ORGAAN VOOR D LSEN Liefdadigheids-Uitvoering DE 1BIBBEBIJTER No. 98 Woensdag 10 October 198S 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Opening en Sluiting van Bruggen v. h. Noordzeekanaal. VELSEN. HEMBRUG. Open Dicht Open Dichl V.M. V.M. V.M. V.M. 12.28 4.52 12.54 5.21 5.30 5.44 5.20 5.43 6.03 6.23 5.53 6.06 6.40 6.47 6.32 6.42 7.07 7.25 7.38 7.51 7.59 8.14 8.20 8.33 8.44 8.53 9.00 9.09 9.21 9.50 9.49 10.05 10.16 10.41 10.18 10.36 N.M. 11.14 11.27 11.15 12.02 11.37 11 47 N.M. N.M. N.M. 12.28 1.24 12.07 12.25 1.41 1.47 12.57 1.13 2.24 3.50 1.26 1.38 3.26 4.06 2.03 2.36 4.23 4.36 2.50 3.03 5.39 5.47 3.28 4.12 6.39 7.13 5.30 5.41 7.30 7.43 6.35 6.47 8.00 8.10 7.55 8.05 8.27 9.01 8.18 8.26 9.39 10.00 8.56 9.13 11.10 11.29 9.26 9.49 V.M. 10.15 10.21 11.48 12.11 10.49 11.01 12.10 12.34 SPORT. VOETBAL. Sparta—Stormvogels 12. Overzicht. 't Heeft er Zondag gespannen op Spangen. Van 't begin tot het einde is er door beide ploegen enthusiast, soms wel wat tè enthusiast gespeeld. Ten slotte maakte Stormvogels het winnen de punt. Toen was de strijd vrijwel be slist, maar ook toén pas. Drie en tach tig minuten van de 90 minuten heeft het publiek in het onzekere verkeert, wie zou winnen. Dat Stormvogels beslist verdiende te winnen, zouden we niet durven bewe ren. Naar onze meening had Sparta een gelijk spel zeer wel verdiend. Vooral voor de rust kon ons het spel van Sparta beter bekoren dan dat van Stormvogels. De Rotterdamsche aan vallen waren talrijk en zeer gevaarlijk en ware Van der Wint niet zoo uitne mend op dreef geweest, dan had Spar ta met de rust met groote cijfers ge leid. Koster toonde zich door een onge mak aan zijn knie niet zoo safe als an ders en Snoeks schoot in snelheid nog al eens te kort. Daar tegenover staat dat Struys en Blinkhoff Jr. uitmun tend stonden te spelen, zoodat Forme noy en Weber niet veel hadden in te brengen en ook Sprokkreeff meermalen met succes ingreep. Ook in de voorhoede liep het niet zoo op rolletjes als tegen H. B. S., wat hier in zijn oorzaak vond, dat de Sparta- verdediging goed sloot het verband tusschen backs en halfbacks was heel goed en de Stormvogels te weinig op de wings speelden. Na de rust ging het beter. Bakker toonde eens en vooral, dat hij een half back en geen voorhoede-speler is on Snoeks als centre-half was een andere Snoeks dan die vóór rust links-half speelde. Sprokkreeff kreeg als rechts buiten niet te veel te doen, ging toen het 21 stond weer half-back spelen, doch smaakte het genoegen ut zijn voor zet den eersten goal te zien scoren. Vis ser en Oldenburg Sr. waren er ook veel beter in, zoodat tenslotte succes niet kon uitblijven. In de achterhoede kwam Koster ook beter op dreef en was Blinkhoff Jr. weer geheel in zijn ouden vorm. Met Struys zorgde hij er voor, dat Forme- noy-Weber niet veel te vertellen had den. Meen echter niet, dat Van der Wint werkeloos kon toezien. Hij kreeg nog zeer veel werk te verrichten, doch toonde zich niet te passeeren. Bij Sparta is Ruffelse nog altijd een kracht van beteekenis. Bepaald hin derlijk om 't woord hatelijk niet te gebruiken is echter zijn herhaald appelleeren. Met Schram was hij zeker de beste uit de voorhoede. In de verdediging was niemand be paald slecht, doch Fucks en Oosthoek staken toch boven de anderen uit. Be paald jammer voor Fucks was het, dat een missen zijnerzijds Sparta een goal kostte. De wedstrijd. werd gespeeld tusschen de volgende elftallen: Roem. Van Zwieteren Fucks Van Gils Oosthoek Roomberg Schram, Ruffelse, v. d. Mark, Forme- noy, Weber O Oldenburg Sr., Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Bakker Snoeks, Sprokkreeff, Struys Koster Blinkhoff Jr. v .d. Wint Sparta heeft den toss verloren en trapt dus af. Van den Mark breekt fraai door en voor de Stormvogels-ver dediging goed weet, wat er geschiedt, heeft Weber reeds een schot gelost, dat Van der Wint goed verwerkt. Even golft het spel op en neer en dan doet Stormvogels een flinken aanval, wel ken Oosthoek tot staan brengt. Er wordt ontzettend snel en enthu siast gespeeld. Het spel van Sparta is iets meer berekend. Over het geheel hebben haar voorhoede-spelers meer vrij spel dan die van Stormvogels. Spe ciaal Ruffelse en Schram worden niet voldoende bewaakt. Een fraaien voor zet van den laatste trapt Blinkhoff Jr. juist voor Formenoy weg. Nadat Roem een hard schot van Blinkhoff Sr. fraai gestopt heeft, krijgt Sparta na 61/- minuut haar eersten cor ner te némen. Schram zet goed voor, waarna Sprokkreeff recht omhoog kopt en Van der Wint weer corner moet werken. Nadat deze genomen is, ont staat voor het doel een hevige worste ling, waaraan tenslotte de scheidsrech ter een einde maakt door voor buiten spel te fluiten. Nauwelijks is de bal weggetrapt, of Weber ontvangt hem in buitenspel-positie. Hij rent op v. d. Wint af, schiet hard, maar de blauw-witte doelman is op zijn post. Als er 14 minuten gespeeld is, een snelle aanval van het Stormvogels-bin- nentrio. Blinkhoff Sr. laat tenslotte aan al wat Spartaan is zijn hielen zien. We denken réeds aan een goal, als den bal jammerlijk over den lat schept. Na een snellen uitval van Van der Mark en een dito van Sint, die beiden niets op leveren, krijgt Ruffelse het leder te pakken. Snoeks en Koster worden ge passeerd. Schram schiet hoog op 't doel, waar Van der Wint het leder tus schen zijn handen door ziet verdwijnen. Sparta leidt 10. Stormvogels trapt af en via Snoeks en Sint krijgt Visser het leder te pak ken. Op grooten afstand lost hij een prachtig schot, dat juist over de lat gaat, Sparta herneemt nu het offensief. Goed gesteund door de half-baks, on dernemen Ruffelse c.s. menigen aanval. Meermalen denken we Sparta de lei ding te zien vergrooten, maar Van der Wint en Blinkhoff Jr. redden steeds in laatste instantie. Struys zorgt, dat Formenoy niet te gevaarlijk wordt. Slechts eenmaal ziet Sparta nog kans om te scoren, maar van te voren was voor buitenspel gefloten. Als het einde der eerste helft reeds aardig nadert, komt Stormvogels op zetten. Jammer genoeg wordt er te weinig op de wings gespeeld wat de taak der Sparta-verdediging aanmer kelijk gemakkelijker maakt. Eens krijgt Oldenburg Sr. een fraaien center van Sint, maar trapt den bal ver achter. Juist als Sprokkreeff hard naast schiet is het rusten. Na een korte rust verschijnen de elf tallen wederom. Bij Stormvogels speelt Sprokkreef thans rechts-buiten, Snoeks spil en Bakker links-half. Nadat Spar ta twee zeer gevaarlijke aanvallen ge daan heeft, waarbij v. d. Wint even zoo veel schoten van Ruffelse moet stop pen, gaat Sprokkreeff er van door. Hij geeft over aan Sint, die kalm Fucks en Van Zwieteren passeert, maar dan even talmt, waardoor laatstgenoemde nog kan redden. Stormvogels speelt nu beter dan voor rust. Koster en Bakker begrijpen el kaar goed en Snoeks als ceriter-half is ook beter op dreef dan voor de rust. Na een vrije trap is Visser bijna de gehee- le verdediging gepasseerd, doch stuit tenslotte op den alom aanwezigen Oost- GEBOUW CONCORDIA, WIJKEROOG OP DONDERDAG 11 OCTOBER 1923, DES AVONDS 8 UUR te geven door de Tooneelvereeniging „VARIA" van IJMUIDEN. ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Velsen. Opgevoerd 'iwordt Een lustige familiegeschiedenis in 3 bedrij ven, door Max Reimann en Ot. Schwartz. Entrée 50 cent per persoon. NA AFLOOP BAL. hoek, dien men op de tribune, vanwege zijn lengte, met een uitschuifladder vergelijkt. Een paar harde schoten van Blinkhoff Sr. en Oldenburg vliegen vlak voor Roem langs. Als Blinkhoff Jr. zich wat al te veel terugtrekt, forceert de Sparta- linker- wing een doorbraak. Weber zet voor, Ruffelse en van der Mark loopen toe, maar Jelles „aanbeeld" heeft den bal van richting doen veranderen en ze stormen het leder voorbij. Geweldig wordt er thans gestreden. Sparta wil de leiding behouden en Stormvogels wil niet verliezen. Van der Wint krijgt druk werk, maar is enorm op dreef. Trouwens de geheele verdedi ging zwoegt. Eindelijk heeft Stormvo gels -succes. Een voorzet van Sprok kreeff belandt bij Sint, die via de paal gelijk maakt (11). Zoo mogelijk wordt de strijd nog spannender. Wie zal er winnen? Roem wordt zoo in het nauw gedreven, dat hij een heele wandeling onderneemt. Formenoy heeft de bal maar voor het intrappen, doch het doel is te laag. Een voorzet van Weber stompt v. d. Wint weg. Plotseling^gaat Visser er van door. In één ren passeert hij Van Gils en van Zwieteren en geeft dan zeer verstan dig den bal aan Blinkhoff Sr., dje Roem passeert (12). Direct krijgt Ruffelse een kans, maar Jelles redt. Als Van der Wint nog eens gered heeft en Sint aan den anderen kant heeft naast geschoten, is het ein de daar. Met groote moeite heeft Storm vogels gewonnen! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdag is te Haarlem aangesteed het leveren en aanbrengen van een ijzeren rolschuif in en van een voet brug over de uitwateringssluis der oude Noordzeesluizen alhier. Inge schreven was als volgt: P. v. d. Laan, IJmuiden, f 9650; N.V. Holl. Constructie Werkplaats, Leiden, f 9190; N.V. Verschure en Co., Amster dam, f 9165; de Vries en Robbee en Co., Gorkum, f 9150; L. Eylers, Hannover, f 9100; N. V. Noord-Ned. Machinefabr., Winschoten, f 8900; Naaml.V. de Ned. Staalindustrie. Rotterdam, f 8690; Mij. B. Snik, IJmuiden, f 8673.20; N.V. Braat, Rotterdam, f 8600; W. J. Schep per, Alkmaar, f 8484; N.V. Technema, Rotterdam, f 8287; fa. Pen en Bauduin, Dordrecht, f 828Ó; N.V. Machinefabr., Gebr. Klinkenberg, Wormerveer, f 8250; N.V. D. Hoogenbirk en Zn., Bloemen- daal, f 8134; F. Kloos, Kinderdijk (Z.H.) f 8086; J. W. Volker, Eindhoven, f 7025. Eén biljet was van onwaarde. De ra ming bedroeg f 9200. Voorts werd aanbesteed het bouwen van een magazijn met kantoor bij den watertoren op het terrein van de Vis- schershaven alhier, behoorende tot de werken tot verbetering en uitbreiding van deze haven. Hiervoor was als volgt ingeschreven: Firma P. Heere en Zn., f 4347.90; fir ma P. Langendijk, Beverwijk, f 4290; T v. d. Plas, f 4250; J. Lindhout en J. de Waard, f 4218; B. A. Sanders en A. A. v. Kaam, Velseroofd, f 3925; F. Cupido en Dalmeijer, f 3920; F. B. Schram, Be verwijk, f 3919; J. Schagen, Twisk, f 3900; N.V. v.h. Zijp en Hamburg, f 3895; J. v. d. Plas, f 3790.90; N.V. Heli os, f 3700, firma Morren, Ommering on Co. f 3699. Twee biljetten waren ongeldig. Waar geen plaatsnaam achter vermeld staat, wonen de inschrijvers alhier. De raming van dit werk was f 4000. VELSEROORD. In den te Zaandam gehouden bil- jartwedstrijd werd de eerste prijs, een zilveren biljart, behaald door den heer R. van Hooff alhier en de 2e prijs, een 1 medaille, door den heer L. Kaan te Vel- j sen, beiden lid der Biljartclub D. V. S. j alhier. j De Biljartclub D. V. S. alhier heeft bedankt als lid van den Kennemer Bil- i jartbond, waarvan zij een der sterkste clubs was. j Naar men ons mededeelt zullen de besturen der afdeelingcn Beverwijk, Heemskerk, Wijkeroog en Velseroord der R. K. Volkspartij binnenkort in co mité een protestvergadering tegen de Vlootwet houden met één of meerdere sprekers. VELSEN. Zondag j.l. werd des morgens in de Nieuwe Kerk te Dolfshavcn Ds. Eg- gink gekomen van hier tot zijn dienst werk in die Gemeente ingeleid en be vestigd door Ds. II. W. Creutzberg, pre dikant van de Duinoordkerk te 's Gra- venhage. De bevestiger had tot uitgangspunt van zijn rede gekozén 1 Tim. 3 15, het 2de gedeelte, n.l. „Opdat gij zoudt we ten hoe gij in het Huis Gods moet ver- keeren, hetwelk is de Gemeente des Le venden Gods, een pilaar en vastigheid der waarheid". Nadat Ds. Eggink de bevestigings vragen met „ja, ik van ganscher harte" beantwoord had, werd hij door de Ge meente toegezongen met Gez. 91 3. Aan den avond van dienzelfden dag hield Ds. Eggink in dezelfde Kerk zijn intrede. Nadat de 121ste Psalm was voorgele zen, werd door hem een gloedvolle rede uitgesproken naar aanleiding van 1 Joh. III 16: „Hieraan hebben wij de Liefde gekend, dat Hij zijn leven voor ons heeft gesteld en wij zijn schuldig voor de broeders het leven te stellen". De Gemeente werd op eenvoudige en duidelijke wijze uiteengezet wat het in- heeft een Christen te zijn; dat het thans geen tijd is om over de Liefde Gods te filosofeeren, maar om die Liefde aan te grijpen en zelf uit te dragen onder de menschcn. Aan het slot werden de gebruikelijke toespraken gehouden, waarbij spreker de gelegenheid had zijn blijdschap uit te spreken, dat hij zoovele vrienden uit Velsen en IJmuiden aanwezig zag (er waren er een twintigtal). Nadat de zegen was uitgesproken, zong de Gemeente haar nieuwen leer- aar de bekende zegenbede toe, Ps. 134 3 Beide malen was de kerk gevuld met 1600 toehoorders. Onder de aanwezigen was ook Prof Dr. A. J. Sopper uit Leiden, vroeger pred. alhier. In de week van 2329 September is in deze gemeente één geval van diph- theritis voorgekomen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 6 October 1923: 8 timmerlieden, 1 metselaar, 1 mach. houtbewerker, 1 zeilmaker, 1 hakker, 3 kantoorbedienden, 6 visschers, 12 sto kers, 7 machinisten, 10 bankwerkers, 2 electriciens, 1 boorder, 1 metaaldraaier, 1 klinker, 2 smeden, 1 modelmaker, 2 plaatwerkers, 1 vuurwerker* 2 ketel makers, 154 diversen. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat door het opheffen der lijn Velsen— Alkmaar verschillende leden van het personeel met 2 weken loon zouden worden ontslagen; thans wordt aan Hl. Dbl. medegedeeld, dat het zoo goed als zeker is, dat het geheele personeel in dienst blijft. Wel zullen eenigen worden overgeplaatst naar andere lijnen der maatschappij, doch de vrees voor ont slag is toch vrijwel geweken. De stoomtram Velsen-Alkmaar. Over den laatsten rit der stoomtram Haarlem-Alkmaar lezen we het volgen de in Haarlems Dbl. Velen zullen denken dat „een laatste rit" de titel is van een roman of wel van een tragedie. Inderdaad, het heeft er veel van en zij, die zoo gedacht hebben, hadden een goede gedachte. Het is de titel van een tragedie, al wordt de hoofdrol dan niet bezet door een mensch maar door een tram. De tram Velsen—Alkmaar is geweest, is niet meer. Haar laatsten rit heeft ze Zaterdagavond volbracht. Het was in derdaad tragisch. Om zes uur des na middags vertrok het treintje van Scho ten, met één klein wagentje achter de machine. Een paar conducteurs van de electrische, wuifde haar een laatst vaarwel toe, lachend. De conducteur kwam binnen en hij zeide: „Voor het laatst". Er was weemoed in zijn stem, toen hij die woorden sprak. Sinds 1894 had het trammetje gereden, dag aan dag. In den wagen zat een man die de opening had meegemaakt en die ook de sluiting van het droevige einde meemaakte. Tot, Velsen sukkelde de tram voort, zooals ze al jaren lang den weg sukkelde, zonder dat er iets bij zonders gebeurde. Trouwens, iets bij zonders gebeurde er den heel en weg niet en het viel nu tegen dat men haar den angstigen dood zoo eenzaam liet .sterven, zoo, zonder eonige belangstel ling. Geen lijkrede werd er gehouden. Alleen rolde de tram voort in den don keren, natten avond. Bij Velsen stond een veldwachter en ook hij lachte een gullen lach. De tram ging immers voor het laatst en wie zou daar niet om la chen? De pont ging het over en toen voor de laatste maal naar Alk maar. Als de tram had kunnen denken als wij, wat had er dan in haar om moeten gaan? Alsof ze wilde bewijzen dat ze een onrechtvaardige straf moest onder gaan, alsof ze wilde laten zien dat ze de doodstraf niet had verdiend, nam ze veel passagiers op dien avond. Allen bij na vinden het jammer dat de „koffie molen" zooals een polderjongen hot uit drukte „op zou houden te draaien". Wat is ze soms verwenscht en verguisd. Maar wórden niet alle grootheden eerst na hun dood geëerd? De tram Velsen— Alkmaar gebeurt dit zeker, want je be hoefde alleen maar de gesprekken van de reizigers uit Hcilo, Castricum en al die andere kleine plaatsen te beluiste ren. Want daar hadden ze nog ïets om vervoerd te worden. Nu hebben ze niets en zijn geïsoleerd. Dat werd Zaterdag al gevoeld. Zonder eenige wederwaardigheden stoomde de goede oude tram Alkmaar binnen, de stad, die zich bezig was te tooien met het feestkleed voor den dag van 8 October. Niemand was er om af scheid te nemen van de oude tram, ze werd aan haar lot overgelaten. We ke ken naar de machine en hadden een krans aan de voorzijde verwacht. Niets van dit alles. Toen ging de tram terug. Nooit zou ze meer binnen Alkmaar's veste komen. Nooit zou ze meer langs den weg rijden, dien ze zoo lange jaren heeft afgehobbeld. Het begin van het einde was daar Tjokvol was de tram, dien laatsten avond. De menscheu moesten zelfs staan. De tram, die over bodig was i Tot Castricum, waar de meeste pas- sagiers de tram verlaten hadden, ge- beurde er niets. Daar kwamen evenwel een paar opgeschoten jongens naar don conducteur toe en gaven hem den vol- genden welgemeenden raad: „Rij em maar in het kanaal". Verderop nam een oud man afscheid van de mannen van de tram. i De tram, die nooit meer zijn dorpje zou passeeren. De bel van de tram luidde aanhoudend als luidde ze haar eigen doodsklok. Hier en daar werd een tram- I wagen, die onderweg nog stond, opge- nomen. In Velsen was de tram een half i nur te laat. Het leek wel of ook haar het afscheid zwaar was gevallen. Zoo is dan de tram een kalmen dood gestorven. Zonder eenige noemens- waardige belangstelling is ze heenge- j gaan. Maar dat heengaan zal zeker be treurd worden door velen. Geruchten bereikten de Kcnn. Ed. dat een Belgisch consortium pogingen doet de exploitatie in handen te krijgen. Als die geruchten waarheid bevatten zal het den bewoners van Kennemerland niet onaangenaam zijn. SANTPOORT. In plaats van den heer W. F. H. Busch, die als zoodanig heeft moeten bedanken, is tot regiseur van „Varia" benoemd, de heer H. v. Dokkum te Haarlem.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1