ORGAAN VOOR D NTE VELSEN No. 99 Zaterdag 13 October 1933 8e Jaargang 1JMUIDER COURANT Abor nementsprijii fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abor nemenfen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensösigg Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededeelingea 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm. 5 regels f 1.25, iedere regel meer £6 ets. £leine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. By niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties radres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen worden met B ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Yellen DRINGEND VERZOEK o» bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familleberlohten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. De vierde Volkenbondsvergadering. De vierde Volkenbondsvergadering is uiteengegaan, nadat de begrooting van den Bond voor 24 ten bedragen van 23 millioen goudfranc was goedgekeurd. De Bond is een dure instelling met een heele staf van ambtenaren. De drang naar bezuiniging beeft ook op deze be grooting baar invloed uitgeoefend maar toch blijft een uitgaaf van 23 millioen, door de staten bij den Bond aangeslo ten te betalen, voor menigeen reden, om te pruttelen over het dure praatcollege te Genève. De Volkenbond is nog geen bond der volken, belangrijke naties als Duitsch- land, Rusland en Amerika houden zich nog steeds afzijdig. Maar dit is een kwestie van tijd. Eenmaal tot aanzien en macht gekomen, zal de Bond zeker alle staten der wereld omvatten gaan. De Bond is nog in de kinderschoenen, maar het is bij deze vierde vergadering wel gebleken, dat het kind sterker wordt. De Italiaansch-Grieksche kwes tie van de vorige maand bracht den Bond in een uiterst moeilijk parket. Al te kras en dreigend optreden tegen Ita lië zou zeker op een mislukking zijn uitgeloopen. De Bond trad daarom ge matigd en voorzichtig op en aan hem is het zeker te danken, dat het geschil niet met geweld van wapenen maar door tusschenkomst van Volkenbond en Ge- zantenraad is geschikt. Hierdoor is vrij waarschijnlijk een oorlog voorkomen, waarin ook wederom licht de eene staat den andere had meegesleurd. Het voorkomen van een oorlog is meer waard dan een jaarlijksche uitgave van 23 millioen franc. De Raad van den Volkenbond heeft in deze vergadering nadrukkelijk ver klaard, dat elk geschil, dat tot een breuk zou kunnen leiden, tot de be- voegheid van den Volkenbond behoort, als het tusschen bij den Bond aange sloten staten gaat. Ook is er een ont werp-ver drag van onderlingen bijstand vastgesteld, dat waarborgen van veilig heid geeft aan staten, die tot beperking van bewapening willen overgaan. De geest, waarin de leden van den Volkenbond samenvergaderden, was vriendschappelijk en welwillend. Bijna alle tongen en talen werden daar ver tegenwoordigd gevonden. Een vijftigtal staten der wereld zijn toch bij den Bond aangesloten. De Nederlander Loudon, de Pool Skirmunt, de Noor Lange, Ur- ratia, de Columbiaan, Zoba ed Dauleh, de Pers, Alvarz van Chili, del la Fer- riente van Cuba, Ishii van Japan, Nan- 8en van Noorwegen, Enckell van Fin land, Branting van Zweden, Mc Neill van Ierland, Murray van Zuid-Afrika, de maharadjah van Nawanager (Britsch-Indië) en vele anderen hebben daar in Geneve gewerkt aan de vereeni- ging van alle volken door het recht; ze hebben weer een steentje gelegd van het huis van den wereldvrede, waarin eens alle volken zullen samenwonen. De Chotbah voor de koningin. De Mohamedanen in onzen Oost heb ben 31 Aug. den verjaardag der Konin gin ook godsdienstig gevierd. Een offi cieel gebed is waarschijnlijk door een der hoogste geestelijken voor deze ge legenheid voorgeschreven, waarvan de aanvang aldus luidt: „O Heer, die onze kracht zijt en die de wereld en het Heelal beheerscht. Gij voorwaar zijt het, die beter dan wij stervelingen weet, wat er op de wereld geheim of in bet openbaar voorbijgaat. O Heer, zooals Gij over ons hebt ge waakt in het geheele land, is or voor ons geen beletsel geweest op het gebied van den godsdienst, noch van het gebed noch op het gebied van ons huwelijk en van ons leven Er spreekt uit dit gebed gehechtheid aan onze regeering en de Mohamedanen blijken trouwe onderdanen te willen zijn. Ze voelen zich vrij en thuis onder Nederlandsch bewind, omdat dit hun toelaat als Mohamedaan te leven. We merken hetzelfde bij de Joden in ons land op. Zij zijn over het algemeen zeer Oranjelievend. In ons land hebben zij allang gelijke burgerrechten met de Christenen. Zij bezitten alle vrijheid, om ambten en waardigheden te beklee- den; de wet zondert hen van geen enkel recht uit. Het is een eenvoudige waar heid, die echter door regeeringen vaak vergeten wordt, dat men achting en trouw ontvangt, als men recht en vrij heid geeft. Voor de wet moet ieder gelijk zijn en de staat moet niet de eene groep der bevolking voortrekken boven de andere. Daardoor beeft onze regeering Joden en Mohamedanen tot vrienden gekregen. De onderdrukte, achterafgezette ele menten in een volk, zij het om een an dere godsdienst dan de algemeen gang bare, zij het om een ander ras, zij het om lagere klasse, zijn ook de gevaarlij ke en lastige elementen; vrijheid en ge lijkheid van rechten wekt eerbied je gens de overheid en is het cement van den staat. Pittige woorden uit de pers. Een Amerikaansch weekblad geeft telkens een groot aantal rake, geestige woorden uit Engelsche en Amerikaan- scbe bladen. Een groot deel daarvan verliest de fijnheid door vertaling, an deren zinspelen op toestanden, die ons vreemd zijn. Maar sommigen kunnen wij ook waardeeren. Een paar daarvan moge hier volgen. Men heeft uitgerekend, dat ieder kind bij zijn geboomte belast is met f 132 van den nationalen schuld. Dat is zeker de reden, waarom kleine kinderen zoo veel schreien. Er zijn 37 oorzaken voor oorlog, de voornaamste daarvan is de overtuiging, dat men zijn tegenpartij tegen de vlakte kan slaan. Apen heb ben gauw van iets genoeg; de statistiek der echtscheidingen bewijst, dat de af- stammingstheorie van Darwin toch zoo gek nog niet is. Men kan tegenwoordig met Duitsche Marken maar een ding mee doen: er Russische roebels voor koopen. Daar Coolidge twee jaar presi dent van den senaat is geweest en de ijdelheid van het woord heeft leeren in zien, is hij waarschijnlijk zoo zwijg zaam. Bijna iederen dag wordt iets ge daan, dat niet mogelijk is. Het schijnt de ellende te zijn, dat er zooveel over evolutie gepraat wordt en zoo weinig evolutie is. De moeilijke kunst der rechtspraak. De meeste menschen kunnen zicli niet begrijpen, dat sommigen lust hebben chirurg te worden en een groot deel van bun leven door te brengen te mid den van al de verschrikking van een operatiekamer. Maar het valt velen even moeilijk te begrijpen, hoe sommi gen de zware verantwoordelijkheid van het ambt van rechter kunnen en wil len dragen. Immers een rechter moet kunnen zien in de diepste diepten van het hart en de geheimste beweegrede nen kennen, om juist te oordeelen. Hij mag zich niet laten leiden door meelij den, maar hij moet recht doen. Door zijn vonnis maakt hij niet een persoon maar allen, die met hem verbonden zijn, ongelukkig. Hij gaat na de recht zitting naar huis, gaat wandelen, eten, genieten van gezellig familieleven, <3e veroordeelde gaat naar de cel, het graf voor levende lijken. De rechter moet even koud en onbewogen zijn als bet beeld van justitia en zooals deze een blinddoek draagt, zoo moet de rechter zonder aanzien des persoons oordeelen: hij mag niet zachter zijn tegen iemand met een innemend gezicht als tegen een boeventronie, tegen zijn besten vriend, wanneer deze als beklaagde voor hem gebracht wordt als tegen den man, dien bij nooit heeft kunnen luchten. Wij kunnen niet zonder rechters en gelukkig behoeft de rechter niet alleen het koude recht te laten gelden, mag hij ook rekening houden met verzach tende omstandigheden en behoeft hij zijn gevoel niet af te leggen, als hij zijn toga aantrekt. Maar als hij te veel aan zijn gevoel toegeeft, kan hij geen goede rechter zijn. Hij mag tegenover den berouwvollen zondaar niet spreken als Christus eens deed tegenover de overspelige vrouw: Ga heen en zondig niet meer! Hij zal bij ernstige misdaden, ook al pleit zijn hart voor genade, toch niet voorwaar delijk veroordeelen, omdat de straf dan haar afchrikkende werking zou verlie zen. In Frankrijk heeft men nog de leeken- rechtspraak. Daar oordeelt een jury over onschuldig en schuldig. De jury leden zijn nog niet ambtelijk verhard, laten zich licht meesleepen door mee lijden, komen licht onder den indruk van een welsprekend en gevoelig plei dooi, worden ontroerd door de ellende en het berouw van den schuldige. Mis daden, die voortkomen uit minnenijd, worden door een jury niet zwaar aan gerekend. De man, die zijn vrouw be trapt op ontrouw en haar of haar ver leider of beiden dood, heeft een goede kans, er bij een jury zonder straf af te komen. Een kantoorbediende te Parijs stal onlangs uit den kas»df*r zaak, waaraan hij verbonden was ter wille van zijn meisje, dat veel noodig had en veel van hem eischte. Zijn liefde voor haar was zoo groot, dat hij bereid was, alles voor haar te doen. Ze kon hem maken en breken en heeft hem gebroken. De jury leden hebben hem om zijn hartstochte lijke liefde voor het meisje vrijgespro ken. Hier wordt aan de verzachtende om standigheden te groote kracht toege kend; ons rechtsgevoel heeft met deze vrijspraak geen vrede, ook al hebben we te doen met den zwakkeling, die om zijn meisje een dief werd. Terecht wordt in het dagblad „Le Journal" de opmerking gemaakt, waar om nog de arme duivel veroordeeld wordt, die in een eethuis zijn maag vol smult en dan moet bekennen, dat hij geen cent bezit. De honger is een niet minder dringende kracht dan de liefde. Zoo ziet men, dat het heel moeilijk is, om het rechte evenwicht tusschen rechtsgevoel en medegevoel te vinden, waarom wij ons verheugen, dat de rechterlijke toga ons werkkleed en de strafwet onze heilige schrift niet is. Onveilig reizen in Duitsehland. We kregen een paar nummers van een dagblad, dat te Magdeburg ver schijnt, „Volksstimme" genaamd in handen. In een paar woorden bovenaan vindt men heel den gruwelijken nood, waarin het Duitsche volk verkeert, ge- teekend. Einzelpreis 2x/2 Millionen. Een nummer van deze krant van klein for maat en 5 pagina's kost dus 2x/2 milli oen Mark. Verderop lezen we eert offi cieele mededeeling. Het Rijksindexcij fer voor de kosten der levensmiddelen is 24 Sept. gesteld op het 28 millioon- voudige van den tijd voor den oorlog. De Duitschers mogen graag woorden aan elkaar smeden en zoo lezen we hier het woord: „Vorkriegszeit". In onze pers leest men soms het leelijke Ger manisme: vooroorlogsche tijd, daar naar gemaakt. Dit indexcijfer zal wel vastgesteld worden tot bepaling der loonen, die zich regelen naar de vroe gere waarde van den Mark. Deze bere kening is echter heel zuinig en krap Immers de waarde van één Mark voor den oorlog is zoo ongeveer gelijk met die van 100 millioen thans. Men mag echter wel aannemen, dat het Duitsche volk voor den oorlog drie, viermaal meer kon uitgeven voor nood zakelijke levensbehoeften dan thans. De armoede drukt dit volk niet, hij heeft het bij de keel gegrepen. Een der gevolgen der schrikkelijke ellende, waarin het Duitsche volk verkeert, is de groote onveiligheid en misdadigheid. Roofaanslagen en moorden in den trein komen er zoo dikwijls voor, dat er bij zondere maatregelen tegen genomen zijn. We lezen in de „Volksstimme", dat een voorzitter der directie van de Rijks spoorwegen een soort veiligheidsdienst heeft ingesteld in het bijzonder voor de nachttreinen. De conducteurs moeten meermalen door de waggons rondgaan De afdeelingen in den trein voor hét dienstpersoneel bestemd, zullen zoo weinig mogelijk gebruikt worden, al leen voor het gebruiken van den maal tijd en de administratie. Verder wor den de reizigers vermaand, om niet al te vertrouwelijk met vreemden om te gaan en zeker niet hun bagage over te laten „zur Aufsicht", om er op te passen. Deze maatregelen gelden voor het ge bied, dat onder de directie Berlijn res sorteert, maar ook in het overige Duitschland wordt liet publiek tegen de treindieven en moordenaars be schermd. Wij zien hier het sterke ver hand, dat tusschen armoe en misdaad bestaat. Huisbezoeksters bij de tuberculose bestrijding. De meeste vereenigingen voor wijk verpleging laten de zusters ook huisbe zoek hij de tuberculoselijders doen; in de steden heeft men gewoonlijk een huisbezoekster, die zich aan dit werk geheel wijdt. Het is hier niet te doen, om den patient te verplegen, maar wel om hem en het geheele gezin te loeren alles te doen, wat de gezondheid kan baten en alles na te laten, wat haar kan schaden; het een en het ander is niet weinig. In een bespreking van het jaarver slag der Tuberculose-inspectie zegt de medische medewerker der Nieuwe Rot- terd. Courant, dat het gevaar van een zijdigheid en verstarring zoo groot is dat geen enkele huisbezoekster, die geen wijkverpleegster tevens is on slechts weinige wijkverpleegsters huis- bezoeksters daaraan ontkomen. „Bij het „deskundig huisbezoek" staat in den gedachtcngang van de be zoekster de tuberculose veel te veel op den voorgrond en daaronder lijdt het algemeen hygiënisch-propagandis tisch karakter, dat dit bezoek naar on ze meening behoort te bezitten." Deze critiek is niet malsch. Het werk der huisbezoeksters is zeker niet mak kelijk; ze moeten bijzonder veel tact bezitten, ze mogen de patiënten niet bang maken, ze mogen niet den indruk maken bemoeiziek te zijn, ze moeten op een prettige manier maar toch be slist allerlei kleine hervormingen we ten door te zetten. Zij moeten daartoe het vertrouwen winnen en als een wel kome bezoekster en aller vriendin ont vangen worden. Dan kunnen ze aller lei slechte gewoonten en toestanden hij wasschen, slapen, eten enz. langzamer hand veranderen. We kennen zusters, dit dit werk voortreffelijk verrichten, of het over het algemeen zoo weinig waarde heeft en slecht verricht wordt, als de medische medewerker der N. R. Crt. beweert, wagen wij niet uit te ma ken. Maar wel komt een andere gedachte hij ons boven. Waarom bezoeken deze zendelingen van gezondheid, reinheid, levenskracht alleen de gezinnen der tu berculoselijders op? Zij zouden hun raad en hulp met succes kunnen geven in vele gezinnen, waar veel gesukkel is en allen den indruk van zwakte ma ken, bedreigde gezinnen en verder daar, waar vuilheid en zorgeloosheid een voortdurend gevaar zijn voor de ge zondheid. Zij zouden eigenlijk alle ge zinnen wel eens mogen opzoeken, want overal wordt op het gebied der gezondheid gezondigd. Slaapkamers, waar niet of weinig geventileerd wordt, Het Consultatie-Bureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Brinlostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Volsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Onders laat vooral uw kindereu on derzoeken! menschen, die alleen hun lichaam ho ven de hals met water in aanraking doen komen, kelders, donker en be nauwd, waar het eten eer bederft dan tegen bederf wordt beschermd, drink water, dat een zee vol ziektekiemen is, melk, die niet koel cn zuiver bewaard wordt, W. C.'s, als een enge donkere stinkende cel enz. enz. Waarlijk ge- zondheidszusters zouden overal vele goede wenken kunnen geven, waar schuwen, op verbeteringen aandringen en zoo uitstekende diensten bewijzen, om de gezondheid te bewaren. Op het gebied der gezondheid laat men nog al tijd kalveren verdrinken, voordat men den put dempt! Het modelhuis. Wij hebben jaren geleden eens een boek gelezen, waarvan we titel en schrijver vergeten zijn en ook van den inhoud weten we niets meer dan de be schrijving van een wonderhuis. De ka mers waren circelvormig, zoodat er geen donkere, stoffige hoeken de ge zondheid konden schaden, de ramen lieten genoeg licht toe, maar niet te veel, zoodat men geen gordijnen be hoefde te gebruiken. Electriciteit deed het werk van dienstpersoneel. Door op een knopje te drukken werd uit de keu ken langs een soort Jakobsladder het eten, schotels, borden enz. naar binnen op tafel geschoven. De bezoeker be hoefde niet te bellen. Stond hij op den stoep, dan ging er automatisch een bel over. Hij hoefde zijn schoenen niet te vegen. De mat schudde en trilde en schoof onder zijn voeten en maakte zijn zolen absoluut stofvrij enz. enz. In dit huis werd niet gewerkt maar alles vooral door electriciteit machi naal verricht. We moesten aan dit wonderhuis den ken bij de beschrijving, die de roman schrijfster Augusta de Wit geeft van een modelhuis, te Weimar gebouwd. Alles is zoo praktisch en eenvoudig v mogelijk ingericht. Er is geen trap en er zijn geen gangen, kasten, tafels en stoelen hebben geen richels, waarin het stof zich licht vastzet. De badkamer heeft een hellende vloer, zoodat het water van zelf wegloopt, er zijn in de slaapkamers geen waschtafels, men maakt van de badkamer gebruik, als men opstaat. De tafel in de eetkamer is met een glazen plaat bedekt, men heeft geen kleeden noodig. Het huis wordt centraal verwarmd; men hoeft geen kachels te poetsen en aan te maken, geen turf en kolenvoorraden aan te dragen, de vloer der kamers is met li noleum bedekt; men heeft niet zes a acht losse kleedjes in iedere kamer; eetkamer en keuken zijn vlak bij el kaar. In de kinderkamer staan met linoleum bekleedde kisten, die als bank, stoel, tafel en zelfs als wagentje dienst kunnen doen en waaraan niets valt te bederven. Alles is eenvoudig en toch smaakvol ingericht. Het huis met eenige der meubelen, die ervoor gemaakt zijn, kost 36000 goudMark; een volkswoning is het dus niet. Een bezoek aan zulk een modelwo ning zou echter menige huisvrouw kun nen leeren, dat zij het zich heel wat ge makkelijker kon maken door huis en werk anders in te richten. Alles kon veel meer op het gemak geregeld wor den. Het zien van het modelhuis heeft een ouderwetschen Duitscher doen uit roepen: „Vooral geen inspanning. Me vrouw kan op de sofa liggen lezen en het huiswerk is toch gedaan. Zulk

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1