een 15-jarig meisje, dat kans heeft ge zien om niet minder dan 19 winkeliers in de gemeente te bestelen. Bij de in be slag genomen voorwerpen zijn zes gou den zegelringen, een étui met zilveren naaigerei, vruchtenbakjes, bonbon schaaltjes, zeep, eau de Cologne, een inktkoker, poppen, blikjes beschuit, een dertigtal haarlinten, sloopen, een nikkelen horloge, byouteriedoosjes, reismandjes, damestasschen, portemon- naies, sigarenkokers, tafelkleedjes, zak doekjes enz. enz. Het politie-bureau leek wel een wa renhuis, schrijft de correspondent van het Hlb. Bate uit een faillissement. Een firma te Doetinchem had dezer dagen het buitenkansje als bate uit een Duitsch faillissement een bankbillet van 1000 Mark thuis gestuurd te krij gen. De aangeteekende brief, waarin het geld was verzonden, was met een millioen mark gefrankeerd. Spekschieters? Het Belgische telegraafagentschap heeft het bericht verspreid, dat de douane bij Vaals bij een Hollandsche dame een bedrag van 51/2,triilioen mark in beslag had genomen. Gelukkige Belgen. Zij hebben een slag geslagen! Een trillioen is een millioen in derde macht, of wel een één met 18 nullen. Nog anders gezegd: een milliard in het kwardraat. Waar nu een milliard mark dezer da gen bijna f 7 noteerde is dus de in be slag genomen som circa 38 milliard Nederlandsche guldens of ruim 60 mil liard gouden marken. De Belgen hebben dus acht milliard gouden marken meer dan 'de entente voorloopig van Duitschland eischt. Zoo maar, door één aanhouding, de schadeloosstelling-quaestie de wereld uit. Voor 't overige: hulde aan de spier kracht der dame. Het grootste bank biljet in Duitschland is één milliard Mark. Ten minste had zij dus bij zich 51/2 milliard papiertjes! of 51/a millioen bundeltjes van duizend! Of zouden de Belgen in den millioe- nendans zijn gestruikeld? En is bedoeld 5J/a biljoen of wel 5.500 milliard? Dan zou de waarde maar 66.000 gouden marken zijn. Wat iets waarschijnlijker is. Maar 51/2 billioen in papieren marken is dan altijd nog een papiermassa, wel ke een vrouw practisch niet kan dra gen; 5500 papiertjes is al heel wat. Een milliard-billetten zijn er niet zoo veel in omloop. Zou de dame biljetten van een millioen mark hebben gehad? Dan moet zij 51}2 millioen briefjes hebben medegedragen. Zou dat waar zijn of is het spekschieterij? Hbld. Majesteitschennis. Het Hoog Militair Gerechtshof be handelde in hooger beroep de zaak te gen een marinier 3e klasse, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, die door den Zeekrijgsraad te Willemsoord was veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst zonder ont zegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, ter zake dat hij op 17 Juni in de autobus Vlaar- dingenRotterdam in een op luiden toon gevoerd gesprek, duidelijk ver staanbaar voor andere passagiers, zich opzettelijk beleedigend over de Konin gin der Nederlanden heeft uitgelaten. Beklaagde weet zich niets te herinne ren, hij was dronken. De advocaat-fiscaal voor de Zee- en Landmacht was van oordeel dat de be klaagde door een voorwaardelijke ver oordeeling op den beteren weg gehol pen moet worden en concludeerde tot voorwaardelijke veroordeeling tot vijf maanden gevangenisstraf, met een

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9