Umuider Courant 7aterdag 13 Oct. 1023. 3e blad Waterstand IJmuiden. October 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 14 5.36 5.55 1.23 1.35 13 6.22 6.44 2.03 2.22 16 E.K. 7.16 7.41 2.49 3.12 17 8.22 8.55 3.41 4.03 18 9.45 .10.26 4.52 5.21 19 11.14 11.49 6.25 6.54 20 0.24 7.54 8.08 21 0.50 1.16 8.52 9.05 UIT DE GEMEENTE, De gemeente Velsen in 1922, Aan het verslag der gemeente over 1922 ontleenen wij nog het volgende. Politie. Op 31 December was ons po litiekorps sterk (behalve commissaris en inspecteur), 2 klerken, 6 hoofdagen ten en 21 agenten voor IJmuiden en Velseroord, 4 hoofdagenten en 4 agen ten voor Wijkeroog en 3 veldwachters, n.l. te Velsen, Santpoort en Jan Gijsen- vaart. Voor het houden van politietoezicht op de terreinen behoorende bij het Staatsvisschershavenbedrijf zijn 1 hoofdagent en 10 agenten werkzaam, die door het Rijk worden bekostigd. In 1922 werden 269 processen-verbaal opgemaakt wegens misdrijven en wel 18 wegens beleediging, 3 wegens brand, 71 wegens diefstal (hiervan waren 14 rijwiel- en 5 spoorwegdiefstallen), één wegens het veroorzaken van dood door schuld; 4 wegens het vinden van een lijk, 25 wegens mishandeling, 3 wegens oneerlijke concurrentie, 16 wegens on gelukken (waarvan 6 met doodelijk ge volg), 14 wegens oplichting, 25 wegens verduistering; 10 wegens zedenmisdrij ven en 3 wegens zelfmoord. Voorts werden 2211 processen-ver baal opegmaakt wegens overtredingen, waarvan 383 tegen de Alg. Politiever ordening, 44 wegens de Arbeidswet, 14 tegen de Drankwet, 925 tegen de Motor en Rijwielwet, 22 tegen de Leerplichtwet (bovendien werden 269 aanzeggingen inzake de Leerplichtwet uitgereikt). Voorts werden bekeurd voor stroope- rlj één, wegens openbare dronkenschap 169, ordeverstoring bij dronkenschap 6, wegens loopen op verboden grond 107. Brandweer. In 1922 kwamen in on ze gemeente 4 branden voor, geen van alle van ernstigen aard. De totale kos- bedroegen f 437.30. Kerkelijke zaken. Er zijn 14 kerken in onze gemeente, waarvan 3 Ned. Her vormde met 5 predikanten, 4 R.-Kath. met 11 geestelijken, 1 Oud-Katholieke met 1 geestelijke, 3 Gereformeerde met 3 predikanten, benevens een Doopsge zinde, een Apostolische en een Chr. Ge reformeerde met ieder 1 predikant. Hierbij dient opgemerkt dat er wel 3 Ned. Herv. Gemeenten zijn, echter met 4 kerken, omdat Velseroord wel onder Velsen behoort, maar een eigen kerkge bouw heeft. Onder de 4 R.K. kerken is de Paterskerk te Velseroord, waarvan de 5 paters ook dienst doen buiten de gemeente. Bewaarscholen. In onze gemeente zijn 10 bewaarscholen, n.l. één gemeen telijke met (op 31 Dec. j.l.) 169 leerlin gen, 4 R.K. met 331 leerlingen, 3 Prot. Chr. met 283 leerlingen en 2 neutrale met 169 leerlingen. Landbouw en veeteelt. De algemee- ne toestand van. den landbouw was gun stig. De resultaten van den tuinbouw wa ren minder gunstig als gevolg van de voorafgegane droogte; die van de bloe misterij vooruitgaande. De toestand van den veestapel was stationnair, de prijzen van het vee be wogen zich In dalende richting. Aan onze markt werden in 1922 aan gebracht 348 stuks hoornvee. Van de 4208 H.A. oppervlakte, die onze gemeente beslaat, zijn 412 H.A. bouwland, 1260 H.A. grasland, 254 H.A. tuingrond, 567 H.A. bosch, 1394 H.A. duin enz. Industrie. Het verslag bevat een lijst van de in onze gemeente gevestigde fabrieken. De voornaamste daarvan zijn de Papierfabriek met een perso neel van 983 personen, de N.V. Ind. Mij. Hera met 133, de Amsterdamsche Bal last Mij. met 73, de N.V. Plaatwellerij met 62 en de Ijsfabriek voor de Visch- handel-Vereeniging met 45 man perso- neel, )AWM BINNENLAND. Juist bijtijds gered. De plotselinge vloed van Woensdag nacht heeft aan een echtpaar te Oud- Beijerland een angsgtigen nacht be zorgd. Om gezondheidsredenen voor de vrouw woonden zij in een lighal, die ge plaatst was in een boomgaard aan de noordzijde van het dorp. Toen de man 's nachts wakker werd, ontdekte hij, dat het rivierwater den boomgaard had overstroomd en dat het hun lighal was binnengedrongen, waarin het reeds tot den onderkant der bedden gestegen was. Onmiddellijk begon hij hulp te roepen, wat de aandacht trok van een politieagent, die bij zijn pogingen om de in nood verkeerenden te bereiken tot den hals in het water geraakte, doch er niet in mocht slagen, hulp te bieden. Intusschen waren ook anderen ont waakt en met vereende krachten trok men een boot over den kant, waarmede men den overstroomden boomgaard in voer. Aldus mocht het gelukken, het echtpaar uit de inmiddels gevaarlijk overhellende lighal te bevrijden. Boeken en Tijdschriften. Het Geïll. Gemeenteblad, dir. uit gever H. C. Pons te 's-Gravenhage, heeft in het Sept.-nr. (nr. 1 van den 5en jaargang) prachtige foto's van de Ko ninklijke familie en artikelen over het Nationaal Huldeblijk, Amstelodamia- na, het vraagstuk der Waaloverbrug ging te Nijmegen, Zeeland in de 18e eeuw; Jubileum-Varia met vele prach tige kieken. Een rijk nummer. Van Deutz Oliehandel, Keizers gracht 746, Amsterdam, ontvingen wij een boekje over „De smering van den Ford", waarin uiteengezet wordt, hoe men een Fordauto moet smeren. Als Henry Ford ons nu ook eens ter beoor deeling een Fordje cadeau doet, zullen wij van deze wenken dankbaar kennis nemen. De N.V. Electr. Drukkerij A. C. Westerbaan te Leeuwarden zond ons de bij haar uitgegeven brochure „Vloot wet of geen Vlootwet?" door Rudolf Bossinade. Actueel staat er op en dat is deze kwestie zeker. De schrijver is fel gekant tegen de Vlootwet en zijn be toog is waard door ieder gelezen te worden. Van denzelfden schrijver ver scheen (uitgave van J. v. d. Veen A. Hz. te Hallum Fr.) „Vuistrecht of Ethische Politiek", een Christelijk standpunt contra de vlootpolitiek van ons christe lijk Kabinet. Ook een uitnemende uit eenzetting. Maar 30 cents is veel te duur voor deze brochure van 23 bladz., dat kan makkelijk 10 cent zijn. Wie wil lezen van de ellendige ge volgen van het militairisme, koope de „Bede om Hulp", uitgegeven door het Verbond van Vereenigingen van Oud- onderofficieren van het Nederlandsch- Indische Leger. Daarin komen mede- deelingen voor van mannen, die tien tallen, soms 40 jaar, in het Indische le ger hebben gediend, gedecoreerd zijn en die aan armoede en publieke liefdadig heid zijn prijsgegeven. Velen van hen hebben ridderorden en medailles. De portretten van sommigen dezer man nen, waaronder ook Hollanders, die wel nooit meer Holland zullen zien, zijn in het boekje opgenomen en vaak dringt ons een traan naar het oog bij 't aanschouwen van die ongelukkige invaliden. Als men 't boekje koopt, steunt men er een goed doel mede. Men kan het (voor 35 cent) krijgen bij den secr.-penn. van het V. O. O. N. I. L. Gang Blakang Schout 31, Weltevreden. Wij ontvingen het jaarverslag van de Eerste Nederl. Coöp. Kunstmestfa- briek te Vlaardingen. De decoratie van Prof. Ernst Cohen. Zooals is medegedeeld, heeft prof. dr. Ernst Cohen te Utrecht verzocht, zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw (d.d. 30 Aug. j..) in te trek ken. De redenen zou hij later bekend maken. Thans deelt prof. Cohen aan wiens verzoek inmiddels bij K. B. is voldaan in de „N.- R. Ct." die redenen mede. Zij komen hierop neer, dat prof. Cohen in het onderhavige geval de hem toege dachte onderscheding, daar zij een be oefenaar der wetenschap gold als niet aan haar doel beantwoordende heeft beschouwd. De professor is van meening, dat bij decoraties de man van wetenschap in den hoogleeraar moet worden geschei den van den ambtenaar en dat gevallen, waarin aan een professor eene onder scheiding wegens buitengewone be kwaamheid wordt toegekend alleen omdat hij dank zij eener goede ge zondheid gedurende zeker aantal ja ren zijnen leerstoel bezet heeft kunnen houden, tot de geschiedenis moesten behooren. Bijkans honderd jaren geleden al dus gaat prof. Cohen voort werd het belichaamd in de Friedensklasse van den Ordre pour le Mérite, in welke al leen beoefenaars van wetenschap of kunst worden opgenomen. Werd het thans te onzent vigeerend systeem in dien zin gewijzigd, menige onbillijk heid zou z.i. worden vermeden. Verder maakt prof. Cohen nog deze opmerking: „Terwijl talloozen, met wie men het bovenbehandelde onderwerp binnens kamers bespreekt, de hier ontwikkelde opvattingen in allen deele onderschrij ven, wijken zij in hun gedrag daarvan af, zoodra hun een onderscheiding ten deel valt". „Zoude het" zoo vraagt hij ten slot te „niet liggen op den weg van onzen tegenwoordigen minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die meer dan eens heeft getoond, reorga nisatie van minder gewenschte toe standen aan te durven, in dezen het ini tiatief te nemen, der Wetenschap ter eere en ten heil?" De staking bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. De staking van de nageljongens hij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij duurt onveranderd voort. De federatie heeft den jongens van de oude fabriek van de Scheepsbouw Mij. afgeraden zich bij de staking aan te sluiten, waar op deze aan het werk zijn gebleven. De staking wordt door de federatie niet ge steund. Het bestuur neemt een- afwach tende houding aan. BURGERLIJKE STAND. Egmomd aan Zee. Geboren: Reyer Albertus, zoon van Albertus Wijker en Neeltje Zwaan. 1 Benoemd tot Gemeente-bode met ingang van 1 November 1923 te Egmond aan Zee, G. B. Doedens, Gemeente-veld wachter, alhier. Visch eis weer viscb. (Voor de V. E. M. te IJmuiden) Onder dezen titel dicht J. H. Speen- hoff in de Kenn. Ed. Nooit genoeg kan men bedichten Al die versche, blanke visch Die zoo goed voor drukke menschen En hun zenuwstelsel is. Nooit genoeg kan men 't eten Wat de visscher voor ons vangt Waar de fijnbetongde smullen Toch zoo smakkend naar verlangt. Nooit genoeg kan men het prijzen Wat de zilte zee ons biedt Maar helaas, de Nederlanders Zeggen ja maar doen 't niet Ziet de Engelschen eens smullen Kilo's eten ze per week Door gebruik van al dit heerlijks Zijn hun magen nooit van streek Ziet de Belgen en de Franschen Smullen doen ze van een rog. Tegen haaien-vleesch en -vinnen Zeggen wij: wat is dat toch? Haarlem, denk eens aan IJmuiden En die trotsche visschersvloot Eet wat minder worst en lappen Proeft een rulle schelvisc.h-moot. Toe, betrouwt uw dichter-zanger Die verzot is op wat visch Die daardoor uw liedjes-zanger En uw visch-bedichter is. Nooit genoeg kan hij het schrijven Dichten, zingen en maar voort Dat een wel gezoden vischmaal Bij uw week-menutje hoort. Visch geeft energie en werklust Zoo gegeten, zoo verteerd Heeft niet Laurens Janszoon Koster Ons dat in der tijd geleerd? Haarlem laat het water kooken Doet de olie in de pan Zorgt dat men daar in IJmuiden Lustig voor u visschen kan Velen uwer stemmen heftig Tegen onze oorlogsvloot Maar bezorgt de vloot der visschers Werk en brood. GEMENGD NIEUWS. Een fonetische schrijfmachine. Uit Genève wordt aan de Engelsche bladen mededeeling gedaan van een merkwaardige door 'n Zwitser, Martin Bandli uit Davos, die een „fonetische schrijfmachine" zou hebben bedacht, die automatisch gesproken woorden opschrijft. De uitvinder zelf laat er zich nog met groote reserve over uit, omdat hij nog wacht op zijn patent, dat hij te Bern heeft aangevraagd, maar hij ver telde toch, dat de door hem geconstru eerde machine het gesprokene vlot op schrijft, zelfs als er met een snelheid van 90 tot 100 woorden per minuut wordt gesproken en dat evenveel af schriften kunnen worden gemaakt als met een gewone schrijfmachine De twee groote moeilijkheden waar mee de uitvinder te maken had waren die van een correcte spelling en het schrijven van cijfers. De eerste leek aanvankelijk een onoverkomelijke hin derpaal, omdat er vooral in 't Engelsch in sommige gevallen wel een half do zijn verschillende lettercombinaties zijn voor eenzelfde klank. Ten slotte had hij echter een middel gevonden, waardoor de korte tusschen- poozen van een vijfde of een tiende se conde, tusschen twee woorden of let tergrepen automatisch worden gebe zigd om de groote lettercombinaties te vinden. De tweede „harde noot om te kraken" was, hoe getallen anders dan in den vorm van woorden moesten worden ge schreven. Maar ook die moeilijkheid werd opgelost door de stem belangrijk lager te laten klinken als cijfers opge schreven moesten worden. De machine is niet groot, een kubus van ca. 40 c.M., die een 40 pond weegt. Ze staat op een kastje waarin een klei ne electro-motor van 1/16 P.K. en een batterij zijn geplaatst. We zouden deze merkwaardige vin ding eerst wel eens in werking willen zien, voordat we zoo maar voetstoots gelooven aan dit technisch wonder dat alle stenografen en typisten overbodig dreigt te maken. Zwijgende echtelieden. In de „Daily Chronicle" lezen wij de geschiedenis van een echtpaar, dat zes jaren lang geen woord tegen elkaar heeft gezegd. De man is spoorwegarbeider en het zwijgzame echtpaar, dat 20 jaar ge trouwd was, heeft drie zoons. De vrouw verhaalde aan een verslaggever van de „Chronicle", dat zij des avonds uren lang in de keuken zaten, en geen woord tusschen hen de stilte verbrak. Had de man iets noodig, dan schreef hij zijn verlangen op een papiertje, en prikte dat op den schoorsteenmantel. Zes jaren geleden hebben de echte lieden eens woorden met elkaar gehad, en de man heeft toen bij wijze van straf sedert dien dag tegen zijn vrouw geen mond meer open gedaan. Eindelijk, na zes jaren zwijgen, heb ben zij dezer dagen voor het eerst, en waarschijnlijk ook voor het laatst, weer met elkaar gesproken. Dit ge schiedde in de zitting van de rechtbank te Mary-lc-bone, die tusschen deze zwijgers de echscheiding heeft uitge sproken. De man, die zijn ega moedwillig had verlaten, zag zich bovendien nog ver oordeeld tot de betaling eener uitkee- ring van 15 sh. per week. D© ramp in Japan. De firma Phs. van Ommeren te Rot terdam ontvangt van de Nippon Yusen Kaisha te Kobe het volgende telegram: Het totale aantal vluchtelingen van verschillende nationaliteit, dat te Kobe is aangekomen, bedraagt 41.463, waar van 22.402 aangebracht door schepen van de Nippon Yusen Kaisha, 2376 dooi de Shosen Kaisha en 2368 door de Toyo- kisen. De Yusen Kaisha verleende vrije passage aan 3461 Chineesche vluchte lingen. Nederlanders omgekomen. Het weekblad voor de Nederlandsche Kolonie in Argentinië „Nederland" van 13 Sept. j.l. bericht, dat een tragische dood enkele leden heeft getroffen van de bemanning van de Montferland, het vrachschip van den Kon. IToll. Lloyd, dat nog steeds gestrand op de kust van Uruguay ligt, sinds den storm van 10 Juli j.l. Op 3 September wilden vijf der opva renden van den Montferland een be zoek brengen aan de Rugia, het Duit- sche schip, dat op denzelfden dag als de Montferland, en dicht in de buurt van het Nederlandsche schip, eveneens op de Uruguaysche kust gestrand is. Na dat het bezoek aan boord der Rugia was beëindigd, en de mannen zich weer in de roeiboot bevonden, die hen daarheen had gebracht, deed een hooggaande zee de sloep omslaan, zoodat de opva renden te water raakten en op jammer lijke wijze verdronken. De namen der omgekomenen zijn, naar „De Msb." meldt: J. Pieters uit Rotterdam, J. C. Redekers uit Amster dam, H. F. J. de Rijk, uit Amsterdam, P. I-Toogendijk uit Zandvoort en W. Kaiser, uit Amsterdam. Advertentie-., humbug". De speciale correspondent van de „Daily Chronicle" te Parijs meldt het volgende staaltje van advertentie- „humbug", ditmaal niet uit Amerika, doch uit Parijs. Dezer dagen stond in de bladen eep groote annonce van een cabaret, lui dende: „Een Volkenbondsafgevaardigde als zanger en danser in ons cabaret!" Natuurlijk trok deze annonce de aandacht en bij nader onderzoek bleek, dat inderdaad de voorstelling van za ken niet geheel overeenkwam met de feiten. Wat toch is het geval? „White Elk" een geboren Canadee- sche Indiaan, die naar Genève was ge gaan als vertegenwoordiger van de Ca- nadeesche Indianen, was naar Parijs gegaan, om die stad eens van nabij te leeren kennen. Daar hij echter in de noodzakelijkheid verkeerde om in zijn levensonderhoud te voorzien, nam hij 'n engagement hij een van de Parijsche cabarets aan, waar hij nu des avonds inheemsche liederen zal zingen en In- dianendansen zal uitvoeren. Hij trekt op de Boulevards, waar hij in volle Indianenuitrusting rondwan delt zeer de aandacht, zijn schilderach tige en kleurrijke kleedij maakt een zeer welkome afwisseling met de „stemmige" kleeding der Europeanen, die de Parijsche boulevards bevolken. Het gaat echter wel wat heel ver, zoo voegt de correspondent van de „Daily Chronicle" aan zijn verhaal toe, om „White Elk" een Volkenbondsafge vaardigde te noemen. Maar een advertentie is nu eenmaal een advertentie, nietwaar? De kwestie der schadevergoeding. Er zijn heel wat comité's in de laat ste jaren opgericht en kort na de ge boorte overleden. De oprichtingsverga dering is soms de ecnige. Toen we ecni- ge weken geleden lazen van het nieuwe „Herstcl-Europa-Comité" hebben we ook gedacht aan zoo'n pasgeborene, die nauwelijks het levenslicht voor het eerst heeft aanschouwt, of hij sluit de oogen er voor goed voor. Het „Herstel-Europa-Comité" leeft echter nog, er is een zacht geluidje uit zijn wieg gekomen. Prof. Kohnstamm, een der leiders heeft aan de pers mee gedeeld, dat er een internationale bij eenkomst van deskundigen op komst is, om te onderzoeken, hoeveel vergoeding Duitschland economisch in staat zou de zijn te betalen voor de schade, door zijn strijdkrachten en bezettingslegers aan particulieren en de geallieerde landen berokkend. Dat is een zwak le- vensteeken. Het wichtje is een half ons je gegroeid. Het comité is nu zoo ver, dat 10 Nov. in den Haag een bijeen komst wordt gehouden van vertegen woordigers van verschillende lichamen van internationale beteekenis, ook op vakvereenigingsgebied, tot definitieve voorbereiding van de deskundigen-con ferentie, die nog voor het eind van dit jaar in Nederland zal worden gehouden Wij hebben dus een comité, dat een bijeenkomst samenroept tot voorberei ding van een conferentie, wellicht be sluit deze conferentie tot bet houden van een congres enz. enz. Waar een wil is, is een weg. De goede wil is er zeker, maar de weg kan wel eens heel lang worden en zelfs in het geheel niet tot het doel brengen. We hebben er een zwaar hoofd in, dat dit comité de re geerders van hun waanzin en de volke ren van hun bitterheid en wraakzucht zal genezen. Men heeft wel eens voorgesteld, om alle leiders der verschillende politieke partijen te verdrinken, dan zou men tot veel zuiverder politieke verhoudingen kunnen komen en de politiek werkelijk een middel worden, om het gemeene- best te dienen. Men mocht ook wel eens een groote opruiming houden onder de personen, die tegenwoordig voor de internationale politiek verantwoorde lijk zijn. Wij zonden ze niet willen ver drinken, maar vijf jaar lang dwangar beid laten verrichten, om akkers te ont ginnen en huizen te bouwen in de ver woeste gebieden. Het is wel heel ongelukkig, dat de Franschen de Duitschers blijven wan trouwen. Ze vreezen, dat de Duitschers, zoodra ze weer wat op krachten geko men zijn, een vergeldingsoorlog zullen beginnen en ze maken het er naar, dat die vrees steeds meer reden van be staan krijgt. Bovendien zijn ze over tuigd, dat de Duitschers wel kunnen betalen en zich maar arm. houden en de waarde van den Mark opzettelijk tot ongeveer het nulpunt gedrukt heb ben, om van betalen af te komen. Dnitschland, zoo redeneert men van Fransche zijde, heeft door de daling van den mark geen staatsschuld meer, door de gedwongen ontwapening is het bevrijd van militaire lasten en het heeft niet te zorgen, voor het herstel van zijn grondgebied, dat door den oorlog ver- woest is. Zijn industrie is ongeschon den, zijn uitvoer heeft geprofiteerd van den slechten Markenkoers, waardoor hij sterk stond tegen de buitenlandsche concurrentie enz. enz. Naar de Fran sche voorstelling is Duitschland als 'n bedelaar, die het meelijden weet op te wekken, maar ondertusschcn een heel kapitaaltje in het geheim bezit. Misschien lukt het aan het „Herstel - Europa-Comité", om vast te stellen, in hoever Duitschland in staat is aan zijn finantieele verplichtingen tegenover de overwinnaars te voldoen n de pu blieke opinie in Duitschland te over tuigen, dat er meer gedaan had kunnen worden en die in Frankrijk, dat Duitschland onmogelijk aan de zware finantieele eischen van het vredestrac- taat van Versailles kan voldoen. Als dat gelukt, zal men den weg ruim ge maakt hebben, om tot het herstel van Europa te komen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9