IJmuider Courant Zaterdag 13 October 1923. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. 3 uur: Ds. Erdman, Bediening van den H. Doop. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10.30 Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes 5 uur: Dezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Verblijdingssamenkomst, (in den zaal). 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leider der bijeenkomstenKolonel Visser, van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Voorbereiding H. Avondmaal. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Erdman, van IJmuiden, Voorbereiding H. Avondmaal. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uur: De heer O. B. Wurth: „De Christen in de wereld". EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. OFFICIEEL. NAJAARS-KOEMARKTEN te VELSEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen vestigen de aandacht op de Na jaarskoemarkten, welke dit jaar zullen gehouden worden op Zaterdag 10 en 24 November a.s. Velsen, den 10 October 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 9 October 1923 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten de zer provincie gericht verzoekschrift j van W. H. Otto, wonende te Velsen, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de beneden- en boven- i kamers van het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie H, no. 4253, plaatselijk gemerkt H no. 88, en gelegen aan den Driehuizerkerkweg aldaar. I Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder te- j gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbregen. Velsen, 10 October 1923. J Burgemeester en Wethouders voorn., 4 de secretaris, de burgemeester, jj J. KOSTELIJK. RIJKENS. OPENBARE VERGADERING g van den gemeenteraad van Velsen, op i Dinsdag 16 October 1923, des namiddags l| 7 nar, ten gemeentehuize. 1 AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- •o lingen. d 2. Vaststelling van straatnamen. 3. Crediet voor verbreeding van den spoorwegovergang in den Zeeweg te Driehuis. 4. Verkoop, voor afbraak van de zie kenbarak met woning aan den IJmuiderstraatweg te Velseroord. 5. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan den gemeentelijken landbouwwin- tercursus te Velsen. 6. Geschil met K. L. G. Mollevanger te IJmuiden over de betaling van een bedrag voor het drukken der kohieren van den hoofdelijken om slag, dienst 19201921. 7. Prae-advies op het adres van den zelfde, om het raadsbesluit, waar bij besloten werd Het gemeente drukwerk alleen aan georganiseer de drukkers op te dragen, in te trekken. 8. Wijziging der verordening op de heffing van eene straatbelasting. 9. Vaststelling-opnieuw der verorde ning op de heffing van keurloonen van slachtvee, vleesch en vleesch- waren. 10. Sluiting post- en telegraafkantoor te Velsen op Zondagmiddag. 11. Besloten vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. O.g. 1500 Meter benoorden de pie ren is een in verren staat van ontbin ding verkeerend lijk gevonden, vermoe delijk van een Engelschman. Het is naar de Alg. Begraafplaats overgebracht. Gevonden voorwerpen. Een melkmaat van x/2 liter; een si garenkoker, een huissleutel, een pas ser, een maisgrijze mantel-ceintuur; een zwart lederen portemonnaie met inhoud, een groen stoffen ceintuur. Onderavond. Donderdagavond had in het gebouw der C.J.M.V. een samenkomst plaats met de ouders der leden van de knapen- vereeniging „Timotheus". De heer H. Gordeau Jr. algemeen se cretaris voor het jongenswerk van het Nederlandsch Jongel.-Verbond sprak daar over: „Ons Jongenswerk". De spreker gaf een beschrijving van het leven en denken onzer jongens, als ze beginnen niet meer uitsluitend het gehoorzame kind te zijn. Zij willen dan iets zelfstandigs, iets eigens hebben. Dat toont zich in de begeerte naar eigen prullen, opgeborgen in eigen kist of kast, waar mogelijk een eigen kamertje in huis, al is het dan nog zoo slecht ge meubileerd enz. Dan komt ook de eigen meening, na tuurlijk nog onrijp en veelal dwaas, maar zij is er en de jongen wil haar soms uitspreken. Ongelukkig wanneer in sommige gezinnen de vader geen tijd en lust heeft die eigen meening aan te hooren en aan zijn rijpere denkwijze te toetsen, waardoor de jongen zich veelal overtuigen zal laten. Dan toch zal de jongen zich gaan uitspreken te gen kameraden en zoo onrijpe meening aan een andere onrijpe meening toetsen. In dit verband besprak de heer Gor deau ook de lectuur, die werkelijk jon- genslectuur moet zijn, wil men voor komen dat hij er tersluiks aan tracht te komen en dan verzeilt bij Lord List-er enz. Naast de zucht om zelve uit de sfeer van het gezin iets te zijn, komt in den jongen op de lust tot intreden in 't maatschappelijk leven. Vriendjes ko men en vragen een deel van hem. School en arbeid trekken hem uit den gezins kring en ook op de knapenvereeniging wordt zijn gedachtenleven vast gehou den. Die laatste wil geen onderwijsin richting zijn, maar hem invoeren bij vrienden en terug wijzen op het geluk kig leven in het ouderlijk huis. Want de tijd is bij hem aangebroken dat het gezinsleven voor hem een hoogtepunt moet zijn. Daarom is er ook vertrou welijke omgang noodig tusschen de ou ders en de leiders. Nadat nog eenige mededeelingen wa ren gedaan over het werk in den a.s. winter, werd deze ouderavond gesloten met gebed door den voorzitter der lei ders. Het raadslid K. H. Tusenius heeft een verzoek tot den Raad gericht, om in de eerstvolgende raadszitting de vol gende vragen in bespreking te mogen brengen: le. Behoort het crediet van f 100.— toegestaan aan de Commissie van Gas en Water voor het maken van een stu diereis naar Amsterdam niet in open bare zitting te worden gevoteerd 2e. Wat waren de motieven van B. en W. om deze crediet-aanvrage niet in het openbaar te willen bespreken? 3e. Zal uit dit crediet ook aan Ge meenteraadsleden verzuim worden ver goed? 4e. Is het de bedoeling dat in de toekomst ook andere commissies voor Gemeenterekening congressen en ten toonstellingen bezoeken? 5e. Is het dan niet wenschelijk hier voor tarieven vast te stellen? Winterdienst Spoorwegen. Wat de tijden van aankomst en ver trek der treinen betreft, heeft de win terdienst voor onze plaats geen noe menswaardige veranderingen gebracht. Een belangrijke verbetering is inge voerd door het plaatsen van doorgaan de rijtuigen naar Amsterdam in de trei nen die 7.27 v.m., 9.48 v.m., 4.04 n.m. en 5.20 n.m van dit station vertrekken. Bovendien loopt de trein van 12.21 n.m. in zijn geheel door naar Amster dam en die van 4.43 n.m. naar Haarlem Is zoodoende het aantal treinen, waar bij overstappen in Velsen onnoodig is, nog maar klein, verbetering is toch te const&teeren dat het IJmuiden's pu- Consultatle—Bureau Briniostraat Velseroord. Spreekuur DONDERDAG 18 OCTOBER a.s. inplaats van Woensdag. bliek zesmaal daags een trein kan ne men waarbij het gevrijwaard is voor het winderige perron te Velsen. In tegenovergestelde richting rijden in de treinen, vertrekkende van Am sterdam ten 6.05 v.m., 9.23 v.m., 5.44 n.m. en 9.20 n.m doorgaande rijtuigen tot IJmuiden en gaan de treinen 11.08 v.m. van Amsterdam en 7.13 n.m. van Haarlem in hun geheel tot IJmuiden door. Rijwielbewaarplaats. Ten gerieve van het publiek is aan het station IJmuiden een rijwielbe waarplaats in gebruik gesteld. Konden tot heden aan het station geen rijwielen in bewaring worden ge geven, thans kan men aldaar, zijn fiet sen stallen tegen een vergoeding van f 0.20 per fiets en per etmaal. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. Dinsdag werd de tweede ronde van den hier te houden schaakwedstrijd gespeeld. Slechts 1 deelnemer mankeer de zonder kennisgeving. De uitslag luidt als volgt: Groep I. W. C. Post xx C. Post Jr. Ten Vaarwerk 01 C. Post Sr. S. Baarda xx H. Sant. A. Koene 0—1 S. Bos. Woudenberg 10 M. A. Post. Groep II. H. Oderkerk 10 A. v. d. Vlerk. P. Munterkamp 1—0 A. Dorsman. G. Baljet 01 J. Bontenbal. v. d. Weele 01 v. d. Berg. J. A. Stals 10 P. Verhoog. Groep III. P. v. d. Bos 10 Raadman. Rolloos 01 C. C. Post. Ruijs 01 P. Bontenbal. Kaaij 10 v. Salm w. n. opk. Kruiten xx Duin. Bruggemans 10 Kufkus. x Deze partijen werden in den loop der week gespeeld, terwijl de partij BaardaSant in groep I, wegens het late uur in voor Baarda gunstigen stand werd afgebroken. Heden, Zaterdagavond, heeft in 't café De Sanders aan den Willemsbeekweg een biljartwedstrijd plaats tusschen Prof. Siedenburg en den heer R. van 't Hooff alhier, amateur. Er wordt een partij van 600 caramboles (cadre) ge speeld, waarbij de heer van 't Hooff 300 caramboles voorgift krijgt. VELSEN. Op de vergadering van 9 October j.l. besloot de Harmonievereeniging „De Eendracht" om in den zomer van 1924 deel te nemen aan het groot In ternationaal Concours te Brussel en zal uitkomen in de hoogste afdeeling. In de week van 30 September tot 6 October zijn in deze gemeente twee gevallen van roodvonk voorgekomen. Door de politie zijn aangehouden wegens diefstal met verbreking in de consumptietent op het terrein van de Voetbalvereeniging „De Kennemers" de 17-jarige G. de S„ de 12-jarige J. P. O. en de 11-jarige K. V. Nadat zij den dief stal bekend hadden, is tegen hen pro ces-verbaal opgemaakt. Een inwoner van Wijkeroog was van gemeentewege in staat gesteld naar Frankrijk te vertrekken teneinde daar te gaan werken. Nadat hij echter in het bezit van het reisgeld was, heeft hij naar de Kenn. meldt, de reis er aange geven en het geld op een andere manier verbruikt. Er is hem toen aangezegd, dat hij moest zorgen dat het geld weer terugkwam, daar anders strengere maatregelen zouden worden toegepast, waarop hij de toezegging heeft gegeven hiervoor te zullen zorgen. Wij vinden het een zeer goede maat regel om menschen die hier geen werk kunnen vinden en willen emigreeren, aan reisgeld te helpen, doch als het gaat als met bovengenoemden persoon, wordt men wel een beetje huiverig. Hierbij komt nog, dat door zulke geval len, het voor menschen die. het werke lijk meenen, een heele toer wordt geld voor een reis te krijgen. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag kwamen een vier tal auto's van de stoompont door Vel sen rijden. Een kleine jongen stak on danks een waarschuwend geroep de straat over vlak achter een der voer tuigen, waardoor hij natuurlijk door een volgend aangereden en tegen den grond geslingerd werd. Zelf stond hij weer op en liep weg, zoodat hij zich blijkbaar niet bezeerd had. Met behulp van een uit Amster dam aangevoerden bok zijn Woensdag twee zware ijzeren stukken voor de nieuwe brug der derde stoompont in de zuidelijke haven neergelegd, 't Waren stukken ijzer, die ieder ongeveer 9000 K.G. wogen. Er waren heel wat be langstellende toeschouwers. In ons blad van 25 September deelden wij mede, aldus schrijft III. Dbl., dat de coöperatie „De Eendracht" in November 12V2 jaar bestaat. Dit be rust evenwel op een misverstand daar dit niet in November, doch in October plaats vindt. Het plan is, dit feit op 17 October eenigszins feestelijk te herden ken, en wel door 's middags een feest te organiseeren voor de kinderen der le den en verbruikers en 's avonds een feestvergadering te houden voor de le den en verbruikers. Op deze vergade ring zal door een der vrouwelijke hoofd bestuursleden van den Nederl. Coöpe ratieven Bond een rede worden gehou den, terwijl er eveneens verschillende attracties aan zullen worden verbonden Een commissie van 8 dames bereidt met het bestuur van „De Eendracht" een en ander voor. Het feest zal worden gehouden in de zaal van „Concordia". Voor deze gelegenheid is het gebouw der coöperatie in de Burgemeester Weertsstraat in een feestkleed gesto ken, n.l. een speciale electrische ver lichting, terwijl een bijzondere etalage de aandacht trekt. Het Bestuur van de Afdeeling Kennemerland van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies verzoekt ons te be richten dat de opbrengst van den op 4 October 1.1. in de Gemeente gehouden Vlaggendag totaal f 259.95 bedraagt, verdeeld als volgt: Wijkeroog en Velsen f 66.43; Velser oord en Driehuis f 65.64V2; IJmuiden f 67.66V2 en Santpoort f 60.21. Het bestuur brengt langs dezen weg dank aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt, in het bijzonder aan de 30 jonge dames, die ondanks het ongunstige weer dit mooie resultaat wisten te bereiken. Het C. G. Vlaggetje heeft zich blijk baar naast Emma-, blauwe bloem, Wit te Kruis-insigne een erkende plaats veroverd in de rij der „Collecten voor een goed doel". VISSCHERIJ. Visscherij en Politiek. Dezer dagen is te Lissabon reeds het derde complot tegen den nieuwen pre sident van Portugal, Teixeira Gomes ontdekt. Vijanden van den president voorspellen, dat hem hetzelfde lot zal treffen als zijn voorgangers, van wie er vijf een geweldadigen dood zijn gestor ven, terwijl de overigen zijn gevlucht. Alleen Dalmeida, de afgetreden pre sident was de eerste, die zijn geheelen tijd heeft uitgediend. De vijanden van den president laten geen gelegenheid voorbij gaan om hem het leven onaangenaam te maken. Zoo maakten zij gebruik van de algemeene ontevredenheid, welke heerschte in verband met de visschersstaking en de daaruit voortspruitende hooge visch- prijzen om die tegen den president uit te spelen. Het is met die visschersstaking een eigenaardige kwestie. Toen de visch eenige weken geleden schaarsch begon te worden, zond de regeering de kanon neerboot „Mundovy" naar de visschers- vaartuigen, die voor de kust aan het visschen waren, om aan de visschers van andere nationaliteit mede te deelen dat de verordening, welke hun verbood in Portugal hun visch aan den wal te brengen, gedurende de staking buiten werking was gesteld. De „Mundovy" was echter nauwe lijks buiten de haven, of zij geraakte onklaar en moest door sleepbooten weer naar binnen worden gesleept. De regee ring wilde daarom een andere kanon neerboot uitzenden, doch zij besloot te elfder ure de boot niet zoo roekeloos heen te zenden, doch haar liever aan de kade gemeerd te houden, van welke plaats uit de stad gemakkelijk onder vuur kon worden genomen in geval van revolutie. Andermaal werd de „Mundovy" uit gezonden naar de vreemde visschers- booten om het goede nieuws over te brengen, maar wederom had de regee ring geen geluk. Want toen de bedoelde visschersbooten de „Mundovy" in de verte zagen naderen, stookten zij de vuren op en gingen er full speed van door. Wat toch was het geval. Zij had den binnen de territoriale driemijlen- zone gevischt en duchtten nu moeilijk heden met Portugal. De „Mundovy" ver volgde de visschersschepen een gehee len dag lang om hun de mededeeling over te brengen, maar de schepen zet ten er een spoed achter, alsof zij in de „Mundovy" den „Vliegenden Hollan der" zagen. Ook deze poging was dus mislukt en inmiddels deed zich de vischschaarsch- te in 't land meer en meer gevoelen, om dat visch in Portugal inderdaad een volksvoedsel beteekent. Zoo kostte het dus weinig moeite de algemeene onte vredenheid tegen den nieuwen presi dent te doen richten, ofschoon hij ge heel onschuldig is aan dezen ongcluk- kigen samenloop van omstandigheden. De staking is thans weer bijgelegd maar de kiem van ontevredenheid over den nieuwen president is reeds gezaaid. Tel. BINNENLAND. „Be Hanze" in het Bisdom Haarlem. Een conclusie ten aanzien van het R.K. middenstands- crediet. Bij de bespreking van de Hanzebank op de vergadering van den Centralen Raad in het bisdom Haarlem, op 17 de zer, zal ook de hoofddirecteur, de heer F. J. Perquin aanwezig zijn ter beant woording van eventueele vragen welke tot zijn competentie belmoren. De heer Chris M. Jansen, directeur van het Centraal Hanze-Bureau zal een algemeene inleiding houden en daarbij de volgende conclusies verdedigen: I. De gezonde credietbehoeften van den middenstand, en speciaal van den kleinen middenstand kunnen niet vol ledig en doelmatig worden bevredigd door het. particulier bankbedrijf en het z.g. leverancierscrediet: de bevorde ring van middenstandscredietbanken blijft derhalve in het belang van den handeldrijvend en- en den industricelen middenstand dringend geboden. II. Zonder te kort te doen aan de so ciale taak der middenstandscredietban ken moet daarnaast worden gestreefd naar een beleid, gebaseerd op zuiver commercieelen grondslag. De belangen van de beleggers hebben de voorkeur boven de rentabiliteit van het aandeelenkapitaal. III. De ontwikkeling van de katho lieke organisatie en bijzonder van de katholieke middenstandsorganisa tie in Nederland wettigt het bestaan van R.-K. Middenstandsbanken zonder dat daarbij nauwe aansluiting bij ande re banken uitgesloten behoeft te zijn. IV. De middenstandsbanken zullen ongeacht haar rechtsvorm immer het beeld toonen van een coöperatief bedrijf inzooveri'e verschillende groe pen uit den middenstand beurtelings beleggers en credietnemers bij de mid denstandsbanken kunnen zijn. V. De huidige crisisgebeurtenissen bij enkele middenstandsbanken bewij zen geenszins de ondoelmatigheid, noch de onbestaanbaarheid van soortgelijke instellingen. Zij zullen niettemin ook bij middenstandsbanken, die buiten de eigenlijke crisis staan, de maatregelen van reorganisatie verhaasten, welke anders wellicht langs meer geleidelij ken weg waren doorgevoerd. Dit betreft met name: de uitbreiding van het gestorte aandeelenkapitaal, de bevordering van disconto, de verlaging van het totaal crediet en van het ma- ximum-crediet per cliënt en de sterkst mogelijke verlaging van het onkosten- cijfcr. Op deze grondslagen blijven ook krachtens de ervaring voidoende mogelijkheden voor een rendabel bedrijf aanwezig. VI. In dagen van crisis vragen 't al gemeen belang van den middenstand en het persoonlijk belang van iederen middenstander de grootst mogelijke medewerking voor wat betreft het na leven van de aanwijzingen door hoofd directie, deskundigen en besturen ge geven: met name zij, die hunne normale beleggingen of stortingen op zulke oogenblikken zonder feitelijken grond aan de bank onthouden, ondermijnen niet in de eerste plaats de positie van de bank, maar veel meer die van hunne afnemers, collega's, familieleden en van zichzelf. VII. Indien de houding van den mid denstand hiermede niet voldoende in overeenstemming zoude blijven, zou voor afzienbaren tijd een behoorlijke regeling van het middenstandscrediet onmogelijk zijn geworden. Tel. De postzegeldiefstallen. De Haarlemsche Rechtbank deed Donderdag uitspraak in de zaken be treffende den diefstal van postzegels uit zakken misdruk, die naar de papierfa briek der firma Van Gelder te Wormer- veer gezonden waren. De 70-jarige snipperlezer J. K. te Wor- merveer werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis; de eisch was een jaar met aftrek; de koopman H. B„ te I-taarlem werd wegens heling ver oordeeld tot drie maanden, ook met af trek van het voorarrest. De eisch was een jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De werkman F. N. te Wormerveer werd wegens heling overeenkomstig den eisch tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld; en J. M. G. wegens heling ook tot epn maand voorwaardelijke gevangenis straf. De eisch tegen hem was vier maanden met aftrek geweest. Ten slot-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5