f te werd J. L. F. D. M. te Haariem we gens heling tot vier maanden voorwaar delijk veroordeeld. De eisch tegen deze beklaagde luidde indertijd twee maan den. De gevangenis in open lucht. Het „Wkbl. v. h. Recht" schrijft Wij lazen een verslag van een door dr. Rademaker te Veenhuizen gebracht bezoek. De bezoeker sprak met groote ingenomenheid van de daar genomen proef van den arbeid der gevangenen in de openlucht in gemeenschap, bijna zonder toezicht. Wij verheugen ons over die gunstige uitkomsten; de celstraf, zooals zij bij ons wordt toegepast, heeft zulke ernstige bezwaren, dat elke stel selverandering met groote belangstel ling moet worden gevolgd, met inge nomenheid, wanneer zij blijkt eene ver betering te kunnen zijn. Doch wij blij ven overtuigd, dat wat de Minister thans te Veenhuizen laat geschieden, in den meest volstrekten zin in strijd is met de wet, met het gebiedend voor schrift van art. 11, lid 1 Swb. Het be roep daartegenover op de wet van 22 Nov. 1918 is ernstig mishruiki van de letter dier wet. Indien de Minister met de proef te Veenhuizen wil doorgaan, is hij o.i. verplicht zich daartoe onverwijld wettelijk te doen machtigen. Dan kan tevens worden overwogen, of de wijze, waarop de straf wordt ten uitvoer ge legd, geheel buiten den rechter kan blijven omgaan. De rechter, die de straf maat moet bepalen, moet weten welke straf hij oplegt, gevangenisstraf of in gemeenschap. De verdwijnende nooduitkeering. Men meldt uit Friesland aan 't Hbld.: Het feit, dat thans niet weder een nooduitkeering van het Rijk is te ver wachten voor de gemeenten, brengt ve le gemeenten met name in Friesland in ongelegenheid. Verschillende ge meenten zullen tot enorme verhooging der plaatselijke inkomstenbelasting moeten overgaan. In de gemeente Dan- tumadeel, die 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting heeft plus een niet progressieve inkomstenbelasting, zal het vermenigvuldigingscijfer vermoe delijk van 4 stijgen tot 8. De lijkverbranding. De heer Scheurer, lid van de Tweede Kamer, heeft tot den minister van Wa terstaat de volgende vragen gericht: 1. Is het bericht juist, dat de Regec- ring zich heeft doen vertegenwoordi gen bij de verbranding van het stoffe lijk overschot van wijlen mr. A. J, Cnoop Koopmans? 2. Deelt de minister niet het gevoe len zijner ambtgenooten van Binnenl. Zaken en van Justitie, dat de lijkver branding door de wet is uitgesloten? 3. Is de minister indien het be richt onder 1 bedoeld juist is niet van oordeel, dat de vertegenwoordiging der Regeering bij een onwettige han deling af te keuren valt? Bijna 80.000 handteekeningen van het A. N. V. Het Alg. Nederlandsch Vakverbond heeft het volgende adres aan de Twee de Kamer gericht: Met buitengewone verbazing en ontstemming namen wij kennis van de plannen der Regeering. De Regeering wil op 1 Januari a.s. de Vlootwet in werking doen treden. Tegelijkertijd vernemen wij dat er een tekort in de Staatsfinanciën is van ongeveer 120 millioen gulden. Als de plannen der Vlootwet wor den verwezenlijkt vermeerdert dit le- kort. Nu zal er blijkbaar bezuinigd wor den op het Onderwijs, de Volksge zondheid, de Sociale Wetgeving en Werkloosheidsvoorziening. Maar ook op het loon van het Over heidspersoneel en Spoorwegperso neel. Omdat hierdoor het volksbestaan wordt getroffen op zoo ernstige wijze, waardoor tevens het sociale werk van jaren in gevaar wordt gebracht, drin gen ondergeteekenden er met den meesten nadruk bij de Kamer op aan, deze plannen der Regeering niet goed te keuren. Het bovenstaande wordt onderschre ven door 79428 meerderjarige Nederlan ders, hetgeen kan blijken uit de getee- kende lijsten. Mmimum-loonen bij aanbestedingen. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat in de bestekken van vanwege het departement van Water staat aanbestede werken niet meer be palingen in zake minimum-loonen wor den opgenomen? Zoo ja, zou de minister dan bereid zijn mede te deel en, welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid,?. Examen voor kommies der belastingen. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 29 April a.s. en volgende dagen te Arn hem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 200 plaat sen, welke in 1924 of later mochten openvallen. (stcrt.) Het vreemdelingenbezoek aan Marken. Het eiland Marken werd dezen zo mer door ongeveer 35.000 personen be zocht, onder wie vele buitenlanders, vooral Amerikanen. De jubilenmzegels. De jubileumzegels van 20 cent en van 50 cent zullen nog deze week aan de kantoren der posterijen worden toege zonden. Een oplichter gearresteerd. De recherche te Rotterdam heeft aangehouden I. de J., directeur van een „Algemeen Obligatie-hypotheek en Vaste Goederen-kantoor" alhier. Hij wordt verdacht van verduiste ring ten nadeele van het personeel der bank. De man had verschillende perso nen in dienst, die bij hem gesolliciteerd hadden op een advertentie in plaatse lijke bladen. Na het storten van een borgstelling werden zij dan aangesteld, doch de „directeur" was in Augustus spoorloos verdwenen, waarop het kan toor aan de le Pijnackerstraat gesloten werd. De boi'gstellingen waren verdwe nen. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Een Pieter de Hoogh ontvreemd? Het „Handelsblad van Antwerpen" bericht, dat dezer dagen de Antwerp- sche politie een telegram ontving van het Grieksche consulaat te New-York, waarin opsporing verzocht werd van een 34-jarigen Griek, die zich te Ant werpen zou ophouden en in 't bezit was van een kostbaar schilderij een bin nenhuis van Pieter de Hoogh ter waarde van 200.000 dollars, toebehoo- rende aan de verzameling Morin, te New-York. Het onderzoek der politie had succes. De gezochte Griek werd nog dienzelfden dag aangehouden en het schilderij bij een antiquair gevonden en in beslag ge nomen. De gearresteerde Griek beweerde, dat hij opdracht had gekregen van een da me te New-York om het schilderij te verkoopen en ten bewijze liet hij een brief zien, waarin echter stond, dat de verkoop enkel in Amerika mocht ge schieden. De arrestant blijft tot nader onder zoek in verzekerde bewaring. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het hospitaalijkerkschip De Hoop is gistermiddag 12 uur weder van hier vertrokken voor zijn vierden kruis tocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. F. G. van Asperen van Overyeen, terwijl als geestelijk verzorger mede is de heer J. M. Martens, godsdienstonder wijzer te Amsterdam en wel in de wijk van Ds. L. D. Poot, welke predikant de vorige reis meemaakte. Het van Caen alhier aangekomen Noorsche stoomschip „Saint Roch" rapporteert drie personen te hebban gered, die te zamen de bemanning vormden van den Britschen schoener ,Vienta", uit Londen, welke met 'n la ding cement van Londen naar eene Fransche haven bestemd was en door den storm zware schade aan tuig en zeilen gekregen had. De Britsche kapitein verzocht zijn Noorschen collega zijn schip op sleep touw te nemen, ten einde het nog met de lading te kunnen bergen, doch de be manning was te uitgeput om de ovei'ge- worpen sleeptrossen vast te maken. De Noorsche gezagvoerder liet zijn stoomschip toen zoodanig manoeuvree ren, dat het langszijde van den schoener kwam, waarop een twaalftal lijnen o verge worp en werden, langs welke de schipbreukelingen konden trachten over te klimmen. De poging slaagde met veel beleid en inspanning gelukkig I. Nauwelijks waren de menschen over of het stoomschip zette zijn voor steven in den schoener om dezen tot zinken te brengen of zoodanig te be schadigen, dat eene zinking spoedig moest volgen. Of het nog gezonken is, heeft men niet kunnen waarnemen. VELSEN. - Donderdagavond heeft de uitvoe ring van de tooneelvereeniging „Varia" in Concordia plaats gehad voor oen ge heel gevulde zaal. Er waren dames, die zich met eene staanplaats tevreden stellen moesten. De Voorzitter der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose sprak bij zijne opening der bijeenkomst er zijne blijdschap over uit, dat de opkomst zoo groot was, daar hierdoor het batig sal do voor de kas vrij belangrijk was en een aardig geldsommetje zou voor de kas, in verband vooral met de opening van het Consultatie-Bureau, zeer wel kom zijn. Hij bracht een woord van dank aan het damescomité, dat in een paar dagen kans gezien had zooveel kaarten te verkoopen, aan de Directie der Papierfabriek voor het bereidwil lig gratis afstaan van het gebouw Con cordia, aan „Varia" voor het opvoeren van het tooneelstuk en aan de heeren muzikanten, die de pauzen zouden aan vullen. Vervolgens wenschte hij allen aanwezigen een aangenamen avond toe. Nu, die wensch is wel vervuld blij kens het gelach, dat de spelers het pu bliek wisten te ontlokken. Daar in het vorig nummer van dit blad pas een beschrijving van het too neelstuk gegeven is, kunnen wij dit achterwege laten en een critiek leve ren op een liefdadigheidsvoorstelling komt heelemaal niet te pas, dus ook van die taak zijn we ontheven. Maar zooals we hebben kunnen lezen in ons vorig nummer gaat „Varia" met deze klucht naar een concours en 't is daarom, dat wij zouden willen vragen, of het nu wel in orde is, dat ieder nu maar de stoelen gebruikt om er de kleedingstukken, jassen, mantels, en hoeden op te leggen. Mijnheer de baron trekt zijn huisjasje uit, legt het op een stoel haalt zijn wandelcostuum van den wand, zijn hoed van een stoel on zijn wandelstok uit een hoek en gaat naar August Schimmelman, een pum mel van een landeigenaar, wien hij zijn dochter wil aansmeren. Hoe de schrijvers dat in het hoofd krijgen begrijpen we niet. Dat een ge fortuneerde baron zijn best doet zijn lieve, jonge en kanppe dochter aan een pummel van een landeigenaar uit te huwelijken, dat is toch zeker wel een ongewone toestand. Ook schijnen de schrijvers het een ge wonen toestand te vinden, dat dezelfde kamer beurtelings als zit-, speel-, eet- en rookkamer dienst doet, terwijl er nog een schrijfbureau in staat ten be wijze dat de baron haar ook nog op zijn tijd voor kantoorwerkzaamheden ge bruikt. Naar wij vernemen heeft de netto-op brengst van deze uitvoering opgebracht f 134.Een mooi succes, maar wel verdiend. Ds. A. B. W. M. Kok, vroeger predi kant der Geref. Kerk alhier, thans te Wommels (Fr.), heeft voor het beroep naar Oost- en West-Souburg bedankt. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. H. H. v. d. Ploeg— Steman, d.; H. Ankerde Vries, z.; K. GulikersGorter, d. Ondertrouwd W. v. d. Duin en T. Zegel; J. v. d. Struijs en C. Affourtit; de Graaf en A. v. Leeuwen. Gehuwd: A. W. v. d. Hoogen en A. H. Lijesen; J. Dekker en S. L. Hen- drickx; G. Y. de Boer en E. C. Schoorl. Overleden: Elizabeth Wilhelmi- na Meyer, oud 71 jaar wed P. Kramers; Halines Kaptein, oud 35 jaar, echtgen. van G. J. H. Zeegers. Ingekomen personen Velsen. Wed. Veldkamp-Bot E Lagerstr. 18 l| W. J. Bontekoe M. Bruining H. A. v. d. Giessen Vriese an Bakker IJ. de Jong H Hagel.w. 144 G Rijksstr.w 74 D Tuinderstr. 72 L Ogelwightstr. 7 E Engelm.weg36 LMelklaan 81 Asntal m. v 1—1 1 1 3—1 4- 3 2—1 2—1 1 - 3 POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een alpacca beursje met inhoud, een blauw-gestreepte broodzak; een grijze ceintuur; een portemonnaie met in houd; een wollen hemd; een grijze jon genspet; een R.K. gebedenboekje; een huissleutel aan een kettinkje. SANTPOORT. Naar 't Haarl. Dagbl. meldt heeft de recherche Dinsdag te Haarlem aan gehouden I. P. K., wonende te Haarlem en A. V. te Santpoort. Beiden worden verdacht van verduistering van f 1200 ten nadeele van hun patroon, den heer De G, rijwielhandelaar te Haarlem. Dezer dagen werd beëedigd tot makelaar in roerende en onroerende goederen de heer J. Stapel van hier. SPORT. VOETHAL. Overzicht. De Stormvogels hebben een kranig stukje werk verricht door Sparta op eigen grond twee kostbare punten af handig te maken. Het was voor den Sparta-aanhang en die is niet ge ring een geweldige teleurstelling en het noodzakelijkst gevolg van een en ander was, dat we de trillers van den bij een overwinning zoo levenslustigen „Sparta-piet" niet hebben kunnen be luisteren. Ongeslagen en met een fraai doelgemiddelde gaat „Stormvogels" dus nog steeds aan het hoofd harer af- deeiing, wat voor een eerste klasser van slechts enkele maanden oud geen slechte prestatie is. Morgen nu komt nummer twee van het ranglijstje, de club van Wout Bui tenweg, op bezoek. Dat belooft een zeer interessante wedstrijd te worden. De U. V. .V., het vorige seizoen tot degra datie gedoemd, schijnt dit seizoen grootsche plannen te koesteren. Haar groote overwinning, de vorige week op Excelsior behaald, is daar het bewijs voor. Het zal dan ook van „Stormvo gels" geen geringe krachtsinspanning vorderen zich de Utrechtenaren van 't lijf te houden, Te wenschen is het, dat Blinkhoff Sr. c.s. morgen direct in dien vorm spelen, welken zij tegen Sparta pas na de rust vonden. In dat geval gevoelen wij veel voor een kleine Storm vogels-overwinning. Waar alle voorteekenen er op wij zen, dat een werkelijk spannende ont moeting verwacht kan worden, wekken wij onze lezers gaarne op Zondag een bezoek aan het „Stormveld" te bren gen. Sparta zal haar geluk tegen Blauw wit beproeven. De Rotterdammers wachten nog steeds op hun eerste over winning. Dat deze in het Stadion op hen ligt te wachten betwijfelen we. Blauw-Wit's verdediging is van een dusdanige kwaliteit, dat het de Sparta- voorhoede wel niet veel zal gelukken het Amsterdamsche net te doen trillen. Veel meer houden wij het op een gelijk spel (0—0) of (1—1). Het jubileerende H. B. S. heeft er tot dusver nog niet veel van terecht ge bracht: In 3 wedstrijden één puntje is toch werkelijk geen prestatie een der tigjarige waardig! Morgen brengen de Hagenaars een bezoek aan Haarlem. De Schoterwegbewoners beschikken over een heel wat sterker aanval dan de mannen van Houtrust. Vooral in de ex-Z. V. V.'er Breeuwer bezitten zij een speler, die weet, hoe een goal gemaakt moet worden. Vandaar, dat we de derde nederlaag der H. B.S .'ers verwachten. Excelsior en Quick, die elkaar aan het Tocpad ontmoeten, zorgden Zon dag j.l. beide voor een verrassing: Quick door met 10 van het zoo zwak ge waande A. S. C. te verliezen en Excel sior door haar zware 40 nederlaag tegen U. V. V. Ondanks alles hebben we tot nu toe meer vertrouwen in Ex celsior dan in Quick. We voorspellen dan ook een zege voor Prak en zijn mannen. Twee der benjaminnen bekampen el kaar in Leiden. De Leidenaars hebben tot dusver een heel wat beter figuur geslagen dan de O. D. S.'rs. Beider verdedigingen zijn goed te noemen, doch voor de voorhoedes valt nog heel wat te leeren. Het meest gevoelen wij voor een gelijk spel. V. S. V. bewandelt nog steeds den weg, welke naar het kampioenschap leidt. De vorige week bond zij de Ken- nemers weer aan haar zegenwagcn. Uit de tot dusver behaalde resultaten valt te concludeeren, dat Watergraafs meer voorloopig de zwaarste concur rent is. Deze vereeniging wordt morgen een bezoek gebracht. Dat wordt een spannende wedstrijd. Een kleine V. S. V.-overwinning lijkt ons het waar schijnlijkst. Het Stormvogels-elftal. A. v. d. Wint J. Blinkhoff W. Koster W. Struys, P. Sprokkreeff, H. G. Snoeks C. Bakker, J. Blinkhoff, P. N. Sint, G. Visser, K. Oldenburg. SCHEEPVAART. Wegens de door den motorlogger Cornelia Clasina K.W. 176 door aanva ring veroorzaakte schade aan de rol- brug over de oude sluis is door den ree der N. Parlevliet f 1200 borg gesteld. - Het hier van Archangel binnen gekomen Duitsche stoomschip Heinz Kaiser heeft een groot deel van den deklast hout verloren. Velsen. Vertrokken 10 October: Da- nemark, St., Sunderland, ledig; Turbi- nia, st., IJmuiden v.o., id. IJmniden, Vertrokken 10 October: Ratapiko, st., Newcastle, ledig; 11 Oct.: Saint Roch, st., Boston (Line.) id. VISSCHERIJ. DeenscKe motorkotters, 3 stoom-, 7 haringloggers, 15 Engelsche ban- drifters en 76 kustvisschers. De besommingen waren als volgt- Hollandsche stoomtrawlers van f jj tot f 4819; Duitsche stoomtrawlers J f 1025 tot f 5110; motorloggers van (I tot f 909; zeilloggers van f 225 tot f ;j sloepen van f 522 tot f 1731; stoii snurrevaarde van f tot f ij Duitsche motorkotters van f 567 f 708; Deensche motorkotters van f tot f 2298; stoomharingloggers t f 910 tot f 3449; zeilharingloggers t f 237 tot f 8293; Engelsche haringdj ters van f 571 tot f 2712, terwijl de ki, visschers totaal f 3100.besomden. De aanvoer bestond uit 857.392 E trawlviscb, 21440 K.G. beugvisch, l, kantjes, 587 kisten en 5689 mant drijfnetvisch. De totaal opbrengst 1 droeg f 286.746,28. Gestrand. De stoomtrawler Heemskerk IJ' aangekocht door den heer van der Made, op sleep m Vlaardingen is door het ruwe weer a de sleepboot Katwijk losgeslagen en Wijk aan Zee op strand geloopen. Door de zware branding kon de n dingsboot het gestrande schip nieti reiken. Gisteravond acht uur kon men tj geen verbinding met het schip krijg Er bevinden zich nog drie leden vam bemanning op het schip. De stoomtrawler Martina IJ.M behoorende aan de Veenkoloniale-Bij te Sappemeer in exploitatie bij de VI M., is naar 's-Gravenhage verkot Het schip blijft van hieruit varent der den naam Anny IJ.M. 8. De heer B. Visser alhier heefi Engeland aangekocht de stoomdril Nelly, welke op de scheepswerf v. Gebrs. de Haas te Maassluis gereed maakt wordt voor de visscherij. WITTE IRUIS. Stel niet uit lid te worden van Witte Kruis tot dit noodig is. Ziei komt onverwachts, het noodlidnu schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar j 3 cent per week is men lid en heeft i recht op kostelooze hulp van een wijkzusters en tevens gebruik van pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelii men te richten aan den Administrate den heer J. F. de Liefde, Lagerstraatj te Velseroord. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U in kennis li stellen van het overlijden van onze.i innig geliefden man en vader den Heer HALIENES KAPTEIN, in den ouderdom van 35 jaar) en 7 maanden. Zijn heengaan was vredig. Zijn innig geliefde vrouw en kinderen. Wed. O. KapteinZeegers Aaltje Kaptein Jan Kaptein. IJmuiden, 10 October 1923. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 15 Ocl» ber a.s. n.m. 2uur. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde zoon, broeder zwager en oom de Heer HALIENES KAPTEIN, in den ouderdom van ruim' 35 jaar. Uit aller naam Wed. J. KAPTEIN en familie. IJmuiden, 10 October 1923. - Gedurende de week van 4 t/m. 10 October 1923 kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 60 Holland sche-, 17 Duitsche stoomtrawlers, 2 motor-, 34 zeilloggers, 7 sloepen, 1 stoom-snurreyaarde, S Duitsche-, 3 Heden overleed, zacht e« kalm, na een kortstondig lijdei ons geliefd dochtertje en zusjii MARIA, in den aanvalligen leeftijd van 3 jaar en 8 maanden. Zij ruste in Vrede. Haar diepbedroefde ouders en broertjes. J. B. Weduwe? J. Weduwer—Van Duijr B. Weduwer P. Weduwer. IJmuiden, 12 October 1923. Neptunuistraat 10.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6